Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

kαι παλι θα ρωτήσω την γνωμη από τις μαμαδες που περασαν από διαφορα ιδιωτικα και εγραψαν το παιδι τους σε ένα από αυτά,,,την γνωμη τους ζητω σιγουρα θα παω κ από κοντα......απλως σιγουρα θα παρω μια εικονα....όπως για το ΠαΛΛαΔΙΟ ΣΤΗΝ ΒαΡΗ-ΕΡαΣΜΕΙΟ- ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜαΝΙΚΗ-ΚΩΣΤΕα ΓΕΙΤΟΝα-Ι Μ ΠαΝαΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ....ΟΠΟΙα ΜαΜα ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡα Θ ΕΧΕΙ αΠΟΨΗ ,,,,Κ αΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕ ΝΥΧΙα Κ ΜΕ ΔΟΝΤΙα ΓΙα ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ...ΕΓΩ αΘΤΟ ΘΕΛΩ Να ΞΕΡΩ ΓΙαΤΙ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚαΤΙ άλλο...ΚαΙ από ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡα...ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ..ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ 2015-2016...ΝΗΠΙΟ...ΕΛΕΓα ΚαΛΥΤΕΡα ΠΡΩΤΗ...,ΜΠΟΡΩ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

kαι παλι θα ρωτήσω την γνωμη από τις μαμαδες που περασαν από διαφορα ιδιωτικα και εγραψαν το παιδι τους σε ένα από αυτά,,,την γνωμη τους ζητω σιγουρα θα παω κ από κοντα......απλως σιγουρα θα παρω μια εικονα....όπως για το ΠαΛΛαΔΙΟ ΣΤΗΝ ΒαΡΗ-ΕΡαΣΜΕΙΟ- ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜαΝΙΚΗ-ΚΩΣΤΕα ΓΕΙΤΟΝα-Ι Μ ΠαΝαΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ....ΟΠΟΙα ΜαΜα ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡα Θ ΕΧΕΙ αΠΟΨΗ ,,,,Κ αΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕ ΝΥΧΙα Κ ΜΕ ΔΟΝΤΙα ΓΙα ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ...ΕΓΩ αΘΤΟ ΘΕΛΩ Να ΞΕΡΩ ΓΙαΤΙ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚαΤΙ άλλο...ΚαΙ από ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡα...ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ..ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ 2015-2016...ΝΗΠΙΟ...ΕΛΕΓα ΚαΛΥΤΕΡα ΠΡΩΤΗ...,ΜΠΟΡΩ...

Τον Μαιο ειχα ανοιξει ενα θεμα με τιτλο Ερασμειος vs ΙΜ Παναγιωτοπουλος. Εκει μπορεις να δεις την εικονα που αποκομισα απο τα 2 σχολεια και τους λογους που επελεξα το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου, γιατί δεν φοιτά το παιδί μου σε κάποιο από τα αναφερόμενα σχολεία.

Όμως, υπάρχει πολλή πληροφόρηση στο σάιτ, και μάλιστα πρόσφατη. Θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να την αναζητήσεις!

 

Προφανώς, ενδιαφέρεσαι για τη σχολική χρονιά 2015-2016, σωστά; Γιατί για την "τρέχουσα" (2014-2015), νομίζω ότι οι θέσεις έχουν κλείσει. Οπότε, ρώτα πρώτα το Σχολείο, γιατί μπορεί και η επιλογή σου να αποτελεί μονόδρομο.

 

Καλή αρχή!

 

σε ευχαριστο πολυ

ειμ αστε αναμεσα σε

 

Παλλάδιο-ΒαΡΗς

ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜαΝΙΚΗ

Ι Μ ΠαΝαΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΡαΣΜΕΙΟ

ΚΩΣΤΕα - ΓΕΙΤΟΝα

ΠΡΩΤΟ Θα ΔΩ ΤΟ ΠαΛΛαΔΙΟ....

ΜΗΠΩΣ ΚαΠΟΙΣ ΕΧΕΙ ΚαΤ ΙΔΙαΝ αΠΟΨΗ ΓΙα αυτό ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...

ΕΥΧαΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Τον Μαιο ειχα ανοιξει ενα θεμα με τιτλο Ερασμειος vs ΙΜ Παναγιωτοπουλος. Εκει μπορεις να δεις την εικονα που αποκομισα απο τα 2 σχολεια και τους λογους που επελεξα το 1ο.

 

ΣΕ ΕΥΧαΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΠΗΡα ΜΙα ΙΔΕΑ ....ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ Να ΜαΘΩ ΓΙα ΤΟ Παλλάδιο-ΒαΡΗς

ΠΡΩΤΟ αΠ Όλα

ΚαΙ ΜΕΤα ΓΙα

 

ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜαΝΙΚΗ

Ι Μ ΠαΝαΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΡαΣΜΕΙΟ

ΚΩΣΤΕα - ΓΕΙΤΟΝα

ΠΡΩΤΟ Θα ΔΩ ΤΟ ΠαΛΛαΔΙΟ....

ΜΗΠΩΣ ΚαΠΟΙΣ ΕΧΕΙ ΚαΤ ΙΔΙαΝ αΠΟΨΗ ΓΙα αυτό ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...

ΕΥΧαΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
kαι παλι θα ρωτήσω την γνωμη από τις μαμαδες που περασαν από διαφορα ιδιωτικα και εγραψαν το παιδι τους σε ένα από αυτά,,,την γνωμη τους ζητω σιγουρα θα παω κ από κοντα......απλως σιγουρα θα παρω μια εικονα....όπως για το ΠαΛΛαΔΙΟ ΣΤΗΝ ΒαΡΗ-ΕΡαΣΜΕΙΟ- ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜαΝΙΚΗ-ΚΩΣΤΕα ΓΕΙΤΟΝα-Ι Μ ΠαΝαΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ....ΟΠΟΙα ΜαΜα ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡα Θ ΕΧΕΙ αΠΟΨΗ ,,,,Κ αΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΕ ΝΥΧΙα Κ ΜΕ ΔΟΝΤΙα ΓΙα ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ...ΕΓΩ αΘΤΟ ΘΕΛΩ Να ΞΕΡΩ ΓΙαΤΙ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚαΤΙ άλλο...ΚαΙ από ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡα...ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ..ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ 2015-2016...ΝΗΠΙΟ...ΕΛΕΓα ΚαΛΥΤΕΡα ΠΡΩΤΗ...,ΜΠΟΡΩ...

 

Εμείς πάμε Εράσμειο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Τώρα είναι τι ζητάει ο καθένας...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Είμαι στην αναζήτηση ιδιωτικού σχολείου για το παιδί μου για το επόμενο έτος που θα πάει νηπιαγωγείο. Μένουμε Αιγάλεω, επισκέφτηκα ήδη τον Αυγουλέα και έχω σκοπό να πάω και στη Λεόντειο Πατησίων που ρώτησα ήδη και φέρνουν σχολικό στο σπίτι. Βασικά έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο, και θα ήθελα τη γνώμη σας ...

Link to comment
Share on other sites

Ο Αυγουλέας είναι για μένα κορυφαίο σχολείο. Πολύ συγκροτημένο, μέσα στις εκπαιδευτικές εξελίξεις, με ξεκάθαρο εκπαιδευτικο στίγμα. Χωλένει στις εγκαταστάσεις αλλά εγώ σίγουρα αν έψαχνα για ιδιωτικό σχολείο και εξυπηρετούσε την περιοχή μου -δεν μπορούν να φτάνουν και μέχρι τη Βάρκιζα :( θα το επέλεγα με κλειστά μάτια. Η Λεόντειος παραμένει ένα κλασσικό σχολείο, το οποίο δεν είμαι σίγουρη πόσο προοδευτικό και καινοτόμο είναι. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος παράγοντας είναι και η ξένη γλώσσα. Στην Λεόντειο δίνουν βάρος στα γαλλικά και γενικά θεωρώ ότι είναι δύο σχολεία με τελείως διαφορετική φιλοσοφία μεταξύ τους.

 

Μια ενημέρωση/επίσκεψη στα δύο σχολεία θα σου "αποκαλυψει" το στίγμα τους και θα καταλάβεις ποιό ταιριάζει περισσότερο στην φιλοσοφία σου και στο παιδάκι σου.

 

Ο Λιναρδάτος απο ό,τι ακούω και διαβάζω είναι πιο καινοτόμο αλλά και πιο ανταγωνιστικό σχολειο.

 

Η συμφουρίτισα cateyes έχει πληροφορίες από πρώτο χέρι για τον Λιναρδάτο, είμαι σίγουρη θα χαρεί να σου πει περισσότερα.

 

Καλή επιτυχία!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας κορίτσια! στον Αυγουλεα πηγαμε ήδη και μου άρεσαν αυτά που είδα και άκουσα. Αν και ο διευθυντής μου φάνηκε πως έλεγε το “ποιηματάκι”του…

Αλλα εχω ακούσει πολύ καλά σχόλια από πολλούς! Από την άλλη στη Λεόντειο δεν εχω πάει ακόμα γιατί κανουν μόνο πρωινά ραντεβού και πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλειά για να παω, αλλά θα το κανονίσω σύντομα. Αυτό που με προβληματίζει για τη Λεοντειο είναι που λενε πολλοί ότι “σπρώχνει” πολύ στα ιδιαίτερα … έχετε κάποια άποψη για αυτό ? επίσης είναι και η διαφορά της απόστασης…. ο Αυγουλέας είναι 10ʼ από το σπίτι μου 15ʼ με το σχολικό…

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου πήγαινε Λεόντειο (αλλά έχει τελειώσει εδώ και 20 χρόνια (:shock::shock::shock:), τότε δεν υπήρχει αυτό.

 

Αλλά η πληροφορία μου έχει μηδαμινή αξία γιατί τώρα μπορεί αυτό να έχει αλλάξει (αυτο που λές φαντάζομαι στο έχει πει μαμά που το παιδάκι της πάει ή πήγαινε Λεόντειο).

 

Η απόσταση είναι ένα πλεονέκτημα (υπολόγισε 30' στην καλύτερη περίπτωση για να πάς Αιγάλεω-Πατήσια το πρωί, μην σου πω και παραπάνω με τις στάσεις).

 

Η προσωπική μου προτίμηση (απο διαβάσματα και άλλες γνώμες), ανάμεσα στα δύο θα ήταν ο Λιναρδάτος.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cateyes μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Είναι όντος αυστηρό σχολείο όπως ακούγεται ? γινεται τοσο καλή δουλειά στις ξένες γλώσσες όπως μας είπαν εκεί ? εσείς πατε εκεί και το ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω ακούσει απο γονείς που πάνε εκεί τα παιδιά τους...

είπες αναμεσα στα 2, υπάρχει καποιο άλλο πιστευεις που θα έπρεπε να δω? σκέφτομαι και τη ζανταρκ στον Πειραιά που έχει σχολικό για Αιγάλεω... αλλα δεν έχει νηπιο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. εγω μένω Πατήσια και διάλεξα για Νηπιαγωγείο (& μετά Δημοτικό) την Ελληνοαγγλική Αγωγή.

 

Τον Λιναρδάτο τον σκέφτομαι για Γυμνάσιο (αν έχουμε λεφτά μέχρι τότε :idea::?::idea:) που οι εγκαταστάσεις είναι υποφερτές για παιδιά άνω των 12 χρονών.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το είχα απορρίψει εξ' αρχής για 2 λόγους:

 

1. Είναι Ελληνογαλλικό σχολείο (η δυνατή του γλώσσα είναι τα γαλλικά).

2. Το θρησκευτικό στοιχείο είναι έντονο για τα δικά μου γούστα.

 

Από την εμπειρία του αδελφού μου (πήγε εκεί Γυμνάσιο και Λύκειο), δεν υπήρχε προσπάθεια προσηλυτισμού, αλλά είχαν ας πούμε υποχρεωτική εξομολόγιση στον καθηγητή των θρησκευτικών π.χ.

 

Νομίζω πως μια μαμά που παει εκεί τώρα το παιδάκι της θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειναι ο μικρος μου να παει 1η Δημοτικου απο τον Σεπτεμβρη και με ενδιαφερει το Παλλαδιο στη Βαρη. Θα ηθελα αποψεις για αυτο το σχολειο απο καποιον που παει το παιδι του, οταν ειχαμε παει περσι για να το δουμε γενικος μας αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι προσωπικές εντυπώσεις από το Αυγουλέα Λιναρδάτου μετά από επίσκεψη εξαιρετικές σε σχέση με αυτό που ψάχνουμε εμείς. Το μόνο αρνητικό οι πολύ μικρές αίθουσες και το κτηριακό του δημοτικού. Εαν μπορείς να ξεπεράσεις αυτό το θέμα κερδίζει τις εντυπώσεις σίγουρα σαν σχολείο. Θα το ψάξουμε λίγο ακόμα όμως μιας και η απόσταση για εμάς είναι ένα θεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!

 

Ο γιος μου πηγαίνει 3η δημοτικού και είναι σε δημόσιο! Βλέπω όμως ότι ο δάσκαλός του δεν ενδιαφέρεται και τόσο να διδάξει τα παιδιά. Κάνει απλά αυτό που πρέπει να κάνει και μένει εκεί... Σκέφτομαι να τον πάω σε ιδιωτικό, αλλά θα τον δεχτούν στη μέση της σχολικής χρονιάς??

Έχει κάνει και φίλους στο σχολείο που είναι τώρα και φοβάμαι μήπως πληγωθεί κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να καταλήξεις πρώτα ότι ΑΥΤΟ είναι που θέλεις να κάνεις και θεωρείς σωστότερο για το ΔΙΚΟ σου παιδί (εγώ αυτό θα έκανα αλλά εγώ δεν είμαι εσύ). Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς για να σιγουρευτείς πού θέλεις να πάει το παιδί και μετά να δεις αν έχει νόημα να πάει μετά τα Χριστούγεννα (και αν αυτό είναι εφικτό) ή με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς. Οι αλλαγές σε κάποια παιδιά λειτουργούν καλά σε κάποια άλλα δημιουργούν δυσκολίες, αλλά πιστεύω ότι στο Δημοτικό αυτά ξεπερνιούνται τελικά. Για μένα προέχει η Εκπαίδευση του παιδιού και θα έκανα ό,τι καλύτερο να βοηθήσω στη συνέχεια και τους άλλους τομείς. Τα εκπαιδευτικά standards που έχω θέσει όμως τα θεωρώ αδιαπραγμάτευτα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την προλαλησασα οτι εσυ μονο ξερεις τι πραγματικα θελεις.

 

Εγω προσωπικα παντως δεν θα αλλαζα σχολειο στη μεση της χρονιας στο παιδι μου, εκτος κι αν υπηρχαν σοβαρα προβληματα επικοινωνιας με το δασκαλο, ή αν δεν εκανε σταθερα μαθημα αλλα οπως και οποτε και ο,τι του καπνισει ή αν υπηρχε βια στο σχολειο ή προβλημα στις σχεσιες του παιδιου με τα αλλα παιδια ή κτιριακο προβλημα.

 

Σε αυτην την αλλαγη θα σκεφτομουν πολυ και την ψυχολογια του παιδιου μου. Αν ειναι πολυ ευχαριστημενο με το δασκαλο, τους συμμαθητες του, τους κολλητους του, τη γενικη λειτουργια και οργανωση του σχολειου, καθως και κατα ποσο ειναι ευπροσαρμοστο σε αποτομες αλλαγες στη ζωη του, γιατι αυτη η αλλαγη δεν θα ειναι κατι σταδιακο, αλλα ξαφνικο και καθημερινο και πολυωρο.

 

Πιθανοτατα θα εψαχνα να βρω εξωσχολικα εκπαιδευτικα βιβλια να δουλεψω στο σπιτι εξτρα με το παιδι και την επομενη χρονια θα αλλαζα σχολειο, εφοσον τα δεδομενα παρεμεναν ιδια.

 

Εκτος αν υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα με το δασκαλο , εκτος του οτι δεν διδασκει κατι παραπανω απο τα βασικα (αν εχω καταλαβει σωστα)

 

Καλη επιλογη σου ευχομαι.

Και μια συμβουλη να το ψαξεις λιγο το ιδιωτικο που θα επιλεξεις, να επισκεφτεις τουλαχιστον 2-3 ακομη να εχει μετρο συγκρισης πριν επιλεξεις. Και να υπολογισεις αν μπορεις να το πληρωσεις για τις υπολοιπες ταξεις του δημοτικου, ωστε να μην αναγκαστει το παιδι να ξανααλλαξει σχολειο, σε περιπτωση που δε μεινεις ικανοποιημενη απο την επιλογη σου.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω επέλεξες την δημόσια εκπαίδευση για κάποιο λόγο. Και υποθέτω τελικά δεν σε ικανοποίησε , δεν νομίζω για ένα δάσκαλο να θέλεις να αλλάξεις σχολείο. Οπότε προτείνω να ξανασκεφτείς γενικά το θέμα εκπαίδευση και να αποφασίσεις για του χρόνου. Κανένα σοβαρό ιδιωτικό σχολείο δεν θα δεχτεί παιδάκι στην μέση της χρονιάς. Και δεν είναι σωστό έτσι κι αλλιώς να διαλέξεις ιδιωτικό σχολείο με κριτήριο ποιο θα δεχτεί το παιδί στη μέση της χρονιάς. Υποστήριξε επομένως το παιδί όπως καλύτερα μπορείς, ακόμα και με δάσκαλο στο σπίτι, αν θεωρείς ότι η χρονιά πάει χαμένη. Το διάστημα αυτό και με ψυχραιμία μπορείς να διαλέξεις αν θα το πας σε ιδιωτικό και ποιο ιδιωτικό θα είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάλι στο ψάξιμο για ιδιωτικό σχολειο εμείς καθώς ήμασταν κοντά στον να επιλέξουμε Το Αυγουλέα Λιναρδάτου για πρώτη δημοτικού και μόλις μας ενημέρωσαν οτι δεν μπορεί να φτάσει το σχολικό σπίτι μας αλλά μόνο μέχρι την Θηβών. Φτου και από την αρχή να βρούμε άλλο τώρα Πειραιά ή γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω παρακολουθήσει τις δημοσιεύσεις σου και βλέπω ότι έχεις ψάξει πολύ το θέμα Πειραιά και περιχώρων. Η κόρη μου είναι ακόμα μικρή, αλλά με απασχολεί ήδη η επιλογή σχολείου, γιατί στον Πειραιά δεν έχουμε την ευχέρεια επιλογών που έχουν άλλα προάστια (λόγω απόστασης, εννοώ). Όποτε μπορείς, θα ήθελα τη γνώμη σου για τα σχολεία που έχεις δει.

 

 

Πάλι στο ψάξιμο για ιδιωτικό σχολειο εμείς καθώς ήμασταν κοντά στον να επιλέξουμε Το Αυγουλέα Λιναρδάτου για πρώτη δημοτικού και μόλις μας ενημέρωσαν οτι δεν μπορεί να φτάσει το σχολικό σπίτι μας αλλά μόνο μέχρι την Θηβών. Φτου και από την αρχή να βρούμε άλλο τώρα Πειραιά ή γύρω.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...