Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια καλησπέρα! Εμείς κοιτάμε πολύ ζεστα την Ελληνογερμανική αγωγή αλλά το μόνο που μας σταματάει είναι η απόσταση. ..πως να είναι ενα πεντάχρονο τόσες ώρες στο δρόμο...Αιγάλεω Παλλήνη η απόσταση...έχουμε ραντεβού με την Νέα παιδεία και τα εκπεδευτήρια Αυγουλέα....κάποιο άλλο σχολείο έχετε υπόψη σας????

 

Κάποια στιγμή σκεφτόμουν και εγώ να τη στείλω από Κορυδαλλό στην Παλλήνη στην Αγωγή. Από Αιγάλεω είναι σχετικά πιο εύκολα, πιο γρήγορη πρόσβαση στην Αττική Οδό νομίζω... Πόση ώρα θα είναι στο σχολικό, σας έδωσαν ώρα; Κάτι μου είχαν πει τότε ότι προσέχουν να μην έχουν δρομολόγια που να διαρκούν πάνω από 50 με 55 λεπτά αλλά και αυτά δεν είναι λίγα... Μην νομίζεις κι εγώ που μετακόμισα Καλλιτεχνούπολη, δίπλα στο Πικέρμι και κοντά στο σχολείο δηλαδή, το πρωί είναι 40 με 45 λεπτά στο σχολικό, πράγμα που θα διαπραγματευτώ τώρα μαζί τους... Πάντως και τα δυο άλλα εκπαιδευτήρια που αναφέρεις είναι πολύ καλά σχολεία, θεωρώ τα καλυτερα της περιοχής. Μην ψάχνεις κάτι καλύτερο, δε νομίζω να βρεις. Και για τι ηλικία μιλάμε; Αν μιλάμε για προσχολική αγωγή δεν αξίζει να ταλαιπωρηθεί νομίζω το παιδάκι να πάει Παλλήνη... Το θέμα της τουαλέτας, το πρωί ειδικά, δεν είναι εύκολο για μικρά παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Στην Νεα Παιδεια πήγα και μου αφησε πολύ καλές εντυπώσεις . Παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόγραμμα και με πολλές εξτρά δραστηριότητες για το παιδί.Αυτή την εβδομάδα έχουμε ραντεβου με το νήπιο της Ελληνογαλλικής σχολής Πειραιά"birds".Σήμερα λοιπόν πήραμε τον μικρό καιμε τον άντρα κάναμε τις αποστάσεις...Η αγωγή αν και μας αρέσει πολύ είναι μεγάλη απόσταση που πρέπει να κάνει ο μικρός....Η Ελληνογαλλική πολύ πιο κοντά και δεν θα χρειάζεται να είναι το παιδί 2 ώρες μεσα στο λεωφορείο . Θέλουμε να ξεκινήσει σε ενα σχολείο απο το νήπιο ώστε να μην χρειαστεί να αλλάζει στη συνέχεια ...ήδη πήγαινε σε ένα ιδιωτικό προνήπιο κοντά μας και τώρα θα πάει κάπου αλλού.Για το συγκεκριμένο σχολείο στο Πειραιά μας είπαν πολύ καλά λόγια.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

παρακολουθώ καιρό το θέμα κι ενδιαφέρομαι κι εγώ για απόψεις για τα ιδιωτικά στην περιοχή του Πειραιά.

JimDin, όταν μιλάς για ελληνογαλλική παιδαγωγική Πειραιά, εννοείς το St Paul (που έχει συνεργασία με το νηπιαγωγείο Birds) ή την Jeanne d' Arc?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω εννοεί την παιδαγωγική που έχει σχέση με τα birds τον παιδικό σταθμό. Εγώ βλέπω πιο θετικά εαν πρόκειται να επιλέξει κάποιος Ελληνογαλλικό να πάει κατευθείαν στην Ζαν νταρκ χωρίς βέβαια να έχω και εγώ καταλήξει κάπου.Την Παιδαγωγική την έχω λίγο κάπως στο μυαλό μου επηρεασμένη από την επαφή που είχα κάνει με τα birds οταν έψαχνα για παιδικό σταθμό. Μου φάνηκε στείρο περιβάλλον και καθόλου κοντά στο στύλ παιδικού σταθμού που αναζητούσα για το παιδί μου. Το γεγονός ότι θεωρούσαν σωστό να μην κάνουν προσαρμογή με ξένισε τελείως και η υπεύθυνη με έκανε να φύγω τρέχοντας και εγώ και το παιδί που ήταν μαζί μου.

 

Μπορεί βέβαια το δημοτικό τους η Παιδαγωγική δηλαδή, να έχει διαφορετική νοοτροπία αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα να το τσεκάρω από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή σκεφτόμουν και εγώ να τη στείλω από Κορυδαλλό στην Παλλήνη στην Αγωγή. Από Αιγάλεω είναι σχετικά πιο εύκολα, πιο γρήγορη πρόσβαση στην Αττική Οδό νομίζω... Πόση ώρα θα είναι στο σχολικό, σας έδωσαν ώρα; Κάτι μου είχαν πει τότε ότι προσέχουν να μην έχουν δρομολόγια που να διαρκούν πάνω από 50 με 55 λεπτά αλλά και αυτά δεν είναι λίγα... Μην νομίζεις κι εγώ που μετακόμισα Καλλιτεχνούπολη, δίπλα στο Πικέρμι και κοντά στο σχολείο δηλαδή, το πρωί είναι 40 με 45 λεπτά στο σχολικό, πράγμα που θα διαπραγματευτώ τώρα μαζί τους... Πάντως και τα δυο άλλα εκπαιδευτήρια που αναφέρεις είναι πολύ καλά σχολεία, θεωρώ τα καλυτερα της περιοχής. Μην ψάχνεις κάτι καλύτερο, δε νομίζω να βρεις. Και για τι ηλικία μιλάμε; Αν μιλάμε για προσχολική αγωγή δεν αξίζει να ταλαιπωρηθεί νομίζω το παιδάκι να πάει Παλλήνη... Το θέμα της τουαλέτας, το πρωί ειδικά, δεν είναι εύκολο για μικρά παιδάκια...

 

ωχ ... κι εμείς σκεφτόμαστε να πάμε Καλλιτεχνούπολη κάποια στιγμή. Τόσο πολύ θα κάνει? Κι εμείς σκέψου πάμε Εράσμειο που είναι πιο μακριά!Τώρα για Ιλίσσια κάνει μισή ώρα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραια που έψαχνα κι εγώ δε με κάλυψε κανένα σχολείο.

Επεκταθηκα λοιπον, εφτασα μεχρι Άλιμο, αλλά και παλι μεγαλη μου φαινοταν η αποσταση.

Καταλήξαμε τελικά στη σχολή Χουρδάκη, ειναι στο Παλαιο Φάληρο, σχετικά κοντά, μου άρεσε η φιλοσοφία του σχολείουκαι ετσι απο σεπτεμβρη ξεκινάμε νήπιο/προνήπιο.

 

Καμιά εμπειρία απ' το συγκεκριμένο σχολειο?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χουρδάκη έ ? ΠΑΛΑΙΌ ΦΑΛΗΡΟ , μπήκα στην σελίδα τους Ζουζουνέλ και εντυπωσιάστηκα η αλήθεια είναι αρχικά με το πόσο κατατοπιστικό site έχουν,πράγμα που δεν το έχω δει σε πολύ μεγαλύτερα σχολεία. Μπαίνει σίγουρα στην λίστα των σχολείων που θα δω από κοντά. Αν τα μισά που γράφουν τηρούνται ταιριάζει πολύ σε εμάς. Φιλελεύθερο μαζεμένο και οργανωμένο φαίνεται,θα σας πω όταν τους συναντήσω και από κοντά τι ένιωσα.

 

Και το γεγονός οτι ασχολούνται με τον στίβο είναι στα υπέρ, μιας και το παιδί μου έχει μια κλίση προς τα εκεί που θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω ιδιωτικά σχολεία: Αναγέννηση, Δούκας, Πλάτωνας. Πέρα από το εκπαιδευτικό κομμάτι, με ενδιαφέρει και η θέση του σχολείου σε θέματα μετάδοσης ηθικών αξιών, συμπεριφοράς παιδιών, πειθαρχίας κ.τ.λ.

Σχετικά με τα εκπαιδευτήρια Μάνεση (σαν πιο οικονομική λύση) τι γνώμη έχετε; Με ενδιαφέρουν όλες οι βαθμίδες εκπαίδευσης. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Marco polo ελα σοβαρά υπόψιν μου αυτά που είπες και η αλήθεια είναι πως δεν είσαι η πρώτη που τα ακούω...αν και εχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα .Έχω ενα αγοράκι έξυπνο, δημιουργικό που απο τώρα μας δείχνει τα θέλω του ε δεν θέλω να βρεθεί σε ενα σχολείο που θα του κόψει τα φτερά...Πασχαλίτσα και εγώ αρχίζω να βλέπω πιο κοντινή την απόσταση μέχρι την ελληνογερμανική !!!Μιλήσαμε και με το Αρσάκειο Εκάλης αλλά το παιδί πρέπει να το πηγαίνουμε σε συγκεκριμένο σημείο στην Ιερά οδό κάθε μέρα και όχι να το πέρνουν απο την πόρτα του σπιτιού μας.

Εχθές συζητούσαμε με τον άντρα μου και είπαμε πως μια σκέψη είναι να πάει ο μικρός σε κάποιο νήπιο φέτος και να κάνουμε μια αίτηση στο Ελληνοαμερικάνικο κολλέγιο φέτος για του χρόνου μιας και δεν υπάρχει νήπιο και 2ον σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο μετακόμισης νότια μέσα στον επόμενο χρόνο...το ελληνοαμερικάνικο ήταν η πρώτη μας σκέψη αλλά δεν παίρνουν καθόλου παιδάκια απο δυτικά προάστια. ...πάντως τώρα που κοιτάμε για σχολείο του μικρού εχω ακούσει τόσο διαφορετικές γνώμες για τα ίδια σχολεία που έχω τρελαθεί...δεν φανταζόμουν πως θα ήταν τόσο δύσκολή η επιλογή...η μόνη σταθερή αξία είναι η ελληνογερμανική για την οποία ακούω μόνο καλά λόγια.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Marco polo στο Φάληρο είδα το σαιτ απο ένα σχολείο που μου έκανε καλή εντύπωση.Σχολή Ξενόπουλου λέγεται το έχεις κοιτάξει?

Για το άλλο σχολείο τσέκαρε εδω στο φόρουμ γράφουν και κάπου αλλού.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το θέμα όπου αναφέρονται κάποια μάλλον αρνητικά σχόλια για τα Εκπαιδευτήρια Χουρδάκη http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22542

Έχουν όντως ωραία ιστοσελίδα, λογικά δίδακτρα και τα "λένε" καλά, αλλά σίγουρα θα άξιζε να είχαμε εμπειρίες από γονείς που τα ξέρουν.

MarcoPolo, αν τους επισκεφτείς, θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου.

Εγώ μέχρι τώρα ως κάτοικος Πειραιά κι επειδή δεν θα ήθελα το παιδί να κάνει μεγάλες αποστάσεις από τόσο μικρή ηλικία, κλίνω προς Jeanne D' Arc (αν και δεν έχουν νηπιαγωγείο και πάλι θα ψαχνόμαστε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό το θέμα όπου αναφέρονται κάποια μάλλον αρνητικά σχόλια για τα Εκπαιδευτήρια Χουρδάκη http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22542

Έχουν όντως ωραία ιστοσελίδα, λογικά δίδακτρα και τα "λένε" καλά, αλλά σίγουρα θα άξιζε να είχαμε εμπειρίες από γονείς που τα ξέρουν.

MarcoPolo, αν τους επισκεφτείς, θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου.

Εγώ μέχρι τώρα ως κάτοικος Πειραιά κι επειδή δεν θα ήθελα το παιδί να κάνει μεγάλες αποστάσεις από τόσο μικρή ηλικία, κλίνω προς Jeanne D' Arc (αν και δεν έχουν νηπιαγωγείο και πάλι θα ψαχνόμαστε).

 

Λάβε υπόψιν σου ότι το συγκεκριμένο ποστ που μιλάει για τα εκπαιδευτηρια Χουρδάκη ειναι του 2008 και το μελος δεν εχει προσωπικη εμπειρια από την εκπαιδευτικη διαδικασία, σχόλια κανει για τις εγκαταστασεις.

Ειναι προσωπικό ζήτημα το πώς το βλεπει ο καθένας.

Εγω ναι, δεν μπορώ να πω ότι ειδα τις σουπερ ουάου εγκαταστασεις, ειδα όμως ενα σχολείο καθαρο, μαζεμενο, οικογενειακο, με καταπληκτικες αιθουσες για τα προνήπια (για νηπια και μεγαλύτερες ταξεις απλα οκ, αλλά τα προνήπια εχουν πολύ ωραίους, φωτεινούς, προσφατα ανακαινισμενους χωρους), αρκετες τουαλέτες, καμερες στο προαύλιο και φυσικά το βασικό δεν ειναι οι εγκαταστασεις, αλλά η διδασκαλία. Μου εκανε εντυπωση ότι τα παιδάκια ειναι στην ταξη με παντοφλίτσες, οχι για θεμα καθαριότητας, αλλά για να αισθάνονται άνετα, σαν στο σπίτι τους! Η όλη φιλοσοφία του σχολείου βασίζεται στο παιδαγωγικό συστημα της Μαριας Χουρδάκη (γογλαρετε και θα βρειτε πληροφορίες), επικεντρωνεται στο να αγαπήσουν τα παιδιά τον εαυτό τους, το διαβασμα και το σχολειο, χωρίς πίεση και όσα άκουσα/διαβασα ταυτίζονται με τον δικό μου τρόπο σκέψης. Πηγα σε άλλα σχολεία πχ στα birds, στον Πασχάλη και να σας πω την αλήθεια φοβήθηκα με το εντατικό πρόγραμμα μελέτης, με το ότι τα παιδιά ολοκληρώνουν ενα βιβλιο την εβδομάδα και μαθαινουν να διαβαζουν και να γραφουν απ το νηπιο. Άλλες μαμάδες μπορεί αυτό να θελουν για τα παιδιά τους, δεν κρίνω ούτε κατακρίνω κανεναν, απλα η δική μου φιλοσοφία ειναι ότι για καθε τι υπάρχει η κατάλληλη ηλικία, και στην ηλικία των 5 δεν πρεπει να ειναι προτεραιότητα να μαθουν διαβασμα/γραφη/αγγλικά/γαλλικά/κινέζικα... :)

Επίσης εχω γνωστούς με προσωπική εμπειρια απ΄τη Χουρδάκη και μου ειπαν τα καλύτερα. Και επισης γνωστούς με παιδιά σε αλλα εκπαιδευτηρια για τα οποια εδώ στο φορουμ διαβαζω τα καλύτερα, με πολλά παραπονα και αλλαγες σχολείων.

Ειναι πολύ υποκειμενικό το "καλύτερο σχολειο" για τον καθεναν. Κατα τη γνωμη μου, επισκεπτεσαι τα σχολεία που κλίνεις περισσότερο και αφήνεις το ενστικτό σου να σε οδηγήσει. ;)

Επιφυλάσσομαι για περισσοτερα σχόλια για τη Χουρδάκη με την καινούρια σχολική χρονια, όταν θα έχουμε προσωπική εμπειρία.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χουρδάκη έ ? ΠΑΛΑΙΌ ΦΑΛΗΡΟ , μπήκα στην σελίδα τους Ζουζουνέλ και εντυπωσιάστηκα η αλήθεια είναι αρχικά με το πόσο κατατοπιστικό site έχουν,πράγμα που δεν το έχω δει σε πολύ μεγαλύτερα σχολεία. Μπαίνει σίγουρα στην λίστα των σχολείων που θα δω από κοντά. Αν τα μισά που γράφουν τηρούνται ταιριάζει πολύ σε εμάς. Φιλελεύθερο μαζεμένο και οργανωμένο φαίνεται,θα σας πω όταν τους συναντήσω και από κοντά τι ένιωσα.

 

Και το γεγονός οτι ασχολούνται με τον στίβο είναι στα υπέρ, μιας και το παιδί μου έχει μια κλίση προς τα εκεί που θέλει ψάξιμο.

 

Να πας να δεις από κοντα, μου θυμισε αρκετα τα δελφινάκια, που πηγαίνατε, οικογενειακές καταστάσεις! :)

 

Επίσης αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι το μοναδικό σχολείο με σχολή γονεων.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να πας να δεις από κοντα, μου θυμισε αρκετα τα δελφινάκια, που πηγαίνατε, οικογενειακές καταστάσεις! :)

 

Επίσης αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι το μοναδικό σχολείο με σχολή γονεων.

 

Όχι βρε ... πάρα πολλά ιδιωτικά έχουν σχολή γονέων. Ο Κωστέας γείτονας πχ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Zouzounel, γι' αυτό ακριβώς εκθέτω τις απορίες μου. Δεν είμαι κακοπροαίρετη, απλά επειδή μου ακούστηκε ενδιαφέρον, το γκούγκλαρα και βρήκα αυτό το (όντως) παλιό post.

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και περιμένω τη γνώμη σου όταν το ζήσεις από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε ... πάρα πολλά ιδιωτικά έχουν σχολή γονέων. Ο Κωστέας γείτονας πχ.

 

ευχαριστώ, δεν το ηξερα!

να διορθωσω λοιπον: απο τα σχολεία που επισκεφτηκα, μονο αυτό ειχε σχολή γονέων :)

 

Zouzounel, γι' αυτό ακριβώς εκθέτω τις απορίες μου. Δεν είμαι κακοπροαίρετη, απλά επειδή μου ακούστηκε ενδιαφέρον, το γκούγκλαρα και βρήκα αυτό το (όντως) παλιό post.

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και περιμένω τη γνώμη σου όταν το ζήσεις από κοντά.

 

καλα εκανες, ευκαιρια ήταν να το συζητήσουμε :-)

ξεχασα επίσης να αναφερω κάτι που χαροποίησε την τσέπη μου, στη Χουρδάκη δε χρεώνουν εγγραφή, υλικά, εκπαιδευτικες εκδρομές, το μονο εξτρα μια στολή για το θεατρικό των χριστουγέννων. Ειναι σημαντικό κι αυτό, γιατι εχω γνωστή που πληρώνει 600 ευρώ το χρόνο για υλικα σε παιδάκι 4 χρονων!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βλέπει με άλλα μάτια το κάθε σχολείο γιατί έχουμε διαφορετικά κριτήρια και διαφορετικά παιδιά.

 

Παράδειγμα ο χαρακτήρας του δικού μου παιδιού δεν με σπρώχνει σε αυστηρά σχολεία που η πειθαρχία παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο, μιας και το δικό μου παιδάκι από χαρακτήρα γενικά θέλει από μόνος του να είναι σωστός στο σχολικό περιβάλλον και politically correct σε όλα. Οποτε ένα αυστηρό σχολείο ίσως αυτό θα τον έκανε ακόμα πιο σφιχτό, πράγμα που δεν το χρειάζεται.

 

Επιπλέον είναι ανταγωνιστικό παιδί, θέλει να είναι ο καλύτερος σε οτι κάνει και ένα ανταγωνιστικό σχολικό περιβάλλον θα του έκανε κακό γιατί θα ενίσχυε το χαρακτηριστικό αυτό. Οπότε ψαχνόμαστε για πιο φιλελεύθερα σχολεία με ουσία όμως.

 

Τα μεγάλα τύπου Αμερικάνικο κολλέγιο και Ελληνογερμανική τα αποκλείουμε λόγω απόστασης και αναγκαστικά μάλλον και την Λεόντειο γιατί δεν παραδίδει τα παιδιά σπίτι πράγμα που εμάς δεν μας βολεύει να δεσμευτούμε για 6 χρόνια οτι θα πηγαινοερχόμαστε.

 

Οπότε μένει να δούμε κάποια του Πειραιά και γύρω.

 

Για τα εκπαιδευτήρια Χουρδάκη θα σας πω οταν πάω, το site πάντως του σχολείου σε κερδίζει γιατί είναι συγκεκριμένο και είναι ίσως και το μόνο που γράφει κόστος. Τώρα πάνω κάτω με τις δραστηριότητες μπορεί να παίζει η τιμή αλλά θα δουμε από κοντά.

 

Εγώ θα δω σίγουρα και από κοντα την Ζανταρκ , το δημοτικό της Ιεράς Μητρόπολης που έχει εξαιρετικό όνομα στον Πειραιά αν μπορείς να εγκλιματιστείς με το θρησκευτικό πνεύμα του σχολείου, και θα προσπαθήσω να αποκλείσω πρώτα τα σχολεία του Πειραιά πριν ξενιτευτούμε.

 

Για την Παιδαγωγική αυτο που έχω ακούσει είναι οτι έχει πιεστικό πρόγραμμα, που δεν ξέρω ακριβώς πόσο πολύ μπορεί να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με τα εκπαιδευτήρια Μάνεση. Έψαξα στο forum, αλλά βρήκα ελάχιστες πληροφορίες. Από την επίσκεψη που έκανα μου φάνηκε ένα οικογενειακό σχολείο αλλά δεν μου ενέπνευσε την εμπιστοσύνη που θα ήθελα. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το επίπεδο της εκπαίδευσης, τη διδασκαλία των ξένων γλωσσών, αν δίνουν προσωπική προσοχή στα παιδιά,εάν δίνουν βαρύτητα σε θέματα συμπεριφοράς των παιδιών, ηθικές αρχές κ.τ.λ. Με ενδιαφέρει κυρίως το δημοτικό, αλλά και οι επόμενες βαθμίδες, μελλοντικά. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Πήγαμε στο ραντεβού με την ελληνογαλλική και μόνο θετικές εντυπώσεις μας άφησε!

Μάλιστα είχαν κάποια εκδήλωση και μόνο χαμογελαστά προσωπάκια βλέπαμε...το προσωπικό φιλικότατο...το περιβάλλον καλό και δεν αισθανθήκαμε ούτε μία στιγμή άβολα...το οικονομικό πολύ λογικό...το μόνο που μας προβληματίζει είναι πως όταν ο μικρός κάνει κάποιες έξτρα δραστηριότητες θα πρέπει να σχολάει στις 4 και δίνουν φαγητό παραμόνο το δεκατιανό που θα δίνουμε εμείς απο το σπίτι...ακόμα και η ώρα που θα τον παίρνουν είναι πάρα πολύ λογική!Την επόμενη εβδομάδα εχουμε ραντεβού μαζί πάλι στην ελληνογερμανική...οπότε και θα καταλήξουμε...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελληνογαλλική Παιδαγωγική πήγατε? ή Ζανταρκ?

 

Ο μικρός μας marco polo πάει νήπιο φέτος οπότε πήγαμε στα birds στη Καστέλα του χρόνου συνεχίζουν στην Παιδαγωγική.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...