Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

στις ουρσουλίνες ειναι 4200ευρω (προνήπιο μεχρι και δευτερα δημοτικου) χωρις σχολικό, 8-2μ.μ.

Επιπλέον 700ευρω για δραστηριότητες ή μελέτη μεχρι τις 3.30μ.μ. και 1500ευρω περίπου για δραστηριότητες μεχρι τις 4.30μ.μ.

Το σχολικο ειναι 1200ευρω, αλλα εχει μονο στο σχολασμα στις 2μ.μ., μετα πρεπει να παρεις εσυ το παιδί απο το σχολειο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Bobonela καλησπέρα,

 

Είσαι σίγουρη για το ότι η Γερμανική Σχολή δεν θα έχει πλέον ελληνικό τμήμα σε ένα χρόνο. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Εάν ξέρεις κάτι περισσότερο θα το εκτιμούσα.

 

Kαλέ..... πώς σου κάνει τρομερή εντύπωση??? Δεν έχεις ενημερωθεί από τη Γερμανική Σχολή? Γιατί φαντάζομαι ότι όποιος έχει σκοπό να πάει εκεί, πηγαίνει στις παρουσιάσεις που κάνει κάθε χρόνο όπου δείχνει τα πάντα για το εκπαιδευτικό σύστημά της, τους χώρους, το εκπαιδευτικό προσωπικό κ.α.

Ολοι οι γονείς το ίδιο πράγμα ρωτούσαν το Δ/ντή. Είναι στις διαδικασίες με το Υπουργείο Παιδείας και περιμένουν τις υπογραφές, γύρω στο τέλος του 2013. Οπότε μόνο τα παιδιά που πάνε τώρα στην έκτη δημ. θα μπουν με το παλιό σύστημα. Επίσης θα μειωθεί πολύ ο αριθμός των εισακτέων (στους 50!!). Οπότε μιλάμε για σκληρό ανταγωνισμό με αβέβαιο αποτέλεσμα, ψυχολογική φθορά, οικονομικό κόστος και πειραματόζωα παιδάκια 9-10-11 ετών! Εμείς δεν το συζητάμε πλέον ούτε με σφαίρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην σας κάνει εντύπωση. Αυτά τα σχολεία δημιουργήθηκαν για να εκπαιδεύουν γερμανόφωνα παιδάκια που για κάποιο λόγο βρίσκονται στη χώρα μας. Για το λόγο αυτό επιδοτούνται από το γερμανικό κράτος και τα δίδακτρά τους είναι γενικά χαμηλά. Η δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα ελληνογερμανικό σύστημα δίνονταν στο γυμνάσιο- λύκειο, ώστε να μπορούν κάποια παιδιά να συνεχίσουν τη ζωή τους στην Ελλάδα, να μπουν δηλαδή σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο. Για τη στηριχθεί αυτό οικονομικά δέχονταν και ελληνάκια και από το 2009 δέχονταν και ελληνάκια στο γερμανικό πρόγραμμα του δημοτικού. Τώρα για κάποιο λόγο (πολιτικό, οικονομικό), αποφάσισαν να περιοριστούν στον αρχικό τους σκοπό και να καταργήσουν το ελληνικό τμήμα. Η ελληνογαλλική σχολή έχει φτιάξει μετά το δημοτικό ένα γαλλοαγγλικό τμήμα, το οποίο θα οδηγεί πχ. σε ΙΒ. Προς το παρόν βέβαια λειτουργεί παράλληλα με το γαλλοελληνικό αλλά ..... η τάση είναι προς στο διεθνισμό! Η επιλογή είναι αυτή που λέει ο Bobonela: Αν θέλουμε να δώσουμε στα παιδιά μας την ευκαιρία να μορφωθούν στη γλώσσα τους και στον πολιτισμό τους, ή αν θα τα κάνουμε ξένους στη χώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην Εράσμειο είναι 6000 χωρίς σχολικό περίπου μέχρι τις 13:00 και είναι +700 αν μείνει μέχρι τις 2 ή 2500 αν μείνει μέχρι τις 4000. Άρα είναι 8500 χωρίς σχολικό για μέχρι τις 16:00.

 

σε ευχαριστώ Βέρα! οπότε είναι γύρω στα 15.000 για 2 παιδιά...χμμμμ... είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

στις ουρσουλίνες ειναι 4200ευρω (προνήπιο μεχρι και δευτερα δημοτικου) χωρις σχολικό, 8-2μ.μ.

Επιπλέον 700ευρω για δραστηριότητες ή μελέτη μεχρι τις 3.30μ.μ. και 1500ευρω περίπου για δραστηριότητες μεχρι τις 4.30μ.μ.

Το σχολικο ειναι 1200ευρω, αλλα εχει μονο στο σχολασμα στις 2μ.μ., μετα πρεπει να παρεις εσυ το παιδί απο το σχολειο.

 

Πράγματι, αυτές ήταν οι τιμές οι φετινές. Να προσθέσω ότι το σχολείο κάνει έκπτωση στις τιμές αυτές στην περίπτωση αδερφών.

Τώρα για του χρόνου είναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά (αν και ακούγεται ότι υπάρχει ήδη λίστα αναμονής για την α' δημοτικού).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η τάση είναι προς στο διεθνισμό! Η επιλογή είναι αυτή που λέει ο Bobonela : Αν θέλουμε να δώσουμε στα παιδιά μας την ευκαιρία να μορφωθούν στη γλώσσα τους και στον πολιτισμό τους, ή αν θα τα κάνουμε ξένους στη χώρα τους.

 

Αυτό ακριβώς! Μπορεί κι εμάς το παιδί αν τα πράγματα είναι τόσο χάλια όσο τώρα, με ανύπαρκτη τριτοβάθμια εκαίδευση... να φύγει έξω. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει μία ευκαιρία εδώ. Θα προσπαθήσει (αν αξίζει τον κόπο) και θα δώσει. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να μάθει να εκφράζεται άριστα γραπτά και προφορικά στη γλώσσα του. Μη γίνουμε όλοι παπαγαλάκια! των ξένων. Ναι να μάθουμε 2-3 ξένες γλώσσες λόγω παγκοσμιοποίησης και μεγάλου ανταγωνισμού αλλά όχι να απαρνηθούμε τη γλώσσα μας. Αλλωστε πηγαίνοντας σε ένα ξενόφωνο σχολείο, μαθαίνει κανείς τέλεια 3 γλώσσες (ελληνικά, αγγλικά, γερμανικά ή γαλλικά). Οπότε σε κάθε περίπτωση έχει μεγαλύτερο πλεονέκτημα από άλλα παιδιά που μαθαίνουν ουσιαστικά μόνο αγγλικά (αφού πλέον είναι πολύ δύσκολο να μάθει κανείς 2η ξένη γλώσσα λόγω οικονομικών). Αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος σε ένα τέτοιο σχολείο. Κάνεις ό,τι σε φωτίσει... εκείνη τη στιγμή, έχοντας στην τσέπη όλα τα προσόντα. Οχι να καταδικάσουμε ένα παιδί από τα 12 να μάθει μόνο μία γλώσσα (και όχι τη γλώσσα του μάλιστα) και να πάρει ξένο απολυτήριο, οπότε να πρέπει ντε και καλά να φύγει έξω.

Επίσης καλή μου Maya δεν είμαι .... ο bobonela.... αλλά η bobonela....:lol: (κοριτσάκι... είμαι καλέ):P

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ..... πώς σου κάνει τρομερή εντύπωση??? Δεν έχεις ενημερωθεί από τη Γερμανική Σχολή? Γιατί φαντάζομαι ότι όποιος έχει σκοπό να πάει εκεί, πηγαίνει στις παρουσιάσεις που κάνει κάθε χρόνο όπου δείχνει τα πάντα για το εκπαιδευτικό σύστημά της, τους χώρους, το εκπαιδευτικό προσωπικό κ.α.

Ολοι οι γονείς το ίδιο πράγμα ρωτούσαν το Δ/ντή. Είναι στις διαδικασίες με το Υπουργείο Παιδείας και περιμένουν τις υπογραφές, γύρω στο τέλος του 2013. Οπότε μόνο τα παιδιά που πάνε τώρα στην έκτη δημ. θα μπουν με το παλιό σύστημα. Επίσης θα μειωθεί πολύ ο αριθμός των εισακτέων (στους 50!!). Οπότε μιλάμε για σκληρό ανταγωνισμό με αβέβαιο αποτέλεσμα, ψυχολογική φθορά, οικονομικό κόστος και πειραματόζωα παιδάκια 9-10-11 ετών! Εμείς δεν το συζητάμε πλέον ούτε με σφαίρες!!!

 

D\Εκείνο το Σάββατο που ήταν η ενημέρωση δεν μπορούσα να παώ. Δεν το ήξερα όμως ότι κλείνει το ελληνικό τμήμα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει να κάνω το παιδί μου γερμανάκι και να μην ξέρει ελληνικά. Κρίμα γιατί είναι καλό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

D\Εκείνο το Σάββατο που ήταν η ενημέρωση δεν μπορούσα να παώ. Δεν το ήξερα όμως ότι κλείνει το ελληνικό τμήμα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν με ενδιαφέρει να κάνω το παιδί μου γερμανάκι και να μην ξέρει ελληνικά. Κρίμα γιατί είναι καλό σχολείο.

 

Διάβασε λίγο πιο πάνω το post της Maya σχετικά με τη Γερμανική. Τα λέει πολύ σωστά. Και μην τρελλαίνεσαι τόσο με τη Γερμνανική. Εχω πάει επί 3 χρόνια συνεχώς στις παρουσιάσεις και γενικά έχω επαφή με γερμανιδες. Δεν είναι και τίποτα φοβερό. Το φοβερό είναι τα απίστευτα βιβλία στα γερμανικά όπως της Φυσικής, Χημείας, Μαθηματικών που τα παιδιά τρελλαίνονται να μάθουν. Και θέλουν ιδιαίτερα για να καταφέρουν κάτι. Και φυσικά όσοι θέλουν να δώσουν ακόμη και από το υπάρχον ελληνικό τμήμα Παν/νιες, κάνουν απίστευτες ώρες φροντιστήρια, αφού οι γνώσεις εκεί είναι ελλειπείς. Υπάρχουν πολλές δυνατότητες για ένα παιδί από ένα ξενόφωνο σχολείο. Γιατί να το περιορίσεις (διάβασε προηγούμενο ποστ μου προς τη Μαya).

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αυτές ήταν οι τιμές οι φετινές. Να προσθέσω ότι το σχολείο κάνει έκπτωση στις τιμές αυτές στην περίπτωση αδερφών.

Τώρα για του χρόνου είναι όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά (αν και ακούγεται ότι υπάρχει ήδη λίστα αναμονής για την α' δημοτικού).

 

πηγαίνετ ή θα πάτε ουρσουλίνες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! με ανύπαρκτη τριτοβάθμια εκαίδευση... να φύγει έξω.

 

Δεν έχεις δίκιο. Υπάρχουν πολύ καλά πανεπιστήμια, όπως το οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών ή το Πολυτεχνείο (και όχι μόνο το Μετσόβιο). Επίσης οι νομικές σχολές, μπορεί να είναι λίγο μπάχαλο αλλά είναι μονόδρομος σε προπτυχιακό επίπεδο, για όσα παιδιά θέλουν να γίνουν δικηγόροι.

 

(Καλέ, το ξέρω ότι είσαι κοριτσάκι. Απλά μου ξέφυγε.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχεις δίκιο. Υπάρχουν πολύ καλά πανεπιστήμια, όπως το οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών ή το Πολυτεχνείο (και όχι μόνο το Μετσόβιο). Επίσης οι νομικές σχολές, μπορεί να είναι λίγο μπάχαλο αλλά είναι μονόδρομος σε προπτυχιακό επίπεδο, για όσα παιδιά θέλουν να γίνουν δικηγόροι.

 

(Καλέ, το ξέρω ότι είσαι κοριτσάκι. Απλά μου ξέφυγε.)

 

 

Εννοείται ότι υπάρχουν πολύ καλά παν/μια όπως και πολλοί καλοί πανεπιστημιακοί καθ/τές. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται σωστό μάθημα! Βιβλία δεν παίρνουν, δεν παρακολουθούν, κάνουν καταλήψεις, γιουχάρουν, στήνουν κομματικά μαγαζάκια, διαβάζουν 1 εβδομάδα πριν τις εξετάσεις.... Ολα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα για έναν καλό φοιτητή που θέλει να γίνει σωστός μελλοντικά επαγγελματίας με πολλές γνωσεις, να οδηγηθεί σε παν/μιο του εξωτερικού όπου διαβάζουν και παρακολουθούν απερίσπαστοι. Γνωστό μου παιδί μπήκε Ιατρική Αθήνα (άριστος μαθητής) και τον πρώτο χρόνο ζήτησε από τους γονείς του να τον στείλουν Γερμανια γιατί θα έχανε τα χρόνια του άδικα εδω.... Τώρα μεγαλουργεί εκεί!

Μακαρι η κρίση που περνάμε να γίνει αφορμή να διορθωθούν καποια πράγματα. Μακάρι ένα από αυτά να είναι η εκπαίδευση. Κι εγώ δεν θέλω να διώξω το παιδί από τα 18. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum

/showthread.php?t=128299 καθώς κρίθηκε ότι ήταν εκτός θεματολογίας.

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά από αυτή την ειδοποίηση κ, εμφανιστούν νέες

δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό

θέμα, είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν σχολιασμό συμπεριφοράς

άλλου μέλους ή της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα,

κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα

θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και

ενημερωτικό επίπεδο.Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε

λόγου θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο

ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε

χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό

κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ.

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω τμήμα του μηνύματος ...

 

Βέρα, είμαι σε θέση να σε πληροφορήσω μόνο για τις Ουρσουλίνες.

 

Νηπιαγωγείο και Δημοτικό: Και τότε που ήμουν μαθήτρια και τώρα που έχω το αγοράκι μου στο Νηπιαγωγείο αλλά συναναστρέφομαι με γονείς παιδιών Δημοτικού ισχύουν τα εξής:

Σχολείο μετρημένο και οικογενειακό. Δάσκαλοι και διευθύντριες γνωρίζουν τα παιδιά και τους γονείς τους από την πρώτη εβδομάδα. Η συμμετοχή της οικογένειας στα δρώμενα του σχολείου επιζητείται.

Υπάρχει ενδιαφέρον όχι μόνο για τη μάθηση αλλά και την ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων του παιδιού. Π.χ., οι νηπιαγωγοί μαθαίνουν στα παιδάκια ομαδικά παιχνίδια, μεριμνούν για το "άνοιγμα" τους στην τάξη, τα ενθαρρύνουν να κάνουν παρέα με όλα τα παιδιά (αποτρέπεται δηλαδή ο σχηματισμός δυάδων ή μικρών παγιωμένων ομάδων), το παιχνίδι ρόλων συνιστά καθημερινή συνήθεια κλπ..

Ως προς το πρόγραμμα, ακολουθούν το Υπουργείο που σημαίνει προγραφικές ασκήσεις και αναγνώριση των γραμμάτων ως φωνούλες. Έχω ακούσει για κάποια ιδιωτικά ότι μαθαίνουν ορθογραφία και ανάγνωση. Αυτό δεν συμβαίνει στις Ουρσουλίνες και είμαι χαρούμενη γιατί δεν είναι της ηλικίας τους ούτε και το ζητούμενο. Επίσης, τα παιδιά ακούν ΚΑΘΕ μέρα μουσική και διαβάζουν ΚΑΘΕ μέρα παραμύθι. Με τους υπολογιστές δεν ασχολούνται στο Νηπιαγωγείο. Τα τελευταία αυτά στοιχεία ήταν ιδιαίτερα σημαντικά για εμένα που θέλω το παιδί μου -όποια πορεία και να ακολουθήσει στο μέλλον, από πιλότος μέχρι ξυλουργός- να αγαπάει το βιβλίο, τη μουσική, την τέχνη. Φροντίδα υπάρχει και για τους γονείς και λειτουργεί Ομάδα Συμβουλευτικής Γονέων με σχολική ψυχολόγο (δωρεάν).

Ξένες γλώσσες: Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τις ξένες γλώσσες μέσω παιχνιδιού και μετά την Γ Δημοτικού γράφουν. Προσωπικά, είχα πάρει τα ανώτατα πτυχία σε Γαλλικά και Αγγλικά στην Α Λυκείου.

Γονείς: αξιόλογοι και συγκροτημένοι.

Περιβάλλον πανέμορφο, πολύ πράσινο, άπλα.

Τα παιδιά έρχονται στο σπίτι χαμογελαστά και λένε ότι αγαπούν το σχολειό τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω ότι στο Νηπιαγωγείο και στο Δημοτικό, τα παιδιά φοράνε στολή. Η στολή του Νηπιαγωγείου είναι κοινή για αγοράκια και κοριτσάκι: φόρμα γαλάζια (στο χρώμα των στρουμφ::P).

Η στολή του Δημοτικού είναι γκρι-μπλε φόρμα για τα αγόρια και για τα κορίτσια είτε φόρμα (ίδια με των αγοριών) είτε μπλε φόρεμα-καζάκα.

Το Γυμνάσιο-Λύκειο δεν έχουν στολή. Σχεδόν όλα τα παιδιά όμως φοράνε τζιν παντελόνι.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... απλά το δημοτικό των Ουρσουλίνων νομίζω είναι κάπου στα Μελίσσια και μου έρχεται λίγο μακριά. Νομίζω ότι μου είπαν ότι είναι 7 περίπου η ώρα που θα περνάει για τη μικρή.Επίσης το μεσημέρι δε θα μου τη γυρνάνε μετά τη φύλαξη. Γι' αυτούς τους λόγους το έχω απορρίψει (κι αυτό και άλλα...)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... απλά το δημοτικό των Ουρσουλίνων νομίζω είναι κάπου στα Μελίσσια και μου έρχεται λίγο μακριά. Νομίζω ότι μου είπαν ότι είναι 7 περίπου η ώρα που θα περνάει για τη μικρή.Επίσης το μεσημέρι δε θα μου τη γυρνάνε μετά τη φύλαξη. Γι' αυτούς τους λόγους το έχω απορρίψει (κι αυτό και άλλα...)

 

το δημοτικο ειναι απεναντι απο το νηπιαγωγειο. ορια μαρουσι-μελίσσια, πολυ κοντα στην κηφισσιας

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για λογαριασμό μιας φίλης που θα μετακομίσει στην Αθήνα. Έχετε γνώμη για τα αγγλόφωνα σχολεία, όχι όμως σε νότια προάστια, γιατί θα μείνει κάπου στο Ψυχικό ή Χαλάνδρι. Η πιτσιρίκα πάει τώρα πέμπτη Δημοτικού και κανονικά στο σχολειό της ξεκινάει 4τάξιο γυμνάσιο του χρόνου. Ισχύει το ίδιο και στα αγγλόφωνα στην Αθήνα; Σε επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού (μαθητές/καθηγητές)έχει κανείς κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για λογαριασμό μιας φίλης που θα μετακομίσει στην Αθήνα. Έχετε γνώμη για τα αγγλόφωνα σχολεία, όχι όμως σε νότια προάστια, γιατί θα μείνει κάπου στο Ψυχικό ή Χαλάνδρι. Η πιτσιρίκα πάει τώρα πέμπτη Δημοτικού και κανονικά στο σχολειό της ξεκινάει 4τάξιο γυμνάσιο του χρόνου. Ισχύει το ίδιο και στα αγγλόφωνα στην Αθήνα; Σε επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού (μαθητές/καθηγητές)έχει κανείς κάποια γνώμη;

 

 

Τότε να ρωτήσετε επειγόντως στο Campion, International School of Athens, ACS. Το παιδί προφανώς έρχεται από αγγλόφωνο σχολείο με άλλο σύστημα. Πρέπει να μάθουν οι γονείς άμεσα τι θα γίνει του χρόνου που θεωρητικά εκείνο θα μπαίνει σε 4τάξιο γυμνάσιο και όχι ΣΤ' δημ. Μην ρωτάς εδώ στο forum, δεν ξέρει κανείς τέτοια σοβαρή πληροφορία. Πάρε κατευθείαν στα παραπάνω σχολεία τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε να ρωτήσετε επειγόντως στο Campion, International School of Athens, ACS. Το παιδί προφανώς έρχεται από αγγλόφωνο σχολείο με άλλο σύστημα. Πρέπει να μάθουν οι γονείς άμεσα τι θα γίνει του χρόνου που θεωρητικά εκείνο θα μπαίνει σε 4τάξιο γυμνάσιο και όχι ΣΤ' δημ. Μην ρωτάς εδώ στο forum, δεν ξέρει κανείς τέτοια σοβαρή πληροφορία. Πάρε κατευθείαν στα παραπάνω σχολεία τηλ.

 

 

Υπάρχει επίσης και το Byron School, νομίζω ότι είναι στο Γέρακα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης και το Byron School, νομίζω ότι είναι στο Γέρακα.

 

 

Α.. ναι. Επίσης θυμήθηκα και St. Catherine's στη Λυκόβρυση. Αυτό θεωρείται και top! Παλιά έπαιρνε παιδιά μόνο διπλωματών και αλλοδαπών.

Αυτά πάντως είναι όλα κι όλα. Ρωτήστε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για λογαριασμό μιας φίλης που θα μετακομίσει στην Αθήνα. Έχετε γνώμη για τα αγγλόφωνα σχολεία, όχι όμως σε νότια προάστια, γιατί θα μείνει κάπου στο Ψυχικό ή Χαλάνδρι. Η πιτσιρίκα πάει τώρα πέμπτη Δημοτικού και κανονικά στο σχολειό της ξεκινάει 4τάξιο γυμνάσιο του χρόνου. Ισχύει το ίδιο και στα αγγλόφωνα στην Αθήνα; Σε επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού (μαθητές/καθηγητές)έχει κανείς κάποια γνώμη;

 

Η φίλη σου έρχεται για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα? Το παιδί μιλάει/ γράφει/ διαβάζει ελληνικά? Από ό,τι κατάλαβα ψάχνει αγγλικά όχι αγγλόφωνα σχολεία. Επίσης τα παραπάνω σχολεία κοστίζουν περίπου 15.000 ευρώ το χρόνο. Τα διαθέτει η φίλη σου? Αλλιώς ίσως πρέπει να κοιτάξει για ελληνικό σχολείο που δίνει έμφαση στα αγγλικά και γενικά παρέχει ένα πιο διεθνές περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Η φίλη μου μένει ήδη 4-5 χρόνια Ελλάδα και η μικρή πηγαίνει στο αγγλόφωνο τμήμα του Ευρωπαϊκού σχολείου στο Ηράκλειο. Καταλαβαίνει ελληνικά, αλλά ως εκεί. Από τα τρία που μου αναφέρατε Byron, St Catherine's και Campion έχετε κάποια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, να προσθέσω ότι το Β2 (σε οποιαδήποτε γλώσσα) είναι το αντίστοιχο Lower και πιστοποιεί την καλή γνώση, το C1 είναι το αντίστοιχο Advanced Proficiency και πιστοποιεί την πολύ καλή γνώση και το C2 είναι το αντίστοιχο Proficiency και πιστοποιεί την άριστη γνώση.

Θέλω να πω ότι το lower (first certificate) που πήρε το παιδί στα αγγλικά και το B2 που είναι τώρα στα Γερμανικά, με βάση τα αναγνωρισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας, πιστοποιούν το ίδιο ακριβώς επίπεδο γνώσης (καλή γνώση).

 

Ευχαριστω για την ενημερωση. Νομιζουμε πιστευω ολοι οι γονεις τι επιπεδο ειναι το Lower τουλαχιστον. Αλλα δεν καταλαβαινω που θες να καταληξεις με αυτην την ενημερωση. Ξερεις πολλα παιδια να το εχουν παρει μεσα σε 5 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...