Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

3 hours ago, bobonela said:

Ψάχνεις για γυμνάσιο κάτω από  7.000 ?

Στο δημοτικό ήσασταν δημόσιο?

Ναι στο δημοτικο ειμασταν σε δημοσιο τα 3 τελευταια χρονια γιατι στο ιδιωτικο (σχετικα φθηνο) που ηταν μεχρι την 3η δημ δεν γινοταν καλη δουλεια και σκεφτηκα να κρατησουμε τα χρηματα για το γυμνασιο. Αλλα και παλι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 6500-7000. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Ckmom είπε:

Ναι στο δημοτικο ειμασταν σε δημοσιο τα 3 τελευταια χρονια γιατι στο ιδιωτικο (σχετικα φθηνο) που ηταν μεχρι την 3η δημ δεν γινοταν καλη δουλεια και σκεφτηκα να κρατησουμε τα χρηματα για το γυμνασιο. Αλλα και παλι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 6500-7000. 

Η καλύτερη λύση και φυσικά οικονομικότερη.... είναι το Αρσάκειο.  Θα μάθει πολλά, θα ζει σε μία μικρή κοινωνία όπως ακριβώς είναι έξω η ζωή, χωρίς να είναι σε γυάλα, θα κάνει πολλές δραστηριότητες πέρα από μαθήματα που θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις και δεξιότητες και θα περάσει στις παν/νιες κάποτε.  Είναι η καλύτερη λύση για το θέμα σου. Μην αναλώνεσαι αλλού...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 14/2/2013 at 10:40 AM, despoina said:

 

μαγκακι λες να ειμαστε συμμαθητες του χρονου? εμεις τη γραψαμε, πηρε και δυο γνωστες φιλων που ειχαν τα παιδια τους εκει και μου ειπαν τα καλυτερα. επειδη αλλη εναλλακτικη για"γερμανικο " σχολειο δεν ειχαμε, το πηραμε αποφαση και ο ΘΕος μαζι μας!(νομιζω ομως οτι καλα καναμε!). αν θες στειλε μου πμ το τηλ σου ή να σου στειλω εγω το δικο μου να στα πω αναλυτικα(αυτα που μου ειπανα

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτό το σχολείο θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις 4 χρόνια μετά, αν είστε ευχαριστημένοι κτλ.?

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2013 at 11:19 AM, despoina said:

το κοριτσακι μας θα παει του χρονου προνηπιο και επειδη θελουμε να μαθει γερμανικα νωρις, θελουμε καποιο "γερμανικο σχολειο".

στην athener schule στα βριλησσια μολις φαγαμε πορτα, αν και εχουμε κανει αιτηση ηδη 10 μηνες για του χρονου, οποτε οι επιλογες μας ειναι η γερμανικη σχολη (που δεν μας ενθουσιαζει το γεγονος οτι στο δημοτικο κανουν ελληνικα σαν ξενη γλωσσα) και η σχολη Μαντα Παπαδατου, στην κατω κηφισια.

Πηγαμε προχτες και η διευθυντρια μας εκανε πολυ καλη εντυπωση, ειχα διαβασει οτι ειναι αυστηρη κτλ, αλλα μου φανηκε οπως πρεπει. Κτιριακα πολυ μετρια, σαν το athener schule βεβαια, αλλα με μικροτερη αυλη, μικροτερες ταξεις και η αιθουσα του προνηπιου-νηπιου μου φανηκε λιγο μικροσκοπικη. Θα μου πειτε, στους τοιχους θα κολλησεις? εχω παρα πολυ καλες συστασεις και το σκεφτομαστε σοβαρα, μηπως καποια κοπελα πηγαινε εκει το παιδακι της απο το προνηπιο-νηπιο να μου πει τι γινεται, γιατι οι συστασεις που εχω (αριστες)ειναι απο το δημοτικο!ευχαριστω πολυ!

Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες αν τελικά επιλέξατε τη σχολή Μαντά? Πως είναι μετά από 4 χρόνια φοιτησης στο σχολείο? Είστε ευχαριστημένοι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Τώρα ξεκίνησα να ψάχνω, με τη λογική να ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο - δημοτικό.

Κάθε βοήθεια και πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, nefeliphilipos είπε:

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Τώρα ξεκίνησα να ψάχνω, με τη λογική να ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο - δημοτικό.

Κάθε βοήθεια και πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Γνώμη μου είναι να πάς οπωσδήποτε να δεις όλα τα σχολεία τα οποία σκέφτεσαι, να διαμορφώσεις κατά το δυνατόν ίδια άποψη. Εκτός από το Τοσίτσειο, άλλα σχολεία στα Βόρεια Προάστια που μπορείς να κοιτάξεις είναι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στις Αφίδνες(Νηπιαγωγείο - Λύκειο), η Σχολή Μάνου στην Εκάλη (Νηπιαγωγείο - Δημοτικό), τα Μοντεσσοριανά Σχολεία στην Βαρυμπόμπη (Παιδικός Σταθμός - Γυμνάσιο).

 

Αν σε παίρνει να απομακρυνθείς λίγο, αξίζει να κοιτάξεις και την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι (περιοχή The Mall).

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Deena είπε:

Γνώμη μου είναι να πάς οπωσδήποτε να δεις όλα τα σχολεία τα οποία σκέφτεσαι, να διαμορφώσεις κατά το δυνατόν ίδια άποψη. Εκτός από το Τοσίτσειο, άλλα σχολεία στα Βόρεια Προάστια που μπορείς να κοιτάξεις είναι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στις Αφίδνες(Νηπιαγωγείο - Λύκειο), η Σχολή Μάνου στην Εκάλη (Νηπιαγωγείο - Δημοτικό), τα Μοντεσσοριανά Σχολεία στην Βαρυμπόμπη (Παιδικός Σταθμός - Γυμνάσιο).

 

Αν σε παίρνει να απομακρυνθείς λίγο, αξίζει να κοιτάξεις και την Ελληνοαγγλική Αγωγή στο Μαρούσι (περιοχή The Mall).

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήδη έκλεισα ραντεβού σε Αρσάκειο και Εκπαιδευτική αναγέννηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2017 at 4:32 PM, nefeliphilipos said:

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήδη έκλεισα ραντεβού σε Αρσάκειο και Εκπαιδευτική αναγέννηση. 

Επειδή έχει πάει το παιδί μου και στα 2  στα συν της Αναγέννησης είναι τα Αγγλικά, στα συν του Αρσακειου είναι όλα τα υπόλοιπα! Δηλαδή στο Τοσιτσειο έχεις πιο ολοκληρωμένο πακέτο Καλλιτεχνικων , Αθλητικων και Μαθησιακων , στην Αναγέννηση γινονται ολα τα μαθησιακα πολυ καλα ( με πολλη δουλειά στο σπιτι) αλλα στα υπολοιπα υστερουν ! 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2017 at 11:39 ΜΜ, ΕΥΓΕΝΙΑ είπε:

Επειδή έχει πάει το παιδί μου και στα 2  στα συν της Αναγέννησης είναι τα Αγγλικά, στα συν του Αρσακειου είναι όλα τα υπόλοιπα! Δηλαδή στο Τοσιτσειο έχεις πιο ολοκληρωμένο πακέτο Καλλιτεχνικων , Αθλητικων και Μαθησιακων , στην Αναγέννηση γινονται ολα τα μαθησιακα πολυ καλα ( με πολλη δουλειά στο σπιτι) αλλα στα υπολοιπα υστερουν ! 

Ευγενία θα διαφωνήσω. Το Αρσάκειο στο προνήπιο και νήπιο δεν προσφέρει καμιά αθλητική δραστηριότητα στο βασικό του πρόγραμμα, εκτός από 1 ώρα την εβδομάδα γυμναστική. Αλλά και γενικότερα ακολουθούν ένα πρόγραμμα του υπουργείου και από ότι κατάλαβα στο τέλος του νηπιαγωγίου μαθαίνουν να γράφουν μόνο το όνομά τους και αν! Πάμε σε δημόσιο παιδικό και αυτό το ξέρουμε ήδη!! Δηλαδή, τι κάνουν τόσες ώρες χωρίς κάποια δραστηριότητα? μόνο τραγούδια, παραμύθια και κατασκευές? Λίγο ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Για να μη αναφέρω το Δημοτικό τους. Το κτήριο είναι απαράδεκτο για ιδιωτικό σχολείο. το προαύλιο της πρώτης τάξης είναι χωμάτινο με πέτρες που τα παιδιά αυτής της ηλικίας πέφτουν πολύ συχνά κάτω και χτυπάνε, εκεί θα σκίζονται. 

Η εκπαιδευτική Αναγέννηση από την άλλη είναι ένα σχολείο σχεδόν καινούριο. Ντρέπεσαι να πατήσεις! Το βασικό πρόγραμμα εκτός των αγγλικών (κάθε μέρα 1 ώρα) έχει την εβδομάδα 2 ώρες κολυμβητήριο, 2 ώρες ποδόσφαιρο ή μπαλέτο και μία ώρα μουσικοκινητική. Μέχρι και σκάκι έχει 2 φορές την εβδομάδα. Έχει ποικιλία και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Δεν βαριούνται τα παιδιά. Πόσες ώρες μπορεί ένα παιδί να ζωγραφίσει? Μιλήσαμε με τη Διευθύντρια του νηπιαγωγίου και "κουραστήκαμε" να ακούμε για τη σημαντικότητα του κάθε παιδιού, για την ατομικότητα, για την ένταξή του σε ομάδα, για τη συνεργασία. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση του σχολείου αλλά εμένα με κέρδισε.

Και όταν λέμε πολύ δουλειά στο σπίτι, τι εννοούμε? Κι εγώ σαν παιδί δεν ήμουν πολύ fan του διαβάσματος, αυτό όμως δε σήμαινε ότι δε διάβαζα. Θυμάμαι στη α γυμνασίου διάβαζα μέχρι της 11 το βράδυ και ήμουν και σε δημόσιο σχολείο. Σίγουρα θέλουμε ένα σχολείο που δε δίνει δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι το αγγλικό σύστημα. Σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο, αργά ή γρήγορα, το διάβασμα θα έρθει. Το θέμα είναι να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

On ‎22‎/‎6‎/‎2017 at 10:48 ΠΜ, nefeliphilipos είπε:

Ευγενία θα διαφωνήσω. Το Αρσάκειο στο προνήπιο και νήπιο δεν προσφέρει καμιά αθλητική δραστηριότητα στο βασικό του πρόγραμμα, εκτός από 1 ώρα την εβδομάδα γυμναστική. Αλλά και γενικότερα ακολουθούν ένα πρόγραμμα του υπουργείου και από ότι κατάλαβα στο τέλος του νηπιαγωγίου μαθαίνουν να γράφουν μόνο το όνομά τους και αν! Πάμε σε δημόσιο παιδικό και αυτό το ξέρουμε ήδη!! Δηλαδή, τι κάνουν τόσες ώρες χωρίς κάποια δραστηριότητα? μόνο τραγούδια, παραμύθια και κατασκευές? Λίγο ανοργάνωτοι μου φάνηκαν. Για να μη αναφέρω το Δημοτικό τους. Το κτήριο είναι απαράδεκτο για ιδιωτικό σχολείο. το προαύλιο της πρώτης τάξης είναι χωμάτινο με πέτρες που τα παιδιά αυτής της ηλικίας πέφτουν πολύ συχνά κάτω και χτυπάνε, εκεί θα σκίζονται. 

Η εκπαιδευτική Αναγέννηση από την άλλη είναι ένα σχολείο σχεδόν καινούριο. Ντρέπεσαι να πατήσεις! Το βασικό πρόγραμμα εκτός των αγγλικών (κάθε μέρα 1 ώρα) έχει την εβδομάδα 2 ώρες κολυμβητήριο, 2 ώρες ποδόσφαιρο ή μπαλέτο και μία ώρα μουσικοκινητική. Μέχρι και σκάκι έχει 2 φορές την εβδομάδα. Έχει ποικιλία και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Δεν βαριούνται τα παιδιά. Πόσες ώρες μπορεί ένα παιδί να ζωγραφίσει? Μιλήσαμε με τη Διευθύντρια του νηπιαγωγίου και "κουραστήκαμε" να ακούμε για τη σημαντικότητα του κάθε παιδιού, για την ατομικότητα, για την ένταξή του σε ομάδα, για τη συνεργασία. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση του σχολείου αλλά εμένα με κέρδισε.

Και όταν λέμε πολύ δουλειά στο σπίτι, τι εννοούμε? Κι εγώ σαν παιδί δεν ήμουν πολύ fan του διαβάσματος, αυτό όμως δε σήμαινε ότι δε διάβαζα. Θυμάμαι στη α γυμνασίου διάβαζα μέχρι της 11 το βράδυ και ήμουν και σε δημόσιο σχολείο. Σίγουρα θέλουμε ένα σχολείο που δε δίνει δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι το αγγλικό σύστημα. Σε οποιοδήποτε ελληνικό σχολείο, αργά ή γρήγορα, το διάβασμα θα έρθει. Το θέμα είναι να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

To βασικό ατού του νηπιαγωγείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης είναι η καταπληκτική Διευθύντρια!

 

Nefeliphilipos αν θες λεπτομέρειες για την Αναγέννηση στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 6/13/2017 at 4:28 PM, nefeliphilipos said:

Έχει κάποιος πληροφορίες για καλό ιδιωτικό στα βόρεια προάστια? Σκέφτομαι για το Αρσάκεια-Τοσίτσεια Εκάλης, αλλά οι απόψεις που ακούω είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.

 

Επειδή είδαμε και εμείς το Αρσάκειο (Ψυχικού) έχω μια κάποια άποψη, αρνητική σε γενικές γραμμές. Τι δεν μου άρεσε; Το πολυπληθές του πράγματος, με 6 ή 7 τμήματα σε κάθε τάξη αισθάνομαι ότι κάθε παιδί είναι μια μικρή ψηφίδα σε ένα αχανές μωσαϊκό. Ενώ το σχολείο έχει την φήμη του "οικονομικού" όταν προσθέσει κανείς σχολικό, μελέτη + δραστηριότητες το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Η παρουσίαση που μας έγινε ενώ ήταν η πιο επαγγελματική από όσες είδαμε, είχε και την αίσθηση της κονσέρβας γιατί είπαμε, είναι πολλλλαααααααα τα παιδάκια στο σχολείο άρα και πολλαααααααα τα γκρουπάκια γονέων που ακούν όλοι τα ίδια πράγματα. Από την άλλη το κτίριο με ξετρέλλανε γιατί είχε εκτός των πολλών αιθουσών και μια υπέροχη πατίνα λόγω παλαιότητας, στην δε βιβλιοθήκη γονάτισα, νομίζω αν η κόρη μου είχε μπει μέσα δεν θα έβγαινε ούτε με τον Ρούλη τον γερανούλη που λέει ο λόγος :)

 

Τελικά καταλήξαμε σε ένα φιλελεύθερο, μικροσκοπικό ιδιωτικό στην Αγία Παρασκευή (Διονύσιος Σολωμός) που έχει όλα όσα μας φαίνονται σημαντικά αλλά κτιριακά "δεν λέει". Ευτυχώς ακόμα έχουμε επιλογές για όλα τα γούστα και σίγουρα στο τέλος οι περισσότεροι γονείς είναι ευχαριστημένοι με την επιλογή τους.

 

Καλό ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα

Το παιδί μου είναι τεσσάρων χρόνων και ήδη πάει προνήπιο και έχω αρχίσει από τώρα με τη γυναίκα μου να ψάχνουμε που θα το πάμε νηπιαγωγείο-δημοτικο

Έχουμε  κατασταλάξει σε τρία τα οποία είναι η σχολή Μάνου στην Εκάλη Εκπαιδευτήρια καντα στα Βριλήσσια  που θα πάμε Τετάρτη να το δούμε και Ελληνοαγγλική αγωγή στο Μαρούσι που θα πάμε τέλος του μηνα

Ποια η γνώμη σας μεταξύ των τριών??? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από εμένα,

 

Θα ήθελα τη βοήθεια όσων γνωρίζουν/ έχουν προσωπική εμπειρία από το Saint Joseph στην Πεύκη. Το επισκεφτήκαμε και μας έκανε αρκετά καλή εντύπωση, καθώς είναι οικονομικό, μαζεμένο ,δείχνει οργανωμένο και φαίνεται να έχει επενδύσει στις νέες τεχνολογίες.  Οποιοδήποτε όμως σχόλιο ή άποψη από κάποιον που να πηγαίνει ήδη το παιδί του εκεί θα ήταν πολύ βοηθητική, και για τα θετικά του σχολείου και για τα αρνητικά του.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Η επιλογή σχολείου είναι πραγματικά αγχωτική!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 3/27/2017 at 1:24 AM, Parfait said:

 

Άργησα να δω το μήνυμα σου. Έχω θετική εντύπωση από τις συναντήσεις για τη φιλοσοφία του σχολείου. Η συνέντευξη ήταν ουσιαστικά για να δουν αν είμαστε διατεθειμένοι και πώς να στηρίξουμε το παιδί στη γλώσσα. Περιμένουμε απάντηση τέλος του μηνός, αν θα δεχτούν το παιδί

 

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις τις εντυπώσεις σου από τη Γερμανική Σχολή; Πηγε τελικά το παιδάκι σου εκεί;  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, και καλή χρονιά και από εμένα ,

είμαι στην τελική ευθεία επιλογής σχολείου ( ανάμεσα σε Εράσμειο - Παναγιωτόπουλο και με πολύ κόπο λόγω απόστασης Αρσάκειο )

εάν μπορείτε όσες έχετε παιδάκια σε προχωρημένες τάξεις του δημοτικού να με διαφωτήσετε θα το εκτιμήσω αφάνταστα.... 

εμείς το Σεπτέμβρη θα πάμε προνήπιο, τώρα είμαστε σε δημόσιο παιδικό σταθμό και θέλω να τον ξεκινήσω όσο μπορώ ποιο σωστά από τα νήπια, σε σχολείο το οποίο ελπίζω ότι δεν θα το αλλάξουμε στην πορεία...

έχω  ήδη κάνει συνάντηση στην Εράσμειο και έχει προγραμματιστεί και η αξιολόγηση, έχω κάνει συνάντηση και στον Παναγιωτόπουλο μόνο για το νηπιαγωγείο ( δεν με ξενάγησαν στο δημοτικό βρίσκοντας πρόφαση ότι είναι πολύ νωρίς και το παιδί είναι μικρό ) και έχω κάνει και την τυπική ενημέρωση στο Αρσάκειο Ψυχικού.

Όπως καταλάβαίνετε χρειάζομαι γνώμες και μάλιστα από τις πιο έμπειρες του φόρουμ που βλέπω ότι οι αναρτήσεις  τους είναι σχεδόν 10 χρόνια παλιότερες,

σας ευχαριστώ    

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10 Ιανουαρίου 2018 at 9:39 PM, mpapatheo said:

κανείς παιδιά ?

δεν υπάρχουν πλέον γονείς με παιδάκια σε αυτά τα 2 σχολεία ?  για να βοηθήσει λίγο την κατάσταση ?

Εγω έχω 2 παιδάκια στην Ερασμειο στην 1η και 4η δημοτικού. Τι θες να μάθεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎1‎/‎2018 at 10:57 PM, sofi@p said:

Εγω έχω 2 παιδάκια στην Ερασμειο στην 1η και 4η δημοτικού. Τι θες να μάθεις ακριβώς;

καλησπέρα σήμερα έγινε η αξιολόγηση του μικρού μου για το νήπιο. Είσαι ευχαριστημένη από το σχολείο πως το ξεχώρισες από τα υπόλοιπα? Είχες δει τον Παναγιωτόπουλο? Μου τα χουν παρουσιάσει όλα τόσο ειδυλλιακά είναι πράγματι? Το μεγάλο σου στην 4η πόσες ώρες διάβασμα θέλει στο σπίτι και στα γερμανικά & αγγλικά καλύπτεται από το σχολείο ή πάει φροντιστήριο? Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω. Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mpapatheo said:

καλησπέρα σήμερα έγινε η αξιολόγηση του μικρού μου για το νήπιο. Είσαι ευχαριστημένη από το σχολείο πως το ξεχώρισες από τα υπόλοιπα? Είχες δει τον Παναγιωτόπουλο? Μου τα χουν παρουσιάσει όλα τόσο ειδυλλιακά είναι πράγματι? Το μεγάλο σου στην 4η πόσες ώρες διάβασμα θέλει στο σπίτι και στα γερμανικά & αγγλικά καλύπτεται από το σχολείο ή πάει φροντιστήριο? Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω. Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Είχα δει τον Παναγιωτοπουλο. Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα, αν θες να δεις την άποψη μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένη απο την Ερασμειο. Πρόκειται για ένα σοβαρό, οικογενειακό, παραδοσιακό ελληνικό σχολειο, που δίνει σημασία περισσότερο στο μαθησιακό κομμάτι χωρίς φρου φρου κι αρώματα.

Τα παιδια δεν πηγαίνουν σε κανένα φροντιστήριο, ουτε έχω σκοπό να τα στείλω. Θα δω πως θα πανε στην απόκτηση πτυχίων, σύμφωνα με το προγράμματα του σχολείου, στο οποίο έχω εμπιστοσύνη. Δεν είμαι κι απο αυτούς που πιστεύουν οτι πρεπει να έχεις πάρει ολα τα πτυχία στο Γυμνάσιο. Δεν κατακτάς ετσι την ξένη γλώσσα.

ο γιος μου στην Τετάρτη χρειάζεται γύρω στη 1-1,5 ώρα, ανάλογα με τη μέρα, για να ολοκληρώσει τη μελέτη στο σπίτι. Όταν, βέβαια, κανει τα γραπτά στο σχολειο, τότε η επανάληψη μας παίρνει κανά μισάωρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofi@p said:

Είχα δει τον Παναγιωτοπουλο. Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα, αν θες να δεις την άποψη μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένη απο την Ερασμειο. Πρόκειται για ένα σοβαρό, οικογενειακό, παραδοσιακό ελληνικό σχολειο, που δίνει σημασία περισσότερο στο μαθησιακό κομμάτι χωρίς φρου φρου κι αρώματα.

Τα παιδια δεν πηγαίνουν σε κανένα φροντιστήριο, ουτε έχω σκοπό να τα στείλω. Θα δω πως θα πανε στην απόκτηση πτυχίων, σύμφωνα με το προγράμματα του σχολείου, στο οποίο έχω εμπιστοσύνη. Δεν είμαι κι απο αυτούς που πιστεύουν οτι πρεπει να έχεις πάρει ολα τα πτυχία στο Γυμνάσιο. Δεν κατακτάς ετσι την ξένη γλώσσα.

ο γιος μου στην Τετάρτη χρειάζεται γύρω στη 1-1,5 ώρα, ανάλογα με τη μέρα, για να ολοκληρώσει τη μελέτη στο σπίτι. Όταν, βέβαια, κανει τα γραπτά στο σχολειο, τότε η επανάληψη μας παίρνει κανά μισάωρο.

καλημέρα, έχεις πάρει το βασικό πρόγραμμα ή έχεις βάλει και μελέτη για το μεγάλο? Γιατί μου λες ότι κάνει κάποιες φορές τα γραπτά στο σχολείο ή είναι τακτική του σχολείου να κάνουν και κάποιο μέρος στο βασικό τους?

στείλε μου το link για το θέμα του Παναγιωτόπουλου αν είναι εύκολο. Σ' ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mpapatheo said:

καλημέρα, έχεις πάρει το βασικό πρόγραμμα ή έχεις βάλει και μελέτη για το μεγάλο? Γιατί μου λες ότι κάνει κάποιες φορές τα γραπτά στο σχολείο ή είναι τακτική του σχολείου να κάνουν και κάποιο μέρος στο βασικό τους?

στείλε μου το link για το θέμα του Παναγιωτόπουλου αν είναι εύκολο. Σ' ευχαριστώ .

Έχουν και τα 2 απογευματινή ζώνη με μελέτη αλλα κάποιες μέρες είναι σε ομίλους οπότε κάνουν τη μελέτη στο σπίτι. Τότε βλέπω πόσο διάβασμα πραγματικά χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, sofi@p said:

Έχουν και τα 2 απογευματινή ζώνη με μελέτη αλλα κάποιες μέρες είναι σε ομίλους οπότε κάνουν τη μελέτη στο σπίτι. Τότε βλέπω πόσο διάβασμα πραγματικά χρειάζεται.

τα εχεις βάλει και σε μελέτη και σε ομίλους, πόσο σου πάει ? γιατί μου δώσανε τιμοκατάλογο και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, ο Παναγιωτόπουλος κάνει καλύτερες τιμές και στο βασικό και στους ομίλους.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mpapatheo said:

τα εχεις βάλει και σε μελέτη και σε ομίλους, πόσο σου πάει ? γιατί μου δώσανε τιμοκατάλογο και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, ο Παναγιωτόπουλος κάνει καλύτερες τιμές και στο βασικό και στους ομίλους.

Την μέρα που έχουν Όμιλο, αφαιρείται η τιμή της απογευματινές ζώνης και προστίθεται η τιμή του Ομίλου, οπότε περίπου έρχεται 100 ευρώ πιο ακριβά το χρόνο ανα Όμιλο.

ο Παναγιωτοπουλος ήταν και τότε πιο φτηνός. Τωρα δεν ξέρω τι τιμές έχει.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sofi@p said:

Την μέρα που έχουν Όμιλο, αφαιρείται η τιμή της απογευματινές ζώνης και προστίθεται η τιμή του Ομίλου, οπότε περίπου έρχεται 100 ευρώ πιο ακριβά το χρόνο ανα Όμιλο.

ο Παναγιωτοπουλος ήταν και τότε πιο φτηνός. Τωρα δεν ξέρω τι τιμές έχει.

τελικά τι σε κέρδισε στην ερασμειο σε σχέση με τον Παναγιωτόπουλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...