Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Καλημέρα. Έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε ιδιωτικό για τον μικρό. Του χρόνου θα πάει προνήπιο. 

Βλέπω διάφορα στο ίντερνετ, διαβάζω ανάμεικτες κριτικές. Ομολογώ ότι έχω χαωθεί λίγο. 

Έχετε κάποια εμπειρία ή πληροφορίες από γνωστούς; Ψάχνουμε κάτι στα νότια προάστια, γιατί δεν θέλουμε να χάνει πάρα πολύ χρόνο στα δρομολόγια. 

Ουσιαστικά θέλω ένα σχολείο που να λειτουργεί σωστά, να γίνεται δουλειά, χωρίς να πιέζουν όμως τα παιδιά για να πετύχουν νούμερα. Θέλω να γυρίζει χαρούμενος - και ει δυνατόν διαβασμένος, τουλάχιστον στις μικρές τάξεις. Να αγαπήσει τη γνώση. Και να μην επικρατεί νεοπλουτιστική ατμόσφαιρα. Ξέρετε κάτι που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές;

Το δικό μου το παιδί θα πάει του χρόνου δημοτικό.Εχω καταλήξει ότι δεν υπάρχει σχοκειο που έχει μόνο θετικά.Για όλα ακουγονταιβκ υπέρ κ κατά.Αν θες να γυρνάει διαβασμένο θα πάρεις μελέτη μετά το σχόλασα αλλά κ πάλι κάτι θα χρειαστεί να κάνει Αυτό το κάνουν όλα.Υπαρχουν στα νότια σχολεία μη νεοπλουριστικα.Παντου ομως θα βρεις κ τέτοιους .Από κει κ πέρα εξαρτάται κ τι χρήματα διαθέτεις κ τι είδους εκπαιδευση θες..Θες πχ κλασσικό σχολείο?δίγλωσσο?μαθητοκεντρικο?

Αν θες να σου πω σε pm ποιο επιλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 5/23/2022 at 12:11 AM, μαγιοπουλας said:

Εχει κάνεις γνώμη για το international metropolitan school στον Άλιμο?

Το πρώην Πασχάλη.ειναι ο ίδιος όμιλος με το international school of piraeus.

Αναφέρομαι στο δημοτικό.

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε σε τι επίπεδο είναι τα δίδακτρα ; Τώρα τα δικά μου είναι στην Γενναδειο 

Ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Babis18 είπε:

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε σε τι επίπεδο είναι τα δίδακτρα ; Τώρα τα δικά μου είναι στην Γενναδειο 

Ευχαριστω πολύ 

Ξεκινάει το βασικό πρόγραμμα από 5.900.

Το σχολικο γύρω στα 900,η μελέτη 1000 λ ανεβαίνει αν κάνεις δραστηριότητα.

 

7 ώρες πρίν, Babis18 είπε:

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε σε τι επίπεδο είναι τα δίδακτρα ; Τώρα τα δικά μου είναι στην Γενναδειο 

Ευχαριστω πολύ 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας! Θα ηθελα παρακαλω οποιος/α μπορει να με βοηθησει στο εξης: Αναζητουμε σχολειο με το συζυγο μου για την κορη μας. Ειμαστε αναμεσα σε καισαρη,παλλαδιο και ερασμειο. 

ειλικρινα καθε χρησιμη πληροφορια με επιχειρηματα θα μας φανει πολυ χρησιμη! 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

φιλικα, Αλίκη 🙂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!

ιδανικα κάντε αναζήτηση ή σε αυτό το θέμα με τις λέξεις αυτές (μια κάθε φορά ξεχωριστά ανά σχολείο) όπου θα σας εμφανιστεί κάθε δημοσίευση όπου αναφέρονται οι επωνυμίες.  

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, 

 

ήθελα να ρωτησω εάν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία απο τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού ή και πιο πριν προνηπιο - νήπιο σε περιβάλλον ib pyp , εαν θα μπορούσε να μοιραστεί κάποιες εντυπώσεις σχετικά με το πως το βιώνει το παιδί, εάν είναι πιεστικό ή όχι, εάν γίνεται σωστή δουλεία στο κομμάτι του ελληνικών ?  επισκεφθήκαμε πριν λίγες μέρες πιο συγκεκριμένα το IMS στον άλιμο και ενώ μας έγινε η παρουσίαση και ήταν πολύ ωραία όσα ακούσαμε για τον τρόπο μάθησης  και αρχικά ενθουσιαστήκαμε εγώ εξακολουθώ και έχω επιφυλάξεις για τον πως αυτό εφαρμόζεται. 

η μεγαλύτερη μου ανησυχία - ερώτηση είναι πως εάν κάποιο παιδί με το τέλος του δημοτικού θελήσει να ακολουθήσει το κλασικό ελληνικό πρόγραμμα σε κάποιο άλλο ελληνικό γυμνάσιο αυτό είναι εύκολο?ή θα είναι δύσκολο να προσαρμοστεί? εάν κάποιος ξεκινάει απο τόσο μικρή ηλικία ib είναι υποχερωτικό να φτάςει μέχρι τέλους για το baccalaureate?  

 

είδαμε και το Δελασαλ στον Άλιμο και επίσης ενθουσιαστήκαμε αλλά είναι δυο διαφορετικά πράγματα , πάνω κάτω παρόμοια στο οικονομικό κομμάτι αλλά σαν τρόπος διδασκαλίας διαφορετικά. έχω προβληματιστεί αρκετά .

εάν κάποιος μπορούσε να σχολιάσει κάτι θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πηγαμε στον Πλάτωνα για την κόρη μας. Στην αρχή σε υποδέχεται μια πολύ ευγενική κυρία, αλλά αυτή είναι προφανώς η βιτρίνα. Η κόρη μου μια χαρά κοινωνική, τους χαιρετούσε όλους, μιλούσε σε όλους. Πιο πολυ τα άλλα παιδιά ήταν ψαρωμένα. Την βγάλανε στην αυλή να παίξει, πήγε να προσεγγίσει τα άλλα παιδιά αλλά μάλλον την αγνοήσανε, και έπαιξε μόνη της, χωρίς κανένα πρόβλημα όμως/
Πέρασε σε κάποια φάση η ψυχολόγος, της μίλησε το πολύ 5 λεπτά. Ήρθε μετά και σε εμάς και πάνω που συζητούσαμε για τα θεματάκια και τις ιδιαιτερότητες που έχουμε, σηκώθηκε γιατί υπήρχε μια άλλη κυρία η οποία όπως ειπώθηκε βιαζόνταν πολύ, οποτε μάλλον ήταν πιο σημαντική απο εμάς.
Μετά μας ζήτησαν να περάσει κανα 2 ώρες μέσα στο τμήμα να δουν πως θα παει. Όταν την πήραμε ήταν κατενθουσιασμένη, χαιρέτησε τα παιδιά και τους είπε "χάρηκα που σας γνώρισα, θα τα πούμε άλλη μέρα".
Την άλλη μέρα μας κάλεσαν και είπαν μια μπούρδα δικαιολογία ότι είναι μεγάλο το τμήμα και δεν ξέρουν αν μπορούν να την αφομοιώσουν. Εγώ τώρα να της εξηγήσω τη. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας Χριστός Ανέστη. 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ιδιωτικό σχολείογια τον γιο μου ο οποίος θα πάει δημοτικό του χρόνου  ξεκινώντας από Ν. Προάστια, αν όμως δεν μας καλύπτει θα ανοιχτούμε και ευρύτερα.

 

Κάνοντας μια πρώτη αναζήτηση μέσω του γκουγκλ βλέπω ότι τα κοντινότερα είναι 

Γεννάδιος 

Γιαννοπούλου 

Πασχάλη 

Ζωη

Ιορδανάκειον 

Μαλλιαρά

Ξενόπουλου 

Σταυράκη 

 

 

Σίγουρα αναζητούμε οσο το δυνατόν μικρότερο αριθμό μαθητών ανά τάξη, καλή και αυθεντική επικοινωνία με το σχολείο. Από τα αναγραφόμενα σε προηγούμενες συζητήσεις καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο να αποφύγουμε τον Ζωη λόγω αριθμού μαθητών. Κατά 

 

Σε πρόσφατη νοομετρηση που έγινε στο παιδάκι διαπιστώθηκε ότι είναι υψηλών ικανοτήτων μάθησης (χαρισματικοτητα) χωρίς διαπιστωμενα να υπάρχει διαφορετικός νευροτυπος (φάσμα/ΔΕΠΥ ή κάτι σχετικό ) οπότε αναζητάμε ένα σχολείο που θα μπορέσει το παιδάκι να ανθίσει κι άλλο. 

 

Οποιαδήποτε πρόταση την περιμένω με περισσή αγωνία, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, έσντι είπε:

Καλησπέρα σας Χριστός Ανέστη. 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ιδιωτικό σχολείογια τον γιο μου ο οποίος θα πάει δημοτικό του χρόνου  ξεκινώντας από Ν. Προάστια, αν όμως δεν μας καλύπτει θα ανοιχτούμε και ευρύτερα.

 

Κάνοντας μια πρώτη αναζήτηση μέσω του γκουγκλ βλέπω ότι τα κοντινότερα είναι 

Γεννάδιος 

Γιαννοπούλου 

Πασχάλη 

Ζωη

Ιορδανάκειον 

Μαλλιαρά

Ξενόπουλου 

Σταυράκη 

 

 

Σίγουρα αναζητούμε οσο το δυνατόν μικρότερο αριθμό μαθητών ανά τάξη, καλή και αυθεντική επικοινωνία με το σχολείο. Από τα αναγραφόμενα σε προηγούμενες συζητήσεις καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο να αποφύγουμε τον Ζωη λόγω αριθμού μαθητών. Κατά 

 

Σε πρόσφατη νοομετρηση που έγινε στο παιδάκι διαπιστώθηκε ότι είναι υψηλών ικανοτήτων μάθησης (χαρισματικοτητα) χωρίς διαπιστωμενα να υπάρχει διαφορετικός νευροτυπος (φάσμα/ΔΕΠΥ ή κάτι σχετικό ) οπότε αναζητάμε ένα σχολείο που θα μπορέσει το παιδάκι να ανθίσει κι άλλο. 

 

Οποιαδήποτε πρόταση την περιμένω με περισσή αγωνία, σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ο Πασχάλης δεν υπάρχει πια.Ειναι το Ιnternational σχολείο ims.Ειναι ειδικη κατηγορία από μόνο του.Δεν ακολουθεί το ίδιο πρόγραμμα μετά αλλά που αναφέρετε.Αυτη την εποχή όμως δεν ξέρω πόσα σχολεία έχουν διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση ιδιωτικού σχολείου για τον γιο μου. Αυτό που δεν περίμενα είναι το ότι στα ιδιωτικά οι τάξεις έχουν περισσότερους μαθητές κατά κανόνα από ότι στα δημόσια. Πόσο αρνητικό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Θέλω να κινήσω διαδικασίες ώστε να κάνω εγγραφή για την μεθεπόμενη χρονιά (24-25) . Ο γιος μου αυτή την στιγμή φοιτά στο προνηπιο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση ιδιωτικού σχολείου για τον γιο μου. Αυτό που δεν περίμενα είναι το ότι στα ιδιωτικά οι τάξεις έχουν περισσότερους μαθητές κατά κανόνα από ότι στα δημόσια. Πόσο αρνητικό είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Περυσι πηγε η κορη μου στην Εκπαιδευτικη Αναγεννηση και ακολουθει η κριτικη που μολις ανεβασα  και στο google. 
Να πω οτι εχω φιλους που πανε σε μεγαλυτερες ταξεις τα παιδια τους και ειναι ευχαριστημενοι οποτε ιδανικα ισως τα προβληματα που αντιμετωπίσαμε να εμφανιζονται μονο στο προνηπιο, νηπιο? Δεν ξερω παντως εμεις δεν μειναμε καθολου ευχαριστημενοι και εκ των υστερων που συγκρινουμε και το νεο περιβαλλον νιωθω ακομα πιο απογοητευμενη απο το τι περασε το  παιδι περυσι..Επειδη μεσω αυτου του φορουμ, του google και γνωστων μαζεψα τις περισσοτερες πληροφοριες οταν διαλεγα σχολειο θεωρω οτι ειναι χρεος μου να γραψω την εμπειρια μας.
 

 

Ειχαμε πολυ κακη εμπειρια στο προνηπιο το οποιο μαλλον αντιμετωπιζουν ως παρκινγκ και οχι ως κομματι του σχολειου. Μηδαμινη επικοινωνια στο τετραδιο με τη δασκαλα.Απειρα περιστατικα χτυπηματος του παιδιου απο αλλα παιδια μεχρι κοψιμο με ψαλιδι στα ρουχα και στα παπουτσια του,κακες πρακτικες διαχωρισμου σε καλα και κακα παιδια, προσπαθεια επιρριψης ευθυνων στο οικογενειακο περιβαλλον , μας παρεπεμψαν για αξιολογηση του παιδιου για πιθανη δεπυ καθως και για παρακολουθηση απο παιδοψυχολογο οπου ταλαιπωρηθηκαμε μια ολοκληρη χρονια.Τελικα το παιδι αξιολογηθηκε χωρις κανενα θεμα και η ψυχολογος καθε φορα προσπαθουσε να καταλαβει γιατι πηγαιναμε.Η συμβουλη δε του ιατροπαιδαγωγικου αφου μιλησε με το παιδι το οποιο πλεον ειχε αρχισει και ειχε εφιαλτες με το σχολειου ηταν να αλλαξουμε σχολειο.Στο τελος ενω ειχαμε προπληρωσει ηδη την επομενη χρονια επιλεκτικα δεν μας εστειλαν ενημερωσεις για τη νεα χρονια και οταν ζητησα τον λογο σε ραντεβου που τελικα δεν εμφανιστηκε ποτε η ιδιοκτητρια μας ειπαν ουτε λιγο ουτε πολυ οτι επειδη το παιδι μας ηταν πανεξυπνο καλο θα ηταν να παει σε international σχολειο.Αγνοωντας τις υποδειξεις τους και τις προτασεις τους για δυο συγκεκριμενα σχολεια διαλεξαμε ενα αλλο ιδιωτικο στο οποιο και κανενα απο αυτα τα προβληματα δεν αντιμετωπισαμε και το παιδι μας ειχε μια ομαλοτατη χρονια και πραγματικα ανθισε στο νεο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

 

Αν υπάρχει κάποιος γονέας που να είναι σε αναζήτηση σχολείου για 4η δημοτικού αυτήν την περίοδο για περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός, Παπάγου, Ψυχικό, Γέρακας μπορεί να επικοινωνήσει ιδιωτικά μαζί μου καθώς θα ήθελα να τον/την ρωτήσω κάτι.

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα, επαναφέρω το θέμα κάθως ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά! 
Του χρόνου ο μικρός μου θα ξεκινήσει στη πρώτη δημοτικού. Υπάρχουν κάποια σχολεία που έχουμε επιλέξει να δούμε μέσα στο επόμενο διάστημα. Κάποια απο αυτά τα έχουμε ήδη επισκεφτεί . Κάθε πληροφορία σχετικά με αυτά τα σχολεία θα ηταν πολυ χρήσιμη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων . καλή σχολική χρονία για ολα τα παιδάκια!!!

 

1) Ι.Μ Παναγιωτόπουλου

2) Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλίνων

3) Σχολή Κανάση (Αγία Παρασκευή )

4) Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου

5) Εκπαιδευτήρια Βούλας Καλάνδρου 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
On 31/10/2022 at 4:47 ΜΜ, Kater1n@ είπε:

Στα βόρεια έχει αρκετά σχολεία, διαφόρων στιλ, γι'αυτό ζήτησα από τη θεματοθέτρια να παραθέσει κάποια κριτήρια, για να μπορέσει να απαντήσει κάποιος αποτελεσματικά.

Δεν έχω ιδέα για τα νότια δυστυχώς, μιας και εγώ στα βόρεια έψαχνα.

Τα δίδακτρα τα γράφουν οι σελίδες των περισσότερων σχολείων. Στο σχολείο που γράψαμε την κόρη μας δεν ανέβηκαν σε σχέση με αυτό που έγραφε στο site τους ένα χρόνο πριν & δε θα αλλάξουν σε όλο το δημοτικό. Επειδή κάναμε την εγγραφή πριν καιρό, δεν έχω αντιληφθεί τί έγινε μετά.

Ως προς τα ιδιαίτερα, επειδή η κόρη μας είναι στην α' δημοτικού, τηρώ επιφυλάξεις, αλλά εμείς σαν γονείς θα θέλαμε να τα αποφύγουμε, σε όλο το δημοτικό τουλάχιστον. Έχω καταλάβει ότι αν & πόσο νωρίς θα ξεκινήσει & ιδιαίτερα μαθήματα το παιδί, ενώ πηγαίνει παράλληλα & σε ένα ιδιωτικό δημοτικό όπου γίνεται καλή δουλειά στην τάξη, εναπόκειται κυρίως στη νοοτροπία των γονιών. Από εκεί & πέρα, υπάρχουν σχολεία των οποίων οι μαθητές ακούς να κάνουν ιδιαίτερα κατά σύστημα & υποθέτω ότι έχει να κάνει με το κατά πόσο το σχολείο επιρρίπτει το βάρος της μάθησης στην οικογένεια (αυτό φαίνεται από το πόσα κάνουν στην τάξη & πόσα έχουν να κάνουν στο σπίτι).

Γεια σας! Μπορεω να ρωτησω σε ποιο σχολειο πηγατε τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Έχω βοηθηθεί πολύ από τις σελίδες αυτού του forum, οπότε θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να φανώ χρήσιμη σε γονείς που ψάχνουν πληροφορίες.

 

Έχω σχηματίσει προσωπική άποψη για τον βρεφονηπιακό σταθμό LEARNING HOME (πρώην LEARNING STEPS) στην Κηφισιά, το νηπιαγωγείο των ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΩΝ στο Μαρούσι και το δημοτικό των ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ στην Βαρυμπόμπη. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω λεπτομέρειες είτε ιδιωτικά είτε σε αυτό το thread. Κάθε ένα από αυτά τα σχολεία είχε τα καλά του και τα κακά του.

 

Θα ήθελα ωστόσο να μοιραστώ την αντιμετώπιση που βιώσαμε στις Ουρσουλίνες, όχι για να κατηγορήσω τις Ουρσουλίνες (πολλά, αν όχι τα περισσότερα, σχολεία στη θέση τους θα έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα): Ο γιος μου ήταν 5 ετών όταν φοίτησε στο νηπιαγωγείο τους. Δυστυχώς την φετινή άνοιξη διαπιστώσαμε ότι του έκαναν συστηματικό bullying 2 αγόρια από την τάξη του (λεκτικό και σωματικό) επί μήνες, και το καταλάβαμε από τα σχολικά πάρτυ στα οποία πηγαίναμε μόλις άνοιξε ο καιρός. Το παιδί δεν ήθελε να καρφώσει τους συμμαθητές του και δεν μίλαγε μέχρι τότε. Η δασκάλα, η διευθύντρια και η σχολική ψυχολόγος έκαναν τις ανήξερες όταν ζητήσαμε διευκρινίσεις. Η ψυχολόγος μάλιστα μας είπε ότι το παιδί μας λέει ψέματα, και να το ρωτήσουμε για ποιο λόγο αισθάνεται την ανάγκη να λέει ψέματα. Μέχρι που μια μέρα ο σύζυγός μου εμφανίστηκε αιφνιδιαστικά στο διαλειμμα και τα είδε όλα ιδίοις όμμασι. Τότε η διευθύντρια έριξε το φταίξιμο στο παιδί μας, ότι "παραείναι ευαίσθητο και προϋπήρχε το πρόβλημα". Τελικά αλλάξαμε σχολείο. Τώρα το παιδί είναι πολύ χαρούμενο στο νέο σχολείο του. Βέβαια το παιδί μας είχε κι ελαφριές μαθησιακές δυσκολίες, πήγαμε στο ΚΕΔΑΣΥ, μας είπαν να συνεχίσει στην Α' Δημοτικού αλλά με βοήθεια από τμήμα ένταξης. Οι Ουρσουλίνες μόλις ξεστομίσαμε την λέξη ΚΕΔΑΣΥ μας το έκαναν απόλυτα σαφές ότι δεν ήθελαν να συνεχίσουμε την συνεργασία. Προσοχή λοιπόν γονείς που έχετε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες (ή υποψία αυτών) και γονείς που έχετε απευθυνθεί στο ΚΕΔΑΣΥ, τα ιδιωτικά σχολεία μάλλον δεν μας θέλουν για πελάτες! Βεβαίως ξέρω πολύ κόσμο που είναι πολύ ευχαριστημένος από το σχολείο αυτό, και μπορώ κι εγώ να διακρίνω αρκετά καλά στοιχεία. Εμάς όμως δεν μας ταίριαξε και δεν του ταιριάξαμε.

 

Καλή τύχη σε όλους τους γονείς στην αναζήτησή τους!

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2023 at 10:20 ΠΜ, g1g1 είπε:

Γνωρίζετε αν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία με ολιγάριθμα παιδάκια στην τάξη;

 

Μέχρι πόσα παιδιά το χαρακτηρίζεις ολιγάριθμο; Το χαμηλότερο που έχω ακούσει είναι 18 παιδιά ανά τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πηγα σε διαφορα ιδιωτικα για να ρωτησω για την α δημοτικου *του χρονου* και μας πηραν τηλ να παμε με το παιδι...οπου το πηραν μαζι με αλλα παιδια για να κανουν λεει ''τεστ'' ....τοτε ρωτησαν εμας τους γονεις που ειμασταν σε μια αιθουσα αν εχουμε καποια ερωτηση..... μια μητερα ειπε οτι ο γιος της παει λογοθεραπεια και αν αυτο ειναι αποτρεπτικο για να τον παρουν στο σχολειο...εκει ο εκπροσωπος του σχολειου αρχισε να τα μασαει να λεει αρες μαρες κουκουναρες και να απαντα αοριστα....αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν το παιδι εχει καποιο προβλημα , οποιοδηποτε προβλημα δε μπορει πχ να πει το ρ λεμε τωρα........το βλεπουν και το πετανε!και μετα σου λενε αηδιες οτι δεν υπαρχουν θεσεις η καποια δικαιλογια....ΝΟΜΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σχολειο να πει οχι σε αιτηση μαθητη.Αλλα αν γινοταν αυτο απλα θα περνανε τους παντες οποιος παει πρωτος και δεν θα μας λεγαν μια συναντηση αλλη μια συναντση.Ειναι απαραδεχτο να φερνουν τους γονεις που ειναι πελατες και τα παιδακια που ειναι μικρα και δεν αντιλαμβανονται τη σκατοψυχια των μεγαλων σε αυτη τη κατασταση.Ειναι ντροπη!και ατιμια.Ας λενε εξαρχης οτι ξερετε κατι ? αν εχετε μαθησιακες δυσκολιες μικρες η μεγαλες δε θα σας δεχτουμε.Να μην μπαινουμε σε αυτη την διαδικασια.Τι ειναι αυτο ν μας περιφερουν να μας μιλανε 100 ωρες να βλεπουμε μετα στο δρομο αλλους γονεις απο τη συναντηση.Τι ειναι αυτο?απαραδεκτο.Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο ιδιωτικο που να μην κανει ''αξιολογηση'' στο παιδι ! ποιος κανει την αξιολογηση? ειναι αναπτυξιολογος γιατρος? τι τους κανουν στην αξιολογηση?τι απαντας στο παιδι σου αν σου πει ''θα ξανα ερθω?'' δε ξερω παιδι μου κατι τυποι που ουτε που τους ξερω το βιογραφικο τους την ειδικοτητα τους σε πηραν μονοι τους και σε ''τεσταραν?'' να σοβαρευτουμε λιγο.Εχω απογοητευτει!!!!το δημοσιο ειναι ΧΑΛΙΑ στη περιοχη μου , τα ιδιωτικα το παιζουν θεοι...δλδ τι πρεπει να κανω?να πουλησω σπιτι να κλεισω επιχειρηση και να παω στη φινλανδια να ζησω να ψαρευω μπαρμπουνια στα εργοστασια για να μην πεσει στην ελληνικη παρανοικη εκπαιδευση το παιδακι μου.Ελεος.Δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ.Δε τα κραταγαμε τα ερμα τα φωτα να βλεπουμε και τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 11:42 ΜΜ, cronut είπε:

πηγα σε διαφορα ιδιωτικα για να ρωτησω για την α δημοτικου *του χρονου* και μας πηραν τηλ να παμε με το παιδι...οπου το πηραν μαζι με αλλα παιδια για να κανουν λεει ''τεστ'' ....τοτε ρωτησαν εμας τους γονεις που ειμασταν σε μια αιθουσα αν εχουμε καποια ερωτηση..... μια μητερα ειπε οτι ο γιος της παει λογοθεραπεια και αν αυτο ειναι αποτρεπτικο για να τον παρουν στο σχολειο...εκει ο εκπροσωπος του σχολειου αρχισε να τα μασαει να λεει αρες μαρες κουκουναρες και να απαντα αοριστα....αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν το παιδι εχει καποιο προβλημα , οποιοδηποτε προβλημα δε μπορει πχ να πει το ρ λεμε τωρα........το βλεπουν και το πετανε!και μετα σου λενε αηδιες οτι δεν υπαρχουν θεσεις η καποια δικαιλογια....ΝΟΜΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σχολειο να πει οχι σε αιτηση μαθητη.Αλλα αν γινοταν αυτο απλα θα περνανε τους παντες οποιος παει πρωτος και δεν θα μας λεγαν μια συναντηση αλλη μια συναντση.Ειναι απαραδεχτο να φερνουν τους γονεις που ειναι πελατες και τα παιδακια που ειναι μικρα και δεν αντιλαμβανονται τη σκατοψυχια των μεγαλων σε αυτη τη κατασταση.Ειναι ντροπη!και ατιμια.Ας λενε εξαρχης οτι ξερετε κατι ? αν εχετε μαθησιακες δυσκολιες μικρες η μεγαλες δε θα σας δεχτουμε.Να μην μπαινουμε σε αυτη την διαδικασια.Τι ειναι αυτο ν μας περιφερουν να μας μιλανε 100 ωρες να βλεπουμε μετα στο δρομο αλλους γονεις απο τη συναντηση.Τι ειναι αυτο?απαραδεκτο.Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο ιδιωτικο που να μην κανει ''αξιολογηση'' στο παιδι ! ποιος κανει την αξιολογηση? ειναι αναπτυξιολογος γιατρος? τι τους κανουν στην αξιολογηση?τι απαντας στο παιδι σου αν σου πει ''θα ξανα ερθω?'' δε ξερω παιδι μου κατι τυποι που ουτε που τους ξερω το βιογραφικο τους την ειδικοτητα τους σε πηραν μονοι τους και σε ''τεσταραν?'' να σοβαρευτουμε λιγο.Εχω απογοητευτει!!!!το δημοσιο ειναι ΧΑΛΙΑ στη περιοχη μου , τα ιδιωτικα το παιζουν θεοι...δλδ τι πρεπει να κανω?να πουλησω σπιτι να κλεισω επιχειρηση και να παω στη φινλανδια να ζησω να ψαρευω μπαρμπουνια στα εργοστασια για να μην πεσει στην ελληνικη παρανοικη εκπαιδευση το παιδακι μου.Ελεος.Δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ.Δε τα κραταγαμε τα ερμα τα φωτα να βλεπουμε και τιποτα!

Υπάρχουν ιδιωτικά πο φιλικά σε παιδιά με δυσκολίες πρέπει να ρωτήσεις. Όχι τα ίδια τα σχολεία γενικά γονεις. Υπάρχουν όμως κάποια σίγουρα. Εγώ ξέρω παιδί που είχε δυσλεξία Κ έδινε προφορικά πάντα Κ πολύ "κακος" μαθητης δεν θυμάμαι σε πιο ιδιωτικό πήγαινε αλλά πήγαινε σε ιδιωτικό Κ τελικά δεν του βγήκε σε κακο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...