Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Κοριτσια Βοηθηστε και προτεινετε τι να κάνω, πως να το ταϊζω το παιδι, εχοντας υπόψη τα παρακατω:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος===>38+5

Β. Το φύλο του βρέφους===> Αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ===>ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.===>καμμια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.===>οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.===>οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες===>γεννηθηκε 3930. βγηκε απο το νοσοκομειο 3820, 7 ημερων ηταν 4000, 21 ημερων ηταν 4500 κιλα, 35 ημερων ηταν 5 κιλα, 52 ημερων ηταν 5290 και 62 ημερων ηταν 5400

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.===>11

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει===>11

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.===>medela αλλα δε ξερω το τυπο (mini electric)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.===>6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο===>1 με 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

ο μπεμπης μου εχει προβλημα με το ρεψιμο, θηλαζει ελαχιστα λεπτα (1 ή 2 λεπτα) και εχει αναγκη ρεψιματος για αυτα τα 2 λεπτα. Ομως το ρεψιμο το κανει μετα απο ενα τεταρτο -αν ειμαστε τυχεροι-Στην αρχη της ζωης του το ρεψιμο γινοταν μετα απο 1 ωρα. Αν προσπαθησεις να τον ταϋσεις πριν ρευτει, χτυπαει χερια ποδια και κλαιει, σαν να σου δειχνει οτι δε μπορει να φαει και δε στεκεται.

Όταν ρουφαει γαλατακι, ειδικα απο το αριστερο στηθος, ακους αέρια να βροντουν στο κορμακι του και τα νιωθω και πισω στην πλατουλα του και στη κοιλιτσα του. Αερια ακουγονται πολλες φορες και οταν κοιμαται.

Όταν ο μικρος ηταν 35 ημερων η παιδιατρος μου ειπε να κοψω εντελως τα γαλακτοκομικα, και να συνεχισω να μη τρωω μοσχαρι κρεμυδι σκορδο καυτερα ακτινιδια φραουλες ξηρους καρπους. Ως τοτε ειχα μπουκωσει τον οργανισμο μου με πολλα γιαουρτια γαλατα και τυρια, που στην κανονικη ζωη μου τα αποφευγω εντελως,

ΑΠο την 36η μερα που εκοψα τα γαλακτοκομικα ειδα μεγαλη βελτιωση στο ρεψιμο. Παρολα αυτα το ρεψιμο συνεχιζει να υπαρχει ως προβλημα.

Αλλο εντονο προβλημα ειναι οτι ο μικρος απο τις 700 το πρωϊ μεχρι τις 2300 το βραδυ κανει καθε 2 ωρες γευμα (15 λεπτα στο ενα στηθος και 15 στο αλλο, χωρις να βαλω μεσα το χρονο για τα ρεψιματα) και με το που τελειωνει παλι δειχνει ότι δεν εχει χορτασει. ΕΙναι συνεχεια στη γκρινια και οταν δεν κοιμαται, συνεχεια θελει αγκαλια και γυρνα προς το στηθος.

Την 52 μερα της ζωης του πηγαμε στη παιδιατρο και μας ειπε να δινουμε λιγο συμπληρωμα (aptamil allergy digest) μηπως ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα.

Απο τοτε που προσπαθησαμε να του δωσουμε συμπληρωμα το αντιαλλεργικο γαλα, ο μικρός ανεπτυξε αρνηση στο μπιμπερο. Το γαλα φορμουλα δε το ειπιε ουτε 1 ml και δυστυχως εκτοτε συνεδεσε το μπιμπερο με το τεχνητο γαλα και δε πεινει ουτε το δικο μου γαλα απο μπιμπερο, πλεον. Καναμε γενικη ουρων και ειναι αρνητικη και σημερα καναμε υπερηχο κοιλιας και βρεθηκε οτι πασχει απο γαστρο-Οισοφαγικη παλινδρομιση μεγαλου βαθμου.

Σε 1 μηνα ακριβως γυρναω στη δουλεια. Πως θα τον αντιμετωπισω την ΓΟΠ και πως την αρνηση του μπιμπερο? Θα λειπω κατα μεσο ορο 7 ωρες την ημερα και ηδη αποθηκευω γαλα δικο μου σε σακουλακια. Αλλα αν συνεχισει να εχει αρνηση στο μπιμπερο, πως θα τα καταφερω? Τον εχουμε πεινασει και συνεχισε πεισματικα να κλαιει και να αρνηται το μπιμπερο

Για μπιμπερο εχουμε παρει nuk, nuk με μεγαλη θηλη προσομοιωση στηθους, chicko το σπαστο αντικολικο, Dr brown αντικολικο, calma ths medela κλπ.

(υποσημειωση: το μωρο δεν βγαζει γαλα μετα τα γευματα, ουτε ρουκετες κανει, τετοιο προβλημα δεν εχω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια Βοηθηστε και προτεινετε τι να κάνω, πως να το ταϊζω το παιδι, εχοντας υπόψη τα παρακατω:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος===>38+5

Β. Το φύλο του βρέφους===> Αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ===>ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.===>καμμια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.===>οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.===>οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες===>γεννηθηκε 3930. βγηκε απο το νοσοκομειο 3820, 7 ημερων ηταν 4000, 21 ημερων ηταν 4500 κιλα, 35 ημερων ηταν 5 κιλα, 52 ημερων ηταν 5290 και 62 ημερων ηταν 5400

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.===>11

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει===>11

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.===>medela αλλα δε ξερω το τυπο (mini electric)

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.===>6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο===>1 με 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

ο μπεμπης μου εχει προβλημα με το ρεψιμο, θηλαζει ελαχιστα λεπτα (1 ή 2 λεπτα) και εχει αναγκη ρεψιματος για αυτα τα 2 λεπτα. Ομως το ρεψιμο το κανει μετα απο ενα τεταρτο -αν ειμαστε τυχεροι-Στην αρχη της ζωης του το ρεψιμο γινοταν μετα απο 1 ωρα. Αν προσπαθησεις να τον ταϋσεις πριν ρευτει, χτυπαει χερια ποδια και κλαιει, σαν να σου δειχνει οτι δε μπορει να φαει και δε στεκεται.

Όταν ρουφαει γαλατακι, ειδικα απο το αριστερο στηθος, ακους αέρια να βροντουν στο κορμακι του και τα νιωθω και πισω στην πλατουλα του και στη κοιλιτσα του. Αερια ακουγονται πολλες φορες και οταν κοιμαται.

Όταν ο μικρος ηταν 35 ημερων η παιδιατρος μου ειπε να κοψω εντελως τα γαλακτοκομικα, και να συνεχισω να μη τρωω μοσχαρι κρεμυδι σκορδο καυτερα ακτινιδια φραουλες ξηρους καρπους. Ως τοτε ειχα μπουκωσει τον οργανισμο μου με πολλα γιαουρτια γαλατα και τυρια, που στην κανονικη ζωη μου τα αποφευγω εντελως,

ΑΠο την 36η μερα που εκοψα τα γαλακτοκομικα ειδα μεγαλη βελτιωση στο ρεψιμο. Παρολα αυτα το ρεψιμο συνεχιζει να υπαρχει ως προβλημα.

Αλλο εντονο προβλημα ειναι οτι ο μικρος απο τις 700 το πρωϊ μεχρι τις 2300 το βραδυ κανει καθε 2 ωρες γευμα (15 λεπτα στο ενα στηθος και 15 στο αλλο, χωρις να βαλω μεσα το χρονο για τα ρεψιματα) και με το που τελειωνει παλι δειχνει ότι δεν εχει χορτασει. ΕΙναι συνεχεια στη γκρινια και οταν δεν κοιμαται, συνεχεια θελει αγκαλια και γυρνα προς το στηθος.

Την 52 μερα της ζωης του πηγαμε στη παιδιατρο και μας ειπε να δινουμε λιγο συμπληρωμα (aptamil allergy digest) μηπως ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα.

)

 

Καλη σου μερα και να ζησει :D

Το μωράκι σου τα παει φανταστικά.

Γεννήθηκε μεγάλος στην θεση 75 και σε αυτην παραμένει....

Παει πολύ καλά και οι πάνες του ειναι πολυ καλες.:D

Το λεω γιατί τον πρώτο μήνα έβαλε πολύ παραπάνω απο το αναμενομενο για ενα τόσο μεγάλο μωρό. Αν κοιτάξεις την καμπύλη ανάπτυξης στον μήνα ακολουθώντας την καμπύλη του θα έπρεπε να είναι 4700 και ήταν 5000. Τον επόμενο μήνα έβαλε 400γρ που δεν σημαίνει ότι κάτι πήγε στραβά μιας και ο μέσος όρος είναι μια χαρά.

Το συμπληρωμα σε αυτο το παιδι ειναι περιττο!!!

Δεν μπορεί να εχει τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης όπως ενα μωρό που γεννήθηκε 3 κιλών.

Η αλλεργία στο αγελαδινο γαλα συνηπαρχει πολυ συχνα με την ΓΟΠ, αρκεί λοιπον η δικη σου αποχή απο γαλακτοκομικά (προσοχή στα κρυμμένα όπως ζαμπον κλπ να διαβαζεις καλά τις ετικετες)

Το προβλημα με τη ΓΟΠ ξεπερνιεται και το γαλα σου ειναι πολύ σημαντικο για το μωρακι σου.

Τα γεύματα που κάνει το μωρό συχνά και οχι πολυ μεγαλης διαρκειας ειναι λογικα δεδομενου της ΓΟΠ. (σε αυτα τα μωρά προτιμάμε να δινουμε μικρά και συχνα γεύματα ετσι και αλλιως)

 

 

Θα προσεχεις σε οτι αφορά τους θηλασμούς τα εξής

  • να το θηλάζεις σε τετοια σταση που να του επιτρεπεις να εχει το ιδιο τον ελεγχο της ροης του γαλακτος δηλ. να μην γερνεις προς το μωρό (η πλατη προς τα πισω) και το μωρό να ειναι πιο όρθιο όταν θηλάζει...Η κλασική στάση δεν θα σας βοηθησει ιδιαίτερα ίσως είναι καλύτερα να επιλέξεις την πλευρική σταση θηλασμού.δηλ καπως έτσι

upright01.jpg

ή έτσι

upright03.jpg

 

  • ρέψιμο- όταν βλέπεις το μωρό να χαλαρώνει στο στήθος δηλ. πιπιλαει αρκετά το βγάζεις απαλά (βάζεις το μικρό δαχτυλάκι στην ένωση των χειλιών για να ανοιξει το στόμα χωρίς να σε τραυματίσει)και το βάζεις να ρευτεί.
  • όταν τελεινωει το γεύμα το κρατάς τουλάχιστον για 20 λεπτά όρθιο και μετά το ξαπλώνεις σε στρώμα με κλίση έτσι ώστε το πάνω μέρος του σώματος να είναι πιο όρθιο απο το κάτω.

Απο τοτε που προσπαθησαμε να του δωσουμε συμπληρωμα το αντιαλλεργικο γαλα, ο μικρός ανεπτυξε αρνηση στο μπιμπερο. Το γαλα φορμουλα δε το ειπιε ουτε 1 ml και δυστυχως εκτοτε συνεδεσε το μπιμπερο με το τεχνητο γαλα και δε πεινει ουτε το δικο μου γαλα απο μπιμπερο, πλεον. Καναμε γενικη ουρων και ειναι αρνητικη και σημερα καναμε υπερηχο κοιλιας και βρεθηκε οτι πασχει απο γαστρο-Οισοφαγικη παλινδρομιση μεγαλου βαθμου.

Σε 1 μηνα ακριβως γυρναω στη δουλεια. Πως θα τον αντιμετωπισω την ΓΟΠ και πως την αρνηση του μπιμπερο? Θα λειπω κατα μεσο ορο 7 ωρες την ημερα και ηδη αποθηκευω γαλα δικο μου σε σακουλακια. Αλλα αν συνεχισει να εχει αρνηση στο μπιμπερο, πως θα τα καταφερω? Τον εχουμε πεινασει και συνεχισε πεισματικα να κλαιει και να αρνηται το μπιμπερο

Για μπιμπερο εχουμε παρει nuk, nuk με μεγαλη θηλη προσομοιωση στηθους, chicko το σπαστο αντικολικο, Dr brown αντικολικο, calma ths medela κλπ.

(εμενα δεν βγαζει γαλα, ουτε ρουκετες κανει, τετοι προβλημα δεν εχω)

 

Το μπιμπερο θα το συνηθίσει απλά δεν θα πρεπει να είσαι εσύ στο σπίτι.

Μην αφήνεις το μωρό νηστικό για να το εκβιάσεις να φαει είναι εντελως λάθος.

Κάνε μια δυο προβες απουσιας π.χ να φυγεις απο το σπιτι για ενα 3ωρο.

Θηλάζεις το μωρακι σου το φιλάς του λες ότι θα φύγει τωρα η μανουλα κλεινεις την πορτα και φεύγεις. Στη 11/2 ώρα μετά το άτομο που το κραταει θα προσπαθήσει να το ταισει. Αν δεν δεχεται το μπιμπερό μπορεί να το κάνει και με σύριγγα για αρχή για να καταλάβει το γάλα. Θελει υπομονή και ψυχραιμία. Το μωρό αν ξερει οτι είσαι σπιτι δεν προκειτε να δεχτει το μπιμπερό ενω έτσι σιγα σιγά θα συνδεσει την απουσια σου με άλλο τροπο σιτισης. Αν το αφήσεις πολύ ώρα νηστικό θα ειναι τοσο εκνευρισμένο που δεν θα ξερει τι θελει να κάνει μα κυρίως δεν θα είναι συνεργάσιμο με τιποτα.

Επιστρέφοντας το θηλάζεις και σιγά σιγά θα γίνει.

Στις 7 ώρες που θα λείπεις καλό είναι να έχεις 3 μικρά γεύματα των 70 μλ. το τελευταιο γεύμα με μπουκάλι να εχει τουλαχιστον 1 ώρα αποσταση απο την επιστρφή σου να θηλάσει το μωρό ικανοποιητικά όταν επιστρέψεις.

Στο διάστημα 7 ωρών ελπίζω να μπορείς να κάνεις εστω μια άντληση για να συνητρείς την παραγωγή σου, για να εχεις γαλα για την επομενη μέρα και να ξελαφρωνει και το στήθος σου.

Όταν θα δίνουν το μπιμπερό στο μωρό θα το κάνουν με την ίδια λογική του θηλασμού το μωρό σε πιο όρθια θεση, παύση για ρέψιμο και όχι τεραστιες τρυπες στο μπιμπερό για να μπορεί το μωρό να ελεγχει την ποσοτητα που καταπινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα και να ζησει :D

Το μωράκι σου τα παει φανταστικά..

sΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ!!! ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε υπέρηχο και βρεθηκε παλινδρόμηση σημαντικού βαθμού. Παιδευεται το πουλάκι μου. Στις τελευταιες 15 μερες εχει βάλει μονο 100 γραμμαρια αν και συνεχεια πίνει. Όλο στο στήθος ειναι το γιαβρί. Τον βλέπω που ποναει και μου πιάνεται η ψυχη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε υπέρηχο και βρεθηκε παλινδρόμηση σημαντικού βαθμού. Παιδευεται το πουλάκι μου. Στις τελευταιες 15 μερες εχει βάλει μονο 100 γραμμαρια αν και συνεχεια πίνει. Όλο στο στήθος ειναι το γιαβρί. Τον βλέπω που ποναει και μου πιάνεται η ψυχη μου!

 

Υπομονή μανούλα θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ενα μωρο 3,5 μηνων. Μόλις το παιδι έκλεισε το δευτερο μήνα κ κάναμε το πρώτο εμβόλιο, άρχησε το δράμα. Ενώ ήταν ένα πολυ καλόφαγο και ανεπτυγμένο μωρό (πίνει μητρικο γαλα αλλά κάνουμε αποκλειστική άντληση) άρχισε να μικραίνει την ποσότητα του γαλακτος μέχρι που εφτασε να πίνει 50 ml σε κάθε γευμα. κάναμε υπέρηχο και διαγνώστηκε μετρια κρυφη ΓΟΠ με συχνα επεισόδεια και οισοφαγίτιδα. Πήραμε epadoren και το παιδι σε δυο μερες άρχισε να τρώει κανονικά. τώρα μετά από ενα μήνα που παίρνουμε το σιροπάκι εμφανίζει ξανα τα ίδια συμπτώματα. έχει μειώσει την ποσότητα και συχνότητα των γευματων. δείχνει σα να φοβαται να φαει. Εχουμε ραντεβου με τη γιατρο την Τεταρτη. πως θα περασουν οι μερες? δεν αντεχω να βλεπω το παιδι να τρωει τις μπουνιτσες του και μολις του δωσω γαλα να κλαιει..... επίσης εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και τωρα μου ειπε η παιδίατρος να βγάλω ψάρι και αυγό από τη διατροφή μου. σας παρακαλω επειδη δεν μπορω να διαβασω 15 σελιδες αν μπορει καποιος να με βοηθησει....μηπως να κοψω κ κατι αλλο από τη διατροφή μου?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ενα μωρο 3,5 μηνων. Μόλις το παιδι έκλεισε το δευτερο μήνα κ κάναμε το πρώτο εμβόλιο, άρχησε το δράμα. Ενώ ήταν ένα πολυ καλόφαγο και ανεπτυγμένο μωρό (πίνει μητρικο γαλα αλλά κάνουμε αποκλειστική άντληση) άρχισε να μικραίνει την ποσότητα του γαλακτος μέχρι που εφτασε να πίνει 50 ml σε κάθε γευμα. κάναμε υπέρηχο και διαγνώστηκε μετρια κρυφη ΓΟΠ με συχνα επεισόδεια και οισοφαγίτιδα. Πήραμε epadoren και το παιδι σε δυο μερες άρχισε να τρώει κανονικά. τώρα μετά από ενα μήνα που παίρνουμε το σιροπάκι εμφανίζει ξανα τα ίδια συμπτώματα. έχει μειώσει την ποσότητα και συχνότητα των γευματων. δείχνει σα να φοβαται να φαει. Εχουμε ραντεβου με τη γιατρο την Τεταρτη. πως θα περασουν οι μερες? δεν αντεχω να βλεπω το παιδι να τρωει τις μπουνιτσες του και μολις του δωσω γαλα να κλαιει..... επίσης εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και τωρα μου ειπε η παιδίατρος να βγάλω ψάρι και αυγό από τη διατροφή μου. σας παρακαλω επειδη δεν μπορω να διαβασω 15 σελιδες αν μπορει καποιος να με βοηθησει....μηπως να κοψω κ κατι αλλο από τη διατροφή μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Πρώτα απο όλα μπράβο που θηλάζεις γιατί ξέρω είναι δύσκολο να συνεχίσεις τον θηλασμό με ένα μωρό που πονάει και δεν μπορεί να φάει αλλά ειναι το καλύτερο που μπορεις να κάνεις για το μωρό σου.Λοιπόν θα σου πω τι κάναμε εμεις και ελπίζω να σε βοηθήσω.

Εμένα ο μικρός έχει μέτρια παλλινδρόμηση με γουλιές και μικρούς εμετους.Μετά την διαγνωση έκοψα τα γαλακτοκομικά φανερά και κρυφά ακομα και αυτα που έχουν λίγο γάλα(κεικ, μπισκοτα κτλ), το ψάρι και τα όσπρια.Λένε οτι για να καθαρίσει τελείως το γάλα σου χρειάζονται 2 εβδομάδες και άλλες 2 για το μωρο(αμα διαβασεις τις προιγούμενες σελίδες το εξυγούν καλυτερά τα κορίτσια).Εγω μετά απο μια εβδομάδα είδα διαφορά και σε 10-15 μέρες είχαμε ηρεμήσει αρκετά.Παράλληλα με την διατροφή σταμάτησα να τον θηλάζω ξαπλωτό και τον θηλάζω με μαξιλάρι σχεδον καθιστό(αν και τις πρώτες μέρες για να φάει τον κράταγε ο άντρας μου όρθιο και τον θήλαζα και όρθιο)και πάνω απο όλα τον κρατάς όρθιο μετά το φαγητό για να ρευτεί 20-30 λεπτα, ακομα και αν ρευτει αμεσως δεν τον ξαπλώνεις.

Και φυσικά πολλές αγκαλιές,αυτο που βοηθησε τον μικρο μου ήταν την ώρα που έκλαιγε στον θηλασμο σηκωνόμουνα κάναμε 1-2 βόλτες γυρω απο τον καναπε να ηρεμήσει λίγο και πολλές φορες να ρευτεί(γιατι ο δικός μου απο το κλάμα μπορεί να ρευόταν και 2 και 3 φορες σε ένα θηλασμο γιατι με το κλάμα κατέβαζε και αέρα)και ξανα προσπαθουσα να τον θηλάσω λίγο ακόμα.Αν διαβάσεις και τις προιγούμενες σελιδες θα δεις οτι το καθε παιδι αντιδράει διαφορετικά και πάνω απο όλα το πειράζουν διαφορετικά πράγματα, εγω τρωω τώρα κατσικίσιο γαλα και προιόβειο γιαούρτι χωρίς κανενα προβλημα αλλά για αγελαδινα προιόντα, ψάρι ή όσπρια ούτε λόγως 3 φορες που δοκίμασα έγινε χαμός.Πολλές κοπέλες έχουν κόψει τα σιτηρα εγώ δεν είχα θεμα.Εσυ θα δεις τι ενοχλει το μωρό σου γι'αυτο το καλύτερο ειναι να κόψεις για αρχη γαλακτοκομικά, ψαρι και οσπρια και αφου ηρεμήσει το μωρο προσθέτεις σιγα σιγα κάτι στην διατροφή σου για να δεις αν θα αντιδράσει.

Το ξέρω οτι στην αρχή ειναι βουνό όλο αυτο αλλα μολις δεις το μωρο σου να ηρεμει θα πάρεις δυναμη και δεν θα σου φαινεται δυσκολο.

Ολα θα πάνε θα το δεις και οτι θέλεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Μου δίνεις κουράγιο! Πραγματικα δεν αντεχω να τον βλέπω έτσι. Εμεις από τότε που διαπιστώσαμε την κρυφή Γοπ ακολουθούμε τις οδηγίες σιτίσεως που μας έδωσε ο γιατρός. Σηκώσαμε το κρεββάτι τριάντα μοίρες, τρώει καθιστός (για μας είναι εύκολο αυτό γιατί πίνει το γάλα αντλημμένο...) και για 30 λεπτά μετά το φαγητό είναι στη θέση ρεψίμματος. Έχω κόψει τα αγελαδινα γαλακτοκομικα το αυγο και το ψάρι. Η παιδίατρος μου είπε να εισάγω αυγό και ψάρι και τώρα που εκδηλώθηκε για δεύτερη φορά η οισοφαγίτιδα είχα φάει τρεις συννεχόμενες μέρες ομελέτα, ψάρι και φασολάδα. τη μέρα που έφαγα τη φασολάδα το παιδι είχε αιμα στα κακα του. τι απ'όλα τον πείραξε δεν ξερω...Απότι καταλαβαίνω έπρεπε να είχα κάνει αποχή απ όλα τα γαλακτοκομικά και όχι μόνο τα αγελαδινά.... επίσης δεν τρώω σοκολάτες και έκοψα τον καφέ (κλαψ) . το μοσχάρι επιτρέπεται?

Το δικό σου παιδάκι ποσο είναι τώρα? το πρόβλημα το ξεπεράσατε ? θεωρώ έιναι άθλος αυτό που εκανες......

Link to comment
Share on other sites

Σοφία τα όσπρια γιατί τα έκοψες? Παρατήρησες ότι πειράζουν το μωρό σου? Γιατί γενικά δεν είναι από τα απαγορευμένα στη ΓΟΠ.

 

Ήθελα να πω ότι το εμβόλιο που ανέφερες ήταν καθοριστικό για την επιδείνωση. Όταν ένας οργανισμός έχει να αντιμετωπίσει κάτι σαν τη ΓΟΠ και μετά έρχεται αντιμέτωπος με ιούς από το εμβόλιο δυσκολεύεται πολύ και φυσικά χειροτερεύει. Μπορείτε να καθυστερήσετε τα εμβόλια για αργότερα που θα έχει ξεπεράσει τη ΓΟΠ.

 

Πραγματικά είναι κάτι που περνάει , να το σκέφτεσαι αυτό για να παίρνεις κουράγιο. Μέχρι τότε θέλει πολλή υπομονή, πολλές αγκαλιές, πολλή προσοχή στη στάση του σώματος του (είτε κοιμάται , είτε είναι ξύπνιο), προσοχή στη διατροφή σου εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά. Το μητρικό είναι φυσικά το καλύτερο μια που είναι πιο εύπεπτο και δεν μένει πολύ στο στομάχι. Όταν ξεκινάς αποχή απο γαλακτοκομικά (και τα κρυμμένα, πρόσεξε το αυτό γιατί μπορεί να είναι κάπου που δεν το είχες σκεφτεί) χρειάζεσαι περίπου 40 μέρες για να καθαρίσει ο οργανισμός και των δύο από την πρωτείνη. Μπορεί να βλέπεις διαφορά και στο ενδιάμεσο. Ο καφές, η σοκολάτα, οι ξηροί καρποί, το αβγό , το ψάρι είναι στα αλλεργιογόνα. Επίσης παίζει ρόλο και η ποσότητα. Δηλαδή θα μπορούσε να μην το πειράξει η μια φορά που θα φας αβγό πχ αλλά να το πειράξει αθροιστικά. Αυτά θα τα παρατηρήσεις από μόνη σου σιγά σιγά. Το καλύτερο είναι να κόψεις και αν δεις ότι ηρεμεί μπορεί να προσθέσεις ένα ένα και να περιμένεις αντιδράσεις. Και δεν μετράει πάντα τι έφαγες την ίδια μέρα αλλά και την προηγούμενη. Θα σε βοηθούσε να κρατάς ένα ημερολόγιο με αυτά που τρως και τις αντιδράσεις που θα βλέπεις γιατί είναι δύσκολο να θυμάσαι αλλιώς. Με αυτό τον τρόπο βγάζεις πιο εύκολα συμπεράσματα.

Το αίμα στα κακά που λες πάντως είναι ένα δείγμα αλλεργίας και θέλει πολλή προσοχή.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις το επαντορέν μπορεί να χειροτερεύει τα πράγματα. Δεν βοηθάει πάντα.

 

Ο γιος μου είχε πολλή έντονη ΓΟΠ και κράτησε 7 - 8 μήνες. Υπήρχαν στιγμές που δεν έβλεπα φως πουθενά, είχε οισοφαγήτιδα από πολύ νωρίς και υπέφερε πολύ ο καημένος. Περάσαμε πολύ δύσκολα...Όταν σταματήσαμε το επαντορέν και τα εμβόλια μέσα σε 15 μέρες η ΓΟΠ εξαφανίστηκε! Είδα ένα άλλο παιδί. Ήρεμο και χαμογελαστό !!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις οδηγίες σιτίσεως που ακολουθώ τι άλλο μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω?

όσον αφορά τη διατροφή μου κοβω και τα κστσικισια? (φετα, γραβιερα κλπ)

μπορω να πίνω πχ αμυγδαλογαλο ή καποιο άλλο υποκαταστατο? Γενικά έχω κόψει όλα τα συσκευασμενα τρόφιμα γιατι έχουν γαλακτοποιητες κ.α τρωω κυριως οσπρια μακαρονια, λαχανικα, κρεας. Να αφαιρεσω το μοσχαρι?

Θελω το παιδι μου να ξαναγινει οπως πριν.......σημερα ειπα στον αντρα μου να σημειωνει αυτος τα γευματα του μικρου γιατι με αγχωνει τρελα αυτη η διαδικασια.

Υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο που να βοηθαει ουσιαστικα γιατι οντως με το epadoren δε βλεπω φως...

σχετικα με το αιμα στα κακα εχω δει 2 φορες και ειχα φαει την προηγουμενη ψαρι και στις δυο φορες. επομενως αντιο ψαρακια. (μπορω να τρωω καλαμαρια, σουπιες κλπ?)

αν εχετε καμια προταση για το τι μπορω να μαγειρευω δεκτη,...(που να μην περιεχει αυγο, γαλα, ψαρι, τυρια)

πολυ φοβαμαι οτι καποια στιγμη η γιατρος θα μας δωσει τσιμεντογαλα (ετσι λεει ο αντρας μου τα AR) και στην απελπισια που βρισκομαι θα το παρω....

Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι καποια στιγμη η γιατρος θα μας δωσει τσιμεντογαλα (ετσι λεει ο αντρας μου τα AR) και στην απελπισια που βρισκομαι θα το παρω....

Διάβασες την πρώτη σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το υποαλλεργικό ή το πηχτο γάλα? Γιατί αν πρόκειται για το πηχτό,οι παιδογαστρεντερολόγοι το έχουν καταργήσει και το θεωρούν επικίνδυνο!!!!Όταν μιλάμε για ΓΟΠ εννοούμε ανώριμο πεπτικό. Και το πηχτό γάλα είναι τόσο δύσπεπτο που είναι εγκληματικό να το δώσεις σε μωρό με ανώριμο πεπτικό!

Κανένα άλλο γάλα δεν μπορεί να δώσει στο παιδί όλα αυτά που του δίνει το μητρικό σου. Γιατί εκτός του ότι ειναι πολύ πιο εύπεπτο έχει όλα όσα χρειάζεται το μωρό από θρεπτικής αξίας, για να το ενισχύσει , να το δυναμώσει, να επουλώσει τις πληγές του. Κι επίσης είναι και η επαφή με εσένα που του δίνει την αίσθηση της ασφάλειας και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στήριγμα. Γιατί ο πόνος τα φοβίζει, τα τρομάζει και χρειάζονται αυτή την επαφή.

 

Μη το βάζεις κάτω, θα περάσει αυτό το δύσκολο διάστημα... Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο που μπορείς στην παρούσα φάση...

 

Ναι να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά, και τα κατσικίσια για την ώρα. Το μοσχάρι μην το αφαιρέσεις ακόμα. Στην πορεία θα βλέπεις.

Πριν που ΄λεγα για ημερολόγιο εννοούσα για τη δική σου διατροφή, ε?

Ναι αμυγδαλόγαλα μπορείς να πίνεις. Τη σόγια να αποφεύγεις.Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο, και μόνο η ιδέα ότι περιορίζεσαι. Αλλά στην πορεία συνηθίζεις και δεν σου φαίνεται και τόσο. Ειδικά αν βλέπεις και το παιδί να πηγαίνει καλύτερα παίρνεις δύναμη!

 

Τη στάση του την προσέχεις? Να είναι πάντα με κλίση, όταν κοιμάται, όταν τρώει? Όχι στα ριλάξ που είναι πολύ βαθειά και πιέζεται η κοιλιά του. (ο γιος μου δεν τα άντεχε ούτε λεπτό) Όχι στα στενά ρούχα στην κοιλιά, όχι στις αγκαλιές που "ταλαιπωρούν" και το κουνάνε πολύ. Γενικά να παρατηρείς τις ανάγκες του. Αν πεινάει να φάει να μη καθυστερήσει, το κλαμα το χειροτερεύει. Μπορεί να το δεις από μόνο του να κάνει διάλειμμά στο γεύμα. Ψάχνουν και βρίσκουν ενστικτωδώς αυτό που τα ανακουφίζει. Αν το παρατηρείς πολύ προσεκτικά το ίδιο το παιδί σε οδηγεί. Είπες νομίζω ότι πίνει αντλημένο. Αυτό γίνεται σε όλα τα γεύματα? Γιατί με το στήθος ελέγχει το ίδιο καλύτερα πως και πόσο τρώει και αυτό το βοηθάει.

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι η ομοιοπαθητική. Τα φάρμακα είναι τελειώς άκακα και δεν έχεις παρενέργειες. Εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ομοιοπαθητική. Τώρα κάνουμε οικογενειακώς και πλέον έμαθα οτι θα μπορούσα να τον είχα βοηθήσει έτσι και να μην είχε ταλαιπωρηθεί έτσι το μωρό μου.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη διαβασα και τη διαβαζω πολυ συχνα για να μην κανω το λαθος.....

απλα μερικες φορες οταν βρισκομαστε σε αδυναμια οπως εγω τωρα, θα κανω πιο "ευκολα" ότι πει ο γιατρος....

Αναφερεις οτι δε χορηγουνται σε βρεφη με οισοφαγιτιδα. Τι μπορει να τον βοηθήσει με αυτη την οισοφαγιτιδα?

Εγω παρατηρησα οτι ενω πριν ενα μηνα τα συμπτωματα της Γοπ ηταν κρυφα και τα ειδαμε απο τον υπερηχο, τις τελευταιες μερες ειναι ολοφανερα και πολυ εντονα. Δηλαδη αντι να βελτιωνεται η κατασταση, χειροτερευει...

Υπαρχει δυνατοτητα απο τη στιγμη που ουτως η αλλιως πινει το γαλα απο το μπουκαλι να του βαλουμε πηκτικα? (δεν ξερω αν ειναι κοτσανα αυτο που σκεφτηκα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το υποαλλεργικό ή το πηχτο γάλα? Γιατί αν πρόκειται για το πηχτό,οι παιδογαστρεντερολόγοι το έχουν καταργήσει και το θεωρούν επικίνδυνο!!!!Όταν μιλάμε για ΓΟΠ εννοούμε ανώριμο πεπτικό. Και το πηχτό γάλα είναι τόσο δύσπεπτο που είναι εγκληματικό να το δώσεις σε μωρό με ανώριμο πεπτικό!

Κανένα άλλο γάλα δεν μπορεί να δώσει στο παιδί όλα αυτά που του δίνει το μητρικό σου. Γιατί εκτός του ότι ειναι πολύ πιο εύπεπτο έχει όλα όσα χρειάζεται το μωρό από θρεπτικής αξίας, για να το ενισχύσει , να το δυναμώσει, να επουλώσει τις πληγές του. Κι επίσης είναι και η επαφή με εσένα που του δίνει την αίσθηση της ασφάλειας και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στήριγμα. Γιατί ο πόνος τα φοβίζει, τα τρομάζει και χρειάζονται αυτή την επαφή.

 

Μη το βάζεις κάτω, θα περάσει αυτό το δύσκολο διάστημα... Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο που μπορείς στην παρούσα φάση...

 

Ναι να κόψεις όλα τα γαλακτοκομικά, και τα κατσικίσια για την ώρα. Το μοσχάρι μην το αφαιρέσεις ακόμα. Στην πορεία θα βλέπεις.

Πριν που ΄λεγα για ημερολόγιο εννοούσα για τη δική σου διατροφή, ε?

Ναι αμυγδαλόγαλα μπορείς να πίνεις. Τη σόγια να αποφεύγεις.Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο, και μόνο η ιδέα ότι περιορίζεσαι. Αλλά στην πορεία συνηθίζεις και δεν σου φαίνεται και τόσο. Ειδικά αν βλέπεις και το παιδί να πηγαίνει καλύτερα παίρνεις δύναμη!

 

Τη στάση του την προσέχεις? Να είναι πάντα με κλίση, όταν κοιμάται, όταν τρώει? Όχι στα ριλάξ που είναι πολύ βαθειά και πιέζεται η κοιλιά του. (ο γιος μου δεν τα άντεχε ούτε λεπτό) Όχι στα στενά ρούχα στην κοιλιά, όχι στις αγκαλιές που "ταλαιπωρούν" και το κουνάνε πολύ. Γενικά να παρατηρείς τις ανάγκες του. Αν πεινάει να φάει να μη καθυστερήσει, το κλαμα το χειροτερεύει. Μπορεί να το δεις από μόνο του να κάνει διάλειμμά στο γεύμα. Ψάχνουν και βρίσκουν ενστικτωδώς αυτό που τα ανακουφίζει. Αν το παρατηρείς πολύ προσεκτικά το ίδιο το παιδί σε οδηγεί. Είπες νομίζω ότι πίνει αντλημένο. Αυτό γίνεται σε όλα τα γεύματα? Γιατί με το στήθος ελέγχει το ίδιο καλύτερα πως και πόσο τρώει και αυτό το βοηθάει.

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι η ομοιοπαθητική. Τα φάρμακα είναι τελειώς άκακα και δεν έχεις παρενέργειες. Εγώ τότε δεν είχα ιδέα από ομοιοπαθητική. Τώρα κάνουμε οικογενειακώς και πλέον έμαθα οτι θα μπορούσα να τον είχα βοηθήσει έτσι και να μην είχε ταλαιπωρηθεί έτσι το μωρό μου.

Τη σταση την προσεχουμε, είναι πάντα σε κλίση και τα γευματα είναι συχνα και μικρα. Κραταμε σημειωσεις ποσο γαλα πινει ημερησιως γιατι εχει μειωσει την ποσοτητα αισθητα. Το παιδι πειναει και φοβαται να φαει. Κανουμε δυστυχως αντληση γιατι δεν μπορεσαμε να μαθουμε το στηθος, εχω γραψει σε αλλο θεμα γι αυτο, τις πρωτες 15 μερες επαιρνε ξενο γαλα γιατι εγω επαιρνα τριπλο σχημα αντιβιωσης μη συμβατο με το θηλασμο, εκανα αντλησεις και πετουσα το γαλα. Μετα απο τις 15 μερες που βγηκα απο το νοσοκομειο πινει μητρικο. Οσες προσπαθειες κι αν εκανα δεν τα καταφεραμε. Νομιζω και η γοπ συνεβαλα σ'αυτο γιατι το παιδι μετα απο 2-3 λεπτα θηλασμου αφηνε το στηθος κ εκανε σα να πνιγεται και τη μεση τοξο. Τωρα οταν τον βαζω δεν το πιανει καν, νευριαζει..

Τα βρεφη που κανουν οποιοθητικη τα παρακολουθει παιδιατρος ΚΑΙ ομοιοπαθητικος η υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος?

Link to comment
Share on other sites

απλα μερικες φορες οταν βρισκομαστε σε αδυναμια οπως εγω τωρα, θα κανω πιο "ευκολα" ότι πει ο γιατρος....

σε αυτή την περίπτωση, είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν παιδογαστρεντερολόγο

 

Αναφερεις οτι δε χορηγουνται σε βρεφη με οισοφαγιτιδα. Τι μπορει να τον βοηθήσει με αυτη την οισοφαγιτιδα?

Το άρθρο απλώς το μετέφερα, είναι της Ρώμα που είναι παιδογαστρεντερολόγος.

 

Γράφω:

 

 

Σύμφωνα με τα όσα γράφει:

 

Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Dioni μου τι κάνεις; με τις γουλιές πάμε πολύ καλά θα έλεγα μετά και το ομοιοπαθητικό που πήρε, να σου πω ότι απο της 19 Οκτώβρη και για 2-3 μέρες είχε αίμα στα κάκα, κάναμε μάγιερ και δυστυχώς βγήκε θετική. Γάλα δεν έπινα απ' όταν γέννησα, άντε κανά γιαούρτι ή τυρί, τα έκοψα όλα τώρα, έχω την εντύπωση ότι την πειράζει και η σοκολάτα και το λέω αυτό, γιατί αυτές τις μέρες είχα φάει κάτι κομματάκια. Η γνώμη σου να κόψω και όλα τα υπόλοιπα αλλεργιογόνα; έτσι έχω για αρχή και βλέπουμε. Όπως καταλαβαίνεις ζορίζομαι στο τι να τρώω, αλλά που θα πάει θα συνηθίσω. Φιλιά στο μικρό σου.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βloublou καλά είμαστε!

Κόψε όλα τα γαλακτοκομικά και οτιδήποτε άλλο υποψιάζεσαι. Χρειάζεσαι ένα μήνα για να καθαρίσετε από τα γλακτοκομικά, θα παρατηρήσεις εσύ διαφορές ίσως και νωρίτερα όμως. Πρόσεχε τα κρυμμένα!

Η σοκολάτα μια που το αναφέρεις είχε μέσα γάλα? Ακόμα και κάποιες που δεν είνα γάλακτος έχουν ίχνη. Αλλά όπως και να έχει η σοκολάτα είναι από αυτά που μπορεί να πειράζουν. Και τον δικό μου τον πείραζε πολύ!

Βοήθησε όντως το ομοιοπαθητικό,ε?

(Αντε να τα πούμε και από κοντά καμμιά φορά)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni τα οσπρια τα έκοψα για αρχή και μετά 2 φορές που έφαγα φακές ο μικρος έκλαιγε αρκέτα για 2-3 μέρες και είχε έντονα αέρια και δεν έκανε κακά του για 2 μέρες και ο γιατρός μου είπε καλύτερα να μην τρώω όσπρια για λίγο καιρό.

 

patty εμας μας παρακολουθεί και ομοιοπαθητικός παιδιατρος και κλασικός.

Ο γιατρός μας έρχεται σπίτι και μας κάνει τα εμβόλια και στην ομοιοπαθηκό είχαμε πάει όταν διαγνωστηκε η παλλινδρόμηση για να με βοηθήσει με την διατροφή μου(γιατι ο γιατρος μας μου ειπε οτι αν θελω να βοηθησω το μπεμπε μετά το μητρικό να του δινω ενα ειδικο γάλα για συμπλήρωμα) και πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ,μου είπε να καθυστερήσω τα εμβόλια 2 μήνες γιατί επηρεάζουν την κατάσταση, μου έδωσε και μια κάψουλα να πιώ εγώ και έστρωσε και ο θηλασμος και το μπεμπέ.Απο τότε δεν έχω ξαναπάει 2 φορές που την χρειάστηκα με συμβούλεψε απο το τηλέφωνο.

 

Συνέχισε τον θηλασμό απολκειστικά το ξέρω οτι είναι δυσκολό οταν εχεις να κόψεις και τόσα πράγματα αλλά θα βοηθήσεις το μωρό σου να το ξεπεράσει πολύ πιο γρήγορα.

Εμένα ο δικός μου πάει πολύ καλά βγάζουμε βέβαια γουλιές αλλά το σημαντικό είναι οτι δεν πονάμε, οτι τρώμε με όρεξη και απο βάρος πάμε καλά και πλέον έχω βάλει στην διατροφή μου την μαυρη σοκολάτα η οποία δεν τον πεοράζει ,αυγά, τα κατσικίσια και τα προβεια προιόντα .Θα δεις και εσυ με τον καιρο τι δεν πειράζει τον μικρό σου καιν όλα θα είναι πιο εύκολά.

Εγώ να φανταστείς μέχρι και παγωτό με κατσικίσιο γάλα φτιάχνω και γινεται σουπερ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις σε πμ το τηλεφωνο του ομοιοπαθητικου σου? Ειδα εισαι Αθηνα. Μακαρι να το ξεπερασουμε...σημερα ειναι μεχρι αυτη την ωρα με 300 γραμμαρια γαλα....απο τις 6 το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σοφια17 και DIONI δεν ξερω πως να σας ευχαριστήσω!!! Πήγαμε στην ομοιοπαθητικό στις 31/10. Έχουμε κόψει το επαντορεν εντελώς εδώ και πέντε μερες και παίρνω εγω κάτι κάψουλες. Μου είπε αν σε δεκαπεντε μερες ειναι το παιδί καλά σημαινει οτι βρήκαμε το σωστό φαρμακο. Παντως το παιδί έχει γίνει άλλο παιδί πραγματικά!! Γελάει όλη τη μέρα και παίζει. Τα συμπτωματα της ΓΟΠ εχουν ελαχιστοποιηθεί! Μακαρι να συνεχίσουμε έτσι. Το μόνο που επιμένει είναι η βλένα στα κακά και η διάρροια. Παρατήρησα όμως ότι έχει βελτιωθεί από τότε που κόψαμε το επαντορεν, δηλαδή ενώ έκανε διάρροια μετά από κάθε γεύμα, τώρα κάνει μία φορά τη μέρα. Διάβασα τις παρανέργειες του επαντορέν και αναφέρει μέσα και τη διάρροια. Ισως χρειάζεται λίγες μέρες μέχρι να "καθαρίσει" ο οργανισμός του. Διαφορετικά πρέπει να κοιτάξω τι άλλο τον πειράζει από αυτά που τρώω.

Παντως όσες τροφές έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα ως αλλεργιογόνες τις έχω κόψει. Τωρα διαβάζω για την Gaps diet αλλα ομολογώ οτι το θέμα είναι τεράστιο και έχω χαθεί. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό...

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...