Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Εχουμε και λεμε. Ακριβως τα ιδια και η δικια μου. Και μαλιστα ειχαμε παει για υπερηχο αλλα την ταλαιπωρησαν δεν τον ολοκληρωσαμε ποτε και δεν ξαναπηγαμε ποτε βεβαια. Εβγαζε γουλιες και μαλιστα ΜΕΓΑΛΕΣ μεχρι 9 μηνων. Ενα θα σου πω ειχα σαλταρει. Αλλα τελικα ειναι αμα δεν ξερεις. Γιατι απαξ και το περασεις μετα δεν τρεχει κατι. Το παιδι δεν πηρε ουτε 1 φαρμακο (η γιατρος ειναι πολυ κατα των φαρμακων) και αντιμετωπιστηκε σαν φυσικη ελαφρια παλινδρομηση λογω αρχιτεκτονικης του στομαχου των βρεφων. Σε ολα το στομαχι ειναι ξαπλωτο και ο δακτυλιος δεν ειναι ολοκληρωμενος (ετσι καπως τα θυμαμαι αλλα μου τα ειχε πει και πριν αιωνες) και γιαυτο χανουν γουλιες στα υγρα. Οσο μεγαλωνει αυτο ωριμαζει και φτιαχνει μονο του. Ολοι μου ελεγα (οι γυρω) τρεχτην για εξετασεις, δωστης αυτο δωστης εκεινο. Τιποτα λεμε ετσι? Το παιδι το ξεπερασε μονο του και απο τοτε εχει κανει μονο μια φορα εμετο και αυτο γιατι πνιγηκε.....τπτ αλλο. Μην τρελλενεσαι.

 

Για τον βηχα ανησυχουν γιατι πολλες φορες παλινδρομει οχι μονο το γαλα αλλα και τα υγρα του στομαχου και αυτα μπορουν να ερεθισουν αρκετα τον φαρυγγα/λαρυγγα. Εξου και ασχολειτε ο γιατρος με τον βηχα. Παντως αν ειχα ακουσει τον πανικοβλητο περιγυρο το παιδι θα ειχε παρει απο malox μεχρι zantak.......επισης ανησυχητικο ΓΟΠ ειναι αυτο που εμποδιζει την αναπτυξη του παιδιου. Για να γινει αυτο πρεπει το παιδι να σου ξερναει με φορα οτι του εχεις δωσει καθε φορα να πιει, και οχι 2 γουλιες......εισαστε μια χαρουλα λεω εγω......

 

Και εμεις 36 εβδομαδων και 3 ημερων γεννηθηκαμε.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμεις περασαμε μεχρι 7 μηνων παλινδρομηση, οχι διεγνωσμενη με υπερηχο, αλλα απο τις ενδειξεις. Ειχαμε πολλες γουλιες σε καθε γευμα, ρεψιματα 3-4 μετα απο καθε γευμα, βαθια ρεψιματα και ολα τα συναφη, ομως και μενα η μπεμπα αναπτυσσοταν με ταχυτατους ρυθμους και η γιατρος μου ειχε πει οτι εφοσον δεν επηρεαζεται η αναπτυξη της δε θα ασχοληθουμε περισσοτερο ουτε βεβαια και θα παρουμε φαρμακο. Δεν αλλαξαμε καν γαλα. Τι να σου πω...Υπομονη, εφοσον δεν κανει εμετους και δεν ποναει κανε υπομονη και θα περασει...Τωρα για το φαρμακο που της δινει δε θα συμφωνησω, εφοσον το μωρο δεν εχει μεγαλο προβλημα, αλλα γιατροι ειναι αυτοι και εμεις οχι. Ξανασυζητησε το παντως μηπως και βρειτε αλλη λυση. Να σημειωσω οτι η μπεμπα μου ηταν πολυ προωρη, 32+6. Υπομονη και κουραγιο, ειναι κουραστικη διαδικασια, αλλα οταν την περασεις, λες οτι τελικα δεν ηταν τιποτε...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΓΟΠ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΟΥΛΙΕΣ.ΤΩΡΑ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η κατάσταση έχει ως εξής :

Η παιδίατρος θεωρεί ότι το παιδί έχει κρυφή παλλινδρόμηση και μάλιστα σε αρκετά προχωρημένο σταδιο. Το Epadoren το αρχίσαμε εδώ και ένα 24ωρο. Είναι πολύ νωρίς ακόμα βεβαια, αλλά αλλαγή δεν έχω δει.

Επίσεις κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι η μικρή μου κάνει μια περίεργη ανάσα, σαν να μην μπορεί να πάρει αναπνοή. Το είπα στην παιδίατρο και μου ανέφερε ότι είναι σύμπτωμα της ΓΟΠ και ότι μπορεί να φτάσει σε πνιγμό..... Εννοείται ότι έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου.....Τι είναι αυτό τώρα??????

Af6Yp3.png

 

 

2vCtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε ταλαιπωρηθει παρα πολυ απο κρυφη ΓΟΠ και ταλαιπωρουμαστε ακομα, νομιζω πως κριτηριο για τη σοβαροτητα της καταστασης ειναι αν το παιδι παιρνει βαρος, αν φαινεται να ποναει και να μην τρωει ικανοποιητικα και γενικα αν ειναι ευδιαθετο. Εμας ειχε κανει οισοφαγιτιδα, κι ας φαινοταν στον υπερηχο ηπιας μορφης. Ο υπερηχος δεν πιστοποιει τιποτα. Αφου ομως το παιδι παιρνει βαρος και δε δειχνει να ποναει, νομιζω δε χρειαζεται να ανησυχεις. Ισως η γιατρος θελει να το προφυλαξει απο οισοφαγιτιδα, γι αυτο εδωσε epadoren. Μην περιμενεις να δεις θαυματα, το epadoren δε θα μειωσει τις γουλιες, απλα θα το προστατευσει απο οισοφαγιτιδα. Για την περιεργη ανασα που λες δεν ξερω, αλλα βηχαλακι εχει κι εμας παρα πολυ. Μια μερα ειχα μετρησει ποσες φορες εβηξε σαν να του ανεβαινει το γαλα στο λαιμο. 43 φορες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η κατάσταση έχει ως εξής :

Η παιδίατρος θεωρεί ότι το παιδί έχει κρυφή παλλινδρόμηση και μάλιστα σε αρκετά προχωρημένο σταδιο. Το Epadoren το αρχίσαμε εδώ και ένα 24ωρο. Είναι πολύ νωρίς ακόμα βεβαια, αλλά αλλαγή δεν έχω δει.

Επίσεις κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι η μικρή μου κάνει μια περίεργη ανάσα, σαν να μην μπορεί να πάρει αναπνοή. Το είπα στην παιδίατρο και μου ανέφερε ότι είναι σύμπτωμα της ΓΟΠ και ότι μπορεί να φτάσει σε πνιγμό..... Εννοείται ότι έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου.....Τι είναι αυτό τώρα??????

κρυφη παλινδρομηση ειχαμε και εμεις...αν και διαγνωστηκε με υπέρηχο οταν ηταν 2,5 μηνων δεν καναμε τπτ γιατι το παιδί επερνε βαρος κανονικά...

καποια στιγμη μετα απο 3 μηνες αρχισε να κανει ενα συριγμο με την αναπνοή της....την πηγα σε ωρλ και διεγνωσε λαρυγγίτιδα λόγω ΓΟΠ....πολλοί παιδίατροι, πολλες γνώμες....

τελικά κατεληξα να της δώσω σιρόπι για 4 εβδομάδες...το προβλημα λύθηκε πολύ σύντομα...στερεες εισήγαγα στον 6ο, αλλα μεχρι 7,5 μηνων δεν ετρωγε τπτ...τωρα τρωει κανονικά...

γενικα ειμαι κατα των φαρμάκων αλλα ορισμενες φορες χρειάζονται...οπως μου ειπε ενας παιδίατρος για να μπορεσει να ωριμάσει η ''βαλβίδα'' του οισοφάγου θα πρεπει το παιδί να ηρεμήσει...αυτο μπορούσε να γινει μονο με το σιροπι νομίζω...διαφορετικά τα οξεα αυτα διατηρούν το πρόβλημα...

ευχομαι να το ξεπερασετε σύντομα οπως και εμεις....ακου τους γιατρους που εμπιστεύεσαι αλλα και το ενστικτο σου....ολα θα πάνε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Είμαι νέα στο forum γι' αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη που θα κάνω! Έχω ένα μωράκι 3 1/2 μηνών και εδώ και 1 1/2 μήνα κάνει παλινδρόμηση χωρίς όμως να βγάζει γάλα. Του γυρνάει το γάλα μέχρι το λαιμό και το ξανα καταπίνει! Η παιδίατρος μου είπε να του δίνω το epadoren, να του κάνω συχνά και μικρά γεύματα, να είναι το κρεβάτι του σε κλίση και να τον κρατάω όρθιο για μισή ώρα μόλις τρώει. Κάποια στιγμή η κατάσταση είχε βελτιωθεί αλλά εδώ και 5 μέρες είναι πάλι τα ίδια. Κάνει παλινδρόμηση συνέχεια και αυτή τη φορά πνίγεται κιόλας και επίσης δεν μπορεί να κοιμηθεί καθόλου μεσα στην ημέρα γιατί μολις το ξαπλώνω του γυρνάει το γάλα και ξυπνάει!

Θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που το μωράκι τους είχε παλινδρόμηση σε πόσο καιρό του πέρασε και εάν το σιρόπι βοήθησε καθόλου γιατί εμάς μέχρι στιγμης δεν μας εχει βοηθήσει.

Ακόμα να τονίσω ότι το μωρό γεννήθηκε πρόωρο στις 33 εβδομάδες και είχε συμπτώματα αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Βάρος παίρνει κανονικά και παραπάνω από αυτό που πρέπει. Δεν θηλάζω γιατί το μωρό ήταν στη θερμοκοιτίδα για 1 μήνα και από τη στεναχώρια μου κόπηκε το γάλα. Δικό μου γάλα είπιε για 1 μήνα περίπου και μετά αλλάξαμε πολλά γάλατα μέχρι να βρούμε αυτό που του κάνει. Τελικά πίνει το althera της Nestle που είναι υποαλλαργικό.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...εμας το σιρόπι μας βοήθησε....αλλα το καθυστερησαμε οσο γινοταν αφου το παιδι επειρνε βαρος...το αρχισαμε οταν μας εκανε το συριγμο και δεν εβαλε βαρος εναν ολοκληρο μήνα...το πηραμε για 4 εβδομαδες....ευχομαι να σας βοηθήσει και εσας..

να ξερεις ομως οτι το σιροπι δε μειώνει τις γουλιές...απλώς τις κάνει λιγότερο όξινες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θηλάζω γιατί το μωρό ήταν στη θερμοκοιτίδα για 1 μήνα και από τη στεναχώρια μου κόπηκε το γάλα.

 

Για πληροφόρηση των μητέρων που διαβάζουν το τόπικ: Για να διατηρηθεί η γαλουχία όταν το μωρό δεν θηλάζει θα πρέπει η μητέρα

 

-να αντλεί με νοσοκομειακό θήλαστρο, κατά προτίμηση διπλής άντλησης

-να κάνει τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο, διάρκειας τουλάχιστον 15 λεπτών σε κάθε στήθος, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι

- να φροντίζει τα χρονικά διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων να μην υπερβαίνουν τις 5 ώρες ούτε μία φορά το 24ωρο

 

αν ένα από τα παραπάνω δεν ισχύει, η γαλουχία υποχωρεί σταδιακά και στις 3-4 εβδομάδες διακόπτεται.

 

Η στεναχώρια δεν επηρεάζει τη γαλουχία ακόμη και όταν συμβαίνουν τραγικά γεγονότα.

 

Αν η γαλουχία περιοριστεί ή διακοπεί, η μητέρα μπορεί να κάνει επαναγαλακτισμό οποτεδήποτε το αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφόρηση των μητέρων που διαβάζουν το τόπικ: Για να διατηρηθεί η γαλουχία όταν το μωρό δεν θηλάζει θα πρέπει η μητέρα

 

-να αντλεί με νοσοκομειακό θήλαστρο, κατά προτίμηση διπλής άντλησης

-να κάνει τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο, διάρκειας τουλάχιστον 15 λεπτών σε κάθε στήθος, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι

- να φροντίζει τα χρονικά διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων να μην υπερβαίνουν τις 5 ώρες ούτε μία φορά το 24ωρο

 

αν ένα από τα παραπάνω δεν ισχύει, η γαλουχία υποχωρεί σταδιακά και στις 3-4 εβδομάδες διακόπτεται.

 

Η στεναχώρια δεν επηρεάζει τη γαλουχία ακόμη και όταν συμβαίνουν τραγικά γεγονότα.

 

Αν η γαλουχία περιοριστεί ή διακοπεί, η μητέρα μπορεί να κάνει επαναγαλακτισμό οποτεδήποτε το αποφασίσει.

 

 

Όλα αυτά που λες είναι πολύ σημαντικά τα οποία δυστυχώς εγώ δεν γνώριζα και ούτε με ενημέρωσε κανείς.

Δεν ξέρω αν η γαλουχία δεν διακόπτεται από τραγικά γεγονότα όπως λες σε μένα όμως αυτό συνέβει. Ενώ στην αρχή έβγαζα αρκετό γάλα και ευτυχώς το αποθήκευσα στην κατάψυξη και έτσι είπιε το μωρό έστω και 1 μήνα γάλα δικό μου, με το που έπαθε λοίμωξη και μου έιπαν ότι η κατάσταση είναι από σοβάρη έως επικίνδυνη το γάλα στις επόμενες μέρες μου είχε σταματήσει. Έβγαζα ούτε 10ml κάθε τρίωρο.

Τέλος πάντων, το σημαντικό για μένα είναι ότι όλα πήγαν καλά και το μωρό μου ειναι καλά.

Το μονό που θέλω να που πεις είναι σε πόσο καιρό περίπου περνάει η παλινδρόμηση αν και κάθε μωρό είναι διαφορετικό και επίσης ο επαναγακτησμός πως γίνεται? Μπορεί ακόμα να γίνει και τώρα σε μενα ή είναι πλέον αργά?

Link to comment
Share on other sites

Το μονό που θέλω να που πεις είναι σε πόσο καιρό περίπου περνάει η παλινδρόμηση αν και κάθε μωρό είναι διαφορετικό και επίσης ο επαναγακτησμός πως γίνεται? Μπορεί ακόμα να γίνει και τώρα σε μενα ή είναι πλέον αργά?

 

Όπως έγραψες κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Αν ληφθούν όλα τα μέτρα τότε τα συμπτώματα είναι πιο ήπια και μειώνονται οι πιθανότητες ή η ένταση της οισοφαγίτιδας.

 

Πληροφορίες για τον επαναγαλακτισμό θα βρεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν ούτε καν τη λέξη, πόσο μάλλον τη διαδικασία.

 

Για τα υπόλοιπα που λες ότι δεν σε ενημέρωσαν, εμπίπτουν στην ίδια μοίρα με τον επαναγαλακτισμό. Δεν ξέρουν και δεν θέλουν να ξέρουν γι αυτό δεν ασχολούνται. Αν τους ρωτήσεις το πιθανότερο είναι ότι θα σου δώσουν λάθος πληροφορίες ή θα σε αποτρέψουν.

 

Μια λοίμωξη ή οτιδήποτε μπορεί να ταλαιπωρήσει το σώμα της μητέρας, μπορεί να προκαλέσει προσωρινή μείωση της παραγωγής. Αν η μητέρα συνεχίσει να αντλεί με σταθερή συχνότητα και σταθερό χρόνο, η παραγωγή αυξάνεται και πάλι.

 

Επίσης υπάρχουν συμπληρώματα διατροφής που αυξάνουν την παραγωγή. Υπάρχουν ακόμη και φάρμακα. Αν όμως ρωτήσεις γι αυτά τους γιατρούς που υποτίθεται ενδιαφέρονται για την υγεία τη δική σου ή του παιδιού σου, θα δεις ότι τα αγνοούν κι ας έχουν περάσει δεκαετίες από τότε που πρωτοδημοσιεύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου έχει απίστευτη όρεξη (Δοξα το Θεό) και παίρνει βάρος κανονικά. Θα συνεχίσω το επαντορεν γιατί παρατηρησα ότι η μικρή είναι πολύ πιο ήσυχη, άρα σημαίνει ότι την ανακουφίζει, θα ακούω τις συμβουλές της παιδιάτρου περί τακτών γευμάτων κλπ και θα εύχομαι να καλυτερεύσει η κατάσταση. Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου και εύχομαι το καλύτερο για όλα τα μωράκια.

Af6Yp3.png

 

 

2vCtp3.png

Link to comment
Share on other sites

Bebos, πώς είναι το μωράκι σου τώρα; Το είχα στη σκέψη μου μια απ' αυτές τις ημέρες.... Μπήκατε στις στερεές; Από βάρος καλά είναι τώρα, παίρνει; ( σε βομβάρδισα το ξέρω )

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μονό που θέλω να που πεις είναι σε πόσο καιρό περίπου περνάει η παλινδρόμηση αν και κάθε μωρό είναι διαφορετικό και επίσης ο επαναγακτησμός πως γίνεται? Μπορεί ακόμα να γίνει και τώρα σε μενα ή είναι πλέον αργά?

 

Η παλινδρομηση περναει σε καθε μωρο σε αλλη ηλικια. Δεν θελω να αποθαρρυνω καμμια μανουλα αλλα εμενα, 12 μηνων, εχει ακομα......:(

 

Δεν ειμαι πια ελλαδα ολο τον καιρο, πηγα σε ειδικο στο εξωτερικο και μου ειπε

-ΟΧΙ αγελαδινο γαλα, (μαλιστα μου ειπε οτι συμφωνα με μελετες, δεν κανει καλο δεν χρειαζεται να πιει ποτε, οσο γι ασβεστιο να τρωει μπροκολο)

-Με το μαλακο η εισαγωγη στερεων, δεν χρειαζεται να τρωει τα παντα πριν γινει ενος

-πολλα μικρα γευματα-οχι 5 γευματα/ημερα οπως μου ειχαν πει και....

-επαναγαλακτισμο...

 

Ω, γιες, ξαναθηλαζω εδω και καιρο, το παιδι δεν ειναι 100% καλα αλλα ειναι καλυτερα. Το θηλαζω 2 φορες πριν παω γραφειο, και μετα αν δεν τη δω μια φορα στο ενδιαμεσο κατευθειαν ξεκιναμε απο τις 17.00 το θηλασμο και παλι.

 

Θα βρεις πολλες πληροφοριες εδω στο παρεντς, εγω ακολουθησα οσα λενε και εγινε.

Link to comment
Share on other sites

αν το παιδι μου εχει γοπ θα εκλαιγε στο στηθος συνεχεια κατα τη διαρκεια του φαγητου???δ μου κανει γουλιες ιδιαιτερα κ εμετουλι που και που.τη βαζω να ρευεται κατα τη διαρκεια κ συνεχιζουμε αλλα πολυ κλαμα..κ οσο παει κ χειροτερευει..να ναι κολικοι???

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

mefirst ναι μπορει να εχει γοπ μικρου βαθμου αλλα για να το δεις καλο ειναι να του κανεις υπερηχο.

Κι εμενα το ιδιο εκανε οταν ηταν 1 μηνος, εκλαιγε πολυ την ωρα που τον θηλαζα και τραβιοταν πισω συνεχεια ενω πειναγε, αλλα δεν εβγαζε ουτε μεγαλες γουλιες και εμετο ειχε κανει 3-4 φορες. Του εκανα υπερηχο στο Μητερα (τον καλυπτει και το ΙΚΑ) και ειδαμε οτι ειχε γοπ και του εδωσα επαντορεν για 5 μηνες και ησυχασε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, η μικρή μου έχει παλινδρόμηση που την εκδηλώνει όχι τόσο με γουλίτσες, αλλά την βλέπω ότι δυσφορεί ειδικά από το ένα στήθος στο άλλο και κάποιες φορές κάνει και βηχαλάκι. Θέλω να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα για τα κακάκια της:από χρώμα και υφή είναι οκ σαν μουστάρδα, αλλά έχουν μέσα πολλά κομματάκια άσπρα. μήπως είναι γαλατάκι που λόγω της παλινδρόμησης δεν το χωνεύει καλά; έχει τύχει σε καμιά μανούλα;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..

Ο Μικρός μου ειναι 5,5 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό εχουμε φτασει στα 7200 και 65 εκατοστα..( 2870 γεννηθηκε και 49 εκατοστα) η ερωτηση μου ειναι σχετική με το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος γιατι ενω τους προηγουμενους μήνες ο μικρος εβαζε σχεδον ενα κιλο τον τελευταιο μήνα πηρε μονο 200 γραμμαρια και 1,5 εκατοστο..εχω παρατηρήσει πολυ συχνα να εκτοξευέται το γαλα σαν πιδακας και απο τα δυο στηθη... και ο μικρος εκανε συχνα εμετο .. ταυτοχρονα μαλλον βγάζουμε το πρωτο μας δοντακι και ειχαμε το πρωτο μας μακρινο ταξιδι - τα αναφερω αυτα μηπως επιρεαζουν το βαρος του μικρου -ευχαριστω.. λενα

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lenats να σου ζήσει το μωράκι σου! Θα σου απαντήσουν και οι άλλες πιο έμπειρες μανούλες, εγώ σου βάζω ένα λινκ με το πόσο βάρος πρέπει να παίρνει το μωράκι

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, η μικρή μου έχει παλινδρόμηση που την εκδηλώνει όχι τόσο με γουλίτσες, αλλά την βλέπω ότι δυσφορεί ειδικά από το ένα στήθος στο άλλο και κάποιες φορές κάνει και βηχαλάκι. Θέλω να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα για τα κακάκια της:από χρώμα και υφή είναι οκ σαν μουστάρδα, αλλά έχουν μέσα πολλά κομματάκια άσπρα. μήπως είναι γαλατάκι που λόγω της παλινδρόμησης δεν το χωνεύει καλά; έχει τύχει σε καμιά μανούλα;

 

Τα κομματάκια που λες ή κατ' άλλους σποράκια είναι το λίπος του γάλακτος. Είναι φυσιολογικό και δείχνει ότι το μωρό τρέφεται καλά, δηλαδή παίρνει και λιπαρό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...