Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

ενας μήνας έχει τεράστια διαφορά στο επίπεδο.η δικιά μου λύνει εξισώσεις.θα έπρεπε να είχαν φτιάξει σχολικές τάξεις ανά μήνα. :P

Κάπου μεταξύ 16-23 μηνών που δεν μιλούσε κ γενικα δεν έδειχνε μεγάλη εξέλιξη, θυμάμαι που διάβαζα εδώ για τα παιδιά τξς @Yovanna κ τξς @Anna3011 που ήταν από τότε πιο προχωρημένα κ είχα καταλάβει στο  περίπου ότι είναι μισό με ένα μήνα πιο μεγάλα κ σκεφτόμουν «ε μπορεί σ ένα μήνα να τα κάνει κι κ δικός μου αυτά που κάνουν τα παιδιά τους». Αλήθεια το πίστευα. Έισης ακόμα τότε πίστευα ότι έπαιζε ρόλο που γεννήθηκε πριν τις 38 εβδομάδες. Από κεκτημένη ταχύτητα ακόμα στο μυαλό μου έχω ότι υπάρχει διαφορα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

31 minutes ago, Anna3011 said:

Κορίτσια παρένθεση λίγο από τα ζώδια να πω και εγώ τον πόνο μου. Σήμερα χτύπησε η μικρή ένα 39αρι πυρετό! Έπεσε με το παυσίπονο και τώρα κοιμήθηκε απύρετη. Καλή μας σχολική χρονιά λοιπόν! Η παιδίατρος μου είπε ότι γίνεται ήδη χαμός στους σταθμούς και στα νηπιαγωγεία. 

Και μένα σήμερα γύρισε από το σχολείο με μύξες και δέκατα..:( Στο μεταξύ είχαμε κανονίσει να πάμε λούνα παρκ το απόγευμα με τον ξάδερφο του και το ακύρωσα, και πλαντάξε στο κλάμα.. τον λυπήθηκε η ψυχή μου.. Πριν τον ύπνο που τον μέτρησα, δεν είχε ούτε δέκατα, θα δείξει τη νύχτα αν θα ανεβάσει πυρετό.. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Και μένα σήμερα γύρισε από το σχολείο με μύξες και δέκατα..:( Στο μεταξύ είχαμε κανονίσει να πάμε λούνα παρκ το απόγευμα με τον ξάδερφο του και το ακύρωσα, και πλαντάξε στο κλάμα.. τον λυπήθηκε η ψυχή μου.. Πριν τον ύπνο που τον μέτρησα, δεν είχε ούτε δέκατα, θα δείξει τη νύχτα αν θα ανεβάσει πυρετό.. Περαστικά σας!

Επίσης! Ο καημενούλης μωρέ...

Εμείς είχαμε κανονίσει να κοιμηθεί στη γιαγιά και επειδή δεν το συνηθίζει το περίμενε πως και πως. Αλλά όταν άρχισε να μη νιώθει καλά ήθελε μαμά οπότε γλιτώσαμε το δράμα ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάπου μεταξύ 16-23 μηνών που δεν μιλούσε κ γενικα δεν έδειχνε μεγάλη εξέλιξη, θυμάμαι που διάβαζα εδώ για τα παιδιά τξς @Yovanna κ τξς @Anna3011 που ήταν από τότε πιο προχωρημένα κ είχα καταλάβει στο  περίπου ότι είναι μισό με ένα μήνα πιο μεγάλα κ σκεφτόμουν «ε μπορεί σ ένα μήνα να τα κάνει κι κ δικός μου αυτά που κάνουν τα παιδιά τους». Αλήθεια το πίστευα. Έισης ακόμα τότε πίστευα ότι έπαιζε ρόλο που γεννήθηκε πριν τις 38 εβδομάδες. Από κεκτημένη ταχύτητα ακόμα στο μυαλό μου έχω ότι υπάρχει διαφορα! 

37.2 γέννησα εγώ.

Τέλος πάντων.εγραψα ένα κατεβατό κ το έσβησα γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να τα γράψω.

Εκπέμπεις sos και δεν το νιώθεις.εχεις αποσυνδεθεί κ απο το συναίσθημα κ απο τη λογική.Αντιδρας σαν ρομπότ που είναι προγραμματισμένη για πέντε κινήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna @Anna3011 τι κάνουν τα παιδιά σας; Και εμένα σήμερα ξύπνησε με μπούκωμα και διάθεση χάλια έχει απλωθεί καναπέ δεν κουνιέται, πυρετό ακόμα δεν έχει είναι στο 37 αλλά πιστεύω θα ανεβάσει και άλλο. Καλώς τα δεχτήκαμε και φέτος! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

@Yovanna @Anna3011 τι κάνουν τα παιδιά σας; Και εμένα σήμερα ξύπνησε με μπούκωμα και διάθεση χάλια έχει απλωθεί καναπέ δεν κουνιέται, πυρετό ακόμα δεν έχει είναι στο 37 αλλά πιστεύω θα ανεβάσει και άλλο. Καλώς τα δεχτήκαμε και φέτος! 

και τα ανίψια μου στην Αθήνα έφεραν κάτι απ το σχολείο τους. Κι εγω περιμενω τη σειρά μας… ελπίζω το έξω κ η θάλασσα να κρατήσουν τα παιδιά εδώ κάπως πιο υγιή για λίγο καιρό ακόμα. στο δικό μου σχολείο ομωσ είχαμε ήδη κρουσμα…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

και τα ανίψια μου στην Αθήνα έφεραν κάτι απ το σχολείο τους. Κι εγω περιμενω τη σειρά μας… ελπίζω το έξω κ η θάλασσα να κρατήσουν τα παιδιά εδώ κάπως πιο υγιή για λίγο καιρό ακόμα. στο δικό μου σχολείο ομωσ είχαμε ήδη κρουσμα…

Κρούσμα; Κοβιντ η κλασικά εποχιακό; Να σου πω δεν ξέρω αν το έγραψες εσείς που δουλεύετε και οι δύο τι θα κάνετε σε περίπτωση που αρρωστήσει ο μικρούλης; Σε εμάς είναι σφιχτά τα πράγματα πλέον πολύ σου λένε σίγουρα τρεις μέρες σπίτι και παραπάνω και χαρτί από γιατρό μπλα μπλα θέλουν εντελώς ανάρρωση. Έχετε άνθρωπο stand by η έχετε μεγαλύτερη ευελιξία στις άδειες; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Κρούσμα; Κοβιντ η κλασικά εποχιακό; Να σου πω δεν ξέρω αν το έγραψες εσείς που δουλεύετε και οι δύο τι θα κάνετε σε περίπτωση που αρρωστήσει ο μικρούλης; Σε εμάς είναι σφιχτά τα πράγματα πλέον πολύ σου λένε σίγουρα τρεις μέρες σπίτι και παραπάνω και χαρτί από γιατρό μπλα μπλα θέλουν εντελώς ανάρρωση. Έχετε άνθρωπο stand by η έχετε μεγαλύτερη ευελιξία στις άδειες; 

κρουσμα κοβιντ. που σίγουρα θα αποκαλυφθούν κι άλλα με τόσα τεστ που θα γίνουν. 

 

εμεις για ασθένεια δικαιούμαστε τρεις αλλά με χαρτι γιατρού μόνο. Αν προκύψει κάτι θα πάρουμε κ τις κανονικές μας οπότε βγαίνουν άλλες 10 -12 μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα. Δεν θα ενθουσιαστεί ο διευθυντής αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Άτομο stand by δεν υπάρχει. η περσινή νταντά κανει απογευματινά μαθήματα, δεν υπάρχει περιπτωση να κρατάει άρρωστο παιδί κ μετά να πηγαίνει σε τόσα άλλα σπίτια.. Με τον νέο χρόνο οι άδειες μηδενίζουν κ τότε θα είναι πιο σφιχτά τα πράγματα γιατί με όλο το χρόνο μπροστά είναι ρίσκο να τις πάρεις μαζεμένες αλλά δεν είναι κι ότι χάνουμε ίδιο ή θα μας απολύσουν, απλώς θα αγγωθούμε για να βγάλουμε την ύλη. στο σχολείο φέτος μετά από πολλά χρόνια είμαστε πολλοί με παιδιά σε νηπιαγωγείο ή σταθμό και αν πέφτουν όλες μαζί θα υπάρχει αναστάτωση. δεν είναι η καλύτερή μας αλλά τι να κάνουμε. ελπίζω το ότι πήγε πιο μεγάλος σχολείο να τον γλιτώσει από αυτό το χάλι των σταθμών που είναι τον μισό χρόνο άρρωστα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

@Yovanna @Anna3011 τι κάνουν τα παιδιά σας; Και εμένα σήμερα ξύπνησε με μπούκωμα και διάθεση χάλια έχει απλωθεί καναπέ δεν κουνιέται, πυρετό ακόμα δεν έχει είναι στο 37 αλλά πιστεύω θα ανεβάσει και άλλο. Καλώς τα δεχτήκαμε και φέτος! 

Εκτός από μύξες, δεν έχει κάτι άλλο. Ούτε δέκατα. Ενέργεια φουλ. Χθες το απόγευμα βγήκαμε βόλτα. Το κακό είναι ότι όταν έχει μύξες, κρατάνε πάντα 2 εβδομάδες.

 

44 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Κρούσμα; Κοβιντ η κλασικά εποχιακό; Να σου πω δεν ξέρω αν το έγραψες εσείς που δουλεύετε και οι δύο τι θα κάνετε σε περίπτωση που αρρωστήσει ο μικρούλης; Σε εμάς είναι σφιχτά τα πράγματα πλέον πολύ σου λένε σίγουρα τρεις μέρες σπίτι και παραπάνω και χαρτί από γιατρό μπλα μπλα θέλουν εντελώς ανάρρωση. Έχετε άνθρωπο stand by η έχετε μεγαλύτερη ευελιξία στις άδειες; 

Και σε μας ζητάνε χαρτί, εντάξει όχι αν έχουν μόνο μύξες, αλλά εμπύρετη ίωση. Βέβαια ο παιδίατρος του σχολείου που πηγαίνει κάθε βδομάδα και τα εξετάζει, είναι αρκετά αυστηρός. Πέρσι με πήρε τηλέφωνο να πάω να πάρω τον μικρό γιατί λέει ένα παιδί που κάθε μισή ώρα θέλει η μύτη του σκούπισμα, είναι μεταδοτικό. Ο μικρός είχε όμως ήδη 10 μέρες μύξες. Τί ρινοιός είναι αυτός που μεταδίδεται 10 μέρες μετά? Στράβωσα, αλλά η διευθύντρια μου είπε ότι δεν μπορεί να αναιρέσει τον γιατρό. Την Τρίτη πάντως που τον είχε εξετάσει, μου έγραψε στις παρατηρήσεις, ότι είχε ερυθρότητα στις αμυγδαλές και να έχω το νου μου και όντως 3 μέρες  μετά έκανε μύξες. Εμείς έχουμε τις γιαγιάδες , αν και έχω προβληματιστεί πολύ πλέον γιατί η πεθερά μου κοντεύει 80 χρονών και είναι πλέον αρκετά κουρασμένη (είναι και υπέρβαρη) και η μαμά μου έχει γίνει αναξιόπιστη. Προχθές ήταν να πάρει το παιδί από το σχολείο γιατί έκλεινε νωρίτερα λόγω συνάντησης - ενημέρωσης γονέων και με πήραν τηλ από το σχολείο στη δουλειά ότι δεν πήγε κανείς να τον πάρει! Την είχε πάρει ο ύπνος! Τις προάλλες, της ξέφυγε και μπήκε στο ασανσέρ μόνος του και πάτησε το κουμπί. Την ίδια μέρα, τον είχε πάρει να περάσουν  το απόγευμα μαζί, και ενώ της είχα πει 8 να είναι πίσω, τον έφερε μετά τις 9, και αφού την πήρα να δω πού είναι, γιατί δεν θυμόταν ότι της είχα πει 8. Οπότε έχω προβληματιστεί πολύ. Ο άντρας μου δεν μπορεί να λείπει από τη δουλειά, εγώ μπορώ, αλλά αγχώνομαι όταν λείπω.

 

34 minutes ago, Έσπερος said:

η περσινή νταντά κανει απογευματινά μαθήματα, δεν υπάρχει περιπτωση να κρατάει άρρωστο παιδί κ μετά να πηγαίνει σε τόσα άλλα σπίτια..

Όλες το κάνουν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Yovanna είπε:

 

Όλες το κάνουν αυτό!

Ναι και κάπως έτσι γεμίζουν τα σχολεία με παιδιά συνέχεια άρρωστα και συνεχίζεται η ταλαιπωρία όλων των οικογενειών. Από τη στιγμή που μπορώ να λείψω δημιουργώντας πρόβλημα που μπορώ να επωμιστώ εγώ και ως ένα βαθμό να το λύσω (εννοώ το να βγάλω την ύλη), είναι προτιμότερο από το να αναστατώνω άλλες οικογένειες. Ασχέτως κορονοιού αυτό, αλλά ειδικά φέτος δεν  μπορώ να φανταστώ να ζητάς από κάποιον να προσέχει άρρωστο παιδί αν δεν τίθεται θέμα άμεσης εργασιακής επιβίωσης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, Έσπερος said:

Ναι και κάπως έτσι γεμίζουν τα σχολεία με παιδιά συνέχεια άρρωστα και συνεχίζεται η ταλαιπωρία όλων των οικογενειών. Από τη στιγμή που μπορώ να λείψω δημιουργώντας πρόβλημα που μπορώ να επωμιστώ εγώ και ως ένα βαθμό να το λύσω (εννοώ το να βγάλω την ύλη), είναι προτιμότερο από το να αναστατώνω άλλες οικογένειες. Ασχέτως κορονοιού αυτό, αλλά ειδικά φέτος δεν  μπορώ να φανταστώ να ζητάς από κάποιον να προσέχει άρρωστο παιδί αν δεν τίθεται θέμα άμεσης εργασιακής επιβίωσης. 

Nαι, δεν είπα ότι καλώς το κάνουν. Αλλά στάνταρ το κάνουν!

12 minutes ago, Έσπερος said:

Ναι και κάπως έτσι γεμίζουν τα σχολεία με παιδιά συνέχεια άρρωστα και συνεχίζεται η ταλαιπωρία όλων των οικογενειών. Από τη στιγμή που μπορώ να λείψω δημιουργώντας πρόβλημα που μπορώ να επωμιστώ εγώ και ως ένα βαθμό να το λύσω (εννοώ το να βγάλω την ύλη), είναι προτιμότερο από το να αναστατώνω άλλες οικογένειες. Ασχέτως κορονοιού αυτό, αλλά ειδικά φέτος δεν  μπορώ να φανταστώ να ζητάς από κάποιον να προσέχει άρρωστο παιδί αν δεν τίθεται θέμα άμεσης εργασιακής επιβίωσης. 

Γιατί ειδικά φέτος? Πέρσι ήταν χειρότερα διότι ήταν και όλοι ανεμβολίαστοι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

@Yovanna @Anna3011 τι κάνουν τα παιδιά σας; Και εμένα σήμερα ξύπνησε με μπούκωμα και διάθεση χάλια έχει απλωθεί καναπέ δεν κουνιέται, πυρετό ακόμα δεν έχει είναι στο 37 αλλά πιστεύω θα ανεβάσει και άλλο. Καλώς τα δεχτήκαμε και φέτος! 

Η δικιά μου ήταν με 39 την Παρασκευή, χθες εντελώς απύρετη όλη μέρα και σήμερα ξύπνησε με 38. Διφασική ίωση λέει η γιατρός, της έκανα και ένα self, αρνητικό. Άλλο σύμπτωμα εκτός πυρετού δεν έχει. Μια χαρά διάθεση έχει πάντως.

 

Εγώ δεν ξερω τι θα την κάνω αύριο. Φοβάμαι να την πάω στη μάνα μου. Χαρτί από γιατρό ζητάνε για να ξαναπάει σχολείο όταν γίνει καλά; Είναι η πρώτη μας χρονιά και δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Anna3011 είπε:

Η δικιά μου ήταν με 39 την Παρασκευή, χθες εντελώς απύρετη όλη μέρα και σήμερα ξύπνησε με 38. Διφασική ίωση λέει η γιατρός, της έκανα και ένα self, αρνητικό. Άλλο σύμπτωμα εκτός πυρετού δεν έχει. Μια χαρά διάθεση έχει πάντως.

 

Εγώ δεν ξερω τι θα την κάνω αύριο. Φοβάμαι να την πάω στη μάνα μου. Χαρτί από γιατρό ζητάνε για να ξαναπάει σχολείο όταν γίνει καλά; Είναι η πρώτη μας χρονιά και δεν ξέρω.

Τι σημαίνει διφασικη? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Γιατί ειδικά φέτος? Πέρσι ήταν χειρότερα διότι ήταν και όλοι ανεμβολίαστοι.

Μακάρι να είναι καλύτερα, γιατί πολύ μαύρα μας το παρουσιάζουν. Ελπίζω απλώς να είναι για να εμβολιαστούν κι οι υπόλοιποι... Αλλά ως προς το θέμα των ασθενειών στα σχολεια κ χώρυς εργασίας, δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρσι. Με οποιοδηποτε σύμπτωμα δεν πας. Απλώς φέτος είναι λίγο πιο προσβάσιμα τα τεστ, αλλά το αρνητικό δεν σου αποκλείει και τίποτα. οπότε δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να ζητήσω από κάποιον να προσέχει το άρρωστο παιδί μου με ρίσκο να τον κολλήσω κορονοιό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εμένα που όλη τη χρονιά πέρσι, μύξες λιγότερο από 2 βδομάδες δεν έπαιζε, σήμερα ήδη έχει πολύ λίγες. Από το πρωί δηλαδή, 4 φορές έχουμε σκουπίσει τη μύτη. Λέτε να χτίσαμε ανοσοποιητικό πέρσι?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πρώτη εβδομάδα στο σχολείο και αρρώστησε και ο μικρός μου με μυξες και δέκατα! Περαστικά σε όλα τα παιδάκια! 

Περαστικά και σε εσάς! Πω πω δυναμικά ξεκίνησε το σχολικό έτος. Το περίμενα να είμαι ειλικρινής για το δικό μου τουλάχιστον που πάει πρώτη χρονιά αλλά τώρα που δεν ξέρεις αν είναι κορονοιός με σιγουριά, τα πράγματα είναι πιο ζόρικα. Φοβάμαι μέχρι και στη δουλειά να παω αύριο μην έχουμε τίποτα εκπλήξεις και τους κολλήσω όλους...

 

@λουκουμαδάκι πως πάτε εσείς; Εντάξει η μικρή;

1 hour ago, Yovanna είπε:

Λοιπόν, εμένα που όλη τη χρονιά πέρσι, μύξες λιγότερο από 2 βδομάδες δεν έπαιζε, σήμερα ήδη έχει πολύ λίγες. Από το πρωί δηλαδή, 4 φορές έχουμε σκουπίσει τη μύτη. Λέτε να χτίσαμε ανοσοποιητικό πέρσι?

Μακάρι. Να το περάσετε χαλαρότερα φέτος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Λοιπόν, εμένα που όλη τη χρονιά πέρσι, μύξες λιγότερο από 2 βδομάδες δεν έπαιζε, σήμερα ήδη έχει πολύ λίγες. Από το πρωί δηλαδή, 4 φορές έχουμε σκουπίσει τη μύτη. Λέτε να χτίσαμε ανοσοποιητικό πέρσι?

Πέρσι ξεκίνησε σταθμό η μία ανιψιά μου, και από όσα κρυώματα έφερε σπίτι, ο αδερφός της δεν τα κόλλησε όλα, γιατί ήδη κάνει εκείνος 1,5 χρόνο στον σταθμό οπότε είχε κάποια αντισώματα κι επίσης η μικρή, που συνήθως κολλούσε από τον αδερφό της, πέρασε ό,τι πέρασε αρκετά ηπιοτερα απ' όσο εκείνος που την πρώτη χρονιά έλειπε περισσότερεςμέρς από τις μέρες που πήγαινε... (όσο μπορεί να συγκρίνει κανείς για την περσινή χρονιά που ήταν τόσο καιρό κλειστά).,

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λουκουμαδακι βλέπω ανεβαίνουν τα κρούσματα ρκει στην συμπροτευουσα.Ξερεις τι παίζει με τα κρούσματα εκεί στα σχολεία?

Δεν έχω ιδέα πάντως δεν άκουσα ακόμα για σχολεία τουλάχιστον στο δήμο μας που βγάζουν ανακοίνωση! Ξέρω ότι δεν θα κλείσουν τμήματα με ένα κρούσμα μόνο. Τώρα πώς θα λειτουργήσει αυτό δεν ξέρω..

Το παιδί μόλις κοιμήθηκε κάναμε ένα ελαφρύ μπάνιο έφαγε και πέντε κουταλιές σούπα και σύρθηκε ως το κρεβάτι. Ανέβασε μέχρι 38&3 μπούκωμα φουλ και άρχισε και να βήχει. Οπότε σπίτι από αύριο και να δούμε πως θα είναι έχουμε γάμο σε άλλη πόλη το Σάββατο θα φεύγαμε σ/κ θεεελω να πιστεύω θα είναι οκ να πάμε. Θα φέρει ο μπαμπάς της αύριο σελφ τεστ από τη δουλειά να της κάνω και βλέπουμε. 

Γιοβάννα και εγώ έτσι πέρσυ που την κράτησα 9 10 μέρες με τα σαββατοκύριακα και επέμεναν ότι πρέπει να μην έχει καθόλου καταρροή εεε δεν γίνεται! Και πόσες μέρες κολλάει; Να υποθέσω κόλλησε Πέμπτη Παρασκευή σήμερα έδωσε συμπτώματα; Μέχρι τον Οκτώβριο θα έχει καταρροή το ξέρω. Οι γιαγιάδες ναι δεν είναι ότι καλύτερο στην κατάσταση τους απλά σε μια όντως ώρα ανάγκης ξέρεις ότι για λίγο έχεις μια λύση δεν μένεις ξεκρέμαστη έστω για λίγες ώρες. Έσπερος εύχομαι να μην είναι πολύ αυστηροί με τις επιστροφές γιατί όχι άδεια δεν θα φτάσει αλλά θα φαγωθεί και η επόμενη για πλάκα. Σας έχει αρρωστήσει πέρσυ για μέρες ο μικρός; Για να συγκρίνουμε και εμείς που τα στείλαμε πέρσυ. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πρώτη εβδομάδα στο σχολείο και αρρώστησε και ο μικρός μου με μυξες και δέκατα! Περαστικά σε όλα τα παιδάκια! 

Ωχ περαστικά σας... Σύντομη ανάρρωση σε όλες όσες έχετε τα παιδάκια σας άρρωστα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Έσπερος εύχομαι να μην είναι πολύ αυστηροί με τις επιστροφές γιατί όχι άδεια δεν θα φτάσει αλλά θα φαγωθεί και η επόμενη για πλάκα. Σας έχει αρρωστήσει πέρσυ για μέρες ο μικρός; Για να συγκρίνουμε και εμείς που τα στείλαμε πέρσυ. 

Δυο φορές έχει αρρωστήσει σε όλη τη ζωή του, τα δυο πρώτα Χριστούγεννα που πήγαμε Αθήνα. Πέρσι τίποτα αλλά πέρσι εκτός από εμάς κ την νταντά σε κλειστό χώρο δεν έμπαινε να δει άλλους, οπότε δεν είμαστε μέτρο σύγκρισης. Έτσι δεν έχω εικόνα του πόσο κρατάει μια ασθένεια. Ξέρω μόνο ότι η μυξα κρατάει για καιρό αλλά φαντάζομαι ότι δεν θεωρείται σύμπτωμα όταν είναι κατάλοιπα μετά από μέρες. Ελπίζω ότι εδώ που οι γονείς γενικα είναι νέοι κ έχουν νέους γονείς, να μην τα στέλνουν τόσο εύκολα αρρωστα. Κ η παιδίατρος είναι παρα πολύ σχολαστική. Έχω ακούσει βέβαια κ οικογένειες να ταλαιπωρούνται πολύ. μια συνάδελφος με τρία παιδιά σε πολύ κοντινές ηλικίες, καποοα στιγμή απελπιστικε κ το μικρότερο το σταμάτησε ένα μήνα από το σχολείο. αρρωσταινε, κολλούσαν τα άλλα κ μέχρι να συνέλθουν ξανά αρρωσταινε το μικρό κλπ, κ για ένα μήνα το έστειλε στην αδερφή της γιατί δεν υπήρχε άλλος να βοηθήσει, να συνέλθει κ να περάσει η περίοδος τξς έξαρσης. στο τσακ δεν τξς έκαναν θέμα στο νηπιαγωγειο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δεν έχω ιδέα πάντως δεν άκουσα ακόμα για σχολεία τουλάχιστον στο δήμο μας που βγάζουν ανακοίνωση! Ξέρω ότι δεν θα κλείσουν τμήματα με ένα κρούσμα μόνο. Τώρα πώς θα λειτουργήσει αυτό δεν ξέρω..

Το παιδί μόλις κοιμήθηκε κάναμε ένα ελαφρύ μπάνιο έφαγε και πέντε κουταλιές σούπα και σύρθηκε ως το κρεβάτι. Ανέβασε μέχρι 38&3 μπούκωμα φουλ και άρχισε και να βήχει. Οπότε σπίτι από αύριο και να δούμε πως θα είναι έχουμε γάμο σε άλλη πόλη το Σάββατο θα φεύγαμε σ/κ θεεελω να πιστεύω θα είναι οκ να πάμε. Θα φέρει ο μπαμπάς της αύριο σελφ τεστ από τη δουλειά να της κάνω και βλέπουμε. 

Γιοβάννα και εγώ έτσι πέρσυ που την κράτησα 9 10 μέρες με τα σαββατοκύριακα και επέμεναν ότι πρέπει να μην έχει καθόλου καταρροή εεε δεν γίνεται! Και πόσες μέρες κολλάει; Να υποθέσω κόλλησε Πέμπτη Παρασκευή σήμερα έδωσε συμπτώματα; Μέχρι τον Οκτώβριο θα έχει καταρροή το ξέρω. Οι γιαγιάδες ναι δεν είναι ότι καλύτερο στην κατάσταση τους απλά σε μια όντως ώρα ανάγκης ξέρεις ότι για λίγο έχεις μια λύση δεν μένεις ξεκρέμαστη έστω για λίγες ώρες. Έσπερος εύχομαι να μην είναι πολύ αυστηροί με τις επιστροφές γιατί όχι άδεια δεν θα φτάσει αλλά θα φαγωθεί και η επόμενη για πλάκα. Σας έχει αρρωστήσει πέρσυ για μέρες ο μικρός; Για να συγκρίνουμε και εμείς που τα στείλαμε πέρσυ. 

Αχ και εμείς το σ/κ έχουμε γάμο σε νησί... Παντρεύεται κολλητή μου φίλη και νομίζω θα πάθω εγκεφαλικό αν το χάσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...