Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαμπάς στον τοκετό - κορωνοϊός


Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Θα σου έλεγα να μη βιαστείς, ίσως να έχει αλλάξει μέχρι το Σεπτέμβρη αυτό. Για τα ιδιωτικά δεν είμαι σίγουρη ότι αφήνουν, σίγουρα δεν αφήνουν αν είναι καισαρική. Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί πάντως δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Προ κορονοιού νομιζω σε κανενα άλλο δημόσιο εκτός του Έλενα δ επιτρεπόταν, οποτε δ θα βρεις πλεον

Μέχρι τον σεπτεμβρη όμως μπορεί να ξαναλλαξει

Αν οι συνθήκες δ ειναι καλές μπορεί ούτε κ σε ιδιωτικό να μπορεσει

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση τοκετου εν μεσω πανδημιας κορονοϊου για εγκυμοσυνες χαμηλου κινδυνου ειναι ο τοκετος στο σπιτι. Πως θα σου φαινοταν; Εχεις χρονο μεχρι τελη Σεπτεμβριου να σκεφτεις τι θα κανεις αλλα δεδομενου οτι περιμενουν το 2ο κυμα κρουσματων τοτε, ισως να το σκεφτοσουν πολυ σοβαρα να γεννησεις στο σπιτι σου με τον αντρουλη σου διπλα σου (και τις μαιες φυσικα!).

 
Link to comment
Share on other sites

Στα δημόσια νοσοκομεία τουλάχιστον στα περισσότερα από όσο ξέρω δεν επιτρέπεται να βρίσκετε ο μπαμπάς μέσα στην αίθουσα τοκετού κατά τη διάρκεια της γέννας,ειδικά τώρα με την πανδημία δεν νομίζω να επιτρέπεται ενδεχόμενος και σε αυτά που μέχρι πρότινος επιτρέποταν να παρευρίσκεται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/1/2020 at 11:55 PM, Evaolive said:

Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 

Αν σκέφτεσαι να αλλάξεις μαιευτήριο για να είναι παρών και ο άντρας σου στον τοκετό θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό αναγκαστικά. Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ, η εμπειρία του τοκετού είναι μοναδική και ούτε εγώ θα άντεχα χωρίς τον άντρα μου αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι κανόνες στα δημόσια. Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 1/6/2020 at 11:55 ΜΜ, Evaolive είπε:

Γειά σας. Είμαι στην 23η εβδομάδα κύησης, γένναω με το καλό τέλος Σεπτέμβρη στο Έλενα με τον γιατρό μου εκεί. Πριν λίγο ομως πληροφορήθηκα ότι λόγω κορονοιου δεν επιτρέπουν στους μπαμπαδες να είναι μέσα την ώρα του τοκετού, ούτε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα ανωδινου τοκετου. Το να γεννήσω μόνη μου χωρις τον σύντροφο μου, μου φαίνεται αδιανόητο, οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω μαιευτήριο και αναγκάστηκα και ιατρό. ξέρει κάποια κάποιο άλλο δημόσιο μαιευτήριο στο οποίο θα μπορώ να έχω μαζί μου τον σύζυγο μου στον τοκετό. Και τέλος πάντων υπάρχει κάποιος τρόπος να απαιτήσουμε να υπάρχει σύνοδος μαζί μας στον τοκετό?στα ιδιωτικά μαιευτήρια γεννούν κανονικά με τον μπαμπά μέσα στην αίθουσα  τοκετού ακόμα και τωρα με τον κορορονοιο. Στα δημόσια μόνο φαίνεται να έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δηλαδή μόνο αν πληρώσειςτα μαλλιά της Κεφαλης σου έχεις φυσιολογική αντιμετώπιση? 

 

Αυτό που λες ισχύει σίγουρα για τώρα όσο αφορά το Έλενα, μέχρι να γεννήσεις μπορεί και να αλλάξει, μπορεί και όχι. Οι μαίες όταν κάναμε τα μαθήματα μας είπαν ότι βγαίνουν συνέχεια καινούριες οδηγίες κ δεν είναι τίποτα σίγουρο...

Ρώτα και στο Αρεταίειο γιατί είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα εκει όσο αφορά την αντιμετώπιση του κορωνοιου, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Με το καλό το μωρακι σου και μην αγχώνεσαι έχεις καιρό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

Πολύ λυπάμαι για αυτό που περνάτε. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τον θηλασμό, με επιφύλαξη νομίζω πως και με Covid το θηλαζουν το μωρο. Τώρα ως προς αυτά που σου είπε ο γυναικολογος σου, πιστεύω πως πρεπει να τον ρωτήσεις για ποιον λόγο δεν θα σε αναλάβει κλπ . Είναι κάποιο πρωτοκολλο του εοδυ να πηγαίνουν οι θετικές επιτοκεσ στο Αττικον? Είναι κάποια πολιτική του λητω? Είναι δική του απροθυμια να αναλάβει μια γυναίκα θετική? Έχω την εντύπωση πως είναι το πρώτο χωρίς όμως να είμαι καθόλου σίγουρη. Σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ο άντρας σου είναι τελείως ασυμπτωματικος? Αν ναι, υπάρχει και η πιθανότητα να είναι ψευδως θετικο το τεστ του, αν θυμάμαι καλά 1-5 στα 100 βγαίνουν ψευδως θετικά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Just now, Super.mum said:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

Πρέπει να ρωτήσεις έπακριβως ποιο είναι το πρωτόκολλο. Πάρε το Αττικον και ρώτα. Δύσκολο μου φαίνεται να σας έχουν χωρια μαμά και νεογνο αλλα τι να σου πω, με όλες αυτές τις αυθαιρετες πολιτικές που έχουν επιβληθεί δεν μπορώ να το αποκλεισω κιολας. Αν ήσασταν σε οποιαδηποτε άλλη χώρα της ΕΕ θα το απέκλεια πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που περνάς αυτή την απογοητευση τωρα στο τέλος.Το μωράκι σου θα σε αποζημιώσει ομως.

Δεν μπορει να κανει κατι ο γιατρος σου.Ειναι νομος.Τον πανε μεσα αν το αποκρύψει  που λενε.Πρεπει να γεννήσεις σε νοσοκομείο αναφοράς.Και λογικο δεν είναι?Πως θα διασφαλιστει η μη διασπορα σε επιτόκιο προσωπικό κ βρέφη?Χρειάζονται συνθήκες αποστείρωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

Κρίμα βρε @Super.mum :-( Προσωπικά, αν ήταν εφικτό θα ζητούσα δεύτερο τεστ για επιβεβαίωση γιατί όπως γνωρίζουμε 1 στα 3 τεστ δίνει ψευδές αποτέλεσμα. Επιπλεον, θα τηλεφωνούσα και θα ρωτούσα την πολιτική του νοσοκομείου όσον αφορά τον σύζυγο αλλά και το θηλασμό. Καταλαβαίνω να μην επιτρεπεται ο σύζυγος μέσα αλλά αν βγεις θετικη τον θηλασμο πρέπει να τον διεκδικήσεις εφόσον το θέλεις. Από όλους τους διεθνείς οργανισμούς αλλά και τη La leche league συστηνεται ο θηλασμός και δίνεται η δυνατότητα στη μητέρα να επιλέξει το rooming in εφοσον λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ασφαλειας. Δες εδώ https://www.mitrikosthilasmos.com/2020/03/koronoios-thilasmos-systaseis.html

 

και δεν ξέρω αν μπορείς να δεις τα επισυναπτόμενα αρχεία μου στο προφίλ μου, έχω την ανακοίνωση της διεθνούς συνομοσπονδίας  μαιών για το θέμα. Αν όχι πες μου να στα στείλω  με πμ, περισσότερο  για εξοικονόμηση  χρόνου, να μην περιμένω την έγκριση. Τα είχα βάλει και σε κάποια μου παράθεση αλλά δεν τα βρίσκω με τίποτα.

 
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που σου ζητάει ο γιατρος σου επανάληψη του τεστ,δεν ειναινγθατιβδεν το εμπιστεύεται αλλα γιαφι αν έχεις κολλήσει τωρα ,αυτο θα φανει αργοτερα γιατί θέλει 5 ημέρες για να,κανει επίπεδα ο ιος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κρίμα βρε @Super.mum :-( Προσωπικά, αν ήταν εφικτό θα ζητούσα δεύτερο τεστ για επιβεβαίωση γιατί όπως γνωρίζουμε 1 στα 3 τεστ δίνει ψευδές αποτέλεσμα. Επιπλεον, θα τηλεφωνούσα και θα ρωτούσα την πολιτική του νοσοκομείου όσον αφορά τον σύζυγο αλλά και το θηλασμό. Καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο -τον παραλογισμό τους- να μην επιτρεπεται ο σύζυγος μέσα αλλά αν βγεις θετικη τον θηλασμο πρέπει να τον διεκδικήσεις εφόσον το θέλεις. Από όλους τους διεθνείς οργανισμούς αλλά και τη La leche league συστηνεται ο θηλασμός και δίνεται η δυνατότητα στη μητέρα να επιλέξει το rooming in εφοσον λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ασφαλειας. Δες εδώ https://www.mitrikosthilasmos.com/2020/03/koronoios-thilasmos-systaseis.html

 

και δεν ξέρω αν μπορείς να δεις τα επισυναπτόμενα αρχεία μου στο προφίλ μου, έχω την ανακοίνωση της διεθνούς συνομοσπονδίας  μαιών για το θέμα. Αν όχι πες μου να στα στείλω  με πμ, περισσότερο  για εξοικονόμηση  χρόνου, να μην περιμένω την έγκριση. Τα είχα βάλει και σε κάποια μου παράθεση αλλά δεν τα βρίσκω με τίποτα.

Περίμενα με ανυπομονησία δικιά σου απάντηση. Ευχαριστώ παρά πολύ διάβασα το λινκ. Απλά θα ήθελα να γνωρίζω όσο μπορώ τα δικαιώματα μου. Θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να απαιτήσω rooming in και θηλασμό από την στιγμή αν βγω θετική σε covid από Δευτέρα που θέλουν να επαναλάβω το τεστ. Θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει η δεν έχει δικαίωμα να μου πάρει το μωρό σε άλλο θάλαμο. Δεν μπορώ απλά να φανταστώ να συμβαίνει κάτι τέτοιο .. μόνο και μόνο για το ψυχισμό του μωρού που θα είναι μόνο του και δεν θα καταφέρει να μείνει με την μαμά του. Πραγματικά θεωρώ ότι θα είναι μεγάλο τραύμα κ για εκείνο κ για εμένα φυσικά. Θέλω να σκέφτομαι βέβαια θετικά και ότι δεν θα βγει θετικο το τεστ αλλά ποτε δεν ξέρεις. Ο άντρας μου πάντως πήγε και σε άλλη ιδιωτική κλινική και ξανά έκανε άλλο ένα τεστ. Σε περίπτωση που είναι ψευδώς θετικό το πρώτο. Όποτε τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα μέχρι το πρωί. 
 

Αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις τα αρχεία θα με βοηθούσε παρά πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

κοριτσι μου αυτο γινετε για να προφηλαχθητε εσεις . ειναι προτοκολλα για την ασφαλεια σας . φυσικα κ θα θυλασεις οταν αρνητικοπιηθει το τεστ. μεχρι τοτε θα βγαζεις με το θυλαστρο κ μια χαρα γαλα θα εχεις. 

καταρχας δεν σκεφτεσε το πιο απλο να γεννησεις να εισαι θετικη κ να κολλησεις το μωρο για να θυλασεις αμεσως????? ολα αυτα γινονται για την ασφαλεια σας . ο γιατρος δεν μπορει να αναλαβει γιατι η γεννα γινετε σε αλλο νοσοκομειο κ με ιδιαιτερες συνθηκες ασφαλειας δεν εχει κανει προετοιμασια για να ξερει τι θα κανει. οι ανθρωποι που θα σε ξεγεννησουν θα σε προσεξουν 100 φορες περισσοτερο γιατι θα εισαι μια ιδιαιτερη γεννα .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, Super.mum said:

Κορίτσια καλησπέρα! Σας παρακαλώ όσες ξέρετε να με φωτίσετε λίγο. Έχουμε θέμα που αντιμετωπίζουμε σήμερα με τον άντρα μου. Ήταν να γενησω στο Λητω την Πέμπτη (μεθαύριο) και σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου να κάνουμε το τεστ covid γιατί θα έμενε αυτές τις 4 μέρες μαζί μου μέσα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βγήκε θετικός στο τεστ , ενώ εγώ αρνητική. Τώρα ο γιατρός μου ακύρωσε την καισαρική για την Πέμπτη που είχα και μου είπε να κάνω τεστ ξανά την Δευτέρα και ότι αν βγω και εγώ θετική δεν θα μπορέσει να με αναλάβει εκείνος. Ότι θα με στείλουν στο Αττικόν και ότι θα γεννήσω εκεί με γιατρό που δεν ξέρω ΚΑΝ. Και να μην θηλάσω και διαφορά τέτοια. Έχω τρελαθεί και έχω απογοητευτεί φουλ πιο πολύ από την αντιμετώπιση του γιατρού δηλαδή. Γιατί είναι σαν να μου λέει «αν όλα πάνε καλά Δευτέρα κ το τεστ είναι αρνητικό μια χαρά θα γεννήσεις την Τρίτη στο Λητω μαζί μου» αν όμως «το τεστ βγει θετικό τότε δεν σε αναλαμβάνω εγώ και η κλινική του Λητω .. θα πας να γεννήσεις σε χώρο άγνωστο με γιατρό άγνωστο για σένα». Τι είναι αυτά τα πράγματα βρε κορίτσια ; Έχω μείνει με την αντιμετώπιση. Καταρχάς πες ότι βγαίνω θετική ... πες ότι γεννάω στο αττικών τελικά ... το μωρό μπαίνει καραντίνα ; Εγώ δεν μπορώ να θηλάσω ;;;;; Δεν θα το αντέξω αυτό ψυχολογικά. Εγώ θέλω να θηλάσω κανονικά το μωρό μου και να έχω επαφή μαζί του. Το θεωρώ πολύ βάρβαρο να κρατήσουν το νεογέννητο μακριά από την μαμά του. 

Κορίτσι πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ. Επανέλαβε το τεστ ο σύζυγος? αν όχι να το κάνει, μην τυχόν και ήταν λάθος. Υπάρχει κάποιο σπίτι-εξοχικό όπου μπορεί να απομονωθεί ο σύζυγος? αν όχι, να κλειστεί σε ένα δωμάτιο του σπιτιού και να βγαίνει μόνο για τουαλέτα , με μάσκα και θα απολυμαίνει τα πάντα μετά. Θα του αφήνεις το φαγητό έξω από την πόρτα και θα πλένει απολυμαίνει ο ίδιος το πιάτο του. Ακούγονται extreme αυτά , αλλά αν τυχόν την έχεις γλυτώσει είναι ο μόνος τρόπος για να μειώσεις τις πιθανότητες να κολλήσεις. Πάρε στο Αττικό και ζήτα να μάθεις τα  πάντα με λεπτομέρεια. ενημερώσου και για τους γυναικολόγους εκεί. Εμείς για ότι θέλεις είμαστε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

@Super.mum

Αρχικά λυπάμαι για την ταλαιπωρία κ το αγχος που περνάς λιγο πριν την γεννα

Τα κοριτσια έχουν δίκιο. Αρχικά πρέπει να απομονωθεί ο αντρας σου. Να επαναλάβετε το τεστ

Αν είσαι θετική το νοσοκομείο αναφοράς είναι μονόδρομος. Αλλα μην ανησυχείς για το αττικό. Από όσο ξέρω είναι πολύ καλό κ θα σε προσεξουν

Αλλα για το θέμα του θηλασμου κ κατά πόσο θα είσαι με το μωρο, δυστυχώς εκεί νομίζω στην Ελλάδα δ ακολουθούμε τις οδηγίες του που. 

Απο όσο ξέρω δ μένει η μαμα με το μωρο αν εκείνη είναι θετική κ αρνητικό το μωρο

Δ ξερω αν θα μπορείς να βγαζεις γαλα

Αλλα αφου βγείτε, μπορείς να θηλασεις. Γι αυτό επικοινώνησε με παιδιατρο πιστοποιημενο να σε καθοδηγει

Ευχομαι να είναι αρνητικό το τεστ σου κ να πανε ολα καλα! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

κοριτσι μου αυτο γινετε για να προφηλαχθητε εσεις . ειναι προτοκολλα για την ασφαλεια σας . φυσικα κ θα θυλασεις οταν αρνητικοπιηθει το τεστ. μεχρι τοτε θα βγαζεις με το θυλαστρο κ μια χαρα γαλα θα εχεις. 

καταρχας δεν σκεφτεσε το πιο απλο να γεννησεις να εισαι θετικη κ να κολλησεις το μωρο για να θυλασεις αμεσως????? ολα αυτα γινονται για την ασφαλεια σας . ο γιατρος δεν μπορει να αναλαβει γιατι η γεννα γινετε σε αλλο νοσοκομειο κ με ιδιαιτερες συνθηκες ασφαλειας δεν εχει κανει προετοιμασια για να ξερει τι θα κανει. οι ανθρωποι που θα σε ξεγεννησουν θα σε προσεξουν 100 φορες περισσοτερο γιατι θα εισαι μια ιδιαιτερη γεννα .. 

Έχω μήνυμα σε απόκρυψη αλλά ισχύουν αυτά που έγραψε η @Annitamik.Ο θηλασμός συστήνεται να συνεχίζεται γιατί τα αντισώματα είναι πολύ σημαντικά. Ακόμη κι αν η μητέρα είναι θετική και επιθυμεί να έχει το μωρό μαζί της μπορεί να το κάνει λαμβάνοντας κάποια μέτρα ασφαλείας.Ας μην γράφουμε τόσο εύκολα ότι και με το θηλαστρο μια χαρά θα θηλάσει.Υπαρχουν πάρα πολλές μαμάδες που δυσκολεύτηκαν πολύ να θηλάσουν όταν ξεκίνησαν με θηλαστρο αποκλειστικά, το μωρο χρειάζεται να θηλάσει  όσο πιο σύντομα γίνεται, τοτε που το ένστικτο της θηλαστικης κίνησης είναι ισχυρο. Κι ας μην ξεχνάμε και την ανάγκη του μωρού να βρίσκεται με την μαμά του, ειδικά μετά από μια καισαρική. @Super.mum αν θέλεις rooming in να το διεκδικήσεις, η ευκολία στη εδραίωση του θηλασμού δεν συγκρίνεται με το να έχεις το μωρό μακρυά σου και να χρησιμοποιείς μόνο θηλαστρο. Αφορα το μωρό σου, το οποίο το νοιάζεσαι και θέλεις το καλυτερο γι'αυτό και εφ'οσον υπάρχουν οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες που είναι με το μέρος σου,δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κάνουν αυτό που θεωρουνε οι ίδιοι σωστό.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Έχω μήνυμα σε απόκρυψη αλλά ισχύουν αυτά που έγραψε η @Annitamik.Ο θηλασμός συστήνεται να συνεχίζεται γιατί τα αντισώματα είναι πολύ σημαντικά. Ακόμη κι αν η μητέρα είναι θετική και επιθυμεί να έχει το μωρό μαζί της μπορεί να το κάνει λαμβάνοντας κάποια μέτρα ασφαλείας.Ας μην γράφουμε τόσο εύκολα ότι και με το θηλαστρο μια χαρά θα θηλάσει.Υπαρχουν πάρα πολλές μαμάδες που δυσκολεύτηκαν πολύ να θηλάσουν όταν ξεκίνησαν με θηλαστρο αποκλειστικά, το μωρο χρειάζεται να θηλάσει  όσο πιο σύντομα γίνεται, τοτε που το ένστικτο της θηλαστικης κίνησης είναι ισχυρο. Κι ας μην ξεχνάμε και την ανάγκη του μωρού να βρίσκεται με την μαμά του, ειδικά μετά από μια καισαρική. @Super.mum αν θέλεις rooming in να το διεκδικήσεις, η ευκολία στη εδραίωση του θηλασμού δεν συγκρίνεται με το να έχεις το μωρό μακρυά σου και να χρησιμοποιείς μόνο θηλαστρο. Αφορα το μωρό σου, το οποίο το νοιάζεσαι και θέλεις το καλυτερο γι'αυτό και εφ'οσον υπάρχουν οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες που είναι με το μέρος σου,δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κάνουν αυτό που θεωρουνε οι ίδιοι σωστό.

 

Καλά όλα αυτά κ εγώ είμαι υπέρ του μητρικού θηλασμού αλλά προέχει η υγεία του μωρού κ ύστερα ο θηλασμός.. Πρώτον αν τυχόν βγει θετική κ το μωρό αρνητικό μπορεί να την απομονώσουν ώστε να μην κολλήσει κ το μωράκι, πως να απαιτήσει κάτι τέτοιο αν είναι τέτοια η πολιτική? Θα πάει ενάντια? Πως θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εάν τελικά γεννήσεις στο Αττικό, που είναι νοσοκομείο αναφοράς κορονοιού, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί να σου πούνε τι προβλέπεται και να είσαι προετοιμασμένη για το "χειρότερο" σενάριο να γεννήσεις με άλλο γιατρό. Ο δικός σου προφανώς είτε δεν θέλει, είτε δε μπορεί να σε αναλάβει αν τελικά είσαι κρούσμα....συνεπώς δε νομίζω οτι χρειάζεται να κάθεσαι ν'ασχολείσαι με τις συμβουλές του για το "τι θα γίνει αν" στην παρούσα φάση. Αν τελικά είσαι κρούσμα και γεννήσεις στο Αττικό, θα μάθεις εκεί τι γίνεται στην περίπτωσή σου, αν και φυσικά μπορείς να μάθεις ήδη από τώρα. Το αν συστήνεται ο θηλασμός από θετικό κρούσμα, για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω οτι μπορεί να στο πει κανένας εδώ μέσα, εκτός κι αν εργάζεται σε μαιευτήριο αναφοράς κορονοιού.

 

Κι ενδεχομένως να είναι καλύτερα από τώρα να οργανώνεσαι για Αττικό (και στην καλύτερη να μη χρειαστεί να πας), παρά να περιμένεις να το μάθεις τελευταία στιγμή ελπίζοντας οτι δε θα σου χρειαστεί. Δεν είναι τόσο τραγικό να γεννήσεις με το προσωπικό της βάρδιας και όχι με το γιατρό σου. Την ίδια υπηρεσία θα λάβεις, ενδεχομένως και καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Έχω μήνυμα σε απόκρυψη αλλά ισχύουν αυτά που έγραψε η @Annitamik.Ο θηλασμός συστήνεται να συνεχίζεται γιατί τα αντισώματα είναι πολύ σημαντικά. Ακόμη κι αν η μητέρα είναι θετική και επιθυμεί να έχει το μωρό μαζί της μπορεί να το κάνει λαμβάνοντας κάποια μέτρα ασφαλείας.Ας μην γράφουμε τόσο εύκολα ότι και με το θηλαστρο μια χαρά θα θηλάσει.Υπαρχουν πάρα πολλές μαμάδες που δυσκολεύτηκαν πολύ να θηλάσουν όταν ξεκίνησαν με θηλαστρο αποκλειστικά, το μωρο χρειάζεται να θηλάσει  όσο πιο σύντομα γίνεται, τοτε που το ένστικτο της θηλαστικης κίνησης είναι ισχυρο. Κι ας μην ξεχνάμε και την ανάγκη του μωρού να βρίσκεται με την μαμά του, ειδικά μετά από μια καισαρική. @Super.mum αν θέλεις rooming in να το διεκδικήσεις, η ευκολία στη εδραίωση του θηλασμού δεν συγκρίνεται με το να έχεις το μωρό μακρυά σου και να χρησιμοποιείς μόνο θηλαστρο. Αφορα το μωρό σου, το οποίο το νοιάζεσαι και θέλεις το καλυτερο γι'αυτό και εφ'οσον υπάρχουν οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες που είναι με το μέρος σου,δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κάνουν αυτό που θεωρουνε οι ίδιοι σωστό.

 

Εγώ συμφωνώ πως το μωρό έχει ανάγκη την μητέρα του και πως είναι το καλύτερο να θηλάσει όσο πιο σύντομα γίνεται, όμως σε περίπτωση που η μητέρα είναι θετική (πράγμα το οποίο απεύχομαι) είναι πολύ επικίνδυνο να παραμείνει με το παιδί. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό όμως πάνω από όλα η ασφάλεια του παιδιού.

Ακόμα και τα παιδιά που παραμένουν στις μενν καταφέρνουν να θηλάσουν αφού βγουν, δύσκολο ναι είναι ακατόρθωτο όμως όχι  . Φαντάζομαι καμία εγκυμονούσα δεν σκεφτόταν τις ημέρες λοχείας να είναι μακρυά από το μωρό της και να χρησιμοποιεί θήλαστρο, δυστυχώς υπάρχουν και περιπτώσεις όπως αυτή που προτεραιότητα έχει η ζωή του μωρού και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας . Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τον θηλασμό, αλίμονο, απλά θεωρώ πολύ επικίνδυνο μία μητέρα ενώ είναι θετική στον ιό να παραμείνει με το μωρό της για να το θηλάσει (ενώ υπάρχει η δυνατότητα για κάποιες ημέρες να χρησιμοποιήσει θήλαστρο), είναι μεγάλο το ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Έχω μήνυμα σε απόκρυψη αλλά ισχύουν αυτά που έγραψε η @Annitamik.Ο θηλασμός συστήνεται να συνεχίζεται γιατί τα αντισώματα είναι πολύ σημαντικά. Ακόμη κι αν η μητέρα είναι θετική και επιθυμεί να έχει το μωρό μαζί της μπορεί να το κάνει λαμβάνοντας κάποια μέτρα ασφαλείας.Ας μην γράφουμε τόσο εύκολα ότι και με το θηλαστρο μια χαρά θα θηλάσει.Υπαρχουν πάρα πολλές μαμάδες που δυσκολεύτηκαν πολύ να θηλάσουν όταν ξεκίνησαν με θηλαστρο αποκλειστικά, το μωρο χρειάζεται να θηλάσει  όσο πιο σύντομα γίνεται, τοτε που το ένστικτο της θηλαστικης κίνησης είναι ισχυρο. Κι ας μην ξεχνάμε και την ανάγκη του μωρού να βρίσκεται με την μαμά του, ειδικά μετά από μια καισαρική. @Super.mum αν θέλεις rooming in να το διεκδικήσεις, η ευκολία στη εδραίωση του θηλασμού δεν συγκρίνεται με το να έχεις το μωρό μακρυά σου και να χρησιμοποιείς μόνο θηλαστρο. Αφορα το μωρό σου, το οποίο το νοιάζεσαι και θέλεις το καλυτερο γι'αυτό και εφ'οσον υπάρχουν οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες που είναι με το μέρος σου,δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κάνουν αυτό που θεωρουνε οι ίδιοι σωστό.

 

γεvικα δεv χρςιαζετε vα παvικοβαλλουμε οτι αv γιvει κατι διαφορετικο απο το vοσοκομειο δεv θα γιvει το καλητερο για το vεογεvvητο. πολλες γυvαικες δυσκολευοvται κ με τοv θηλασμο ακομα κ ολα vα εχουv γιvει τελεια αυτο δεv σημαιvει οτι δεv τα καταφεραv vα θηλασουv.. ετσι κ αλλιως στο vοσοκομειο θα της πουv τι θα καvει το vα τηv στεvαχωρουμε λεγοvτας οτι πολλες γυvαικες δvε καταφεραv vα θηλασουv επειδη χρησιμοποιησαv θηλαστρο κ οτι αv δεv γιvουv οι θηλαστικες κιvησεις στηv αρχη μετα θα δυσκολευτει κ οτι αv το μωρο δεv δει τηv μαμα του απευθειας κατι θα παθει δεv βοηθαει πουθεvα.

Στο vοσοκομειο σιγουρα θα εχουv τα πρωτοκολλα που χρειαζοvται κ θα τηv κατευθυvουv . Ξερω πολλες περιπτωσεις με προωρα που μια χαρα θηλασαv κας ειδαv το στηθος μετα απο εvα μηvα. Οσο γιατα αvτισωματα  τα περvει κ με το μπιμπερο αμα το γαλα ειvαι μητρικο. Μηv αvχωvουμε χωρις λογο κ ψαχvοvται οι μαμαδες κ τρελεvοvται εvω υπαρχουv λυσεις . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

κοριτσι μου αυτο γινετε για να προφηλαχθητε εσεις . ειναι προτοκολλα για την ασφαλεια σας . φυσικα κ θα θυλασεις οταν αρνητικοπιηθει το τεστ. μεχρι τοτε θα βγαζεις με το θυλαστρο κ μια χαρα γαλα θα εχεις. 

καταρχας δεν σκεφτεσε το πιο απλο να γεννησεις να εισαι θετικη κ να κολλησεις το μωρο για να θυλασεις αμεσως????? ολα αυτα γινονται για την ασφαλεια σας . ο γιατρος δεν μπορει να αναλαβει γιατι η γεννα γινετε σε αλλο νοσοκομειο κ με ιδιαιτερες συνθηκες ασφαλειας δεν εχει κανει προετοιμασια για να ξερει τι θα κανει. οι ανθρωποι που θα σε ξεγεννησουν θα σε προσεξουν 100 φορες περισσοτερο γιατι θα εισαι μια ιδιαιτερη γεννα .. 

καλησπέρα είναι μηνύματα μου από χθες σε απόκρυψη ακόμα. Δεν ξέρω γιατί , ίσως αναφέρω κάτι που δεν πρέπει ; Ήθελα να σας ενημερώσω κορίτσια ότι ο άντρας μου το δεύτερο τεστ που πήγε κ έκανε βγήκε αρνητικό. Τώρα παίρνω τον γυναικολόγο μου του το λέω και μου λέει κ πάλι λέει να μιλήσεις με έναν Λοιμωξιολόγο του Λητω να μας πει λέει εκείνος τι θα κάνουμε κ αν θα πάμε για αύριο η θα πρέπει έτσι κ αλλιώς να ξανά κάνει ο άντρα μου το τεστ σε αυτούς :/ και τελικά ο λοιμωξιολογος επιμένει να κάνει ο αντρασ Μου στο Λητω ξανά τεστ :/ όποτε πήγε ξανά από εκεί. Στην ουσία έχει στα χέρια του 1. Θετικό τεστ του Λητω , ένα δεύτερο αρνητικό από το Ερρικος ντύναν και άλλο ένα τρίτο αρνητικό από ένα άλλο εργαστήριο δεν θυμάμαι πως μου το είπε. Εκείνοι όμως επιμένουν να ξανά κάνει στο Λητω κ άλλο. Όποτε ξανά πήγε τώρα στο Λητω να κάνει ένα ΤΕΤΑΡΤΟ τεστ. Δεν σας λέω ποσά λεφτά δώσαμε για αυτά τα τεστ. Πραγματικά πολλά νεύρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum said:

καλησπέρα είναι μηνύματα μου από χθες σε απόκρυψη ακόμα. Δεν ξέρω γιατί , ίσως αναφέρω κάτι που δεν πρέπει ; Ήθελα να σας ενημερώσω κορίτσια ότι ο άντρας μου το δεύτερο τεστ που πήγε κ έκανε βγήκε αρνητικό. Τώρα παίρνω τον γυναικολόγο μου του το λέω και μου λέει κ πάλι λέει να μιλήσεις με έναν Λοιμωξιολόγο του Λητω να μας πει λέει εκείνος τι θα κάνουμε κ αν θα πάμε για αύριο η θα πρέπει έτσι κ αλλιώς να ξανά κάνει ο άντρα μου το τεστ σε αυτούς :/ και τελικά ο λοιμωξιολογος επιμένει να κάνει ο αντρασ Μου στο Λητω ξανά τεστ :/ όποτε πήγε ξανά από εκεί. Στην ουσία έχει στα χέρια του 1. Θετικό τεστ του Λητω , ένα δεύτερο αρνητικό από το Ερρικος ντύναν και άλλο ένα τρίτο αρνητικό από ένα άλλο εργαστήριο δεν θυμάμαι πως μου το είπε. Εκείνοι όμως επιμένουν να ξανά κάνει στο Λητω κ άλλο. Όποτε ξανά πήγε τώρα στο Λητω να κάνει ένα ΤΕΤΑΡΤΟ τεστ. Δεν σας λέω ποσά λεφτά δώσαμε για αυτά τα τεστ. Πραγματικά πολλά νεύρα 

 

Αυτό είναι λίγο εκμετάλλευση είναι η αλήθεια, εκτός κι αν για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζουν το τρίτο εργαστήριο.....καλό είναι να ζητήσεις να σου εξηγήσουν το λόγο με βάση το πρωτόκολλο...υποψιάζομαι οτι απλώς βρήκαν ένα ακόμα πράγμα να βάλουν στον τελικό λογαριασμό σου...δηλαδή αν βγει κι εκεινο θετικό τι θα γίνει; Θα πρέπει να κάνει και πέμπτο για την πλειοψηφία....;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ συμφωνώ πως το μωρό έχει ανάγκη την μητέρα του και πως είναι το καλύτερο να θηλάσει όσο πιο σύντομα γίνεται, όμως σε περίπτωση που η μητέρα είναι θετική (πράγμα το οποίο απεύχομαι) είναι πολύ επικίνδυνο να παραμείνει με το παιδί. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό όμως πάνω από όλα η ασφάλεια του παιδιού.

Ακόμα και τα παιδιά που παραμένουν στις μενν καταφέρνουν να θηλάσουν αφού βγουν, δύσκολο ναι είναι ακατόρθωτο όμως όχι  . Φαντάζομαι καμία εγκυμονούσα δεν σκεφτόταν τις ημέρες λοχείας να είναι μακρυά από το μωρό της και να χρησιμοποιεί θήλαστρο, δυστυχώς υπάρχουν και περιπτώσεις όπως αυτή που προτεραιότητα έχει η ζωή του μωρού και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας . Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τον θηλασμό, αλίμονο, απλά θεωρώ πολύ επικίνδυνο μία μητέρα ενώ είναι θετική στον ιό να παραμείνει με το μωρό της για να το θηλάσει (ενώ υπάρχει η δυνατότητα για κάποιες ημέρες να χρησιμοποιήσει θήλαστρο), είναι μεγάλο το ρίσκο

Θεωρω οτι εαν ηταν τοσο επικινδυνο δεν θα επιτρεποταν το rooming in, ακομη και με τα μετρα ασφαλειας. Εφοσον δινεται η δυνατοτητα και το ok απο διεθνεις οργανισμους που εχουν ερευνησει την επικινδυνοτητα, δεν ξερω γιατι πρεπει να το ακυρωνουμε σε μια μητερα που το θελει. Kι ας μην ξεχναμε πως στο δυνατο ανοσοποιητικο παιζει βασικο ρολο η ψυχολογια. Με την δικη μου λογικη, ενα μωρο που βρισκεται μαρκυα απο την μαμα του βιωνει περισσοτερο στρες με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

 

Just now, chocolate_eater είπε:

Το αν συστήνεται ο θηλασμός από θετικό κρούσμα, για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω οτι μπορεί να στο πει κανένας εδώ μέσα, εκτός κι αν εργάζεται σε μαιευτήριο αναφοράς κορονοιού

Συστηνεται απο τον ΠΟΥ, απο διεθνεις οργανισμους και εχει συνταξει αντιστοιχο εγγραφο και η διεθνης συνομοσπονδια μαιων. Γιατι πρεπει να το συστηνει μονο οποιος εργαζεται σε μαιευτηριο; Ειναι οδηγιες που θα επρεπε να ακολουθουνται απο τα μαιευτηρια αναφορας αλλα επειδη στην Ελλαδα σ'αυτον τον τομεα(μαιευτικη) μονο τις διεθνεις οδηγιες δεν ακολουθουμε, θεωρω θετικο το οτι υπαρχουν καποιοι απο εμας που τα ψαχνουνε και ενημερωνουν τους αλλους.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...