Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πίεση μετά από κορωνοϊό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα κορονοιο πρώτη φορά τον 15Αυγουστο. Έκτοτε παρατηρώ λίγο ανεβασμένη πίεση. Πήγα στον καρδιολόγο προχθές. Υπέρηχος, καρδιογράφημα κ αιματολογικές όλα πολύ καλά. Μου είπε να μειώσω το αλάτι κ να κάνω άσκηση,αλλά με Μίρκο παιδί λίγο δύσκολο. Ήθελα να μου βάλει χολτερ να δούμε ακριβώς τι γίνεται αλλά διαφώνησε προς το παρόν. Με έχει φάει το άγχος. Είμαι με ένα πιεσόμετρο στο χέρι. Το έπαθε καμιά μετά από τη νόσηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου, εγώ είχα το αντίθετο. 

Είχα χαμηλή πίεση και χαμηλούς σφυγμούς, ήταν απελπιστικό, επρεπε να βρώ διαφορους τρόπου για να ανεβαίνει, πηρα liquorice extract και αυτό βοηθούσε. 

πέρασε μετά από ένα μήνα.  Δεν αντεχόταν!!!

Ξέρω ότι έχω τάση για υπόταση,  γενικότερα (πχ σε μειώσεις διατροφής πάντα πέφτει κ πίεση) αλλά αυτό είδα ότι ήταν πραγματικά ακριβώς από τον κορωνοιό. 

 

Είχα μόνο συστημικά συμπτώματα 1 μερα  χωρίς όσφρηση κ γεύση  (απελιπιστικό!) και αγγειοκινητική ρινίτιδα στο ΦΟΥΛ για έναμήνα   (αυτό ήταν πακέτο λίγο)

κατα τα άλλα μόνο πυρετό 38 για μιση μέρα μόνο κ έφυγε μόνος του. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου, εγώ είχα το αντίθετο. 

Είχα χαμηλή πίεση και χαμηλούς σφυγμούς, ήταν απελπιστικό, επρεπε να βρώ διαφορους τρόπου για να ανεβαίνει, πηρα liquorice extract και αυτό βοηθούσε. 

πέρασε μετά από ένα μήνα.  Δεν αντεχόταν!!!

Ξέρω ότι έχω τάση για υπόταση,  γενικότερα (πχ σε μειώσεις διατροφής πάντα πέφτει κ πίεση) αλλά αυτό είδα ότι ήταν πραγματικά ακριβώς από τον κορωνοιό. 

 

Είχα μόνο συστημικά συμπτώματα 1 μερα  χωρίς όσφρηση κ γεύση  (απελιπιστικό!) και αγγειοκινητική ρινίτιδα στο ΦΟΥΛ για έναμήνα   (αυτό ήταν πακέτο λίγο)

κατα τα άλλα μόνο πυρετό 38 για μιση μέρα μόνο κ έφυγε μόνος του. 

Εγώ την πρώτη μέρα 37.4 αλλά για δύο μέρες τρομερό πόνο σε μέση κ πόδια. Μια μέρα πονοκέφαλο κ μετά όλα καλά αλλά μου έμεινε αυτό. Κ με αγχωνει. Έμαθα κ πως κ σε άλλες δύο κοπέλες συνέβη το ίδιο . Στη μία ανέβηκε πάρα πολύ κ δυστυχώς έμεινε. Στην άλλη μετά από έναν μήνα επανήλθε . Άντε να δούμε ....

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 9:34 ΜΜ, Pepi36 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Πέρασα κορονοιο πρώτη φορά τον 15Αυγουστο. Έκτοτε παρατηρώ λίγο ανεβασμένη πίεση. Πήγα στον καρδιολόγο προχθές. Υπέρηχος, καρδιογράφημα κ αιματολογικές όλα πολύ καλά. Μου είπε να μειώσω το αλάτι κ να κάνω άσκηση,αλλά με Μίρκο παιδί λίγο δύσκολο. Ήθελα να μου βάλει χολτερ να δούμε ακριβώς τι γίνεται αλλά διαφώνησε προς το παρόν. Με έχει φάει το άγχος. Είμαι με ένα πιεσόμετρο στο χέρι. Το έπαθε καμιά μετά από τη νόσηση;

Εγώ κόλλησα Μάρτιο κ Απρίλιο έκανα έλεγχο κ ήταν οκ.

Λρο θες το βράδυ αισθάνθηκα καπ ς κ ήταν τσιμπημένη.τωρα μουβεγινε εμμονή.ποσο έχεις?τι αισθάνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ κόλλησα Μάρτιο κ Απρίλιο έκανα έλεγχο κ ήταν οκ.

Λρο θες το βράδυ αισθάνθηκα καπ ς κ ήταν τσιμπημένη.τωρα μουβεγινε εμμονή.ποσο έχεις?τι αισθάνεσαι?

Κάτ αρχήν την είχατε τσεκαρει κ πριν; Γιατί κολλήσατε καιρό πριν. Τις τελευταίες μέρες σαν να άρχισε να πέφτει αλλά μου χάλασε το πιεσόμετρο κ έχω παραγγείλει άλλο. Έχω τρεις μέρες να μετρήσω. Εγώ δν αισθάνομαι ανεβασμένη την πίεση μου. Από τυχαία μέτρηση επειδή την ελέγχω ,είδα ότι λίγες μέρες μετά τη νόσηση εφτανε μέχρι 14/9.5 . Κυρίως η μικρή είναι αυτή που είναι πιο τσιμπημενη. Ο καρδιολογικες ελεγχος ήταν κ σε μένα οκ αλλά αυτό λέει κάτι; Ένα πάντως αν δν πέσει θα ζητήσω να βάλω χολτερ. Όσο αγχωνομαστε κ τη μετράμε δν ξέρω αν όντως ανεβαίνει παθολογικά η λόγω άγχους . Εσείς πόσο έχετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ένα βότανο το  fenugreek που το παίρνουν για το θηλασμό και υπαρχει σε όλα τα φαρμακεία ως συμπλήρωμα, ρίχνει την πίεση. 

Το ξέρω από μένα γιατί εχοντας υποταση το πηρα για το γάλα, και μου έπεσε και άλλο η πιεση κ είχα θεματάκια. οπότε οσες έχετε υπερταση ή αυξημένη πίεση δοκιμάστε το αυτό πρώτα ..    

εγώ αντίστοιχα για την χαμηλή πίεση πήρα το liquorice extract που την ανεβάζει. ένα μήνα περίπου ηταν το πρόβλημα.  Τώρα τέλος! 

 

Τι κρίμα να μην το ξέρουν οι ειδικοί για να τα προτείνουν αντίστοιχα, μιας και εάν το θέμα είναι περαστικό, να μην χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή...

 

παράλληλα αν υπαρχει υπόνοια ότι το στρές είναι πρόβλημα θα σας προτεινα την rhodiola rosea  που μου την έχει συστήσει γυναικολόγος, και κάνει περίπου την ίδια δουλειά με τις ορμόνες που ηρεμούν κ χαλαρώνουν το σώμα, που όσο μεγαλώνουμε μειώνονται κ ξεκινά στρές, πιασίματα. Το παίρνουν και οι αθλητές για καλύτερη αποκατάσταση.  Οτιδήποτε χαλαρώνει τον οργανισμό βοηθά και στο να μειωθεί η υπέρταση, από ότι ξέρω...  εγώ πάντως λίγες μέρες να μην την πάρω, ξεκινάνε τα πονάκια στη πλάτη στους μυς κλπ κλπ. έχει πολύ βοηθητική δράση. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 2:02 ΜΜ, Pepi36 είπε:

Κάτ αρχήν την είχατε τσεκαρει κ πριν; Γιατί κολλήσατε καιρό πριν. Τις τελευταίες μέρες σαν να άρχισε να πέφτει αλλά μου χάλασε το πιεσόμετρο κ έχω παραγγείλει άλλο. Έχω τρεις μέρες να μετρήσω. Εγώ δν αισθάνομαι ανεβασμένη την πίεση μου. Από τυχαία μέτρηση επειδή την ελέγχω ,είδα ότι λίγες μέρες μετά τη νόσηση εφτανε μέχρι 14/9.5 . Κυρίως η μικρή είναι αυτή που είναι πιο τσιμπημενη. Ο καρδιολογικες ελεγχος ήταν κ σε μένα οκ αλλά αυτό λέει κάτι; Ένα πάντως αν δν πέσει θα ζητήσω να βάλω χολτερ. Όσο αγχωνομαστε κ τη μετράμε δν ξέρω αν όντως ανεβαίνει παθολογικά η λόγω άγχους . Εσείς πόσο έχετε;

Ποτε δεν είχα υψηλή πίεση.Ειμαι κ στρεσαρισμενηβαυτο τον καιρό.

Είπα στον καρδιολόγο ότι με σφίγγει πολυβρο πιεσο ετρο κβμου πε να παραγγείλω μεγαλύτερη θήκη γιατιβαυτο δείχνει την πιεση μεγαλυτερη.επισης μετράμε από το δεξί κ λαμβάνουμε υπ όψιν την β μέτρηση.αφου περάσει ένα λεπτό από την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...