Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδοντίατρος στην εγκυμοσύνη, γίνεται;


Recommended Posts

Γεια σας!! Έχω ένα θεματακι με τα δόντια μου τώρα στην εγκυμοσύνη σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 6ο και έχει σπάσει ένα δόντι μου πίσω και κάτω στο ούλο μου έχω λιγάκι πύον, τώρα κάνω και πλύσεις με αλατόνερο για τυχόν μικρόβια.

Τι άλλο μπορώ να κάνω μέχρι να επισκεφθώ τον γιατρό μου?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γεια σας!! Έχω ένα θεματακι με τα δόντια μου τώρα στην εγκυμοσύνη σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 6ο και έχει σπάσει ένα δόντι μου πίσω και κάτω στο ούλο μου έχω λιγάκι πύον, τώρα κάνω και πλύσεις με αλατόνερο για τυχόν μικρόβια.

Τι άλλο μπορώ να κάνω μέχρι να επισκεφθώ τον γιατρό μου?? 

Υπάρχουν ειδικά στοματικά διαλύματα με αντισηπτικές ουσίες που επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη. Το αλατόνερο δεν το γνωρίζω κατά πόσο κάνει κάτι, μόνο για στοματοπλυσεις με οξυζενέ έχω ακούσει από οδοντίατρο. Νομίζω πάντως πως πρέπει να πάρεις αντιβίωση γιατί πύον=μολυνση κ οι μολυνσεις της στοματικής κοιλότητας είναι πολύ επικινδυνες μέχρι κ θανατηφόρες αν δεν αντιμετωπιστουν. Πότε θα πας στον οδοντίατρο; Σίγουρα επιτρέπονται κάποιες αντιβιωσεις στην εγκυμοσύνη, ειδικά εφόσον είσαι κ δεύτερο τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πει ο γιατρός σου, πήγαινε στον οδοντίατρο δες τι θα σου πει και αν σου δώσει κάποιο στοματικό διάλυμα ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν επιτρέπεται.

Εγώ καθ όλη την διάρκεια εγκυμοσύνης χρησιμοποιούσα στοματικό διάλυμα του φαρμακείου που είχε εγκρίνει ο γυναικολόγος.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Υπάρχουν ειδικά στοματικά διαλύματα με αντισηπτικές ουσίες που επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη. Το αλατόνερο δεν το γνωρίζω κατά πόσο κάνει κάτι, μόνο για στοματοπλυσεις με οξυζενέ έχω ακούσει από οδοντίατρο. Νομίζω πάντως πως πρέπει να πάρεις αντιβίωση γιατί πύον=μολυνση κ οι μολυνσεις της στοματικής κοιλότητας είναι πολύ επικινδυνες μέχρι κ θανατηφόρες αν δεν αντιμετωπιστουν. Πότε θα πας στον οδοντίατρο; Σίγουρα επιτρέπονται κάποιες αντιβιωσεις στην εγκυμοσύνη, ειδικά εφόσον είσαι κ δεύτερο τρίμηνο.

Μου έφυγε αυτό που είχα αλλά το δόντι μου πρέπει να το δω. Θα ενημερώσω τον γιατρό μου και μετά θα πάω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Θα σου πει ο γιατρός σου, πήγαινε στον οδοντίατρο δες τι θα σου πει και αν σου δώσει κάποιο στοματικό διάλυμα ρώτησε τον γυναικολόγο σου αν επιτρέπεται.

Εγώ καθ όλη την διάρκεια εγκυμοσύνης χρησιμοποιούσα στοματικό διάλυμα του φαρμακείου που είχε εγκρίνει ο γυναικολόγος.

Ευχαριστώ πολύ ! Αυτό θα κάνω έχω ραντεβού στο γιατρό θα τον ενημερώσω και βλέπουμε. Αν και μου έχουν πει ότι αυτά τα προκαλούν η ορμόνες αλλά το πύον με τρόμαξε!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι πύον σημαίνει φλεγμονή που πρέπει άμεσα να αντιμετωπίσεις ,πριν γίνει χειρότερα με πόνο και οίδημα. Πήγαινε στον γιατρό σου το συντομότερο δυνατόν για να σου δώσει αγωγή πριν την επισκευή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από εμένα . Είπα να γράψω μιας και είδα την λέξη δόντια στο θέμα .

Στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ξεκίνησαν οι φρονιμίτες μου ένας ένας να σπάνε με αποτέλεσμα φρικτούς πόνους . Δεν υπάρχει κανένα θέμα να πας στον οδοντίατρο και να σου κάνει τοπική αναισθησία . Έβγαλα 3 φρονιμίτες τους 2 πρώτους 9 εβδομάδων . Και τον 3 τώρα που είμαι 13 ♥️. Από το να βασανιζεστε με πόνους η οτιδήποτε άλλο στα δόντακια οδοντίατρο .. δεν επιρεαζει το έμβρυο για κανέναν λόγο .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...