Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

να σου επισημάνω μόνο το εξής, το μπουκάλι να το δίνει κάποιος άλλος όχι εσύ το μωρό μπερδεύεται και για όσο είστε σε αυτήν τη φάση απέφυγε το μπουκάλι όσο μπορείς γενικά....

 

Γιατί ζυγίζεις το μωρό τόσο συχνά στην ηλικία σας δεν θα βγάλεις συμπεράσματα έτσι......μπορεί την μια εβδομάδα να μην πάρει καθόλου και την άλλη να τα πάρει μαζεμένα αυτό είναι φυσιολογικό- μια φορά το μήνα είναι οκ

 

Κριστίνα μου σ' ευχαριστώ πολύ, θα το διαβάσω εκτενώς. Έχεις δίκιο για το μπουκάλι το λέω και στον άντρα μου ότι πρέπει να την ταίζει άλλος με μπιμπερό, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. όταν είναι εδώ κι εκείνος το κάνουμε και όταν λείπω την ταίζει η μαμά μου. Σήμερα το πρωί, δοκίμασα και έβγαλα πρώτα λίγο με το θήλαστρο ώστε να έχω ροή και την έβαλα κάπως καθιστή στην αγκαλιά μου κι έτσι έφαγε λίγο και χάρηκα :rolleyes: Μετά στο άλλο στήθος ασχολήθηκε λίγο με το να το ζουλήξει :rolleyes: και μετά άρχισε να γκρινιάζει και δεν την πίεσα καθόλου. Της είχα στο μπιμπερό και της έδωσα. Προσπαθώ δηλαδή να το συνδέσω θετικά το στήθος. Καλά κάνω; Δεν ξέρω, είναι μόνο από την ΓΟΠ που δεν τρώει τώρα τελευταία στήθος; ή μήπως λόγω ηλικίας χάνει το ενδιαφέρον της και βαριέται επειδή το στήθος δεν είναι σαν το μπιμπερό που τρέχει αμέσως;

Για το ζύγισμα μας έχει πει ο γιατρός να την ζυγίζουμε κάθε εβδομάδα επειδή είναι προωρούλα. Βέβαια πλέον έχει μπει στις καμπύλες κανονικά..η αλήθεια είναι ότι μου δίνει κι εμένα λίγο ασφάλεια.

:arrow:Και συνεχίζω το μήνυμα: μάλλον είναι με τις ώρες της γιατί τώρα στις 04:00 παρόλο που την έβαλα ανασηκωμένη και είχα βγάλει γαλατάκι να τρέχει πάτησε τα κλάμματα..ούφ...βέβαια έφαγε μόνο 30μλ από το μπιμπερό οπότε μήπως δεν πείναγε ακόμη πολύ..δεν ξέρω..πάντως έχω κουραστεί πάααρα πολύ κι εκεί που έλεγα ότι στρώσαμε τώρα πάλι στην αρχή γυρίσαμε...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mefirst γεια! :) η δυσφορία με την ΓΟΠ επικεντρώνεται κυρίως μετά το φαγητό, αλλά ένα μωρό που πονά γκρινιάζει λίγο παραπάνω και μέσα στην ημέρα. Εμένα έτσι ήταν πάντως, (τώρα είμαστε λίγο καλύτερα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....η μικρη μου είναι 8 μηνων εχει μετρια προς βαρια παλινδρομηση που της δημιουργει συχνα οισοφαγιτηδες , και 5 μηνες τωρα παίρνει Epadoren....γνωριζει καποιος να μου πει ποιες ειναι οι παρενεργειες της μακροχρονιας χρησης.Γενικά έχουμε προβλημα βάρους και δυσκολια στις κενωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Catrina εχουμε ακριβως τα ιδια προβληματα και τα μωρακια μας την ιδια ηλικια. Εμεις παιρνουμε Epadoren 6 μηνες τωρα. Για τις παρενεργειες...δεν ξερω και βασικα δεν θελω να ξερω. Απο τη στιγμη που δεν εχουμε εναλλακτικη και χωρις το Epadoren θα εχουμε αλλα θεματα, απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Ποσα κιλα ειναι τωρα η μικρη σου? Εχετε αρχισει φανταζομαι στερεες. Τρωει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τις τελευταίες 3 ημέρες ο μικρός μου το 'χει βρει σα παιχίδι να ρεύεται συνεχώς κι επίτηδες και μετά να γελάει... Όλο αυτό όμως μετά, έχει σαν αποτέλεσμα να βγάζει γουλίτσες, σαν μικρό εμετούλη δηλαδή...

Υπάρχει ενδεχόμενο ΓΟΠ, εσείς που έχετε κι ανάλογη εμπειρία απ'αυτό;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τις τελευταίες 3 ημέρες ο μικρός μου το 'χει βρει σα παιχίδι να ρεύεται συνεχώς κι επίτηδες και μετά να γελάει... Όλο αυτό όμως μετά, έχει σαν αποτέλεσμα να βγάζει γουλίτσες, σαν μικρό εμετούλη δηλαδή...

Υπάρχει ενδεχόμενο ΓΟΠ, εσείς που έχετε κι ανάλογη εμπειρία απ'αυτό;

 

Δεν νομιζω βρε Thaumataki σ αυτην την ηλικια να σου παρουσιασει ΓΟΠ. Μαλλον το εχει βρει σαν αστειο. Παρακολουθησε οπως λεει και η Σουζυ τη συμπεριφορα του και στο φαγητο και γενικοτερα, αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τις γουλίτσες πως είναι συμπεριφορά του στο φαγητό;

 

Δεν νομιζω βρε Thaumataki σ αυτην την ηλικια να σου παρουσιασει ΓΟΠ. Μαλλον το εχει βρει σαν αστειο. Παρακολουθησε οπως λεει και η Σουζυ τη συμπεριφορα του και στο φαγητο και γενικοτερα, αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να ανησυχεις.

Γενικά με το φαγητό δεν έχουμε και τις καλύτερες δυνατές σχέσεις, εξ ανέκαθεν....

Τρώει μόνο όσο πρέπει κι εγώ δε το ζωρίζω για παραπάνω, γιατί φοβάμαι. Δηλαδή, το φαγητό μας συνήθως συνοδεύεται και με κλάμα :roll:.

Έχουμε ξεκινήσει και στερεές και κάθε φορά που βλέπει το μπολ, κάνει επανάσταση να μη φάει!!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Catrina εχουμε ακριβως τα ιδια προβληματα και τα μωρακια μας την ιδια ηλικια. Εμεις παιρνουμε Epadoren 6 μηνες τωρα. Για τις παρενεργειες...δεν ξερω και βασικα δεν θελω να ξερω. Απο τη στιγμη που δεν εχουμε εναλλακτικη και χωρις το Epadoren θα εχουμε αλλα θεματα, απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι. Ποσα κιλα ειναι τωρα η μικρη σου? Εχετε αρχισει φανταζομαι στερεες. Τρωει καθολου?

 

Bebos η μικρη ειναι 7400....στερεες ξεκινησαμε στον 5ο...και εκει που ετρωγε και μεσημεριανο γυρο στα 150ml...στην αρχη του προηγουμενου μηνα σταματησε να τρωει...τωρα σιγα σιγα ξεκινησε βιολογικο ρυζαλευρο παλι,γιατι τις κρεμες Νουνου κ.τ.λ δεν τις τρωει....το θεμα μου ειναι οτι γυριζω στη δουλεια σε ενα μηνα...και η μικρη με το στομαχι και το γεγονος οτι δεν θελει ξενο γαλα ειναι ιδιατερη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τις τελευταίες 3 ημέρες ο μικρός μου το 'χει βρει σα παιχίδι να ρεύεται συνεχώς κι επίτηδες και μετά να γελάει... Όλο αυτό όμως μετά, έχει σαν αποτέλεσμα να βγάζει γουλίτσες, σαν μικρό εμετούλη δηλαδή...

Υπάρχει ενδεχόμενο ΓΟΠ, εσείς που έχετε κι ανάλογη εμπειρία απ'αυτό;

Δεν ειμαι ειδικος αλλα τα παιδια που εχουν ΓΟΠ δεν ρευονται ευκολα....πιστευω ο μικρος το εχει βρει παιχνιδι....τον θηλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Bebos η μικρη ειναι 7400....στερεες ξεκινησαμε στον 5ο...και εκει που ετρωγε και μεσημεριανο γυρο στα 150ml...στην αρχη του προηγουμενου μηνα σταματησε να τρωει...τωρα σιγα σιγα ξεκινησε βιολογικο ρυζαλευρο παλι,γιατι τις κρεμες Νουνου κ.τ.λ δεν τις τρωει....το θεμα μου ειναι οτι γυριζω στη δουλεια σε ενα μηνα...και η μικρη με το στομαχι και το γεγονος οτι δεν θελει ξενο γαλα ειναι ιδιατερη περιπτωση.

 

Στα ιδια κιλα ειναι τα μικρα μας. Κρεμες ετοιμες καλυτερα να μην τρωει. Δεν κανουν καλο στην παλλινδρομηση. Εμεις δεν του δινουμε καθολου. Οσο για το φαγητο, μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα και μας τρωει με μεγαλη δυσκολια και χιλια δυο κολπα. Το απογευμα του δινουμε λιγο απο το μεσημεριανο. Εχεις δοκιμασει αβοκαντο και κολοκυθα? Στο δικο μου αρεσουν, ειδικα το αβοκαντο, ισως λογω της υφης που δινει στην κρεμα. Αλλα φυσικα καθε φορα για να ανοιξει το στομα δινουμε μαχη, κλαιει, ουρλιαζει και τετοια. Οσο για το θηλασμο... εγω εχω ακομα αδεια και δεν ξερω τι θα κανουμε αργοτερα, αν μπορουσες ισως να βγαζεις με θηλαστρο η να τρωει μονο στερεες οταν λειπεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα τα παιδια που εχουν ΓΟΠ δεν ρευονται ευκολα....πιστευω ο μικρος το εχει βρει παιχνιδι....τον θηλαζεις?

Δε θηλάζω δυστυχώς.Τους πρώτους μήνες θήλασα, μετά δεν είχα επαρκές γάλα...:(

Μίλησα και με τον παιδίατρο και μού πε πως δεν είναι ανησυχητικό, αλλά άμα συνεχίσει να κάνουμε έναν υπέρηχο προληπτικά.

Αλλά το συνεχίζει ακόμη, 1 βδομάδα τώρα!!!:cry::cry:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaumataki δε νομιζω τωρα να σου παρουσιασει ξαφνικα ΓΟΠ. Αφου λες πως με το φαγητο δεν εχει τις καλυτερες σχεσεις, μηπως το κανει επιτηδες για να μην τον παραταιζεις? Εμενα η κορη μου οταν δεν ηθελε να την ταισω εκανε κατι τετοιες γκριματσες λες και θα κανει εμετο.Αλλα βεβαια αν στο συνεχισει, κανε κι εναν υπερηχο να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thaumataki δε νομιζω τωρα να σου παρουσιασει ξαφνικα ΓΟΠ. Αφου λες πως με το φαγητο δεν εχει τις καλυτερες σχεσεις, μηπως το κανει επιτηδες για να μην τον παραταιζεις? Εμενα η κορη μου οταν δεν ηθελε να την ταισω εκανε κατι τετοιες γκριματσες λες και θα κανει εμετο.Αλλα βεβαια αν στο συνεχισει, κανε κι εναν υπερηχο να εισαι σιγουρη.

Βρε συ Bebos, εκεί είναι που σκάω, που δεν καταλαβαίνω εάν έχει αλλάξει συμπεριφορά την ώρα του φαγητού!

Έχουμε μονίμως την ίδια στάση όταν είναι να φάμε... Κλάματα κι όλο να με σπρώχνει να μη τον ταϊσω.

Θα δω πώς θα τα πάει κι αυτή τη βδομάδα, αλλιώς θα ξαναμιλήσω με τον παιδίατρο...:(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις καταφερα να διαβασω όλες τις σελίδες. Ο μικρός μου εχει κάποια συμπτώματα που αναφέρεται. Το καλό ειναι οτι δεν εχει προβλημα με το βάρος.Γεννηθηκε 3700 και κοντευει 2 μηνων και 6000.Διαβάζοντας στην αρχη όμως τα συμπτώματα και η αποτομη ανοδος των κιλών ειναι ένδειξη. Στην αρχη οι γουλιες δεν με ανησυχησαν γιατι εβγαζε και η κόρη μου οταν γεννηθηκε.Οπως και το βάρος που πηρε δε με προβληματισε αφου θηλαζει αποκλειστικα.Με αυτα που διαβασα εβαλα κλιση στο στρωμα, τον κραταω ορθιο οσο μπορω και σταμάτησα τα γαλακτομικα εδω και λιγες μονο ημερες.

Ο μικρος εκτος απο γουλιες που βγαζει συνεχεια, το ρεψιμο συνοδευτε απο κλαμα, ετρωγε ευχαριστα και πολυ μπορω να πω. Η παιδιατρος μου ειπε για υπερπαραγωγη. Μου συνεστησε να τον αλλαζω στηθος καθε 4 ωρες. Εγω δεν ακουγα την αναπνοη του καλα και που και που εχει και βήχα. την πηρα τηλ και μου ειπε να παω να τον ακουσει. Αφου ειδε οτι τα πνευμονακια ειναι καθαρα τι ρωτησα γιατι βγαζει πολλες γουλιες. και γιατι αναπνεει ετσι μου ειπε μαλλον αγκομαχα απο το πολυ φαγητο. Πρεπει να μειωσω την παραγωγη μου και να πιω κανένα φασκόμηλο.Αν εφταιγε υπερπαραγωγη δεν θα ειχε πράσινα κ@κ@κια?

Δεν ξερω τι να κάνω. Μηπως οντως δεν εχει παλινδρομηση και ειμαι υστερικη? Σημερα όμως ήταν τόσο ανήσυχος και αφου αρχισε να τρωει μετα δεν ηθελε το στηθος. Και μεχρι να τον πάρει ο υπνος εκλαψε πολυ και ταυτοχρονα εβγαζε γαλα και ρευοταν ετσι ορθιο που τον ειχα. και τεντωνε και το κορμί του. Πειτε μου τη γνωμη σας σας παρακαλώ. Νιωθω τυψεις οτι εγω του δημιουργησα προβλημα με το πολυ γαλα που εχω και του δινω:(

q1kup2.pngza5op2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Εγώ δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες. Έχω μια μπεμπούλα 3 μηνών και 6 ημερών η οποία παιδεύτηκε αφάνταστα πολύ ως τώρα. Έχουμε νοσηλευτεί στο Παίδων 3 φορές ως τώρα: τη 1η για ουρολοίμωξη και τις άλλες δύο για έντονη διάρροια συνοδευόμενη με βλέννη και ελάχιστο αιματάκι. Εκτός αυτών έχουμε και παλινδρόμηση. Κάνει αρκετές γουλιές και όταν τρώει πολλές φορές τεντώνεται προς τα πίσω και κλαίει. Ενώ θέλει να φάει δεν μπορεί. Ξεκινήσαμε Epadoren 3 φορές την ημέρα αλλά της έφερε πολλές διάρροιες. Βέβαια η γιατρός μας είχε προειδοποιήσει γι αυτό. Απλά αυτό που με παραξενεύει είναι ότι έχει 5 με 6 κενώσεις την ημέρα βαρβάτες και όλες διαρροιες. Για αυτό θέλω να ρωτήσω αν κάποια μανούλα από εδώ είχε ανάλογη εμπειρία με το σιροπάκι αυτό και αν ναι ήταν όλες οι κενώσεις διαρροϊκές ή κάποιες από αυτές; Πάνω που είχαμε στρώσει και αρχίσαμε να παίρνουμε καλό βάρος ξαναρχίσαμε πάλι και δεν παίρνουμε γραμμάριο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια κιλα ειναι τα μικρα μας. Κρεμες ετοιμες καλυτερα να μην τρωει. Δεν κανουν καλο στην παλλινδρομηση. Εμεις δεν του δινουμε καθολου. Οσο για το φαγητο, μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα και μας τρωει με μεγαλη δυσκολια και χιλια δυο κολπα. Το απογευμα του δινουμε λιγο απο το μεσημεριανο. Εχεις δοκιμασει αβοκαντο και κολοκυθα? Στο δικο μου αρεσουν, ειδικα το αβοκαντο, ισως λογω της υφης που δινει στην κρεμα. Αλλα φυσικα καθε φορα για να ανοιξει το στομα δινουμε μαχη, κλαιει, ουρλιαζει και τετοια. Οσο για το θηλασμο... εγω εχω ακομα αδεια και δεν ξερω τι θα κανουμε αργοτερα, αν μπορουσες ισως να βγαζεις με θηλαστρο η να τρωει μονο στερεες οταν λειπεις?

 

 

Καλησπερα.Εδω και 10 μερες της εκοψα το epadoren...αφου οι αναγωγες σταματησαν.Της μικρης δεν της αρεσει το αβοκαντο τη παπαγια ομως την τρωει με ευχαριστηση καθως και τη γλυκοπατατα για μεσημεριανο.Σημερα πηγαμε σε 4ο παιδιατρο και μας ειπε οτι πρεπει να κοψουμε το ρυζαλευρο,τις μπανανες και γενικοτερα να περιορισουμε τους υδατανθρακες γιατι τη στουμπωνουν.Επιπλεον για το πρωινο μου ειπε να δοκιμασω ετοιμες φρουτοκρεμες με προσθηκη φρεσκων, μεσημεριανο λιγο κρεας και περισσοτερο χορτοσουπα (πρασιναδες) και για κρεμα απογευματινη να προτιμησω φαριν λακτε.Για το θεμα του θηλασμου....η μικρη δεν δεχετε να πιει γαλα απο μπιμπερο μονο νερο και τσαι ....αυτο που μου προτεινε ειναι να χρησιμοποιησω το κυπελακι και να περιορισω οσο μπορω τον θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θηλάζω δυστυχώς.Τους πρώτους μήνες θήλασα, μετά δεν είχα επαρκές γάλα...:(

Μίλησα και με τον παιδίατρο και μού πε πως δεν είναι ανησυχητικό, αλλά άμα συνεχίσει να κάνουμε έναν υπέρηχο προληπτικά.

Αλλά το συνεχίζει ακόμη, 1 βδομάδα τώρα!!!:cry::cry:

 

Πιστευω οτι πρεπει κανετε ενα υπερηχο να αποκλησετε τη παλινδρομηση και την οισοφαγητιδα,δεν εχετε να χασετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Εγώ δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες. Έχω μια μπεμπούλα 3 μηνών και 6 ημερών η οποία παιδεύτηκε αφάνταστα πολύ ως τώρα. Έχουμε νοσηλευτεί στο Παίδων 3 φορές ως τώρα: τη 1η για ουρολοίμωξη και τις άλλες δύο για έντονη διάρροια συνοδευόμενη με βλέννη και ελάχιστο αιματάκι. Εκτός αυτών έχουμε και παλινδρόμηση. Κάνει αρκετές γουλιές και όταν τρώει πολλές φορές τεντώνεται προς τα πίσω και κλαίει. Ενώ θέλει να φάει δεν μπορεί. Ξεκινήσαμε Epadoren 3 φορές την ημέρα αλλά της έφερε πολλές διάρροιες. Βέβαια η γιατρός μας είχε προειδοποιήσει γι αυτό. Απλά αυτό που με παραξενεύει είναι ότι έχει 5 με 6 κενώσεις την ημέρα βαρβάτες και όλες διαρροιες. Για αυτό θέλω να ρωτήσω αν κάποια μανούλα από εδώ είχε ανάλογη εμπειρία με το σιροπάκι αυτό και αν ναι ήταν όλες οι κενώσεις διαρροϊκές ή κάποιες από αυτές; Πάνω που είχαμε στρώσει και αρχίσαμε να παίρνουμε καλό βάρος ξαναρχίσαμε πάλι και δεν παίρνουμε γραμμάριο.

 

Εμεις χορηγουσαμε επαντορεν 5 μηνες και η μικρης μας ειναι ακομα δυσκοιλια.Εχει αποκλειστει η γαστρεντεριτιδα?ο γιατρος σας τι λεει?Μηπως ειναι φυσιολογικες οι κενωσεις....γιατι εγψ θυμαμαι πριν εκδηλωθει το ΓΟΠ η μικρη ειχε υδαρεις κενωσεις μετα απο καθε γευμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι πρεπει κανετε ενα υπερηχο να αποκλησετε τη παλινδρομηση και την οισοφαγητιδα,δεν εχετε να χασετε.

Έκλεισα ήδη συνάντηση με παιδογαστρεντολόγο στο Μητέρα, τη Παρασκευή.....:(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εδω και 10 μερες της εκοψα το epadoren...αφου οι αναγωγες σταματησαν.Της μικρης δεν της αρεσει το αβοκαντο τη παπαγια ομως την τρωει με ευχαριστηση καθως και τη γλυκοπατατα για μεσημεριανο.Σημερα πηγαμε σε 4ο παιδιατρο και μας ειπε οτι πρεπει να κοψουμε το ρυζαλευρο,τις μπανανες και γενικοτερα να περιορισουμε τους υδατανθρακες γιατι τη στουμπωνουν.Επιπλεον για το πρωινο μου ειπε να δοκιμασω ετοιμες φρουτοκρεμες με προσθηκη φρεσκων, μεσημεριανο λιγο κρεας και περισσοτερο χορτοσουπα (πρασιναδες) και για κρεμα απογευματινη να προτιμησω φαριν λακτε.Για το θεμα του θηλασμου....η μικρη δεν δεχετε να πιει γαλα απο μπιμπερο μονο νερο και τσαι ....αυτο που μου προτεινε ειναι να χρησιμοποιησω το κυπελακι και να περιορισω οσο μπορω τον θηλασμο.

 

Συγγνώμη, ο γιατρός περιορίζει τους υδατάνθρακες από το ρυζάλευρο και τις μπανάνες, για να βάλει υδατάνθρακες από έτοιμες κρέμες; Τι έχουν μέσα εκείνες; Πρωτεΐνες; Δεν στουμπώνουν εκείνες; Τι άλλο θα μας πουν; Χώρια που η ζάχαρη που περιέχουν δεν νομίζω ότι βοηθάει οποιονδήποτε με παλινδρόμηση, πόσο μάλλον ένα μωρό.

 

Το θηλασμό πάλι γιατί να τον περιορίσεις;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...