Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε βγαίνουν όλα τα δοντάκια;


Recommended Posts

Μετά από μία σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα αναφορες πως η διαδικασία ανατολής των πρώτων δοντιων ολοκληρώνεται μεχρι τα 3 έτη. Ο γιος μου, σχεδον 20 μηνών, έχει μέχρι στιγμής 16 δόντια. Αναρωτιέμαι λοιπόν ποτέ βγαίνουν όλα στα περισσότερα παιδάκια? Μπορεί να τον ταλαιπωρησουν τόσο πολύ χρονικά? Εσεις ποτέ ξεμπερδεψατε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μετά από μία σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα αναφορες πως η διαδικασία ανατολής των πρώτων δοντιων ολοκληρώνεται μεχρι τα 3 έτη. Ο γιος μου, σχεδον 20 μηνών, έχει μέχρι στιγμής 16 δόντια. Αναρωτιέμαι λοιπόν ποτέ βγαίνουν όλα στα περισσότερα παιδάκια? Μπορεί να τον ταλαιπωρησουν τόσο πολύ χρονικά? Εσεις ποτέ ξεμπερδεψατε? 

24 μηνων ειχανε μεινει μονο οι 4 δευτεροι γομφιοι και 28 μηνων εβγαλε και το τελευταιο δοντι. Οι γομφιοι δεν τον ενοχλησαν τοσο οσο τα αλλα δοντια. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

29-30μ ειχε βγαλει ολα τα δοντια η κορη μου.γενικα δ ταλαιπωρηθηκε κ πολυ,1-2φορες,πχ δυο κυνοδοντες με συναχι 18μ

κ ο μικρος βγαζει κυνοδοντες τωρα,δ εχουμε την ταλαιπωρια που ειχε στα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. 

Άνοιξα το θέμα και το ξέχασα τελείως. Το θυμήθηκα σήμερα μετά από μία πολύ δύσκολη νύχτα. Ο μικρός ξυπνούσε συνέχεια με κλάματα και μου έδειχνε το στοματακι του. Μέσα στην μέρα δεν δείχνει να ενοχλείται. Τα τελευταία δόντια προβλέπεται να τον δυσκολέψουν αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

πωπω ....δόντια...μία περίοδος που θα ήθελα να ξεχάσω..

Εμένα ο γιος μου έβγαλε τα δύο πρώτα δόντια 1 έτους και μέχρι τα 2 είχε και τα 20! Τα έβγαζε 2-2 και έκανε πάντα πυρετό, εκείνη την περίοδο κοιμόμασταν ένα βράδυ και 3 δεν κοιμόμασταν! Ευτυχώς που πέρασε! @Mama_Anesti_ και εμένα στα  τελευταία δόντια ζορίστηκε ακόμα περισσότερο, υπομονή και τελειώνετε!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Είπα να ανανεωσω σε περίπτωση που κάποια μαμά αναρωτηθεί το ίδιο στο μελλον. Ο γιος μου εγινε τριάντα μηνών και ή παιδιατρος στην τελευταία επίσκεψη μας είπε πως βγήκαν και τα εικοσι δόντια.   

   Γιατί άραγε ξυπνά την νύχτα με κλαματα?! :shock: 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου( 19 μηνών προς το παρόν) μόλις τελείωσε επιτέλους με τους πρώτους γομφίους και ξεκινάει να βγάζει τους κυνόδοντες. Είναι από τα παιδιά που τη δυσκόλεψαν πολύ τα δόντια. Σε πολλές περιπτώσεις της έδωσα παυσίπονο για να κοιμηθεί λίγο ήρεμα τη νύχτα. Σε κάποια που έβγαιναν 2-2 έκανε και πυρετό.Πάντως όταν θα τελειώσουμε με αυτό το θέμα θα κάνω πάρτυ, το έχω τάξει, με τίτλο  end of teething!!

@Mama_Anesti_ Μήπως βλέπει εφιάλτες; τι σου λέει όταν ξυπνάει;

Link to comment
Share on other sites

Ε

3 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Εμένα η μικρή μου( 19 μηνών προς το παρόν) μόλις τελείωσε επιτέλους με τους πρώτους γομφίους και ξεκινάει να βγάζει τους κυνόδοντες. Είναι από τα παιδιά που τη δυσκόλεψαν πολύ τα δόντια. Σε πολλές περιπτώσεις της έδωσα παυσίπονο για να κοιμηθεί λίγο ήρεμα τη νύχτα. Σε κάποια που έβγαιναν 2-2 έκανε και πυρετό.Πάντως όταν θα τελειώσουμε με αυτό το θέμα θα κάνω πάρτυ, το έχω τάξει, με τίτλο  end of teething!!

@Mama_Anesti_ Μήπως βλέπει εφιάλτες; τι σου λέει όταν ξυπνάει;

Μάλιστα κατάλαβα. Κάποια παιδιά δείχνουν πιο έντονα πόσο υποφέρουν. Ο δικός μου την μέρα ήταν μία χαρά την νύχτα κάποιες φορές έκλαιγε πολύ. Υπομονή!

  Astrien εκείνη την ώρα που κλαιει δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν τον ρωτησω πονανε τα δόντια θα πει ναι. Αν ρωτησω πονάει ή κοιλιτσα πάλι ναι. Είναι και νυσταγμενος και έχω την εντύπωση πως οι απαντήσεις τού είναι "κατευθυνόμενες". Πάντως ίσως να βλέπει και κάποιο όνειρο, ίσως και να πονάει ή κοιλια του γιατί αντιμετωπίζουμε και μία δυσκοιλιότητα τελευταία. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ε

Μάλιστα κατάλαβα. Κάποια παιδιά δείχνουν πιο έντονα πόσο υποφέρουν. Ο δικός μου την μέρα ήταν μία χαρά την νύχτα κάποιες φορές έκλαιγε πολύ. Υπομονή!

  Astrien εκείνη την ώρα που κλαιει δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν τον ρωτησω πονανε τα δόντια θα πει ναι. Αν ρωτησω πονάει ή κοιλιτσα πάλι ναι. Είναι και νυσταγμενος και έχω την εντύπωση πως οι απαντήσεις τού είναι "κατευθυνόμενες". Πάντως ίσως να βλέπει και κάποιο όνειρο, ίσως και να πονάει ή κοιλια του γιατί αντιμετωπίζουμε και μία δυσκοιλιότητα τελευταία. 

Μήπως συνέβη καμιά αλλαγή στη ρουτίνα του ή κάτι που τον αναστάτωσε τελευταία γενικώς; αυτό με τη δυσκοιλιότητα μπορεί να είναι η αιτία και η δική μου όταν την πιάνει δεν κοιμάται καθόλου καλά. Πριν λίγο καιρό που ξεκίνησε παιδικό είχαμε πάλι θέμα. Από που προέρχεται η δυσκοιλιότητα; από τη διατροφή ή μήπως είναι ψυχολογικό οντως;

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2019 at 3:19 ΠΜ, Astrien είπε:

Από που προέρχεται η δυσκοιλιότητα; από τη διατροφή ή μήπως είναι ψυχολογικό οντως;

Τώρα θα σου απαντήσω τελείως υποκειμενικά και όπως το βλέπω γω. Ρώτα καλύτερα τον παιδίατρο σας.  Πιστεύω λοιπόν πως ο πρωτος παράγοντας είναι ή διατροφή. Ρύζι, μπανάνες, καρότα, πολλά γαλακτοκομικά κ ψωμια δεν βοηθούν το έντερο. Όταν το παιδί πονέσει πολύ μπορει να κρατήσει τα κακά του την επόμενη φορά που θα του ερθουν νομίζοντας πως θα αποφύγει τον πόνο. Όσο όμως μένουν στο έντερο αφυδατώνονται και γίνονται ακόμα πιο σκληρά με αποτέλεσμα όταν το παιδί φτάσει στο αμήν να πονά ξανά και γίνεται ένας φαύλος κύκλος. 

   Ο δικός μου όταν φορούσε πάνα είχε απλά μια δυσκολία λόγο διατροφής αλλά όταν εμπλουτιζα το μενου επανερχοταν. Μήνες μετά το κόψιμο της πανας ίσως επειδή δεν ήθελε να διακόψει το παιχνίδι κρατιόταν με αποτέλεσμα αυτου που γράφω παραπάνω. Τώρα βέβαια προσπαθώ να δουλεψω και το διατροφικό και ψυχολογικό κομματι παράλληλα με ένα φαρμακευτικό βοήθημα που μας έδωσε ή παιδιατρος.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/7/2019 at 6:28 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Τώρα θα σου απαντήσω τελείως υποκειμενικά και όπως το βλέπω γω. Ρώτα καλύτερα τον παιδίατρο σας.  Πιστεύω λοιπόν πως ο πρωτος παράγοντας είναι ή διατροφή. Ρύζι, μπανάνες, καρότα, πολλά γαλακτοκομικά κ ψωμια δεν βοηθούν το έντερο. Όταν το παιδί πονέσει πολύ μπορει να κρατήσει τα κακά του την επόμενη φορά που θα του ερθουν νομίζοντας πως θα αποφύγει τον πόνο. Όσο όμως μένουν στο έντερο αφυδατώνονται και γίνονται ακόμα πιο σκληρά με αποτέλεσμα όταν το παιδί φτάσει στο αμήν να πονά ξανά και γίνεται ένας φαύλος κύκλος. 

   Ο δικός μου όταν φορούσε πάνα είχε απλά μια δυσκολία λόγο διατροφής αλλά όταν εμπλουτιζα το μενου επανερχοταν. Μήνες μετά το κόψιμο της πανας ίσως επειδή δεν ήθελε να διακόψει το παιχνίδι κρατιόταν με αποτέλεσμα αυτου που γράφω παραπάνω. Τώρα βέβαια προσπαθώ να δουλεψω και το διατροφικό και ψυχολογικό κομματι παράλληλα με ένα φαρμακευτικό βοήθημα που μας έδωσε ή παιδιατρος.  

Κατάλαβα.. Και η μικρή μου έπαιρνε  μαλακτικό κοπράνων για ενα τρίμηνο βέβαια σε μικρότερη ηλικία και μας βοήθησε  κι εμάς. Ελπίζω να έχει αποτελέσματα και σε σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα,

 

Ο γιος μου είναι 33 μηνών και ακόμα δεν έχει βγάλει κανέναν από τους 4 2ους γομφιους. Η γιατρός που τον είχε δει πριν 2-3 μήνες δεν έπιανε ακόμα τίποτα. Έβγαλε όλα του τα δόντια στην ώρα τους αλλά από τον Απρίλιο που έβγαλε το 16ο δόντι δεν έχουμε καμία ‘πρόοδο’ επι τους θέματος και έχω αρχίσει και ανησυχώ… (υποτίθεται έως 33 μηνών τα παιδιά έχουν βγάλει όλα τους τα δόντια). Ποτέ έβγαλαν τα δικά σας παιδάκια τους 2ους γομφιους;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...