Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΓΑΛΑ (ΑΛΜΙΡΟΝ) ΣΕ ΑΛΜΙΡΟΝ ΑΡ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΠΕΜΠΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ. ΤΙ ΘΗΛΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΕΧΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ CHICCO.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχας ποσο ειναι το μωρακι σου? και η δικια μου ειχε παλινδρομηση και επερνε αντιαναγωγικο καταρχας απο οτι ξερω ρωτωντας 3 διαφορετικους παιδιατρους θηλες ανατομικες που εχουν την ανατομια της θηλης του στηθους ειναι μονο της NUK και μαλιστα το καουτσουκ και οχι σιλικονης. η σιλικονη ειναι πολυ σκληρη. 2ο:την θηλη θα της ανοιξεις τρυπες ετσι ωστε οι σταγονες που θα πεφτουν να μην μπορεις να τις μετρησεις στο αντιαναγωγικο γαλα που ειναι πιο πυχτο εγω πηρα συμφωνα παντα με τις οδηγιες παιδιατρου μια συγιγγα 5αρα καις πολυ καλα την βελονα και μεγαλωνεις τις ηδη υπαρχουσες τρυπες να ρεει το γαλα.φυσικα μετα το καψιμο εννοειται πλυσιμο και αποστειρωση .πιστευω να σε βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια εδώ αλλά είμαι μαμά δύο κοριτσιών. 2 χρονών και κάτι και ενός βρέφους 7 εβδομάδων. Δίνω στο μωράκι μου το frezylac ar λόγο παλινδρόμησης. Έχω μπιμπερο dr brown με θηλή 0+, το γάλα αυτό είναι τόσο παχύρευστο που δεν περνάει με τίποτα από την τρύπα επομένως προσπάθησα να ανοίξω κι άλλο την τρύπα με αποτέλεσμα να τρέχει πολύ γρήγορα και όχι σταγόνα σταγόνα, περιμένω να μου έρθουν οι θηλές από 3+ αλλά φοβάμαι ότι και με αυτές θα δυσκολευτεί απλός δεν ήθελα να πάμε κατευθείαν σε θηλές 6+. Πείτε μου τι μπιμπερο και τι θηλές χρησιμοποιείται όσες ξέρετε από παχύρευστο γάλα. Το μωράκι μου είναι 7 εβδομάδων και προς το παρόν πίνει από τις θηλές που άνοιξα και αδειάζει 150 μλ σε 2 λεπτά 

Link to comment
Share on other sites

Γειά  σας 

δείτε και εδώ 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 6:02 ΜΜ, Marina K.. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια εδώ αλλά είμαι μαμά δύο κοριτσιών. 2 χρονών και κάτι και ενός βρέφους 7 εβδομάδων. Δίνω στο μωράκι μου το frezylac ar λόγο παλινδρόμησης. Έχω μπιμπερο dr brown με θηλή 0+, το γάλα αυτό είναι τόσο παχύρευστο που δεν περνάει με τίποτα από την τρύπα επομένως προσπάθησα να ανοίξω κι άλλο την τρύπα με αποτέλεσμα να τρέχει πολύ γρήγορα και όχι σταγόνα σταγόνα, περιμένω να μου έρθουν οι θηλές από 3+ αλλά φοβάμαι ότι και με αυτές θα δυσκολευτεί απλός δεν ήθελα να πάμε κατευθείαν σε θηλές 6+. Πείτε μου τι μπιμπερο και τι θηλές χρησιμοποιείται όσες ξέρετε από παχύρευστο γάλα. Το μωράκι μου είναι 7 εβδομάδων και προς το παρόν πίνει από τις θηλές που άνοιξα και αδειάζει 150 μλ σε 2 λεπτά 

Με 3+ θα είσαι ΟΚ προς το παρόν, αλλά πάρε και 6+ να έχεις.

 

Ειχα το ίδιο θέμα, πάντα παίρνεις ένα μέγεθος μεγαλύτερο από την ηλικία.

 

Στην μετάβαση παίρνει λίγο χρόνο το μωρό να συνηθίσει την καινούργια ροή αλλά με υπομονή θα τα καταφέρετε. Θέλει λίγο trial and error για να το βρείτε.

 

150 ml σε 2’ είμαι παρα πολύ γρηγορα για παιδί με παλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Με 3+ θα είσαι ΟΚ προς το παρόν, αλλά πάρε και 6+ να έχεις.

 

Ειχα το ίδιο θέμα, πάντα παίρνεις ένα μέγεθος μεγαλύτερο από την ηλικία.

 

Στην μετάβαση παίρνει λίγο χρόνο το μωρό να συνηθίσει την καινούργια ροή αλλά με υπομονή θα τα καταφέρετε. Θέλει λίγο trial and error για να το βρείτε.

 

150 ml σε 2’ είμαι παρα πολύ γρηγορα για παιδί με παλινδρόμηση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τελικά όντως οι θηλές 3+ είναι εντάξει προς το παρόν και πρόσθεσα στην παραγγελία και άλλες 4 θηλες 6+ να έχω. Είχα σκάσει δύο μέρες που το παιδί έπινε έτσι αλλά στην περιοχή μου έψαξα παντού για τέτοιες θηλές και δεν είχε κανείς. Οπότε έπρεπε να περιμένω την παραγγελία μου και το μωράκι μου πια είναι χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.. ως πιο παλιές μανούλες.. έχω ένα μωρό 2,5 μηνών. Έχει παλινδρόμηση και η γιατρός μας χορηγεισαι το algoral. Ξεκίνησα να το χορηγώ μέσα σε θηλή από μπιμπερο.. αλλά πλέον το μωρό μου δεν το τραβάει.. έχετε κάποιον άλλον τρόπο στο νου σας; Με σύριγγα το φτύνει.. πώς αλλιώς θα μπορούσα να το χορηγώ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...