Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


On 2/5/2020 at 1:07 ΠΜ, Πηγή είπε:

Καλησπερα σας μανούλες!! 

Τι κάνει το παιδί στην ηλικια των 3 μηνών? Πως αναπτύσσεται? 

Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό οπότε δεν είναι στάνταρ αυτά που θα κάνουν σε αυτή την ηλικία. Υπάρχει ένα εύρος ηλικίας που κάνουν τις καινούριες "δεξιότητες". Συνήθως σε ηλικία 2-4 μηνών αρχίζουν στηρίζουν το κεφαλάκι, μέρα με τη μέρα ακόμα καλύτερα. Εμένα απ' ότι θυμάμαι 3 μηνών το στήριζε, έβγαζε ήχους αγκου κλπ κ γελούσε. Κ σε εκείνη τηλ ηλικία άρχισε να πιάνει δειλά δειλά αντικείμενα, δεν μπορούσε βέβαια καλά αλλά όταν θήλαζε προσπαθούσε να πιάσει την τιραντα οπότε άρχισα να του δίνω διάφορα παιχνιδάκια για να εξασκείται. Μετά νομίζω πήγαινε από ανάσκελα ως τα πλάγια. Αλλά όπως είπα το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, μπορεί το δικό σου να κάνει κ κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο δεν χρειάζεται άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το κάθε παιδάκι είναι τελείως διαφορετικό!

Επειδή τα έχω φρέσκα, εμένα είναι 5+μηνών, στους 3 μήνες είχε αρχίσει να στηρίζει το κεφάλι της, άρχισε να λέει φωνήεντα (όχι αγκου, αυτό το έκανε λίγο αργότερα), έπιανε τα παιχνιδάκια στο γυμναστήριο, ακολουθούσε με το βλέμμα της ανθρώπους μέσα στο δωμάτιο και χαμογελούσε (το γέλιο ήρθε κι αυτό αργότερα). Αντιδρούσε σε ήχους, δηλαδή έδειχνε να τρομάζει αν ακουγόταν πχ η πόρτα ή κάτι άλλο έντονο. Επίσης, στους 3 μήνες άρχισε να έχει διαφορετικό κλάμα για κάθε τι που χρειαζόταν. Ή τουλάχιστον εγώ άρχισα να το καταλαβαίνω χαχαχ 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί περίπου γελάνε, προσπαθούν να σηκωθούν αν τα βάλεις μπρούμυτα, αρχίζουν να πιάνουν. κάνουν φωνούλες ενδεχομένως και κάποια πιο γυμνασμένα μπορεί να ρολάρουν. τους τρώνε πολύ τα δόντια και βγάζουν πολλά σάλια. κάθονται περισσότερο ξύπνια και παρατηρούν. γενικά είναι μια φάση που νιώθεις πιο πολύ ότι είναι παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λίστα με τις δεξιότητες που αναμένεται να κατακτά το κάθε μωράκι αναλογικά με την ηλικία του στα νέα βιβλιάρια υγείας...βέβαια, όλα αυτά είναι ενδεικτικά καθώς το κάθε μωράκι αναπτύσσεται διαφορετικά. Θα σου συνιστούσα αυτά να τα συζητάς με την/τον παιδίατρο σου, αν και σε εμένα η πρώτη παιδίατρος τα παρουσίαζε τα πράγματα διαφορετικά, εκμεταλλευόμενη την αγωνία μιας νέας μαμάς! Δυστυχώς, υπάρχουν και αυτά, οπότε να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι έγραψα κατα λαθος. 

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Τα σαλάκια που είναι τοσα πολλα είναι για δοντάκια Δηλαδη? Ποτε έβγαλε πρώτο δοντακι? 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Πηγή είπε:

Κατι έγραψα κατα λαθος. 

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Τα σαλάκια που είναι τοσα πολλα είναι για δοντάκια Δηλαδη? Ποτε έβγαλε πρώτο δοντακι? 

Στον τρίτο προς τέταρτο μήνα έχουν πραγματικά πααααρα πολλά σάλια! Ίσως σχετίζεται με το γεγονός ότι αναπτυξιακά ξεκινούν να βάζουν πολύ τα χέρια στο στόμα και άρα δίνουν έναυσμα για παραγωγή σάλιου. Εμένα πέρασε από αυτό το στάδιο με τα πολλά σάλια και χέρια συνέχεια να μασουλαει αλλά τώρα έχει ηρεμησει. Βγάζει σάλια αλλά όχι τόσα πολλά! Και δόντι δεν έχουμε δει ακόμα!

Γενικά, συνήθως το πρώτο δόντι, βάσει βιβλιογραφίας, βγαίνει 6-8 μηνών ή και πιο μετα.

Πάντως το στάδιο με τα πολλά σάλια και τα χέρια διάβασα πως σχετίζεται και με το άλμα ανάπτυξης που έρχεται σύντομα και μόλις ολοκληρωθεί υποχωρούν κι αυτά τα συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 1:43 ΜΜ, Πηγή είπε:

Κατι έγραψα κατα λαθος. 

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις. Τα σαλάκια που είναι τοσα πολλα είναι για δοντάκια Δηλαδη? Ποτε έβγαλε πρώτο δοντακι? 

Ειναι αρκετα σύνηθες να αρχίζουν σαλακια από τους 3μ περιπου

Εμενα είχε κ μικρος, η μεγάλη οχι ιδιαίτερα. Συν ότι είχε πολύ κ τα χέρια στο στομα(που ειναι αναπτυξιακό στάδιο) , τρεχανε τα σάλια... 

Φαινοταν από 6μ να τον ενοχλούν τα δοντια, αλλα τελικα το πρώτο έσκασε 11,5μ

Link to comment
Share on other sites

Στον τρίτο προς τέταρτο μήνα έχουν πραγματικά πααααρα πολλά σάλια! Ίσως σχετίζεται με το γεγονός ότι αναπτυξιακά ξεκινούν να βάζουν πολύ τα χέρια στο στόμα και άρα δίνουν έναυσμα για παραγωγή σάλιου. Εμένα πέρασε από αυτό το στάδιο με τα πολλά σάλια και χέρια συνέχεια να μασουλαει αλλά τώρα έχει ηρεμησει. Βγάζει σάλια αλλά όχι τόσα πολλά! Και δόντι δεν έχουμε δει ακόμα!

Γενικά, συνήθως το πρώτο δόντι, βάσει βιβλιογραφίας, βγαίνει 6-8 μηνών ή και πιο μετα.

Πάντως το στάδιο με τα πολλά σάλια και τα χέρια διάβασα πως σχετίζεται και με το άλμα ανάπτυξης που έρχεται σύντομα και μόλις ολοκληρωθεί υποχωρούν κι αυτά τα συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

Έχω μια κορούλα σχεδόν 2 μηνών και έχω παρατηρήσει πως ενώ αντιδρά σε ήχους πχ τρομάζει σε κάτι δυνατο,δεν γυρνάει το κεφαλάκι της για να εντοπίσει από που έρχεται ο ήχος.

Πόσο μηνών αποκτά αυτή την δυνατότητα;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/5/2020 at 1:46 ΠΜ, Νεκταρινακι είπε:

Στον τρίτο προς τέταρτο μήνα έχουν πραγματικά πααααρα πολλά σάλια! Ίσως σχετίζεται με το γεγονός ότι αναπτυξιακά ξεκινούν να βάζουν πολύ τα χέρια στο στόμα και άρα δίνουν έναυσμα για παραγωγή σάλιου. Εμένα πέρασε από αυτό το στάδιο με τα πολλά σάλια και χέρια συνέχεια να μασουλαει αλλά τώρα έχει ηρεμησει. Βγάζει σάλια αλλά όχι τόσα πολλά! Και δόντι δεν έχουμε δει ακόμα!

Γενικά, συνήθως το πρώτο δόντι, βάσει βιβλιογραφίας, βγαίνει 6-8 μηνών ή και πιο μετα.

Πάντως το στάδιο με τα πολλά σάλια και τα χέρια διάβασα πως σχετίζεται και με το άλμα ανάπτυξης που έρχεται σύντομα και μόλις ολοκληρωθεί υποχωρούν κι αυτά τα συμπτώματα. 

Καλησπέρα σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

 

Έχω μια κορούλα σχεδόν 2 μηνών και έχω παρατηρήσει πως ενώ αντιδρά σε ήχους πχ τρομάζει σε κάτι δυνατο,δεν γυρνάει το κεφαλάκι της για να εντοπίσει από που έρχεται ο ήχος.

 

Πόσο μηνών αποκτά αυτή την δυνατότητα;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2020 at 1:34 ΠΜ, Heavenly είπε:

Καλησπέρα σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας,

 

Έχω μια κορούλα σχεδόν 2 μηνών και έχω παρατηρήσει πως ενώ αντιδρά σε ήχους πχ τρομάζει σε κάτι δυνατο,δεν γυρνάει το κεφαλάκι της για να εντοπίσει από που έρχεται ο ήχος.

 

Πόσο μηνών αποκτά αυτή την δυνατότητα;

 

Σας ευχαριστώ

Είναι πολύ πολύ μικρουλι ακόμα! Μετά το εξάμηνο, ίσως κ αργότερα αποκτούν αυτή τη δεξιότητα. Προς το παρόν πρέπει να αντιδρά στους έντονους ήχους τρομάζοντας, όπως ακριβώς κάνει ήδη. Ή σιγά σιγά να ακούει τη φωνή σου κ να ηρεμεί/χαμογελάει, χωρίς όμως να γυρνάει προς εσένα.

Να σου ζήσει!! :)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Είναι πολύ πολύ μικρουλι ακόμα! Μετά το εξάμηνο, ίσως κ αργότερα αποκτούν αυτή τη δεξιότητα. Προς το παρόν πρέπει να αντιδρά στους έντονους ήχους τρομάζοντας, όπως ακριβώς κάνει ήδη. Ή σιγά σιγά να ακούει τη φωνή σου κ να ηρεμεί/χαμογελάει, χωρίς όμως να γυρνάει προς εσένα.

Να σου ζήσει!! :)

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες,

Ήδη χαμογελάει στο άκουσμα της δικής μου φωνής αλλά και του μπαμπά και της γιαγιάς της.

:x

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...