Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4 / 7 μηνών μωράκι με Covid


Recommended Posts

Καλημέρα σας! 

 

Το μωράκι μου μόλις είδαμε πως είναι θετικό στον covid λόγω πως πέρασα πριν δύο εβδομάδες εγώ , η σύζυγος μου τώρα το περνάει και είναι στα τελειώματα και μας κόλλησε τώρα και το μωράκι μας!  από συμπτώματα έχει 38,5 πυρετό 

Πήραμε τηλέφωνο τον γιατρό του , και μας είπε να του δώσουμε Algofren και να μη πάμε στο νοσοκομείο! 

 

Για πείτε μας γνώμες! Σας έχει συμβεί σε βρέφη κάτω του ενός Χρόνου; 

 

Αρχικά ο γιατρός μας είπε να μην ανησυχούμε! 

Αλλά δεν είναι και εύκολο , πρώτο μας παιδί , δεν είχε ξανά αρρωστήσει! Πρώτη φορά περάσαμε και εμείς covid. Οπότε κάθε γνώμη είναι πολύτιμη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, LazarosTs είπε:

Καλημέρα σας! 

 

Το μωράκι μου μόλις είδαμε πως είναι θετικό στον covid λόγω πως πέρασα πριν δύο εβδομάδες εγώ , η σύζυγος μου τώρα το περνάει και είναι στα τελειώματα και μας κόλλησε τώρα και το μωράκι μας!  από συμπτώματα έχει 38,5 πυρετό 

Πήραμε τηλέφωνο τον γιατρό του , και μας είπε να του δώσουμε Algofren και να μη πάμε στο νοσοκομείο! 

 

Για πείτε μας γνώμες! Σας έχει συμβεί σε βρέφη κάτω του ενός Χρόνου; 

 

Αρχικά ο γιατρός μας είπε να μην ανησυχούμε! 

Αλλά δεν είναι και εύκολο , πρώτο μας παιδί , δεν είχε ξανά αρρωστήσει! Πρώτη φορά περάσαμε και εμείς covid. Οπότε κάθε γνώμη είναι πολύτιμη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Γενικα κάτω από χρόνο αν το παιδί κανει πυρετο πάνω από ένα 24ωρο καλό είναι να το πάτε να το δει ένας γιατρός εμενα αυτο μου ειχε πει η παιδίατρος ότι κ να έχει αν συνεχίσει ο πυρετός αυτή είναι η συμβουλή.  

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

η γνώμη μας δεν έχει σημασία, το πιο σημαντικό είναι να καλέσετε επιπλέον δεύτερη γνώμη για το παιδί σας από ειδικό, πχ  πνευμονολόγο  ή δεύτερο παιδίατρο (ρωτήστε άλλο φιλικο ζευγάρι πχ)

Εγώ αυτό θα έκανα για να μου δώσει επιπλέον οδηγίες και τι να προσέξω, τι να έχω στο νού μου. 

 

Το να μην ανησυχείτε δύσκολο το βλέπω, άρα.... μόνο ένας ειδικός θα σας δώσει περισσότερες εναλλακτικές και πράγματα να προσέξετε και να αισθανθείτε πιο ασφαλείς! 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑΑΑΑ

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρασε το μωρό μου 4 μηνών κοβιντ καθώς κολλήσαμε όλοι, εγώ κ η μεγάλη κόρη δεύτερη φορά. Είχε 2 μέρες δέκατα κ μια φορά έφτασε 38.5. Αλλα συμπτώματα δεν είχε. Ο γιατρός μας είχε πει συμπεριφερόμαστε όπως σε όλες τις ιώσεις, ντεπον αλγκοφρεν εναλλάξ αν χρειαστεί -εγώ εδωσα μια φορά ντεπον στο 38.5 κ δεν ξαναχρειαστηκε. Θήλαζα κ ίσως βοήθησε κ αυτό. Προφανώς αν συνεχίζει ο πυρετός πάνω από 2 μέρες ή βλέπετε κάποιο άλλο σύμπτωμα επικοινωνείτε ξανά με τον παιδίατρο. Πάντως, τα μικρά παιδιά το περνούν πολύ ελαφριά συνήθως, από την εμπειρία τη δική μου κ του περιβάλλοντος μου. Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς κόλλησε 5 μηνών, έκανε πυρετό για ένα 24ωρο έως 38.2 κ η παιδίατρος μας είπε μόνο ντεπον. Δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα από το αναπνευστικό, είχε μόνο διάρροιες για 2 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς κολλήσαμε κι εμεις κοβιντ , οι γονείς το περάσαμε ανώδυνα , ο μικρός με 40 πυρετό δυο μερες που επεφτε μολις έπαιρνε αντιπυρετικά και συνέχισε απυρετος  με εμετούς 4 μερες με αποτέλεσμα την αφυδάτωση και νοσηλεία στο παίδων. Ηθελα να γράψω οτι οι γιατροι ηταν άψογοι περνούσαν 4 φορές την μερα και εξέταζαν το παιδί  και οι νοσοκόμες καθε μια ώρα. Η μονάδα κοβιντ ηταν γεμάτη με μωρά ενός και δυο μηνών. 

@μαγιοπουλας κι αναρωτιωσουν πως την γλυτωσαμε;;;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Δυστυχώς κολλήσαμε κι εμεις κοβιντ , οι γονείς το περάσαμε ανώδυνα , ο μικρός με 40 πυρετό δυο μερες που επεφτε μολις έπαιρνε αντιπυρετικά και συνέχισε απυρετος  με εμετούς 4 μερες με αποτέλεσμα την αφυδάτωση και νοσηλεία στο παίδων. Ηθελα να γράψω οτι οι γιατροι ηταν άψογοι περνούσαν 4 φορές την μερα και εξέταζαν το παιδί  και οι νοσοκόμες καθε μια ώρα. Η μονάδα κοβιντ ηταν γεμάτη με μωρά ενός και δυο μηνών. 

@μαγιοπουλας κι αναρωτιωσουν πως την γλυτωσαμε;;;

Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά! Να ρωτήσω κάτι, τι ηλικία έχει ο μικρός σας? Κ πως καταλάβατε την αφυδάτωση? Είχε κάποια συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά! Να ρωτήσω κάτι, τι ηλικία έχει ο μικρός σας? Κ πως καταλάβατε την αφυδάτωση? Είχε κάποια συμπτώματα?

Ειναι 20 μηνών. Ηταν η τεταρτη μερα που έκανε εμετό. Ουσιαστικα έτρωγε ελάχιστα και έπινε νερό το 1/4 απ οτι συνήθως . Είχαν στεγνώσει τα χείλη του και όπου έβρισκε ξαπλωνε , ενα παιδί που θα το χαρακτήριζα υπερδραστήριο. Μας ειπε ο παιδίατρος οτι καλα θα ηταν να τον παμε να τον δούνε και με το που φτάσαμε μας έκαναν εισαγωγή. Αυτο που με συγκλόνισε ηταν που ο γιατρος στα επείγοντα του μάζεψε την κοιλιά με τα δάχτυλα του σαν να βάζεις μανταλάκι και το δέρμα του έκανε απίστευτες διπλές σαν γέρος ανθρωπος και με ρώτησε αν ηταν και πιο πριν σε αυτην την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά! Να ρωτήσω κάτι, τι ηλικία έχει ο μικρός σας? Κ πως καταλάβατε την αφυδάτωση? Είχε κάποια συμπτώματα?

Εμας ειχε παθει αφυδατωση μέσα στο νοσοκομείο από βλακεια των νοσοκομων με τον όρο. Ηταν 1.5 χρονων κ είχαμε μπει με Η1Ν1 πριν 2 μερες κ όπως περιεγραψε η καντι ηταν ξάπλα κ με το ζόρι σηκωνε τα χερια του ενώ δεν ειχε πυρετο ουτε τιποτα .  Του βαλαν έναν όρο ενισχυμένο κ σε 20 λεπτά ηταν αλλο παιδι ζωηροτατο σκέψου.  

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Ειναι 20 μηνών. Ηταν η τεταρτη μερα που έκανε εμετό. Ουσιαστικα έτρωγε ελάχιστα και έπινε νερό το 1/4 απ οτι συνήθως . Είχαν στεγνώσει τα χείλη του και όπου έβρισκε ξαπλωνε , ενα παιδί που θα το χαρακτήριζα υπερδραστήριο. Μας ειπε ο παιδίατρος οτι καλα θα ηταν να τον παμε να τον δούνε και με το που φτάσαμε μας έκαναν εισαγωγή. Αυτο που με συγκλόνισε ηταν που ο γιατρος στα επείγοντα του μάζεψε την κοιλιά με τα δάχτυλα του σαν να βάζεις μανταλάκι και το δέρμα του έκανε απίστευτες διπλές σαν γέρος ανθρωπος και με ρώτησε αν ηταν και πιο πριν σε αυτην την κατάσταση.

 

19 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Εμας ειχε παθει αφυδατωση μέσα στο νοσοκομείο από βλακεια των νοσοκομων με τον όρο. Ηταν 1.5 χρονων κ είχαμε μπει με Η1Ν1 πριν 2 μερες κ όπως περιεγραψε η καντι ηταν ξάπλα κ με το ζόρι σηκωνε τα χερια του ενώ δεν ειχε πυρετο ουτε τιποτα .  Του βαλαν έναν όρο ενισχυμένο κ σε 20 λεπτά ηταν αλλο παιδι ζωηροτατο σκέψου.  

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εύχομαι τα παιδάκια να μην ξαναχρειαστουν νοσηλεία για κανέναν λόγο. Ρώτησα για την αφυδάτωση γιατί κ εμάς έτρωγε πολύ λιγότερο κ μετά είχε κ διάρροιες, για να ξέρω αν τα συμπτώματα είναι εμφανή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...