Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια , το θεμα ιδιωτικών , δημόσιοων σχολείων ειναι ανεξάντλητο. Επέλεξα για τον γιο μου ιδιωτικό. Οχι για να του παρέχω καλύτερη μόρφωση, απλά επειδή ειναι ένα υπερβολικά ευαίσθητο παιδί κ ήθελα να το έχω σε ενα πιο προστατευμένο περιβάλλον. Να μπορώ να ενημερώνομαι άμεσα, να απαιτώ κάποιες παροχές που κακά τα ψέματα δεν υπάρχουν πλεον στο δημόσιο. Ακόμα κ σε αυτό εδω το φόρουμ διαβάζω συνεχώς για σχολική βία και καμία αντιμετώπιση. Ο δάσκαλος δεν ήξερε, έλειπε, ο διευθυντής δεν μπορούσε να κάνει κάτι κτλ κτλ.

Οπότε κριτήριο δεν ειναι μόνο η μόρφωση κ η παιδεία, που μακάρι να υπάρχουν βέβαια. Στόχος για μένα είναι να ξέρω πως το παιδί μου θα ειναι ασφαλές σωματικά κ ψυχικά. Κ ας γίνει εργάτης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έλεγα οτι θα τον στείλω σε ιδιωτικό.......ρώτησα και τα ποσά ήταν απαγορευτικά, αλλά με μια προσπάθεια και λίγη βοήθεια, θα τα καταφέρναμε. Ο λόγος που δεν τον πήγα, όσο και να σας φανεί χαζό, είναι γιατί είναι βέβαιο οτι δε θα μπορέσω να προσφέρω και στο δεύτερο παιδί μου το ίδιο. Έχουν δυο χρόνια διαφορά. Οπότε με βάση τη δική μου λογική, δε μπορώ να κάνω τέτοια αδικία.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό εχεις απόλυτο δίκιο. Εχω κ γω 2 παιδιά κ ημουν πολύ προβληματισμένη ως προς αυτό. Δεν υπηρχε περίπτωση να μην πάω κτο δεύτερο. Ή κανενα. Αλλά με λίγο στρίμωγμα θα πάνε κ τα δυο κ ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το δεύτερο! Εμένα θα πάει όταν η πρώτη θα είναι ήδη 5η ...

 

Δεν το φιλοσόφησα πολύ, είπα ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε. Έχω πάντως μία λύση στο μυαλό μου ... να ζοριστώ πάρα πολύ 2 χρόνια και μετά να πάει η μεγάλη στο δημόσιο και η μικρή να τελειώσει το δημοτικό και να πάει μετά κι αυτή στο δημόσιο. Άλλη λύση είναι να πάνε και οι 2 σε ένα πιο φτηνό ιδιωτικό. Τελευταία λύση είναι να πάει η μία στο δημόσιο και η άλλη στο ιδιωτικό.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια καινούρια παράμετρος που μπαίνει για το γυμνάσιο (έχει ο Θεός) είναι και τα πρότυπα-πειραματικά που με τις νέες αλλαγές εισαγωγής θα είναι μια εναλλακτική (είναι όμως off topic).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι τόσο αυστηρές οι ημερομηνίες εγγραφών. Κι εμάς μας είχαν πρήξει να βιαστούμε στην Εράσμειο αλλά γραφτήκαν και παιδάκια πιο μετά.

 

Σωστό. Στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία δεν τηρούνται οι ημερομηνίες deadline για τις εγγραφές, είναι απλά ένας τρόπος πίεσης να δεσμευτούν οι "πελάτες" τους όσο το δυνατόν νωρίτερα. Ελάχιστα σχολεία είναι πραγματικά συνεπή με τις ημερομηνίες που δηλώνουν.

Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα ότι εχω εντελώς διαφορετική άποψη για τον ζηρίδη , αν θέλεις στείλε μου πμ

 

Κι εμένα του Ζηρίδη μου φάνηκε ένα σχολείο κενό εκπαιδευτικού προσανατολισμού και απελπισμένου για εγγραφές αλλά αυτό ήταν πριν από 3 χρόνια για να ξέρουμε τί λέμε... Γενικά θα έλεγα ότι έχει τις ομορφότερες εγκαταστάσεις σχολείου αλλά και μόνο το γεγονός ότι σου τις προσφέρει σε τιμές ενός συνοικιακού, μήπως πρέπει να σε βάλει σε σκέψη για το εκπαιδευτικό του κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ενδιαφέρομαι για Δυτική Αττική για δημοτικό, έχει ακούσει κάποιος κάτι για τα εκπαιδευτήρια Διαμαντόπουλου στο Αιγάλεω? Μας ενδιαφέρει Δυτική Αττική, Πειραιάς,.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενδιαφερθήκαμε για να γράψουμε το παιδί μας στην α΄δημοτικού του AS. Επισκεφτήκαμε το σχολείο 2 φορές (την δεύτερη με το αίτημα να είναι παρόν και ο άντρας μου, αλλά και να δούμε τους χώρους. Πώς θα στείλεις το παιδί σου σε ένα σχολείο χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα που θα περνάει τις διδακτικές ώρες για 6 χρόνια?)

 

Στο 2ο ραντεβού, παρουσία και του άντρα μου, όποια "κενά" συμπληρώθηκαν. Το μόνο "αίτημα" που δεν μας έχει ικανοποιηθεί έως τώρα είναι να επισκεφτούμε τους χώρους του σχολείου (π.χ. τάξεις).

Κατανοούμε φυσικά την αδυναμία να ξεναγηθούμε στους χώρους παρουσία των μαθητών. Το απαγορεύει άλλωστε ο νόμος. Μας είχαν πει ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μέσα στις διακοπές του Πάσχα, πράγμα που δεν έγινε ποτέ ως τώρα. Κατανοώντας το ιδιαίτερο των ημερών αναμένουμε... ακόμα! Όπως αναμένουμε και για την ενημέρωση εάν θα υπάρχουν θέσεις ή όχι για την πρώτη. Ο κύριος που είναι υπεύθυνος για τις εγγραφές μας είχε πει πως θα μας ενημερώσει γύρω στις 15 Απρίλη. Έχει φτάσει 8 Μαϊου...

Καταλαβαίνω πως κάποιοι γονείς ακόμα δεν έχουν απαντήσει και δεν έχουν τηρήσει την τελική ημ/νία εγγραφής (7 Απριλίου), οπότε και η γραμματεία αναμένει...

 

Όμως, έχουμε αρχίσει να αναρωτιόμαστε μέχρι πότε θα πρέπει να περιμένουμε? Ούτε από ευγένεια δεν ασχολήθηκαν... Ούτε ένα τηλεφώνημα... Εκτός κι αν ακόμα δεν έχουν να μας πουν κάτι... Αλλά πότε θα μας ενημερώσουν, έστω κι αρνητικά?

 

Δεν ξέρω πως ερμηνεύεται αυτή η αντιμετώπιση, πάντως όχι θετικά, για ένα σχολείο που υποτίθεται ότι θα διδάξει συνέπεια, ευγένεια και σεβασμό (τους είχαμε πει πως έχουμε προθεσμία υποβολής προκαταβολής από το άλλο σχολείο μέχρι 5 Απριλίου και το σημειώσανε... φαντάζομαι)!

Κι όλα αυτά σας τα λέω γιατί έχουμε αποκομίσει την αίσθηση ότι είτε κάτι δεν πάει καλά, οπότε τους απασχολούν άλλα θέματα, είτε έχουν πρόβλημα managment και δημοσίων σχέσεων...

 

Έχουμε απογοητευτεί...

 

(Σημ. Το πόσταρα και σε άλλο θέμα το σχόλιο, αλλά το σωστό σημείο είναι εδώ, γι' αυτό ίσως το διαβάσετε δις... Συγνώμη για την απροσεξία...)

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

 

από ενδιαφέρον για ενημέρωση σας, γράφω αποκλειστικά προσωπικές εμπειρίες.

Ο μικρός είναι σήμερα 6 1/2 χρονών ήμαστε σε κατάσταση εύρεσης ενός ΚΑΛΟΥ σχολείου. Από τις διάφορες αναζητήσεις επισκέψεις που κάναμε έχουμε διαπιστώσει τα εξής:

 

θα σας πω που να μην πάτε για να μην χάσετε τον πολύτιμο χρόνο τόσο του παιδιού σας όσο και τον δικό σας

 

Αποκλείστε οπωσδήποτε τα ακόλουθα:

 

 

Αρσάκειο ψυχικού: Παρόλο που το γράψαμε στο νηπιαγωγειο ψυχικού γνωρίσαμε την απόλυτη απογοήτευση. Παμπάλαια κτίρια και χαμηλοτάβανες αίθουσες με πολυπληθή τμήματα (28 και πλέον μαθητές στο καθένα από τα 6 τμήματα συνολικά, παρακαλώ!) Ανύπαρκτες εγκαταστάσεις έχουν μόνο μια παιδική χαρά. Οι σπάνιες εκδηλώσεις όταν γίνονται πραγματοποιούνται σε μια αίθουσα που δεν μπορεί να καλύψει το σύνολο των γονέων με αποτέλεσμα να παρακολουθείς το παιδί σου ΟΡΘΙΟΣ! Το παιδί μας δεν έμαθε τίποτε περισσότερο απ αυτά που ήξερε και επιπλέον απέκτησε κακή συμπεριφορά, κακό λεξιλόγιο, που αυτό οφείλεται αδενός σε κακής ποιότητας συμμαθητές (2-3 ατίθασοι μαθητές μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά στο σύνολο) αλλά και στην αδυναμία ελέγχου του αποτυχημένου διδακτικού και διοικητικού προσωπικού! Επιπλέον. κάτι πολύ σημαντικό που αφορά την ασφάλεια των παιδιών μας. Για τυχόν μικροατυχήματα από ξαφνικά φρεναρίσματα κατά την διάρκεια μεταφοράς τους με τα σχολικά (τα οποία είναι PULLMAN με ζώνες ασφαλείας για ενήλικους) δεν θα υπάρξει καμιά επικοινωνία για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! Το ¨άρτια» εκπαιδευμένο προσωπικό θα προσπαθήσει να μην αναλάβει καμιά ευθύνη για κάτι που αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εκείνους.

Τα συναισθήματα που μας έχουν δημιουργηθεί από αυτή την ΤΡΑΓΙΚΗ επιλογή?

Επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ! .

 

Αρσάκειο Εκάλης: Παρόλο που είναι entoure στο πράσινο, δέντρα κλπ πρώτη κακή εντύπωση οι τεράστιοι πυλώνες της ΔΕΗ στο νότιο τμήμα των εγκαταστάσεων. Κτήρια σχετικά παλιά, δεν έχουν επενδύσει ΕΝΑ ΕΥΡΩ ν αναβαθμίσουν τις υποδομές εδώ και δεκαετίες με 4 τμήματα δημοτικού με πάνω από 25 παιδιά και πλέον, με το γνωστό στάνταρ εκπαιδευτικό σύστημα κλπ κλπ που προσπαθεί να είναι ανταγωνιστικό. Έχει αθλητικές εγκαταστάσεις, πισίνα, βιβλιοθήκη, ένα κλειστό οβάλ συνεδριακό κέντρο κλπ όμως έχει μείνει στην δεκαετία του 80!

Το μεγαλύτερο desavantage είναι ότι οι μαθητές προέρχονται από νεόπλουτους πους δεν τους ενδιαφέρει παρά μόνον η ΥΛΗ & το ΔΗΘΕΝ και όχι η ΑΡΕΤΗ!

Επίσης κάτι σημαντικό, δεν έχει εστιατόριο!

Ευχαριστώ δεν θα πάρω!

Δούκας: Ανάμεσα στα τσιμέντα, με εγκαταστάσεις του 80 κ αυτό, 4 τμήματα δημοτικού με 28 παιδιά το καθένα (ο νόμος επιτρέπει 25 σύν 10% max εάν γνωρίζεται). το επισκεφτήκαμε. Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε γενικά όλο το concept και επιπλέον επηρεαστήκαμε από συμβουλές γνωστών φίλων που το είχαν επιλέξει αναφέροντας ότι οι μαθητές ενδιαφέρονται μονο για το τι brand ρούχα φοράνε και ότι είναι όλη μέρα μπροστά στους Η/Υ και στα κοινωνικά δίκτυα!

Ευχαριστώ δεν θα πάρω!

 

Τις επόμενες ημέρες θα συναντηθούμε με Εράσμειο Ελληνογερμανική (δυστυχώς κάνουν γερμανικά που δεν θέλω ουτε να τα ακούω) επίσης στου Γείτονα και επιπλέον θα επισκεφτούμε τα Νεα Γενιά Ζηρίδη! Θ ακολουθήσει ενημέρωση.

 

Να μην ξεχάσω: Για όσους από εσάς έχετε παιδάκια από 3 χρονών προτείνουμε ανεπιφύλακτα

 

Νηπιακή Αγωγή Φιλοθέης (για παπάκια-προνήπια-νήπια) έχουμε τις καλύτερες προσωπικές εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαστε και εμείς στην αναζήτηση ενός καλού ιδιωτικού σχολείου στα δυτικά προάστια. Γνωρίζει κάποια κοπέλα την Νεα Παιδεια? ?? Πάντως μετά απο ψάξιμο και γνώμες φίλων που εχουν σπουδάσει σε κάποια πολύ γνωστά σχολεία αφρόκρεμες και εκπεδευτικών εαν μας το επέτρεπε η απόσταση και μονο θα καταλήγαμε στα εκπεδευτήρια Γειτονας.Δυστυχώς τα περισσότερα σχολεία είναι πολύ μακριά και δεν δέχονται παιδάκια απο δυτική αττική...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις επόμενες ημέρες θα συναντηθούμε με Εράσμειο Ελληνογερμανική (δυστυχώς κάνουν γερμανικά που δεν θέλω ουτε να τα ακούω)

 

Αν τα κριτήρια είναι το αν έχουν πολλά παιδιά στην τάξη (27 στη δικιά μας και 28 σε άλλο τμήμα) ή το πόσες παιδικές χαρές έχει και δεδομένου ότι δε θέλεις τα γερμανικά δεν βρίσκω το νόημα να πας καν στην Εράσμειο. Αν τα κριτήριά σου είναι το εκπαιδευτικό σύστημα και το πρόγραμμα γενικότερα του σχολείου τότε ναι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρσάκειο ψυχικού: Παρόλο που το γράψαμε στο νηπιαγωγειο ψυχικού γνωρίσαμε την απόλυτη απογοήτευση.

 

Τις επόμενες ημέρες θα συναντηθούμε με Εράσμειο Ελληνογερμανική (δυστυχώς κάνουν γερμανικά που δεν θέλω ουτε να τα ακούω) επίσης στου Γείτονα και επιπλέον θα επισκεφτούμε τα Νεα Γενιά Ζηρίδη! Θ ακολουθήσει ενημέρωση.

 

.

 

 

Σε ό,τι γράφεις δεν μπορώ να διαφωνήσω, καθώς αποτελεί προσωπική σου άποψη σε κάθε περίπτωση σεβαστή. Ομως έχω μία απορία.... Λες ότι τελειώνετε τώρα το νηπιαγωγείο και θα πάτε πρώτη και γενικά ψάχνεσαι, καθώς δεν είσαι ευχαριστημένος καθόλου μα καθόλου από το εκπαιδευτικό σύστημα και τους χώρους του Αρσακείου. Τώρα όμως το είδες αυτό? Στις 20 Μαίου????? Το Φεβρουάριο και Μάρτιο που γινόντουσαν οι εγγραφές στα ιδιωτικά σχολεία για την Α΄δημ. δεν είχες αντιληφθεί το πρόβλημα αυτό? Γιατί δεν κινητοποιηθήκατε τότε που έπρεπε αλλά τώρα ετεροχρονισμένα? Μήπως είναι αργά τώρα?? Ακόμη κι αν βρείτε σε κάποια σχολεία θέση, γενικά είναι λίγο βεβιασμένο το πράγμα, αφού έχουν μείνει λίγες μέρες πια για να κλείσουν τα σχολεία. Σε κάθε περίπτωση, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνατε μία νέα εγγραφή σε ένα νέο σχολείο όταν έπρεπε, αλλά τώρα πια. Αφού δεν ήσασταν ευχαριστημένοι καθόλου και το διαπιστώσατε σύντομα μόλις πήγατε εκεί.

Και όσον αφορά στην Εράσμειο, όπως είπε και η ΒΕΡΑ, καλύτερα μην απευθυνθείς, αφενός δεν είμαι σίγουρη ότι έχει θέση γιατί γίνεται χαμός..., αφετέρου αν δεν σε αντιπροσωπεύει η όλη εκπαιδευτική προσέγγιση του σχολείου θα είσαι δυστυχισμένος και θα περάσει και στο παιδί αυτό. Την Εράσμειο ή την λατρεύεις ή τη μισείς, δεν υπάρχει μέση κατάσταση. Δεν είναι ένα κοινό σχολείο. Μη μου πεις ότι θα πας μόνο και μόνο γιατί έχει φανταστικές εγκαταστάσεις, γιατί αυτό δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής σχολείου. Καλή επιτυχία ό,τι κι αν αποφασίσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα

Είμαι σε αναζήτηση σχολείου για το γιο μου, ειναι 3,5 ετών και ψάχνω πληροφορίες για νηπιαγωγείο , έχω ήδη κλείσει ραντεβού με ιόνιο(αν και μακρια) και ελληνογερμανική .

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για σχολή Σταυράκη , δεν εχω διαβάσει στο φόρουμ κατι γιαυτή, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι έχουν κλείσει οι θέσεις για φέτος... καμια συζήτηση περαιτέρω

Έχετε να μου προτείνετε κατι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα θα ηθελα οποιος ξερει να μου δωσει τα φωτα του για το campion school στην Παλληνη!

 

Πηγαίνουν εκεί συμμαθήτριες της κόρης μου στο μπαλέτο, νομίζω Α δημοτικού. Θές να ρωτήσω κάτι τη μαμά τους όταν τις δω; Το έχεις επισκεφτεί και θες άποψη ή θες γενικές πληροφορίες;

 

Θα φύγεις από Ζηρίδη τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε φάει μπέρδεμα με την επιλογή δημοτικού για περιοχή Πειραιά και γύρω. Καποια σχολεία που τα βλέπω θετικά δεν μας κάνουν λόγω απόστασης μιας και δεν θέλω να είναι δυο ώρες στους δρόμους. Εχει μείνει κάποιος ευχαριστημένος απο συγκεκριμένα σχολεία στον Πειραιά ή γυρω???

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω το Saint Paul στον Άλιμο είναι εξαιρετικό!! Εγώ βέβαια έχω μπλέξει με τα βόρεια και δεν βγάζω άκρη αλλά που θα πάει θα τα καταφέρουμε κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εμείς κοιτάμε πολύ ζεστα την Ελληνογερμανική αγωγή αλλά το μόνο που μας σταματάει είναι η απόσταση. ..πως να είναι ενα πεντάχρονο τόσες ώρες στο δρόμο...Αιγάλεω Παλλήνη η απόσταση...έχουμε ραντεβού με την Νέα παιδεία και τα εκπεδευτήρια Αυγουλέα....κάποιο άλλο σχολείο έχετε υπόψη σας????

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

Υπαρχει καποια μαμα που να πηγαινει το παιδακι της στο σχολειο του ζηριδη για να ρωτησω μερικες πληροφοριες??

 

Ευχαριστω

 

Βρηκες τον ανθρωπο σου!! :)

as1cCAx0g410010Mzg3bGR8MDAwNDcxN2R8TVkgTElUVExFIFBSSU5TU0VTIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε φάει μπέρδεμα με την επιλογή δημοτικού για περιοχή Πειραιά και γύρω. Καποια σχολεία που τα βλέπω θετικά δεν μας κάνουν λόγω απόστασης μιας και δεν θέλω να είναι δυο ώρες στους δρόμους. Εχει μείνει κάποιος ευχαριστημένος απο συγκεκριμένα σχολεία στον Πειραιά ή γυρω???

Εμείς στέλνουμε τον γιο μας στο Πράξις & Πράξεις στον Πειραιά και είμαστε ευχαριστημένοι. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...