Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 10/03/2018 at 11:15 AM, demi-john said:

για την ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ακούω αντικρουόμενες απόψεις,,,από άλλους καλά λόγια και από πολλούς ακριβώς το αντίθετο....

γνωρίζεις τιμές για το συγκεκριμένο σχολείο με σχολικό κλπ ?

Φυσικά θα πάμε σε κάποια σχολεία να δούμε τι γίνεται αλλά και το οικονομικό καλώς η κακώς είναι πολύ βασικό ...

Υπάρχει και ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ στην ευρύτερη περιοχή αλλά δεν έχω ιδέα τι μέρος του λόγου είναι...

 

 

τι αρνητικά ακούς γιατί το σκεφτόμαστε σοβάρα για τη νέα παιδεία?

μέχρι στιγμής στο μόνο που κολλάμε είναι στο παιδί που παέι ήδη σε δημόσιο σχολείο και έχει κάνει τους φίλους του και δε θέλει να τους χάσει...

 

όλοι κάτι ακούνε αλλά θα ήθελα και μια άποψη από κάποιον που έχει πάει ή πηγαίνει εκεί...

 

τα δίδακτρα είναι 5000 για το βασικό πρόγραμμα με σχολικό για να σχολάει στις 14:00

σύν 500 η μελέτη η οποία κρατάει μέχρι τις 16:00.

 

Αν βάλεις κάποια δραστηριότητα είναι από 180 η φθηνότερη 250 ευρώ  οι περισσότερες έως 400 αν θες 2 φορές τη βδομάδα.

 

οι δραστηριότητες γίνονται μεταξύ 14:00 με 15:00 και χάνεται μια ώρα της μελέτης από τις 2  που προσφέρονται...

 

οι απογευματινές δραστηριότητες είναι κολύμβηση 1 με 2 φορές τη βδομάδα, ρυθμική, παραδοσιακοί χοροί, τάε κβο ντό, σκάκι, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, τέννις

 

έξτρα 300 ευρώ να σου πάνε σύνολο εκδρομές αναλώσιμα γιορτές στολές κτλ....

 

όλες οι τιμές είναι ετήσιες...

 

για το summer cαmp ξεκινάνε από 350 ευρώ το 15νθήμερο μέχρι τις 15:00 με φαγητό.

και λίγο παραπάνω αν συμμετέχει και στις ημερήσιες εκδρομές που κάνουν.

 

για το Θεμιστοκλή δεν έχω κάτι αρνητικό να πώ...

 

εμείς πήγαμε και πήραμε προσφορά γιατί είχαμε και φίλη που δούλευει εκεί και μας λέει ότι είναι οκ σαν σχολείο....

είναι πολυ οικονομικό κι επείδη του είπαμε ότι θα στείλουμε και τα επόμενα παιδιά μας έδωσε πολύ χαμηλή τιμή στα δίδακτρα...

ίσως επείδη είχαμε και το γνωστό μας...

 

δε θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπου γύρω στα 3500 ευρώ ετησίως μπορεί και πιο κάτω...χωρίς τις δραστηριότητες αλλά με μελέτη και σχολικό

 

πήγαινετε να το δείτε γιατί από άποψη τιμής νομίζω ότι είναι το πιο οικονομικό με μεγάλη διαφορά στη περιόχη και ταυτόχρονα αξιοπρεπές

 

απλά εμένα προσωπικά δε μου έκανε κλίκ...

 

 

Επεξεργάστηκαν by chrimai

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε πληροφορίες για Ζαγοριανάκο στην Παλλήνη ? μέχρι στιγμής έχω δει Αρσάκειο Ψυχικού , Ελληνογερμανική &  Εράσμειο το καθένα ξεχωριστά έχει τα πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα του και τώρα λέω να δω και Ζαγοριανάκο  γιατί βλέπω έντονη προτίμηση του στην περιοχή που μένω ( μεσόγεια Αττικής ) , όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2017 at 10:48 AM, nefeliphilipos said:

Ευγενία θα διαφωνήσω. Το Αρσάκειο στο προνήπιο και νήπιο δεν προσφέρει καμιά αθλητική δραστηριότητα στο βασικό του πρόγραμμα, εκτός από 1 ώρα την εβδομάδα γυμναστική. Αλλά και γενικότερα ακολουθούν ένα πρόγραμμα του υπουργείου και από ότι κατάλαβα στο τέλος του νηπιαγωγίου μαθαίνουν να γράφουν μόνο το όνομά τους και αν! Πάμε σε δημόσιο παιδικό και αυτό το ξέρουμε ήδη!! Δηλαδή, τι κάνουν τόσες ώρες χωρίς κάποια δραστηριότητα? μόνο τραγούδια, παραμύθια και κατασκευές? Λίγο ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Για να μη αναφέρω το Δημοτικό τους. Το κτήριο είναι απαράδεκτο για ιδιωτικό σχολείο. το προαύλιο της πρώτης τάξης είναι χωμάτινο με πέτρες που τα παιδιά αυτής της ηλικίας πέφτουν πολύ συχνά κάτω και χτυπάνε, εκεί θα σκίζονται. 

Η εκπαιδευτική Αναγέννηση από την άλλη είναι ένα σχολείο σχεδόν καινούριο. Ντρέπεσαι να πατήσεις! Το βασικό πρόγραμμα εκτός των αγγλικών (κάθε μέρα 1 ώρα) έχει την εβδομάδα 2 ώρες κολυμβητήριο, 2 ώρες ποδόσφαιρο ή μπαλέτο και μία ώρα μουσικοκινητική. Μέχρι και σκάκι έχει 2 φορές την εβδομάδα. Έχει ποικιλία και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Δεν βαριούνται τα παιδιά. Πόσες ώρες μπορεί ένα παιδί να ζωγραφίσει? Μιλήσαμε με τη Διευθύντρια του νηπιαγωγίου και "κουραστήκαμε" να ακούμε για τη σημαντικότητα του κάθε παιδιού, για την ατομικότητα, για την ένταξή του σε ομάδα, για τη συνεργασία. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση του σχολείου αλλά εμένα με κέρδισε.

Και όταν λέμε πολύ δουλειά στο σπίτι, τι εννοούμε? Κι εγώ σαν παιδί δεν ήμουν πολύ fan του διαβάσματος, αυτό όμως δε σήμαινε ότι δε διάβαζα. Θυμάμαι στη α γυμνασίου διάβαζα μέχρι της 11 το βράδυ και ήμουν και σε δημόσιο σχολείο. Σίγουρα θέλουμε ένα σχολείο που δε δίνει δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι το αγγλικό σύστημα. Σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο, αργά ή γρήγορα, το διάβασμα θα έρθει. Το θέμα είναι να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά επειδή πολλοί γονείς διαβάζουν αυτά που γράφονται εδώ μέσα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτά που λετε θα σας δώσω μερικές απαντήσεις ώς μαμά μεγάλου παιδιού που πέρασε και από τα 2 σχολεία . Σκοπός μου δεν είναι να σας πείσω αλλά να ακουστεί η γνώμη μου για την σωστή καθοδήγηση των υπολοίπων αναγνωστών.

Σχετικά με τα αθλητικά: Το Τοσίτσειο συμμετέχει στους αγώνες ΑΣΙΣ όλων των αθλημάτων ενω η Εκπαιδευτική στα αθλήματα στίβου απλά δεν κατεβαίνει. Κολυμβητήριο το Τοσίτσειο το έχει εβδομαδιαία στο βασικό προγραμμα, στην Εκπαιδευτική το επιλέγει το παιδι. Αναφορικά με τα παραπάνω αθλήματα στην Εκπαιδευτική τα πληρώνεις υποχρεωτικά στα βασικά δίδακτρα στο Τοσίτσειο αν εκτιμάς την ποιότητα κάποιων τα πληρώνεις εξτρα διαφορετικά δεν τα πληρώνεις. Οσον αφορά στο σκάκι στην Εκπαιδευτική στο Δημοτικό γίνεται επιλογής, στο Τοσίτσειο αν θες κάνεις απογευματινό με εξτρα χρέωση.

Σχετικά με τις εγκαταστάσεις: Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται αρχιτεκτονικά σε καμία περίπτωση απλά το Τοσίτσειο είναι ένα παλιό σχολείο που θέλει πολλά λεφτά για συντήρηση και αυτή είναι ελλιπής. Οι χώροι όμως του σχολείου είναι σχεδιασμένοι για παιδιά μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Η εκπαιδευτική κινήθηκε σε νεοκλάσσικους ρυθμούς και οι χώροι της είναι από μικροί έως περιορισμένοι (βλέπε αυλή νηπιαγωγείου).

Σχετικά με το πλήθος των παιδιών: Όταν το παιδί μου έφυγε από την Εκπαιδευτική η τάξη είχε 5 τμήματα και στο Τοσίτσειο πήγε σε τάξη με 3 τμήματα. Τέλος πάντων τώρα από όσο γνωρίζω τα τμήματα και στα 2 σχολεία είναι 4 σε κάθε τάξη. Απλά πλέον στο Αρσάκειο δεν γεμίζουν οπότε γίνεται καλύτερα το εκπαιδευτικό κομμάτι.

Σχετικά με την πίεση των μαθημάτων: Θα επιμείνω ότι η Εκπαιδευτική είναι πιο πιεστικό σχολείο με 2 απλά παραδείγματα, 1ον για Χριστούγεννα σου δίνει και ένα φυλλάδιο 25 σελίδων έτσι να βρίσκεται και επίσης στις μεγαλύτερες τάξεις γράφεις διαγώνισμα την Τρίτη πάρε και δουλίτσα για Τετάρτη. Ούτε εγώ τα θεωρώ τραγικά αυτα και ίσως και να τα προτιμούσα (μόνο ένα μικρό φυλλαδιο τις γιορτές εννοω)απλά ότι είναι πιο απαιτητικό σαν σχολείο νομίζω ότι είναι.

Αυτό που είπα και προηγουμένως και θα το ξαναπώ είναι οι γλώσσες, στο Τοσίτσειο αρχίζεις να θες βοήθεια κατά την Πεμπτη, στην Αναγέννηση νομίζω το δουλευουν καλύτερα το θέμα των γλωσσών και βοηθούν επίσης με δωρεάν ενισχυτικά.

Εν κατακλείδι και για να μην σας κουράζω το Τοσίτσειο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας με πολύ καλό και έμπειρο εκπαιδευτικό προσωπικό, η Εκπαιδευτική είναι ένα πιο γυάλινο πλαίσιο με πολύ καλό ανθρώπινο δυναμικό. Αυτό που σίγουρα βοηθά στην επιλογή είναι η μεγάλη διαφορά τιμής και το τι θέλει ο γονιός για το παιδί του την εκάστοτε στιγμή. Ελπίζω να βοήθησα και να μην παρεξηγηθώ για όλα τα παραπάνω!

Επεξεργάστηκαν by ΕΥΓΕΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΕΥΓΕΝΙΑ είπε:

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά επειδή πολλοί γονείς διαβάζουν αυτά που γράφονται εδώ μέσα και θα ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτά που λετε θα σας δώσω μερικές απαντήσεις ώς μαμά μεγάλου παιδιού που πέρασε και από τα 2 σχολεία . Σκοπός μου δεν είναι να σας πείσω αλλά να ακουστεί η γνώμη μου για την σωστή καθοδήγηση των υπολοίπων αναγνωστών.

 

 

Aγαπητή Ευγενία, μήπως έχεις πληροφορίες και για πιο υψηλή βαθμίδα π.χ. Λύκειο? Τα αποτελέσματα των πανελλαδικών είναι πραγματικά αξιοσημείωτα.... θεωρώ ότι πέρα από τα φροντιστήρια που είναι δεδομένα, θα πρέπει να γίνεται δουλειά (??)   Καταλαβαίνω ότι έχεις μικρό παιδί, αλλά μήπως έχεις ακούσματα για αργότερα?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους, νέος χρήστης ψάχνω  και εγώ όπως πολλοί ένα ιδιωτικό σχολείο να γράψω το παιδάκι μου.

Ψάχνω στην περιοχή του Πειραιά κατά βάση αλλά  μιας και βρίσκομαι επίσης κοντά σε Χαϊδάρι κοιτώ και προς τα εκεί τις επιλογές μου.

Ως τώρα έχω δει από κοντά την Παιδαγωγική στον Πειραιά με αρκετά καλές εντυπώσεις καθώς και την Πρότυπο Παιδαγωγική στο Χαιδαρι που είναι ένα πιο οικογενειακό σχολείο με καλές περγαμηνές. 

Έχω αποκλείσει Θεμιστοκλειο και Μακρυγιάννη για διάφορους λόγους.. βασικά δεν μου έκαναν κλικ. 

Θα δω και της Μητρόπολης από κοντά σε λίγες μέρες. 

Οποιος έχει κάποια πρόταση στις περιοχές ή έχει προσωπική εμπειρία από τα σχολεία ας βοηθήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mumin said:

 

 

Aγαπητή Ευγενία, μήπως έχεις πληροφορίες και για πιο υψηλή βαθμίδα π.χ. Λύκειο? Τα αποτελέσματα των πανελλαδικών είναι πραγματικά αξιοσημείωτα.... θεωρώ ότι πέρα από τα φροντιστήρια που είναι δεδομένα, θα πρέπει να γίνεται δουλειά (??)   Καταλαβαίνω ότι έχεις μικρό παιδί, αλλά μήπως έχεις ακούσματα για αργότερα?

 

Θεωρώ κι εγώ ότι αν το παιδί έχει στόχο τις Πανελλήνιες το Τοσίτσειο είναι μία πολύ καλή λύση γιατί πραγματικά γίνεται δουλειά εσωτερικά. Το επίπεδο στην Β και Γ λυκείου είναι πολύ ανεβασμένο σε συνδυασμό με εξωτερική βοήθεια που ούτως ή άλλως χρειάζεται σε όλα τα σχολεία (πέραν της Ώθησης κατά τη γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΕΥΓΕΝΙΑ είπε:

Θεωρώ κι εγώ ότι αν το παιδί έχει στόχο τις Πανελλήνιες το Τοσίτσειο είναι μία πολύ καλή λύση γιατί πραγματικά γίνεται δουλειά εσωτερικά. Το επίπεδο στην Β και Γ λυκείου είναι πολύ ανεβασμένο σε συνδυασμό με εξωτερική βοήθεια που ούτως ή άλλως χρειάζεται σε όλα τα σχολεία (πέραν της Ώθησης κατά τη γνώμη μου).

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Μήπως κατά τύχη γνωρίζεις αν αυτά ισχύουν και για το συγκρότημα του Παλ.Ψυχικού?  Υπάρχει δηλ. το ίδιο επίπεδο καθηγητών και δομής και επιπέδου?   Για μπούλινγκ έχεις ακούσει να υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.

Ως καινουργιο μέλος του φορουμ, παρακολουθησα τις συζητήσεις σε σχέση με τα ιδιωτικά σχολεία.

Ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγείο- δημοτικό για τον μικρό μου γιο.

Διάβασα ελάχιστα για την Ιόνιο, στην οποία είχα στείλει τον μεγάλο μου γιο στο δημοτικο, μετά για οικονομικούς λόγους ακολουθησαμε την οδο του δημοσίου... βέβαια δεν έχω πλέον επαφή- άποψη.

Υπάρχει καμία πρόσφατη γνώμη γιατί σκέφτομαι να στείλω τον μικρό εκεί;;;

Χάλασε τόσο πολυ;;;

Εναλλακτικα σκέφτομαι τον Παναγιωτοπουλο ... αλλα επείδη είχα μείνει με καλές εντυπώσεις είπα να δωσω ακόμα μια ευκαιρία στην

Ιονιο δεδομένου οτι γνωριζω (;;;;;;;) το περιβαλλον.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε προσφατη εμπειρια που ενδεχεται να βοηθησει.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Καλημέρα ξανά.. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το παραπάνω ερώτημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσε με το Αρσάκειο Ψυχικού είναι σαφώς καλύτερο από της Εκαλης και πιο οργανωμένο. Επίσης παρέχει και κλασσικό Λύκειο για την Θεωρητική κατευθυνση κάτι που δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή κανένα άλλο σχολείο. Όσον αφορά στο Bulling δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολείο αυτή τη στιγμή που να μην πονάει σ αυτόν τον τομέα. Ακούω τα χειρότερα και για πολύ ακριβά σχολεία, δυστυχώς δεν έχω αποψη για αυτό, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τα παιδιά μας θα πρέπει να είναι σωστά "ανδρωμένα" και ενημερωμένα έτσι ώστε ούτε να δέχονται ούτε να ασκούν bulling. Είναι και θέμα τάξης ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , ΕΥΓΕΝΙΑ είπε:

Άκουσε με το Αρσάκειο Ψυχικού είναι σαφώς καλύτερο από της Εκαλης και πιο οργανωμένο. Επίσης παρέχει και κλασσικό Λύκειο για την Θεωρητική κατευθυνση κάτι που δεν διαθέτει αυτή τη στιγμή κανένα άλλο σχολείο. Όσον αφορά στο Bulling δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολείο αυτή τη στιγμή που να μην πονάει σ αυτόν τον τομέα. Ακούω τα χειρότερα και για πολύ ακριβά σχολεία, δυστυχώς δεν έχω αποψη για αυτό, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι τα παιδιά μας θα πρέπει να είναι σωστά "ανδρωμένα" και ενημερωμένα έτσι ώστε ούτε να δέχονται ούτε να ασκούν bulling. Είναι και θέμα τάξης ... 

Ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!

Εμείς για Ψυχικό είμαστε. Απλά είχαν ακουστεί τόσα παλιότερα... που μας είχαν αποτρέψει.

Νομίζω ότι τώρα τα έχουν "μαζέψει" αρκετά τα πράγματα και πάνε πάλι για την κορυφή. Είναι το μεγαλύτερο σχολείο με τον μεγαλύτερο αριθμό παιδιών και με 96% επιτυχία σε παν/νιες.  Οι καθ/τές πιστεύω ότι είναι από πάνω τους και κάνουν και πολλές δραστηριότητες MUN, Επιχειρηματικότητα κλπ.  Θέλω να πιστεύω ότι είμαστε τυχεροί και έχουμε πέσει πάνω στην ανόρθωσή του....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Ενδιαφερόμαστε να στείλουμε τον μικρό μας από Σεπτέμβρη στην Εκπαιδευτικη Αναγέννηση προνηπιο-νηπιο αρχικά και ίσως δημοτικό μετ' έπειτα. Θα ήθελα τις γνώμες - εντυπώσεις σας είτε από ιδία πείρα είτε από φίλους-γνωστούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σκοπεύω να γράψω τον μικρό μου στα εκπαιδευτήρια Κασσαβήτας στην Πετρούπολη.

Είναι ιδιωτικό σχολείο για νήπιο και για δημοτικό, έχει κάποιος το παιδάκι του εκεί?

Έχει κάποιος-κάποια εμπειρία από τα συγκεκριμένα εκπαιδευτήρια???

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Πηγαίνει κάποιος το/τα παιδιά του στα εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα να μου πει τη γνώμη του σε όσον αφορά τη διδασκαλία, πειθαρχία, το ενδιαφέρον για την προσωπικότητα των παιδιών.

 

Σαε ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Σ. PASXALITSA, αν διαβάζεις το μήνυμά μου,  θα μπορούσες, σε παρακαλώ,να μου πεις τη γνώμη σου; Απ'ό,τι θυμάμαι εκεί είχες γράψει τα παιδάκια σου.

Επεξεργάστηκαν by marmaid
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Ο γιος μου τον Σεπτέμβρη θα πάει στο νηπιαγωγείο και αναζητώ ιδιωτικό σχολείο

σχετικά κοντά μας (μένουμε Φιλαδέλφεια - Κόκκινο Μύλο) προκειμένου να φοιτήσει. Έχω δει

το σχολείο Γιαννημάρα. Επίσης θέλω να επισκεφτώ την Ελληνική Παιδεία. 

Αν έχετε κάποια πληροφορία για τα δύο σχολεία θα ήμουν ευγνώμων αν μου την προσφέρατε.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, meg40 είπε:

Καλησπέρα. Ο γιος μου τον Σεπτέμβρη θα πάει στο νηπιαγωγείο και αναζητώ ιδιωτικό σχολείο

σχετικά κοντά μας (μένουμε Φιλαδέλφεια - Κόκκινο Μύλο) προκειμένου να φοιτήσει. Έχω δει

το σχολείο Γιαννημάρα. Επίσης θέλω να επισκεφτώ την Ελληνική Παιδεία. 

Αν έχετε κάποια πληροφορία για τα δύο σχολεία θα ήμουν ευγνώμων αν μου την προσφέρατε.

Ευχαριστώ πολύ

 

Από την Ελληνική παιδεία είχα περάσει ως εκπαιδευτικός πριν χρόνια για κάποια σεμινάρια που γίνοταν σε μαθητές και απλά παραιτήθηκα στο πρώτο μάθημα, όταν ενημερώθηκα ότι οι γυναίκες που διδάσκουν στο σχολείο δεν επιτρέπεται να εμφανιστούν με παντελόνι, παρά μόνο με φούστα που να φτάνει από τη μέση της γάμπας και κάτω. Εχουν μία πολύ συγκεκριμένη φιλοσοφία, δεν είναι ένα μέσο σχολείο, και νομίζω ότι για να ταιριάξει σε μια οικογένεια, πρέπει να ταιριάζει σε ολόκληρη τη φιλοσοφία ζωής, π.χ. από τις σύντομες συζητήσεις που είχα με συναδέλφους (τονίζω ότι ήμασταν εξωτερικοί συνεργάτες και πολύ έξω από το κλίμα του σχολείου) καλό θα ήταν εξωτικές θεωρίες όπως η θεωρία του Δαρβίνου να μην αναφερθούν στους μαθητές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ελληνική παιδεία δεν είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα. Βεβαίως έχουν χριστιανική φιλοσοφία και αν δεν έχεις καμία σχέση θα φανεί κάπως . Στο παιδαγωγικό κομμάτι ακούγονται πολύ καλά λόγια και ξέρω οικογενεια ευχαριστημένη αν και δεν είχε ιδιαίτερη σχέση με την εκκλησία. Μια επίσκεψη θα σε βοηθήσει για το αν σας ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!διαβασα σημερα ολο το θεμα,και τις 86 σελιδες μιας και ειμαι σε αναζητηση σχολειου για την κορη μου η οποια τον Σεπτεμβριο θα παει νηπιαγωγειο.η αληθεια ειναι οτι ειχα σκοπο να συνεχισει στον παιδικο σταθμο που πηγαινει απο 3 χρονων και να εψαχνα με την ησυχια μου απο Οκτωβρη αλλα μια μετακομιση που δεν υπολογιζαμε με αναγκαζει να ψαξω αμεσα.η βαση μας θα ειναι βριλησσια.

επειδη δεν αντεχω να ανατρεξω στις αντιστοιχες σελιδες θα ηθελα τα μελη ΒΕΡΕΝΙΚΗ και MAYA  αν γινεται να πουν σε ποια σχολεια πηγαιναν τα παιδια τους γιατι πραγματικα μου εμειναν τα περιστατικα που περιεγραφαν με καποια ρηματα και τα μαθηματικα η Βερενικη καθως και η Effie ποιο σχολειο διαλεξε τελικα.

επισης απεκλεισα σχολεια τυπου Ερασμειος απο αυτα που περιεγραφε κυριως η Βερα.

να πω οτι εχω ακουσει εξαιρετικα λογια απο 6 διαφορετικες πηγες για την Ελληνοαγγλικη στο μαρουσι αλλα με προβληματιζει οτι εχουν 30 παιδια σε καθε τμημα!!!επισης εχει ηδη κλεισει ολες τις θεσεις και ραντεβου κανονιζουνν τον Οκτωβριο για την επομενη σχολικη χρονια.

Ακουσα αναχρονιστικες μεθοδους στα εκπαιδευτηρια Μανου,δεν μου ταιριαζει ως σχολειο.για τον Παναγιωτοπουλο εχω ακουσει μονο θετικα απο μαμαδες,ειδικα για τα αγγλικα του απιστευτο επιπεδο,αλλα διαβασα και αρκετα αρνητικα σε αυτες τις 86 σελιδες του φορουμ.

για τον Πλατωνα ακουσα αρκετα θετικα απο ραντεβου γνωστης μου αλλα το κοστος ξεφευγει αρκετα.

για τα εκπαιδευτηρια Καντα στα βριλησσια μου ειπαν οτι ειναι γενικα χαμηλου επιπεδου οι μαθητες απο τα παλια χρονια,δηλαδη ειναι γνωστο ως τετοιο σχολειο στην περιοχη.

Ακουσα και πολυ καλα σχολια για τις Ουρσουλινες αν και δεν το περιμενα.

Εγω αυτο που ψαχνω ειναι ενα σχολειο με ασφαλεια,πολλα ερεθισματα που θα αισθανομαι οτι αγκαλιαζουν το παιδι μου κι ενδιαφερονται ειλικρινα για εκεινο,που θα καταλαβουν την κλιση του και δεν θα ειναι πιεσμενο με περιττα για την ηλικια του αγχη,που θα μπορω να συνεννοηθω και να συζητησω τους προβληματισμους μου.Θα προτιμουσα ενα πιο μαζεμενο και οικογενειακο σχολειο που δεν θα αδιαφορησει ομως για τις ικανοτητες του παιδιου αλλα θα τις εκμεταλλευτει και θα τις ενισχυσει.Η κορη μου παρ'ολο που ειναι Δεκεμβριο της χρονιας της μαθησιακα μου εχουν πει οτι ανταποκρινεται ηδη οπως παιδια του νηπιαγωγειου,συγκεντρωνεται ευκολα,ειναι φιλομαθης,εκτελει τελεια οδηγιες και ξετρελαινεται για οτιδηποτε ομαδικο.Ειμαι σιγουρη οτι εκεινη δεν θα ειχα προβλημα,εγω ομως θα ηθελα ενα σχολειο που να της επιτρεπει να ειναι και παιδι και το λεω απο την προσωπικη μου εμπειρια:πηγα σε δημοσιο σχολειο αλλα οι γονεις μου ειχαν αγχος να αποκτησουμε πληθος εφοδιων και γ γυμνασιου ειχα ολοκληρωσει αγγλικα,γαλλικα ολα τα πτυχια και ξεκινησα γερμανικα,συν την μουσικη.αποτελεσμα;στο πανεπιστημιο που δεν με ηλεγχε κανεις απλα καηκα και εκανα dolce vita.

σκοπευω να κλεισω αμεσα ραντεβου σε Παναγιωτοπουλο,Πλατωνα,Εκπαιδευτικη Αναγεννηση(για την οποια εμαθα οτι εχουν πολλη δουλεια σπιτι),Ουρσουλινες,Αργυρη-Λαιμου.

Βρηκα και λιγα σχολια διασπαρτα στο topic για Καργακου,Βουλα καλανδρου και Μαντα παπαδατου,εχει καποιος εμπειρια απο αυτα;.και υπαρχει και το Αthener Schule.

Αν γινεται οι μανουλες που διαβασαμε σε ολες αυτες τις σελιδες τις ανησυχιες και τους προβληματισμους τους να μας πουν τοσα χρονια μετα που κατεληξαν και αν εκαναν καλη επιλογη τελικα.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, strada είπε:

 

Αν γινεται οι μανουλες που διαβασαμε σε ολες αυτες τις σελιδες τις ανησυχιες και τους προβληματισμους τους να μας πουν τοσα χρονια μετα που κατεληξαν και αν εκαναν καλη επιλογη τελικα.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Κατέληξα ότι το ιδανικό σχολείο δεν υπάρχει.Το σχολείο που ζητάς όπως το περιέγραψες είναι και το σχολείο υποθέτω που όλοι μας στις 86 σελίδες αναζητούσαμε αλλα δεν βρήκαμε.... Επομένως συμβιβαζόμαστε   με πολύ νέρωμα  ανάλογα με τις ανοχές του καθενός, με μια διαθέσιμη επιλογή ,την καλύτερη κατά τον καθένα.

Κάπου κερδίζεις , κάπου χάνεις. Όμως επειδή ανέφερες πολλά διαφορετικά σχολεία ίσως να ξεκινήσεις το ξεσκαρτάρισμα με κριτήρια όπως  είναι  η γλώσσα .Αν δεν σε ενδιαφέρουν πρωτίστως τα γερμανικά πχ μην κοιτάς γερμανικό σχολείο όπως το as  για να μην προσθέσεις ακόμη ένα'' βάρος ΄΄υποχρεωτικής καλής απόδοσης στο παιδί.Περιορίσου σε αγγλόφωνα κοκ. Και το ύφος /αρχές του σχολείο είναι σημαντικό να σας ταιριάξει.

Από την εμπειρία μου στις αναρτήσεις του site, τωρα που πλέον έχω ιδία γνώμη και τις αξιολογώ καλύτερα .... θα σου πω ότι μέσα απο τα γραπτά καταλαβαίνεις το ύφος του σχολείου και απο τους ευχαριστημένους και απο τους δυσαρεστημένους και απο τα μηνύματα που λένε τι δεν τους άρεσε και δεν το επέλεξαν εξ αρχής.Πρακτικά όλοι παρουσιάζουν την πραγματική  εικόνα απο μέσα απλά διαφοροποιούνται στο αν τους ικανοποιεί κάτι ή όχι.

Καλή επιλογή

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, meg40 είπε:

. Επίσης θέλω να επισκεφτώ την Ελληνική Παιδεία. 

Αν έχετε κάποια πληροφορία για τα δύο σχολεία θα ήμουν ευγνώμων αν μου την προσφέρατε.

Ευχαριστώ πολύ

 

Η Ελλην.Παιδεία είναι ένα πολύ αξιόλογο σχολείο, με πολύ οικογενειακό περιβάλλον, προσοχή στο παιδί, αρκετές έξτρα δραστηριότητες και χαρούμενα παιδιά. Το βασικό όμως είναι να είστε οικογένεια που δεν θα σνομπάρει τον εκκλησιασμό, τη Θ.Κοινωνία, τις γνώσεις που μεταδίδουν στα παιδιά για το Θεό.  Αν δεν ανήκετε σ'αυτούς τους ανθρώπους, θα είναι το παιδί δυστυχισμένο, γιατί θα πρέπει να βιώνει την απαξίωση του σχολείου του από πλευράς οικογενείας.  Η οικογένεια θα πρέπει πάντα να εξυψώνει το σχολείο στα μάτια του παιδιού, ακόμη κι αν δεν συμφωνεί 100% με όλα. 

 

 

13 ώρες πρίν, strada είπε:

Αν γινεται οι μανουλες που διαβασαμε σε ολες αυτες τις σελιδες τις ανησυχιες και τους προβληματισμους τους να μας πουν τοσα χρονια μετα που κατεληξαν και αν εκαναν καλη επιλογη τελικα.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Πραγματικά έχεις ανακατέψει πολλά.... σχολεία.  Σαν να πήρες τη λίστα των ιδ.εκπαιδευτηρίων με τις τιμές του υπουργείου και τα κοιτάς ένα ένα.

Ξεχώρισε, όπως σου είπε και η ferby, τα ξενόγλωσσα.  Η Εράσμειος και το Athener  έχουν έξτρα πίεση.  Ο Πλάτωνας δεν έχει υπερβολικές τιμές...απ'ό,τι ξέρω και γενικά είναι μία καλή επιλογή.  Η τιμή του είναι όπως η Εράσμειος νομίζω. Αφού κοιτούσες το ένα, γιατί άφησες το άλλο?

 

Οι Ουρσουλίνες και η Ελληνογαλλική Σχολή στην Πεύκη επίσης (που δεν την ανέφερες)  είναι πολύ καλές επιλογές και οικονομικές πολύ!

 

Το Αρσάκειο Ψυχικού δεν ανέφερες επίσης. Το έχεις εξέγξει και το έχεις απορρίψει??  Είναι η καλύτερη επιλογή από όλα τα παραπάνω θεωρώ. Καλύπτει όλο το φάσμα δραστηριοτήτων σε δημοτικό και γυμνάσιο,  λίγα παιδιά στις τάξεις, υπέροχος περιβάλλων χώρος μέσα στα λουλούδια και επιτυχίες σε διπλώματα και γενικά εξετάσεις.

 

Επεξεργάστηκαν by bobonela
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bobonela said:

 

Η Ελλην.Παιδεία είναι ένα πολύ αξιόλογο σχολείο, με πολύ οικογενειακό περιβάλλον, προσοχή στο παιδί, αρκετές έξτρα δραστηριότητες και χαρούμενα παιδιά. Το βασικό όμως είναι να είστε οικογένεια που δεν θα σνομπάρει τον εκκλησιασμό, τη Θ.Κοινωνία, τις γνώσεις που μεταδίδουν στα παιδιά για το Θεό.  Αν δεν ανήκετε σ'αυτούς τους ανθρώπους, θα είναι το παιδί δυστυχισμένο, γιατί θα πρέπει να βιώνει την απαξίωση του σχολείου του από πλευράς οικογενείας.  Η οικογένεια θα πρέπει πάντα να εξυψώνει το σχολείο στα μάτια του παιδιού, ακόμη κι αν δεν συμφωνεί 100% με όλα. 

 

 

 

Πραγματικά έχεις ανακατέψει πολλά.... σχολεία.  Σαν να πήρες τη λίστα των ιδ.εκπαιδευτηρίων με τις τιμές του υπουργείου και τα κοιτάς ένα ένα.

Ξεχώρισε, όπως σου είπε και η ferby, τα ξενόγλωσσα.  Η Εράσμειος και το Athener  έχουν έξτρα πίεση.  Ο Πλάτωνας δεν έχει υπερβολικές τιμές...απ'ό,τι ξέρω και γενικά είναι μία καλή επιλογή.  Η τιμή του είναι όπως η Εράσμειος νομίζω. Αφού κοιτούσες το ένα, γιατί άφησες το άλλο?

 

Οι Ουρσουλίνες και η Ελληνογαλλική Σχολή στην Πεύκη επίσης (που δεν την ανέφερες)  είναι πολύ καλές επιλογές και οικονομικές πολύ!

 

Το Αρσάκειο Ψυχικού δεν ανέφερες επίσης. Το έχεις εξέγξει και το έχεις απορρίψει??  Είναι η καλύτερη επιλογή από όλα τα παραπάνω θεωρώ. Καλύπτει όλο το φάσμα δραστηριοτήτων σε δημοτικό και γυμνάσιο,  λίγα παιδιά στις τάξεις, υπέροχος περιβάλλων χώρος μέσα στα λουλούδια και επιτυχίες σε διπλώματα και γενικά εξετάσεις.

 

πλατων:

βασικο προγραμμα μεχρι 14:40 6440,σιτιση 600,σχολικο 800,εκπαιδευτικο υλικο 100,διγλωσσο 1100.αν μεινει μεχρι 16:30 το παιδι φτανει τα 10400.

για το αρσακειο ειχα ακουσει οτι ειναι αχανες,απροσωπο και με παρα πολλα παιδια και τμηματα,θα το κοιταξω αφου το προτεινεις.ευχαριστω.

5 hours ago, ferby said:

 

Κατέληξα ότι το ιδανικό σχολείο δεν υπάρχει.Το σχολείο που ζητάς όπως το περιέγραψες είναι και το σχολείο υποθέτω που όλοι μας στις 86 σελίδες αναζητούσαμε αλλα δεν βρήκαμε.... Επομένως συμβιβαζόμαστε   με πολύ νέρωμα  ανάλογα με τις ανοχές του καθενός, με μια διαθέσιμη επιλογή ,την καλύτερη κατά τον καθένα.

Κάπου κερδίζεις , κάπου χάνεις. Όμως επειδή ανέφερες πολλά διαφορετικά σχολεία ίσως να ξεκινήσεις το ξεσκαρτάρισμα με κριτήρια όπως  είναι  η γλώσσα .Αν δεν σε ενδιαφέρουν πρωτίστως τα γερμανικά πχ μην κοιτάς γερμανικό σχολείο όπως το as  για να μην προσθέσεις ακόμη ένα'' βάρος ΄΄υποχρεωτικής καλής απόδοσης στο παιδί.Περιορίσου σε αγγλόφωνα κοκ. Και το ύφος /αρχές του σχολείο είναι σημαντικό να σας ταιριάξει.

Από την εμπειρία μου στις αναρτήσεις του site, τωρα που πλέον έχω ιδία γνώμη και τις αξιολογώ καλύτερα .... θα σου πω ότι μέσα απο τα γραπτά καταλαβαίνεις το ύφος του σχολείου και απο τους ευχαριστημένους και απο τους δυσαρεστημένους και απο τα μηνύματα που λένε τι δεν τους άρεσε και δεν το επέλεξαν εξ αρχής.Πρακτικά όλοι παρουσιάζουν την πραγματική  εικόνα απο μέσα απλά διαφοροποιούνται στο αν τους ικανοποιεί κάτι ή όχι.

Καλή επιλογή

 

σ'ευχαριστω πολυ,το βλεπω κι εγω οτι υπαρχουν πολλες διαφορετικες αποψεις για το ιδιο σχολειο.το μονο που δεν ακουσα ασχημα σχολια ειναι η ελληνοαγγλικη που πραγματικα απορω με τα 30 παιδια σε καθε τμημα και οι ουρσουλινες.θα ξεκινησω συντομα τις επισκεψεις.σας ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Strada καλησπέρα. Συμφωνώ με τη Ferby απόλυτα: όχι μόνο το ιδανικό σχολείο δεν υπάρχει, αλλά και το τι θεωρεί καθένας ιδανικό είναι υποκειμενικό. Το σχολείο που εγώ μπορεί να θεωρώ καλό, ίσως να μην είναι εξίσου καλό για εσένα… Αυτό όμως δεν το κάνει αυτομάτως κακό σχολείο, απλώς σχολείο που δεν ταιριάζει στις ανάγκες και τη φιλοσοφία σου... Γι’ αυτό είναι σημαντικό, θεωρώ, να αναζητήσεις σε όλες τις απόψεις που εκφράζουμε καλόπιστα εδώ όλοι οι γονείς, τους λόγους που καθεμία και καθένας μας πιστεύει ότι το Χ σχολείο είναι καλό και το Ψ όχι. Διότι πολύ απλά:  μπορεί τα κριτήριά μας και οι ανάγκες μας να διαφέρουν. Να λέω είναι κακό για τους τάδε λόγους, αλλά εσύ να μην αξιολογείς σπουδαίους αυτούς τους λόγους κι ως εκ τούτου, να αξίζει να εξετάσεις το συγκεκριμένο σχολείο ως πιθανή επιλογή.

Σωστά κατ’εμέ τοποθετείται η Ferby όταν λέει ότι όλοι λίγο πολύ «παρουσιάζουν την πραγματική  εικόνα από μέσα απλά διαφοροποιούνται στο αν τους ικανοποιεί κάτι ή όχι».

 

Και για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, τελικά εμείς επιλέξαμε τον Παναγιωτόπουλο. Μέχρι στιγμής (στο νηπιαγωγείο) είμαστε εξαιρετικά ικανοποιημένοι, διότι βλέπουμε τη μικρή ιδιαιτέρως χαρούμενη. Αδημονεί (τολμώ να πω) να περάσει το σχολικό κάθε πρωί για να πάει σχολείο! Αυτός ήταν ο στόχος μου όμως. Δεν στόχευα να μάθει να διαβάζει ή να γράφει από το νηπιαγωγείο, (παρεμπιπτόντως, δειλά δειλά το επιχειρεί επιτυχώς, αλλά απλώς έτυχε, δεν το επεδίωξε κανείς). Και δεν είχα ως κριτήριο εάν το σχολείο έχει καλό record στις πανελλήνιες – 12 χρόνια έχουμε εμείς ακόμη μπροστά μας, πολλά αλλάζουν…

Έχοντας περάσει από τα έδρανα του Ελληνικού Πανεπιστημίου, κι έχοντας μετά σπουδές και στο εξωτερικό έχω καταλήξει ότι το σχολείο πρέπει να είναι ένα παράθυρο στον κόσμο, μια πρόσκληση στη μαγεία της γνώσης…  Δεν μπορώ να ξέρω όμως πώς το δικό μου το παιδί θα προχωρήσει, τι θα θελήσει να κάνει και πως θα ανταποκριθεί στο σχολικό περιβάλλον.

Τα «δύσκολα» αρχίζουν – εκτιμώ -  από 3η δημοτικού και μετά. Τότε πιστεύω θα «δείξει» εάν έκανα  επιλογή, μια επιλογή δηλαδή συμβατή με τις ανάγκες και τους ρυθμούς του δικού μου  παιδιού και τη φιλοσοφία της οικογένειάς μας.

 

Σίγουρα οι πιο έμπειρες μαμάδες μπορούν να πουν πολλά περισσότερα και διαβάζω με προσοχή τις απόψεις που κατά καιρούς εκφράζονται στο topic.

 

Όλοι οι γονείς θέλουμε κι αγωνιούμε για το καλύτερο για τα παιδάκια μας. Κι εύχομαι στον καθένα και στην καθεμία μας ευλογία και κάθε επιτυχία!

 

Link to comment
Share on other sites

strada: ο γιος μου παει στην Ελληνοαγγλικη Αγωγή στη γ' δημοτικού.

Τα παιδιά στην τάξη είναι 28 (οχι 30) και εχουν 2 δασκάλες συνέχεια μέσα στην τάξη.

Το σχολείο το προτείνω ανεπιφύλακτα και θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το παιδάκι σου εκεί από το νήπιο.

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vvassoula said:

strada: ο γιος μου παει στην Ελληνοαγγλικη Αγωγή στη γ' δημοτικού.

Τα παιδιά στην τάξη είναι 28 (οχι 30) και εχουν 2 δασκάλες συνέχεια μέσα στην τάξη.

Το σχολείο το προτείνω ανεπιφύλακτα και θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το παιδάκι σου εκεί από το νήπιο.

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου.

καλησπερα,σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.δυστυχως για το νηπιαγωγειο δεν εχουν θεσεις εδω και παρα πολυ καιρο και δεν κανονιζουν καν ραντεβου αν δεν εχουν διαθεσιμοτητα.σε πιστευω οτι εισαι απολυτα ικανοποιημενη,εχω ακουσει εξαιρετικα λογια απο 6 διαφορετικες πλευρες οπως ξαναεγραψα,απλα μου φανηκαν πολλα τα παιδια.βεβαια,διαφερει αν ειναι 2 οι δασκαλες.θα ξανακαλεσω μηπως μεινει κενη καποια θεση.θα σου στειλω και προσωπικο μηνυμα να σε ρωτησω 2-3 πραγματακια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...