Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Γεια σας!! Εμενα το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα!!! Γεννηθηκε 3860 και τωρα ειναι 7 κιλα!! Σε καποια γευματα ειναι πολυ ανησυχος και στα 8 λεπτα τραβιεται και κλαιει !! Τον σηκωνω να ρευτει και βγαζει πολυ γαλα!!! Ειναι σημαδι ΓΟΠ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαικήνας και Deena σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας.Θα ξεκινήσω να δίνω το σιρόπι λίγο πριν θηλάσω και όχι να κάθομαι με το ρολόι στο χέρι να περάσουν τα 20'.Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Ενώ το αριστερό μου στήθος αίσθάνομαι ότι έχει μια φυσιολογική παραγωγή και το μωρό θηλάζει πιο ήρεμα σ΄αυτό, το αριστερό στήθος είναι μόνιμα πρησμένο,πολύ συχνά τρέχει το γάλα και με πονάει αρκετά και η θηλή.Όταν το μωρό τρώει απο αυτό πολλές φορές γκρινιάζει και είναι ανήσυχο.Έχω επιχειρήσει να βγάζω λίγο γάλα με το χέρι πριν θηλάσω αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.Μήπως η γοπ επιβαρύνεται απο αυτό το στήθος; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μανουλες!!σημερα δοκιμασα να κανουμε διαλειμματα στο φαγητο, τη σηκωνα, ρευοταν αλλα και παλι εβγαζε μεγαλες ποσοτητες καθε φορα σε καθε σηκωμα και μολις εβγαζε ζητουσε παλι φαι.

Ανησυχω οτι δε μενει τιποτα στο στομαχακι της. Επισης προσπαθω να τη θηλαζω σε ορθια θεση αλλα δε βλεπω βελτιωση!

Επισης, τις τελευταιες μερες απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 10 το βραδυ θηλαζει ασταματητα. Σταματαει να ρευτει, βγαζει τεραστιεσ ποσοτητεσ και για το μπανακι. Εκει κατα τις 10 αρχιζει και κλαει γοερα σαν να μου δειχνει οτι το στηθος μου δεν εχει αλλο και της δινω μπουκαλακι απο δικο μου γαλα που εχω αντλησει πιο πριν πινει 50 ml και κοιμαται.

Μηπως δεν κανω καλα που της δινω μπουκαλακι; Τη λυπαμαι να κλαει ετσι!

Η βοηθεια σας υπερπολυτιμη!!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μανουλες!!σημερα δοκιμασα να κανουμε διαλειμματα στο φαγητο, τη σηκωνα, ρευοταν αλλα και παλι εβγαζε μεγαλες ποσοτητες καθε φορα σε καθε σηκωμα και μολις εβγαζε ζητουσε παλι φαι.

Ανησυχω οτι δε μενει τιποτα στο στομαχακι της. Επισης προσπαθω να τη θηλαζω σε ορθια θεση αλλα δε βλεπω βελτιωση!

Επισης, τις τελευταιες μερες απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 10 το βραδυ θηλαζει ασταματητα. Σταματαει να ρευτει, βγαζει τεραστιεσ ποσοτητεσ και για το μπανακι. Εκει κατα τις 10 αρχιζει και κλαει γοερα σαν να μου δειχνει οτι το στηθος μου δεν εχει αλλο και της δινω μπουκαλακι απο δικο μου γαλα που εχω αντλησει πιο πριν πινει 50 ml και κοιμαται.

Μηπως δεν κανω καλα που της δινω μπουκαλακι; Τη λυπαμαι να κλαει ετσι!

Η βοηθεια σας υπερπολυτιμη!!!

Σε νιώθω κοπέλα μου! Κι εμείς μέρες- μέρες είμαστε σε απελπισία όταν κλαίει γοερά κι ασταμάτητα τον βάζω στο στήθος και τσιρίζει δυνατότερα ακόμα... Θες υποστήριξη κάποιον δίπλα σου με πιο καθαρό μυαλό να σου πει πως όλα θα πάνε καλά, μωράκια είναι τα έχουν αυτά, θα μεγαλώσουν όπως τόσα και τόσα άλλα!...

 

Σύμβουλος θηλασμού δεν είμαι να σου πω αν κάνεις καλά, στη θέση σου όμως το ίδιο θα έκανα αν με τον τρόπο αυτό ηρεμεί και κοιμάται. Αυτό θα ηρεμεί κι εσένα που είναι σημαντικό για να έχεις τις εφεδρείες που χρειάζεσαι για να θηλάζεις.

 

Καληνύχτα σας κι εύχομαι γρήγορα να αφήσουμε πίσω μας τις δύσκολες αυτές μέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολυ παρηγορο να ξερεις οτι δεν τα κανει μονο το δικο σου μωρο αυτα!!

Πως θελω να ρθει εκεινη η στιγμη που θα τη βλεπω και αυτες οι ανησυχιες μου φαινονται αστειες!

Α και μια απορια! Πως καταλαβαινετε οτι το στηθος σας εχει αδειασει; Εμενα παντα μαλακο ειναι!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Κοίμισα τον μπέμπη (τα μεγάλα χορεύουν βέβαια) και ήρθα.

 

Χριστίνα, το μωράκι σου σαραντίζει αυτές τις μέρες, έτσι; Να σας ζήσει και πάντα να είναι γερό και δυνατό! Μην προδιαγράφεις ότι έχετε ΓΟΠ, δες αν θέλεις και τις συζητήσεις για τους κολικούς σε άλλες ενότητες, ίσως δεις πιο χρήσιμες συμβουλές. Το sling σε κάθε περίπτωση νομίζω βοηθά πολύ.

 

Αν σας σύστησε ο γιατρός κάποιο έτοιμο ρόφημα με μάραθο (της milupa με ζάχαρη μέσα), θα σου έλεγα να το αποφύγεις και με το γιατρό να είσαι επιφυλλακτική, πιθανώς να υπονομεύει το θηλασμό... (Εγώ έπινα τσάι μάραθου, γλυκάνισου και μελισσόχορτου τα οποία βοηθούν)

 

Με τους συχνούς θηλασμούς το στήθος είναι συνέχεια μαλακό. Αν αρχίσει να κοιμάται για 4, 5 ώρες τότε κι εσένα θα βαρύνει και θα φαίνεται γεμάτο.

 

Lunarossa νομίζω σωστά κάνεις στο θέμα στήθος=γεύμα. Ίσως αν από το πιο πρησμένο έβγαζες λίγο γάλα πριν θηλάσεις... αλλά το δοκίμασες ήδη. Δεν ξέρω.

 

Γεια σου Maria Zap, αυτά που λες ίσως είναι σημάδι ίσως κι όχι. Μίλα με τον γιατρό σας, τι λέει αυτός;

 

Skybeam,για την περιπέτεια που είχατε τι να πω κοπέλα μου, καλό κουράγιο και περαστικά σας να είναι!!

 

Καλή υπομονή σε όλες και σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Skybeam,για την περιπέτεια που είχατε τι να πω κοπέλα μου, καλό κουράγιο και περαστικά σας να είναι!!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Να πω ότι το σλινγκ τουλάχιστον στη δική μας σοβαρή περίπτωση δεν τον βολεύει γιατί θέλει όρθια την πλατούλα. Μαμάδες με μωρά με σοβαρή γοπ αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμάστε το σλινγκ με το μωρό πριν αγοράσετε.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Κοίμισα τον μπέμπη (τα μεγάλα χορεύουν βέβαια) και ήρθα.

 

Χριστίνα, το μωράκι σου σαραντίζει αυτές τις μέρες, έτσι; Να σας ζήσει και πάντα να είναι γερό και δυνατό! Μην προδιαγράφεις ότι έχετε ΓΟΠ, δες αν θέλεις και τις συζητήσεις για τους κολικούς σε άλλες ενότητες, ίσως δεις πιο χρήσιμες συμβουλές. Το sling σε κάθε περίπτωση νομίζω βοηθά πολύ.

 

Αν σας σύστησε ο γιατρός κάποιο έτοιμο ρόφημα με μάραθο (της milupa με ζάχαρη μέσα), θα σου έλεγα να το αποφύγεις και με το γιατρό να είσαι επιφυλλακτική, πιθανώς να υπονομεύει το θηλασμό... (Εγώ έπινα τσάι μάραθου, γλυκάνισου και μελισσόχορτου τα οποία βοηθούν)

 

Με τους συχνούς θηλασμούς το στήθος είναι συνέχεια μαλακό. Αν αρχίσει να κοιμάται για 4, 5 ώρες τότε κι εσένα θα βαρύνει και θα φαίνεται γεμάτο.

 

Lunarossa νομίζω σωστά κάνεις στο θέμα στήθος=γεύμα. Ίσως αν από το πιο πρησμένο έβγαζες λίγο γάλα πριν θηλάσεις... αλλά το δοκίμασες ήδη. Δεν ξέρω.

 

Γεια σου Maria Zap, αυτά που λες ίσως είναι σημάδι ίσως κι όχι. Μίλα με τον γιατρό σας, τι λέει αυτός;

 

Skybeam,για την περιπέτεια που είχατε τι να πω κοπέλα μου, καλό κουράγιο και περαστικά σας να είναι!!

 

Καλή υπομονή σε όλες και σήμερα!

 

Σε ευχαριστω πολυ! Ναι το σαββατο σαραντιζει η μικρη μου!

Για να μην κανω υποθεσεις κι επειδη κι εμενα αυτο με το μαραθο δε μαρεσε καλεσα σημερα μια παιδιατρο που ειναι και πιστοποιημενη συμβουλος γαλουχιας να εκτιμησει και το θηλασμο να δει και το θεμα με τους εμετους!

Παντως εμενα το sling με βολεψε πολυ! Η μπεμπα εριξε τρελους υπνους κι εγω εκανα ενα σωρο δουλειες!

Αγορασες δηλαδη μαραθο, γλυκανισσο και μελισσοχορτο και τα εβραζες ολα μαζι; Συγκεκριμενη αναλογια;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μανουλες!!σημερα δοκιμασα να κανουμε διαλειμματα στο φαγητο, τη σηκωνα, ρευοταν αλλα και παλι εβγαζε μεγαλες ποσοτητες καθε φορα σε καθε σηκωμα και μολις εβγαζε ζητουσε παλι φαι.

Ανησυχω οτι δε μενει τιποτα στο στομαχακι της. Επισης προσπαθω να τη θηλαζω σε ορθια θεση αλλα δε βλεπω βελτιωση!

Επισης, τις τελευταιες μερες απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τις 10 το βραδυ θηλαζει ασταματητα. Σταματαει να ρευτει, βγαζει τεραστιεσ ποσοτητεσ και για το μπανακι. Εκει κατα τις 10 αρχιζει και κλαει γοερα σαν να μου δειχνει οτι το στηθος μου δεν εχει αλλο και της δινω μπουκαλακι απο δικο μου γαλα που εχω αντλησει πιο πριν πινει 50 ml και κοιμαται.

Μηπως δεν κανω καλα που της δινω μπουκαλακι; Τη λυπαμαι να κλαει ετσι!

Η βοηθεια σας υπερπολυτιμη!!!

 

Αχ πόσο σε νιώθω! Υπομονή κοπέλα μου!

Για την τακτική θηλασμού δεν μπορώ να σε βοηθήσω και να σε συμβουλεύσω, αυτό πάντως που μπορώ να πω είναι ότι δεν είναι δυνατόν στο στομάχι της να μην μένει τίποτα από την στιγμή που παίρνει καλό βάρος! Αυτό να σκέφτεσαι και να παίρνεις θάρρος...για τον ίδιο ακριβώς λόγο μην σκέφτεσαι ότι το στήθος σου ξεμένει από γάλα. Για το μπουκάλι πολλοί ειδικότεροι από εμένα λένε ότι υπονομεύει τον θηλασμό, λόγω του κινδύνου της σύγχυσης θηλών κ.λπ. Τί να σου πω...μάλλον έτσι είναι, αλλά το ζητούμενο είναι να μην τρελλαθείς κιόλας.

 

Τα διαλείματα που κάνεις είναι καλά και επίσης θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις να την ταϊζεις σε όρθια θέση, όσο μπορείς και ας μην σου φαίνεται ότι αλλάζει κάτι. Δώσε λίγο χρόνο σε αυτές τις νέες τακτικές, δεν γίνεται να υπάρξει βελτίωση από την μια μέρα στην άλλη.

 

Το βασικότερο όμως για εμένα είναι να κάνετε έναν υπέρηχο για να ξέρεις τί αντιμετωπίζεις και να ρωτήσεις και τον γιατρό σου εάν χρειάζεται σιρόπι. Έχω διαβάσει αρκετά μηνύματα εδώ στο φόρουμ ανθρώπων που είναι αντίθετοι στο σιρόπι, αλλά βρε κορίτσια τί να πω...εμάς μας βοήθησε πάρα πολύ. Μου φάνηκε ότι το παιδί σταμάτησε τουλάχιστον να πονάει, έστω κι αν οι αναγωγές δεν σταμάτησαν εντελώς. Πριν υπήρχαν βράδια που έκλαιγε για 1 ώρα, μπορεί και παραπάνω, μέχρι να καταφέρει να ρευτεί όπως ήθελε και να βγάλει το γάλα.

 

Γενικά η ΓΟΠ έχει πολλά πισωγυρίσματα. Εκεί που νομίζεις ότι το παιδί πάει καλύτερα, κάνει μια κρίση και ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΗ ΜΑΜΑ! Εμείς από 20 ημερών πειραματιζόμαστε. Αύξησε σιρόπι, μείωσε σιρόπι, ξανααύξησε σιρόπι, δώσε αντιαναγωγικό, μείωσε αντιαναγωγικό, ξαναδώσε αντιαναγωγικό κ.ο.κ. Ακόμα και τώρα που τρώει στέρεες και υπάρχει δραματική βελτίωση (!!!!) με το που κόψαμε το σιρόπι και για 1 εβδομάδα ήταν μια χαρά, τσουπ να σου χτες το βράδυ εμετός!!! Τί να κάνουμε....από την στιγμή που είναι γερός και μεγαλώνει κανονικά, ένας εμετός που και που όπως λέει και ο γιατρός μας δεν είναι και τίποτα!

 

Υπομονή, αυτά να είναι μόνο τα προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ! Ναι το σαββατο σαραντιζει η μικρη μου!

Για να μην κανω υποθεσεις κι επειδη κι εμενα αυτο με το μαραθο δε μαρεσε καλεσα σημερα μια παιδιατρο που ειναι και πιστοποιημενη συμβουλος γαλουχιας να εκτιμησει και το θηλασμο να δει και το θεμα με τους εμετους!

Παντως εμενα το sling με βολεψε πολυ! Η μπεμπα εριξε τρελους υπνους κι εγω εκανα ενα σωρο δουλειες!

Αγορασες δηλαδη μαραθο, γλυκανισσο και μελισσοχορτο και τα εβραζες ολα μαζι; Συγκεκριμενη αναλογια;

 

Τώρα το είδα αυτό...τέλεια νέα!!!

 

Ελπίζω η σύμβουλος να σε βοήθησε και στην στάση θηλασμού που ενδείκνυται για την ΓΟΠ.

 

Τώρα που έχεις το sling όσο μπορείς πιο όρθια θέση και όλα θα πάνε καλύτερα!

 

Τα πάτε ήδη τέλεια, σαραντίζετε, προφανώς έχεις εδραιώσει θηλασμό, το μωρό παίρνει βάρος και σε λίγο θα αρχίσει και τα χαμόγελα! Μην τρελλαίνεις το μυαλό σου με την #@%* ΓΟΠ και μαυρίζεις αυτή την τέλεια περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό...τέλεια νέα!!!

 

Ελπίζω η σύμβουλος να σε βοήθησε και στην στάση θηλασμού που ενδείκνυται για την ΓΟΠ.

 

Τώρα που έχεις το sling όσο μπορείς πιο όρθια θέση και όλα θα πάνε καλύτερα!

 

Τα πάτε ήδη τέλεια, σαραντίζετε, προφανώς έχεις εδραιώσει θηλασμό, το μωρό παίρνει βάρος και σε λίγο θα αρχίσει και τα χαμόγελα! Μην τρελλαίνεις το μυαλό σου με την #@%* ΓΟΠ και μαυρίζεις αυτή την τέλεια περίοδο.

 

Πριν λιγο εφυγε η συμβουλος. Καταπληκτικη! Τι λαθος εκανα πουδεν την φωναξα απο την αρχη. Αν εχουμε ΓΟΠ που δεν ειναι σιγουρο ειμαστε ηπιας μορφης οποτε διατηρουμε το κομενο γαλα και την ορθια σταση!

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τη συμπαρασταση και τις συμβουλες. Παντως θα συμβουλευα οποια θηλαζει κι εχει οποιαδηποτε απορια να φωναξει συμβουλο. Κανουν φοβερη δουλεια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Christina884 θα μπορούσες να μου πεις ποια στάση θηλασμού σου πρότεινε η σύμβουλος που να ενδείκνυται στη γοπ;Εγω θηλάζω τη μικρή στη στάση κάτω από τη μασχάλη με μαξιλάρια για να είναι ανασηκωμένη(στάση ραγκμπυ).Πόση ώρα πρέπει να κρατάω το παιδί να ρευτεί; 15'-20' είναι αρκετά;Και τέλος σε ποια θέση βάζουμε το μωρό με γοπ να κοιμηθεί; Ανάσκελα με κλίση 30' ή στο αριστερό πλάι που διάβασα να γράφουν κάποια κορίτσια μέσα στο forum?

Link to comment
Share on other sites

Christina884 θα μπορούσες να μου πεις ποια στάση θηλασμού σου πρότεινε η σύμβουλος που να ενδείκνυται στη γοπ;Εγω θηλάζω τη μικρή στη στάση κάτω από τη μασχάλη με μαξιλάρια για να είναι ανασηκωμένη(στάση ραγκμπυ).Πόση ώρα πρέπει να κρατάω το παιδί να ρευτεί; 15'-20' είναι αρκετά;Και τέλος σε ποια θέση βάζουμε το μωρό με γοπ να κοιμηθεί; Ανάσκελα με κλίση 30' ή στο αριστερό πλάι που διάβασα να γράφουν κάποια κορίτσια μέσα στο forum?

Αυτη η σταση ειναι καλη κι επισης μου ειπε εσυ ημιξαπλωμενη σε 45 μοιρες περιπου και το μωρο διαγωνια στηριγμενο πανω σου. Καπως μπρουμυτα δηλαδη. Υποτιθεται σε αποκλειστικο θηλασμο δεν χρειαζεται να ρευτει αλλα εγω απο τη δικη μου μικρη εμπειρεια βλεπω οτι αν δε ρευτει μετα βγαζει στον υπνο της κλαιει και αντε να την ξανακοιμησεις! Εγω εχει τυχει να περιμενω και 40'. Εμας βοηθιεται στο ρεψιμο αν την αλλαζουμε ωμο, η την αλλαζουμε αγκαλια με τον αντρα μου η την αφηνουμε για 1' κατω και την ξαναπαιρνουμε! Αν θες δοκιμασε τα!

Επισης εμας μας ειπε και βαλαμε μια πετσετουλα κατω απο το στρωμα για να ειμαστε στις 30 περιπου μοιρες και οπωσδηποτε ανασκελα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Christina884 θα μπορούσες να μου πεις ποια στάση θηλασμού σου πρότεινε η σύμβουλος που να ενδείκνυται στη γοπ;Εγω θηλάζω τη μικρή στη στάση κάτω από τη μασχάλη με μαξιλάρια για να είναι ανασηκωμένη(στάση ραγκμπυ).Πόση ώρα πρέπει να κρατάω το παιδί να ρευτεί; 15'-20' είναι αρκετά;Και τέλος σε ποια θέση βάζουμε το μωρό με γοπ να κοιμηθεί; Ανάσκελα με κλίση 30' ή στο αριστερό πλάι που διάβασα να γράφουν κάποια κορίτσια μέσα στο forum?

Αυτο με τη σταση ρεψιματος δεν το ρωτησα αλλα εμεις τη βαζουμε στον ωμο!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η στάση θηλασμου που βοηθαει επίσης ειναι καβάλα στο πόδι της μαμάς (δλδ καθισμένο στο μηρό της).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το mei tai είναι καλο για θηλασμό μωρων με παλινδρομιση;

Εχω το ring sling αλλα δεν με βολευει πολύ για θηλασμό σε όρθια θέση και σκέφτομαι μήπως είναι καλυτερο το mei tai για το σκοπό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το mei tai είναι καλο για θηλασμό μωρων με παλινδρομιση;

Εχω το ring sling αλλα δεν με βολευει πολύ για θηλασμό σε όρθια θέση και σκέφτομαι μήπως είναι καλυτερο το mei tai για το σκοπό αυτό.

 

Ειναι καλο! http://blog.babywearing.gr/2010/07/mei-tai.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Στις 19/11/2013 γεννησα το αγοράκι μου φυσιολογικά και στις 38 εβδομάδες (3 κιλά).

Θηλάσαμε από την αρχή. Στις 12/12/2013 έφτασε 3.600, στις 13/1/2014 5100, στις 21/1/2014 5400, στις 11/2/2014 5900. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη και παρόλο που θήλαζα τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα (μέχρι 40 ημερών θήλαζα κάθε 1 ώρα...), είχα την ικανοποίηση ότι αξίζει τον κόπο.

Στις 13/2/14 κάναμε επέμβαση στο ματάκι του (phpv) και χρειαστηκε ολική νάρκωση.

Από την επέμβαση και μετά, ταιζω περίπου κάθε τρεις ωρες. Συνολικά 8 γευματα τη μερα. Δεν είμαι ομως πολυ ευχαριστημενη γιατι ο μικρος -με εξαιρεση τις στιγμες που μισοκοιμαται- ειναι πολυ νευρικος στο στηθος. Τεντώνεται πίσω στο 2-3λεπτο σαν να μην πεινάει και γκρινιάζει. Επιπλέον, κάνει πολύ πολύ συχνά γουλίτσες.

Μετά τις τελευταίες ζυγίσεις (27/2/14 5850, 17/3/14 6100, 27/3/14 6100) ο παιδίατρος μας προτεινε συμπληρωμα γιατι ο μικρος δεν πηρε βαρος.

Σκέφτηκα να πάρω θηλαστρο για να δίνω μετα το θηλασμο, μπουκαλι με το γαλα μου, αλλα δεν ξερω ουτε ποιο ειναι καταλληλο, ουτε αν θα μπορω να βγαλω γαλα, ουτε αν ο μικρος θα παρει βαρος με τον τροπο αυτο.

 

Στην περίπτωση που έχει ΓΟΠ, δε θέλω να βάλω συμπλήρωμα, αλλα κάθε πότε πρέπει να θηλάζω ή να δίνω με το μπουκάλι το δικο μου γαλα? Και πόσο γαλα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας ! το μωρο μου εχει ΓΟΠ ειναι 2μιση μηνων και δεν θηλαζουμε.. καθε φορα λοιπον την ωρα του φαγητου , τρωεει 60 μλ και μετα αρχιζει να κλαιει και να χτυπιεται ,καθε γευματρωει περιπου και με ππολυ ζορισμα 80-100 μλ ... γυρω στην ημερα τρωει περιπου 600-700 μλ.. λιγο δεν ειναι? ανυσηχω , αλλα και τι να κανω? υποφερει το καημενο :(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ! το μωρο μου εχει ΓΟΠ ειναι 2μιση μηνων και δεν θηλαζουμε.. καθε φορα λοιπον την ωρα του φαγητου , τρωεει 60 μλ και μετα αρχιζει να κλαιει και να χτυπιεται ,καθε γευματρωει περιπου και με ππολυ ζορισμα 80-100 μλ ... γυρω στην ημερα τρωει περιπου 600-700 μλ.. λιγο δεν ειναι? ανυσηχω , αλλα και τι να κανω? υποφερει το καημενο :(

 

Μου φαινεται λίγη η ποσότητα αλλα δυστυχως δεν έχω εμπειρία απο ξένο γαλα και ποσότητες. Μήπως να εγραψες στην ενότητα "υποκατάστατα μητρικου γαλακτος";

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!! Η μπεμπα μου είναι 3,5 μηνών και υποψιαζομαι οτι έχει ΓΟΠ. Εδώ και λιγες μέρες ενω δείχνει να πειναει, πιάνει το στήθος και σε 2-3 λεπτα το αφήνει κλαίγοντας σπαρακτικά! Της αλλαζω μαστό και κανει το ίδιο. Συνεχίζει όμως να δείχνει να πειναει και προσπαθει να φαει παλι αλλά σαν κάτι να την εμποδίζει. Της προσφέρω μπιμπερο και κάνει το ίδιο. Με ανησυχεί το οτι κανει σαν να πνίγεται... Η παιδίατρος μου έχει δώσει epadoren αλλά για να μην της δίνω τζαμπα φάρμακα, σήμερα επισκεφτηκα εναν ακτινολογο για υπέρηχο κι αυτός μου φέρθηκε πολύ άσχημα κ δε μου έκανε την εξέταση. Με ειρωνεύτηκε λέγοντας μου 'γιατρός είσαι και παίρνεις πρωτοβουλία?' , 'το παιδι είναι μια χαρά,εσύ εχεις πρόβλημα' κ.α. Του είπα οτι θέλω να κάνω την εξέταση γιατί δεν τρώει και μου λέει 'καλά κανει, εγώ τη βλέπω χοντρη' , του είπα οτι κλαιει στο στήθος και μου είπε 'τι κόλλημα εχεις να κατσει στο στήθος;' :mad: Αφού απο εκεί τρώει του λέω!!!!! Δεν υπερβαλλω καθολου κι ας σας φαίνεται ίσως απίστευτο!!!!!! Τελικά νευριασα κι εγώ κι έφυγα αφού με πρόσβαλε τόσο! Δεν ξέρω τι να κάνω, δε θέλω να δώσω φάρμακα αν δεν είμαι σίγουρη αλλά ο μ@@@κας δεν μου έκανε εξέταση!! Τι φταίει και κλαίει η μπουμπού μου όταν τρώει;;; Σας μοιάζει κι εσας με ΓΟΠ αυτό που περιγραφω ή αλήθεια 'έχω πρόβλημα' :?

Link to comment
Share on other sites

Για πολλές κλωτσιές ο ακτινολόγος!

 

Εκτός από το να κλαίει, κάνει τόξο το σώμα προς τα πίσω; Βγάζει γουλιές πολλή ώρα μετά το γεύμα; Παίρνει βάρος; Αλλά ξέχασα...ο ακτινολόγος τη βρήκε χοντρή, οπότε είμαστε βέβαιοι ότι όλα είναι τέλεια! :P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ επεσες σε γυφτο!!

Κοιτά με βάση τι μου έχουν πει οι γιατροι ο υπέρηχος μονο βρίσκει στενωση πυλωρου που το παιδι άμα δεν κανει εμετό σιγουρα δεν εχει! (Ρωτα και τον γιατρο σου ομως!) οπότε εγω δεν θα εκανα υπερηχο (και ουτε κάναμε ατην δικιά μας περιπτωση!

 

Υπαρχει περιπτωση να εχει ΓΟΠ λόγω ανατομικου προβλήματος αλλα αν τρωει κοιμησμενη δεν υοαρχει τέτοια περιπτωση ... Τρωει κοιμησμενη; Αν προσφέρεις το στηθος οταν παει για ύπνο τι κανει;

Link to comment
Share on other sites

Κοιμισμενη τρώει καλύτερα πάντα αλλά και μέχρι πριν λιγες μέρες έτρωγε κανονικα και κατα τη διάρκεια όλης της μέρας! Τώρα τελευταια κλαίει συνέχεια.Πριν τον υπνο κλαιει και παλι, μονο το βραδυ που ξυπναει τρωει χωρις πρόβλημα και το πρωί που ξυπναει.Βαρος έπαιρνε μια χαρά μέχρι τις 28\12 που τη ζυγισα τελευταία φορά. Ο τρόμπας ο γιατρός δε ρώτησε καν ποσων μηνών είναι ώστε να βγάλει συμπέρασμα για το βάρος!! Φαντασου!! Γουλιες βγάζει και αρκετή ωρα μετα το γεύμα και βήχει που και που.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...