Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Για το Δημοτικό της Ερασμείου υπάρχει η φημολογία ότι είναι υπερβολικά αυστηρό και με πολύ βαρύ homework. Για το Γυμνάσιο έχω γενικώς ακούσει ότι καλύτερο (με δεδομένο ότι πρόκειται για σχολείο με όχι τόσο καινοτόμους μεθόδους εκπαίδευσης).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι κι εγώ απ' όσο βλέπω όλοι οι γονείς λένε ότι είναι ευχαριστημένοι και όταν το ψάξει λίγο παραπάνω αναρωτιέσαι για ποιο λόγο ακριβώς είναι ευχαριστημένοι.

 

Βερα ελπιζω να πηρες το μηνυμα που σου εστειλα πριν μερες.

Οταν πρωτοεψαχνες για σχολειο, ποια αλλα σχολεια ειχες δει και γιατι ειχες επιλεξει τοτε την Ερασμειο?

Link to comment
Share on other sites

sofi@p,

Είστε γ' δημοτικού Εράσμειο, σωστά;

Μήπως η μαμά που πήρε μεταγραφή από Πλάτωνα σε εσάς είπε κάτι πιο συγκεκριμένο; Πώς ήταν δηλαδή οι συμπεριφορές των παιδιών και δημιουργούσαν χάος;

Φώναζαν έβριζαν, χτυπούσαν, ήταν επιθετικά, ήταν αγενή προς τους καθηγητές ή μεταξύ τους, δεν είχαν σεβασμό, τί;

Π.χ. εμένα μου έχει κάνει εντύπωση ότι σε όλα τα Video που είδα στο youtube με παρελάσεις (εντός σχολείου) το θέαμα είναι για κλάματα. Ολίγον μπάχαλο από κάθε άποψη (βηματισμός, ντύσιμο κλπ). Αλλά είπα ΟΚ δεν δίνουν σημασία σε αυτό. Δεν υποχρεώνουν τα παιδιά να αγοράσουν στολή. Δύσκολες οι εποχές γαρ, πάμε παρακάτω.

Μήπως θυμάσαι (ή μήπως μπορείς να ρωτήσεις εφόσον είστε συμμαθητές) τί είδους συμπεριφορές την ενόχλησαν; Ποιά προβλήματα οργάνωσης;

Ευχαριστωωω!

 

Ειχε πει οτι επικρατουσε μπαχαλο και υπηρχε ενα κλιμα χαλσροτητας που δε νοηθουσε τα παιδια να οργανωσουν τη μελετη τους. Θα την ξαναρωτησω με την 1η ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το Δημοτικό της Ερασμείου υπάρχει η φημολογία ότι είναι υπερβολικά αυστηρό και με πολύ βαρύ homework. Για το Γυμνάσιο έχω γενικώς ακούσει ότι καλύτερο (με δεδομένο ότι πρόκειται για σχολείο με όχι τόσο καινοτόμους μεθόδους εκπαίδευσης).

 

Έχεις ακούσει καλύτερα λόγια για το γυμνάσιο της Ερασμείου απ' ότι για το δημοτικό?

 

Οχι, το δημοτικό της Ερασμείου δεν είναι υπερβολικά αυστηρό. Καμία σχέση. Υπάρχει βέβαια τάξη και οργάνωση .... δεν επικρατεί μπάχαλο. Αλλά τα παιδιά είναι παιδιά και σε όλα τα σχολεία υπάρχουν όλων των ειδών. Δεν έχω διαπιστώσει να γίνεται κάτι ιδιαίτερο σε παιδιά που δημιουργούν πρόβλημα στην τάξη.

Εκτός αν εννοείς απαιτητικό. Απαιτητικό ναι είναι. Δηλαδή έχει αρκετή δουλειά, ειδικά για ένα παιδί που δεν είναι απόλυτα συγκεντρωμένο και πειθαρχημένο στο διάβασμά του. Ειδικά από την τρίτη δημοτικού και μετά με αυξανόμενη την ποσότητα και τις απαιτήσεις μέχρι την έκτη. Παίζει ρόλο βέβαια και το παιδί. Εμένα η μικρή είναι μάρτιο γεννημένη και επίσης 2ο παιδί. Πιστεύω ότι θα τα βγάζει πιο άνετα. Η μεγάλη είναι Δεκέμβριο γεννημένη (τέλος) και είναι αλλού γι' αλλού. Πολύ καλή μαθήτρια αλλά με σπρώξιμο κάθεται και αργεί πολύ γιατί δε συγκεντρώνεται. Το αποτέλεσμα είναι ότι για να ανταποκριθεί και να είναι πολύ καλή είναι πολύ πιεσμένη καθημερινά.

 

Η ένστασή μου εμένα είναι ότι θεωρώ ότι κάνουν τα μαθήματα με φροντιστηριακό τρόπο. Θεωρώ ότι ένα καλό ιδιωτικό πρέπει να μη χρησιμοποιεί μόνο παραδοσιακούς τρόπους διδασκαλίας. Θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιεί μια ποικιλία ώστε να πιάσει όλων των ειδών τους μαθητές. Να κεντρίσει το ενδιαφέρον και του μαθητή αυτού που δεν στρώνεται τόσο και δε μαθαίνει εύκολα με τον κλασικό τρόπο. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να λειτουργήσει με διαφορετικού είδους ερεθίσματα. Αυτό για να γίνει θέλει πολλή δουλειά από πίσω από το σχολείο και φυσικά θεωρώ ότι δεν έχει γίνει αυτό από την Εράσμειο. Ξέρουν αυτόν τον τρόπο τον κλασικό, κάνουν πολύ καλά αυτό που ξέρουν να κάνουν, έχουν γονείς ευχαριστημένους που δεν έχουν μάλλον διαφορετικές αναζητήσεις, οι αιτήσεις για το σχολείο είναι ΠΑΡΑ πολλές σε σημείο που χτίζουν extra όροφο για να χωρέσουν... οπότε όλα καλά. Δεν εξελίσσεται σαν σχολείο ... και φυσικά σιγά μην το κάνουν αν οι γονείς είναι ευχαριστημένοι με αυτό.

 

 

Αυτά ....

 

Με ενδιαφέρει τι έχεις ακούσει για το γυμνάσιο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βερα ελπιζω να πηρες το μηνυμα που σου εστειλα πριν μερες.

Οταν πρωτοεψαχνες για σχολειο, ποια αλλα σχολεια ειχες δει και γιατι ειχες επιλεξει τοτε την Ερασμειο?

 

όχι Σοφία μου ... δεν πήρα κάτι

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι Σοφία μου ... δεν πήρα κάτι

 

αλήθεια??? τέλος πάντων σου έγραφα ότι δυστυχώς η γνωστή μου, που κάνει αγγλικά ιδιαίτερα, δεν ήξερε κάτι να πει για τα σχολεία που σε ενδιαφέρουν.

 

τέλος πάντων. ποιά άλλα σχολεία είχες δει πριν καταλήξεις στην Εράσμειο?

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια??? τέλος πάντων σου έγραφα ότι δυστυχώς η γνωστή μου, που κάνει αγγλικά ιδιαίτερα, δεν ήξερε κάτι να πει για τα σχολεία που σε ενδιαφέρουν.

 

τέλος πάντων. ποιά άλλα σχολεία είχες δει πριν καταλήξεις στην Εράσμειο?

 

Είχα δει τότε Κωστέα, Παναγιωτόπουλο, τον Πλάτωνα, το δημόσιο τς γειτονιάς μου, το Κανάση - Καντεμήρη στη γειτονιά μου κι ένα ακόμα που νομίζω λέγεται Σύγχρονη παιδεία στον Καρέα (το οποίο μάλιστα μας άρεσε και πολύ).

 

Τώρα έχω πάει στον Κωστέα, Παναγιωτόπουλο πάλι, Δούκα (καινούριο αυτό) και θέλω να πάω Ζηρίδη (μόνο για την πιθανότητα υποτροφίας).

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει τότε Κωστέα, Παναγιωτόπουλο, τον Πλάτωνα, το δημόσιο τς γειτονιάς μου, το Κανάση - Καντεμήρη στη γειτονιά μου κι ένα ακόμα που νομίζω λέγεται Σύγχρονη παιδεία στον Καρέα (το οποίο μάλιστα μας άρεσε και πολύ).

 

Τώρα έχω πάει στον Κωστέα, Παναγιωτόπουλο πάλι, Δούκα (καινούριο αυτό) και θέλω να πάω Ζηρίδη (μόνο για την πιθανότητα υποτροφίας).

γιατί είχες απορρίψει τότε Κωστέα και Παναγιωτόπουλο κι επέλεξες Εράσμειο?

 

για το Δούκα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά είναι πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ένστασή μου εμένα είναι ότι θεωρώ ότι κάνουν τα μαθήματα με φροντιστηριακό τρόπο. Θεωρώ ότι ένα καλό ιδιωτικό πρέπει να μη χρησιμοποιεί μόνο παραδοσιακούς τρόπους διδασκαλίας. Θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιεί μια ποικιλία ώστε να πιάσει όλων των ειδών τους μαθητές. Να κεντρίσει το ενδιαφέρον και του μαθητή αυτού που δεν στρώνεται τόσο και δε μαθαίνει εύκολα με τον κλασικό τρόπο. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να λειτουργήσει με διαφορετικού είδους ερεθίσματα. Αυτό για να γίνει θέλει πολλή δουλειά από πίσω από το σχολείο και φυσικά θεωρώ ότι δεν έχει γίνει αυτό από την Εράσμειο. Ξέρουν αυτόν τον τρόπο τον κλασικό, κάνουν πολύ καλά αυτό που ξέρουν να κάνουν, έχουν γονείς ευχαριστημένους που δεν έχουν μάλλον διαφορετικές αναζητήσεις, οι αιτήσεις για το σχολείο είναι ΠΑΡΑ πολλές σε σημείο που χτίζουν extra όροφο για να χωρέσουν... οπότε όλα καλά. Δεν εξελίσσεται σαν σχολείο ... και φυσικά σιγά μην το κάνουν αν οι γονείς είναι ευχαριστημένοι με αυτό.

 

 

Αυτά ....

 

Με ενδιαφέρει τι έχεις ακούσει για το γυμνάσιο.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Αυτό αναζητώ κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε πει οτι επικρατουσε μπαχαλο και υπηρχε ενα κλιμα χαλσροτητας που δε νοηθουσε τα παιδια να οργανωσουν τη μελετη τους. Θα την ξαναρωτησω με την 1η ευκαιρια.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ! Γράψε μου όταν μάθεις κάτι please!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλάτωνα

 

Ο πλάτωνας ήταν η αιτία που ανακάλυψα το φορουμ....:-P

Από τότε που έψαχνα λοιπον σχολείο (που δεν έβρισκα κανέναν) έως τώρα έχω συναντήσει αρκετούς γονείς που πάνε τα παιδιά στον Πλάτωνα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι όλοι είναι ικανοποιημένοι και τα παιδιά σε γενικές γραμμές χαρούμενα. Παράπονα δεν ακούς!

Όμως από την άλλη οι απαιτήσεις τους είναι εντελώς διαφορετικές απο τις δικές μου!

Έτσι, αν και μεγάλη υποστηρίκτρια του ΙΒ θα περιοριστώ να πω γιατί τότε δεν το επέλεξα.

Το κίνητρο μου φυσικά ήταν το ΙΒ και το δίγλωσσο έτσι με τον Διευθυντή του Δημοτικού κυρίως συζήτησα αυτό το θέμα, επίμονα.Δεν ήταν αισιόδοξα τα πράγματα εως το τέλος...ως προς την ουσία μιλάμε. Όπως μας εξήγησε, οι περισσότεροι που πάνε στο σχολείο τους ΔΕΝ ενδιαφέρονται τόσο για το ΙΒ diploma καθώς ή δεν θα έχουν την οικονομική ευχέρεια για την συνέχιση των σπουδών τους στο εξωτερικό ή δεν θέλουν στα Αγγλικά τα μαθήματα ή σε τόσους λίγους μαθητές ανα βαθμίδα που έχουν πιθανόν και να μην είχαν τα τυπικά προσόντα να επιτύχουν την βαθμολογία γιαυτό και τα τότε όχι καλά αποτελέσματα.

Σκεφτήκαμε έτσι, ότι παρά την πιστοποίηση ΙΒ και στις 3 βαθμίδες ότι ίσως να μην γίνετε αυτό που θέλουμε αφου οι μαθητές δεν θα έχουν κοινούς στόχους. Σε συνδυασμό με τις εγκαταστάσεις που είναι πλήρες αλλα απαξιωμένες (εργαστήρια , αιθουσα μουσικής κλπ) το αφήσαμε καθώς θα μπορούσαμε οικονομικά να πάμε σε κάποια άλλο .

 

ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ

 

Πλεονεκτήματα ότι έχει ΙΒ αλλα κυρίως οτι το υποστηρίζει εως το τέλος.Δηλαδή φροντίζει τους μαθητές του για να έχουν επιτυχία σε καλά πανεπιστήμια , με τα βιογραφικά τους κλπ.Μεγάλο πράγμα αυτό.Γίνετε επαγγελματική δουλειά.

Χαλαρό σχολείο , άνετο.

 

Μειονεκτήματα

Η χαλαρότητα του.Παρά είναι χαλαρό ...τόσο που χάνετε ένα παιδάκι πιο μαζεμένο(οι ανιψιές μου...).Είναι το άλλο άκρο.Γενικά είναι ένα μπάχαλο , όποιος θέλει μπαίνει , ότι θέλει κάνει.Πολλές και διαφορετικές προσωπικότητες, Ελληνικών προδιαγραφών όμως.Κουραστικές.

Επίσης κακή φύλαξη και προβληματικες αυλές κυρίως στο γυμνάσιο (οχι απο ομορφιά αλλά απο φύλαξη και έλεγχο).

Τώρα για το ΙΒ σε επίπεδο δημοτικού ...αυτές τις μέρες θα σας καλέσουν λογικά σε κάποια project τάξης να δείτε παρουσίαση. Ψιλό απογοήτευση .Ουτε τα ίδια τα παιδιά δεν κατανοούν τι κάνουν.

Παρόλα αυτά αν είχα την δύναμη να αγνοήσω την διαδρομή θα το επέλεγα ως ΙΒ σχολείο για να φτάσει και στην πηγή το παιδί.

 

Ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα 8 χρόνια μετά για τον ΠΛΑΤΩΝΑ καθώς είναι ένα ήσυχο , οικογενειακό σχολείο,Συμπαθέστατο.

 

Ferby,

τί σύμπτωση... Ο Πλάτωνας ήταν ο λόγος που κι εγώ μπήκα σε αυτή την παρέα! Διότι όλον αυτόν τον καιρό διαβάζω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σας για τα σχολεία σας ή απόψεις για άλλα που έχετε επισκεφθεί, αλλά τίποτε για τον Πλάτωνα.

Εσείς είστε Ελληνογερμανική, αν δεν κάνω λάθος. Πόσα χρόνια; Το κοριτσάκι της καλής μου φίλης είναι β' δημοτικού εκεί. Super ευχαριστημένη η μαμά, αλλά και το παιδί. Δεν είχαν ψάξει κανένα σχολείο πριν πάνε Ελληνογερμανική. Πήγαν, είδαν, την έγραψαν. Μου φαίνεται μόνη μου παιδεύομαι που ψάχνω και μπερδεύομαι...

Καθόλου πιεστικό σχολείο πάντως μου λένε - τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Μηδέν εργασίες στο σπίτι (η μικρή μένει όμως μελέτη). Εμείς δεν πήγαμε να μιλήσουμε καθόλου με το σχολείο. Ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό μας (πάνω από ?8000), ειδικά εάν στο μέλλον χρειαστεί να μένει και παραπάνω σε κάποια δραστηριότητα (επιστρέφουμε από τη δουλειά σπίτι στις 7 το νωρίτερο και μέχρι στιγμής βασιζόμαστε στη γιαγιά - που να την έχει ο Θεός καλά να βοηθάει όσο μπορεί, παρά τη μεγάλη ηλικία της).

Τελικά βέβαια και ο Πλάτωνας βγαίνει ακριβότερος από ό,τι περίμενα και δεν ξέρω αν το αξίζει! Συμφωνώ μαζί σου ότι οι εγκαταστάσεις του Πλάτωνα είναι πλήρεις (δηλαδή διαθέτει πισίνα, κλειστό γυμναστήριο, γήπεδα, στίβο) αλλά … παλιούτσικες. Τολμώ να πω ότι κάποια πράγματα ήταν κάπως … κιτς (μην με παρεξηγήσετε, δεν είμαι φαντασμένη, αλλά δεν βρίσκω άλλη λέξη τώρα).

Η υπεύθυνη που μας μίλησε δεν έκανε καλή παρουσίαση. Πιο πολύ έχω «ψηθεί» μόνη μου από όσα έχω διαβάσει, παρά από όσα άκουσα τις προάλλες. Θα περίμενα να είναι πιο ευέλικτη, πιο marketer. Δεν ήταν και δεν είχε να δώσει απαντήσεις σε όλα. Σαν να ήταν απροετοίμαστη για κάποια. Όλο αυτό μου φάνηκε βέβαια …γοητευτικά αφελές. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η επικοινωνία είναι η δουλειά μου. Κάποια πράγματα τα αποκωδικοποιώ πιο γρήγορα λόγω επαγγελματικής διαστροφής. Από την άλλη, όταν διοικείς μια επιχείρηση, οφείλεις να έχεις απαντήσεις. Να πείθεις ότι το ξέρεις.

Άκουσα να λέει αρκετές φορές περί Φιλανδικού μοντέλου, αλλά δεν μου έδωσε απάντηση πώς αυτό θα συνδυαστεί με το σύστημα παπαγαλίας του υπουργείου.

Ο Πλάτωνας δεν ήταν εξ αρχής στη λίστα μου. Και για να πω την αλήθεια το perception που είχα (από τα χρόνια που ο καθηγητής μου στη Φυσική έστελνε τον γιό του εκεί) δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Επειδή όμως πάνω στο νήμα αποφασίσαμε οικογενειακώς όχι Εράσμειο. Κι επειδή παρακαλάω επί της ουσίας τον Παναγιωτόπουλο να μιλήσω με τον υπεύθυνο για το δημοτικό και μέχρι πρότινος μου έλεγαν πως ʼδεν υπάρχει λόγος, έχετε δει το νηπιαγωγείο, το ίδιο πρόγραμμα είναι!ʼ (μου έκλεισαν τελικά ραντεβού σε καμιά 10αρια ημέρες) , κι επειδή το next best είναι ένα μικρότερο οικογενειακό σχολείο, μαζεμένο, όπου τα παιδιά φορούν στολή-φόρμα (σιχαίνομαι την ομοιομορφία) και μαθαίνουν γράμματα δίχως πολλές πολλές φανφάρες (πράγμα καλό, αλλά συνοδεύεται και από έλλειψη ερεθισμάτων), είπα να ρίξω μια ματιά στον Πλάτωνα.

Διέκρινα την προσπάθεια του σχολείου να παραμείνει σύγχρονο, με πιστοποιήσεις σε όλες τις βαθμίδες, με σύγχρονη σελίδα, ωραία μηνύματα και το εκτίμησα όλο αυτό.

Τα σχόλια για τη χαλαρότητα με προβληματίζουν. Δεν ξέρω τι εννοείτε. Υπάρχει κάποιο παράδειγμα, ώστε να καταλάβω;

Δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει παιδί εκεί. Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω γονείς να μου πουν τι τους αρέσει ώστε να δω αν μου ταιριάζει. Ούτε σκέφτομαι από τώρα τι θα γίνει στο Λύκειο με το IB. H φιλοσοφία του IB είναι αυτή που μου αρέσει. Η έρευνα, η διαπίστωση, η ομαδική δουλειά – συνεργασία.

Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως το δημοτικό. Στο Γυμνάσιο βλέπουμε. Έχω 7 χρόνια μπροστά μου. Πολλά αλλάζουν. Άλλα σχολεία θα είναι καλά, άλλα θα χάσουν την αίγλη τους. Ίσως να μην έχω λεφτά. Ίσως το παιδί δεν τραβάει, ίσως, ίσως, ίσως.

Προς το παρόν στέκομαι σε ένα καλό δημοτικό με όσο το δυνατόν περισσότερα ερεθίσματα, για ένα παιδί που δεν έχει αδέρφια, βλέπει τους γονείς του στις 7 το απόγευμα και δείχνει να είναι ένα παιδάκι με ευγλωττία και ευστροφία – για την ηλικία της πάντα.

Δεν νομίζω ότι έχω τη δύναμη Ferby να αγνοήσω τη διαδρομή (κυρίως σε θέματα ασφάλειας του παιδιού) ειδικά για το Δημοτικό. Διότι όπως είπα, μετά από 1 χρόνο νήπιο και 6 χρόνια δημοτικό, δηλαδή το 2024 θα δούμε τι θα κάνουμε.

Το θέμα μου είναι με ?7200 που κοστίζει ο Πλάτωνας για το Δημοτικό (βασικό πρόγραμμα) είμαι ήσυχη ότι το παιδί θα μάθει σωστά Ελληνικά και θα μεγαλώσει σε ένα οργανωμένο, ασφαλές περιβάλλον ή τζάμπα βασανίζομαι;

Ferby, τον Παναγιωτόπουλο τον είχες δει τότε; Αν ναι, γιατί τον απέρριψες;

Ευχαριστώ πααααρα πολύ που αφιερώσατε χρόνο στο θέμα που έθεσα για το σχολείο Πλάτων. Γνωρίζω και γνωρίζετε ότι κανείς δεν μπορεί να διαλέξει σχολείο για εμάς. Εμείς θα αποφασίσουμε στο τέλος. Όμως κάθε γνώμη (ακόμη κι αν δεν συμφωνούμε) μας φέρνει πιο κοντά στην αλήθεια μας.

Link to comment
Share on other sites

γιατί είχες απορρίψει τότε Κωστέα και Παναγιωτόπουλο κι επέλεξες Εράσμειο?

 

για το Δούκα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά είναι πολύ ακριβό.

 

βγαινει λιγο πιο ακριβο ο Δουκας αλλα δεν εχω ακουσει ενα κακο απο καποιον.

Το μόνο οι εγκαταστασεις τους που ειναι κάπως ... δε με εμπνεουν και το οτι κανουν ολοι ιδιαιτερο αγγλικα και 2η γλωσσα.

 

τον παναγιωτόπουλο τον ειχα απορριψει γιατι μου εβγαινε τοτε στα ιδια λεφτα με χειροτερες εγκαταστάσεις και δε μ' επεισε οτι προσφερει κατι δδιαφορετικο. Τώρα μεπεισε.

 

τον Κωστεα τον ειχα απορριψει γιατι μου φανηκε τοτε μπαχαλο. Ειχα κυκλοφορησει εν ωρα σχολειου και θεωρησα οτι η δικια μου κορη θα χανοταν σενα τετοιο σχολειο. Ηθελε ορια το παιδι αυτο και μαζεμα.

 

Αυτα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ! Γράψε μου όταν μάθεις κάτι please!!!

 

για τον πλατωνα και το ζηριδη μου ειπε φιλος που κανει ιδιαιτερα σε παιδια γυμνασίου-λυκείου οτι ειναι ο,τι χειροτερο. Θα ρωτήσω λεπτομέριες ως προς το τι εννοει. Εναν αλλον που ρώτησα ηταν πολύ ευχαριστημενος .... αλλα κι αυτον δεν τον ξερω καλα για να εμπιστευτω αυτο που λεει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεία που συζητάτε είναι εκτος γεωγραφικης μου εμβέλειας αλλά να πω ότι για τον Ζηριδη από πολλούς δεν ακούω καλά λόγια.

Αντιθέτως για τον Δουκα που έχω ακούσει θετικά λόγια.

Ένα σχολείο που δεν πολύ συζητιέται στο φόρουμ είναι η Ελληνική Παιδεία.

Από ανθρώπους που εμπιστεύομαι έχω ακούσει τα καλύτερα για το εκπαιδευτικό κομμάτι συν ότι όλοι μου λενε ότι οι δάσκαλοι αγαπανε πολύ τα παιδιά και ασχολούνται πολύ με το ιδιαιτεροτητες τους. Και νομίζω ότι πλέον δεν έχει πολύ έντονο το θρησκευτικό στοιχείο

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεία που συζητάτε είναι εκτος γεωγραφικης μου εμβέλειας αλλά να πω ότι για τον Ζηριδη από πολλούς δεν ακούω καλά λόγια.

Αντιθέτως για τον Δουκα που έχω ακούσει θετικά λόγια.

Ένα σχολείο που δεν πολύ συζητιέται στο φόρουμ είναι η Ελληνική Παιδεία.

Από ανθρώπους που εμπιστεύομαι έχω ακούσει τα καλύτερα για το εκπαιδευτικό κομμάτι συν ότι όλοι μου λενε ότι οι δάσκαλοι αγαπανε πολύ τα παιδιά και ασχολούνται πολύ με το ιδιαιτεροτητες τους. Και νομίζω ότι πλέον δεν έχει πολύ έντονο το θρησκευτικό στοιχείο

 

xrigio, δεν το ξέρω το σχολείο. Το έχω ακουστά, αλλά δεν το έχω ψάξει διότι δεν με εξυπηρετεί η περιοχή. Μένω Μαρκόπουλο. Επομένως τα σχολεία που με εξυπηρετούν είναι max έως τον Σταυρό Αγίας Παρασκευής. Γι΄αυτό ψάχνω σε Παλλήνη, Κάντζα, Γλυκά Νερά κλπ ώστε να μπορεί να έρθει σχολικό. Ακόμη κι ο Δούκας δεν στέλνει εύκολα. Αυτή τη στιγμή έχει ένα παιδί από Πόρτο Ράφτη κι αυτό σε μεγαλύτερη τάξη που σημαίνει ότι ξεκινά νωρίτερα σε σχέση με την ώρα έναρξης του νηπιαγωγείου τους. Ουσιαστικά δεν τους συμφέρει να στείλουν σχολικό εδώ μόνο για ένα παιδάκι. Ούτε που με κάλεσαν ξανά να φανταστείς για να κάνουμε το ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrigio, δεν το ξέρω το σχολείο. Το έχω ακουστά, αλλά δεν το έχω ψάξει διότι δεν με εξυπηρετεί η περιοχή. Μένω Μαρκόπουλο. Επομένως τα σχολεία που με εξυπηρετούν είναι max έως τον Σταυρό Αγίας Παρασκευής. Γι΄αυτό ψάχνω σε Παλλήνη, Κάντζα, Γλυκά Νερά κλπ ώστε να μπορεί να έρθει σχολικό. Ακόμη κι ο Δούκας δεν στέλνει εύκολα. Αυτή τη στιγμή έχει ένα παιδί από Πόρτο Ράφτη κι αυτό σε μεγαλύτερη τάξη που σημαίνει ότι ξεκινά νωρίτερα σε σχέση με την ώρα έναρξης του νηπιαγωγείου τους. Ουσιαστικά δεν τους συμφέρει να στείλουν σχολικό εδώ μόνο για ένα παιδάκι. Ούτε που με κάλεσαν ξανά να φανταστείς για να κάνουμε το ραντεβού...

 

 

Οκ καταλαβαίνω, εγώ απλά έθεσα γενικά για οιονδήποτε ενδιαφερόμενο, κάποιες πληροφορίες που έχω από τρίτους.

Καλή επιλογή και σε εσένα και σε όλους τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

για τον πλατωνα και το ζηριδη μου ειπε φιλος που κανει ιδιαιτερα σε παιδια γυμνασίου-λυκείου οτι ειναι ο,τι χειροτερο. Θα ρωτήσω λεπτομέριες ως προς το εννοει. Εναν αλλον που ρώτησα ηταν πολύ ευχαριστημενος .... αλλα κι αυτον δεν τον ξερω καλα για να εμπιστευτω αυτο που λεει.

 

Βέρα σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων! Σήμερα ο συνάδελφος στη δουλειά μου είπε ότι η ξαδέρφη του (φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο τώρα και πρώην μαθήτρια του Πλάτωνα) του μίλησε με θερμά λόγια για το σχολείο της. Βέβαια του είπε ότι υπήρχαν αρκετά παιδιά στην τάξη της με πολλές αδυναμίες τις οποίες ωστόσο απέδωσε στην έλλειψη ενδιαφέροντος των μαθητών κι όχι σε ανεπάρκεια του σχολείου. Η ίδια προχώρησε δίχως φροντιστήριο και δίχως Τί να πω, ίσως να είναι φαινόμενο το κορίτσι... Σίγουρα μόνο το σχολείο δεν αρκεί. Το σχολείο δεν κάνει θαύματα, απαιτείται διάβασμα και προσπάθεια από το ίδιο το παιδί.

Οι επιλογές μου πάντως είναι περιορισμένες. Θα πρέπει να αποφασίσω ή Πλάτωνα ή Παναγιωτόπουλο ή Ζαγοριανάκο.

Στον Κωστέα – Γείτονα δεν θέλει ο σύζυγος. Εγώ δεν το έχω δει το σχολείο, αλλά δεν είμαι και έτοιμη να αφήσω το παιδί σε ένα τοοοσο χαλαρό περιβάλλον.

Για τον Ζηρίδη δεν έχουμε ακούσει καλά λόγια. Κυρίως ότι είναι ψωνίστικο. Δεν γνωρίζω παραπάνω πράγματα. Αν δεν ισχύει, θα με ενδιέφερε να το κοιτάξω ως επιλογή. Είναι σχετικά κοντά μου και εξυπηρετεί την περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Βέρα σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων! Σήμερα ο συνάδελφος στη δουλειά μου είπε ότι η ξαδέρφη του (φοιτήτρια στο Πολυτεχνείο τώρα και πρώην μαθήτρια του Πλάτωνα) του μίλησε με θερμά λόγια για το σχολείο της. Βέβαια του είπε ότι υπήρχαν αρκετά παιδιά στην τάξη της με πολλές αδυναμίες τις οποίες ωστόσο απέδωσε στην έλλειψη ενδιαφέροντος των μαθητών κι όχι σε ανεπάρκεια του σχολείου. Η ίδια προχώρησε δίχως φροντιστήριο και δίχως Τί να πω, ίσως να είναι φαινόμενο το κορίτσι... Σίγουρα μόνο το σχολείο δεν αρκεί. Το σχολείο δεν κάνει θαύματα, απαιτείται διάβασμα και προσπάθεια από το ίδιο το παιδί.

Οι επιλογές μου πάντως είναι περιορισμένες. Θα πρέπει να αποφασίσω ή Πλάτωνα ή Παναγιωτόπουλο ή Ζαγοριανάκο.

Στον Κωστέα – Γείτονα δεν θέλει ο σύζυγος. Εγώ δεν το έχω δει το σχολείο, αλλά δεν είμαι και έτοιμη να αφήσω το παιδί σε ένα τοοοσο χαλαρό περιβάλλον.

Για τον Ζηρίδη δεν έχουμε ακούσει καλά λόγια. Κυρίως ότι είναι ψωνίστικο. Δεν γνωρίζω παραπάνω πράγματα. Αν δεν ισχύει, θα με ενδιέφερε να το κοιτάξω ως επιλογή. Είναι σχετικά κοντά μου και εξυπηρετεί την περιοχή μου.

 

Ο Κωστέας μου φάνηκε το καλύτερο πάντως από αυτά αλλά είναι πιο ακριβό κι εμείς δεν το σκεφτόμαστε. Δλδ θέλω 1300ευρώ σχολικό για κάθε παιδί!

Λέτε να πάω και Πλάτωνα να ρίξω μια ματιά????

Με το Ζαγοριανάκο τι παίζει? Εξυπηρετεί το σχολείο περιοχές κέντρου που μένω εγώ ή μόνο γύρω γύρω? Είναι μια συμμαθήτρια της μεγάλης μου στην Εράσμειο που έχει έρθει από εκεί και δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια για το συγκεκριμένο σχολείο από αυτους. Γενικώς το παιδί είναι τετάρτη δημοτικού κι ακόμα δυσκολεύεται στην ανάγνωση και η μητέρα το αποδίδει στο ξεκίνημα που έκανε στο συγκεκριμένο σχολείο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε μια παράμετρος είναι η εξής: Για όλα τα σχολεία υπάρχουν θετικές και αρνητικές γνώμες.

 

Πολλοί γονείς τις δικές τους αδυναμίες και λάθη, την μη βοήθεια που δεν παρείχαν στα πρώτα χρόνια του σχολείου ή και μεταγενέστερα, τα φορτώνουν στους κακούς δασκάλους και κακά σχολεία (δημόσια ή ιδιωτικά). Στα δε ιδιωτικά πολλοί γονείς επέιδή πληρώνουν (πολλοί πληρώνουν και μελέτη) έχουν παράλογες απαιτήσεις και νομίζουν ότι τα παιδιά τους θα μάθουν με τον αυτόματο πιλότο.

 

Για αυτό νομίζω ότι είναι καλό να μην επηρεαζόμαστε ιδιάιτερα από άτομα που δεν ξέρουμε καλά.

Καλό είναι (αν είναι εφικτό) να μαζεύονται πολλές γνώμες (και από εκπαιδευτικούς αν γίνεται) και να έχουμε φυσικά επανειλημμένες συναντήσεις με τα σχολεία που μας ενδιαφέρουν, ώστε στο τέλος ακολουθώντας και το ένστικτο μας να διαλέξουμε το σχολείο που νομίζουμε ότι ταιριάζει καλύτερα στο παιδί μας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια που διαβάζω το σχετικό τόπικ (και πολλά περισσότερα που παρακολουθώ το forum), έρχομαι κι εγώ να καταθέσω τους προβληματισμούς μου: έχω δίδυμα 7 ετών, μαθητές Β δημοτικού στην Εράσμειο. Όταν ψάχναμε για σχολείο, είχαμε επισκεφτεί επίσης Παναγιωτόπουλο, Αρσάκειο, Διονύσιο Σολωμό, Αργύρη Λαιμού κι ένα τοπικό μικρό ιδιωτικό. Ερωτευτήκαμε κι εγώ κι ο άντρας μου το σχολείο Αργύρη Λαιμού και τον Διονύσιο Σολωμό, αλλά δεν τα προτιμήσαμε λόγω ωραρίου και μη βολικού σχολικού (το οποίο στο σχολείο Αργύρη Λαιμού είναι ιδιαίτερα τσουχτερό). Η Εράσμειος μας άρεσε, είναι κοντά μας, και πρόσφερε το συνολικό πακέτο που μας βόλευε: τα παιδιά μένουν και για μελέτη και για δραστηριότητες και τελειώνουν 4:30 β όχι και το καλύτερο γι΄αυτά, αλλά ας όψονται τα ωράριά μας και η έλλειψη άλλης δυνατότητας φύλαξης. Στις διερευνητικές συζητήσεις μας διαβεβαίωσαν ότι εφόσον τα παιδιά μένουν στη μελέτη δεν θα χρειάζεται διάβασμα στο σπίτι ως την Δ Δημοτικού.

Πέρυσι στην Αʼ Δημοτικού, τα παιδιά γύριζαν πλήρως διαβασμένα. Φέτος όμως, κάπου πριν τα Χριστούγεννα άρχιζαν να με προβληματίζουν διάφορα: τα παιδιά μου είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, όχι μόνο ως προς το φύλο αλλά και ως χαρακτήρας και ικανότητες. Η μικρή είναι πολύ οργανωμένη και υπεύθυνη, από τις καλύτερες της τάξης της. Ο μικρός πάλι, αν και μάλλον έχει ιδιαίτερα θετικό μυαλό, δεν θα έλεγα ότι τον ενθουσιάζει η καθημερινή ρουτίνα του σχολείου, καθώς χαρακτηρίζεται από έλλειψη οργάνωσης και συγκέντρωσης β είναι και αγόρι και μικρότερος από τα άλλα παιδιά, γεννημένος μέσα Νοέμβρη. Με την φετινή του δασκάλα (μάλλον άπειρη) έχουμε συχνή ευγενέστατη επικοινωνία, και σχετικά με την πρόοδο του παιδιού προτείνει περισσότερη εξάσκηση (ευγενέστατα πάντα) β αλλά χωρίς να μου πει το πώς. Και το λέω αυτό επειδή εκείνη τον βλέπει τις περισσότερες ώρες της μέρας ως μαθητή, οπότε κάτι περισσότερο περίμενα να ακούσω. Εκείνη που ήταν πιο κατατοπιστική ήταν η δασκάλα των γερμανικών που μου είπε να κάνει συχνές επαναλήψεις στο σπίτι, να διαβάζει απερίσκεπτος, να κάνει μικρά διαλείμματα β τα ήξερα όλα αυτά, αλλά πραγματικά το εκτίμησα.

Το θέμα μου είναι ότι πλέον η μελέτη στο σχολείο δεν επαρκεί. Η δασκάλα της μελέτης επιβεβαίωσε ότι δεν προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα και χρειάζεται δουλειά και στο σπίτι. Δεν έχω θέμα με αυτό, αλλά δεν βγαίνουν οι ώρες, καθώς από τις 5 το απόγευμα ως τις 9 που ετοιμάζονται για ύπνο, τα παιδιά πρέπει να χαλαρώσουν, να παίξουν, να φάνε, να χαζολογήσουν ΚΑΙ να διαβάσουν. Και με τον μικρό μου δεν είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία του διαβάσματος, καθώς δεν θέλει να πάει αδιάβαστος αλλά ούτε να σταματήσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κάθεται για διάβασμα στις 8 το βράδυ. Γενικώς, το συμπληρωματικό διάβασμα στο σπίτι μας παίρνει την ίδια ώρα με την μέρα που κάνουν όμιλο και δεν κάθονται στη μελέτη β και βλέπω ότι εκείνη τη μέρα ο μικρός κάθεται πολύ πιο συνειδητοποιημένος για διάβασμα.

Το άλλο θέμα μου είναι τα γερμανικά, στα οποία μάλλον ο μικρός δεν το έχει β κι εφόσον θα συνεχίσει να μην το έχει, θα πρέπει να το σεβαστούμε. Όσο αυξάνονται τα χρόνια και οι σχολικές απαιτήσεις όμως, έχει νόημα να παραμένει το παιδί σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον νιώθοντας ανεπαρκής?

Χωρίς, επαναλαμβάνω να είμαι δυσαρεστημένη από το σχολείο, προβληματίζομαι και συντάσσομαι με τις ανησυχίες της ΒΕΡΑ σχετικά με τις συμβατικές μεθόδους διδασκαλίες και τους λοιπούς προβληματισμούς. Η βασική μου ένσταση έχει να κάνει με το ότι το μοντέλο του πακέτου που επιλέξαμε δεν εξελίσσεται έτσι όπως μας είχε παρουσιαστεί. Και με πιάνω να κάνω και σκέψεις του στυλ ότι με τόσα λεφτά, έ, περιμένεις το κάτι παραπάνω από ένα ιδιωτικό σχολείο πέραν του συμβατικού.

 

Με βλέπω να προβληματίζομαι όχι μόνο για την επόμενη χρονιά, αλλά και για το πώς θα ολοκληρωθεί η τρέχουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε μια παράμετρος είναι η εξής: Για όλα τα σχολεία υπάρχουν θετικές και αρνητικές γνώμες.

 

Πολλοί γονείς τις δικές τους αδυναμίες και λάθη, την μη βοήθεια που δεν παρείχαν στα πρώτα χρόνια του σχολείου ή και μεταγενέστερα, τα φορτώνουν στους κακούς δασκάλους και κακά σχολεία (δημόσια ή ιδιωτικά). Στα δε ιδιωτικά πολλοί γονείς επέιδή πληρώνουν (πολλοί πληρώνουν και μελέτη) έχουν παράλογες απαιτήσεις και νομίζουν ότι τα παιδιά τους θα μάθουν με τον αυτόματο πιλότο.

 

Για αυτό νομίζω ότι είναι καλό να μην επηρεαζόμαστε ιδιάιτερα από άτομα που δεν ξέρουμε καλά.

Καλό είναι (αν είναι εφικτό) να μαζεύονται πολλές γνώμες (και από εκπαιδευτικούς αν γίνεται) και να έχουμε φυσικά επανειλημμένες συναντήσεις με τα σχολεία που μας ενδιαφέρουν, ώστε στο τέλος ακολουθώντας και το ένστικτο μας να διαλέξουμε το σχολείο που νομίζουμε ότι ταιριάζει καλύτερα στο παιδί μας.

 

Συμφωνώ με όσα λες σε γενικές γραμμές. Τα κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά. Εάν γνωρίζεις τον άνθρωπο που σου δίνει την πληροφορία, μπορείς να αξιολογήσεις πόσο "κοντά" στη δική σου φιλοσοφία είναι αυτό που σου λέει. Π.χ. εμένα δεν θα με πείραζε τόσο να τρέχουν και να τσιρίζουν τα παιδιά, αλλά θα με ενοχλούσε ένα σχολείο όπου όλα είναι τακτοποιημένα στην εντέλεια και δεν ακούγεται τσιμουδιά που λέει ο λόγος. Από την άλλη δεν θέλω και το χάος! Επομένως με βοηθάει όχι απλώς να ακούσω το συμπέρασμα του συνομιλητή μου, αλλά να μάθω το συμβάν - περιστατικό που τον/την οδήγησε στο συμπέρασμα. Διότι ίσως κάποιος άλλος να καταλήξει σε άλλο συμπέρασμα. Αναλόγως τι αξιολογεί ως πρωτεύον καθένας!

Πάντως μία επίσκεψη στο σχολείο δεν αρκεί, εκτός εάν το απορρίψει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωστέας μου φάνηκε το καλύτερο πάντως από αυτά αλλά είναι πιο ακριβό κι εμείς δεν το σκεφτόμαστε. Δλδ θέλω 1300ευρώ σχολικό για κάθε παιδί!

Λέτε να πάω και Πλάτωνα να ρίξω μια ματιά????

Με το Ζαγοριανάκο τι παίζει? Εξυπηρετεί το σχολείο περιοχές κέντρου που μένω εγώ ή μόνο γύρω γύρω? Είναι μια συμμαθήτρια της μεγάλης μου στην Εράσμειο που έχει έρθει από εκεί και δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια για το συγκεκριμένο σχολείο από αυτους. Γενικώς το παιδί είναι τετάρτη δημοτικού κι ακόμα δυσκολεύεται στην ανάγνωση και η μητέρα το αποδίδει στο ξεκίνημα που έκανε στο συγκεκριμένο σχολείο.

 

Δεν νομίζω ότι ο Ζαγοριανάκος έχει κάτι παραπάνω να προσφέρει. Είναι οικονομικό σχολείο, έχει απλές αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις αλλά το θεωρώ συμβατικό. Εάν στο τραπέζι μπαίνει το κόστος (ειδικά όταν έχει κανείς 2 παιδιά) τότε να το εξέταζες. Αλλά νομίζω ότι δεν θα σου προσφέρει την καλύτερη εναλλακτική που ψάχνεις σε σχέση με την Εράσμειο. Με επιφύλαξη πάντα καθώς μία φορά το επισκέφθηκα. Έχω γνωστή μου που στέλνει το κοριτσάκι της εκεί - νομίζω β' ή γ' δημοτικό. Της κάνει και φροντιστήριο στα Αγγλικά. Επιλογή της βέβαια. Η ίδια μαμά θεωρεί στην Εράσμειο εξαιρετικό σχολείο, καλύτερο από όλα. Λόγω κόστους τα ζύγισε και κατέληξε σε μια επιλογή που προσομοιάζει με ένα καλό (κτιριακά - δεν μπορώ να κρίνω το εκπαιδευτικό κομμάτι) δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

αλλά θα με ενοχλούσε ένα σχολείο όπου όλα είναι τακτοποιημένα στην εντέλεια και δεν ακούγεται τσιμουδιά

 

δεν υπάρχει τέτοιο πάντως σχολείο ...:P

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα! Άκου, καλό είναι αυτό. Μια φορά είναι παιδιά. Ας το γλεντήσουν βρε αδερφέ!

 

εννοείται .... συμφωνώ ... αρκεί να μην υπάρχει ασυδοσία και να μπορεί ανα γίνεται το μάθημα. Γιατί ακόμα και στην εράσμειο που σε αυτά είναι "κέρβερος" και καλά ... η μικρή πολλές φορές μου παραπονιέται ότι δε μπορούν να κάνουν μάθημα γιατί γίνεται φασαρία και τα άλλα παιδιά κάνουν βλακείες. Κυρίως σε μαθήματα όπως η μουσική, οι δραστηριότητες των ομίλων κλπ

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...