Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλησπέρα σας!!!

 

για τα εκπαιδευτήρια Πράξις και Πράξεις στον Πειραιά έχει κάποια μανούλα πληροφορίες;;;;;

NAI AN MPORO NA SAI BOHTHISO ESTELNA 4 XPONIA TO MIKRO STO PAIDIKO-NHPIO KAI EIMASTAN POLU EUXARISTHMENOI.SYNEXIZOUME TORA STO DHMOTIKO APO AYTO POU BLEPO THS PROTES HMERES EINAI OTI OPGANOMENOI KAI EINAI OIKOGENEIAKO SXOLEIO ME AMESOTHTA METAXU THS DIEUTHNSEIS KAI DASKALES.PISTEUO KAI AKOUO APO ALLOUS GONEIS OTI EINAI EUXARISTHMENOI OLA AYTA TA XRONIA THA DEIXH.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, έχει πάρα πολύ καιρό να μπω στο forum λόγω δουλειάς παιδιών κτλ δυστυχώς καθόλου χρόνος ελεύθερος. Όμως σε λίγο θα πρέπει να αποφασίσουμε για το που θα πάει δημοτικό η κόρη μου και χρειάζομαι πληροφορίες και την βοήθεια σας.

Λέμε για ιδιωτικό και αυτά που είναι σε ακτίνα τέτοια που μας βολεύει είναι τα παρακάτω

Λεόντειος Πατησίων

Αρσάκειο Ψυχικού

Ουρσουλίνες

Ελληνοαγγλική Αμαρουσίου

Ελληνική Παιδεία

Ιόνιος

Τοσίτσειο

Θέλω τα σχόλια σας για αυτά τα σχολεία , κυρίως όσων έχουν παιδιά εκεί , αναφορικά με το αν μαθαίνουν γενικά με σύγχρονο τρόπο , αν μαθαίνουν τις ξένες γλώσσες αλλά και για το αν είναι πολύ πιεστικά σχολεία, πολύ συντηριτικά κτλ

όποιος δεν θέλει να γράψει κάτι δημόσια ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα

ακούω καλά και κακά πράγματα συγχρόνως και έχω μπερδευτεί πολύ.

θέλω να μάθω τις εμπειρίες σας πριν τα επισκεφτώ

Χίλια ευχαρίστώ

Ντέμπορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια αλλά γενικά στον Πειραιά έχουμε πρόβλημα , πολύ λίγα τα σχολεία για τα μωρά μας!!!!

NAI SYMFONO MAZI SOU H EPILOGES LIGES ALLA TELIKA EINAI UPOKEIMENIKO POIO EINAI SOSTO SXOLEIO GIA TON KATHENA MAS GIATI TOSA AKOUME SYNEXEIA SHMANTIKO EINAI NA EINAI KALO TO PERIBALLON GIA TO PAIDI POU PERNAEI ARKETO XPONO EKEI.

Link to comment
Share on other sites

Ντεμπορα καλημερα,

 

Σου εστειλα εχθες personal mail σχετικα με αυτα που ρωτας. Το ελαβες? Νομιζω οτι κατι εκανα λαθος ( λογω νεου laptop ) & μπορει να μην το ελαβες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβα τίποτα Dorothea , εάν δεν σου κάνει κόπο ξαναπροσπάθησε σε παρακαλώ πολύ.

 

Ευχαριστώ και όποιος όλος επίσης μπορεί να με βοηθήσει σε αυτή τη πολύ σύσκολη επιλογή.

 

Οι καιροί είναι δύσκολοι, τα δίδακτρα ακριβά, αλλά θεωρώ την εκπαίδευση επένδυση για το μέλλον ενός παιδιού μόνο που αν δεν έχεις αρκετές πληροφορίες δεν μποροείς να πάρεις και τις σωστές αποφάσεις.

Εγώ μεγάλωσα επαρχία, πήγα σε δημόσια σχολεία που δεν είχαν ούτε καν όλους τους δασκάλους που έπρεπε , κατάφερα με πολύ κόπο και διάβασμα να περάσω στο Πανεπιστήμιο και να καταφέρω να βρω μια δουλειά στο αντικείμενο μου.

Τώρα όμως οι εποχές έχουν αλλάξει, οι απαιτήσεις είναι πολλές , ζω στην Αθήνα και πρέπει να επιλέξω σχολείο εδώ και τουλάχιστον θέλω να βρω κάτι όσο πιο κοντά σε αυτό που σκέφτομαι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έλαβα τίποτα Dorothea , εάν δεν σου κάνει κόπο ξαναπροσπάθησε σε παρακαλώ πολύ.

 

Ευχαριστώ και όποιος όλος επίσης μπορεί να με βοηθήσει σε αυτή τη πολύ σύσκολη επιλογή.

 

Οι καιροί είναι δύσκολοι, τα δίδακτρα ακριβά, αλλά θεωρώ την εκπαίδευση επένδυση για το μέλλον ενός παιδιού μόνο που αν δεν έχεις αρκετές πληροφορίες δεν μποροείς να πάρεις και τις σωστές αποφάσεις.

Εγώ μεγάλωσα επαρχία, πήγα σε δημόσια σχολεία που δεν είχαν ούτε καν όλους τους δασκάλους που έπρεπε , κατάφερα με πολύ κόπο και διάβασμα να περάσω στο Πανεπιστήμιο και να καταφέρω να βρω μια δουλειά στο αντικείμενο μου.

Τώρα όμως οι εποχές έχουν αλλάξει, οι απαιτήσεις είναι πολλές , ζω στην Αθήνα και πρέπει να επιλέξω σχολείο εδώ και τουλάχιστον θέλω να βρω κάτι όσο πιο κοντά σε αυτό που σκέφτομαι

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλησπερα εγω δεν θα πω την εμπειρια μου απο τον γιο μου γιατι ειναι πολυ μικρος ακοαμα αλλα την δικη μου.Πηγα σοπλειο Τοσιτσειο το θεωρω ενα απο τα χειροτερα σχολεια που υπαρχουν.Οι καθηγητες πληρωνονται απο το δημοσιο απεργιες δεν μπορουν αν κανουν αλλα κανουν λευκες. Μας εβριζαν και μας χαρακτηριζαν μαλακ... πλουσιοπαιδα που μας εστελναν εκει οι γονεις μας για να μας παρκαρουν.Αγγλικα επειδη δεν εκανα ιδιαιτερα με την καθηγητρια μου ξεχασε και καλα να δωσει το ποσο για τα εξεταστρα ετσι δεν εδωσα με τους συμμαθητες μου το πρωτο διπλωμα και εχασα ετσι 6 μηνες.Γερμανικα οσοι δεν καναμε ιδιαιτερα μας εδωσαν λαθος θεματα προφορικων.Υποχρεωτικα θα θες ιδιαιτερα 'η φροντιστηριο σε πιο μεγαλες ταξεις και επισης το κτιριο μπορει να φαινεται καταπληκτικο αλλα και ταβανια σταζουν και κορτινες σχεδον ποτε δεν υπηρχαν και μια χρονια β'λυκειου βαψαμε την αιθουσα μονοι μας γιατι δεν ειχαν και καλα λεφτα.Τα οποια διδακτρα για το συγκεκριμενο σχολειο θα επρεπε να ειναι ενα συμβολικο ποσο για την καλη λειτουργια του σχολειο αυτο ειχε αφησει στην διαθηκη του ο τοσιτσας...Επισης ειναι ολο μαρμαρο και αν εισαι λιγο αγριμακι εεεε ολο με σπασιματα και ανοιγμενα κεφαλια θα εισαι οπως τα περισσοτερα αγορια του σχολειου. γενικα το θεωρω αρκετα επικινδυνο για εγκαταστασεις και οχι μονο,πχ ναρκωτικα...το μονο καλο???Γιορτες τελειες αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι που μετραει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τόσο ψάχνω τόσο τρελαίνομαι με τα διάφορα που ακούω για σχολεία που είναι και καλά ονομαστά...!! τι να πω?

όποιος άλλος έχει εμπειρία προσωπική από τα σχολεία που έχω αναφέρει και θεωρητικά με βολεύουν από πλευράς απόστασης ας μου γράψει ή ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα

 

Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν έχει εμπειρία από τα σχολεία που ρώτησα?

 

κανείς που να πήγε το παιδί του στο δημοτικό της Ιονίου Σχολής στη Φιλοθέη ?

Κανείς άλλος που να έχει εμπειρία από την ελληνοαγγλική στο Μαρούσι ή τη Λεόντειο στα άνω Πατήσια ή αρσάκειο ??? ΄

σκεφτείτε ότι με τις εμπειρίες σας μπορείτε να βοηθήσετε και εμάς να αποφασίσουμε για τα παιδιά μας.

αν δεν θέλετε να γράψτε κάτι στο forum γράψτε μου σα παρακαλώ προσωπικό μήνυμα. Έχω αγχωθεί γιατί μαθαίνω ότι σε λίγο κλείνουν οι εγγραφές τις επόμενης χρονιάς

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας !

θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ τις κοπέλες που μου έστειλαν προσωπικά μηνύματα σχετικά με εμπειρίες τους ή σχόλια που έχουν ακούσει για ιδιωτικά σχολεία.

 

Αν κάποιος άλλος έχει εμπερία από Ιόνιο και Ελληνοαγγλική αγωγή θα τον παρακαλούσα να μου γράψει ....ειδικά για την Ιόνιο ελάχιστα σχόλια έχω λάβει ...δεν πάει κανείς το παιδί του εκεί ??!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω για την ελληνοαγγλική αγωγή, μπορείτε σας παρακαλώ να μου προωθήσετε ό,τι πληροφορία υπάρχει?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

θελω να μαθω τις τιμες για το νηπιαγωγειο και το δημοτικο σε ιδιωικα σχολεια

ξερω

ουρσουλίνες 4500 τονηπιαγωγείο χωρις σχολικό

συγχρονη παιδεία 3000 το νηπιαγωγείο με σχολικο και 4000 το δημοτικο με σχολικό

κωστεα-γειτονα

πασχαλης

πλατων

δούκας

γειτονας

αυγουλεα

νεα γενια ζηριδη

μωραίτης

λεόντιος

αρσάκειο

κολλεγιο

ιόνιος

 

άλλα;

 

ευχαριστω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδακτρα όλων των σχολείων υπάρχουν στη σελίδα της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου

 

http://www.gge.gr/notice/

 

Έχουν παραμείνει σταθερά από το σχολικό έτος 2009-2010. Σους πίνακες αναφέρονται τα δίδακτρα για την α΄δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό είναι να διευκρινίζουμε τί ακριβώς περιλαμβάνουν τα δίδακτρα αυτά, γιατί τις περισσότερες φορές αντιστοιχούν μόνο στα βασικά και μετά πρέπει να πληρώνεις και την ... αναπνοή σου.

Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι επικοινωνία με το σχολείο, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο σχολείο. Πηγαίνει μια γνωστή το παιδί της στο νηπιαγωγείο και είναι πολύ ευχαριστημένη. Διάβασα κάποια σχόλια για το συγκεκριμένο σχολείο (οχι και πολύ καλά) . Με ενημερωσε η φίλη επίσης ότι ως προς τα δίδακτρα είναι πολύ λογικό -συζητήσιμο και πολύ μπροστά στη γαλλική γλώσσα. Εάν καποιοι από εσάς πηγαίνουν τα παιδιά τους εκεί στο Δημοτικό θα με ενδιέφερε η απόψη τους καθώς θα ήθελα να στείλω το παιδί ΄μου σε μικρό και όχι με μεγάλο όνομα ιδιωτικό σχολείο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι ισχύουν τα δίδακτρα στον επίσημο κατάλογο; Γιατί εγώ δεν είμαι... Σε κάποια σχολεία έχουν προβεί σε μειωσεις και σε κάποια έγιναν (παρά την απαγόρευση) αυξήσεις 1-2%! Άρα μόνο στα σχολεία μαθαίνει κανείς την αλήθεια και η καλύτερη εποχή για διαπραγμάτευση καταλαβαίνω ότι είναι γυρω στο Γενάρη (ή και λίγο αργότερα, μέχρι αρχές Μάρτη)...

Link to comment
Share on other sites

Aν έγιναν αυξήσεις ειναι παρανομο. Τις δυο τελευταιες χρονιες εχουν σταλει εγκυκλιοι του υπουργειου που καθοριζουν τη σταθεροτητα των τιμων. Μειωσεις έχουν γινει σε αρκετα σχολεια κυριως μετα απο διαπραγματευση, ατυπα και για μια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...