Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Μήπως υπάρχουν γονείς με πρόσφατη/τρέχουσα εμπειρία από εράσμειο ελληνογερμανική να μας καταθέσουν φρέσκες γνώμες;

 

Επίσης, επειδή πήρα τηλέφωνο και έμαθα, Athener schule και Μαντά έχουν κλείσει οι θέσεις για το δημοτικό για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Η κόρη μου πηγαίνει Β' Δημοτικού στην Εράσμειο και σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένη. Υπάρχει σαφής προσανατολισμός στα ακαδημαικά θέματα και αισθάνομαι ότι παρά το γεγονός ότι πλέον είναι μεγάλο σχολείο δίνουν σημασία στο κάθε παιδί ξεχωριστά (αυτή την αίσθηση έχω).Επιπλέον, είναι μετρημένο σχολείο - χωρίς ακρότητες κοινωνικής συμπεριφοράς. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι σε μερικά θέματα είναι αρκετά αυστηρό π.χ στο διάλλειμα δεν αφήνουν τα παιδάκια να τρέχουν ( αναφέρομαι στα μικρά). Η συνολική δική μου αξιολόγηση είναι θετική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μηπως εχει καποιος πληροφορίες εκ των εσω για το Ζηρίδη οσον αφορά στο Δημοτικο, εχω ενημερωθεί για τις τιμες αλλά εχω αμφιβολίες για το εκπαιδευτικο του σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

SUMFONO KAI EGO MAZI SOU GIA TO SXOLEIO EINAI KALO KAI EMAS PHGAINH O MIKROS STHN A DHMOTIKOU .

Kαλημέρα και Καλή Σαρακωστή!

Μετά από 2 χρόνια σε πολύ γνωστό ιδιωτικό νηπιαγωγείο του Πειραιά (Καστέλλα), όπου η κόρη μου έκανε προνήπιο και νήπιο, και αφού χαρήκαμε τις γιορτές και τα πανηγυρια (μόνο) εφόσον το εκπαιδευτήριο αυτό δεν είχε τίποτα άλλο να προσφέρει... πήρα το παιδί με λαχτάρα από τον όμιλο αυτό και δοκίμασα κάτι καινούργιο...και ρίσκαρα... Είμαστε λοιπόν στην μέση της Α' δημοτικού στο Πράξις στον Πειραιά.... και είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένοι!!! Το παιδι και εμεις! Μαθησιακά, αν δεν το ζούσα δεν θα το πιστευα.... οτι προχωράνε τοσο γρηγορα αλλα και τα παιδια αφομιώνουν την ύλη και καταλαβαινουν τα πάντα.... Εχουμε επιλογές εξωσχολικών δραστηριοτήτων, έχουμε αμφιδρομη και καθημερινη επαφή με το σχολείο... (θα μας φέρουν με το σχολικό τα μαθηματα μας αν κρυωσουμε....) είναι χαμογελαστοι, ακουνε, συνδιαλλέγονται και αν όπως ακουγαμε εχουν μαθητες που δεν πληρώνουν και αρα και οικονομικά θέματα (όπως όλα τα ιδωτικά) σε εμάς δεν βγαινει αυτό οπότε δεν μας επηρεάζει....

Το μόνο "πρόβλημα" που είχα... αν θεωρηθεί αυτό πρόβλημα... είναι ότι τα μισα παιδάκια ήρθαν απο το ίδιο νηπιαγωγείο (ακόμα και απο μακρινες περιοχές εφόσον ήταν πολύ ευχαριστημένοι οι γονείς) και η μικρή μου είχε αρχικά μόνο ένα φιλαράκι (για 2 μήνες) ... πράγμα που πια έχει διορθωθεί και είναι τελειως οκ.... Δεν έχω να πω κατι άλλο... φοβάμαι μην νομίσετε ότι το διαφημίζω.... αλλά αξίζει να πατε οποιοι μενετε στον Πειραιά και να το δείτε.... Μελέτη και σχολικό μέσα στην τιμή - Α.... κτιριακά... υπάρχουν θέματα.. όχι ανοιχτοι χώροι κλπ.... οπως σε όλα τα ιδιωτικά του κακομοιρη Πειραιά...

Αυτά

Δήμητρα:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, έχω δυο παιδιά με μικρή ηλικιακή διαφορά και πηγαίνουν δημοτικό στα εκπαιδευτήρια Καίσαρη. Έχω όμως κάποια μικρά παράπονα από τη σχολή και επίσης οι τάξεις έχουν πάντα πάνω από 20 μαθητές. Αυτά σε συνδυασμό με τα υψηλά δίδακτρα, με κάνουν να ρωτήσω μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω κάπου αλλού. Προτείνετε κάποιο άλλο ιδιωτικό στην ευρύτερη περιοχή Βάρης-Κορωπίου; Κάποιο δημοτικό αντίστοιχο με το Πρότυπο Εκπαιδευτήριο Αθηνών ξέρετε; Μου αρέσει πολύ η ιδέα των ολιγομελών τάξεων με όχι παραπάνω από 13-14 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Είμαι νέα στο forum και έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί από την ποικιλία των θεμάτων και την πληρότητα και ανάλυση των απαντήσεων. Ο μικρός μου θα πάει το Σεπτέμβριο στην Α' Δημοτικού. Από 27 μηνών έως και σήμερα (νήπια) ο μικρός πηγαίνει σε παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο στην Καστέλλα και αρχικά σκεφτόμασταν με το σύζυγό μου να συνεχίσει ο μικρός και στο Δημοτικό (είναι σε άλλη περιοχή του Πειραιά). Συνέβη όμως κάποιο γεγονός που μας εξόργισε πολύ και μας στενοχώρησε άλλο τόσο, εξαιτίας του οποίου κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μας και αποφασίσαμε να αλλάξει σχολείο. Μετά από επισταμένη έρευνα, καταλήξαμε στη Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα-Λιναρδάτου, γιατί έχουμε πολύ καλές συστάσεις από γονείς για την ποιότητα της εκπαίδευσης και το έργο των εκπαιδευτικών και η επαφή μας με τον κ. Λιναρδάτο μας άφησε πολλύ καλές εντυπώσεις, αν και το σχολείο (ειδικά το Δημοτικό) πάσχει από εγκαταστάσεις και οι τάξεις έχουν πολλά παιδιά, ωστόσο δώσαμε προτεραιότητα στο εκπαιδευτικό έργο. Επίσης, ο κ. Λιναρδάτος έκανε σημαντική μείωση του ποσού των διδάκτρων (από 6.127 με σχολικό το 11-12) κατέβηκε στα 5.200 με σχολικό το 2012-2013 και επίσης έκανε σημαντικές μειώσεις και στις απογευματινές δραστηριότητες. Εμείς διαλέξαμε τη μελέτη και τρεις ακόμη δραστηριότητες (αθλητισμό, εικαστικά και σκάκι) γιατί εγώ δεν μπορώ να είμαι σπίτι πριν από τις 5:οο-5:30 το απόγευμα και έτσι ο μικρός θα γυρίζει στις 5:30 μ.μ. Αν και δεν κάναμε ακόμη την εγγραφή (σκέφτομαι να την κάνω στο τέλος του μήνα), είναι το επικρατέστερο για μας σχολείο. Βεβαίως, με χαρά θα άκουγα τις προσωπικές εμπειρίες σας τόσο από το σχολείο αυτό όσο και από άλλα σχολεία στην περιοχή του πειραιά (μένουμε Κορυδαλλό).

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λένε στο site ότι οι εγγραφές για την Α' δημοτικού γίνονται μέχρι το Δεκέμβρη της προηγούμενης χρονιάς;

Ναι, ισχύει, υπάρχει τρομερή ζήτηση για το σχολείο και, λόγω των περιορισμών που σχετίζονται με τις κτιριακές του εγκαταστάσεις, η πλειονότητα των αιτήσεων δεν γίνεται αποδεκτή. Φέτος έμαθα ότι οι απορριφθείσες αιτήσεις πλησίασαν τις 200!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο Πειραια Περιστερι δεν ειναι μακρια? Και εγω Πειραια ειμαι και ψαχνομαι για το μελλον.

 

Εμείς μένουμε Κορυδαλλό. Όσο χρόνο κάνει το σχολικό να φτάσει Καστέλλα (περνώντας από όλες τις ενδιάμεσες περιοχές), τον ίδιο χρόνο νομίζω πως κάνει και για το Περιστέρι (ίσως και λιγότερο).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το ΠΑΛΛΑΔΙΟ στη Βάρη .

Ενδιαφέρουμε να στείλω το γιο μου Α' Δημοτικού και το επισκέφτηκα προσφατα.

 

θα εκτιμούσα πολυ αν μπορούσε κάποιος πληροφορίες

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το ΠΑΛΛΑΔΙΟ στη Βάρη .

Ενδιαφέρουμε να στείλω το γιο μου Α' Δημοτικού και το επισκέφτηκα προσφατα.

 

θα εκτιμούσα πολυ αν μπορούσε κάποιος πληροφορίες

 

 

Ευχαριστώ

 

Μια συνάδελφός μου έχει φέτος το γιο της στην Α' Δημοτικού και είναι πολύ ευχαριστημένη. Το σχολείο ακολουθεί την ίδια γραμμάη και μέθοδο διδασκαλίας που έχουν στο Παλλάδιο στη Ν. Σμύρνη εδώ και χρόνια, μόνο που οι κτιριακές εγκαταστάσεις στη Βάρη είναι κλάσεις ανώτερες. Καινούργιες εγκαταστάσεις, φωτεινό, μέσα στη φύση, σου δημιουργεί εξαιρετική διάθεση. Το επισκεφτήκαμε κι εμείς και μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις (αν και περισσότερο το κτίριο και λιγότερο ο Διευθυντής). Πάντως η συνάδελφός μου είναι πραγματικά ευχαριστημένη. Ο γιος της μένει το απόγευμα έως τις 5:00, κάνει καθημερινά μελέτη και ένα άθλημα (και μου λέει πως γίνεται πολύ καλή δουλεια στη μελέτη) και το σχολείο παραμένει ανοιχτό έως 31/7 (με σχολικό που τα παίρνει από το σπίτι), καθώς και όλες τις γιορτές Χριστουγέννων και Πάσχα (μόνο που τότε πρέπει να τα πηγαινοφέρνουν οι γονείς, γιατί δε λειτουργούν τα σχολικά). Για το 2012-2013, απ' ότι μου είπε, δεν έκανε, δυστυχώς, ουσιαστικές μειώσεις (μείωσε ελαφρώς τα δίδακτρα, αλλά αύξησε το σχολικό), οπότε της έρχεται στα ίδια με πέρυσι. Αν θέλεις περισσότερες ππληροφορίες, μπορώ να τη ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για τους γονείς που είναι σε δίλημμα αν θα στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να ενδιαφέρει το παρακάτω άρθρο:

 

"Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο: Ιστορίες καθημερινής σχολικής τρέλας"

 

Αυτό που έχει σημασία τελικά είναι ο δάσκαλος που θα τα αναλάβει, η αποτελεσματικότητα της διοίκησης και κατά πόσο οι ίδιοι οι γονείς θα διεκδικήσουν κάποια αυτονόητα πράγματα και δε θα καταφύγουν σε εύκολες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τους γονείς που είναι σε δίλημμα αν θα στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να ενδιαφέρει το παρακάτω άρθρο:

 

"Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο: Ιστορίες καθημερινής σχολικής τρέλας"

 

Αυτό που έχει σημασία τελικά είναι ο δάσκαλος που θα τα αναλάβει, η αποτελεσματικότητα της διοίκησης και κατά πόσο οι ίδιοι οι γονείς θα διεκδικήσουν κάποια αυτονόητα πράγματα και δε θα καταφύγουν σε εύκολες λύσεις.

 

Ωραίο το κείμενο, ωραία και σωστά ελληνικά, φορτισμένο συναισθηματικά και γεμάτο προσωπικές εμπειρίες (ελπίζω) αλλά πώς θα μας βοηθούσε στο δίλημμα (αν υποθέσουμε ότι έχουμε)? Δεν περιέχει ούτε μία συγκεκριμένη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που θέλω να περάσω με αυτό το κείμενο είναι ένα απλό:

Δεν έχει, πραγματικά, σημασία πού θα στείλετε το παιδί σας, σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Το θέμα είναι εσείς τι κάνετε για να ισχύουν τα αυτονόητα.

Μην επαναπαύεστε πηγαίνοντάς το σε ιδιωτικό ότι θα έχει καλύτερη εκπαίδευση. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Αυτά που πραγματικά έχουν σημασία και βρίσκονται τόσο στο δημόσιο όσο και στο ιδιωτικό είναι:

1. Το ταλέντο και η ηθική ποιότητα των εκπαιδευτικών, η μεταδοτικότητα και ο υγιής συναισθηματικός τους κόσμος.

Πολλές φορές, τα παιδιά αποκτούν "μαθησιακές δυσκολίες" λόγω διδακτικών αδυναμιών των δασκάλων.

2. Η αποτελεσματικότητα της διοίκησης/διεύθυνσης του σχολείου.

Λόγω σπουδών αλλά και εμπειρίας, μπορώ να βεβαιώσω ότι ο τρόπος που η διοίκηση/διεύθυνση του σχολείου διαχειρίζεται πρόσωπα και καταστάσεις, μπορεί να έχει το θετικότερο αντίκτυπο στην εκπαίδευση των παιδιών σας.

3. Οι αντιδράσεις των γονιών μπορούν να ενθαρρύνουν καλές πρακτικές ή να απορρίψουν καταστάσεις που θα έχουν αρνητικές συνέπειες.

 

Η επιλογή ιδιωτικού ή δημόσιου σχολείου είναι σημαντική απόφαση, αλλά δεν μπορεί να την πάρει ένας γονιός, απλά ρωτώντας ποιο θεωρείται "καλύτερο σχολείο". Αυτό είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και, μην ξεχνάμε, ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό, επομένως αντιδρά διαφορετικά στα διάφορα ερεθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που πραγματικά έχουν σημασία και βρίσκονται τόσο στο δημόσιο όσο και στο ιδιωτικό είναι:

1. Το ταλέντο και η ηθική ποιότητα των εκπαιδευτικών, η μεταδοτικότητα και ο υγιής συναισθηματικός τους κόσμος.

Πολλές φορές, τα παιδιά αποκτούν "μαθησιακές δυσκολίες" λόγω διδακτικών αδυναμιών των δασκάλων.

2. Η αποτελεσματικότητα της διοίκησης/διεύθυνσης του σχολείου.

Λόγω σπουδών αλλά και εμπειρίας, μπορώ να βεβαιώσω ότι ο τρόπος που η διοίκηση/διεύθυνση του σχολείου διαχειρίζεται πρόσωπα και καταστάσεις, μπορεί να έχει το θετικότερο αντίκτυπο στην εκπαίδευση των παιδιών σας.

3. Οι αντιδράσεις των γονιών μπορούν να ενθαρρύνουν καλές πρακτικές ή να απορρίψουν καταστάσεις που θα έχουν αρνητικές συνέπειες.

 

.

Και σε ποιο είδος σχολείου (ιδιωτικό ή δημόσιο) θεωρείς (κατά μέσο όρο φυσικά) ότι ένα καλοπροαίρετος γονιός έχει μεγαλύτερο έλεγχο στα παραπάνω, ώστε να εκφράσει τη διαμαρτυρία του για τα κακώς κείμενα

και να διεκδικήσει κάτι έστω μέσω του συλλόγου γονέων?

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε.

Κυριολεκτικά σε οποιοδήποτε.

Εξάλλου, δε ζητάει κάτι ουτοπικό ο γονιός. Το αυτονόητο ζητάει.

 

Ο καθένας χρειάζεται να αναλάβει τις ευθύνες του για να έχουμε βελτίωση στην εκπαίδευση.

 

Αν θέλουμε έναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας, μην ξεχνάμε ότι πρέπει εμείς να τα προετοιμάσουμε κατάλληλα για να φέρουν τα ίδια τον καλύτερο αυτό κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι νέα στο forum και έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί από την ποικιλία των θεμάτων και την πληρότητα και ανάλυση των απαντήσεων. Ο μικρός μου θα πάει το Σεπτέμβριο στην Α' Δημοτικού. Από 27 μηνών έως και σήμερα (νήπια) ο μικρός πηγαίνει σε παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο στην Καστέλλα και αρχικά σκεφτόμασταν με το σύζυγό μου να συνεχίσει ο μικρός και στο Δημοτικό (είναι σε άλλη περιοχή του Πειραιά). Συνέβη όμως κάποιο γεγονός που μας εξόργισε πολύ και μας στενοχώρησε άλλο τόσο, εξαιτίας του οποίου κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μας και αποφασίσαμε να αλλάξει σχολείο. Μετά από επισταμένη έρευνα, καταλήξαμε στη Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα-Λιναρδάτου, γιατί έχουμε πολύ καλές συστάσεις από γονείς για την ποιότητα της εκπαίδευσης και το έργο των εκπαιδευτικών και η επαφή μας με τον κ. Λιναρδάτο μας άφησε πολλύ καλές εντυπώσεις, αν και το σχολείο (ειδικά το Δημοτικό) πάσχει από εγκαταστάσεις και οι τάξεις έχουν πολλά παιδιά, ωστόσο δώσαμε προτεραιότητα στο εκπαιδευτικό έργο. Επίσης, ο κ. Λιναρδάτος έκανε σημαντική μείωση του ποσού των διδάκτρων (από 6.127 με σχολικό το 11-12) κατέβηκε στα 5.200 με σχολικό το 2012-2013 και επίσης έκανε σημαντικές μειώσεις και στις απογευματινές δραστηριότητες. Εμείς διαλέξαμε τη μελέτη και τρεις ακόμη δραστηριότητες (αθλητισμό, εικαστικά και σκάκι) γιατί εγώ δεν μπορώ να είμαι σπίτι πριν από τις 5:οο-5:30 το απόγευμα και έτσι ο μικρός θα γυρίζει στις 5:30 μ.μ. Αν και δεν κάναμε ακόμη την εγγραφή (σκέφτομαι να την κάνω στο τέλος του μήνα), είναι το επικρατέστερο για μας σχολείο. Βεβαίως, με χαρά θα άκουγα τις προσωπικές εμπειρίες σας τόσο από το σχολείο αυτό όσο και από άλλα σχολεία στην περιοχή του πειραιά (μένουμε Κορυδαλλό).

 

Επειδή κι εγώ έκανα μελέτη για την περιοχή γύρω από τον Κορυδαλλό, νομίζω ότι το συγκεκριμένο σχολείο είναι η καλύτερη επιλογή αν αποφασίσεις να παραβλέψεις το θέμα των εγκαταστάσεων... Τώρα με την κρίση πιστεύω ότι θα αραιώσει και η πληθώρα των μαθητών και το ανάλογο στρίμωγμα...

 

Οι μειώσεις που αναφέρεις είναι εντυπωσιακές και μπράβο τους... Εμένα μου είχε πει 6350 πριν δυο χρόνια για την ηλικία 3-4 (με σχολικό).

 

Τον κύριο Λιναρδάτο τον έχω συναντήσει προσωπικά αλλά συνεργάζεται μαζί του και η κουμπάρα μου (φτιάχνει κουστούμια, στολές κλπ για το σχολειο και πήγαινε εκεί και η κόρη της στο λύκειο). Είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος πραγματικά και το πονάει το σχολείο του, είναι η ζωή του... Επίσης στο σχολείο πήγαιναν τα παιδιά ενός πρώτου ξαδέλφου μου (μέχρι που μετακόμισε) και πηγαίνουν ακόμα ενός δεύτερου ξαδέλφου. Είναι όλοι πολύ ευχριστημένοι...

Link to comment
Share on other sites

pωτησα εγω για το γιο μου,ενταξει επικρατει μια μοντερνια και ολα φιλτραρονται μεσα απο την ψυχολογια ,οι ταξεις να φανταστεις εχουν κ καναπεδες,θελουν να γινονται κ συνεδριες με τους γονεις κ το θεωρουν δεσμευση το κτιριο δε λεει κ πολλα απο τοτε με εχουν παρει πολλες φορες να δουν αν τελικα θα παμε παρολο που απαντησα αρνητικα η τιμη τους εφτανε πληρες πακετο 9000 ......κ διδακτρα τους δεν ειναι πουθενα στο υπουργειο γραμμενα πηρα κ τηλ κ στο υπουργειο ....δεν ηξεραν ....ο διευθυντης ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου μαθηματικων δημοτικου,ισως αυτο κατι να σας λεει....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για το ευρωπαικό πρότυπο στο ελληνικό! Υπάρχει κάποιος που στέλνει τα παιδιά του εκεί και που θα ήθελε να μας πει την άποψή του?

μαρια σου εχω απαντησει κατα λαθος σε αλλο σημειο

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: από το δημοτικό στο γυμνάσιο υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή?

Ρωτάω γιατί είναι λογικό π.χ. η έκτη να είναι 500 ευρώ και η πρώτη γυμνασίου 550? ή 600?

αν γνωρίζει κάποια ας μου πει.

ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...