Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Σιγουρα οχι.ο ηλιος διναι βλαβερος ωια τα ματια.το θεμα ειναι αν ενα μωρο μπορει να τα κρατησει.

 

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Απ'οτι ξερω τα γαλυα ηλιου πρεπει να αποφευγονται τα πρωτα 4-5 χρονια.

Σιγουρα οχι.ο ηλιος ειναι βλαβερος.το θεμα ειναι αν μπορουν να τα κρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Απ'οτι ξερω τα γαλυα ηλιου πρεπει να αποφευγονται τα πρωτα 4-5 χρονια.

Τους πρωτους 6 μηνες εως 2 χρονια πρεπει να αποφευγονται. Οι γνωμες διιστανται για το ποτε ακριβως ομως οι περισσοτεροι συμφωνουν στο ετος.

Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο και πρακτικό δώρο ,εκτός από το ποδηλατάκι που πρέπει  να ρωτήσεις όμως πρώτα μήπως έχουν , είναι τραπεζάκι και καρέκλα από το ΙΚΕΑ, ξέρεις αυτά τα αθάνατα πλαστικά τραπεζάκια που μπορεί να το έχει στο μπαλκόνι να παίζει το παιδί ή στο δωμάτιο του φυσικά. Ένα τραπέζι με δύο καρέκλες κοστίζει 50 ευρώ. Μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα αυτο με το τραπεζακι ικεα.

Εμενα θα μου αρεσαν κ φουσκωτα παιχνιδια για τη θαλασσα τωρα που ειναι καλοκαιρι.Κ θα εκτιμουσα απεριοριστα κ βιβλιαρακια.Μπορω να σας προτεινω εαν θελετε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οντως πολυ ωραια ιδεα το τραπεζακι, αλλα εγω θα προτεινα καλυτερα το ξυλινο (συν τοις αλλοις κοστιζει 30 ευρω μαζι με καρεκλες :wink: )

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Για τα βιβλία συμφωνώ κι επαυξάνω, τελευταία μόνο βιβλία κάνω δώρα. Απλά τα παίρνω από public πχ για να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής (τα παραγγέλνω από ίντερνετ για πιο οικονομικά). Έχει πολλές επιλογές για κάθε μπάτζετ. Μόλις τώρα παρήγγειλα ένα δώρο και πήρα και για τον δικό μου δύο. 

Βέβαια η κοπέλα θα διαθέσει αρκετά χρήματα οπότε γι αυτό και δεν το πρότεινα. Έχω κι εγώ να συστήσω άπειρα για όποια ενδιαφέρεται και για κάθε φάση της προσχολικής ηλικίας. Αρέσουν πολύ στο αγόρι μου τα βιβλία κι έχουμε ήδη καμιά τριανταριά! 

 

Ωραία η ιδέα επίσης κάποιο παιχνίδι για θάλασσα ή κάποιο αντίστοιχο για σπίτι, παιχνίδι που να παίρνει νερό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο σπιτι τους εχουν μεγαλο μπαλκονι ή αυλη, ωραια ιδεα ειναι αυτες οι φουσκωτες πισινες. Εχει απο πολυ απλες και οικονομικες εως υπερπαραγωγη με συντριβανια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , CMES είπε:

Αν στο σπιτι τους εχουν μεγαλο μπαλκονι ή αυλη, ωραια ιδεα ειναι αυτες οι φουσκωτες πισινες. Εχει απο πολυ απλες και οικονομικες εως υπερπαραγωγη με συντριβανια!

 

Και με τσουλήθρες!! Αναμένουμε μία από χορηγό!! :mrgreen: (βλ θεία)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιχνίδι ή ποδήλατο είναι πολύ καλές ιδέες. στις δικές μου βαπτίσεις με τρέλαναν στα ρούχα κ σεντόνια κ τα παιχνίδια ήταν 1-2.

επίσης αν προσανατολιστείς σε είδη προικός για μονό κρεβάτι,  εγώ θα σου πρότεινα να είναι πιο "εφηβικού τύπου" τα σχέδια. Όταν το παιδι θα φύγει από την κούνια, τα σεντόνια με αρκουδάκια κ κουνελάκια κτλ θα είναι πολύ "μπε μπε" πια για την ηλικία του.   

Κ η φουσκωτή πισίνα σούπερ ιδέα. 

Επίσης έχει μεγάλο δωμάτιο ? γιατί στα λεφτά που λες μπορείς να πάρεις κ χαμηλό παιδικό τραπεζάκι με καρεκλίτσες (για να ζωγραφίζει,  να παίζει κλπ),  πολύ χρήσιμο. 

κ να συμπληρώσω ότι κ η playmobil και η lego έχουν πολύ ωραία παιχνίδια για προ-νηπιακές ηλικίες,  τα οποία είναι αρκετά "τσουχτερά" αλλά αξίζουν τα λεφτά τους (δεν ξέρω αν κάνω διαφήμιση...)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις ιδέες! Φουσκωτή πισίνα ήταν μια αρχική ιδέα που είχα γιατί είναι όμορφο και πρωτότυπο δώρο αλλά υπάρχει θέμα ως προς το μπαλκόνι των παιδιών ,δε νομίζω ότι θα το χωράει (με το ζόρι καρέκλες και τραπέζι για εκείνους) το σπίτι τους βέβαια είναι αρκετά μεγάλο αλλά μέσα πισίνα δεν γίνεται. Βιβλία είναι εποικοδομητική επιλογή αλλά μου κάνει για γενέθλια περισσότερο! Κόσμημα το έχω απορρίψει και λόγω φύλου (αγόρι). Προσανατολίζονται περισσοτερο σε ποδήλατο /πατίνι  η προσχολικο τραπεζάκι με παιχνίδια . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Dust pink είπε:

Ευχαριστώ και πάλι για τις ιδέες! Φουσκωτή πισίνα ήταν μια αρχική ιδέα που είχα γιατί είναι όμορφο και πρωτότυπο δώρο αλλά υπάρχει θέμα ως προς το μπαλκόνι των παιδιών ,δε νομίζω ότι θα το χωράει (με το ζόρι καρέκλες και τραπέζι για εκείνους) το σπίτι τους βέβαια είναι αρκετά μεγάλο αλλά μέσα πισίνα δεν γίνεται. Βιβλία είναι εποικοδομητική επιλογή αλλά μου κάνει για γενέθλια περισσότερο! Κόσμημα το έχω απορρίψει και λόγω φύλου (αγόρι). Προσανατολίζονται περισσοτερο σε ποδήλατο /πατίνι  η προσχολικο τραπεζάκι με παιχνίδια . 

Εναλλακτικα της πισινας για εσωτερικο χωρο υπαρχουν φουσκωτα που βαζεις μεσα μπαλακια ή σκηνες πολυ ομορφες που τα παιδια λατρευουν και περνανε πολλες ωρες μεσα να παιζουν!!! (Τα αλλα παιδια, γιατι το δικο μου δε στεκεται πανω απο 5 λεπτα πουθενα....)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , CMES είπε:

Εναλλακτικα της πισινας για εσωτερικο χωρο υπαρχουν φουσκωτα που βαζεις μεσα μπαλακια ή σκηνες πολυ ομορφες που τα παιδια λατρευουν και περνανε πολλες ωρες μεσα να παιζουν!!! (Τα αλλα παιδια, γιατι το δικο μου δε στεκεται πανω απο 5 λεπτα πουθενα....)

Οι σκηνές εκείνες οι υφασμάτινες τύπου ινδιάνικες είναι όμορφες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν και αργότερα. Το θέμα και εδώ είναι ότι η μαμά του μωρού ασχολείται με diy κατασκευές γιατί πιάνει απίστευτα το χέρι της ,κάνει παπάδες και έχει φτιάξει ήδη χειροποίητη όπως και πολλά διακοσμητικά και φως για το δωμάτιο του μωρού!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...