Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

κορίτσια, τον Ζαγοριανάκο και τον Παναγιωτόπουλο τους είχα επισκεφθεί όταν έψαχνα για σχολείο κι είχα ανοίξει σχετικά θέματα. μπορείτε να τα αναζητήσετε για να βρείτε πληροφορίες. σε γενικές γραμμές ο Ζαγοριανάκος μου είχε φανεί ως ένα καλό δημόσιο σχολείο (με αρκετή μελέτη στο σπίτι, όπως μου είχαν τονίσει) ενώ ο Παναγιωτόπουλος με είχε πείσει για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά με απογοήτευσε στην οργάνωση, νοοτροπία/συμπεριφορά προσωπικού και στο κτιριακό.

 

πάντως ο δικός μου γιος στην Εράσμειο (Γ τάξη), ούτε κουρασμένος γυρνάει (αν και μένει στη μελέτη) κι έρχεται πλήρως διαβασμένος σε όλα τα μαθήματα. από δικό μου ψυχαναγκασμό τον βάζω να κάνει μια επανάληψη που δε μας παίρνει πάνω από μισή ωρίτσα, στη χειρότερη περίπτωση.

είναι, βέβαια, θέμα παιδιού. γίνεται πάρα πολύ δουλειά μέσα στην τάξη. 2 μέρες που ήταν άρρωστος και δεν πήγε σχολείο, για να μπορέσουμε να βάλουμε την ύλη (ασκήσεις, έντυπα κλπ) που έκαναν στο σχολείο, μας πήρε συνολικά ένα οχτάωρο.

 

προσωπικά προτιμώ ένα κλασσικό σχολείο που θα μάθει στα παιδιά τον σωστό τρόπο να διαβάζουν. ο κλασικός τρόπος για μένα είναι βασικός στις πρώτες ταξεις του σχολείου. ακούω για σχολεία που έχουν tablets και τα παιδιά γράουν εκεί. μα, πώς θα μάθουν να γράφουν με το χέρι? καλή η καινοτομία αλλά σε μεγαλύτερες τάξεις όταν θα έχουν κατακτηθεί οι βασικές δεξιότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κορίτσια, τον Ζαγοριανάκο και τον Παναγιωτόπουλο τους είχα επισκεφθεί όταν έψαχνα για σχολείο κι είχα ανοίξει σχετικά θέματα. μπορείτε να τα αναζητήσετε για να βρείτε πληροφορίες. σε γενικές γραμμές ο Ζαγοριανάκος μου είχε φανεί ως ένα καλό δημόσιο σχολείο (με αρκετή μελέτη στο σπίτι, όπως μου είχαν τονίσει) ενώ ο Παναγιωτόπουλος με είχε πείσει για το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά με απογοήτευσε στην οργάνωση, νοοτροπία/συμπεριφορά προσωπικού και στο κτιριακό.

 

πάντως ο δικός μου γιος στην Εράσμειο (Γ τάξη), ούτε κουρασμένος γυρνάει (αν και μένει στη μελέτη) κι έρχεται πλήρως διαβασμένος σε όλα τα μαθήματα. από δικό μου ψυχαναγκασμό τον βάζω να κάνει μια επανάληψη που δε μας παίρνει πάνω από μισή ωρίτσα, στη χειρότερη περίπτωση.

είναι, βέβαια, θέμα παιδιού. γίνεται πάρα πολύ δουλειά μέσα στην τάξη. 2 μέρες που ήταν άρρωστος και δεν πήγε σχολείο, για να μπορέσουμε να βάλουμε την ύλη (ασκήσεις, έντυπα κλπ) που έκαναν στο σχολείο, μας πήρε συνολικά ένα οχτάωρο.

 

προσωπικά προτιμώ ένα κλασσικό σχολείο που θα μάθει στα παιδιά τον σωστό τρόπο να διαβάζουν. ο κλασικός τρόπος για μένα είναι βασικός στις πρώτες ταξεις του σχολείου. ακούω για σχολεία που έχουν tablets και τα παιδιά γράουν εκεί. μα, πώς θα μάθουν να γράφουν με το χέρι? καλή η καινοτομία αλλά σε μεγαλύτερες τάξεις όταν θα έχουν κατακτηθεί οι βασικές δεξιότητες.

 

Σοφία κι εμείς ερχόμαστε έτοιμοι από μελέτη αλλά στα γραπτά. Το καινούριο λεξιλόγιο στα γερμανικά πώς να προλάβει να το κάνει στη μελέτη? Τα αγγλικά? Την ιστορία? Ο χρόνος που αντιστοιχεί στα γερμανικά είναι 20λεπτά στην μελέτη και συνήθως έχει και έντυπο. Πώς το έχει μάθει από τη μελέτη?

 

Επίσης η Εράσμειος ως κλασικό σχολείο απλά μαθαίνει τα παιδιά να διαβάζουν, όχι το σωστό τρόπο να διαβάζουν. Και ναι είναι και στο παιδί αλλά τη δικιά μου τη βλέπω όταν της βρίσκω άλλους τρόπους για να μάθει κάτι μέσα από ένα παιχνίδι, ένα τραγούδι, ένα βίντεο ... πώς ανταποκρίνεται και με τι χαρά κάθεται .... γιατί να μη γίνονται αυτά στο σχολείο? Στο τέλος τα παιδιά αν τα στίβεις στο δημοτικό θα βαρεθούν. Με τι κουράγιο θα μπούνε στο γυμνάσιο και πώς θα έχουν αγαπήσει τη μάθηση και κατεπέκταση το σχολείο?

 

Αν παρατηρήσεις τα παιδιά θυμούνται από προηγούμενες χρονιές μόνον αυτά που έχουν μάθει βιωματικά και αυτά για τα οποία έχουν πειστεί για τη χρησιμότητά τους. Από τα άλλα τίποτα ...

 

Δεν ξέρω ... κι εγώ προβληματίζομαι.

 

Όσον αφορά τα ταμπλετ φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Δούκα. Επειδή είδα πώς το κάνουν καμία σχέση με αυτό που ακούγεται. Το τάμπλετ είναι εργαλείο. Δε γράφουν στο τάμπλετ ... απλά έχουν εκεί συγκεντρώσει το υλικό για διάβασμα που έχει γίνει τέτοια δουλειά από πίσω που εντυπωσιάστηκα ...Δεν τα είδα όλα, είδα λίγο ένα μάθημα στην ιστορία...

 

Άσε που απομυθοποιείται το τάμπλετ και καταλαβαίνουν ότι είναι και εργαλειο δουλειάς κι όχι απλά παιχνιδομηχανή.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν η δουλειά στην Εράσμειο δεν έχει καμία σχέση με τη δουλειά που βάζουν σε ορισμέενα δημόσια και ακούω από φίλες και γνωστές. Εκεί τα παιδιά πρέπει να είναι ρομπότ για να ανταπεξέλθουν με το διάβασμα για τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, το διάβασμα για το σχολείο και τις δραστηριότητες όλες που κάνουν εξτρα

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία κι εμείς ερχόμαστε έτοιμοι από μελέτη αλλά στα γραπτά. Το καινούριο λεξιλόγιο στα γερμανικά πώς να προλάβει να το κάνει στη μελέτη? Τα αγγλικά? Την ιστορία? Ο χρόνος που αντιστοιχεί στα γερμανικά είναι 20λεπτά στην μελέτη και συνήθως έχει και έντυπο. Πώς το έχει μάθει από τη μελέτη?

 

Επίσης η Εράσμειος ως κλασικό σχολείο απλά μαθαίνει τα παιδιά να διαβάζουν, όχι το σωστό τρόπο να διαβάζουν. Και ναι είναι και στο παιδί αλλά τη δικιά μου τη βλέπω όταν της βρίσκω άλλους τρόπους για να μάθει κάτι μέσα από ένα παιχνίδι, ένα τραγούδι, ένα βίντεο ... πώς ανταποκρίνεται και με τι χαρά κάθεται .... γιατί να μη γίνονται αυτά στο σχολείο? Στο τέλος τα παιδιά αν τα στίβεις στο δημοτικό θα βαρεθούν. Με τι κουράγιο θα μπούνε στο γυμνάσιο και πώς θα έχουν αγαπήσει τη μάθηση και κατεπέκταση το σχολείο?

 

Αν παρατηρήσεις τα παιδιά θυμούνται από προηγούμενες χρονιές μόνον αυτά που έχουν μάθει βιωματικά και αυτά για τα οποία έχουν πειστεί για τη χρησιμότητά τους. Από τα άλλα τίποτα ...

 

Δεν ξέρω ... κι εγώ προβληματίζομαι.

 

Όσον αφορά τα ταμπλετ φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Δούκα. Επειδή είδα πώς το κάνουν καμία σχέση με αυτό που ακούγεται. Το τάμπλετ είναι εργαλείο. Δε γράφουν στο τάμπλετ ... απλά έχουν εκεί συγκεντρώσει το υλικό για διάβασμα που έχει γίνει τέτοια δουλειά από πίσω που εντυπωσιάστηκα ...Δεν τα είδα όλα, είδα λίγο ένα μάθημα στην ιστορία...

 

Άσε που απομυθοποιείται το τάμπλετ και καταλαβαίνουν ότι είναι και εργαλειο δουλειάς κι όχι απλά παιχνιδομηχανή.

 

Ο δικος μου ξερει την ιστορια απεξω κι ανακατωτα απο την παραδοση και μαλιστα με στοιχεια που δεν τα γραφει το βιβλιο αλλα τους τα εχει πει η δασκαλα. Το λεξιλογιο σε γερμαμικα και αγγλικα το μαθαινουν χαρη στις πολλες επαναληψεις που γινονται στο σχολειο.

Εγω ειμαι πληρως ικανοποιημενη απο το μαθησιακο κομματι. Βλεπω οτι το πσιδι εχει κατανοησει τη γραμματικη, τη δομη των εκθεσεων χωρις εγω να ασχοληθω καθολου με αυτα παρα μονο ως γρηγορη επαναληψη. Ισως ειναι και στο παιδι. Εμας μας ταιριαξε. Αλλα απο την αρχη εψαχνα για ενα σχολειο που θα δινει κυριως βαση στο μαθησιακο κομματι και την οργανωση κι οχι στην καινοτομια. Οπως μου ειχε πει κι ενας συναδελφος που το παιδι του παει τωρα στο λυκειο...προκειται για ενα ελλημικοτατο σοβαρο παραδοσιακο σχολειο χωρις τασεις εντυπωσιασμου κι ελιτιστικες συμπεριφορες.

Κι εγω για το Δουκα εχω σκουσει τα καλυτερα αλλα το κοστος ηταν πολυ υψηλο στις μεγαλυτετες ταξεις. Η προισταμενη μου εδινε 12000 για ενα παιδι στο λυκειο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ξερει την ιστορια απεξω κι ανακατωτα απο την παραδοση και μαλιστα με στοιχεια που δεν τα γραφει το βιβλιο αλλα τους τα εχει πει η δασκαλα. Το λεξιλογιο σε γερμαμικα και αγγλικα το μαθαινουν χαρη στις πολλες επαναληψεις που γινονται στο σχολειο.

Εγω ειμαι πληρως ικανοποιημενη απο το μαθησιακο κομματι. Βλεπω οτι το πσιδι εχει κατανοησει τη γραμματικη, τη δομη των εκθεσεων χωρις εγω να ασχοληθω καθολου με αυτα παρα μονο ως γρηγορη επαναληψη. Ισως ειναι και στο παιδι. Εμας μας ταιριαξε. Αλλα απο την αρχη εψαχνα για ενα σχολειο που θα δινει κυριως βαση στο μαθησιακο κομματι και την οργανωση κι οχι στην καινοτομια. Οπως μου ειχε πει κι ενας συναδελφος που το παιδι του παει τωρα στο λυκειο...προκειται για ενα ελλημικοτατο σοβαρο παραδοσιακο σχολειο χωρις τασεις εντυπωσιασμου κι ελιτιστικες συμπεριφορες.

Κι εγω για το Δουκα εχω σκουσει τα καλυτερα αλλα το κοστος ηταν πολυ υψηλο στις μεγαλυτετες ταξεις. Η προισταμενη μου εδινε 12000 για ενα παιδι στο λυκειο.

 

 

Στα αγγλικά εμάς δεν κάνουν τόσες επαναλήψεις ...και τα γερμανικά φέτος είναι ΤΟΣΑ πολλά που παρά τις επαναλήψεις θέλει πολύ διάβασμα και η ύλη τρέχει. Σε όσα σχολεια πήγα να επισκεφτώ κανένα δε διδάσκει τις ξένες γλώσσες δίνοντας κατεβατά λεξιλογίου.

 

Επίσης η Εράσμειος δε δίνει κανένα κίνητρο στα παιδιά με ιδιαίτερες κλίσεις. Η κόρη μου 2 φορές διακρίθηκε στο καγκουρό και ούτε μία έκπτωση.

 

Ο δούκας έχει ρίξει πολύ τις τιμές. Έχει βάλει το σχολικό μέσα στην τιμή. Βέβαια όντως αυξάνεται με τις τάξεις κι αυτό είναι που με έχει κολλήσει. Γιατί στο λύκειο φτάνει να είναι αρκετά πιο ακριβό από την α δημοτικου. Και η Εράσμειος όμως έχει ακριβότερο το γυμνάσιο ... και όλα τα σχολεία.

 

Είδομεν. Μπορεί κι εγώ με τη μικρή μου να δω ένα άλλο σχολείο αν πάειστην εράσμειο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα αγγλικά εμάς δεν κάνουν τόσες επαναλήψεις ...και τα γερμανικά φέτος είναι ΤΟΣΑ πολλά που παρά τις επαναλήψεις θέλει πολύ διάβασμα και η ύλη τρέχει. Σε όσα σχολεια πήγα να επισκεφτώ κανένα δε διδάσκει τις ξένες γλώσσες δίνοντας κατεβατά λεξιλογίου.

 

Επίσης η Εράσμειος δε δίνει κανένα κίνητρο στα παιδιά με ιδιαίτερες κλίσεις. Η κόρη μου 2 φορές διακρίθηκε στο καγκουρό και ούτε μία έκπτωση.

 

Ο δούκας έχει ρίξει πολύ τις τιμές. Έχει βάλει το σχολικό μέσα στην τιμή. Βέβαια όντως αυξάνεται με τις τάξεις κι αυτό είναι που με έχει κολλήσει. Γιατί στο λύκειο φτάνει να είναι αρκετά πιο ακριβό από την α δημοτικου. Και η Εράσμειος όμως έχει ακριβότερο το γυμνάσιο ... και όλα τα σχολεία.

 

Είδομεν. Μπορεί κι εγώ με τη μικρή μου να δω ένα άλλο σχολείο αν πάειστην εράσμειο.

 

Βερα εγω πιστευω πολυ στην επαναληψη. Και δεν πιστευω οτι στις μεγαλες ταξεις φτανει το διαβασμα μεσα στο σχολειο. Χρειαζεται διαβασμα και στο σπιτι. Το θεμα ειναι να μην υπαρχουν κενα. Ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που θελεις να εισαι αριστος μαθητης.

 

Εχω καταλαβει οτι εσενα σε ενοχλουν 3 πραγματα: 1. Εχουν διαβασμα και στο σπιτι. 2. Δε χρησιμοποιουν καινοτομες μεθοδους εκμαθησης. 3. Δε δινουν τοσο μεγαλη εμφαση στους ομιλους/δραστηριοτητες και εξωσχολικα ερεθισματα.

 

Για το 1 δε νομιζω οτι υπαρχει σχολειο που μπορει να χτισει καλους μαθητες χωρις διαβασμα στο σπιτι στις μεγαλες ταξεις.

Για το 2 σιγουρα θα βρεις αλλα σχολεια πολυ προχωρημενα.

Για το 3 νομιζω οτι τα παιδια παιρνουν ερεθισματα χωρις να φτανουν στο επιπεδο του πρωταθλητη. Αλλα νομιζω οτι αυτο συμβαινει σε ολα τα ιδιωτικα. Αν θελεις το κατι παραπανω πας εξω και τα κανεις, εφοσον το παιδι σου εχει εφεση.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι η Ερασμειος απευθυνεται σε γονεις που ψαχνουν ενα σχολειο που δινει μεγαλη εμφαση στο μαθησιακο κομματι. Η γνωση μεταδιδεται με κλασικες δοκιμασμενες μεθοδους και με συστημα. Αν καποιος γονιος ψαχνει ενα σχολειο με πρωτοποριακες μεθοδους που δινει βαση στην αναπτυξη του παιδιου σε ολους τους τομεις χωρις να εχει στοχο απαραιτητα το Πανεπιστημιο τοτε σαφως υπαρχουν αλλα σχολεια που πρεπει να απευθυνθει. Ισως του Αμερικανικου μοντελου.

 

Το παιδι σου φαινεται πιεσμενο ή κουρασμενο απο το σχολειο ή εσυ απλα θεωρεις οτι πιεζεται και φοβασαι οτι δε θα αντεξει αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Βερα εγω πιστευω πολυ στην επαναληψη. Και δεν πιστευω οτι στις μεγαλες ταξεις φτανει το διαβασμα μεσα στο σχολειο. Χρειαζεται διαβασμα και στο σπιτι. Το θεμα ειναι να μην υπαρχουν κενα. Ολα αυτα βεβαια στην περιπτωση που θελεις να εισαι αριστος μαθητης.

 

Εχω καταλαβει οτι εσενα σε ενοχλουν 3 πραγματα: 1. Εχουν διαβασμα και στο σπιτι. 2. Δε χρησιμοποιουν καινοτομες μεθοδους εκμαθησης. 3. Δε δινουν τοσο μεγαλη εμφαση στους ομιλους/δραστηριοτητες και εξωσχολικα ερεθισματα.

 

Για το 1 δε νομιζω οτι υπαρχει σχολειο που μπορει να χτισει καλους μαθητες χωρις διαβασμα στο σπιτι στις μεγαλες ταξεις.

Για το 2 σιγουρα θα βρεις αλλα σχολεια πολυ προχωρημενα.

Για το 3 νομιζω οτι τα παιδια παιρνουν ερεθισματα χωρις να φτανουν στο επιπεδο του πρωταθλητη. Αλλα νομιζω οτι αυτο συμβαινει σε ολα τα ιδιωτικα. Αν θελεις το κατι παραπανω πας εξω και τα κανεις, εφοσον το παιδι σου εχει εφεση.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι η Ερασμειος απευθυνεται σε γονεις που ψαχνουν ενα σχολειο που δινει μεγαλη εμφαση στο μαθησιακο κομματι. Η γνωση μεταδιδεται με κλασικες δοκιμασμενες μεθοδους και με συστημα. Αν καποιος γονιος ψαχνει ενα σχολειο με πρωτοποριακες μεθοδους που δινει βαση στην αναπτυξη του παιδιου σε ολους τους τομεις χωρις να εχει στοχο απαραιτητα το Πανεπιστημιο τοτε σαφως υπαρχουν αλλα σχολεια που πρεπει να απευθυνθει. Ισως του Αμερικανικου μοντελου.

 

Το παιδι σου φαινεται πιεσμενο ή κουρασμενο απο το σχολειο ή εσυ απλα θεωρεις οτι πιεζεται και φοβασαι οτι δε θα αντεξει αργοτερα?

 

πολύ σωστα τα εχεις καταλαβει. Για το 1ο απλα δε με ενοχλει που εχει διαβασμα στο σπίτι αλλα που εχεο τόοοοοσο διαβασμα. Θα δεις στην 4η οτι αυξάνεται πολύ ο ογκος και οι απαιτήσεις. Οι κλασική μέθοδος δουλεύει πολύ καλά σε κάποια παιδια. Κάποια άλλα μαθαίνουν καλύτερα μέσα απο το παιχνίδι, το τραγούδι, το θέατρο και αλλες μορφές έκφρασεις. Η δικια μου είναι τετοιο παιδί. Οπότε οταν της δίνεις το λεξιλόγιο ή τον κανόνα να τα μάθει απέξω βαρυγκομάει. Θα ήθελα να υπάρχουν εκτος σπο τον κλασικό τρόπο και αλλες μέθοδοι στο σχολείο.

 

Η κόρη μου είναι πολύ χαρούμενη με το σχολείο της. Δυσανασχετει ομως στο διάβασμα πολυ οποτε δε μπορώ να καταλαβω τι πραγματικά θέλει. Όταν είναι να κάτσει να διαβάσει βαριεται πολύ, χαζεύει και δε βρίσκει ενδιαφερον. Αν της πεις ναλλαξει σχολείο δε θέλει όμως. Μου λεει οτι δεν την νοιαζει που έχρι πολύ διάβασμα!!!!:?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα,

 

Βερενίκη,

κάποια συμβουλή ως προς τις ερωτήσεις που πρέπει να κάνω για το δημοτικό; Θυμάμαι καλά ότι είχες γράψει κάποια στιγμή πώς έχεις μια τέτοια λίστα. Θα μπορoύσες να μου την στείλεις; Αν δεν κάνω λάθος, έχεις παιδί στις μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού. Ως πιο έμπειρη μαμά, ποια σημεία να προσέξω συγκεκριμένες μέθοδοι κλπ ώστε να σχηματίσω άποψη για το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου;

 

 

 

Καλημέρα!

Έχω μία 'λίστα' για κάθε μάθημα χωριστά. :wink::lol:Πχ. τα μαθηματικά.

1. ακολουθούν τα σχολικά βιβλία? (πρόσεξε, αυτό δεν αφορά το εάν έχουν ενισχυτική ύλη, αλλά το αν κάνουν ανακατανομή της ύλης του σχολείου, έτσι ώστε να διδάσκεται πιο ορθολογικά).

2. έχουν εποπτικό υλικό για τα μαθηματικά, από απλά υλικά μέχρι apps?

3. δες ένα διαγώνισμα από κάθε τάξη. πες τους να σου δείξουν ένα 'δύσκολο' πρόβλημα από κάθε τάξη. Μπορείς να κάνεις τις συγκρίσεις σου για το ακαδημαϊκό επίπεδο που απαιτεί το σχολείο.

4. Δες αν τα ετοιμάζουν για διαγωνισμούς μαθηματικούς. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα παιδιά που δεν ενδιαφέρονται, έρχονται σε επαφή με πιο δύσκολο αντικείμενο.

5. Ερεύνησε τις καινοτομίες, ρώτα κατευθείαν ποια είναι η καινοτομία στην προσέγγισή τους. Ξέρω σχολεία που κάνουν τη γεωμετρία μαζί με τη ζωγραφική και διδάσκουν γωνίες με την ευκαιρία της προπόνησης στο ... ποδόσφαιρο. Δε λέω να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά κάτι πρέπει να κάνουν.

 

και πάει λέγοντας.........

 

Υπάρχουν δυο βασικά κριτήρια που βοηθάνε πολύ να καταλάβεις την κουλτούρα ενός σχολείου. Το πρώτο είναι η διάταξη των θρανίων. Το δεύτερο είναι η τάση του σχολείου να δυσκολεύει ή να διευκολύνει τα παιδιά. Δεν εννοώ κατά το στάδιο της διδασκαλίας, που όλα πρέπει να είναι απλά και κατανοητά. Εννοώ κατά το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

για τον πλατωνα και το ζηριδη μου ειπε φιλος που κανει ιδιαιτερα σε παιδια γυμνασίου-λυκείου οτι ειναι ο,τι χειροτερο. Θα ρωτήσω λεπτομέριες ως προς το τι εννοει. Εναν αλλον που ρώτησα ηταν πολύ ευχαριστημενος .... αλλα κι αυτον δεν τον ξερω καλα για να εμπιστευτω αυτο που λεει.

 

Γεια σας και από εμένα, έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα μηνύματα για τα ιδιωτικά σχολεία προς την Ανατολική Αττική, στην προσπάθεια να κάνουμε μια καλή επιλογή για τον μικρό! Είμαι πλέον ανάμεσα σε Πλάτωνα (για κάτι πιο καινοτόμο και έμφαση στα αγγλικά σαν ξένη γλώσσα) και Εράσμειο (για κάτι πιο κλασσικό και σίγουρο με ξένη γλώσσα γερμανικά)...

Όποια συμπληρωματική πληροφορία για τον Πλάτωνα (για τη χαλαρότητα που έγραφε μια μαμά πιο πριν ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό ή θετικό) θα ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ πολύ!

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω πολύ μπερδευτεί. Να πάω στο Ζηρίδη μπας και μπορέσουμε και πάρουμε καμία υποτροφία ή να μην το σκεφτώ καν??? Θα εκτιμούσα τις απόψεις κάποιας μαμάς με εμπειρία από μέσα?

 

Ο Παναγιωτόπουλος είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω επίσης αλλά είναι τόσο φοβερό όσο λένε ότι είναι? Κάνει τόσα βιωματικά? Έχει τόσες επιτυχίες?

 

Το Κωστέα τον έχω απορρίψει παρότι έχω ακούσει πολύ καλά γιατί ήταν πολύ ακριβό. Μου έβγαινε γύρω στα 1500 παραπάνω απότ ην Εράσμειο λόγω πολύ ακριβού σχολικού.

 

Ο Δούκας επίσης είναι η τρίτη μου επιλογή ... εκεί πάλι ανεβαίνει πολύ η τιμή στο γυμνάσιο. Στο δημοτικό είναι πάνω κάτω τα ίδια, ίσως και λίγο πιο ακριβό. Έχει κι αυτό περίπου όσα θέλω αλλά είναι τόσο σημαντικά αυτά που αξιολογώ ως σημαντικά στο Δούκα που να αξίζει τον κόπο να χωρίσω τα παιδιά σε 2 σχολεία και να μην είναι μαζί (έστω και για 2 χρόνια)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέρα καλημέρα.

 

Δεν ξέρω πού μένεις και αν φτάνει σχολικό στο σπίτι σου, αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Εκπαιδευτική Αναγέννηση.

 

Εμείς είμαστε βέβαια ακόμα στο επίπεδο της προσχολικής εκπαίδευσης, αλλά μας έκαναν μια συνοπτική περιγραφή του προγράμματος του Δημοτικού και έχω την αίσθηση ότι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

 

Εφόσον βέβαια δεν μένεις βόρεια, δεν είναι και κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Βέρα καλημέρα.

 

Δεν ξέρω πού μένεις και αν φτάνει σχολικό στο σπίτι σου, αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Εκπαιδευτική Αναγέννηση.

 

Εμείς είμαστε βέβαια ακόμα στο επίπεδο της προσχολικής εκπαίδευσης, αλλά μας έκαναν μια συνοπτική περιγραφή του προγράμματος του Δημοτικού και έχω την αίσθηση ότι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

 

Εφόσον βέβαια δεν μένεις βόρεια, δεν είναι και κοντά...

 

Η Εκπαιδευτική αναγέννηση είναι πολύ μακριά μας ... καμία σχέση με τις περιοχές που ψάχνω

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στου Ζηρίδη που επαναλαμβάνεις πήγες; Εμεινες ικανοποιημένη από όσα άκουσες και είδες;

 

Το έγραψα και πιο πάνω, Προσωπική άποψη δεν έχω αλλά γενικά δεν ακούω και τα καλύτερα, και αν θυμάμαι παρόμοια εντύπωση έχουν και άλλοι εδώ μέσα. Ακούω ότι είναι πολλά φρου φρου και αρώματα και από ουσία λίγα πράγματα συν ελιτιστική αντίληψη.

 

Βεβαίως αν κάποιος εδώ μέσα έχει ιδίαν άποψη θα βοηθούσε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω πολύ μπερδευτεί. Να πάω στο Ζηρίδη μπας και μπορέσουμε και πάρουμε καμία υποτροφία ή να μην το σκεφτώ καν??? Θα εκτιμούσα τις απόψεις κάποιας μαμάς με εμπειρία από μέσα?

 

Ο Παναγιωτόπουλος είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω επίσης αλλά είναι τόσο φοβερό όσο λένε ότι είναι? Κάνει τόσα βιωματικά? Έχει τόσες επιτυχίες?

 

Το Κωστέα τον έχω απορρίψει παρότι έχω ακούσει πολύ καλά γιατί ήταν πολύ ακριβό. Μου έβγαινε γύρω στα 1500 παραπάνω απότ ην Εράσμειο λόγω πολύ ακριβού σχολικού.

 

Ο Δούκας επίσης είναι η τρίτη μου επιλογή ... εκεί πάλι ανεβαίνει πολύ η τιμή στο γυμνάσιο. Στο δημοτικό είναι πάνω κάτω τα ίδια, ίσως και λίγο πιο ακριβό. Έχει κι αυτό περίπου όσα θέλω αλλά είναι τόσο σημαντικά αυτά που αξιολογώ ως σημαντικά στο Δούκα που να αξίζει τον κόπο να χωρίσω τα παιδιά σε 2 σχολεία και να μην είναι μαζί (έστω και για 2 χρόνια)

 

Βέρα,

συμμερίζομαι τις αγωνίες σου, δεν ξέρεις πόσο! Θεωρώ πως και τα τρία σχολεία (Παναγιωτόπουλος, Δούκας, Κωστέας-Γείτονας) είναι εξαιρετικές επιλογές. Από αυτά, το πιο οικονομικό είναι ο Παναγιωτόπουλος.

 

Η απόφαση στο δίλημμα που έχεις δεν είναι καθόλου εύκολη. Και στα 3 σχολεία (καθώς και σε πολλά άλλα ακόμη), η 1η βασική ξένη γλώσσα είναι τα αγγλικά. Εικάζω ότι στην Εʼ δημοτικού τα παιδιά στα σχολεία με βασική γλώσσα τα αγγλικά είναι πολύ πιο προχωρημένα σε σχέση με τα παιδιά που φοιτούν σε σχολεία με βασική γλώσσα τη γερμανική ή τη γαλλική (και το αντίστροφο).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως εάν, αφενός, το επίπεδο γνώσης της γλώσσας νομίζεις θα δυσκολέψει το παιδί και, αφετέρου, εσύ είσαι αποφασισμένη ότι δεν θα συνεχίσεις Γυμνάσιο εκεί που είστε τώρα, τότε να αλλάξεις σχολείο μόλις ολοκληρώσετε την Δʼ Δημοτικού, ώστε όσο το δυνατόν πιο νωρίς να βοηθηθεί η κόρη σου και να εγκλιματιστεί στις απατήσεις της αγγλικής που θα πρέπει να «δουλεύει» ως βασική στο σχολείο.

 

Από την άλλη εάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο και η μετάβαση (σε ό,τι αφορά στην ξένη γλώσσα) πιστεύεις ή σου έχουν πει ότι θα είναι ομαλή, τότε προσωπικά θα επέλεγα να ολοκληρώσει το παιδί τη βαθμίδα στο τωρινό σχολείο και θα έγγραφα εκεί και τη μικρή (επωφελούμενη και της έκπτωσης για τα 2 παιδιά) και θα αναζητούσα το ιδανικό σχολείο και για τις δύο, επικεντρώνοντας πλέον στο Γυμνάσιο.

 

Εν ολίγοις μένεις Εράσμειο από τη στιγμή που το παιδί δεν παραπονιέται για το σχολείο του και πιστεύεις ότι θα μπορέσει να ακολουθήσει το επίπεδο των αγγλικών του νέου σχολείου στην Αʼ Γυμνασίου.

 

Η επιλογή αυτή έχει, κατά τη γνώμη μου, το πλεονέκτημα ότι κρατάς το παιδί στο γνώριμο περιβάλλον του και αφήνεις και το σχολείο να ολοκληρώσει το εκπαιδευτικό έργο που είχε σχεδιάσει για το δημοτικό, το οποίο θεωρώ σημαντικό.

Επίσης κρατάς τα δύο αδέλφια μαζί (που διακρίνω ότι για πρακτικούς -και όχι μόνο - λόγους είναι σημαντικό για εσένα), κερδίζεις δύο επιπλέον χρόνια στα γερμανικά, αποκτά μια σχετική οικειότητα και η μικρή σου σε μία ομολογουμένως δύσκολη γλώσσα, κι εσύ έχεις πίστωση χρόνου να επισκεφθείς ξανά τα σχολεία που σε ενδιαφέρουν, να κατασταλάξεις και να προετοιμάσεις το παιδί. Άλλη ωριμότητα έχει ένα παιδί στα 12 να εκφράσει τα θέλω του και να δείξει τις κλίσεις του, άλλη στα 9 ή 10.

 

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν συντρέχουν λόγοι που επιβάλλουν την άμεση αλλαγή (δεν έχω διακρίνει από τα λεγόμενά σου κάτι τέτοιο όμως).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μία 'λίστα' για κάθε μάθημα χωριστά. :wink::lol:Πχ. τα μαθηματικά.

1. ακολουθούν τα σχολικά βιβλία? (πρόσεξε, αυτό δεν αφορά το εάν έχουν ενισχυτική ύλη, αλλά το αν κάνουν ανακατανομή της ύλης του σχολείου, έτσι ώστε να διδάσκεται πιο ορθολογικά).

2. έχουν εποπτικό υλικό για τα μαθηματικά, από απλά υλικά μέχρι apps?

3. δες ένα διαγώνισμα από κάθε τάξη. πες τους να σου δείξουν ένα 'δύσκολο' πρόβλημα από κάθε τάξη. Μπορείς να κάνεις τις συγκρίσεις σου για το ακαδημαϊκό επίπεδο που απαιτεί το σχολείο.

4. Δες αν τα ετοιμάζουν για διαγωνισμούς μαθηματικούς. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα παιδιά που δεν ενδιαφέρονται, έρχονται σε επαφή με πιο δύσκολο αντικείμενο.

5. Ερεύνησε τις καινοτομίες, ρώτα κατευθείαν ποια είναι η καινοτομία στην προσέγγισή τους. Ξέρω σχολεία που κάνουν τη γεωμετρία μαζί με τη ζωγραφική και διδάσκουν γωνίες με την ευκαιρία της προπόνησης στο ... ποδόσφαιρο. Δε λέω να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά κάτι πρέπει να κάνουν.

 

και πάει λέγοντας.........

 

Υπάρχουν δυο βασικά κριτήρια που βοηθάνε πολύ να καταλάβεις την κουλτούρα ενός σχολείου. Το πρώτο είναι η διάταξη των θρανίων. Το δεύτερο είναι η τάση του σχολείου να δυσκολεύει ή να διευκολύνει τα παιδιά. Δεν εννοώ κατά το στάδιο της διδασκαλίας, που όλα πρέπει να είναι απλά και κατανοητά. Εννοώ κατά το τελικό αποτέλεσμα.

 

Βερενίκη,

σ'ευχαριστώ πολύ! Υπάρχουν, αλήθεια, σχολεία που διδάσκουν με τόσο καινοτόμες προσεγγίσεις;

Σε λίγο καιρό θα επισκεφθώ το δημοτικό του ΙΜ Παναγιωτόπουλου στον οποίο "ποντάρω" πολύ κι ελπίζω να με κερδίζει!

Μα πώς στο καλό τους έχεις καταφέρει και σου δείχνουν τα τετράδια των μαθητών; Μέχρι στιγμής σε εμένα λένε την "καραμέλα" τους και μετά βιάζονται να κλείσουν τη συζήτηση! Κάνω κάτι λάθος οεο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερενίκη,

σ'ευχαριστώ πολύ! Υπάρχουν, αλήθεια, σχολεία που διδάσκουν με τόσο καινοτόμες προσεγγίσεις;

Σε λίγο καιρό θα επισκεφθώ το δημοτικό του ΙΜ Παναγιωτόπουλου στον οποίο "ποντάρω" πολύ κι ελπίζω να με κερδίζει!

Μα πώς στο καλό τους έχεις καταφέρει και σου δείχνουν τα τετράδια των μαθητών; Μέχρι στιγμής σε εμένα λένε την "καραμέλα" τους και μετά βιάζονται να κλείσουν τη συζήτηση! Κάνω κάτι λάθος οεο;

 

Μου έδειξαν διαγωνίσματα, όχι τετράδια, τα είχα ζητήσει πριν πάω και τα είχαν. Βασικά είχα στείλει ένα μέιλ πριν και τα ειχαν όλα μαζί στην ενημέρωση. Επειδή εγώ το ''αλλαξα το παιδί σχολείο στην γ΄δημοτικού, είχα μία καλή δικαιολογία, για να δω το πραγματικό επίπεδο της τάξης. Τετράδια με της υποχρεώσεις της επόμενης μέρας είχα δει στα γνωστά μου παιδάκια. Δείχνουν πολλά για τη δουλειά που γίνεται στην τάξη.

εγώ είχα ζητήσει προσωπική ενημέρωση, δεν πήγα στην ομαδική.

Επίσης τα σχολεία που πήγα ήταν μικρά και ενδιαφέρονταν να κρατήσουν τον 'πελάτη' δεν ξέρω τι γίνεται στα μεγάλα, που έχουν σειρά προτεραιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Βερενίκη,

σ'ευχαριστώ πολύ! Υπάρχουν, αλήθεια, σχολεία που διδάσκουν με τόσο καινοτόμες προσεγγίσεις;

Σε λίγο καιρό θα επισκεφθώ το δημοτικό του ΙΜ Παναγιωτόπουλου στον οποίο "ποντάρω" πολύ κι ελπίζω να με κερδίζει!

Μα πώς στο καλό τους έχεις καταφέρει και σου δείχνουν τα τετράδια των μαθητών; Μέχρι στιγμής σε εμένα λένε την "καραμέλα" τους και μετά βιάζονται να κλείσουν τη συζήτηση! Κάνω κάτι λάθος οεο;

 

Έτσι όντως κάνουν στα σχετικά μεγάλα σχολεία, έχουν τόσες αιτήσεις-συναντήσεις για αρχική ενημέρωση που σιγά μην ασχοληθούν σε βάθος. Φαντάζομαι αν επιμένεις με συγκεκριμένες ερωτήσεις θα πρέπει να ασχοληθούν όμως.

Εγώ από τη μία δεν ξέρω τι ακριβώς να ρωτήσω, από την άλλη και τις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις της Βερενίκης να χρησιμοποιήσω δεν θα ξέρω πώς να αξιολογήσω τις απαντήσεις ή θα φοβάμαι ότι μου τα παρουσιάζουν όπως θέλουν, αυτή άλλωστε είναι και η δουλειά τους, κι εγώ δεν έχω σχέση με παιδαγωγικά και εκπαίδευση για να καταλάβω...Οπότε ό,τι καταλάβω από τις συναντήσεις και ό,τι μαθαίνω από άλλους γονείς (αφού βέβαια προσπαθήσω να το αξιολογήσω γιατί άλλη οπτική και άλλες απαιτήσεις έχει ο κάθε γονέας και επίσης είναι διαφορετικό το κάθε παιδί)....Και από εκεί και πέρα θα δείξει στην πράξη η επιλογή φαντάζομαι

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τη μία δεν ξέρω τι ακριβώς να ρωτήσω, από την άλλη και τις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις της Βερενίκης να χρησιμοποιήσω δεν θα ξέρω πώς να αξιολογήσω τις απαντήσεις ή θα φοβάμαι ότι μου τα παρουσιάζουν όπως θέλουν, αυτή άλλωστε είναι και η δουλειά τους, κι εγώ δεν έχω σχέση με παιδαγωγικά και εκπαίδευση για να καταλάβω...

 

Δεν θα τις αξιολογησεις, θα τις συγκρίνεις μεταξύ τους και θα έχεις άποψη. Αυτό με το πρόβλημα το είχα χρησιμοποιήσει εγώ τη δεύτερη φορά που έψαχνα για σχολείο για να καταλάβω ποιο σχολείο από τα 4 που είχα στο νου μου, ήταν πιο απαιτητικό στα μαθηματικά. Δεν ήταν το μοναδικό μου κριτήριο, βέβαια, αλλά γνώριζα εκ των προτέρων ότι το σχολείου που διάλεξα τους πηγαινει λίγο .... χαλαρά στα μαθηματικά.

 

Προτίμησα όμως ένα σχολείου που δεν ακολουθεί την σχιζοφρενική δομή των σχολικών εγχειριδίων, παρά το ότι καλύπτει την ύλη. Θεωρώ ότι αυτό τακτοποιεί λίγο τα πράγματα, έστω και στην πιο απλή τους μορφή.

 

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι στο πρώτο παιδί είναι δύσκολο. Γι αυτό μπορεί να σας φαίνονται μπερδεμένες οι αναζητήσεις τις ΒΕΡΑς, γιατί όταν με το πρώτο παιδί, που έχεις βασιστεί στο ένστικτό σου, καταλάβεις τι γίνεται και τι θέλεις, στο δεύτερο παιδί είσαι πιο απαιτητικός.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όντως κάνουν στα σχετικά μεγάλα σχολεία, έχουν τόσες αιτήσεις-συναντήσεις για αρχική ενημέρωση που σιγά μην ασχοληθούν σε βάθος. Φαντάζομαι αν επιμένεις με συγκεκριμένες ερωτήσεις θα πρέπει να ασχοληθούν όμως.

Εγώ από τη μία δεν ξέρω τι ακριβώς να ρωτήσω, από την άλλη και τις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις της Βερενίκης να χρησιμοποιήσω δεν θα ξέρω πώς να αξιολογήσω τις απαντήσεις ή θα φοβάμαι ότι μου τα παρουσιάζουν όπως θέλουν, αυτή άλλωστε είναι και η δουλειά τους, κι εγώ δεν έχω σχέση με παιδαγωγικά και εκπαίδευση για να καταλάβω...Οπότε ό,τι καταλάβω από τις συναντήσεις και ό,τι μαθαίνω από άλλους γονείς (αφού βέβαια προσπαθήσω να το αξιολογήσω γιατί άλλη οπτική και άλλες απαιτήσεις έχει ο κάθε γονέας και επίσης είναι διαφορετικό το κάθε παιδί)....Και από εκεί και πέρα θα δείξει στην πράξη η επιλογή φαντάζομαι

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι όλα τα σχολεία έχουν και δικό τους υλικό και δεν ακολουθούν πλήρως τα σχολικά εγχειρίδια τα οποία είναι άθλια.

 

Εμάς στο δικό μας ακολουθούν τα βιβλία αλλά έχουν και τα έντυπα που συμπληρώνουν αρκετά τα βιβλία και στην ουσία με αυτά εξασκούνται. Στην ιστορία ακολουθούν βέβαια το βιβλιο και αυτό δε μου αρέσει γιατί δεν είναι καθόλου καλογραμμένο.

 

Βερενίκη είναι σωστά αυτά που λες για το 2ο παιδί και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν έχεις παιδιά πολύ διαφορετικά όπως έχω εγώ. Και είναι και δύσκολο να τα χωρίσεις τα παιδιά .... να πάει δλδ το 2ο σε άλλο σχολείο. Δε μπορώ να καταλάβω αν θα είναι καλό για τα παιδιά μου ή όχι το να είναι σε διαφορετικά σχολεία. Εϊναι πολύ ανταγωνιστική η σχέση τους αλλά είναι και πολύ αγαπημένες. Η μικρή ακολουθεί τη μεγάλη στα πάντα και την αντιγράφει αλλά επειδή η μικρή έχει πολύ καλό "δυναμικό" φοβάμαι μην τελικά δεν τη βοηθήσει να είναι στο ίδιο σχολείο με τη μεγάλη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα όσα γράφετε εδώ και με έχουν βοηθήσει κατά καιρούς που ψάχνω σχολείο. Σε μερικές μέρες έχουμε συνάντηση στη Γερμανική σχολή με τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου για να μας δουν μαζί με το παιδί. Έχετε σχετική εμπειρία από το συγκεκριμένο σχολείο ή από άλλα σχολεία; Τί ψάχνουν να δουν σ' αυτές τις συνεντεύξεις και πώς γίνονται; Οποιαδήποτε πληροφορία για το σχολείο θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα παιδάκι που πάει στην Εράσμειο οπότε έχω ιδία άποψη.Μπορώ να σου πω ότι είναι ένα πολύ οργανωμένο σχολείο (με αρχή-μέση και τέλος),με πρόγραμμα και τεχνογνωσία σε αυτό που κάνει.Δεν υπάρχουν φαινόμενα εντυπωσιασμού χωρίς λόγο και και το κόστος του βρίσκεται σε λογικά επίπεδα σε σχέση με αυτό που σου προσφέρει.Το επίπεδο των Γερμανικών είναι πολύ καλό και εαν κάποιο παιδάκι ξεκινήσει από την Α Δημοτικού,θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κάποια άλλη βοήθεια από το σπίτι.Γενικά είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι και θα σου σύστηνα να κάνεις κάποιο ραντεβού με το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν η δουλειά στην Εράσμειο δεν έχει καμία σχέση με τη δουλειά που βάζουν σε ορισμέενα δημόσια και ακούω από φίλες και γνωστές. Εκεί τα παιδιά πρέπει να είναι ρομπότ για να ανταπεξέλθουν με το διάβασμα για τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, το διάβασμα για το σχολείο και τις δραστηριότητες όλες που κάνουν εξτρα

 

ΒΕΡΑ απο τη στιγμη που δεν σου ταιριαζει ενα κλασσικο σχολριο για τους λογους που ανελυσες, γιατι δεν κοιτας και το PIERCE? Θεωρητικα παντα χωρις να εχω προσωπικη αποψη, δινουν τρομερα ερεθισματα στα παιδια και η τιμη δεν ειναι σαν του Κολλεγιου. Το αμερικανικο συστημα ειναι νομιζω στην κατευθυνση που σε ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω ότι όλα οσα διάβασα εδώ,με βοήθησαν πολύ στην επιλογή σχολείου για τον μικρό μας.Αφού είδαμε κάποια σχολεθα στις περιοχές μας,καταλήξαμε στο Αυγουλέα-Λιναρδάτου.Ελπίζω να μη διαψευστεί το ένστικτό μας και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω ότι όλα οσα διάβασα εδώ,με βοήθησαν πολύ στην επιλογή σχολείου για τον μικρό μας.Αφού είδαμε κάποια σχολεθα στις περιοχές μας,καταλήξαμε στο Αυγουλέα-Λιναρδάτου.Ελπίζω να μη διαψευστεί το ένστικτό μας και όλα να πάνε καλά.

 

Μπράβο .... καλή αρχή λοιπόν. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Το μόνο ότι είναι αρκετά πιεστικό και ανταγωνιστικό σχολειο

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ απο τη στιγμη που δεν σου ταιριαζει ενα κλασσικο σχολριο για τους λογους που ανελυσες, γιατι δεν κοιτας και το PIERCE? Θεωρητικα παντα χωρις να εχω προσωπικη αποψη, δινουν τρομερα ερεθισματα στα παιδια και η τιμη δεν ειναι σαν του Κολλεγιου. Το αμερικανικο συστημα ειναι νομιζω στην κατευθυνση που σε ενδιαφερει

 

Θα το κοιτάξω όταν είναι να πάει η μικρή μου γυμνάσιο. Δεν έχει δημοτικό!

 

Απλά νομίζω ότι ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό μας ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...