Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Κοιτα αν το δεις πρακτικά καθαρα, οι γονείς κινδυνεύουν κ από το παιδί τους μόνο, εννοώ ότι αν κάποια στην οικογένεια του παιδιού τους ειναι άρρωστος, κ το παιδί τους δεν το ξέρει, τους γονείς τους θα τους κολλήσει είτε πάει μόνο του είτε πάει οικογενειακώς. Απλώς εγω αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα μηνύματα κ οι έλεγχοι γίνονται για να ελέγχουμε ότι κάποιος δεν πάει κάπου για να συναντήσει ανθρώπους που δεν μένει μαζί, κ επειδή δεν μπορούμε να μπαίνουμε στα σπίτια, απαγορεύουμε τις μετακινήσεις κ πρέπει να αποδεικνύεις ότι εχεις όντως λόγο να βγεις. 

Ναι βεβαια γιαυτο υπαρχουν οι απαγορευσεις αλλα τους γονεις σου πχ που πραγματικα μπορει να χρειαζονται κατι μπορεις να τους δεις με προσωπικη ευθυνη κ προσοχη. Οταν λοιπον στειλεις μηνυμα για να δεις τους γονεις σου σιγουρα θα τους βοηθησεις κ σε κατι . 

Οποτε το νοημα των μηνυματων ειναι πιο πολυ για να μην πας να δεις την κουμπαρα την φιλη την θεια τον ξαδερφο κ ολο τον αλλο κοσμο που θα εβλεπες υπο κανονικες συνθηκες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποιος έλεγχος στην τελική?Περασε στις 22 και στις 18.00απο το Χίλτον κ έλεγχος πουθενά.Οι ειδήσεις ομως έδειξαν ότι είχαν στήσει καρτέρι εκει κ σταματούσαν αυτοκίνητα.Ειχε βραδιάσει ομως.Μιλουσαν για εξωνυχιστικους ελεγχους.

Μας δουλεύουν.Σαν να έχουν στηθεί για την κάμερα είναι.

 

Εννοούσα ότι πέρασε ο αντρας μου στις 12 το μεσημέρι κ το απόγευμα από εκει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βρε παιδι μου ο γαμπρος μπορει να μην μπορει να βοηθησει σε κατι οικογενειακο σας . ή να μην εχει το θαρρος . Εσυ μπορει να πας για να κανεις κατι με την μανα σου να την βοηθησεις σε κατι προσωπικο. Δεν αφορα αυτο τον ελενχο κ ουτε θα σε ρωτησουν τοσες λεπτομερειες ... 

Απτην στιγμη που ειναι ο αντρας σου κ πατε στην μαμα σου δεν τους αφορουν ολα τα αλλα .. Εσυ μπορει ν Πηγαινεις να αλλαζεις πανες στους γονεις σου δεν θα σε ρωτησουν κατι τετοιο

 

Μα δεν αμφισβητώ οτι μπορεί να ισχύουν όλα αυτά. Εφόσον όμως δεν ισχύουν, εγώ προσωπικά έχω φόβο να τα χρησιμοποιήσω κ να πάω απλά επίσκεψη όπως θα ήθελε η μάνα μου (γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα). Μια επίσκεψη που θεωρώ και περιττή αν έχουμε ιδωθεί πριν 10 μέρες και επικίνδυνη εφ'οσον είναι 65ρηδες (που δεν χρειάζονται όντως βοήθεια). Νομίζω ότι αν πετυχαίναμε έλεγχο ακόμα κι αν δεν ρωτούσαν τίποτα, με κάποιον τρόπο θα καρφωνομουν μόνη μου ότι λέω ψέματα, δεν είμαι καθόλου καλή σε αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Βασικά απ' όσο καταλαβαίνω στο νησί σας κάνουν κανονικό έλεγχο. Στην Αθήνα δεν δίνουν σημασία σε κανέναν, απλά τη στήνουν σε κανέναν κεντρικό δρόμο και κόβουν πρόστιμα σε ζευγάρια που μπήκαν μαζί στο ταξί. 

Δεν κάνουν σε όλα τα σημεία. Σε κάποια κεντρικά που απλώς μπορείς να τα αποφύγεις. Αλλά αν δεν εχεις εναλλακτικό δρόμο να τα αποφύγεις ή ξεχαστείς, πραγματικά  τρως πρόστιμο για το οτιδήποτε. Τελικά βέβαια ελάχιστα πληρώνονται. Αλλά έχουν γράψει κ επιχειρηματίες που έχουν απεριόριστη μετακίνηση λόγω δουλειάς επειδή έκριναν ότι ο τόπος της μετακίνησης δεν συνάδει με το σημείο που τους βρήκαν κ διαφορα τετοια. κατά τ αλλά από το σχολείο πχ όταν ο άντρας μ σχολάσει νωρίτερα κ με γυρνάνε άλλοι συβαδελφοι που μένουν κοντα, πάμε από δρόμο που δεν ελέγχουν κ δεν έχουμε θέμα. Ή στη γειτονιά έχουμε δυο καθηγητές ξένων γλωσσών που μόλις άνοιξαν τα σχολεία άρχισαν περιστασιακά μαθήματα κατ οίκον κ έρχονται οικογένειες με το αυτοκίνητο κ αφήνουν. το ένα παιδί κ δεν έχουν θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπάρχουν κατι σπαστά ποδήλατα που τα κουβαλάς παντου.Θα παρω ένα τέτοιο για την τσάντα και θα πηγαίνω παντου.Θα ζητάνε αποδεικτικό κ θα βγάζω το τεκμήριο.

Επισης επιτρέπεται ο κτηνίατρος.Μπορεις να πατρις δηλ το χελώνας  σου η το κουνέλι σου και να πας?πιάνει για δικαιολογία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Ναι βεβαια γιαυτο υπαρχουν οι απαγορευσεις αλλα τους γονεις σου πχ που πραγματικα μπορει να χρειαζονται κατι μπορεις να τους δεις με προσωπικη ευθυνη κ προσοχη. Οταν λοιπον στειλεις μηνυμα για να δεις τους γονεις σου σιγουρα θα τους βοηθησεις κ σε κατι . 

Οποτε το νοημα των μηνυματων ειναι πιο πολυ για να μην πας να δεις την κουμπαρα την φιλη την θεια τον ξαδερφο κ ολο τον αλλο κοσμο που θα εβλεπες υπο κανονικες συνθηκες...

Που δεν αποδεικνύεται όμως αν πας στον γονιό σου ή την κουμπαρα ή αν όντως θα βοηθήσεις. κ έτσι κι αλλιώς είτε τον γονιό σου πας να δεις είτε τον κουμπάρο, είναι ίδιος ο κίνδυνος μετάδοσης, οπότε δεν κάνει διαφορα. ούτως ή άλλως βλέπεις άτομο που δεν μένεις μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα δεν αμφισβητώ οτι μπορεί να ισχύουν όλα αυτά. Εφόσον όμως δεν ισχύουν, εγώ προσωπικά έχω φόβο να τα χρησιμοποιήσω κ να πάω απλά επίσκεψη όπως θα ήθελε η μάνα μου (γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα). Μια επίσκεψη που θεωρώ και περιττή αν έχουμε ιδωθεί πριν 10 μέρες και επικίνδυνη εφ'οσον είναι 65ρηδες (που δεν χρειάζονται όντως βοήθεια). Νομίζω ότι αν πετυχαίναμε έλεγχο ακόμα κι αν δεν ρωτούσαν τίποτα, με κάποιον τρόπο θα καρφωνομουν μόνη μου ότι λέω ψέματα, δεν είμαι καθόλου καλή σε αυτά!!

Ενταξει βρε παιδι μου δεν θα σου ριξουν κ λαμπα για να δουν αν λες αληθεια ουτε κ λετπομερειες θα σε ρωτησουν. Απλα που μενουν οι γονεις φανταζομαι . Δεν θα σε κοιταξουν κ στα ματια αν λες ψεματα . 

Τωρα κ ο φοβος για τον ιο ειπαμε αν προσεχεις γενικα κ δεν εχεις επαφες οσο κινδυνευουν οι γονεις σου που πανε σουπερ μαρκετ κ βλεπουν τους γειτονες αλλο τοσο κινδυνευουν κ απο σενα 

Just now, Έσπερος είπε:

Που δεν αποδεικνύεται όμως αν πας στον γονιό σου ή την κουμπαρα ή αν όντως θα βοηθήσεις. κ έτσι κι αλλιώς είτε τον γονιό σου πας να δεις είτε τον κουμπάρο, είναι ίδιος ο κίνδυνος μετάδοσης, οπότε δεν κάνει διαφορα. ούτως ή άλλως βλέπεις άτομο που δεν μένεις μαζί. 

Δεν αποδεικνυετε μονο απο την κατευθυνση . Κ γιαυτο δεν δινουν κ προστιμα .. .. 

Δεν μπορουν να καταργησουν ομως την βοηθεια στο σπιτι ουτε κ να ελενξουν που πας κ πως ειναι οι γονεις σου.. 

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80 βασικά από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα και αλλού πήγε. Δεν ρωτάω αν μπορώ να πάω στους γονείς μου. Ξέρω ότι αν θέλω να πάω μπορώ και πιθανοτατα δεν θα ρωτήσουν τίποτα και ότι τα πρόστιμα μπαίνουν μόνο αν δεν έχεις στείλει μήνυμα. (Τουλάχιστον μέχρι πριν τα τελευταία μέτρα). Ρώτησα απλά αν ζητάνε κι εσάς οι γονείς σας να σας βλέπουν συχνά. Γιατί πέρα από τα μέτρα, πρόστιμα κλπ που είναι ένα ρίσκο, μικρό απ'ο,τι καταλαβαίνω, υποτίθεται ότι οι άνω των 65 είναι οι πρώτοι που θα έπρεπε να αποφεύγουμε να συναντάμε. Γι'αυτό μου φαινόταν περίεργο που ζητάνε να μας δουν κ περίμενα εδώ να δω κι άλλους που να είναι σε δυσκολη θέση ανάμεσα στην επιθυμία αυτή των γονιών τους και στον φόβο να μην τους κολλήσουν κάτι αφ'ενός κ να μη φανε πρόστιμο αφ'ετέρου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Δεν μπορουν να καταργησουν ομως την βοηθεια στο σπιτι ουτε κ να ελενξουν που πας κ πως ειναι οι γονεις σου.. 

Φυσικά δεν μπορούν να την καταργήσουν. Οπότε προς τι τα sms αφού τίποτα δεν αποδεικνύεται; 

 

Το τραγικό με την βοήθεια είναι ότι αυτοί που τη χρειάζονται όντως, συνήθως είναι κ αυτοί που δεν θα έπρεπε να βλέπουν κανέναν. Αυτό με έχει προβληματίσει παρα πολύ. είναι τραγικό να κινδυνεύεις κ να πρέπει να έρχεται σπίτι σου για βοήθεια κάποιος, κι ας είναι το ίδιο σου το παιδί... Δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος έχουν όλες οι οικογένειες που αναγκάζονται να το κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

@ninaki80 βασικά από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα και αλλού πήγε. Δεν ρωτάω αν μπορώ να πάω στους γονείς μου. Ξέρω ότι αν θέλω να πάω μπορώ και πιθανοτατα δεν θα ρωτήσουν τίποτα και ότι τα πρόστιμα μπαίνουν μόνο αν δεν έχεις στείλει μήνυμα. (Τουλάχιστον μέχρι πριν τα τελευταία μέτρα). Ρώτησα απλά αν ζητάνε κι εσάς οι γονείς σας να σας βλέπουν συχνά. Γιατί πέρα από τα μέτρα, πρόστιμα κλπ που είναι ένα ρίσκο, μικρό απ'ο,τι καταλαβαίνω, υποτίθεται ότι οι άνω των 65 είναι οι πρώτοι που θα έπρεπε να αποφεύγουμε να συναντάμε. Γι'αυτό μου φαινόταν περίεργο που ζητάνε να μας δουν κ περίμενα εδώ να δω κι άλλους που να είναι σε δυσκολη θέση ανάμεσα στην επιθυμία αυτή των γονιών τους και στον φόβο να μην τους κολλήσουν κάτι αφ'ενός κ να μη φανε πρόστιμο αφ'ετέρου. 

Ε αυτο απαντησαμε οι περισσοτερες οτι τους γονεις μας τους βλεπουμε . Κ ειναι κ οι μονοι που βλεπουμε σταθερα γιατι δεν γινετε αλλιως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Βασικά απ' όσο καταλαβαίνω στο νησί σας κάνουν κανονικό έλεγχο. Στην Αθήνα δεν δίνουν σημασία σε κανέναν, απλά τη στήνουν σε κανέναν κεντρικό δρόμο και κόβουν πρόστιμα σε ζευγάρια που μπήκαν μαζί στο ταξί. 

δ υπαρχει καμια κυα που να λεει τι χαρτια θα ζητησουν η τι ερωτησεις θα κανουν.οποτε οι οδηγιες ειναι με βαση την ερμηνεια του καθε αστυνομικου

το να ανοιγουν να δουν τα ψωνια ειναι τραγικο,κ πραγματικα δ εχω ακουσει να συνηθιζεται

ουτε που μενεις κοιτανε,ουτε που υποτιθεται πας.εκτος αν γραφεις πειραια κ εσυ πας κηφισια

ουτε θα παρουν την μανα κανενος για να ρωτησουν αν χρειαζεται οντως βοηθεια

οποτε κατα ποσο καποιος θα κανει κτ επιπλεον των βασικων μετακινησεων,ειναι βασισμενο μονο στο τι θελει κ τι αντεχει να κανει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Φυσικά δεν μπορούν να την καταργήσουν. Οπότε προς τι τα sms αφού τίποτα δεν αποδεικνύεται; 

 

Το τραγικό με την βοήθεια είναι ότι αυτοί που τη χρειάζονται όντως, συνήθως είναι κ αυτοί που δεν θα έπρεπε να βλέπουν κανέναν. Αυτό με έχει προβληματίσει παρα πολύ. είναι τραγικό να κινδυνεύεις κ να πρέπει να έρχεται σπίτι σου για βοήθεια κάποιος, κι ας είναι το ίδιο σου το παιδί... Δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος έχουν όλες οι οικογένειες που αναγκάζονται να το κάνουν. 

Ανχος υπαρχει παρα πολυ απλα ολοι προσπαθουμε να περιορισουμε τις αλλες επαφες για να βλεπουμε τους δικους μας. 

Το sms ειπαμε ειναι για αλλου ειδους μετακοινησεις που δεν δικαιολογουνται με τιποτα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

δ υπαρχει καμια κυα που να λεει τι χαρτια θα ζητησουν η τι ερωτησεις θα κανουν.οποτε οι οδηγιες ειναι με βαση την ερμηνεια του καθε αστυνομικου

το να ανοιγουν να δουν τα ψωνια ειναι τραγικο,κ πραγματικα δ εχω ακουσει να συνηθιζεται

ουτε που μενεις κοιτανε,ουτε που υποτιθεται πας.εκτος αν γραφεις πειραια κ εσυ πας κηφισια

ουτε θα παρουν την μανα κανενος για να ρωτησουν αν χρειαζεται οντως βοηθεια

οποτε κατα ποσο καποιος θα κανει κτ επιπλεον των βασικων μετακινησεων,ειναι βασισμενο μονο στο τι θελει κ τι αντεχει να κανει

 

Αυτό το διάβασα μόλις πριν λίγο. Ενώ είπαν ότι θα ζητούν πλέον διευκρινίσεις στο 4, τελικά το ΦΕΚ που βγήκε δεν λέει ούτε τι αποδεικτικό πρέπει να έχουν μαζί τους οι πολίτες ούτε τι ερωτήσεις πρέπει να κάνουν οι αστυνομικοί. Οπότε είναι όλα φλου. Πρακτικά ως τώρα έχω καταλάβει ότι αρκεί να έχεις μήνυμα ή χαρτί που να λέει τον οποιοδήποτε κωδικό, και είσαι οκ.

Αυτό με το να ανοίγουν το πορτ μπαγκαζ ούτε εγώ το έχω ξανακούσει. Κουλο είναι. Μπορεί να πηγες για ψώνια αλλά να μη βρήκες αυτό που ήθελες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτό με το να ανοίγουν το πορτ μπαγκαζ ούτε εγώ το έχω ξανακούσει. Κουλο είναι. Μπορεί να πηγες για ψώνια αλλά να μη βρήκες αυτό που ήθελες. 

Μόνο εγω θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι αν πεις ψώνια πρέπει όντως να εχεις ψώνια; Αν δεν είναι να το αποδείξεις, δεν υπάρχει λόγος να στέλνεις μήνυμα. 

 

Μια μέρα συνάντησα στο πάρκινγκ του σ/μ μια γνωστή που θα της έδινα κάτι βρεφικά ρούχα γιατί θα γεννήσει. Το κανονίσαμε για εκεί για να μην υπάρχει θέμα ελέγχου. Σαν να διακινούσαμε ναρκωτικά.... Κ για να είμαι σίγουρη, είχα μια σακούλα του σ/μ με κάτι πράγματα για να φανεί ότι όντως ψώνισα, κ είχα σκεφτεί κ δικαιολογία αν κου ζητούσαν την απόδειξη να πω ότι την κράτησαν για να σημειώσουν τη διεύθυνση για να μ φέρουν σπίτι τα εμφιαλωμένα (όντως την κρατάνε). Μόνο εγω σκέφτομαι ότι μπορεί να τα ρωτήσουν αυτά; Κ μια άλλη φορά που έπρεπε να πάρουμε το αυτοκίνητο από το συνεργείο κ πήγαμε όλοι μαζί με το άλλο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε χωριστά, γιατί έβρεχε κ δεν μπορούσε να πάει ο άντρας μ με τα πόδια, είχαμε αγχωθεί γιατί το συνεργείο είχε κλείσει κ τι αυτοκίνητο το είχε αφήσει έξω, κ φοβόμασταν τι θα πούμε αν μας ρωτήσουν αφού το συνεργείο ήταν κλειστό, κ φτιάξαμε κ μια ιστορία για κάλυψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο εγω θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι αν πεις ψώνια πρέπει όντως να εχεις ψώνια; Αν δεν είναι να το αποδείξεις, δεν υπάρχει λόγος να στέλνεις μήνυμα. 

 

Μια μέρα συνάντησα στο πάρκινγκ του σ/μ μια γνωστή που θα της έδινα κάτι βρεφικά ρούχα γιατί θα γεννήσει. Το κανονίσαμε για εκεί για να μην υπάρχει θέμα ελέγχου. Σαν να διακινούσαμε ναρκωτικά.... Κ για να είμαι σίγουρη, είχα μια σακούλα του σ/μ με κάτι πράγματα για να φανεί ότι όντως ψώνισα, κ είχα σκεφτεί κ δικαιολογία αν κου ζητούσαν την απόδειξη να πω ότι την κράτησαν για να σημειώσουν τη διεύθυνση για να μ φέρουν σπίτι τα εμφιαλωμένα (όντως την κρατάνε). Μόνο εγω σκέφτομαι ότι μπορεί να τα ρωτήσουν αυτά; Κ μια άλλη φορά που έπρεπε να πάρουμε το αυτοκίνητο από το συνεργείο κ πήγαμε όλοι μαζί με το άλλο αυτοκίνητο για να γυρίσουμε χωριστά, γιατί έβρεχε κ δεν μπορούσε να πάει ο άντρας μ με τα πόδια, είχαμε αγχωθεί γιατί το συνεργείο είχε κλείσει κ τι αυτοκίνητο το είχε αφήσει έξω, κ φοβόμασταν τι θα πούμε αν μας ρωτήσουν αφού το συνεργείο ήταν κλειστό, κ φτιάξαμε κ μια ιστορία για κάλυψη. 

Δηλαδη  αν πας για ψωνια κ δεν εχεις ψωνισει ακομα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό φαίνεται από την κατεύθυνση που είσαι, σε σχέση με το σ/μ που είπες ότι πας. 

Ναι βεβαια στην αθηνα σε οποια κατευθηνση κ να πας εχει σουπερ μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ναι βεβαια στην αθηνα σε οποια κατευθηνση κ να πας εχει σουπερ μαρκετ

Καλά στην Αθήνα είναι πιο δύσκολο, αλλά κ πάλι θα υπέθετα ότι σε ρωτάνε ακριβώς πού πας κ πρέπει να μην εχεις αντιφάσεις. Μόνο εγω αγχώνομαι μ αυτά; εγω έχω αναρωτηθεί ακόμα κ για όταν πάω για ψώνια από  το σχολείο σε κάποιο κενό, αν πρέπει στο sms να γράφω διεύθυνση του σπιτιου ή του σχολείου γιατί αν με ελεγξουν κοντά στο σχολείο δεν συμπίπτει με τον δρόμο που πηγαίνει σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά στην Αθήνα είναι πιο δύσκολο, αλλά κ πάλι θα υπέθετα ότι σε ρωτάνε ακριβώς πού πας κ πρέπει να μην εχεις αντιφάσεις. Μόνο εγω αγχώνομαι μ αυτά; εγω έχω αναρωτηθεί ακόμα κ για όταν πάω για ψώνια από  το σχολείο σε κάποιο κενό, αν πρέπει στο sms να γράφω διεύθυνση του σπιτιου ή του σχολείου γιατί αν με ελεγξουν κοντά στο σχολείο δεν συμπίπτει με τον δρόμο που πηγαίνει σπίτι. 

Χα χα αυτο με τις αντιφασεις ουτε η νικολουλη να σε ρωταγε !! Εχεις ενα πλανο στο μυαλο σου γενικα οταν πας καπου το τι θα πεις.  Εαν μενεις πολυ μακρια απτο σχολειο μαλλον του σχολειου θα βαζεις . Αν μενεις σε μερος που μπορεις να ψωνισεις κ απτο σπιτι σου του σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλά στην Αθήνα είναι πιο δύσκολο, αλλά κ πάλι θα υπέθετα ότι σε ρωτάνε ακριβώς πού πας κ πρέπει να μην εχεις αντιφάσεις. Μό

 

Καλά, δεν ξέρουν και όλες τις οδούς

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ποιος έλεγχος στην τελική?Περασε στις 22 και στις 18.00απο το Χίλτον κ έλεγχος πουθενά.Οι ειδήσεις ομως έδειξαν ότι είχαν στήσει καρτέρι εκει κ σταματούσαν αυτοκίνητα.Ειχε βραδιάσει ομως.Μιλουσαν για εξωνυχιστικους ελεγχους.

Μας δουλεύουν.Σαν να έχουν στηθεί για την κάμερα είναι.

 

Κάθε μερα έχει έξω από το χιλτον μπλόκα από την πρώτη μέρα. 

Just now, Έσπερος said:

Αυτό φαίνεται από την κατεύθυνση που είσαι, σε σχέση με το σ/μ που είπες ότι πας. 

Μα δεν λες πού ακριβώς πας, λες πάω για ψώνια φτάνει. Δεν είναι στη δικαιοδοσία του αστυνομικού να σου κάνει ανάκριση. Σιγά μην του πεις τι θα αγοράσεις κιόλας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Κάθε μερα έχει έξω από το χιλτον μπλόκα από την πρώτη μέρα. 

Μα δεν λες πού ακριβώς πας, λες πάω για ψώνια φτάνει. Δεν είναι στη δικαιοδοσία του αστυνομικού να σου κάνει ανάκριση. Σιγά μην του πεις τι θα αγοράσεις κιόλας 

Φανταζεσε να ζητανε κ λιστα σουπερ μαρκετ κ να τσεκαρουν αν τα πηρες ολα? Ειπες κοπελια βγηκες για babylino γιατι πηρες κ σοκολατες? Ειναι αυτο ειδος αναγκης ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Κάθε μερα έχει έξω από το χιλτον μπλόκα από την πρώτη μέρα. 

Μα δεν λες πού ακριβώς πας, λες πάω για ψώνια φτάνει. Δεν είναι στη δικαιοδοσία του αστυνομικού να σου κάνει ανάκριση. Σιγά μην του πεις τι θα αγοράσεις κιόλας 

Σημερα δεν ειχε.Σιγουρο αυτο 

Just now, Έσπερος είπε:

Φυσικά δεν μπορούν να την καταργήσουν. Οπότε προς τι τα sms αφού τίποτα δεν αποδεικνύεται; 

 

Το τραγικό με την βοήθεια είναι ότι αυτοί που τη χρειάζονται όντως, συνήθως είναι κ αυτοί που δεν θα έπρεπε να βλέπουν κανέναν. Αυτό με έχει προβληματίσει παρα πολύ. είναι τραγικό να κινδυνεύεις κ να πρέπει να έρχεται σπίτι σου για βοήθεια κάποιος, κι ας είναι το ίδιο σου το παιδί... Δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος έχουν όλες οι οικογένειες που αναγκάζονται να το κάνουν. 

Εσύ με την νταντά έχεις άγχος?

Αυτο ρμεις το αντιμετωπίσουμε περυσι με άγημα προμηθειών στην πόρτα κ μασκα όταν ήταν αναγκαίο να μπουμε

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σημερα δεν ειχε.Σιγουρο αυτο 

Εσύ με την νταντά έχεις άγχος?

Αυτο ρμεις το αντιμετωπίσουμε περυσι με άγημα προμηθειών στην πόρτα κ μασκα όταν ήταν αναγκαίο να μπουμε

Maripoz δεν εχω λογο να πω ψέματα για το Χίλτον σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σημερα δεν ειχε.Σιγουρο αυτο 

Εσύ με την νταντά έχεις άγχος?

Αυτο ρμεις το αντιμετωπίσουμε περυσι με άγημα προμηθειών στην πόρτα κ μασκα όταν ήταν αναγκαίο να μπουμε

Maripoz δεν εχω λογο να πω ψέματα για το Χίλτον σημερα.

Δεν σου είπα ότι λες ψέματα. Έχω συγγενικο πρόσωπο μάνατζερ στο χιλτον και γνωρίζω ότι έχει συνέχεια μπλόκο στη γωνία. Ειδικά για σήμερα δεν ξέρω αλλά κι αυτοί πάνε για φαΐ στο βενετη πιο κάτω κλπ μπορεί να έτυχε εκείνη την ώρα 

Just now, ninaki80 said:

Φανταζεσε να ζητανε κ λιστα σουπερ μαρκετ κ να τσεκαρουν αν τα πηρες ολα? Ειπες κοπελια βγηκες για babylino γιατι πηρες κ σοκολατες? Ειναι αυτο ειδος αναγκης ? 

Και ψευδεσαι και τρως! 

6 minutes ago, Έσπερος said:

 

 

Το τραγικό με την βοήθεια είναι ότι αυτοί που τη χρειάζονται όντως, συνήθως είναι κ αυτοί που δεν θα έπρεπε να βλέπουν κανέναν. Αυτό με έχει προβληματίσει παρα πολύ. είναι τραγικό να κινδυνεύεις κ να πρέπει να έρχεται σπίτι σου για βοήθεια κάποιος, κι ας είναι το ίδιο σου το παιδί... Δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος έχουν όλες οι οικογένειες που αναγκάζονται να το κάνουν. 

Ε εντάξει το κάνεις με τον εξής τρόπο : ανοιχτά παράθυρα, τήρηση όσο γίνεται και αν γίνεται της απόστασης και μάσκες. Αν αεριζεται καλά ο χώρος και δεν είστε πολλή ώρα κοντά κοντά είναι μικρός ο κίνδυνος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν σου είπα ότι λες ψέματα. Έχω συγγενικο πρόσωπο μάνατζερ στο χιλτον και γνωρίζω ότι έχει συνέχεια μπλόκο στη γωνία. Ειδικά για σήμερα δεν ξέρω αλλά κι αυτοί πάνε για φαΐ στο βενετη πιο κάτω κλπ μπορεί να έτυχε εκείνη την ώρα 

Και ψευδεσαι και τρως! 

Ε εντάξει το κάνεις με τον εξής τρόπο : ανοιχτά παράθυρα, τήρηση όσο γίνεται και αν γίνεται της απόστασης και μάσκες. Αν αεριζεται καλά ο χώρος και δεν είστε πολλή ώρα κοντά κοντά είναι μικρός ο κίνδυνος 

Το ξερω οτι ειναι σύνηθες σημείο ακομη για το δακτυλιο .Δεν ειχε ομως ουτε το μεσημέρι ουτε το απόγευμα αλλά ούτε και παρα πολλες φορες πριν την Πέμπτη που ανακοινώθηκε τα νέα μέτρα . Περυσι τετοια εποχή σταματάγαμε στάνταρ τον άντρα μου σχεδον καθημερινά. Είναι η δουλειά του ακριβώς μετά  .Σημερα συζητούσαν γενικοτερα το θέμα των ελέγχων σε μια ομάδα στο fb και έλεγαν ότι γενικοτερα δεν υπάρχει αστυνομευση.Ακομη κι εκειπου υπάρχει περιπολικό δεν σε σταματάνε.Δεν ρισκάρω ομως ακομη να πάω πιο μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...