Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι καινούρια μαμά με μια μπεμπουλα 20 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω πολύ έντονο πόνο στην δεξιά θηλή και παρατήρησα πληγή, ρωγμή. Βάζω πάνω το γάλα μου, έβαλα και την αλοιφή την purelan, αεριζω και το στήθος συνέχεια, δοκίμασα και θηλή σιλικόνης, ο πόνος δεν υποχωρεί με τίποτα. Σήμερα φοβόμουν τόσο πολύ να την βάλω στο δεξί στήθος και την θήλασα μόνο από το αριστερό. Για να μην πρηστεί το δεξί και πονάει αντλησα το γάλα με θήλαστρο και το έχω στο ψυγείο και συνεχίζω να θηλάζω από το αριστερό. Είναι σωστό όμως αυτό για την παραγωγή μου? Τι μπορώ να κάνω μέχρι να επουλωθει η θηλή? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκδορές και μικρές πληγές στη θηλή συμβαίνουν συχνά κατά τα αρχικά στάδια του θηλασμού. Μπορεί να συμβούν ακόμη κι αν το μωρό τοποθετείται σωστά στο στήθος. Ωστόσο όταν το μωρό θηλάζει από το πονεμένο στήθος, μπορεί τα πρώτα δευτερόλεπτα να είναι επώδυνα αλλά μετά τις πρώτες ρουφιξιές ο πόνος μαλακώνει και είναι διαχειρίσιμος. Δεν είναι ανησυχητικό και με σωστή τοποθέτηση του μωρού και σωστή περιποίηση της περιοχής, σταδιακά το σημείο επουλώνεται. Αυτά που κάνεις με το γάλα σου, την αλοιφή, τον αερισμό είναι σωστά και εάν το μωρό τοποθετείται και σωστά, θα έπρεπε να δεις σταδιακή βελτίωση.

Εφόσον όμως ο πόνος δεν υποχωρεί και φτάνεις στο σημείο να αποφεύγεις να θηλάσεις από το στήθος αυτό, θα πρέπει να ελέγξει το στήθος ο ιατρός σου! Είναι πιθανό να έχει γίνει κάποια επιμόλυνση (συχνότερα από σταφυλόκοκκο ή μύκητα candida). Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει κρέμα "φτιαχτή" (εννοείται συμβατή με τον θηλασμό) που θα γράψει ο ιατρός και θα φτιάξει ο φαρμακοποιός, την οποία βάζεις στο πάσχον σημείο και θεραπεύεται. 

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την παραπανω παραθεση. Η σωστη τοποθετηση παιζει τον κυριο λογο. Κι εμενα στον πρωτο μου η δεξια θηλη ειχε πληγωθει και εκανα αυτα που ανεφερες, αερισμος, αλοιφη κλπ, εκτος απο τις αντλησεις. Αυτο που εκανε την διαφορα ηταν να αλλαξω τη σταση που θηλαζα απο το δεξι. Ετσι, απο το αριστερο θηλαζα στην κλασσικη σταση και απο το δεξι στη σταση football, κατα την οποια ελεγχα καλυτερα το κεφαλι (ωντας δεξιοχειρας) και αρα το πιασιμο της θηλης απο το μωρο.

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Καλησπέρα, είμαι καινούρια μαμά με μια μπεμπουλα 20 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω πολύ έντονο πόνο στην δεξιά θηλή και παρατήρησα πληγή, ρωγμή. Βάζω πάνω το γάλα μου, έβαλα και την αλοιφή την purelan, αεριζω και το στήθος συνέχεια, δοκίμασα και θηλή σιλικόνης, ο πόνος δεν υποχωρεί με τίποτα. Σήμερα φοβόμουν τόσο πολύ να την βάλω στο δεξί στήθος και την θήλασα μόνο από το αριστερό. Για να μην πρηστεί το δεξί και πονάει αντλησα το γάλα με θήλαστρο και το έχω στο ψυγείο και συνεχίζω να θηλάζω από το αριστερό. Είναι σωστό όμως αυτό για την παραγωγή μου? Τι μπορώ να κάνω μέχρι να επουλωθει η θηλή? 

Το θήλαστρο θα τα κάνει χειρότερα.

Πάρε κρέμα λανολίνης από φαρμακείο, βάζε την πριν και μετά το θηλασμό (δεν πειράζει καθόλου να τη φάει το μωρό) και άλλαξε στάση. Π.χ. κράτα το μωρό σαν να το έβαζες στο αριστερό στήθος, αλλά βάλε το στο δεξί, ώστε να πιέζει άλλα σημεία της θηλής.

Link to comment
Share on other sites

Η λανολινη δεν με βοήθησε καθόλου, από χθες το βράδυ βάζω σπαθολαδο και κατάφερα να την βάλω να θηλάσει από το δεξί. Με πόνο πολύ φυσικά στην αρχή. 

Από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιω το θήλαστρο για άντληση είτε το δίνω το γάλα στη μικρή είτε όχι αλλά να κάνω υπομονή? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Η λανολινη δεν με βοήθησε καθόλου, από χθες το βράδυ βάζω σπαθολαδο και κατάφερα να την βάλω να θηλάσει από το δεξί. Με πόνο πολύ φυσικά στην αρχή. 

Από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιω το θήλαστρο για άντληση είτε το δίνω το γάλα στη μικρή είτε όχι αλλά να κάνω υπομονή? 

Τη λανολίνη τη βάζεις σε παχιά στρώση σχετικά για να μην κάνεις μεγαλύτερη πληγή, πριν το θηλασμό. Δεν θα επουλώσει, θα προστατέψει.

Δεν κάνει να σταματήσεις να θηλάζεις, γιατί θα αποκτήσεις και μαστίτιδα από πάνω. Απλά μεταξύ θήλαστρου και μωρού, προτίμησε το μωρό, έστω και θηλάζοντας πιο λίγο. Το βασικό είναι να βεβαιωθείς ότι πιάνει σωστά, κι ας πρέπει να τη βγάζεις και 100 φορές από το στήθος, για να μην επιτείνεις το πρόβλημα, και να αλλάζεις στάσεις, για να επουλωθεί η πληγή.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου και ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!  έχεις ελέγξει μήπως εάν ο τρόπος που θηλαζεις προκαλεί το θέμα  , πχ μήπως η θηλή δεν έιναι αρκετά βαθειά στο στόμα του μωρού>

έχω δει φωτογραφίε που δείχνουν ότι αν είναι λάθος δηλαδή πιο έξω η θηλή από ότι είναι καλό,, τότε η θηλή είναι πλακουτσωμένη όταν βγαίνει από το στόμα του μωρού.

Κανονικά δηλαδή δε πρέπει να είναι πλακουτσωμένη μετά το θηλασμό. 

δες κ αυτό δηλαδή ως αντιμετώπιση της αιτίας. 

ψάξε στο google με τις εξής λέξεις και θα σου βγάλει. 

 

flattened nipple after breastfeeding      

 

If your nipple comes out of your baby's mouthflattened, or slanted like a new tube of lipstick, it's a sign your baby's latch when breastfeeding isn't deep enough. You may not feel any pain, but this is still a cause for concern. “In the long term, the milk supply might suffer,” 

 

ίσως πχ αυτό πορεί να προκαλεί κ τη ρωγμή.

 

επίσης για το πόνο μπορείς / επιτρέπεται να πάρεις νουροφεν   αν βλεπεις πολυ έντονο τον πόνο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MommyMar είπε:

Η λανολινη δεν με βοήθησε καθόλου, από χθες το βράδυ βάζω σπαθολαδο και κατάφερα να την βάλω να θηλάσει από το δεξί. Με πόνο πολύ φυσικά στην αρχή. 

Από ότι καταλαβαίνω καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιω το θήλαστρο για άντληση είτε το δίνω το γάλα στη μικρή είτε όχι αλλά να κάνω υπομονή? 

Κι εγω με σπαθολαδο την εβγαλα τοτε, αλλα και η purelan που χρησιμoποιεις ειναι καθαρη λανολινη που θεωρειται απο τις καλυτερες επιλογες. Αν αλλαξεις σταση θηλασμου θα αλλαξει ο τροπος που μπαινει η θηλη στο στομα του μωρου και μετα απο λιγες μερες θα επουλωθει η πληγη. Μην δυσκολευεις την ζωη σου με το θηλαστρο, κανε λιγη υπομονη και σε λιγες μερες θα εισαι μια χαρα. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις συμβουλές σας. 

Μετά από πολλές μέρες με πολύ αίμα δάκρυα και ιδρώτα, τα καταφέραμε και γίναμε καλό ζευγάρι! 

Θέλει πολύ υπομονή και θέληση ο θηλασμός, τώρα το καταλαβαίνω αλλά νιώθω και πολύ περήφανη! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...