Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

καλημέρα..είδα το θέμα και μου φάνηκε ενδιαφέρον..χωρίς να θεωρηθεί το μηνυμά μου δυσφημιστικό, να πω δύο λόγια για τον Ζηρίδη...που τα ξέρω και ως εκπαιδευτικός και ως φίλη εκπαιδευτικού που εργάζεται εκεί..είναι γνωστό ότι το σχολείο έχει τεράστια οικονομικά προβλήματα και χρωστάει στις τράπεζες..αλλά αυτό δεν αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι..το πρόβλημα ειναι πως το σχολείο έχει χάσει εντελώς τον εκπαιδευτικό του ρόλο, είναι προσανατολισμένο σε μια life style φιλοσοφία, έχει πολλές αδυναμίες και στο εκπαιδευτικό κομμάτι..θυμίζω το τεράστιο σκάνδαλο με το ΙΒ πριν μερικά χρονια, που ο ίδιος ο διευθυντής πουλούσε τα θέματα..για μένα το Υπουργείο Παιδείας πρεπει να προβαίνει σε κυρώσεις όταν γίνονται τέτοιες χοντράδες..επίσης η διεύθυνση χρησιμοποιεί ως διαφήμιση επώνυμους γονείς αφού δεν έχει να επιδείξει εκπαιδευτικό έργο, βλ Ρουβά, Πετρουλάκη, Γιολάντα ΔΙαμαντή έλεος...λες και μιλάμε για πίστα και όχι για σχολείο ..προσωπικά αν άκουγα τέτοια θα έφευγα τρέχοντας...κοντά στον Ζηρίδη υπάρχει ο Μικρός Αντώνης, πήγαινε η κόρη μου από 12 μηνων, σχολείο με όλη τη σημασία της λέξης..μικρό , απλό, πειθαρχημένο, με επίκεντρο το παιδί...δεν έχω λόγια..με διευθύντρια παιδοψυχολόγο με σπουδές στην Γερμανία...τους νιώθω σαν μια μεγάλη αγκαλιά που μας δέχτηκε και μας πρόσφερε πολλά..

θέλει μεγάλη προσοχή η επιλογή σχολείου πάντως..μην θεωρείτε ότι αφού πληρώνετε θα πάρετε και το καλύτερο..υπάρχουν διαμάντια εκπαιδευτικοί στο δημοσιο της πιο φτωχης περιοχής και πολύ μέτριοι στο ακριβοτερο ιδιωτικό..και το αντίστροφο..ασχολούμαι χρόνια με τη μουσειακή εκπαίδευση και έχω χάσει πασα ιδέα για κάποια λεγόμενα "καλά" σχολεία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συμφωνώ με όσα έχεις πει... Δεν παίζει ρόλο πόσα δίνουμε αλλά ο συγκεκριμένος σταθμός που έστελνα τα παιδιά μου τα αξίζει τα λεφτά του κ με το παραπάνω ...Στην αρχή σαν καινούρια μανούλα είχα τις επιφυλάξεις μου μέσα σε ένα μήνα το πολυ.. Μου απέδειξαν τι πληρώνω ! Και μόνο που νιώσαμε ασφάλεια κ τα παιδιά μου μέχρι σήμερα με ρωτάνε πότε θα πάρε στα Δελφινάκια... Για μένα.. Λέει πολλά..![

 

QUOTE=babycobra;2310366]καλημέρα..είδα το θέμα και μου φάνηκε ενδιαφέρον..χωρίς να θεωρηθεί το μηνυμά μου δυσφημιστικό, να πω δύο λόγια για τον Ζηρίδη...που τα ξέρω και ως εκπαιδευτικός και ως φίλη εκπαιδευτικού που εργάζεται εκεί..είναι γνωστό ότι το σχολείο έχει τεράστια οικονομικά προβλήματα και χρωστάει στις τράπεζες..αλλά αυτό δεν αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι..το πρόβλημα ειναι πως το σχολείο έχει χάσει εντελώς τον εκπαιδευτικό του ρόλο, είναι προσανατολισμένο σε μια life style φιλοσοφία, έχει πολλές αδυναμίες και στο εκπαιδευτικό κομμάτι..θυμίζω το τεράστιο σκάνδαλο με το ΙΒ πριν μερικά χρονια, που ο ίδιος ο διευθυντής πουλούσε τα θέματα..για μένα το Υπουργείο Παιδείας πρεπει να προβαίνει σε κυρώσεις όταν γίνονται τέτοιες χοντράδες..επίσης η διεύθυνση χρησιμοποιεί ως διαφήμιση επώνυμους γονείς αφού δεν έχει να επιδείξει εκπαιδευτικό έργο, βλ Ρουβά, Πετρουλάκη, Γιολάντα ΔΙαμαντή έλεος...λες και μιλάμε για πίστα και όχι για σχολείο ..προσωπικά αν άκουγα τέτοια θα έφευγα τρέχοντας...κοντά στον Ζηρίδη υπάρχει ο Μικρός Αντώνης, πήγαινε η κόρη μου από 12 μηνων, σχολείο με όλη τη σημασία της λέξης..μικρό , απλό, πειθαρχημένο, με επίκεντρο το παιδί...δεν έχω λόγια..με διευθύντρια παιδοψυχολόγο με σπουδές στην Γερμανία...τους νιώθω σαν μια μεγάλη αγκαλιά που μας δέχτηκε και μας πρόσφερε πολλά..

θέλει μεγάλη προσοχή η επιλογή σχολείου πάντως..μην θεωρείτε ότι αφού πληρώνετε θα πάρετε και το καλύτερο..υπάρχουν διαμάντια εκπαιδευτικοί στο δημοσιο της πιο φτωχης περιοχής και πολύ μέτριοι στο ακριβοτερο ιδιωτικό..και το αντΟίστροφο..ασχολούμαι χρόνια με τη μουσειακή εκπαίδευση και έχω χάσει πασα ιδέα για κάποια λεγόμενα "καλά" σχολεία..[/quoteε]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Μετά απο μια απογοήτευση που πήρα απο το ιδιωτικό προνήπιο της κόρης μου, είμαι σε αναζήτηση και μεγάλο προβληματισμό, αναζήτηση νέου σχολείου, (αν και ήθελα να συνεχίσει στο δημοτικό του ίδιου) αλλά και μεγάλο προβληματισμό γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον εκπαιδευτικό φορέα που μετά απο έρευνα επέλεξα. Προς αναζήτηση πληροφοριών για ιδιωτικά σχολεία νοτίων προαστείων...

Καλημέρα σε όλους!

an1cA7Y-Sf-0000MDAwMDYxMmR8MDAwMDExMWRhfCYjOTE0OyYjOTQzOyYjOTU1OyYjOTU1OyYjOTY1Ow.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μην απογοητεύεσαι συμβαίνουν κ αυτά .. Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά κ κάτι θα βρεθεί .. Όπου είναι το παιδί σου χαρούμενο είναι κ το κατάλληλο σχολείο για αυτό..!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια ενα ιδιωτικο που να διδασκονται αγγλικα και ιταλικα δεν υπαρχει????

η ελληνοαγγλικη αγωγη τι λεει ως σχολειο, και τι επιλογες θετει για ξενες γλωσσες?

θελουμε δε θελουμε δηλαδη πρεπει ως δευτερη ξενη γλωσσα να μας επιβαλλουν γαλλογερμανικο αξονα τι φασισμος ειναι αυτος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Μετά απο μια απογοήτευση που πήρα απο το ιδιωτικό προνήπιο της κόρης μου, είμαι σε αναζήτηση και μεγάλο προβληματισμό, αναζήτηση νέου σχολείου, (αν και ήθελα να συνεχίσει στο δημοτικό του ίδιου) αλλά και μεγάλο προβληματισμό γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον εκπαιδευτικό φορέα που μετά απο έρευνα επέλεξα. Προς αναζήτηση πληροφοριών για ιδιωτικά σχολεία νοτίων προαστείων...

Καλημέρα σε όλους!

 

Τι ΄πρόβλημα υπάρχει με το σχολείο που πάει τώρα? Είμαι και εγώ από Πειραιά, οπότε αφ' ενός με ενδιαφέρει να μαθαίνω τα αρνητικά, αφ' ετέρου δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να σου συστήσω το δικό μας σχολείο, γιατί μπορεί να είναι αυτό που πηγαίνει τώρα η δική σου. Για πες, λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γνωρίζει κανείς το ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ που είναι στην Αργυρούπολη ????

 

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ?????

Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο εχει πολυ ακριβα διδακτρα τουλαχιστον περσι, οι κτιριακες εγκαταστασεις του δεν ειναι και τιποτα το φοβερο για τα διδακτρα που ζητανε και πολλα λογια χωρις ουσια,δηλ.πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μαμάδες! Είμαι και 'γω και αναζήτηση σχολείου για το γιο μου που θα πάει νηπιαγωγείο τον Σεπτέμβριο. Ψάχνω για σχολείο που να δίνει έμφαση στα αγγλικά, βόρεια ή και ανατολικά προάστεια. Βλέπω εδώ καλά λόγια για το Κωστέα-Γείτονα και κάνω έρευνα και για τον Πλάτωνα. Βλέπω ότι είναι πιστοποιημένος και για PYP και για Μiddle Years και για ΙΒ. Είναι πράγματι έτσι; Υπάρχει μανούλα που να πηγαίνει εκεί τα παιδάκια της για να μας πει την προσωπική της άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για τα εκπαιδευτήρια γείτονα και κωστέα-γείτονα πιο αναλυτικά?Δίδακτρα, πρόγραμμα κλπ.Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Αν κάνεις αναζήτηση στο θέμα θα βρεις αρκετά σχόλια. Αν όμως δεν καλυφθείς, πες μας για ποια τάξη ενδιαφέρεσαι (δημοτικό, νηπιαγωγείο) και τι περισσότερο θα ήθελες να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Μετά απο μια απογοήτευση που πήρα απο το ιδιωτικό προνήπιο της κόρης μου, είμαι σε αναζήτηση και μεγάλο προβληματισμό, αναζήτηση νέου σχολείου, (αν και ήθελα να συνεχίσει στο δημοτικό του ίδιου) αλλά και μεγάλο προβληματισμό γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στον εκπαιδευτικό φορέα που μετά απο έρευνα επέλεξα. Προς αναζήτηση πληροφοριών για ιδιωτικά σχολεία νοτίων προαστείων...

Καλημέρα σε όλους!

 

Kαλημέρα και Καλή Σαρακωστή!

Μετά από 2 χρόνια σε πολύ γνωστό ιδιωτικό νηπιαγωγείο του Πειραιά (Καστέλλα), όπου η κόρη μου έκανε προνήπιο και νήπιο, και αφού χαρήκαμε τις γιορτές και τα πανηγυρια (μόνο) εφόσον το εκπαιδευτήριο αυτό δεν είχε τίποτα άλλο να προσφέρει... πήρα το παιδί με λαχτάρα από τον όμιλο αυτό και δοκίμασα κάτι καινούργιο...και ρίσκαρα... Είμαστε λοιπόν στην μέση της Α' δημοτικού στο Πράξις στον Πειραιά.... και είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένοι!!! Το παιδι και εμεις! Μαθησιακά, αν δεν το ζούσα δεν θα το πιστευα.... οτι προχωράνε τοσο γρηγορα αλλα και τα παιδια αφομιώνουν την ύλη και καταλαβαινουν τα πάντα.... Εχουμε επιλογές εξωσχολικών δραστηριοτήτων, έχουμε αμφιδρομη και καθημερινη επαφή με το σχολείο... (θα μας φέρουν με το σχολικό τα μαθηματα μας αν κρυωσουμε....) είναι χαμογελαστοι, ακουνε, συνδιαλλέγονται και αν όπως ακουγαμε εχουν μαθητες που δεν πληρώνουν και αρα και οικονομικά θέματα (όπως όλα τα ιδωτικά) σε εμάς δεν βγαινει αυτό οπότε δεν μας επηρεάζει....

Το μόνο "πρόβλημα" που είχα... αν θεωρηθεί αυτό πρόβλημα... είναι ότι τα μισα παιδάκια ήρθαν απο το ίδιο νηπιαγωγείο (ακόμα και απο μακρινες περιοχές εφόσον ήταν πολύ ευχαριστημένοι οι γονείς) και η μικρή μου είχε αρχικά μόνο ένα φιλαράκι (για 2 μήνες) ... πράγμα που πια έχει διορθωθεί και είναι τελειως οκ.... Δεν έχω να πω κατι άλλο... φοβάμαι μην νομίσετε ότι το διαφημίζω.... αλλά αξίζει να πατε οποιοι μενετε στον Πειραιά και να το δείτε.... Μελέτη και σχολικό μέσα στην τιμή - Α.... κτιριακά... υπάρχουν θέματα.. όχι ανοιχτοι χώροι κλπ.... οπως σε όλα τα ιδιωτικά του κακομοιρη Πειραιά...

Αυτά

Δήμητρα:-)

Link to comment
Share on other sites

για πες περισσότερα :-(

και οχι τιποτε αλλο αλλα μέχρι που σκευτόμουν τις τελευταίες ημέρες να μην αλλάξουμε σπίτι (μενω κέντρο) για να παει το παιδί στην Χιλλ.

Γεια σας.Τώρα γραφτηκα οπότε συγχωρήστε τυχόν λάθη.Έχω εργαστεί στη Χιλλ και αποτελεί πρότυπο σχολείου.Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.Άρα μην κρίνετε από το κτήριο αλλά από το τι προσφέρει.Πολλοί καλλιτέχνες και όχι μόνο στέλνουν εκεί τα παιδιά τους.Όταν δούλευα εκεί φοιτούσε το παιδί της Ελευθερίας Αρβανιτάκη, του Θάνου Μικρούτσικου κ.α..Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στο μεσοδιάστημα,θα ήθελα να μπορούσα να στείλω το γιο μου εκεί.Επειδή όμως δεν μένω κοντά μήπως γνωρίζει κανείς για την καλογεροπούλου (Μαραθώνας);

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όλοι οι γονείς να πιέσουμε τα ιδιωτικά σχολεία να μειώσουν τα δίδακτρα περίπου 20%.Τα τελευταία χρόνια έκαναν μεγάλες αυξήσεις και σίγουρα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Τα εισοδήματα όλων μας έχουν μειωθεί δραματικά και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μην κρίνετε από το κτήριο αλλά από το τι προσφέρει. (Μαραθώνας);

 

Μα γιατι? Εγω βρίσκω πολυ ωραιο το κτήριο της Χίλλ ( νεοκλασσικκό ). Εχουμε γράψει εκει τον μικρο σε λιστα για Δημοτικό αλλα η αποσταση ειναι αρκετα αποτρεπτική ( Ν. Προάστεια - Κέντρο ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μουσισιαν διαβασα το μηνυμα σου για τα Δελφινακια και χαρηκα πολυ γιατι εκει γραφτηκαμε απο την νεα σεζον που θα εναι 3 και ο Μαριος. Μετα το νηπιαγωγειο για δημοτικο που επιλεξατε??? Γενικα αν εχεις να μου πεις οτιδηποτε αλλο για τα Δελφινακια ενημερωτικα θα χαρω να ακουσω την εμπειρια σας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά σχολεία και τα δύο σχολεία. Η Αγωγή είναι πιο ακριβή ~1000e/ έτος και πέρυσι έκανε αύξηση στα δίδακτρα! στην 1η δημοτικού Η Εράσμιος παρότι πήγε σε νέα κτήρια ανταποκρίθηκε στο πνεύμα των καιρών. Θα πρότεινα Εράσμιο. Η Αγωγή δεν προσφέρει κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την πιο ακριβή τιμή

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όλοι οι γονείς να πιέσουμε τα ιδιωτικά σχολεία να μειώσουν τα δίδακτρα περίπου 20%.Τα τελευταία χρόνια έκαναν μεγάλες αυξήσεις και σίγουρα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Τα εισοδήματα όλων μας έχουν μειωθεί δραματικά και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από τους ιδιοκτήτες.

 

 

Κι εγώ συμφωνώ αλλά αδιαφορούν καθώς φαίνεται! Μας έστειλαν χαρτί όπου μας αναλύουν πόσο πολύ έχουν επιβαρυνθεί από τους φόρους ακίνητης περιουσίας κλπ και την αύξηση του πετρελαίου και σχεδόν χάρη δηλαδή μας κάνουν που δεν θα κάνουν αύξηση διδάκτρων... Αύξησαν την τιμή του σχολικού μόνο, κατά 100 ευρώ περίπου, πράγμα που είναι μεν λογικό με την αύξηση του πετρελαίου κλπ αλλά δε μας λενε τί κάνουν τα χρήματα από τη μείωση των μισθών των εκπαιδευτικών που τους έχουν ήδη κάνει!!! Πω πω, παρλίγο να τους λυπηθώ με το σημείωμα που μας έστειλαν!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Εχει κανεις ακουσει σχόλια για το καινουργιο σχολείο Ευρωπαικό Πρότυπο στο Ελληνικό? Το επισκέφτηκα πέρυσι και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον αφού στοχεύει στην ολιστική αντιμετώπιση των μαθητών αλλά λόγω του οτι λειτουργεί μόνο 2 χρόνια θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ti xerete gia afta ta dyo sholia? einai goneis pou stelnoun ekei ta paidia tous kai ti gnomi ehoun?

 

Efharisto gia oti plirofories ehetai na mou peite?

 

 

Δεν έχω προσωπική πείρα για τια σχολεία που ρωτάς. Συνάδελφος μου έχει την κόρη του στο σχολείο(Τετάρη Δημοτικου)¨" ΑΓΙΟΣ ΙΩΣΗΦ " και είναι ευχαριστήμενη γιατί μαθαίνουν τα γαλλικά σωστά και αγγλικά και η τιμή είναι πολύ λόγική.Ένα μέτριο λογικό σχολείο χωρίς ακρότητες (κοινωνικές) σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς και που μάλιστα ζήτησε μείωση διδάκτρων και το δέχτηκαν οπότε θα πάει και το δευτερο παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για το ευρωπαικό πρότυπο στο ελληνικό! Υπάρχει κάποιος που στέλνει τα παιδιά του εκεί και που θα ήθελε να μας πει την άποψή του?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...