Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο πληρώνετε την επίσκεψη στον παιδίατρο?


lhelena

Recommended Posts

Είναι νωρίς ακόμη για μένα, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.

Γενικά τι παίζει στη Νέα Σμύρνη από τιμές;

Μια γνωστή που δέχεται στο σπίτι πληρώνει 60 ευρώ και μια άλλη που το πάει πληρώνει 30 ευρώ (χωρίς αποδείξεις).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις οταν γεννηθηκε που ερχοταν στο σπιτι την πληρωναμε 60 ευρω . Μετα οταν εγινε 3 μηνων(λογω που ουτε καροτσι ακομα ειχαμε ουτε καιρος ηταν για βολτες τον ιανουαριο) που πηγαιναμε στο ιατρειο της 30 ευρω + παντα γαλα κ κατι αλλα δειγματα δηλδ. στην ουσια μας εδινε ενα κουτι γαλα που ειχε 18 ευρω δηλδ. μας εβγαινε η επισκεψη περιπου 12 ευρω :D:rolleyes: Κ παντα με αποδειξη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Το ξέρω ότι δεν είναι το βασικό κριτήριο για την επιλογή παιδιάτρου, αλλά θα ήθελα να ξέρω , αν τα 50 ευρώ που πληρώνω ανά επίσκεψη είναι λίγα ή πολλά. Πόσο πληρώνετε , αλήθεια , την επίσκεψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι σαν νουμερο μου χτυπησε καπως ασχημα το 50αρι.

Αλλα... Εμεις δινουμε 45 αν παιδι στο Βελγιο και παμε στα εξωτερικα ιατρια του νοσοκομιου και στην ηλικια που εινα πλεον μονο για ζυγισμα και μετρημα.

Οποτε αν το ολο "πακετο" σε καλυπτει τι να πω...

Στην Ελλαδα σε παιδιατρο εχουμε να παμε (ευτυχως) απο το 2010. Τοτε ειχαμε δωσει 75ευρω στο Ιατρικο και 35 ευρω σε ιδιωτη που μας εβλεπε πρωτη φορα αλλα μας εδωσε το κινητο της να την παρουμε και να την ενημερωσουμε την Καθαρη Δευτερα οποτε καλο ηταν το ποσο

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε πρωί που δέχεται με ΕΟΠΥΥ δεν πληρώνουμε τίποτα, αν πάμε απογευματινό 30ευρώ. Γενικά δεν παρεξηγιέται αν μία το κάνουμε έτσι, μία αλλιώς. Την ξέρουμε πολλά χρόνια όμως (έχει μεγαλώσει 4 παιδιά στην ευρύτερη οικογένεια) και θα αναλάβει και το νέο που έρχεται.

Περιοχή Αργυρούπολη Αττικής(αν παίζει κάποιο ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται και μένα κάπως το 50 , παλιότερα δεν μου κακοφαινόταν τόσο ( είναι η ταρίφα του κάποια χρόνια τώρα ) , αλλά τώρα χρειάστηκε να κάνουμε μαζεμένες κάποιες επισκέψεις. Όσο να ναι , το 50ρικο για μια 10 λεπτη τυποποιημένη εξέταση και για να γράψει αντιβιώσεις είναι κάπως... Εμπιστεύομαι βέβαια απόλυτα τον γιατρό και δύσκολα τον αλλάζω, αλλά θα ήθελα να έχω back up και κάποιον του ΕΟΠΠΥ.

 

vtgian, επειδή είμαι και εγώ των Νοτίων Προαστίων, αν ήθελες μας αναφέρεις σε ποιο γιατρό πας ( ή σε πμ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια να κάνω μία χαζή ερώτηση; Όταν πάτε μαζί τα παιδιά στον Παιδίατρο σας κάνει καμία έκπτωση ή χρεώνει κανονικά την κάθε επίσκεψη; Μάλλον κανονικά ε; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον δικό μου μη ρεζιλευτώ! Μέχρι τώρα τα πάω χώρια τα παιδιά κι έχω αυτήν την απορία. Τι να κάνουμε, πολλά τα έξοδα με τα παιδιά κι αναρωτιέμαι!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, dreamstar είπε:

Κορίτσια να κάνω μία χαζή ερώτηση; Όταν πάτε μαζί τα παιδιά στον Παιδίατρο σας κάνει καμία έκπτωση ή χρεώνει κανονικά την κάθε επίσκεψη; Μάλλον κανονικά ε; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον δικό μου μη ρεζιλευτώ! Μέχρι τώρα τα πάω χώρια τα παιδιά κι έχω αυτήν την απορία. Τι να κάνουμε, πολλά τα έξοδα με τα παιδιά κι αναρωτιέμαι!

Εγώ τα πάω και τα δυο μαζί και μου το χρεώνει διπλά. Δηλαδή από εκεί που μου έπαιρνε 30 τώρα μου παίρνει 60 και για τα δυο. Και εμένα ο άντρας μου λέει «ε και εσυ γιατί δεν της αφήνεις 50 να της πεις» αλλά εγώ ντρέπομαι :p όποτε τις δίνω 60 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, dreamstar είπε:

Κορίτσια να κάνω μία χαζή ερώτηση; Όταν πάτε μαζί τα παιδιά στον Παιδίατρο σας κάνει καμία έκπτωση ή χρεώνει κανονικά την κάθε επίσκεψη; Μάλλον κανονικά ε; Ντρέπομαι να ρωτήσω τον δικό μου μη ρεζιλευτώ! Μέχρι τώρα τα πάω χώρια τα παιδιά κι έχω αυτήν την απορία. Τι να κάνουμε, πολλά τα έξοδα με τα παιδιά κι αναρωτιέμαι!

Μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό γιατί η δικιά μου όταν είχα μόνο 1 παιδί με απόδειξη έπαιρνε 35, χωρίς 30 κ σιγά σιγά το πήγε 25 κ με το που γέννησα κ το δεύτερο παιδί πήγε κατευθείαν στα 20ευρω χωρίς απόδειξη κ 1 φορά που τα πήγα κ τα 2 για εξέταση πήρε 30 ευρώ. Άλλες φορές αν απλά θέλει να δει βάρος κ ύψος απ' τη μεγάλη δεν μου παίρνει καθόλου, μόνο 20 ευρώ για το δεύτερο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

€40. Νομίζω παλιότερα έπαιρνε πιο πολλά. Καμιά φορά παίρνει και €30 αν είναι, για παράδειγμα, να εξετάσει το παιδί για να πάρουμε βεβαίωση για το σχολείο ή τις δραστηριότητες. Σε επανεξέταση δεν μας παίρνει χρήματα. Είναι παιδίατρός μας από όταν γεννήθηκε η μικρή. 

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30 η επίσκεψη, αν είναι πάνω από ένα παιδιά, χρεώνει άλλα 10-20 ανά παιδί ανάλογα με το τι θα κάνει. Αν είναι κάτι απλό, όπως μόνο συνταγογράφηση, 10 ευρώ το παιδί. Θυμάμαι καμιά δεκαριά χρόνια πριν τιμές στα 50-60 ευρώ, αλλά έχω χρόνια να ακούσω τέτοια ποσά από παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τις τιμές που είπατε δεν θα σχολιάσω καθόλου της @supermum όταν εξετάζει κ τα 2 παιδιά μαζί, ούτε 10 ευρώ έκπτωση? @irin για το 1 παιδί θεωρώ αρκετά τα λεφτά που δίνεις. Ευτυχώς δεν σου παίρνει καθόλου για το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Primavera said:

25 ο δικος μας, επειδη εργαζομαστε και οι δυο, στα ζευγαρια που εργαζεται ο ενας παιρνει 20

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω - τιμολόγηση με ΟΑΕΔ!!! 

 

Εμάς μας παίρνει 30 ευρώ την επίσκεψη, 50 ευρώ μας είχε πάρει ένας άλλος παιδίατρος στις αρχές που ακόμα ψαχνόμασταν, αυτός όμως ερχόταν σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...