Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

Για το ψαλίδι μην ανησυχείς. Θα υπάρχουν και μεγαλύτερα παιδιά που δεν τα καταφέρνουν τέλεια. Εμένα ο μικρός παρότι είχε εξοικειωθεί πολύ με το ψαλίδι για την ηλικία του, ότι μου έφερνε σπίτι ήταν κομμένο από την δασκάλα, φαινόταν.

 

 

Τέτοια εποχή σορτσάκια φοράνε τα παιδιά, εγώ το μόνο που προσεχα λιγάκι είναι να είναι σκουρόχρωμο το παντελόνι ώστε αν βραχεί ελάχιστα να μην φαίνεται. Όταν βραχηκε μια φορά πολύ άλλαξε μόνος του. 

 

Τώρα για την παρέα, τα τετράχρονα δεν πιάνουν κουβέντα, απλά παίζουν παράλληλα για αρχη και μετά μαζί, κανονικά ή φανταστικά παιχνίδια. 

 

Για την πρώτη μέρα, θα δεις τι θα σας πει και η δασκάλα, συνήθως σχολανε νωρίτερα. Εγώ του λέω να προσέχει αυτά που λέει η κυρία και όταν χρειαστεί ή γίνει κάτι που τον ενοχλήσει να της το πει.  

 

Θα απαντήσω τα υπόλοιπα αργότερα όταν έχω χρόνο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

Στα γρήγορα, Πίκο Λόλα εμάς μας γύρισε μπούμερανγκ γιατί έχει μια ατάκα  'και αν μου πεις πως δεν σ'αρεσει τότε δεν θα ξαναπάμε' και μας έλεγε αφού δεν μ'αρέσει γιατί να πάω; Και είχε δίκιο :neutral: :unsure: αφού το διαβάζαμε τόσο καιρό. Έχει ένα άλλο λέγεται ότι θες να μάθεις για το νηπιαγωγείο (η σχολείο) προτού πας κάπως έτσι το συστήνουν σε μια ομάδα που είμαι αλλά δεν το έχουμε. Για δες το. Με τον τιμο και εμείς δεν τα πολυβρήκαμε γιατί αγνοεί το άγχος του παιδιού νομίζω το προσπερνάει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε απόκρυψη ένα λινκ στο γράφω και εδώ. Στην ιστοσελίδα twoboysandhope έχει άρθρο με 21 βιβλία για το σχολείο. Για ρίξε και εκεί μια ματιά 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

καμία Πεπα ίσως; 

 

έχει το "Πέππα, πάμε σχολείο ?"

 

Προνήπιο δεν θα πάει ? Ακόμα είναι μικρές οι ηλικίες, θα κάνει παρέες εύκολα. 

Και αναφορικά με την "σχολική του απόδοση", θα κάνει ότι κάνουν και τα συνομήλικά του. Εννοείται ότι θα είναι στην ομάδα με τα παιδάκια της ηλικίας του. 

Γενικά θεωρώ ότι θα κάνει ό,τι κάνουν και τα υπόλοιπα παιδάκια. 

 

Μην του μεταφέρεις το άγχος σου. 

 

Νομίζω κάπου έχω ξαναπεί πόσο πολύ χαρούμενη ήμουν όταν πρώτη φορά είδα τα παιδιά μου ενταγμένα σε ομάδα.  Λέγοντας αυτό εννοώ ότι οι συγκινήσεις χαράς που θα έχεις θα είναι πολύ μεγάλες, που πιστεύω ότι θα "επισκιάσουν" το άγχος σου. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

Επανήλθα!

 

Λοιπόν για βιβλία, δεν είχα βρει κάτι ιδιαίτερο στο γούστο μας.

 

Από παιδικά δεν τα είχα ψάξει, έχω πετύχει ένα επεισόδιο με την Πέππα που πάει ο ο αδελφος της σχολείο πρώτη μέρα αλλά το μεταφράζουν ως εργαστήριο ενώ σε βιβλίο που κυκλοφορεί αναφέρεται ως σχολείο! 

 

 

Για κολατσιό τι σκέφτεσαι να δίνεις? Θα χρειάζεται οποιαδήποτε ψυγείο? Πχ το τυράκι διατηρείται για δύο ώρες εκτός ψυγείου το χειμώνα, εγώ το έκανα και τοστ πολλές φορές. Δύο τσαντάκια δεν έχω δει να κρατουν παιδάκια που δεν πάνε ολοήμερο. Οι τσάντες συνήθως μένουν σε μια γωνιά εντός της τάξης αλλά φαντάζομαι όταν διψάνε πίνουν δεν θα υπάρχει κάποιος περιορισμός. 

 

Για την ζωγραφική μην αγχώνεσαι, τα μικρότερα παιδιά συνηθίζεται να κάνουν αφηρημένα έργα. Τελειώνοντας με το καλό τα προνήπια θα έχει βελτιωθεί. 

 

Τώρα για το τι κάνουν στην τάξη δεν ξέρω, έχω μια γενική εικόνα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ξέρω πως στην αρχή μέχρι να κλείσει η πόρτα τα παιδάκια ασχολούνται με τα επιτραπέζια και παζλ (θα τους τα πει και η δασκάλα βασικά αυτά). Κάποια στιγμή κάθονται στην παρεούλα (στα παγκάκια ) όταν θέλει κάτι συγκεκριμένο να πει η κυρία. Ζωγραφίζουν στα τραπεζακια ή κάνουν εργασίες. Πχ αντιστοιχίες, να κυκλώσουν κάτι, να αντιγράψουν μια λεξουλα, λίγα πραγματακια που ελπίζω στα νήπια να είναι περισσότερα. Οι εργασίες σχετίζονται με θεματικές ενότητες (πχ Χριστούγεννα, ελιά, δόντια, διατροφή) αλλά και κοινωνικά ζητήματα όπως πχ η διαφορετικότητα. 

 

Για τα ρούχα, εγώ θα το προσπαθούσα, να ντύνεται όσο μπορεί μόνος γιατί μπορεί να μην μπορεί να τα ανεβάσει. Αν είσαι σίγουρη ότι το χει εντάξει. Αλλά αν αμφιβάλλεις μπορείς να αφησεις τα ρούχα στο κρεβάτι πχ μετά το μπάνιο και πες του πως θα έρθεις σε λίγο όταν ντυθεί. Λεπτομέρειες πχ να μην ακουμπά το σορτς στο πάτωμα η τα εσώρουχα στην λεκάνη του τα ανέφερα αφού είχε κατακτήσει το ντύσιμο, όχι από την αρχή. 

 

Τα μπαλώματα δεν τα θεωρώ απαραίτητα, βλέπεις αν κάτι προκυψει και πράττεις αναλόγως, αν θα ράψεις/κολλήσεις μπάλωμα ή θα πάρεις άλλο παντελόνι κτλ.

 

Νομίζω σε κάλυψα, αν δεν σε ζαλισα με το μεγάλο μου ποστ!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Λεπτομέρειες πχ να μην ακουμπά το σορτς στο πάτωμα η τα εσώρουχα στην λεκάνη του τα ανέφερα αφού είχε κατακτήσει το ντύσιμο, όχι από την αρχή. 

 

Στους δικούς μου πάντως, που είναι και μεγάλα παιδιά πλέον, νομίζω ότι από το ένα αυτί μπαίνουν, από το άλλο βγαίνουν.

Ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι κάνουν στο σχολείο, απλώς παρηγοριέμαι ότι χρησιμοποιούν την τουαλέτα του σχολείου μόνο "προς νερού τους", οπότε στη συγκεκριμένη διαδικασία είναι όρθιοι :grin:. (για "βαριά" περιστατικά, κρατιούνται μέχρι το σπίτι).....  

΄Όταν πρωτοπήγαν ολοήμερο, μία φίλη μου (που τα παιδιά της δεν πήγαιναν ολοήμερο) είχε καταγχωθεί κ μου έλεγε : "άραγε θα πλένουν σωστά τα χέρια τους πριν το φαγητό ? "Ου ου ου, ολόσωστα..... ας μας πουν οι δασκάλες εδώ την διαδικασία. 

Τέλως πάντων, νομίζω ότι οι ανταλλαγές μικροβίων είναι αναπόφευκτες...... Απλώς πρέπει να χαλαρώσουμε, να το αποδεχθούμε και να προσευχόμαστε.....

 

Εγώ πιο πολύ αγχώνομαι με τα σπρωξίματα και τα πεσίματα πάντως παρά με τα μικρόβια.  

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , annoulen είπε:

 

Στους δικούς μου πάντως νομίζω ότι από το ένα αυτί μπαίνουν, από το άλλο βγαίνουν.

Ούτε που θέλω να σκέφτομαι τι κάνουν στο σχολείο, απλώς παρηγοριέμαι ότι χρησιμοποιούν την τουαλέτα του σχολείου μόνο "προς νερού τους", οπότε στη συγκεκριμένη διαδικασία είναι όρθιοι :grin:. (για "βαριά" περιστατικά, κρατιούνται μέχρι το σπίτι).....  

Κοίταξε κι εγώ τα λέω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα εφαρμόζει ή αν τα θυμάται πάντα.

 

Πάντως το σίγουρο είναι πως δεν θα κάνω το λάθος που έκανα πέρυσι στην αρχή,  να του υπενθυμίζω συνέχεια πράγματα πχ να πάρει μωρομαντηλα στην τουαλετα αν θέλει κακά, να αλλάζει μάσκα, να... να...

 κτλ. Πολλές πληροφορίες τα αγχωνουν, οποτε θα τα αφήσω στην κρίση του και βλέποντας και κάνοντας. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Στα γρήγορα, Πίκο Λόλα εμάς μας γύρισε μπούμερανγκ γιατί έχει μια ατάκα  'και αν μου πεις πως δεν σ'αρεσει τότε δεν θα ξαναπάμε' και μας έλεγε αφού δεν μ'αρέσει γιατί να πάω; Και είχε δίκιο :neutral: :unsure: αφού το διαβάζαμε τόσο καιρό. Έχει ένα άλλο λέγεται ότι θες να μάθεις για το νηπιαγωγείο (η σχολείο) προτού πας κάπως έτσι το συστήνουν σε μια ομάδα που είμαι αλλά δεν το έχουμε. Για δες το. Με τον τιμο και εμείς δεν τα πολυβρήκαμε γιατί αγνοεί το άγχος του παιδιού νομίζω το προσπερνάει. 

Α τότε δεν παίρνω Πικο κ Λολα. Στον Τιμο δεν μιυ άρεσε που το παρουσίαζε σαν χώρο παιχνιδιού κ δεν ελεγε για κανόνες κ η δασκάλα ήταν σαν να μην υπήρχε. 

 

1 hour ago, annoulen είπε:

Εννοείται ότι θα είναι στην ομάδα με τα παιδάκια της ηλικίας του. 

Γενικά θεωρώ ότι θα κάνει ό,τι κάνουν και τα υπόλοιπα παιδάκια. 

Ο δικός μου όμως θα είναι ο πιο μικρος, είναι στο τέλος του έτους. Κ δεν έχει πάει παιδικό, άλλο να βλέπει την νταντά να κάνει χειροτεχνίες άλλο να τον υποχρεώνουν να κάνει παρουσιασιμο. 

 

πρίν από 43 λεπτά , annoulen είπε:

΄Όταν πρωτοπήγαν ολοήμερο, μία φίλη μου (που τα παιδιά της δεν πήγαιναν ολοήμερο) είχε καταγχωθεί κ μου έλεγε : "άραγε θα πλένουν σωστά τα χέρια τους πριν το φαγητό ? "Ου ου ου, ολόσωστα..... ας μας πουν οι δασκάλες εδώ την διαδικασία. 

Να σου πω την αλήθεια από τη στιγμή που αναπνέουν τον ίδιο αέρα κ που η μάσκα είναι παρωδια στα σχολεία, το πλύσιμο χεριών κ τα μικρόβια της τουαλέτας είναι το λιγότερο που με απασχολεί κι εμένα. Ούτως ή άλλως από κατι θα αρρωσταίνει. 

 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Για κολατσιό τι σκέφτεσαι να δίνεις? Θα χρειάζεται οποιαδήποτε ψυγείο? Πχ το τυράκι διατηρείται για δύο ώρες εκτός ψυγείου το χειμώνα, εγώ το έκανα και τοστ πολλές φορές. Δύο τσαντάκια δεν έχω δει να κρατουν παιδάκια που δεν πάνε ολοήμερο.

Φρουτα τρώει το πρωί, οπότε θα θέλω ισοθερμικο. Άρα να κοιτάξω για κάτι μικρό που να μπαίνει στο τσαντάκι του. αυτά τα λένε στο σχολείο ή να αγοράσω τώρα; Εδώ είναι όλα πολύ πιο ακριβά άνευ λόγου κ δεν θέλω να ψωνίζω, προτιμώ να τα έχω διαλέξει με ησυχία ηλεκτρονικά. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Α τότε δεν παίρνω Πικο κ Λολα. Στον Τιμο δεν μιυ άρεσε που το παρουσίαζε σαν χώρο παιχνιδιού κ δεν ελεγε για κανόνες κ η δασκάλα ήταν σαν να μην υπήρχε. 

 

Ο δικός μου όμως θα είναι ο πιο μικρος, είναι στο τέλος του έτους. Κ δεν έχει πάει παιδικό, άλλο να βλέπει την νταντά να κάνει χειροτεχνίες άλλο να τον υποχρεώνουν να κάνει παρουσιασιμο. 

 

Να σου πω την αλήθεια από τη στιγμή που αναπνέουν τον ίδιο αέρα κ που η μάσκα είναι παρωδια στα σχολεία, το πλύσιμο χεριών κ τα μικρόβια της τουαλέτας είναι το λιγότερο που με απασχολεί κι εμένα. Ούτως ή άλλως από κατι θα αρρωσταίνει. 

 

Φρουτα τρώει το πρωί, οπότε θα θέλω ισοθερμικο. Άρα να κοιτάξω για κάτι μικρό που να μπαίνει στο τσαντάκι του. αυτά τα λένε στο σχολείο ή να αγοράσω τώρα; Εδώ είναι όλα πολύ πιο ακριβά άνευ λόγου κ δεν θέλω να ψωνίζω, προτιμώ να τα έχω διαλέξει με ησυχία ηλεκτρονικά. 

σιγα μην πει στο ουτε 4χρ η κυρια αντε τωρα κανε μας εναν πυραυλο με τα υλικα που σου εδωσα κ ανεβα μετα να το παρουσιασεις στην ταξη:confused:

καμια σχεση

φυσικα κ θα βοηθησει η δασκαλα στις χειροτεχνιες,φυσικα θα σου φερει μισες γτ δ μπορεσε η δ προλαβε.συνηθως στις παρεουλες βαζουν συνδυασμο προνηπιο-νηπιο κ αν μπορει βοηθαει λιγο κ το μεγαλυτερο

κ αν δ θελει να συμμετεχει καθολου σε μια εργασια δ θα τον υποχρεωσουν κ καθολου

ναι,πρεπει να ειναι κτ μικρο να χωραει στην βασικη τσαντα.αφου κοιτας για φρουτα,φανταζομαι κομμενα,εγω θα εβλεπα ηδη για ενα καλο ισοθερμικο φαγητοδοχειο που να ειναι μαζεμενο κ ευκολο στη χρηση.χαμενο δ θα παει

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Στα γρήγορα, Πίκο Λόλα εμάς μας γύρισε μπούμερανγκ γιατί έχει μια ατάκα  'και αν μου πεις πως δεν σ'αρεσει τότε δεν θα ξαναπάμε' και μας έλεγε αφού δεν μ'αρέσει γιατί να πάω; Και είχε δίκιο :neutral: :unsure: αφού το διαβάζαμε τόσο καιρό. Έχει ένα άλλο λέγεται ότι θες να μάθεις για το νηπιαγωγείο (η σχολείο) προτού πας κάπως έτσι το συστήνουν σε μια ομάδα που είμαι αλλά δεν το έχουμε. Για δες το. Με τον τιμο και εμείς δεν τα πολυβρήκαμε γιατί αγνοεί το άγχος του παιδιού νομίζω το προσπερνάει. 

Χα χα.εμενα έκανε την γκριμάτσα που πείραζε τη φιλη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά σας είχαν πολλούς συμμαθητές που να μην έχουν πάει παιδικό σταθμό; γιατί έχω την αίσθηση από συζητήσεις ότι κάνει εντύπωση που εμείς δεν πήγαμε κ υπάρχει αυτή η έκπληξη που δείχνει μια έμμεση  αποδοκιμασία. Δεν είναι ότι έχω μετανιώσει ή θεωρώ ότι του στερήσαμε κάτι, απλώς αναρψτιεμαι αν θα ξεχωρίζει κ αν θα μας στραβοκοιτανε στο

σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα παιδιά σας είχαν πολλούς συμμαθητές που να μην έχουν πάει παιδικό σταθμό; γιατί έχω την αίσθηση από συζητήσεις ότι κάνει εντύπωση που εμείς δεν πήγαμε κ υπάρχει αυτή η έκπληξη που δείχνει μια έμμεση  αποδοκιμασία. Δεν είναι ότι έχω μετανιώσει ή θεωρώ ότι του στερήσαμε κάτι, απλώς αναρψτιεμαι αν θα ξεχωρίζει κ αν θα μας στραβοκοιτανε στο

σχολείο. 

Όχι να σε στραβοκοιτανε αλλά εγώ πολλές φορές έχω ακούσει για τον μεγάλο «πως και δεν τον έστειλες παιδικο φέτος;» Ενώ είναι μόλις 2 δηλαδή του χρόνου που θα είναι 3 και πάλι δεν θα τον στείλω τι θα λένε ; :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι να σε στραβοκοιτανε αλλά εγώ πολλές φορές έχω ακούσει για τον μεγάλο «πως και δεν τον έστειλες παιδικο φέτος;» Ενώ είναι μόλις 2 δηλαδή του χρόνου που θα είναι 3 και πάλι δεν θα τον στείλω τι θα λένε ; :p

Ναι τετοια σχόλια εννοώ. το 2020-21 εντωμεταξύ ήταν δεδομένο ότι θα υπήρχε πρόβλημα με τα σχολεία, οπότε γιατί να το έστελνες αφού μετά θα έψαχνες άλλη λύση για φύλαξη? Εγω κ φέτος αν μπορούσα να μην τον στείλω, θα κρατούσα την νταντά. αφού όπως φαίνεται πάλι λοκνταουν θα έχουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα παιδιά σας είχαν πολλούς συμμαθητές που να μην έχουν πάει παιδικό σταθμό; γιατί έχω την αίσθηση από συζητήσεις ότι κάνει εντύπωση που εμείς δεν πήγαμε κ υπάρχει αυτή η έκπληξη που δείχνει μια έμμεση  αποδοκιμασία. Δεν είναι ότι έχω μετανιώσει ή θεωρώ ότι του στερήσαμε κάτι, απλώς αναρψτιεμαι αν θα ξεχωρίζει κ αν θα μας στραβοκοιτανε στο

σχολείο. 

50-50θα ελεγα.μικρη επαρχιακη πολη

δ πιστευω οτι θα σε στραβοκοιταξει κανεις γι αυτον τον λογο

κ οκ εγιναν ερωτησεις τυπου παει σχολειο,αλλα αφου δ δουλευα κ ειχα μετα κ τον μικρο μωρο δ τεθηκε θεμα.φαντασου για τον μικρο που πηγε παιδικο δ το ακουσα ποτε αυτο.η μεγαλη πηγε προνηπιο

εδω που μενω συνηθιζεται να ειναι τα παιδια σπιτι αν η μαμα δ δουλευει,κ αν δουλευει η πιο δημοφιλης επιλογη ειναι με την γιαγια,εφοσον υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τα παιδιά σας είχαν πολλούς συμμαθητές που να μην έχουν πάει παιδικό σταθμό; γιατί έχω την αίσθηση από συζητήσεις ότι κάνει εντύπωση που εμείς δεν πήγαμε κ υπάρχει αυτή η έκπληξη που δείχνει μια έμμεση  αποδοκιμασία. Δεν είναι ότι έχω μετανιώσει ή θεωρώ ότι του στερήσαμε κάτι, απλώς αναρψτιεμαι αν θα ξεχωρίζει κ αν θα μας στραβοκοιτανε στο

σχολείο. 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς, βασικά δεν ρωτούσα, μόνο κάποιες μαμάδες έτυχε να αναφερθούν σχετικά σε συζητήσεις. Πάντως το αγαπημένο θέμα των μαμάδων στο δικό μας σχολείο ήταν αν κάνουν κάποια δραστηριότητα το απόγευμα. 

 

Γενικά υπάρχει μια τάση να θεωρείται ο παιδικός υποχρεωτική "βαθμίδα εκπαίδευσης". Ίσως στα προνήπια να υπάρχει μια δυσκολία ως προς την προσαρμογή κυρίως, αλλά στα επόμενα χρόνια δεν ξέρω αν κάνει διαφορά. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς, βασικά δεν ρωτούσα, μόνο κάποιες μαμάδες έτυχε να αναφερθούν σχετικά σε συζητήσεις. Πάντως το αγαπημένο θέμα των μαμάδων στο δικό μας σχολείο ήταν αν κάνουν κάποια δραστηριότητα το απόγευμα. 

 

Γενικά υπάρχει μια τάση να θεωρείται ο παιδικός υποχρεωτική "βαθμίδα εκπαίδευσης". Ίσως στα προνήπια να υπάρχει μια δυσκολία ως προς την προσαρμογή κυρίως, αλλά στα επόμενα χρόνια δεν ξέρω αν κάνει διαφορά. 

 

Αν ενα παιδι ξεκινουσε το 2020-2021 παιδικο,καμια διαφορα δεν κανει με το να παει προνηπιο φετος απευθειας. Αφου τα σχολεια λειτουργησαν συνολικα 4 μηνες. Αν πηγαινε απο παλια,θα εχει μαθει να συνυπαρχει κλπ. Απο γνωσεις το αν υστερει ή οχι δεν εχει να κανει με αυτο. Το εχω ξαναναφερει,ο δικος μου παει παιδικο απο ενος ετους, τωρα θα παει προνηπιο και δεν ξεχωριζει καν τους αριθμους. Του δειχνεις τρια δαχτυλα και τα μετραει για 4 ή 5 ή οσα του ερθει καθε φορα. Η μεγαλη πηγε 3 ετων παιδικο,ηξερε ηδη τα γραμματα και τους αριθμους και ξεκινησε να διαβαζει στο τελος προνηπιου. Οποτε δεν θα υστερει σε γνωσεις επειδη δεν πηγε παιδικο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Αν ενα παιδι ξεκινουσε το 2020-2021 παιδικο,καμια διαφορα δεν κανει με το να παει προνηπιο φετος απευθειας. Αφου τα σχολεια λειτουργησαν συνολικα 4 μηνες. Αν πηγαινε απο παλια,θα εχει μαθει να συνυπαρχει κλπ. Απο γνωσεις το αν υστερει ή οχι δεν εχει να κανει με αυτο. Το εχω ξαναναφερει,ο δικος μου παει παιδικο απο ενος ετους, τωρα θα παει προνηπιο και δεν ξεχωριζει καν τους αριθμους. Του δειχνεις τρια δαχτυλα και τα μετραει για 4 ή 5 ή οσα του ερθει καθε φορα. Η μεγαλη πηγε 3 ετων παιδικο,ηξερε ηδη τα γραμματα και τους αριθμους και ξεκινησε να διαβαζει στο τελος προνηπιου. Οποτε δεν θα υστερει σε γνωσεις επειδη δεν πηγε παιδικο!

Ναι έχεις δίκιο, πέρυσι ήταν δύσκολη η κατάσταση με τα σχολεία, φέτος θέλω να πιστεύω πως θα είναι καλυτερα. 

 

Ο δικός μου δεν πήγε παιδικό, πήγε προνήπια πέρυσι κατευθείαν. Στην προσαρμογή αντιμετωπίσαμε δυσκολία στα γνωσιακά δεν είχε διαφορά από τα υπόλοιπα παιδιά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι έχεις δίκιο, πέρυσι ήταν δύσκολη η κατάσταση με τα σχολεία, φέτος θέλω να πιστεύω πως θα είναι καλυτερα. 

 

Ο δικός μου δεν πήγε παιδικό, πήγε προνήπια πέρυσι κατευθείαν. Στην προσαρμογή αντιμετωπίσαμε δυσκολία στα γνωσιακά δεν είχε διαφορά από τα υπόλοιπα παιδιά. 

 

 

Καμια φορα στο σπιτι μπορει να γινεται περισσοτερη δουλεια απ’οτι στο σχολειο. Εγω φοβαμαι οτι αν κλεισουν και φετος καποιους μηνες,θα φτασει νηπιο χωρις γνωσεις. Και δεν δεχεται απο εμας να του «κανουμε μαθημα» οπως λεει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , vicky86 είπε:

50-50θα ελεγα.μικρη επαρχιακη πολη

δ πιστευω οτι θα σε στραβοκοιταξει κανεις γι αυτον τον λογο

κ οκ εγιναν ερωτησεις τυπου παει σχολειο,αλλα αφου δ δουλευα κ ειχα μετα κ τον μικρο μωρο δ τεθηκε θεμα.φαντασου για τον μικρο που πηγε παιδικο δ το ακουσα ποτε αυτο.η μεγαλη πηγε προνηπιο

εδω που μενω συνηθιζεται να ειναι τα παιδια σπιτι αν η μαμα δ δουλευει,κ αν δουλευει η πιο δημοφιλης επιλογη ειναι με την γιαγια,εφοσον υπαρχει

Ότι και να κανείς ο κόσμος κάτι θα βρει να πει .. γνωστή μου που το πήγε από τα 2 μισή παιδικο τον δικό της , έλεγαν «παράτησε το παιδί για να έχει ελεύθερο χρόνο» άλλο ότι η κοπέλα δούλευε τα πρωινά από το σπίτι αλλά αν δουλεύεις από το σπίτι δεν μετράει. Επίσης και να μην δούλευε και να τον έστελνε δεν δικαιολογητε  να ακούει τέτοια σχόλια αλλά τέλος πάντων 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας ρωτάνε παρα πολλοι αν θα παει σταθμο φετος (ουτε 2μισι) ενω ξερουν οτι δεν δουλευουμε κι οι δυο, και ο ενας δουλευει κυριως απο το σπιτι! Πιθανως να τη στειλουμε ομως του χρονου στα 3μισι ακομα κι αν ειμαστε στο σπιτι ακομα τοτε, για να μην περιμενουμε τα 4μισι που θα παει προνηπιο, μιας που θα παει μεγαλη (εχει γεννηθει Απριλιο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Αν ενα παιδι ξεκινουσε το 2020-2021 παιδικο,καμια διαφορα δεν κανει με το να παει προνηπιο φετος απευθειας. Αφου τα σχολεια λειτουργησαν συνολικα 4 μηνες. Αν πηγαινε απο παλια,θα εχει μαθει να συνυπαρχει κλπ. Απο γνωσεις το αν υστερει ή οχι δεν εχει να κανει με αυτο. Το εχω ξαναναφερει,ο δικος μου παει παιδικο απο ενος ετους, τωρα θα παει προνηπιο και δεν ξεχωριζει καν τους αριθμους. Του δειχνεις τρια δαχτυλα και τα μετραει για 4 ή 5 ή οσα του ερθει καθε φορα. Η μεγαλη πηγε 3 ετων παιδικο,ηξερε ηδη τα γραμματα και τους αριθμους και ξεκινησε να διαβαζει στο τελος προνηπιου. Οποτε δεν θα υστερει σε γνωσεις επειδη δεν πηγε παιδικο!

Μα εννοειται στο σπίτι το παιδί θα μάθει περισσότερα πράγματα. έχει την αμέριστη προσοχή ενός ανθρώπου που το αγαπάει. Ακόμα κ με μωρό αδερφάκι σπίτι μπορεί να είναι κ καλύτερα. ειδικά αν βγαίνει κ πολύ έξω, που για μένα ήταν ένα από τα βασικότερα κίνητρα για να μην το στείλω. αφού κ τώρα το σκέφτομαι, ποσο λίγο θα είναι έξω το πρωί. εκτός αν πας σε κάποιον πολύ ψαγμένο παιδικό με δραστηριότητες κ γλώσσες κλπ που προφανώς μαθαίνει πράγματα που δεν μπορεί σπίτι. αλλά να πας παιδικό γθα να μάθεις αριθμούς κ παραμύθια, ε δεν νομίζω ότι είναι κάτι αναντικατάστατο. εκτός αν η εναλλακτική είναι να είσαι όλη μέρα σ ένα διαμέρισμα με μια κουρασμένη γιαγιά που θα σε κρατάει όσο πιο καθηλωμένο γίνεται. απλώς μου κάνει εντύπωση, γιατί δεν είναι σχόλια περί εμπιστοσύνης σε νταντά, που είναι μια πολύ σοβαρή ανησυχία. αλλά είναι μια λογική ότι σαν να εχεις παραμελήσει το παθδι σου ας πούμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα εννοειται στο σπίτι το παιδί θα μάθει περισσότερα πράγματα. έχει την αμέριστη προσοχή ενός ανθρώπου που το αγαπάει. Ακόμα κ με μωρό αδερφάκι σπίτι μπορεί να είναι κ καλύτερα. ειδικά αν βγαίνει κ πολύ έξω, που για μένα ήταν ένα από τα βασικότερα κίνητρα για να μην το στείλω. αφού κ τώρα το σκέφτομαι, ποσο λίγο θα είναι έξω το πρωί. εκτός αν πας σε κάποιον πολύ ψαγμένο παιδικό με δραστηριότητες κ γλώσσες κλπ που προφανώς μαθαίνει πράγματα που δεν μπορεί σπίτι. αλλά να πας παιδικό γθα να μάθεις αριθμούς κ παραμύθια, ε δεν νομίζω ότι είναι κάτι αναντικατάστατο. εκτός αν η εναλλακτική είναι να είσαι όλη μέρα σ ένα διαμέρισμα με μια κουρασμένη γιαγιά που θα σε κρατάει όσο πιο καθηλωμένο γίνεται. απλώς μου κάνει εντύπωση, γιατί δεν είναι σχόλια περί εμπιστοσύνης σε νταντά, που είναι μια πολύ σοβαρή ανησυχία. αλλά είναι μια λογική ότι σαν να εχεις παραμελήσει το παθδι σου ας πούμε. 

Εμένα περισσότερο θα με πειράζει να μείνει το παιδί με την γιαγιά να πω την αλήθεια. Γιατί ξέρω ότι θα καθόταν όλη την ώρα στην τηλεόραση και θα έτρωγε ότι ανθυγιεινό μπορεί να φανταστεί κανείς. Με την νταντά έχεις την απαίτηση να γίνουν τα πράγματα σωστά .. στην γιαγιά που υποτίθεται σου κάνει χάρη που το κρατάει τι να της πεις .. κάτσε διάβασε του βιβλίο η μάθε του τους αριθμούς 

  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Καμια φορα στο σπιτι μπορει να γινεται περισσοτερη δουλεια απ’οτι στο σχολειο. Εγω φοβαμαι οτι αν κλεισουν και φετος καποιους μηνες,θα φτασει νηπιο χωρις γνωσεις. Και δεν δεχεται απο εμας να του «κανουμε μαθημα» οπως λεει. 

Ακόμα και σε στυλ παιχνιδιού το αντιλαμβάνεται έτσι? 

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα περισσότερο θα με πειράζει να μείνει το παιδί με την γιαγιά να πω την αλήθεια. Γιατί ξέρω ότι θα καθόταν όλη την ώρα στην τηλεόραση και θα έτρωγε ότι ανθυγιεινό μπορεί να φανταστεί κανείς. Με την νταντά έχεις την απαίτηση να γίνουν τα πράγματα σωστά .. στην γιαγιά που υποτίθεται σου κάνει χάρη που το κρατάει τι να της πεις .. κάτσε διάβασε του βιβλίο η μάθε του τους αριθμούς 

  

Έχει να κάνει και με την γιαγιά, αναλόγως την περίπτωση πράττεις το καλύτερο για το παιδί. Έχεις δίκιο. 

 

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

αλλά είναι μια λογική ότι σαν να εχεις παραμελήσει το παθδι σου ας πούμε

Εγώ το αντιλαμβανομουν διαφορετικά, ότι δηλ θα πάει απροετοίμαστο χωρίς γνώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ το αντιλαμβανομουν διαφορετικά, ότι δηλ θα πάει απροετοίμαστο χωρίς γνώσεις. 

ναι, παραμελήσει μ αυτήν την έννοια, ότι δεν εχεις ενδιαφερθεί για να απασχολείται ποιοτικά. λες κ είναι δεδομένο ότι στο σπίτι θα βλέπει τηλεόραση μόνο ας πούμε. τέλος πάντων. εμάς μόνο για έλλειψη γνώσεων δεν μπορεί να μας κατηγορήσει κανεις. για μια κοινωνική ατσουμπαλιά κ ίσως (ελπίζω όχι αλλά είναι πιθανό) δυσκολία συμμόρφωσης σε κανόνες, θα μπορούσε και όχι άδικα. αλλά πραγματικά έχω νιώσει ότι ο παιδικός θεωρείται αυτονόητη βαθμίδα εκπαίδευσης. 

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα περισσότερο θα με πειράζει να μείνει το παιδί με την γιαγιά να πω την αλήθεια. Γιατί ξέρω ότι θα καθόταν όλη την ώρα στην τηλεόραση και θα έτρωγε ότι ανθυγιεινό μπορεί να φανταστεί κανείς. Με την νταντά έχεις την απαίτηση να γίνουν τα πράγματα σωστά .. στην γιαγιά που υποτίθεται σου κάνει χάρη που το κρατάει τι να της πεις .. κάτσε διάβασε του βιβλίο η μάθε του τους αριθμούς 

  

έ αν αυτή ειναο η εναλλακτική χίλιες φορές ο πρώτος τυχών παιδικός, δεν το συζητάμε! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι, παραμελήσει μ αυτήν την έννοια, ότι δεν εχεις ενδιαφερθεί για να απασχολείται ποιοτικά. λες κ είναι δεδομένο ότι στο σπίτι θα βλέπει τηλεόραση μόνο ας πούμε. τέλος πάντων. εμάς μόνο για έλλειψη γνώσεων δεν μπορεί να μας κατηγορήσει κανεις. για μια κοινωνική ατσουμπαλιά κ ίσως (ελπίζω όχι αλλά είναι πιθανό) δυσκολία συμμόρφωσης σε κανόνες, θα μπορούσε και όχι άδικα. αλλά πραγματικά έχω νιώσει ότι ο παιδικός θεωρείται αυτονόητη βαθμίδα εκπαίδευσης. 

έ αν αυτή ειναο η εναλλακτική χίλιες φορές ο πρώτος τυχών παιδικός, δεν το συζητάμε! 

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δούλευα. Ίσως είχα και εγώ νταντά .. η τουλάχιστον κάποια κοπέλα που ξέρω και προσέχει παιδάκια και τα αγαπάει. Σαν δεύτερη λύση θα είχα τον παιδικο και σαν Τρίτη την γιαγιά .. είναι βέβαια και στην γιαγιά όπως είπαμε παραπάνω αλλά στην δικιά μου περίπτωση η γιαγιά θα ήταν η τελευταία μου λύση 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...