Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

 

Όσον αφορά τα τεστ εγώ το θεωρώ discrimination να διώχνεις παιδιά που δε θα αντέξουν... Χαίρω πολύ ... αν επιλέξεις το καλό επίπεδο μόνο τι θα κάνεις εσύ??

 

 

Θεωρητικά το τεστ γίνεται για να δει το σχολείο αν το παιδί αντέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις. Μπορεί ένα παιδί να είναι άριστο, αλλά να θέλει ένα μαθησιακό τρόπο λιγότερο εντατικό.

 

Αυτά όλα θεωρητικά, γιατί το δικό μας σχολείο τουλάχιστον δεν διώχνει ποτέ παιδιά, δέχεται όσα κληρώνονται (εκτός αν είναι του Δεκεμβρίου, οπότε σε 1-2 περιπτώσεις προτείνει στους γονείς να επαναληφθεί η τάξη). Άλλωστε, αν έδιωχναν, θα έφευγε πρώτα πρώτα ο δικός μου, που ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ στο τεστ:lol::lol::lol:.

Στην πραγματικότητα το σχολείο δίνει στο στίγμα του, δηλώνει δηλαδή τι τύπο μαθητή θέλει, οπότε είναι καλό και για τους γονείς να βλέπουν πού στέλνουν το παιδί τους. Εγώ πχ. τους είπα ότι αν θέλετε παιδί που θα του μιλάτε και θα υπακούει, τότε να ... πηγαίνουμε:lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

του Μαντά πού είναι? Είναι κοντά στα Ιλίσσια ή θα είναι πολύ ώρα η μικρή στο σχολικό?

Τη Σχολή Χιλλ την έχεις υπόψιν σου, στην Πλάκα;

Τα δίδακτρα νομίζω ότι είναι λίγο ανεβασμένα αλλά είναι κοντά στην περιοχή που θέλεις.

Επίσης δες και το Αρσάκειο Ψυχικού.

Link to comment
Share on other sites

μαγκακι λες να ειμαστε συμμαθητες του χρονου? εμεις τη γραψαμε, πηρε και δυο γνωστες φιλων που ειχαν τα παιδια τους εκει και μου ειπαν τα καλυτερα. επειδη αλλη εναλλακτικη για"γερμανικο " σχολειο δεν ειχαμε, το πηραμε αποφαση και ο ΘΕος μαζι μας!(νομιζω ομως οτι καλα καναμε!). αν θες στειλε μου πμ το τηλ σου ή να σου στειλω εγω το δικο μου να στα πω αναλυτικα(αυτα που μου ειπανα

 

Εμείς ακόμα το σκεφτόμαστε, σου έχω στείλει ΠΜ για σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τη Σχολή Χιλλ την έχεις υπόψιν σου, στην Πλάκα;

Τα δίδακτρα νομίζω ότι είναι λίγο ανεβασμένα αλλά είναι κοντά στην περιοχή που θέλεις.

Επίσης δες και το Αρσάκειο Ψυχικού.

 

Για τη Σχολή Χιλλ, για δίδακτρα μέχρι τις 2.30 + σχολικό είναι περίπου 8.500 ευρώ. Υπάρχει και η επιλογή μέχρι τις 1.00 με περίπου 2000 ευρώ λιγότερα. Εμένα μου αρέσει πολύ σαν σχολείο, αν κάποιος διαθέτει τα χρήματα. Για φέτος η κλήρωση γίνεται αρχές Μαρτίου, οπότε υπάρχει λίγος χρόνος για να υποβληθεί αίτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή ψάχνετε στην περιοχή αυτή, δείτε και τα Εκπαιδευτήρια Καντά. Κάνουν καλή δουλειά και είναι στα ίδια οικονομικά πλαίσια.....

 

Είναι καλά??? Γιατί έχω ακούσει και άσχημα για του ΚΑντά

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη Σχολή Χιλλ την έχεις υπόψιν σου, στην Πλάκα;

Τα δίδακτρα νομίζω ότι είναι λίγο ανεβασμένα αλλά είναι κοντά στην περιοχή που θέλεις.

Επίσης δες και το Αρσάκειο Ψυχικού.

 

Η σχολή Χιλλ είναι πολύ ακριβή για εμάς!!!! Το Αρσάκειο Ψυχικού είναι κι αυτό σχετικά ακριβό ... αλλά με χαλάει κιόλας που είναι απρόσωπο σχολείο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή Χιλλ είναι πολύ ακριβή για εμάς!!!! Το Αρσάκειο Ψυχικού είναι κι αυτό σχετικά ακριβό ... αλλά με χαλάει κιόλας που είναι απρόσωπο σχολείο.

 

Ναι, η Χιλλ είναι ακριβή. Το Αρσάκειο, επειδή είναι μεγάλο, δεν είναι απαραίτητα απρόσωπο. Για τα χρήματα δεν ξέρω, έχουν κάνει όμως μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η Χιλλ είναι ακριβή. Το Αρσάκειο, επειδή είναι μεγάλο, δεν είναι απαραίτητα απρόσωπο. Για τα χρήματα δεν ξέρω, έχουν κάνει όμως μειώσεις.

 

Θυμάμαι ότι είχα ρωτήσει τιμές στο αρσάκειο. Δε θυμάμαι πόσο ήταν ακριβώς αλλά θυμάμαι ότι είχα πει ότι αν είναι να δώσω τόσα ας το πάω το παιδί στον Παναγιωτόπουλο ή στην Εράσμειο. Θα ξαναρωτήσω βέβαια γιατί από τότε που ρώτησα μπορεί κάτι να έχει αλλάξει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα νέα δίδακτρα είναι 5500 για την πρώτη δημοτικού. Υπολόγιζε βέβαια και το σχολικό, αν το χρειάζεσαι.

 

Κάπου το είδα κι εγώ αυτό τώρα ότι τα φετινά δίδακτρα για τις εισαγωγικές τάξεις είναι μειωμένα αλλά τι εννοεί για τις εισαγωγικές τάξεις? Μετά δλδ θα αυξηθούν? Σχολικό σίγουρα θα χρειάζομαι όπως θα χρειάζομαι και δραστηριότητες - μελέτη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

το αρσάκειο έχει αναρτήσει τα νέα δίδακτρα για 2012-2013 στο σαϊτ του,

για νηπιαγωγείο 4990 και α' δημ 5990 (+σχολικό)

 

ειναι λιγο παρακατω οι τιμες, προνηπιο 4500, νηπιο 4700, και α' δημοτικου 5500. μηπως υπαρχουν πληροφοριες για το αρσακειο εκαλης (τοσιτσειο)? εχει παει καμια μαμα να ρωτησει, η παει το παιδακι της εκει?

Link to comment
Share on other sites

το αρσάκειο έχει αναρτήσει τα νέα δίδακτρα για 2012-2013 στο σαϊτ του,

για νηπιαγωγείο 4990 και α' δημ 5990 (+σχολικό)

 

Αυτό όμως φαντάζομαι θα είναι χωρίς δραστηριότητες και χωρίς σχολικό!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.arsakeio.gr/gr/?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=483

 

ΒΕΡΑ οι τιμές είναι χωρίς σχολικό και δραστηριότητες.

 

Επίσης δεν έχω κάνει προσωπική ενημέρωση (ακόμη) τα δίδακτρα τα είδα από το λινκ, αν ισχύει κάτι άλλο για τη σχ. χρ. 2013-2014 δεν το γνωρίζω.

Φαίνεται πάντως ότι ισχύουν τα ίδια δίδακτρα για ψυχικό κ εκάλη

Link to comment
Share on other sites

http://www.arsakeio.gr/gr/?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=483'>http://www.arsakeio.gr/gr/?option=com_content&view=article&id=89&Itemid=483

 

ΒΕΡΑ οι τιμές είναι χωρίς σχολικό και δραστηριότητες.

 

Επίσης δεν έχω κάνει προσωπική ενημέρωση (ακόμη) τα δίδακτρα τα είδα από το λινκ, αν ισχύει κάτι άλλο για τη σχ. χρ. 2013-2014 δεν το γνωρίζω.

Φαίνεται πάντως ότι ισχύουν τα ίδια δίδακτρα για ψυχικό κ εκάλη

 

Υπάρχει καινούρια ανακοίνωση στην αρχική σελίδα για περαιτέρω μειώσεις για τη χρονιά 2013-14, από εκεί τις είδα και εγώ.

http://www.arsakeio.gr/gr/

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/13248-eggrafes-newn-mathitwn

http://www.arsakeio.gr/gr/registration

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές για Ψυχικο και εκάλη είναι ίδιες

ενδεικτικά οι ΦΕΤΙΝΕΣ τιμές των απογευματινών ομίλων είναι εδώ

http://www.arsakeio.gr/gr/afternoon-clubs-summer-program/fees

 

επίσης αν εχει γραφτεί το παιδί σε απογευματινούς και δεν κάνει την δωρεάν φύλαξη τότε υπάρχει σχολικό, όπως βλέπετε και από τον πίνακα πάραπανω.

Το σχολικό για την φετινή χρονιά είναι 1170 ευρω για κάθε παιδί ανεξαρτήτως απόστασης και τάξης φοίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καινούρια ανακοίνωση στην αρχική σελίδα για περαιτέρω μειώσεις για τη χρονιά 2013-14, από εκεί τις είδα και εγώ.

http://www.arsakeio.gr/gr/

http://www.arsakeio.gr/gr/latest-news/13248-eggrafes-newn-mathitwn

http://www.arsakeio.gr/gr/registration

ευχαριστώ δεν το είχα δει.

Link to comment
Share on other sites

@olive, @nancy

κορίτσια σκοπεύετε να πάτε να ρωτήσετε από κοντά? εγώ δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού. Αν ναι να μας πείτε τις εντυπώσεις σας. Ενδιαφέρομαι για το σχολείο της Εκάλης (λόγω απόστασης) αν και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ίδια και στα δύο σχολεία της Αθήνας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

sweetheart96 παω την κορη μου στο Ψυχικο απο το προνηπιο..φέτος πάει πρώτη δημοτικού.

Για την εκάλη δεν ξέρω πολλά πράγματα, πέρα από το γεγονός ότι έχουν πιο νέες εγκαταστάσεις και κολυμβητήριο.

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη απο το σχολείο απο τις δασκαλες αλλα και τους γονείς.

Δεν εχω καταλαβει ότι είναι απρόσωπο γιατί η συνεργασία με την εκάστοτε δασκάλα και διευθύντρια ήταν πάντα άψογες.

Το τεράστιο αρνητικό για μένα ήταν και είναι πάντα τα 30 παιδιά στη τάξη:evil:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της Μαντά Παπαδάτου. Τελικά θα τον γράψουμε εκεί. Πιστεύω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά και είναι και οικογενειακό το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

@olive, @nancy

κορίτσια σκοπεύετε να πάτε να ρωτήσετε από κοντά? εγώ δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού. Αν ναι να μας πείτε τις εντυπώσεις σας. Ενδιαφέρομαι για το σχολείο της Εκάλης (λόγω απόστασης) αν και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ίδια και στα δύο σχολεία της Αθήνας.

Ευχαριστώ.

ναι εγώ θα πάω για ενημέρωση αλλά περιμένω και απάντηση από ένα άλλο σχολείο πρώτα

ωστόσο επειδή πηγαίνουν φιλικά κ συγγενικά μας παιδάκια και στα δύο σχολεία το έχουμε σε προτεραιότητα.

θα ενημερώσω μετά από συνάντηση

 

sweetheart96 παω την κορη μου στο Ψυχικο απο το προνηπιο..φέτος πάει πρώτη δημοτικού.

Για την εκάλη δεν ξέρω πολλά πράγματα, πέρα από το γεγονός ότι έχουν πιο νέες εγκαταστάσεις και κολυμβητήριο.

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη απο το σχολείο απο τις δασκαλες αλλα και τους γονείς.

Δεν εχω καταλαβει ότι είναι απρόσωπο γιατί η συνεργασία με την εκάστοτε δασκάλα και διευθύντρια ήταν πάντα άψογες.

Το τεράστιο αρνητικό για μένα ήταν και είναι πάντα τα 30 παιδιά στη τάξη:evil:

και η ξαδέρφη της κόρης μου πηγαίνει φέτος πρώτη στο ψυχικό!

Link to comment
Share on other sites

sweetheart96 παω την κορη μου στο Ψυχικο απο το προνηπιο..φέτος πάει πρώτη δημοτικού.

Για την εκάλη δεν ξέρω πολλά πράγματα, πέρα από το γεγονός ότι έχουν πιο νέες εγκαταστάσεις και κολυμβητήριο.

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένη απο το σχολείο απο τις δασκαλες αλλα και τους γονείς.

Δεν εχω καταλαβει ότι είναι απρόσωπο γιατί η συνεργασία με την εκάστοτε δασκάλα και διευθύντρια ήταν πάντα άψογες.

Το τεράστιο αρνητικό για μένα ήταν και είναι πάντα τα 30 παιδιά στη τάξη:evil:

 

Ακόμα και με την κρίση έχουν 30 παιδιά στην τάξη??? Αυτό όντως είναι τεράστιο αρνητικό. Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτό το σχολείο γιατί είναι τόσο πολύ ακριβό ... έχει τόσο καλή ποιότητα εκπαίδευσης? Έχει πολύ καλές εγκαταστάσεις? ή τελικά πληρώνουμε το όνομα?? Κι εγώ για το ψυχικό ενδιαφέρομαι?? Στη μελέτη γίνεται δουλειά?

 

 

Εντωμεταξύ ξέρει κάποιος να μου πει την μελέτη πόσο τη χρεώνουν στο Αρσάκειο?? Τις δραστηριότητες είδα ... δεν κατάλαβα βέβαια τι εννοούν απογευματινές? 2-4? 4-6? 6-8? τι εννοούν? Πάντως πανάκριβες είναι ... έλεος ... δλδ για 2φ/εβδομάδα είναι 650ευρώ το χρόνο και για κάθε μέρα 1500??? (και αυτά με χρήση σχολικού ... που είναι άλλα 1200περίπου!)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το τεράστιο αρνητικό για μένα ήταν και είναι πάντα τα 30 παιδιά στη τάξη:evil:

 

25 δεν είναι το όριο;

Σε μας έχουνε μεν 25 σε κάθε τάξη αλλά πάντα με δύο δασκάλες σ` όλες τις τάξεις του δημοτικού.

Αν ήτανε με μια θα τον έστελνα σε δημόσιο! :confused:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...