Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

Για πείτε μου εσεις, με ποια λογική τα σχολεια σε έναν νομο λόγω κάποιων κρουσμάτων πριν από λίγες μέρες είναι κλειστά, κυκλοφορείς με μάσκα κ εξω στο δρόμο, αλλά είναι ανοιχτά τα κδαπ κ οι δραστηριότητες; 

Κτ τέτοιες οδηγίες κάνουν κ τους πιο καλόπιστους να απηυδουν

Έγραψε χθες ο Δεληβοριάς, ότι κάνει μια μουσικοθεατρική παράσταση που επιτρέπεται να γίνει για είναι θεατρική, ενώ λίγες μέρες μετά στον ίδιο χώρο με τα ίδια μέτρα, η συναυλία του Μαραβέγια δεν μπορεί να γίνει γιατί οι συναυλίες απαγορεύτηκαν. Όπως θα ελεγε ο πρόεδρος του Εδεσσαικου, «αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 31 λεπτά , vicky86 είπε:

Για πείτε μου εσεις, με ποια λογική τα σχολεια σε έναν νομο λόγω κάποιων κρουσμάτων πριν από λίγες μέρες είναι κλειστά, κυκλοφορείς με μάσκα κ εξω στο δρόμο, αλλά είναι ανοιχτά τα κδαπ κ οι δραστηριότητες; 

 

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 5:48 ΜΜ, Yovanna είπε:

12 διαθέσιμες κλίνες στη ΜΕΘ υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Τίποτα δηλαδή. όπως πάει, σε λίγες μέρες θα έχουν καλυφθεί.. εγώ αυτό φοβάμαι περισσότερο. Την έλλειψη κλινών και αναπνευστήρων.

 

"....ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 77 (72.7% άνδρες)."

 

Από την έκθεση του ΕΟΔΥ το παραπάνω. Μένουν μόνο 12 κλίνες πού; Στην Αττική; Πανελλαδικά; Το λένε επίσημα αυτό;

Ρωτώ γιατί θυμάμαι την άνοιξη ότι ανήγγειλε ο Προθυπουργός 700 ή 800 ΜΕΘ και ότι τώρα το σύστημα υγείας είναι πιο έτοιμο κτλ και μάλιστα έκανε και ποσοστά των κλινών επί του πληθυσμού κτλ. Εχω χάσει κάτι; Από τις 700 πώς έμειναν 12, με 77 ανθρώπους διασωληνωμένους;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

"....ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 77 (72.7% άνδρες)."

 

Από την έκθεση του ΕΟΔΥ το παραπάνω. Μένουν μόνο 12 κλίνες πού; Στην Αττική; Πανελλαδικά; Το λένε επίσημα αυτό;

Ρωτώ γιατί θυμάμαι την άνοιξη ότι ανήγγειλε ο Προθυπουργός 700 ή 800 ΜΕΘ και ότι τώρα το σύστημα υγείας είναι πιο έτοιμο κτλ και μάλιστα έκανε και ποσοστά των κλινών επί του πληθυσμού κτλ. Εχω χάσει κάτι; Από τις 700 πώς έμειναν 12, με 77 ανθρώπους διασωληνωμένους;

Μια πονηριά, όπως έχω διαβάσει από γιατρούς, είναι ότι αναφέρουν αριθμό διασωληνωμενων κ όχι αριθμό νοσηλευόμενων σε μεθ που είναι μεγαλύτερος. 

 

Και πάλι βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί την ανεπάρκεια των κλινών. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Για πείτε μου εσεις, με ποια λογική τα σχολεια σε έναν νομο λόγω κάποιων κρουσμάτων πριν από λίγες μέρες είναι κλειστά, κυκλοφορείς με μάσκα κ εξω στο δρόμο, αλλά είναι ανοιχτά τα κδαπ κ οι δραστηριότητες; 

 

 

Εμένα θα με πείτε πάλι περίεργη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού χωρούν οι δραστηριότητες και τα κδαπ και οι πισίνες σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης. Από την μια μέρα στην άλλη κλείνουν επιχειρήσεις και σχολεία και ταυτόχρονα, στέλνουμε τα παιδιά σε κδαπ και δραστηριότητες για να σκοτώσουν την ώρα τους; Να μου πεις για μαθηματα, για ιδιαίτερα ή φροντηστήρια, να το καταλάβω...προσπαθείς να κρατήσεις την μαθησιακή επίδοση σε έναν ρυθμό, αλλά να στέλνεις τα 3χρονα για μέσι πλέι και κατασκευές, με την μάσκα βεβαίως βεβαίως γιατί η ζωή συνεχίζεται....δεν το αφομοιώνει ο οργανισμός μου.

 

Αν υποτίθεται ότι κάνουμε τα απολύτως απαραίτητα και σκοτώνουμε ΚΑΙ την οικονομία (επίσημη η δήλωση, ότι η νυν κρίση είναι βαθύτερη της προηγούμενης) προκειμένου να μην μας σκοτώσει ο ιός, που κολλάν τα κδαπ και τα μπαλέτα;

Just now, Έσπερος είπε:

Μια πονηριά, όπως έχω διαβάσει από γιατρούς, είναι ότι αναφέρουν αριθμό διασωληνωμενων κ όχι αριθμό νοσηλευόμενων σε μεθ που είναι μεγαλύτερος. 

 

 

Τα ελάχιστα μαθηματικά που ξέρω, δεν ταιριάζουν με κανέναν από τους αριθμούς.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine said:

 

"....ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 77 (72.7% άνδρες)."

 

Από την έκθεση του ΕΟΔΥ το παραπάνω. Μένουν μόνο 12 κλίνες πού; Στην Αττική; Πανελλαδικά; Το λένε επίσημα αυτό;

Ρωτώ γιατί θυμάμαι την άνοιξη ότι ανήγγειλε ο Προθυπουργός 700 ή 800 ΜΕΘ και ότι τώρα το σύστημα υγείας είναι πιο έτοιμο κτλ και μάλιστα έκανε και ποσοστά των κλινών επί του πληθυσμού κτλ. Εχω χάσει κάτι; Από τις 700 πώς έμειναν 12, με 77 ανθρώπους διασωληνωμένους;

Αττική. Πληροφορία εκ των έσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Να μου πεις για μαθηματα, για ιδιαίτερα ή φροντηστήρια, να το καταλάβω...προσπαθείς να κρατήσεις την μαθησιακή επίδοση σε έναν ρυθμό, αλλά να στέλνεις τα 3χρονα για μέσι πλέι και κατασκευές, με την μάσκα βεβαίως βεβαίως γιατί η ζωή συνεχίζεται....δεν το αφομοιώνει ο οργανισμός μου.

Μια ακραία άποψη δίκη μου είναι ότι αν θελουμε τα σχολεία να μείνουν ανοιχτά κε κάθε κόστος, όπως είπε ο κυριουλης ο Σύψας, πρέπει να μείνει κλειστή οποιαδήποτε εξωσχολική δραστηριότητα κ τα φροντιστήρια ελληνικά ή ξενόγλωσσα, ωδεία κλπ μόνο διαδικτυακα ή για ατομική άσκηση α είναι κάτι σωματικό. παρα πολύ ακραίο κ πολύ βαρύ οικονομικά, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. ανοιχτά σχολεία με τους ίδιους όρους, ανοιχτές δραστηριότητες, ανοιχτά μαγαζιά, ανοιχτές εκκλησίες, χωρίς τεστ, χωρίς γιατρούς, χωρίς καθηγητές, με το πρόσχημα ότι δεν υιαρχουν χρήματα, δεν γίνεται. γιατί τα χρήματα που θα απαιτηθούν μετά για να μαζευτεί θα είναι πολλαπλάσια. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα, οικείο σου πρόσωπο μεταφέρει πληροφορία από συγκεκριμένο νοσοκομειο ίσως ή από τα νοσοκομεία της αττικής γενικώς.

 

Δεν έχει ανακοινώσει κάτι η κυβέρνηση.

 

Είτε η πληροφορία δεν ισχύει, είτε η κυβέρνηση δεν έκανε ποτέ, επιπλέον μονάδες όπως είχε δηλώσει την άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Τα ελάχιστα μαθηματικά που ξέρω, δεν ταιριάζουν με κανέναν από τους αριθμούς.

η κυβέρνηση ξέρει ανώτερα μαθηματικά όπως βγαίνει ο μ.ο. 17 μαθητών ανά τμήμα κ το υπερφυσικο μέγεθος μάσκας. :-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

"....ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 77 (72.7% άνδρες)."

 

Από την έκθεση του ΕΟΔΥ το παραπάνω. Μένουν μόνο 12 κλίνες πού; Στην Αττική; Πανελλαδικά; Το λένε επίσημα αυτό;

Ρωτώ γιατί θυμάμαι την άνοιξη ότι ανήγγειλε ο Προθυπουργός 700 ή 800 ΜΕΘ και ότι τώρα το σύστημα υγείας είναι πιο έτοιμο κτλ και μάλιστα έκανε και ποσοστά των κλινών επί του πληθυσμού κτλ. Εχω χάσει κάτι; Από τις 700 πώς έμειναν 12, με 77 ανθρώπους διασωληνωμένους;

Τον Μάιο είχαμε κάπου 100-150.κ είχανε πει ότι θα τις διπλασιάσουν ως τον σεπτεμβρη, αλλα φυσικα δ εγινε

Περίμενε κανείς να γίνει στην ώρα του; 

Ανήγγειλε, παραδόθηκε τπτ; ασε που δ νομιζω να είπε για τοσες

Ποτε είπε ότι είναι πιο έτοιμο το σύστημα; 

Απο τις 150ας πουμε που έχουμε δ μπορουν να δοθούν όλες για covid χρειάζονται μεθ κ άλλοι ασθενείς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine said:

Αρα, οικείο σου πρόσωπο μεταφέρει πληροφορία από συγκεκριμένο νοσοκομειο ίσως ή από τα νοσοκομεία της αττικής γενικώς.

 

Δεν έχει ανακοινώσει κάτι η κυβέρνηση.

 

Είτε η πληροφορία δεν ισχύει, είτε η κυβέρνηση δεν έκανε ποτέ, επιπλέον μονάδες όπως είχε δηλώσει την άνοιξη.

Πιο έγκυρη δεν γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Εμένα θα με πείτε πάλι περίεργη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού χωρούν οι δραστηριότητες και τα κδαπ και οι πισίνες σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης. Από την μια μέρα στην άλλη κλείνουν επιχειρήσεις και σχολεία και ταυτόχρονα, στέλνουμε τα παιδιά σε κδαπ και δραστηριότητες για να σκοτώσουν την ώρα τους; Να μου πεις για μαθηματα, για ιδιαίτερα ή φροντηστήρια, να το καταλάβω...προσπαθείς να κρατήσεις την μαθησιακή επίδοση σε έναν ρυθμό, αλλά να στέλνεις τα 3χρονα για μέσι πλέι και κατασκευές, με την μάσκα βεβαίως βεβαίως γιατί η ζωή συνεχίζεται....δεν το αφομοιώνει ο οργανισμός μου.

 

Αν υποτίθεται ότι κάνουμε τα απολύτως απαραίτητα και σκοτώνουμε ΚΑΙ την οικονομία (επίσημη η δήλωση, ότι η νυν κρίση είναι βαθύτερη της προηγούμενης) προκειμένου να μην μας σκοτώσει ο ιός, που κολλάν τα κδαπ και τα μπαλέτα;

 

Τα ελάχιστα μαθηματικά που ξέρω, δεν ταιριάζουν με κανέναν από τους αριθμούς.

 

 

Εγω δ εχω καταλάβει να είμαστε σε κατάσταση έκτακτου ανάγκης τουλ προς το παρόν, εδω που μενω

Δ ειμαστε σε ηλικία ακομη για φροντιστήρια οποτε κάνουμε δραστηριότητες ανάλογης ηλικίας. Φυσικα ότι αρεσει στα παιδιά, κ φυσικα κ ελεύθερο παιχνίδι. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε γεμάτο πρόγραμμα 

Κ δ φοράνε μάσκα στις δραστηριότητες 

Δ πηγαίνουμε για να βοηθήσουμε την οικονομία, αλλα απο την στιγμή που είναι ανοιχτά, θα την βοηθούσαμε αν δ πηγαιναμε; 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...καλά, αυτό με τις μάσκες, συγχωρέστε με, αλλά μόνο ως τρολιά μπορώ να το αντιληφθώ.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μια κυβέρνηση, μια επιχείρηση, μερικοί υπάλληλοι, είναι κατώτεροι από οποιονδήποτε μέσο έλληνα εργαζόμενο και έγιναν τοοοοοοοσα πολλά μπερδέματα και τόσες πολλές παραλήψεις και λάθη και μη έλεγχοι, ώστε η παραγγελία του πελάτη "κυβέρνηση", από την όποια εταιρεία "μάσκες", να είναι 100% λάθος.

 

Καμία επιχείρηση, κανένας μικρομεσαίος, ούτε καν η κυρία Μαρία που ράβει μόνη της μάσκες, παίρνωντας παραγγελίες από τον προσωπικό της λογαριασμό στο fb , δεν έχει κατορθώσει τέτοια αστοχία στα μεγέθη. Πόσο μάλλον μία (ή πολλές; δεν ξέρω) επιχειρήσεις, που κάνουν αυτή την δουλειά και εκτελούν τέτοιες παραγγελίες κατ' επανάληψη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω δ εχω καταλάβει να είμαστε σε κατάσταση έκτακτου ανάγκης τουλ προς το παρόν, εδω που μενω

Δ ειμαστε σε ηλικία ακομη για φροντιστήρια οποτε κάνουμε δραστηριότητες ανάλογης ηλικίας. Φυσικα ότι αρεσει στα παιδιά, κ φυσικα κ ελεύθερο παιχνίδι. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε γεμάτο πρόγραμμα 

Κ δ φοράνε μάσκα στις δραστηριότητες 

Δ πηγαίνουμε για να βοηθήσουμε την οικονομία, αλλα απο την στιγμή που είναι ανοιχτά, θα την βοηθούσαμε αν δ πηγαιναμε; 

 

Αν δεν είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης γιατί απαγορεύονται οι συναθροίσεις, φοράμε μάσκες και κλεινόμαστε στα σπίτια μας, με το πρώτο φτέρνισμα;

 

Η οικονομία του κδαπ συγκεκριμένα, δεν θα πάθει τίποτα, όσο έχει το κουπόνι να εξαργυρώσει.

Ολοι οι υπόλοιποι που εξαρτώνται από τα χρήματα που παράγονται στην χώρα, θα έχουν βεβαίως, αν δεν πάτε.

 

Γιατί δεν φορούν μάσκα; Είναι μικρότερα από 4 ετών;

 

Οπως και με τον τουρισμό το καλοκαίρι. Δεν μπορείς από την μια να λες μείνετε όλοι μέσα για το καλό σας και από την άλλη να ανοίγεις τα σύνορα, πάλι για το καλό σας, για να δουλέψει η οικονομία. Είναι σαν να ψάχνεις άλλοθι για να κατηγορήσεις τον πολίτη, όταν θα τον ξανακλείσεις μέσα ή όταν θα του ζητήσεις όποιο άλλο μέτρο σου κατέβει στο κεφάλι. 

Από την μια υποτίθεται προσπαθούμε να ανοίξουν τα σχολεία και όλοι θεωρούν δεδομένο ότι θα κλείσουν τον επόμενο μήνα και από την άλλη πάμε σε εξωσχολικές δραστηριότητες; Είναι σαν να περιμένεις να μαζευτούν μερικά ακόμη κρουσματάκια, για να δικαιολογήσεις το κλείσιμο που σκοπεύεις να κάνεις. 

 

Και φυσικά, βδομάδα με την βδομάδα τα μέτρα και οι ανακοινώσεις. Μην νομίζει κανένας ανόητος ότι μπορεί να προγραμματίσει την ζωή του και τα της οικογένειας του, πόσο μάλλον τα της επιχείρησης του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

Οπως και με τον τουρισμό το καλοκαίρι. Δεν μπορείς από την μια να λες μείνετε όλοι μέσα για το καλό σας και από την άλλη να ανοίγεις τα σύνορα, πάλι για το καλό σας, για να δουλέψει η οικονομία. Είναι σαν να ψάχνεις άλλοθι για να κατηγορήσεις τον πολίτη, όταν θα τον ξανακλείσεις μέσα ή όταν θα του ζητήσεις όποιο άλλο μέτρο σου κατέβει στο κεφάλι. 

Από την μια υποτίθεται προσπαθούμε να ανοίξουν τα σχολεία και όλοι θεωρούν δεδομένο ότι θα κλείσουν τον επόμενο μήνα και από την άλλη πάμε σε εξωσχολικές δραστηριότητες; Είναι σαν να περιμένεις να μαζευτούν μερικά ακόμη κρουσματάκια, για να δικαιολογήσεις το κλείσιμο που σκοπεύεις να κάνεις. 

 

Και φυσικά, βδομάδα με την βδομάδα τα μέτρα και οι ανακοινώσεις. Μην νομίζει κανένας ανόητος ότι μπορεί να προγραμματίσει την ζωή του και τα της οικογένειας του, πόσο μάλλον τα της επιχείρησης του. 

Νομίζω ότι περιέγραψες με σαφήνεια το σχέδιο. 

 

Εικικρινα κ εγω νομίζω ότι θέλουν αύξηση κρουσμάτων για να έχουν άλλοθι για τα μέτρα. Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι κάνουν τόσο σπασμωδικές κ ασυνάρτητες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

η κυβέρνηση ξέρει ανώτερα μαθηματικά όπως βγαίνει ο μ.ο. 17 μαθητών ανά τμήμα κ το υπερφυσικο μέγεθος μάσκας. :-D

 

Και ο αλγόριθμος υπολογισμού αποστάσεων με τον διπλανό, που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα είτε με 15 είτε με 25 μαθητές!

Link to comment
Share on other sites

Ενας καθηγητής μου στη σχολή είχε πει το εξής: Δεν μπορώ να δώσω το άλλοθι της βλακείας, σε κάποιον που βρίσκεται σε θέση εξουσίας, τέτοια μάλιστα ώστε να διοικεί έναν τόπο.

 

Δεν ξέρω αν είναι δικό του ή παραφρασμένο, από αλλού, αλλά από τότε που το άκουσα, το σκέφτομαι πάντοτε, όταν βλέπω ανακολουθίες ή αστοχίες ή βλακείες από τους κυβερνώντες.

 

Αν εγώ κι ο κάθε τυχαίος πολίτης, μπορεί να είναι πιο συνεπής στην τακτική του (εν προκειμένω "τί τακτική θα ακολουθήσω για να αντιμετωπίσω τον ιό"), τότε δεν μπορεί μια ολόκληρη κυβέρνηση, με δεκάδες ειδικούς κάθε είδους να συντονίζουν την κάθε μικρή λεπτομέρεια, να κάνουν απλώς "λάθος" και να λένε απλώς "αχ! μπερδεύτηκα", λες και ξυπνάει ο μητσοτάκης μέσα στον ύπνο του τρίτη βράδυ και το πρώτο google search που κάνει για το μέγεθος μασκών, το στέλνει στην θεία του και της λέει "ράψε μερικές χιλιάδες από δαύτα!".

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Και ο αλγόριθμος υπολογισμού αποστάσεων με τον διπλανό, που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα είτε με 15 είτε με 25 μαθητές!

και το περισσότεροι καθηγητές=περισσότερες μολύνσεις. Σαν να σου λέει, δεν φτάνει που θα προσλάβουμε κ θα πληρώνεσαι, θα αρρωστήσεις κ από πάνω κ θα πρέπει να σε περιθάλψουμε κ όλας κ να πάρουμε μετά κ αναπληρωτή σου, πού να τρέχουμε τώρα, κάτσε σπίτι σου να είσαι υγιής, να βολευτούμε κ εμείς με τους υπάρχοντες γιατί όπως είπε ο Πέτσας, έχουμε υπογεννητικότητα, θα έρθει κάποια στιγμή που θα μας φτάνουν οι καθηγητές, μην πάρουμε άλλους τώρα κ πάνε χαμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Αν δεν είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης γιατί απαγορεύονται οι συναθροίσεις, φοράμε μάσκες και κλεινόμαστε στα σπίτια μας, με το πρώτο φτέρνισμα;

 

Η οικονομία του κδαπ συγκεκριμένα, δεν θα πάθει τίποτα, όσο έχει το κουπόνι να εξαργυρώσει.

Ολοι οι υπόλοιποι που εξαρτώνται από τα χρήματα που παράγονται στην χώρα, θα έχουν βεβαίως, αν δεν πάτε.

 

Γιατί δεν φορούν μάσκα; Είναι μικρότερα από 4 ετών;

 

Οπως και με τον τουρισμό το καλοκαίρι. Δεν μπορείς από την μια να λες μείνετε όλοι μέσα για το καλό σας και από την άλλη να ανοίγεις τα σύνορα, πάλι για το καλό σας, για να δουλέψει η οικονομία. Είναι σαν να ψάχνεις άλλοθι για να κατηγορήσεις τον πολίτη, όταν θα τον ξανακλείσεις μέσα ή όταν θα του ζητήσεις όποιο άλλο μέτρο σου κατέβει στο κεφάλι. 

Από την μια υποτίθεται προσπαθούμε να ανοίξουν τα σχολεία και όλοι θεωρούν δεδομένο ότι θα κλείσουν τον επόμενο μήνα και από την άλλη πάμε σε εξωσχολικές δραστηριότητες; Είναι σαν να περιμένεις να μαζευτούν μερικά ακόμη κρουσματάκια, για να δικαιολογήσεις το κλείσιμο που σκοπεύεις να κάνεις. 

 

Και φυσικά, βδομάδα με την βδομάδα τα μέτρα και οι ανακοινώσεις. Μην νομίζει κανένας ανόητος ότι μπορεί να προγραμματίσει την ζωή του και τα της οικογένειας του, πόσο μάλλον τα της επιχείρησης του. 

Οι συναθροισεις έχουν ένα όριο, κ εδω που μένω δ ειναι κ πολυ μικρος ο αριθμός. Φοραμε μάσκα για να μην φτάσουμε σε χειρότερο σημείο, κ κλεινομαστε με το φτερνισμα για να μην μεταδιδουμε

Εφοσον δ φτερνιζομαστε, μπορουμε να κυκλοφορούμε ακομη

Κ όμως, η οικονομία των κδαπ επηρεάστηκε πολύ, γτ δόθηκαν λιγότερα voucher για να καλύψουν όλα τα παιδιά σε παιδικούς. Κ διπλασιαστηκαν τα κδαπ σε έναν χρόνο, για να επωφεληθούν κ άλλοι από το εσπα

Εφοσον λοιπόν ακομη δ εχουμε λοκ νταουν, μπαίνει μισθός, λέμε να ξοδεύουμε για να κινουμε όσο μπορούμε κ εμεις την οικονομια8)

Τα παιδια μου είναι 4 κ 6.φορανε μάσκα όπου χρειάζεται. Οχι στο χορό, κ οχι σε αθλημα

Συμφωνω ότι το κάνουν έτσι ώστε να φταίει ο κόσμος κ οχι όσοι αποφασίζουν, γτ πολύ απλά δ παίρνουν κανένα σοβαρό μετρο

Απο την στιγμή όμως που ακομη κ στις δραστηριότητες που παμε, υπάρχουν μέτρα, κ ειναι διαφορετικές οι συνθήκες από πέρυσι πχ, δ θεωρώ ότι έτσι αυξάνουμε την πιθανότητα να κολλήσουμε 

Just now, little lamb είπε:

 

Και ο αλγόριθμος υπολογισμού αποστάσεων με τον διπλανό, που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα είτε με 15 είτε με 25 μαθητές!

Παρόλο που έγινε έρευνα από το απθ κ απέδειξε κτ τελειως διαφορετικό. Μάλλον δ την διάβασαν αυτήν στην επιτροπή των λοιμοξιολωγων

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Και ο αλγόριθμος υπολογισμού αποστάσεων με τον διπλανό, που βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα είτε με 15 είτε με 25 μαθητές!

 

Σωστό κι αυτό!

 

Αν είχαμε μισούς μαθητές στις τάξεις, δεν θα χρειαζόταν καν να συζητάμε για μάσκες!

 

Αλλά που να οργανωθείς; Που να προσλαμβάνεις; Πού να χτίζεις; Που να μετράς;  .....Ασε ρε παιδί μου! Να περάσει το καλοκαιράκι, να πιούμε κανα τσίπουρο στην ακροθαλασσιά και ερχόμαστε με το καλό από τις διακοπές να μπινελικιάσουμε με το γάντι όποιον αράζει σε πλατείες κι όποιον πάει να κοινωνήσει. Ολα τα άλλα τα έχουμε λύσει άλλοστε!

 

Νοσοκομεία και σχολεία έχουμε άψογα!

Λίγα παραπάνω τεστ να είχαμε....τίποτα δεν θα μας έλειπε! Παρεπιπτόντως, 10 με 15 χιλιάδες τεστ ημερησίως γίνονται. Την άνοιξη ούτε χίλια κατα μέσο όρο. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δ κανω λάθος σήμερα απάντησε ο κοντοζαμανης σε ερωτήσεις για τις κλινες

Κ είπε τελειως επίσημα κ ξεκαθαρα αυτά που αναφέρθηκαν κ πριν

Αλλα μην ανησυχείτε, βγήκε κ ο σταικουρας, κ είπε ότι αντέχουμε οικονομικά ένα ακόμη λοκ νταουν:confused:

Με τι χρήματα; αυτά που δ έδιναν ως τώρα για αναλώσιμα, κλίνες κλπ στην υγεία; για προσλήψεις σε υγεία κ παιδεια; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

να βολευτούμε κ εμείς με τους υπάρχοντες γιατί όπως είπε ο Πέτσας, έχουμε υπογεννητικότητα, θα έρθει κάποια στιγμή που θα μας φτάνουν οι καθηγητές, μην πάρουμε άλλους τώρα κ πάνε χαμένοι. 

 

χαχαχαχα....ελα ρε! είπε τέτοιο πράγμα; χαχαχα... μωρέ είναι χορατατζίδες! Τέλος! Δεν εξηγείτε αλλιώς!

 

μα να μην το ξλερω ότι έχει ανέβει τόσο πολύ το χιούμορ στην κυβέρνηση, να ανοίγω συχνότερα τηλεόραση, να τους βλέπω να ευθυμώ;! 

από άυριο όλη μέρα δηλώσεις θα βλέπω, να διασκεδάζω με την καρδιά μου!

Just now, vicky86 είπε:

Με τι χρήματα; αυτά που δ έδιναν ως τώρα για αναλώσιμα, κλίνες κλπ στην υγεία; για προσλήψεις σε υγεία κ παιδεια; :confused:

 

Θυμάμαι που έλεγαν την άνοιξη ότι η κίνα έχτισε μερικά νοσοκομεία μέσα σε μερικές ημέρες, προκειμένου να στέλνει εκεί τα κρούσματα.

 

Ετσι κι εμείς. Τους μιμηθήκαμε στην προνοητικότητα! Φοράμε μάσκες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

χαχαχαχα....ελα ρε! είπε τέτοιο πράγμα; χαχαχα... μωρέ είναι χορατατζίδες! Τέλος! Δεν εξηγείτε αλλιώς!

 

μα να μην το ξλερω ότι έχει ανέβει τόσο πολύ το χιούμορ στην κυβέρνηση, να ανοίγω συχνότερα τηλεόραση, να τους βλέπω να ευθυμώ;! 

από άυριο όλη μέρα δηλώσεις θα βλέπω, να διασκεδάζω με την καρδιά μου!

 

Θυμάμαι που έλεγαν την άνοιξη ότι η κίνα έχτισε μερικά νοσοκομεία μέσα σε μερικές ημέρες, προκειμένου να στέλνει εκεί τα κρούσματα.

 

Ετσι κι εμείς. Τους μιμηθήκαμε στην προνοητικότητα! Φοράμε μάσκες.

 

 

Το μεγάλο σουξέ είναι ο υπουργός τουρισμού που είπε ότι α. η κρουαζιέρα κ να πατώσει δεν μας νοιάζει γιατί δεν αφήνει χρήματα κ β. η κρουαζιέρα δεν είναι επικίνδυνη γιατί οι τουρίστες βγαίνουν σε κάθε λιμάνι για λίγη ώρα οπότε δεν μας πειράζει που πάνε σε πολλά λιμάνια γιατί μένουν για λίγο άρα δεν κολλαει κ γ. συνωστισμός στο καράβι για 2-3 ώρες δεν πειράζει γιατί δεν είναι πολύωρος άρα δεν κολλαει. Κ ήταν κ από τους διαφημισμένους τεχνοκράτες τρομάρα του, τους άριστους. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό

 

Η ΓΣ ιατρών νοσοκομείου Νίκαιας ομόφωνα δηλώνει πως με αυτές τις συνθήκες υποστελέχωσης, υποδομών κλπ το νοσοκομείο αδυνατεί πλέον να δέχεται επιβεβαιωμένα κρούσματα #COVID19.

Στην ανακοίνωση της Ομοσπονδίας τους τονίζουν, μεταξύ άλλων, ότι αντί για αύξηση των διαθέσιμων κλινών ΜΕΘ έχουμε μείωση σύμφωνα με τα στοιχεία της ίδιας της ηγεσίας του Υπουργείου Υγείας, 1.017 στο πρώτο κύμα της επιδημίας, 931 στις 18/09, πολλές από αυτές στα χαρτιά. Το 67% των κλινών ΜΕΘ για Covid-19 είναι ήδη κατειλημμένες. Περιγράφοντς την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο ΕΣΥ, οι γιατροί αναφέρουν «αυξομείωση των διαθέσιμων απλών κλινών και κλινών ΜΕΘ για Covid-19, ξαναμοίρασμα της τράπουλας σε βάρος της αντιμετώπισης άλλων ασθενειών». «Η δέσμευση και όχι η ανάπτυξη νέων κρεβατιών για την αντιμετώπιση του κορονοϊού, έχει σαν αποτέλεσμα οι κλινικές που απομένουν να νοσηλεύουν διπλάσιο και τριπλάσιο αριθμό ασθενών από τον προβλεπόμενο. Οn–off στην τακτική λειτουργία των δημόσιων νοσοκομείων για τα υπόλοιπα νοσήματα, μετατροπή του συστήματος υγείας σε σύστημα μιας νόσου με ολέθριες επιπτώσεις για την υγεία των ασθενών.».

 

Αλλά δεν ανησυχώ!

Φοράμε μάσκα, πλένουμε χεράκια και κρατάμε αποστάσεις!

Σώζει κι από καρδιά κι από καρκίνο κι από άλλα πολλά αυτή η οδηγία! Εγγύηση!

 

 

Το "μην αγκαλιάζετε τα παιδιά σας" που διάβασα σε προηγούμενα σχόλια, είναι ανώτερο όλων θεωρώ!

 

Απορώ γιατί δεν έχουν συστήσει και τα εξής:

  • μην φιλάτε τον άντρα σας
  • μην θηλάζετε το βρέφος σας
  • μην συνουσιάζεστε
  • ΜΗ.......γενικά. 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...