Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

...

Αξίζουν τα λεφτά τους τα ιδιωτικά ; Μήπως και τα δημόσια μιας καλής περιοχής (και όχι μόνο) όπως η γλυφάδα προσφέρουν τα ίδια ; Μιλάω πάντα για το επίπεδο εκπαιδευσης και όχι για το περιβάλλον.

Αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες για το 9ο δημοτικο σχολειο της γλυφαδας ας μου πει μια και κοιτάω και δημόσιο.

 

Θα έλεγα ότι δεν είναι η περιοχή [αν είναι καλή :?: ή όχι] που έχει σημασία.

Το "καλό σχολείο" ορίζεται από:

-καλή διεύθυνση (μπορείς να δεις ποιος είναι διευθυντής στο σχολείο στο οποίο υπάγεσαι και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου0

-καλοί παιδαγωγοί (αυτό είναι ρίσκο και στα δημόσια και στα ιδιωτικά σχολεία, απλά στα ιδιωτικά είναι "ελεγχόμενο ρίσκο" κατά κάποιον τρόπο λόγω του πραγματικού ελέγχου που ασκείται)

-οργανωμένος σύλλογος γονέων (για μένα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο, "η ισχύς εν τη ενώσει")

-ομοιόμορφο επίπεδο μαθητών. Νομίζω ότι διευκολύνει και την παιδαγωγική διαδικασία και την κοινωνικοποίηση των παιδιών όταν λίγο-πολύ ξεκινούν από τις ίδιες βάσεις. Σε αυτό το σημείο βάζω και την παρόμοια νοοτροπία γονέων, που είναι σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ιδιωτικού σχολείου --> Υπάρχουν οι γονείς που πιστεύουν στη μοντεσσοριανή μέθοδο, οι γονείς που επιθυμούν ένα ανταγωνιστικό σχολικό περιβάλλον, οι γονείς που ενδιαφέρονται περισσότερο για την ανάπτυξη καλλιτεχνικών - αθλητικών δραστηριοτήτων, εκείνοι που θέλουν λίγο από όλα, εκείνοι που νοιάζονται πρωτίστως για τίς "καλές διασυνδέσεις" του παιδιού τους. Και υπάρχουν και πολύ διαφορετικά παιδιά: π.χ. αν ένα από τα παιδιά μου έδειχνε ότι είχε ξεχωριστό ταλέντο σε ένα σπορ ή στη μουσική, θα επέλεγα άλλο σχολείο από αυτό που ίσως είχα αρχικά υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συμφωνω με τους ορισμους του καλου σχολειου απο Aimee. Οσο για τα δημοσια, ενω υπαρχουν εξαιρετοι εκπαιδευτικοι, ειναι το συστημα τετοιο που δεν πιστευω οτι ενα καλο δημοσιο θα ειναι αντιστοιχο του καλου ιδιωτικου.

Link to comment
Share on other sites

Για να ομολογήσω είμαι προβληματισμένη ...

Αξίζουν τα λεφτά τους τα ιδιωτικά ; Μήπως και τα δημόσια μιας καλής περιοχής (και όχι μόνο) όπως η γλυφάδα προσφέρουν τα ίδια ; Μιλάω πάντα για το επίπεδο εκπαιδευσης και όχι για το περιβάλλον.

.

 

 

Όχι, δεν αξίζουν τα λεφτά τους ΟΛΑ τα ιδιωτικά. Η ιδιωτική εκπαίδευση είναι μία φούσκα, όπως και όλα γύρω μας, δηλαδή πάρα πολύ υπερτιμημένη. Πρέπει να επιλέξει κανείς συγκεκριμένο σχολείο και να έχει πεισθεί ότι θα προσφέρει αυτά που θέλει στο παιδί του, οπότε να αποφασίσει για το 'επιπλέον'. Επίσης πρέπει κανείς να έχει τα χρήματα και να τα διαθέτει για το σκοπό αυτό. Επίσης πρέπει να είναι της άποψης ότι η επένδυση στο παιδί πρέπει να γίνει στην ηλικία 6-17 (δεν συμφωνούμε όλοι οι γονείς σε αυτό το θέμα, και εγώ σέβομαι στις γνώμες όλων). Συνήθως πάντως, όποιος κάνει αυτό το ερώτημα, έχει ήδη απαντήσει μέσα του ότι, όχι δεν αξίζουν (δεν λέω για σένα, το έχω συμπεράνει από φίλους και σίγουρα δεν ισχυρίζομαι ότι έχουν άδικο).

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι δεν είναι η περιοχή [αν είναι καλή :?: ή όχι] που έχει σημασία.

Το "καλό σχολείο" ορίζεται από:

-καλή διεύθυνση (μπορείς να δεις ποιος είναι διευθυντής στο σχολείο στο οποίο υπάγεσαι και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου0

 

Σωστό. Η διεύθυνση σου φανερώνει την φιλοσοφία του σχολείου

 

 

-καλοί παιδαγωγοί (αυτό είναι ρίσκο και στα δημόσια και στα ιδιωτικά σχολεία, απλά στα ιδιωτικά είναι "ελεγχόμενο ρίσκο" κατά κάποιον τρόπο λόγω του πραγματικού ελέγχου που ασκείται)

 

Το εάν ένα ιδιωτικό έχει καλούς εκπαιδευτικούς, μπορεί να το ελέγξει κανείς, αν παρακολουθήσει διακριτικά τον τρόπο που τους επιλέγει. Μην σας φανεί παράξενο. Όπως βρίσκουμε άλλους γονείς και ρωτάμε, έτσι μπορούμε να βρούμε και για τους εκπαιδευτικούς. Ειδικά αν έχουμε έναν φίλο δάσκαλο, μπορούμε να μάθουμε πολλά για το πώς επιλέγονται οι δάσκαλοι σε κάθε ιδιωτικό σχολείο. Όλα μαθαίνονται ανάμεσα στους δασκάλους. Ποιος πληρώνει καλά, ποιος παρεμβαίνει, ποιος θέλει να έχει τους γονείς ευχαριστημένους, ποιος κόβει παροχές, χωρίς να το καταλάβουν οι γονείς κλπ. Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να μάθει κανείς.....

 

-ομοιόμορφο επίπεδο μαθητών. Νομίζω ότι διευκολύνει και την παιδαγωγική διαδικασία και την κοινωνικοποίηση των παιδιών όταν λίγο-πολύ ξεκινούν από τις ίδιες βάσεις. Σε αυτό το σημείο βάζω και την παρόμοια νοοτροπία γονέων, που είναι σημαντικό κριτήριο για την επιλογή ιδιωτικού σχολείου -->

Αυτό το θεωρώ λάθος. Το παιδί μαθαίνει μέσα από τη διαφορετικότητα όχι την ομοιομορφία. Σε ένα ομοιόμορφο περιβάλλον δεν θα πάρει τα ερεθίσματα που χρειάζεται. Συνήθως οι γονείς που επιλέγουν ένα σχολείο, έχουν ένα κοινό αισθητήριο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ίδιοι, ούτε ότι τα παιδιά είναι όμοια. Υπάρχουν βέβαια σχολεία με συγκεκριμένη φήμη και ομοιόμορφους.... πελάτες. Εγώ δεν θα τα επέλεγα, μάλλον θα με φόβιζε, παρά το ότι θα μου ήταν πολύ εύκολο να έχω το παιδί μου εκεί, γιατί θα αισθανόμουν ασφάλεια.

Όσο για το κοινωνικοποίηση, κι αυτή μέσα από την ποικιλία επιτυγχάνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για τα εκπαιδευτήρια «ΠΛΑΤΩΝ» , «ΔΟΥΚΑ» και ειδικότερα για το Γυμνάσιο. Ψάχνω για πληροφορίες από ανθρώπους που έχουν στείλει τα παιδιά τους πρόσφατα . Όποιος ξέρει κάτι μπορεί να μου στείλει και προσωπικό email.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με τα δημοτικά του Αρσακείου Ψυχικού (ειδικά για το 2ο). Ότι πρόσφατη πληροφορία υπάρχει θα μας βοηθήσει ΠΟΛΥ (θα χαρώ πολύ να λάβω είτε απάντηση στο forum είτε σε π.μ.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ίδιο θέμα. Είχα βάλει και σχετικό ποστ, αλλά πήρα μία απάντηση μόνο.

Υπάρχει κανείς που να έχει πληροφορίες για το δημοτικό του Αρσακείου Ψυχικού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία σχετικά με το Athener Schule. Έχω διαβάσει όλα τα παλαιότερα ποστ, αλλά θα μας ήταν πολύ βοηθητική οποιαδήποτε πληροφορία, σχετικά με το σχολείο και για την φετινή χρονιά!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο αυτό είναι στη γειτονιά μου και ξέρω ότι έχει καλή φήμη. Απλά είναι πολύ κακές οι εγκαταστάσεις. Δηλαδή, αν δεν σε ενδιαφέρει να μπει το παιδί στην Γερμανική Σχολή, λένε, ότι δεν αντιστοιχεί η αξία του στα χρήματα που δίνεις. Αν όμως θέλεις να μπει στη Γερμανική Σχολή, νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί έχουν άμεση συνεργασία αλλά κάνουν και καλή προετοιμασία. Ξέρω ένα παιδάκι που είναι μέσα (δ΄δημοτικού) και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληροφοριακά, στο AS τα χρήματα που δίνεις αντιστοιχούν ακριβώς στην αξία της εκπαίδευσης που λαμβάνεις, καθώς το σχολείο είναι αυτοδιοικούμενο (από τους γονείς) και μη κερδοσκοπικό - αν δεν κάνω λάθος, το μόνο στην Ελλάδα που λειτουργεί με αυτό το μοντέλο. Εκτός από την έμφαση στη γερμανική γλώσσα που αναφέρει και η Βερενίκη, τα μεγάλα πλεονεκτήματα του σχολείου είναι οι εξαιρετικοί εκπαιδευτικοί του, οι πάμπολλες δραστηριότητες (εντός και εκτός ωραρίου) και το οικογενειακό κλίμα. Τα παιδιά μας σχολούν με το χαμογέλο και είναι ευτυχισμένα σε αυτό το περιβάλλον, που συνδυάζει υψηλής ποιότητα εκπαίδευση και κέφι σε οτιδήποτε κάνουν!

 

ΥΓ. Οι εγκαταστάσεις είναι όντως μετριότατες, αλλά αυτό δεν έχει την ίδια σημασία για όλους τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας......η μικρή μου θα πάει τον Σεπτέμβρη α΄δημοτικου.....ύστερα από πολύ ψάξιμο σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία....μάλλον έχουμε καταλήξει στον Ζηρίδη.......παρακαλώ γνώμες, εμπειρίες γονιών ή εκπαιδευτικών που γνωρίζουν εσωτερικά θέματα. Σας παρακαλώ χρειαζομαι τις εμπειρίες σας.......για μένα είναι απόφαση ζωής και θέλω να επλίζω ότι κάνω το καλύτερο .....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας......η μικρή μου θα πάει τον Σεπτέμβρη α΄δημοτικου.....ύστερα από πολύ ψάξιμο σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία....μάλλον έχουμε καταλήξει στον Ζηρίδη.......παρακαλώ γνώμες, εμπειρίες γονιών ή εκπαιδευτικών που γνωρίζουν εσωτερικά θέματα. Σας παρακαλώ χρειαζομαι τις εμπειρίες σας.......για μένα είναι απόφαση ζωής και θέλω να επλίζω ότι κάνω το καλύτερο .....

 

Καλημέρα!

Τι εννοείς "μάλλον" ??? Οι εγγραφές στα ιδιωτικά σχολεία έχουν τελειώσει. Διαρκούν Φεβρουάριο με Μάρτιο.

Επίσης πες μας με ποια κριτήρια το διάλεξες. Αν δεν εξηγήσεις τι ακριβώς έψαχνες και βρήκες εκεί (ανάλογα τις ανάγκες κάθε οικογένειας) π.χ. μένεις κοντά ίσως?, σε βολεύει το ωράριο?, έχει ανταπόκριση τιμής με προσφερόμενες υπηρεσίες?, κάνει ξένη γλώσσα πρώτη και ίσως δεύτερη? κλπ.

Γιατί είναι "απόφαση ζωής" ??? Θεωρείς ότι δεν θα ξαναλλάξεις ποτέ σχολείο???:rolleyes::-P Μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλο το θέμα στο φόρουμ.... Συνήθως στο γυμνάσιο όλοι αλλάζουν! Αλλά πολλοί και από το δημοτικό. Μη σου πω και δυο φορές μέσα στο δημοτικό....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγω είχα αλλάξει σχολείο στην γ΄γυμνασιου.....και μου στοίχισε παρα πολύ.......θα προτιμούσα αν δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα να μην αλλάξουμε σχολείο.

 

Λοιπόν για τα υπόλοιπα......θα ήθελα το παιδί μου να πάει σε ιδιωτικο, μένουμε 10 χλμ από το Ζηρίδη.....μου άρεσε πολύ το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μου παρουσίασαν, πάρα πολύ οι εγκαταστάσεις, μου φάνηκαν πολύ οργανωμένα τα πάντα (που το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό). Αρκετές δραστηριότητες μέσα στο βασικό πρόγραμμα....πολλά ερεθίσματα. Μου φάνηκαν όλα....κάτι παραπάνω από όλα τα υπόλοιπα ιδιωτικά που επισκέφτηκα.....και με λογική τιμή...

 

Από όλα τα μεγάλα ιδιωτικά μου δόθηκε αρκετά καλή προσφορά....΄σχεδόν ίδια τιμή με τα μικρά γειτονικά ιδιωτικά που η αλήθεια είναι ότι δεν μου γέμισε κάποιο το μάτι.....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τι εννοείς "μάλλον" ??? Οι εγγραφές στα ιδιωτικά σχολεία έχουν τελειώσει. Διαρκούν Φεβρουάριο με Μάρτιο.

Επίσης πες μας με ποια κριτήρια το διάλεξες. Αν δεν εξηγήσεις τι ακριβώς έψαχνες και βρήκες εκεί (ανάλογα τις ανάγκες κάθε οικογένειας) π.χ. μένεις κοντά ίσως?, σε βολεύει το ωράριο?, έχει ανταπόκριση τιμής με προσφερόμενες υπηρεσίες?, κάνει ξένη γλώσσα πρώτη και ίσως δεύτερη? κλπ.

Γιατί είναι "απόφαση ζωής" ??? Θεωρείς ότι δεν θα ξαναλλάξεις ποτέ σχολείο???:rolleyes::-P Μάλλον δεν έχεις διαβάσει όλο το θέμα στο φόρουμ.... Συνήθως στο γυμνάσιο όλοι αλλάζουν! Αλλά πολλοί και από το δημοτικό. Μη σου πω και δυο φορές μέσα στο δημοτικό....:mrgreen:

 

Δε νομίζω ότι είναι τόσο αυστηρές οι ημερομηνίες εγγραφών. Κι εμάς μας είχαν πρήξει να βιαστούμε στην Εράσμειο αλλά γραφτήκαν και παιδάκια πιο μετά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...