Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

για πες μου που εχει καπατου στα β. προαστεια, αν ξερεις δηλαδη

θεωρεις οτι διδασκουν καλα την ιταλικη?

 

αν ημουν κεντρο θα προσανατολιζομουν στην ιταλικη σχολη η στην casa d italia

τα καπατου τι καπνο φουμαρουν? θελω να τα μαθει καλα,

 

 

Ξέρω ότι έχει στην πλατεία Χαλανδρίου. Δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως για το επίπεδο. Πάντως φημίζονται. Εξαρτάται και από την ηλικία του παιδιού. Γενικά πάντως εγώ είμαι υπέρ του ιδιαίτερου μαθήματος. Το παιδί μαθαίνει πιο γρήγορα και σωστά χωρίς κόπο. Δες και την Ελληνοαγγλική που σου λέει η άλλη κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πάρα πολύ, το ίδιο και το παιδί αλλά και οι υπόλοιποι γονείς των παιδιών στο νήπιο.

Γι' αυτό και θα συνεχίσουμε και στο δημοτικό τους.

 

Δεν περίμενα ποτέ να βρω ένα τόσο καλό ιδιωτικό σχολείο, κοντά στο σπίτι μας και με τις προδιαγραφές που είχα υπόψη μου (πχ έμφαση στην αγγλική γλώσσα, άριστη επικοινωνία δασκάλων-γονέων, λογικά δίδακτρα)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

τα αγγλικα σε ποια ταξη τα ξεκινανε?

εγω θα ηθελα να το στειλω εκει αλλα με αγχωνει οτι θα κανει απ εξω και ιταλικα οπωσδηποτε, τα διδακτρα εχουν πεσει καθολου η ειναι τα ιδια?

απο ποια ηλικια τα περνουν?

 

τα αγγλικά ξεκινάνε στην πρωτη δημοτικού, δύο ή τρεις φορές την εβδομάδα. γαλλικά καθημερινά.

τα διδακτρα φετος ηταν 4200ευρω, χωρις σχολικό.

παίρνουν παιδιά απο προνήπιο.

 

εαν ενδιαφέρεσαι επισκέψου το σχολείο γιατι εχουν αρχισει οι εγγραφές.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

στις ουρσουλίνες εαν το παιδι γραφτει στο νηπιαγωγειο δε χρειάζεται να ξερει γαλλικά. το ιδιο πιστευω και για την πρωτη δημοτικού, δε χρειάζεται να ξερει. απο τη δευτερα και πάνω σαφως θα ηταν καλυτερα να γνωριζει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τα αγγλικά ξεκινάνε στην πρωτη δημοτικού, δύο ή τρεις φορές την εβδομάδα. γαλλικά καθημερινά.

τα διδακτρα φετος ηταν 4200ευρω, χωρις σχολικό.

παίρνουν παιδιά απο προνήπιο.

 

εαν ενδιαφέρεσαι επισκέψου το σχολείο γιατι εχουν αρχισει οι εγγραφές.

 

προνηπιο ειναι τα 4, δηλαδη να εχει κλεισει τα 4?

παντως προσανατολιζομαι εκει, ουρσουλινες η ελληνοαγγλικη,

η αληθεια ειναι οτι προτιμω να εχει γαλλικη η ιταλικη παιδεια απ οτι αγγλικη αλλα επειδη στην ελληνοαγγλικη υπαρχει η δυνατοτητα των ιταλικων θα το κοιταξω σοβαρα και το ελληνοαγγλικο

 

,,,αλλιως το καημενο μου θα το φορτωσω με 3 γλωσσες απο νωρις,,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρα εμενα που θα ειναι 3,5 τον σεπτεμβριο δεν θα παει φετος??

γιατι στο προνηπιο ας πουμε στην ιταλια συμπεριλαμβανεται και ο δικος μου και μου εστειλαν χαρτι λογω υπηκοοτητας να τον γραψω εκει απο τωρα για σεπτεμβρη

εμεις ομως ειμαστε ελλαδα αρα εδω θα πρεπει να εχει κλεισει τα 4 αρα να παει τον σεπτεμβριο του 2014 που θα ειναι 4,5 ετων ακριβως,,,καλα τα λεω κορες? γιατι με μπερδευουν αυτα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Σεπτέβριο του 2014 θα πρέπει να πάει, όπως κι η κόρη μου.

Αν πάτε τελικά στην Ελληνοαγγλική θα είναι συμμαθήτριες!

 

Ουπς, τώρα πρόσεξα ότι αγοράκι έχεις! Άρα συμμαθητές!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

προνηπιο ειναι τα 4, δηλαδη να εχει κλεισει τα 4?

παντως προσανατολιζομαι εκει, ουρσουλινες η ελληνοαγγλικη,

η αληθεια ειναι οτι προτιμω να εχει γαλλικη η ιταλικη παιδεια απ οτι αγγλικη αλλα επειδη στην ελληνοαγγλικη υπαρχει η δυνατοτητα των ιταλικων θα το κοιταξω σοβαρα και το ελληνοαγγλικο

 

,,,αλλιως το καημενο μου θα το φορτωσω με 3 γλωσσες απο νωρις,,,,,

 

καλυτερα να κανουν τις ξενες γλώσσες μεσα στο σχολειο για να εχουν πιο ελευθερο χρονο και αυτα κι εμεις οι γονεις το απόγευμα, για αλλες δραστηριότητες.

 

το σεπτέμβριο του 2013 προνήπιο θα πάνε τα παιδιά που ειανι γεννημενα απο 1/1/2009 εως και 31/12/2009

το σεπτέμβριο του 2014 προνήπιο θα πάνε τα παιιδά που είανι γεννημενα μεσα στο 1/1 με 31/12/2010.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσα να έχω πληροφορίες για το Ιορδανάκειο δημοτικό σχολείο στην Α. Γλυφάδα.

 

Μια φίλη ενδιαφέρεται να γράψει απο Σεπτέμβριο εκεί το κοριτσάκι της που θα ξεκινάει την 1η Δημοτικού και θα ήθελε να ξέρει πληροφορίες και απόψεις απο τους γονείς!

 

 

Περισυ έψαξα πολύ τα ιδιωτικά σχολεία της Γλυφάδας και των γύρω περιοχών. Όσον αφορά το Ιορδανάκειο που το επισκέφτηκα δυστυχώς οι συστάσεις που πήρα απο γονείς που πήγαιναν εκεί τα παιδιά τους δεν ήταν οι καλύτερες. Εγώ τελικά επέλεξα και πήγα τα παιδία μου στα Εκπαιδευτήρια Ζώη στην Αργυρούπολη. Είναι ένα πολύ καλό και μαζεμένο σχολείο, είμαι πολύ ευχαριστημένη σε όλα τα επίπεδα. Επίσης τα διδακτρά του είναι πολύ λογικά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα των ιδιωτικών σχολείων αφού είμαι πολύ προβληματισμένη με την πορεία της κόρης μου στο σχολείο που πάει τώρα και δυστυχώς δεν έχω άλλα καλά σχολεία κοντά μου πλην των ελληνογερμανικών τώρα...

 

Τελικά αποδεικνύεται ότι όσο καλό πρόγραμμα και αν έχει ένα σχολείο, όταν οι εκπαιδευτικοί δεν είναι προσεχτικά επιλεγμένοι και δεν γίνεται δουλειά σε βάθος και με ουσία, δεν υπάρχει πραγματικό αποτέλεσμα...

 

Αν φύγω τελικά από το σχολείο μας, θα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στην Εράσμειο και την Ελληνογερμανική Αγωγή και το πρώτο σχολείο με έχει πείσει περισσότερο για το ολόπλευρο και πλήρες πρόγραμμά του ενώ το δεύτερο με έχει πείσει ότι έχει άρτια καταρτισμένους εκπαιδευτικούς και ότι κάνει δουλειά σε βάθος... Άντε πάλι μπέρδεμα, πάνω που είπα ότι ξεμπέρδεψα πριν από δυο χρόνια...

 

Μέχρι το τέλος του μήνα θα πρέπει να πάρω οριστική απόφαση...

 

Με διαβεβαιώνουν μαμάδες που έχουν μεγαλύτερα παιδιά στου Κωστέα Γείτονα ότι στο δημοτικό δεν υπάρχει η ελαφρότητα του νηπιαγωγείου, εγώ όμως πώς να πάρω το ρίσκο να εμπιστευτώ ένα σχολείο για την επόμενη βαθμίδα όταν δεν είμαι ευχαριστημένη από νήπιο και προνήπιο:?:

 

Αν καμιά μαμά έχει πληροφορίες για την Ελληνογερμανική Αγωγή κυρίως, καθώς για την Εράσμειο με έχει πληροφορήσει πλήρως η bobonela παλιότερα, [την οποία και ευχαριστώ πολύ για τον κόπο της] θα το εκτιμούσα να έχω μερικές «εσωτερικές» πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν καμιά μαμά έχει πληροφορίες για την Ελληνογερμανική Αγωγή κυρίως, καθώς για την Εράσμειο με έχει πληροφορήσει πλήρως η bobonela παλιότερα, [την οποία και ευχαριστώ πολύ για τον κόπο της] θα το εκτιμούσα να έχω μερικές «εσωτερικές» πληροφορίες...

 

Ααα.... βρε φιλενάδα! Τι τραβάς... Πάντως εκτός των άλλων, τσέκαρε και το οικονομικό! Είναι βασικό να μην αλλάζει σχολεία το παιδί μελλοντικά γιατί ίσως οι γονείς αποκτήσουν οικονομικό θέμα....

Η Εράσμειος έχει ρίξει πάρα πολύ τα δίδακτρα (σίγουρα και μισθούς δασκάλων) και έχει αυξήσει την ποιότητα της εκπαίδευσης, για να προσελκύει και περισσότερο... με την έννοια ότι γίνεται καλύτερη δουλειά από παλιότερα. Αυτό μας το είπαν στην αρχή και το βλέπουμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Pshalitsa, διάβασα μέσες άκρες τα προηγούμενα μηνύματά σου και κατάλαβα ότι θέλεις πρόγραμμα ΙΒ για το παιδί. Τα εκπαιδευτήρια ο Πλάτων, τα είδες? Μιλούσα τυχαία με μία συνάδελφο που έχει το παιδί της εκεί, στο δημοτικό, και μου είπε ότι λειτουργεί καλά το δίγλωσσο πρόγραμμα. Δεν πρόσεξα, είχε πάει εκεί?

Κατά τα άλλα ψηφίζω Εράσμιο, αλλά περισσότερο από ένστικτο. Έχω μία γνωστή εκεί. Είναι πολύ ευχαριστημένη από το σχολείο, το παιδί μαθαίνει με εξαιρετικούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

οταν βλεπω τετοιες τιμες μου βγαινουν τα ματια!!! Δε θα σκεφτομουνα καν για ιδιωτικο μ'αυτες τις τιμες.

 

Εμενα θα μου βγει Ε5500 το χρονο το δημοτικο για ΔΥΟ παιδια +Ε1000 για φαγητο και μεταφορικα και για τα δυο παιδια. Ολες οι αθλητικοκαλλιτεχνικες δραστηριοτητες ειναι μεσα, τα κτιρια ειναι καινουρια, τεραστια αυλη μεσα στο πρασινο μα διαφορα γηπεδα και δικο του κολυμβητηριο,(κι εγω πιστευω οτι οι εγκαταστασεις δεν ειναι το πλεον σημαντικο απλως κανω μια συγκριση με αυτα που ειπες) και η συμπεριφορα αψογη. Μας ξεναγησαν, μας ειπαν να ξαναπαμε οποτε θελουμε, μας καλεσαν να κανει καποια απογευματα η μικρη μαθηματα κολυμβησης πριν αρχισει εκει σχολειο το σεπτεμβρη, και γενικως φερθηκαν λες και η παρουσια μας εκει ηταν το καλυτερο πραγμα που τους συνεβη ολη την εβδομαδα...

 

σιγουρα καποιος τις ελεγχει τις τιμες αλλα δεν ξερω με τι κριτηριο βγαινουν τελικα...

 

ποιο σχολείο είναι αυτό βρε κοπελιά???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να μαθω τις τιμες για το νηπιαγωγειο και το δημοτικο σε ιδιωικα σχολεια

ξερω

ουρσουλίνες 4500 τονηπιαγωγείο χωρις σχολικό

συγχρονη παιδεία 3000 το νηπιαγωγείο με σχολικο και 4000 το δημοτικο με σχολικό

κωστεα-γειτονα

πασχαλης

πλατων

δούκας

γειτονας

αυγουλεα

νεα γενια ζηριδη

μωραίτης

λεόντιος

αρσάκειο

κολλεγιο

ιόνιος

 

άλλα;

 

ευχαριστω

 

Ισμήνη εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το σύγχρονη παιδεία. Έχεις άποψη για το σχολείο αυτό. Αν ναι ... θα το εκτιμούσα!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι σε μερικά θέματα είναι αρκετά αυστηρό π.χ στο διάλλειμα δεν αφήνουν τα παιδάκια να τρέχουν ( αναφέρομαι στα μικρά). Η συνολική δική μου αξιολόγηση είναι θετική.

 

Έλεος!!!! Δηλαδή αν δεν τρέξει το παιδάκι της Α Δημοτικού στο διάλειμμα τι θα κάνει???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις γραψαμε φετος την κόρη μας στο νηπιαγωγειο στην ελληνογαλλική σχολή ουρσουλινών στα ορια μαρουσι-μελισσια.

ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, το ιδιο και η μικρη.

γαλλικα δεν ηξερε. ειναι ενθουσιασμενη με την δασκαλα των γαλλικων και με το περιβαλλον. η τιμη πολυ λογική και περιλαμβάνει ολες τις εκπαιδευτικες εκδρομες και μέρος των υλικών.

 

εχω τρια ανήψια που πανε α', β' και γ' δημοτικού στο ίδιο σχολειο και οι μαμαδες είναι ευχαριστημένες.

 

Το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά έχω 3 πολύ μεγάλα θέματα με το σχολείο αυτό:

 

1) Είναι μακριά ... Φαντάζομαι θα κάνει 1 ώρα για Ιλίσσια.

2) Γαλλικά και Αγγλικά από Α δημοτικού??? Πρέπει να είναι πολύ πιεστικό για τα παιδιά αν σκεφτείς ότι έχουν και τα ελληνικά που πρέπει να μάθουν γραφή και ανάγνωση.

3) Ισχύει ότι τα τελευταία σχολικά φεύγουν στις 2:30??? Δηλαδή δραστηριότητες πώς κάνουν? Έχει αλλάξει μήπως αυτό (δε μου ενέφεραν κάτι στο τηλ)?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Με διαβεβαιώνουν μαμάδες που έχουν μεγαλύτερα παιδιά στου Κωστέα Γείτονα ότι στο δημοτικό δεν υπάρχει η ελαφρότητα του νηπιαγωγείου, εγώ όμως πώς να πάρω το ρίσκο να εμπιστευτώ ένα σχολείο για την επόμενη βαθμίδα όταν δεν είμαι ευχαριστημένη από νήπιο και προνήπιο:?:

 

 

Γιατί δεν είσαι ευχαριστημένη??? Έχει πολύ καλή φήμη το Κωστέα-Γείτονα. Θα το επισκεφτώ κι εγώ την Τρίτη για την κόρη μου που θα πάει Α δημοτικού (αν και με κολλάνε κάπως τα δίδακτρα). Θυμάμαι ότι η αδερφή μου που είχε πάει σε κάποια επιτήρηση εξέτασης αγγλικών (είναι δασκάλα αγγλικών σε δημόσιο σχολείο) μου είχε πει ότι της είε κάνει πολύ καλή εντύπωση το ήθος των παιδιών εκεί (βέβαια μπορεί και να έτυχε). Και γιατί δεν ακους τις άλλες μαμάδες που σου λένε για το δημοτικό?

 

Βρε μαμάδες ήθελα να ρωτήσω πώς μπορείτε και κρίνεται αν το νήπιο ή το προνήπιο είναι καλό από εκπαιδευτικής απόψεως? Εντάξει οι εγκαταστάσεις και οι δραστηριότητες ... αλλά το εκπαιδευτικό??? Εγώ πχ δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένη από το νήπιο που πάμε. Εντάξει οι εργασίες είναι καλές, οι εγκαταστάσεις καλές αλλά το παιδί δε μου λέει κάτι (το παιδί μου δε λέει τίποτα σχετικά με το πώς περνάει στο σχολείο) ... και οι δασκάλες δε με έχουν πείσει ότι την έχουν εμπνεύσει ή ότι την έχουν πλησιάσει όσο θα έπρεπε...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πληροφορίες για αυτό το σχολείο? Το επισκεφτήκαμε και μου έκανε καλή εντύπωση γενικά ο διευθυντής και αυτά που μας είπε. Οι εγκαταστάσεις δε μου άρεσαν πολύ αλλά ήταν προσεγμένο και καθαρό. Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαμάδες ήθελα να ρωτήσω πώς μπορείτε και κρίνεται αν το νήπιο ή το προνήπιο είναι καλό από εκπαιδευτικής απόψεως? Εντάξει οι εγκαταστάσεις και οι δραστηριότητες ... αλλά το εκπαιδευτικό??? Εγώ πχ δεν ξέρω αν είμαι ευχαριστημένη από το νήπιο που πάμε. Εντάξει οι εργασίες είναι καλές, οι εγκαταστάσεις καλές αλλά το παιδί δε μου λέει κάτι (το παιδί μου δε λέει τίποτα σχετικά με το πώς περνάει στο σχολείο) ... και οι δασκάλες δε με έχουν πείσει ότι την έχουν εμπνεύσει ή ότι την έχουν πλησιάσει όσο θα έπρεπε...

 

Το εάν ένα σχολείο είναι ΄καλό' από εκπαιδευτικής άποψης, το καταλαβαίνεις αμέσως. Δεν μπορώ να σου το εξηγήσω με λόγια, αλλά αυτό μπορώ να σου το διαβεβαιώσω. Ακόμα περισσότερο ισχύει αυτό που σου λέω στο δημοτικό. Τα παιδιά μαθαίνουν με τέτοιους ρυθμούς, που η 'γνώση' τους αλλάζει την καθημερινότητά τους. Το κατά πόσο το 'εμπνέει' η δασκάλα είναι μία καλή ένδειξη. Αν έχεις αμφιβολίες ...... κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το σύγχρονη παιδεία. Έχεις άποψη για το σχολείο αυτό. Αν ναι ... θα το εκτιμούσα!!!!

 

ακουσα απο μαμα στη σχολή που η κόρη της παει τετάρτη δημοτικού, οτι το κτηριο δεν ειναι ωραιο στον καρέα και οτι του χρονου θα την αλλαξει γιατι δεν γινεται δουλειά στο σχολειο. αν ειναι να εξηγει εκεινη στο σπίτι, τι το θελει το ιδιωτικο; ετσι μου ειπε...

ξερω ομως οτι ειναι χαμηλη η τιμή του. γυρω στα 3000ευρω με φαγητο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά έχω 3 πολύ μεγάλα θέματα με το σχολείο αυτό:

 

1) Είναι μακριά ... Φαντάζομαι θα κάνει 1 ώρα για Ιλίσσια.

2) Γαλλικά και Αγγλικά από Α δημοτικού??? Πρέπει να είναι πολύ πιεστικό για τα παιδιά αν σκεφτείς ότι έχουν και τα ελληνικά που πρέπει να μάθουν γραφή και ανάγνωση.

3) Ισχύει ότι τα τελευταία σχολικά φεύγουν στις 2:30??? Δηλαδή δραστηριότητες πώς κάνουν? Έχει αλλάξει μήπως αυτό (δε μου ενέφεραν κάτι στο τηλ)?

 

1)απο παγκρατι το πρωι φευγει 6.45. φανταζομαι οτι απο ιλίσια είναι πιο κοντα. ρωτησε στο γραφειο κίνησης πώς ειναι φετος το φετινο δρομολογιο των ιλισίων.

2)δεν ειναι πιεστικο, τουλάχιστον τα ανηψια μου δεν εχουν πιεστει.

3)νηπιαγωγειο, δημοτικο σχολάει στις 2μ.μ., τοτε φευγουν και τα σχολικά... ειτε δραστηριότητες ειτε διάβασμα κανουν μετα. 2.30-3.30μ.μ. και 3.30-4.30μ.μ. αλλα πρεπει να το παρεις εσυ το παιδί. εχει μουσικοκινητική, μπασκετ, βολευ, τενις κλπ το κολυμβητήριο για νηπιαγωγειο, πρωτη, δευτερα ειναι μεσα στο πρωινο πρόγραμμα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ακουσα απο μαμα στη σχολή που η κόρη της παει τετάρτη δημοτικού, οτι το κτηριο δεν ειναι ωραιο στον καρέα και οτι του χρονου θα την αλλαξει γιατι δεν γινεται δουλειά στο σχολειο. αν ειναι να εξηγει εκεινη στο σπίτι, τι το θελει το ιδιωτικο; ετσι μου ειπε...

ξερω ομως οτι ειναι χαμηλη η τιμή του. γυρω στα 3000ευρω με φαγητο.

 

Μμμμ ... δεν είναι και τόσο χαμηλή! 4700 είναι με το φαγητό χωρίς τη φύλαξη. Τι να πω ... βασικά θα σου στείλω πμ.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...