Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμος στον 5ο μήνα χωρίς εδραιωση


Recommended Posts

Γειά σας! Προσπαθώ εδώ κ καιρό να γράψω αλλά δε ξέρω τι κάνω λάθος και δεν ανεβαίνει το κείμενο. 

Είχα πάρει χάπι διακοπής θηλασμού εν ολίγοις από το νοσοκομείο διότι είχε χαλινό το μωρό κ δε μπορούσε να τραβήξει, αντί να μου πουν να βγάλω με θήλαστρο.. Ήμουν κ εγώ βεβαια με πολλούς πόνους στην καισαρική και ίσως έβλεπαν ότι δεν αντέχω να προσπαθώ. Τέλος πάντων. Τώρα τι κάνουμε. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ανάλογες εμπειρίες για επαναγαλακτισμο. Γνωρίζω τι πρωτόκολλο άντλησεων. Προσπάθησα από πολύ νωρίς με θήλαστρο αλλά όλη μέρα με το μπεμπακι μου δυστυχώς δε προλάβαινα να κάνω συχνά. Στο τέλος κρατούσα τον μπέμπη μου αγκαλιά κ μου έρχονταν τα κλάματα.

Είχαμε και μετακόμιση μέσα σε όλα.

Τώρα που έχω λίγο περισσότερο χρόνο έλεγα να προσπαθήσω ξανά. Μια πιστοποιημενη σύμβουλος μου είχε πει ότι από τη στιγμή που το στήθος χάνει το σχήμα του και είναι εντελώς άδειο, δεν αξίζει να το προσπαθήσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου

πρέπει να στραφείς σε πιστοποιημένη συμβουλο θηλασμού. Ιδανικά παιδίατρο. 

Τον χαλινό θα επρεπε να τον είχαν διορθωσει αντι να σου πουν να μη θηλασεις ετσι δεν ειναι; 

Τελος πάντων .... δύσκολο νομίζω τώρα να το δοκιμάσεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.

Για το μωρό μπορεί να είναι καλό αν σου προσφέρει to bonding που σου έλειψε τότε. 

Μόνο με συμβουλο όμως όχι από το ιντερνετ! πρέπει να ξέρεις ότι κάνει την σωστή κίνηση κλπ.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο, όχι μόνο ότι δύσκολα θα κατεβάσεις γάλα αλλά κ για το μωρό το ίδιο, 5 μήνες τωρα έχει μάθει να τρώει με μπιμπερο. Παρόλα αυτά αν το προσπαθήσεις καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 10:57 ΜΜ, belleblue είπε:

Γειά σου

πρέπει να στραφείς σε πιστοποιημένη συμβουλο θηλασμού. Ιδανικά παιδίατρο. 

Τον χαλινό θα επρεπε να τον είχαν διορθωσει αντι να σου πουν να μη θηλασεις ετσι δεν ειναι; 

Τελος πάντων .... δύσκολο νομίζω τώρα να το δοκιμάσεις αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.

Για το μωρό μπορεί να είναι καλό αν σου προσφέρει to bonding που σου έλειψε τότε. 

Μόνο με συμβουλο όμως όχι από το ιντερνετ! πρέπει να ξέρεις ότι κάνει την σωστή κίνηση κλπ.  

Γειά, σ'ευχαριστω για την απαντηση

Είχα και δική μου μαία στο νοσοκομείο, που την γνώρισα 2 μερες όμως πριν γεννήσω. Ενώ ήταν υπέρμαχος θηλασμού, δε την είδα να προσπαθεί και πολύ. Εκείνη μου είπε για το χάπι. Επειδή της έλεγα ότι δεν άντεχα κ τους πόνους από την καισαρική κ φοβόμουν μη πονέσει κ το στήθος. Αλλά δε μου πε για θήλαστρο τίποτα! Κ της ανέφερα εγώ το θήλαστρο αλλά ήταν αργά, είχα ήδη πάρει το χάπι. Αν μου το χε πει, θα το έκανα. Το χαλινό μου τον είπαν την Τρίτη μέρα, αφού είχα πάρει το χάπι... 

Μίλησα με μια σύμβουλο πάλι, μου πε μπορούμε να το δούμε αλλά είναι δύσκολο. Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν ήταν 3 μηνών που είχα περισσότερες ελπίδες, μίλησα με πιστοποιημενη σύμβουλο, και με αποθαρρυνε εντελώς. Θα πω ότι χρησιμοποίησε κ λίγο ειρωνεία.. Δεν έπρεπε να την ακούσω. Είχα ελπίδες αφού ήταν νωρίς. Κ έπιανε ακόμα λίγο το στήθος ο μικρός. Τέλος πάντων.. 

Πάντως το καλό είναι ότι όλο αυτόν τον καιρο, εγώ έβαζα κάθε τόσο τον μικρό στο στήθος, να έχει κ αυτός αυτή την εμπειρία. Κ ας μην είχα γάλα. Κ πάντα όταν τον τάιζα τον είχα πάνω μου στο στήθος σα να θήλαζα. Κ παραδόξως ακόμα κ στον 5ο μήνα, που κ που, πιάνει το στήθος όπως πρέπει, χωρίς να το πονάει. Απλά βλέπει ότι δεν έχει γάλα κ σταματάει. Αυτό το λέω για γυναίκες που ίσως χάνουν κουράγιο ότι το μωρό δε θα ξαναπιάσει στήθος μετά από μπουκάλι. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2023 at 10:02 ΠΜ, mama16 είπε:

Εγώ πάντως το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο, όχι μόνο ότι δύσκολα θα κατεβάσεις γάλα αλλά κ για το μωρό το ίδιο, 5 μήνες τωρα έχει μάθει να τρώει με μπιμπερο. Παρόλα αυτά αν το προσπαθήσεις καλή επιτυχία!!!

Γειά κ ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ναι είναι δύσκολο. Ισχύει. Το καλό είναι ότι το μωρό, ειδικά μέχρι τον 4ο μήνα, οπότε τον έβαζα στο στήθος, το έπιανε τέλεια. Σωστά δλδ. Απλά έβλεπε ότι δεν έχει γάλα κ σταματούσε. Η φύση τα καθοδηγεί, ακόμα κ πιο μετά. Εγώ νόμιζα ότι μετά τον 1ο μήνα δε ξανάπιανουν με τπτ στήθος, αλλά τελικά γίνεται. Είχα χαρεί πολύ που 4μιση τον είχα ακουμπήσει στο στήθος κ γύρισε μόνος του να θηλάσει. Βέβαια ας κατάφερνα να έβγαζα έστω γάλα κ να το δώσω με μπουκάλι. Οκ. Αρκεί να του έδινα μητρικο έστω λίγο. 

Τώρα πλέον βέβαια, περνάει ο καιρός κ όντως δε ξέρω αν υπάρχει επιστροφή. 

Σ ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/1/2023 at 9:46 ΠΜ, Coolbee είπε:

Είχα και δική μου μαία στο νοσοκομείο, που την γνώρισα 2 μερες όμως πριν γεννήσω. Ενώ ήταν υπέρμαχος θηλασμού     / 

Εκείνη μου είπε για το χάπι.

 

αυτό είναι εντελώς τραγικό.  αυτό που περιγράφεις, είναι όχι υπερμαχος θηλασμου αλλά εχθρος. 

Εινα δυνατον;... . ποσο θυμώνω! πόσο θυμωνω με αυτές! άχρηστες είναι ! συγνώμη δηλαδή! Αν είσαι μαία μπράβο, αλλα μην λες οτι ξερεις απο θηλασμό και ότι είσαι υπερμαχος και δινεις τετοιες συμβουλές! στείλε τη μανουλα σε ειδικό!  άσχετες είναι! 

πόσο λυπαμαι !   και εγώ με πόνους ήμουν τι άσχετο αυτό με το να σου προτείνει χάπι, επρεπε απλα να σε ενθαρύνει και να σου πει περισσότερο παυσιπονο! επιτρέπονται τα παυσίπονα στο θηλασμό!  ασε που ειναι λιγες μερες ο πονος της καισαρικής...  

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 9:47 ΠΜ, belleblue είπε:

αυτό είναι εντελώς τραγικό.  αυτό που περιγράφεις, είναι όχι υπερμαχος θηλασμου αλλά εχθρος. 

Εινα δυνατον;... . ποσο θυμώνω! πόσο θυμωνω με αυτές! άχρηστες είναι ! συγνώμη δηλαδή! Αν είσαι μαία μπράβο, αλλα μην λες οτι ξερεις απο θηλασμό και ότι είσαι υπερμαχος και δινεις τετοιες συμβουλές! στείλε τη μανουλα σε ειδικό!  άσχετες είναι! 

πόσο λυπαμαι !   και εγώ με πόνους ήμουν τι άσχετο αυτό με το να σου προτείνει χάπι, επρεπε απλα να σε ενθαρύνει και να σου πει περισσότερο παυσιπονο! επιτρέπονται τα παυσίπονα στο θηλασμό!  ασε που ειναι λιγες μερες ο πονος της καισαρικής...  

 

Τη μαία μου τη σύστησε η γυναικολόγος μου φαντασου κ νόμιζα ότι θα ήταν η ιδανική. Το μόνο καλό που έκανε ήταν που στην ανάνηψη, μου τον είχε φέρει πάνω μου 45 λεπτά να θηλάζει. Κατα τ άλλα ήρθε την επόμενη μέρα κ αντί να μου μάθει πράγματα μου έλεγε πως να το κάνω μπάνιο κ τέτοια. Εγώ ήμουν άσχετη με το θηλασμό. Γι αυτό την προσέλαβα. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να μάθω πράγματα ή ότι έπρεπε να έχω όλη μέρα στο στήθος το μωρό. Κ έπρεπε να σκεφτεί τον χαλινό κ όχι να μου λέει ότι δεν έχω κατάλληλο στήθος. Μα είναι δυνατόν?? Δεν έχω καν επίπεδες θηλες! Που κ πάλι θα μπορούσα! Τώρα που θα πάω στη γιατρό μου, θα της τα πω. Τα θυμάμαι κ θυμωνω αλλά αρκετά μίλησα για τη μαία.. Επίσης δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να βρω πιστοποιημενη σύμβουλο. Νόμιζα ότι ήταν το ίδιο. Αλλά δεν είναι..

Βέβαια και η άλλη η πιστοποιημενη, η όποια είναι και καθημερινά στο instagram, (δε ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα της,προφανώς όχι),κ εκείνη πόσο λάθος έκανε κ 3 μηνών με έκανε να τα παρατήσω! Anyway,μιλησα χθες με μια αλλη σύμβουλο, μου πε να ξεκινήσω κ βλέπουμε πάνω στο μήνα. Κ ότι ήταν απαράδεκτο που δε με βοήθησε η άλλη σύμβουλος όταν ακόμα ήταν 3. 

Αυτά. Από δω κ πέρα ειλικρινά, θα παίρνω γνώμες από πολλούς ειδικούς. Ο ένας μπορεί να χαντάκωσει όλη σου τη ζωή επειδή έτυχε εκείνη τη μέρα να μην έχει όρεξη! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι, 

αλλά να ξέρεις ότι με όλα τα ιατρικά θέματα, όταν είναι εξειδικευμένα, αυτό το πράγμα ισχύει , εκτός και αν είσαι τυχερή και βρήκες απευθείας πραγματικά κάποιον γκουρού.   Ποτέ πάντως να μη βασίζεσαι μόνο στον τίτλο. 

Αυτή την ιστορία πάντως με τις μαίες, την ξέρω πολύ καλά. Δεν είναι υποστηρικτικές παρότι έτσι λένε, πολύ εύκολα βαφτίζεται κάποια υπέρμαχος του θηλασμου χωρίς να έχει γνώσεις ή και θέληση όντως να βοηθήσει.

Αυτό που γράφεις για την πιστοποιημένη σύμβουλο θεωρώ ότι είναι εντελώς εντελώς ακόμα περισσότερο απαράδεκτο. 

Γενικά, δυστυχώς, δεν είναι πολλές εκπαιδευμένες για κάτι τέτοιο.  Εμένα μου είχε πει ότι ήμουν η μόνη από τις πελάτισσες της που ήθελε να το προσπαθήσει τόσο, ίσως είναι και αυτό το θέμα, δεν είναι όλες που θέλουν να το προσπαθήσουν εξαντλώντας όλα τα περιθώρια. 

Οπότε σου λέει, αφού το μέσο όρο δεν το προσπαθεί, γιατί να πιέσω και εγώ, παίζει να μην το κάνουν και για να μην φανούν πιεστικές. 

Καταλαβαίνω ότι είναι και κίνητρο να μην κουράσουν μια νέα μανούλα με δεδομένα που εκείνη δεν θέλει να ακούσει ή την στεναχωρήσουν. 

Είναι λεπτές οι ισορροπίες. 

Όταν όμως, λές ότι θέλεις, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μην έχεις την πρόσβαση στα σωστά δεδομένα, εφόσον πληρώνεις και την ειδικό για αυτό το πράγμα. 

Για αυτό το λόγο κ εγώ πάντως καλύφθηκα σε παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο συν επιπλέον για επιβεβαιωση και πιστοποιημένη συμβουλο, και ήμουν ήσυχη. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Ακριβώς έτσι είναι, 

αλλά να ξέρεις ότι με όλα τα ιατρικά θέματα, όταν είναι εξειδικευμένα, αυτό το πράγμα ισχύει , εκτός και αν είσαι τυχερή και βρήκες απευθείας πραγματικά κάποιον γκουρού.   Ποτέ πάντως να μη βασίζεσαι μόνο στον τίτλο. 

Αυτή την ιστορία πάντως με τις μαίες, την ξέρω πολύ καλά. Δεν είναι υποστηρικτικές παρότι έτσι λένε, πολύ εύκολα βαφτίζεται κάποια υπέρμαχος του θηλασμου χωρίς να έχει γνώσεις ή και θέληση όντως να βοηθήσει.

Αυτό που γράφεις για την πιστοποιημένη σύμβουλο θεωρώ ότι είναι εντελώς εντελώς ακόμα περισσότερο απαράδεκτο. 

Γενικά, δυστυχώς, δεν είναι πολλές εκπαιδευμένες για κάτι τέτοιο.  Εμένα μου είχε πει ότι ήμουν η μόνη από τις πελάτισσες της που ήθελε να το προσπαθήσει τόσο, ίσως είναι και αυτό το θέμα, δεν είναι όλες που θέλουν να το προσπαθήσουν εξαντλώντας όλα τα περιθώρια. 

Οπότε σου λέει, αφού το μέσο όρο δεν το προσπαθεί, γιατί να πιέσω και εγώ, παίζει να μην το κάνουν και για να μην φανούν πιεστικές. 

Καταλαβαίνω ότι είναι και κίνητρο να μην κουράσουν μια νέα μανούλα με δεδομένα που εκείνη δεν θέλει να ακούσει ή την στεναχωρήσουν. 

Είναι λεπτές οι ισορροπίες. 

Όταν όμως, λές ότι θέλεις, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μην έχεις την πρόσβαση στα σωστά δεδομένα, εφόσον πληρώνεις και την ειδικό για αυτό το πράγμα. 

Για αυτό το λόγο κ εγώ πάντως καλύφθηκα σε παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο συν επιπλέον για επιβεβαιωση και πιστοποιημένη συμβουλο, και ήμουν ήσυχη. 

Συμφωνώ απολύτως! 

Πριν λίγο καιρό, στο μαιευτήριο για την γέννηση του μωρού μας, ήμουν μάρτυρας περιστατικού που η μαία οδήγησε με μαθηματική ακρίβεια μητέρα (που επιθυμούσε αποκλειστικό θηλασμό) στο συμπλήρωμα-και πιθανόν αποκλειστικά στη φόρμουλα .

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. αν δεν ξέρει, γιατι λέει ότι ξέρει. Αν δεν θέλει, γιατί λέει ότι θέλει; (εδραίωση / γνώσεις) 

Για να πουλήσει υπηρεσίες... :-(   Εγώ το έχω ακούσει φυσικά πολλές φορές. Δεν το έχω δεί κ μπροστά μου αλλά 100% σε πιστεύω! Και εδώ είναι κάτι που έχει γραφτεί πολλές φορές.  Νομίζω ότι έχει να κάνει με το grandiosity που έχουν οι μαίες που καλώς το έχουν γιατι βοηθούν να γεννηθεί μια ψυχή, λογικό είναι, αλλά όταν σε βλάπτει αυτό εκείνη τη στιγμή, σου παίρνει πάλι κάτι πίσω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , belleblue είπε:

ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. αν δεν ξέρει, γιατι λέει ότι ξέρει. Αν δεν θέλει, γιατί λέει ότι θέλει; (εδραίωση / γνώσεις) 

Για να πουλήσει υπηρεσίες... :-(   Εγώ το έχω ακούσει φυσικά πολλές φορές. Δεν το έχω δεί κ μπροστά μου αλλά 100% σε πιστεύω!

Κι εγώ σχεδόν δεν πίστευα στα αυτιά μου ακούγοντας τις οδηγίες που έδινε. Εντωμεταξύ βρέθηκα και σε δύσκολη θέση διότι ερωτήθηκα από το ζευγάρι κάποια πράγματα και απαντούσα όσο πιο διακριτικά και μετρημένα μπορούσα σκεπτόμενη ότι αφενός δεν γίνεται να μην απαντήσω με την αλήθεια-μου- κι αφετέρου είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες και θα μπορούσε να παρεξηγηθεί ο ρόλος μου. Εντωμεταξύ και οι ιατρικές οδηγίες στην μητέρα αυτή ήταν ας πούμε αμφιβόλου καταλληλότητας και γενικά κι εγώ σκέφτηκα ακριβώς αυτό: αν δεν έχεις έστω υποτυπώδη γνώση ο ίδιος

 

On 4/2/2023 at 4:26 ΜΜ, Coolbee είπε:

Ο ένας μπορεί να χαντάκωσει όλη σου τη ζωή

 

ή τέλοσπάντων να σε χαντακώσει στο προκείμενο.

Τι να πω, κι εγώ αναρωτήθηκα τον λόγο. Δεν ξέρω αλήθεια. Χρειάζεται κι εδώ να γίνει κοινωνιολογική έρευνα. Νομίζω και σε αυτό τον τομέα υπάρχει, προχειρότητα, αντιεπαγγελματισμός και ωχαδερφισμός. Και πληρώνουμε για υπηρεσίες μέτριες/κακές.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τη δευτερη φορα που γεννησα,οταν ερχοντουσαν οι μαιες να μας δουν,με το που εφευγαν,ελεγα στις αλλες που γεννησαμε μαζι αν ειχαν πει καμια βλακεια😅διακριτικα κ αν εβλεπα να προσπαθουν για θηλασμο

επισης τους ελεγα οτι μιλαω απλα με την εμπειρια θηλασμου ενος παιδιου,δ ειμαι ειδικος,κ τους ελεγα ποιες μαιες να ψαξουν που σε ολοκληρο νοσοκομειο ηταν συνολικα 4 που ξερανε τι τους γινεται σε θεμα θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 10:54 ΠΜ, samsympan είπε:

Συμφωνώ απολύτως! 

Πριν λίγο καιρό, στο μαιευτήριο για την γέννηση του μωρού μας, ήμουν μάρτυρας περιστατικού που η μαία οδήγησε με μαθηματική ακρίβεια μητέρα (που επιθυμούσε αποκλειστικό θηλασμό) στο συμπλήρωμα-και πιθανόν αποκλειστικά στη φόρμουλα .

Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία. Η κοπέλα δίπλα μου ήθελε πολύ να θηλάσει και όλες οι μαίες που πέρασαν από το δωμάτιο έδιναν οδηγίες ακριβώς για αποθηλασμο!! Με ρωτούσε μετά κι εμένα κ δεν ήξερα τι να της πω, η θέση μου ήταν λεπτή. Της έλεγε να πάρει θηλαστρο γιατί το μωρό πεινούσε κ εκείνη δεν είχε γάλα ενώ το μωρό δίπλα της σπαραζε για στήθος και ηρεμούσε μόνο εκεί. Της το έπαιρναν να του δώσουν ξένο "μέχρι να κατεβάσει γάλα" -λες και πως θα κατέβαζε αν δεν έβαζε το μωρό!!

Το ίδιο θα πω και για τις μαίες της ΜΕΝΝ, το τι μπαρουφες έλεγαν και τι τέρατα άκουγα (γενικά, όχι για το θηλασμό) δεν περιγράφεται.

Βέβαια να πω και για την αντίθετη περίπτωση όπου ο γιατρός μου είχε δική του σύμβουλο θηλασμού που περνούσε κάθε τρεις και λίγο να δει πως πάω με τον θηλασμό. Παρότι της είχα εξηγήσει ότι δε θέλω να το κάνω και ήμουν πολύ αποφασισμένη και σίγουρη, εκείνη επέμενε και με πίεζε παρα πολυ. 

Γενικά θέλει ένα μέτρο νομίζω σε όλα, και κυρίως να αφήνεις και λίγο τη μαμά να κάνει αυτό που λέει το ένστικτο της, μερικά πράγματα βρίσκονται στη φύση και της μαμάς και του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 7:40 ΜΜ, belleblue είπε:

Ακριβώς έτσι είναι, 

αλλά να ξέρεις ότι με όλα τα ιατρικά θέματα, όταν είναι εξειδικευμένα, αυτό το πράγμα ισχύει , εκτός και αν είσαι τυχερή και βρήκες απευθείας πραγματικά κάποιον γκουρού.   Ποτέ πάντως να μη βασίζεσαι μόνο στον τίτλο. 

Αυτή την ιστορία πάντως με τις μαίες, την ξέρω πολύ καλά. Δεν είναι υποστηρικτικές παρότι έτσι λένε, πολύ εύκολα βαφτίζεται κάποια υπέρμαχος του θηλασμου χωρίς να έχει γνώσεις ή και θέληση όντως να βοηθήσει.

Αυτό που γράφεις για την πιστοποιημένη σύμβουλο θεωρώ ότι είναι εντελώς εντελώς ακόμα περισσότερο απαράδεκτο. 

Γενικά, δυστυχώς, δεν είναι πολλές εκπαιδευμένες για κάτι τέτοιο.  Εμένα μου είχε πει ότι ήμουν η μόνη από τις πελάτισσες της που ήθελε να το προσπαθήσει τόσο, ίσως είναι και αυτό το θέμα, δεν είναι όλες που θέλουν να το προσπαθήσουν εξαντλώντας όλα τα περιθώρια. 

Οπότε σου λέει, αφού το μέσο όρο δεν το προσπαθεί, γιατί να πιέσω και εγώ, παίζει να μην το κάνουν και για να μην φανούν πιεστικές. 

Καταλαβαίνω ότι είναι και κίνητρο να μην κουράσουν μια νέα μανούλα με δεδομένα που εκείνη δεν θέλει να ακούσει ή την στεναχωρήσουν. 

Είναι λεπτές οι ισορροπίες. 

Όταν όμως, λές ότι θέλεις, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μην έχεις την πρόσβαση στα σωστά δεδομένα, εφόσον πληρώνεις και την ειδικό για αυτό το πράγμα. 

Για αυτό το λόγο κ εγώ πάντως καλύφθηκα σε παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο συν επιπλέον για επιβεβαιωση και πιστοποιημένη συμβουλο, και ήμουν ήσυχη. 

Ή αλήθεια είναι ότι έπεσα στη περίπτωση της αγενεστατης πιστοποιημενη συμβούλου... Κ δυστυχώς την άκουσα. Κ έχασα την 2η ευκαιρία για θηλασμό. Ήταν η πρώτη που πήρα τηλέφωνο. Πλέον που μίλησα με άλλες 3, ήταν πολύ ευγενικές, δε το συζητω. Όσο για τις μαιες που λένε ότι ειδικευονται στον θηλασμό, έχεις δίκιο, δε γίνεται κ η μαία να γίνει πολύ πιεστική, διότι δε ξέρει τι θέλει η κάθε νέα μαμά. Απλά η συγκεκριμένη της γιατρού μου, δε προσπάθησε καν. Κ τα λεφτά ήταν εξωφρενικά που ζήτησε... 

Δεν έχω κόλλημα ντε κ καλά που δε θήλασα, απλά μωρέ μετά που γνωρίζεις το μπεμπακι σου, θες τόσο πολύ να σαι αυτή που του παράγει το φαΐ. Κάπως έτσι το βλέπω. Με τη φόρμουλα δεν έχω θέμα, συμφιλιωθηκα θέλοντας και μη.. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 12:37 ΠΜ, Coolbee είπε:

Ή αλήθεια είναι ότι έπεσα στη περίπτωση της αγενεστατης πιστοποιημενη συμβούλου... Κ δυστυχώς την άκουσα. Κ έχασα την 2η ευκαιρία για θηλασμό. Ήταν η πρώτη που πήρα τηλέφωνο. Πλέον που μίλησα με άλλες 3, ήταν πολύ ευγενικές, δε το συζητω. Όσο για τις μαιες που λένε ότι ειδικευονται στον θηλασμό, έχεις δίκιο, δε γίνεται κ η μαία να γίνει πολύ πιεστική, διότι δε ξέρει τι θέλει η κάθε νέα μαμά. Απλά η συγκεκριμένη της γιατρού μου, δε προσπάθησε καν. Κ τα λεφτά ήταν εξωφρενικά που ζήτησε... 

Δεν έχω κόλλημα ντε κ καλά που δε θήλασα, απλά μωρέ μετά που γνωρίζεις το μπεμπακι σου, θες τόσο πολύ να σαι αυτή που του παράγει το φαΐ. Κάπως έτσι το βλέπω. Με τη φόρμουλα δεν έχω θέμα, συμφιλιωθηκα θέλοντας και μη.. 

 

 

On 5/2/2023 at 7:40 ΜΜ, belleblue είπε:

Ακριβώς έτσι είναι, 

αλλά να ξέρεις ότι με όλα τα ιατρικά θέματα, όταν είναι εξειδικευμένα, αυτό το πράγμα ισχύει , εκτός και αν είσαι τυχερή και βρήκες απευθείας πραγματικά κάποιον γκουρού.   Ποτέ πάντως να μη βασίζεσαι μόνο στον τίτλο. 

Αυτή την ιστορία πάντως με τις μαίες, την ξέρω πολύ καλά. Δεν είναι υποστηρικτικές παρότι έτσι λένε, πολύ εύκολα βαφτίζεται κάποια υπέρμαχος του θηλασμου χωρίς να έχει γνώσεις ή και θέληση όντως να βοηθήσει.

Αυτό που γράφεις για την πιστοποιημένη σύμβουλο θεωρώ ότι είναι εντελώς εντελώς ακόμα περισσότερο απαράδεκτο. 

Γενικά, δυστυχώς, δεν είναι πολλές εκπαιδευμένες για κάτι τέτοιο.  Εμένα μου είχε πει ότι ήμουν η μόνη από τις πελάτισσες της που ήθελε να το προσπαθήσει τόσο, ίσως είναι και αυτό το θέμα, δεν είναι όλες που θέλουν να το προσπαθήσουν εξαντλώντας όλα τα περιθώρια. 

Οπότε σου λέει, αφού το μέσο όρο δεν το προσπαθεί, γιατί να πιέσω και εγώ, παίζει να μην το κάνουν και για να μην φανούν πιεστικές. 

Καταλαβαίνω ότι είναι και κίνητρο να μην κουράσουν μια νέα μανούλα με δεδομένα που εκείνη δεν θέλει να ακούσει ή την στεναχωρήσουν. 

Είναι λεπτές οι ισορροπίες. 

Όταν όμως, λές ότι θέλεις, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μην έχεις την πρόσβαση στα σωστά δεδομένα, εφόσον πληρώνεις και την ειδικό για αυτό το πράγμα. 

Για αυτό το λόγο κ εγώ πάντως καλύφθηκα σε παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο συν επιπλέον για επιβεβαιωση και πιστοποιημένη συμβουλο, και ήμουν ήσυχη. 

Μήπως γνωρίζεις αν είναι ακόμα στο φόρουμ η κα ΑΓΛΑΐΑ ΠΑΠΑΔΗΜΑ? Θέλω τόσο πολύ να μου πει τη γνώμη της για επαναγαλακτισμο τώρα. Δε βρίσκω πουθενά, πληροφορίες ώστε να της στείλω έστω ένα email. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...