Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με τον ύπνο κατά την διάρκεια της ημέρας - 44 ημερών!


mmmenexe

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Η μικρούλα μου είναι 44 ημερών και σε γενικές γραμμές ήσυχη. Το πρόβλημα μου είναι ότι δυσκολεύομαι να την κοιμίσω την ημέρα. Όταν περάσουν κάποιες ώρες αισθάνεται εκνευρισμό (που μου τον μεταδίδει διότι δεν έχω κάποια βοήθεια) κλαίει και δεν μπορώ να λειτουργήσω. Πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται την ημέρα? Υπάρχουν τρόποι να την απασχολήσω αλλά να κάνω και τις δουλειές μου? Ποιες είναι κατάλληλες ώρες να την βγάλω βόλτα? Το σπίτι έχει 25 βαθμούς κελσίου χωρίς θερμάνση πλέον μήπως φταίει αυτό? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει

Αν ζεσταινεται στους 25βαθμους,το οποιο ειναι λογικο,απλα την ντυνεις πιο ελαφρια

Αν σου περναει τον εκνευρισμο,να ξερεις οτι μετα ξαναπερναει απο σενα σε κεινη,κ δυσκολευεται να ηρεμησει

Τοσο μικρο μωρακι,ανα διωρο θα πρεπει να κοιμαται,δ αντεχει πολυ ωρα ξυπνιο

Προσπαθησε να βλεπεις τα πρωτα σημαδια υπνου να μην αρχισει ο εκνευρισμος

Δ αποκοιμιεται με το γαλα;το βραδυ πως την κοιμιζεις;κ που κοιμαται;

Καθε παιδι ειναι διαφορετικο οποτε δ υπαρχει στανταρ ωραριο υπνου,ενας μεσος ορος 15ωρες

Ισως πρωι να βολευει καλυτερα για βολτα,γιατι συνηθως το απογευμα ειναι πιο "φορτωμενα" απο τα ερεθισματα,αλλα μπορει εσας να σας βολεψει κ απογευμα

Γενικα ενα τοσο μικρο μωρακι ειναι λογικο να ειναι συνεχεια αγκαλια,να κοιμαται μονο αγκαλια

Ναι ειναι δυσκολο να συνδυασεις δουλειες,ειδικα τον πρωτο καιρο,οσο κοιμαται,κ ισως χρησιμοποιωντας εναν μαρσιπο

Link to comment
Share on other sites

Vicky 86

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τις ευχές και τις συμβουλές. Την κοιμίζω και το αργότερο σε 20 λεπτά μου ξυπνάει. Την έκανα μπάνιο. Την έβγαλα βόλτα. Την κρατάω αγκαλιά. Της φοράω ένα ανοιξιάτικο φαρμάκι και από μέσα ζιπουνάκι. Ιδρωμένη δεν είναι. Και άλλες φορές μου είχε παρουσιάσει κάποια προβληματάκια αλλά να μου κοιμηθεί 6 αντί για 7 ώρες, σήμερα δεν μου έχει κοιμηθεί από το πρωί έχω επικοινωνήσει με τον παιδίατρο μου είπε εφόσον τρώει να περιμένω μια ημέρα και αν συνεχίσει να του την πάω. Μάρσιπο θέλησα να παραγγείλω από μια σελίδα αλλά με απέτρεψε η πωλήτρια. Βλέπω όμως ότι το προτείνουν πολλοί. Πάντως σήμερα και στην αγκαλιά μου κοιμήθηκε 20 λεπτά και ξύπνησε. Και πάλι σε ευχαριστώ. Καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καπου σ' αυτην τη φαση αρχισαμε κ εμεις να εχουμε προβλημα μα τον υπνο της ημερας, το οποιο στο τελος του τριτου μηνα ηταν ανεξελεγκτο γιατι μπορει να μην κοιμοταν καθολου η ελαχιστα, 10 λεπτα κ μα τιναζοταν. Μου ειχε γινει εμμονη ιδεα κ δν μπορουσα να κειτουργησω γιατι περιμενα να κοιμηθει. Το θεμα το λυσαμε με τις βολτες. Αυτοκινγτο για μια μεγαλη μρσημεριανη κ καροτσι ανα πασα στιγμη μεταξυ των γευματων βαρεθει. Εχουνε αλανα ρξω απο το σπιτι, ανοιγω την πορτα, βγαινουμε, καμια φορα κοιμαται στο πενταλεπτο. Ετσι εκανε κ προγραμμα κ ξερω πλεον μεταξυ ποιων γευματων κοιμαται 20 λεπτα κ ποιων κοιμαται κ ωρα/ωρες. Δεν ξερω αν ειναι σωστη μεθοδος αλλα το μανουρισμα αγκαλια τον εκνευριζε, δεν θηλαζει, οποτε δν υπηρχε αλλος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mmmenexe είπε:

Καλησπέρα!

Η μικρούλα μου είναι 44 ημερών και σε γενικές γραμμές ήσυχη. Το πρόβλημα μου είναι ότι δυσκολεύομαι να την κοιμίσω την ημέρα. Όταν περάσουν κάποιες ώρες αισθάνεται εκνευρισμό (που μου τον μεταδίδει διότι δεν έχω κάποια βοήθεια) κλαίει και δεν μπορώ να λειτουργήσω. Πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται την ημέρα? Υπάρχουν τρόποι να την απασχολήσω αλλά να κάνω και τις δουλειές μου? Ποιες είναι κατάλληλες ώρες να την βγάλω βόλτα? Το σπίτι έχει 25 βαθμούς κελσίου χωρίς θερμάνση πλέον μήπως φταίει αυτό? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Θα σου έλεγα να μην αφήνεις να περνουν πολλές ώρες που να μένει ξύπνια. Ακόμα κ χωρίς να διακρίνεις έντονα σημάδια νυστας βαλ την για ύπνο ανά δίωρο. Πχ όταν παρατηρείς πως "πέφτει" ή δραστηριότητα της. 

 

Εκτός απ μάρσιπο, υπάρχουν και οι εναλλακτικές του ρηλαξ, του κοριτσιού ή της κούνιας με ένα περιστρεφόμενο. Δεν ξέρω κατά πόσο κάθεται μόνη της βέβαια.

 

Οι καταλληλότερες ώρες για βολτα νομίζω είναι στην κρίση σου. Εγώ με το μάρσιπο τον εβγαζα έξω διαφορετικές ώρες και πάντα του αρεζε.

 

Για την θερμοκρασία, να θυμάσαι πως το μωρό την αισθάνεται όπως και συ και συνήθως τα μικρουλια ζεσταίνονται και περισσότερο. Βαζε συχνά το χέρι στο λαιμουδακι της ή το σβέρκο για να δεις αν ιδρώνει. 

 

Τα μωρά κλαίνε γιατί δεν μπορούν να εκφράσουν αλλιώς τις επιθυμίες τους. Προσπάθησε να διαχειριστεις τον εκνευρισμό της. Χαλάρωσε πρώτα εσύ και θα δεις πως θα μπορείς να την ηρεμεις πιο εύκολα. Όταν κλαίει αγκάλιασε την, μιλά της όμορφα, βαλ' της μουσική. Με τον καιρό θα βρείτε τα πατήματα σας. Να σου ζησει!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η κορη μου ηταν ετσι, ενω το βραδυ κοιμοταν ικανοποιητικα, την ημερα ζητημα να συμπληρωνε αθροιστικα ενα μισαωρο υπνου. Αφου θυμαμαι ανησυχουσα που κοιμαται τοσο λιγο! Ο μονος τροπος που ειχα βρει μετα απο απειρες δοκιμασιες ειναι να κοιμαται στο καροτσι μεσα στο σπιτι. Δοκιμασε αυτο αλλα και οποια εναλκακτικη μπορεις να σκεφτεις και προπαντως χαλαρωσε! Σε αυτη τη φαση ειναι λογικο οι δουλειες να μεινουν πισω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το βαλτε το για υπνο πριν νυσταξει, πως ακριβως το κανετε; οσες φορες δοκιμασα να τον νανουρισω ετσι καταληγαμε σε πολυ χειροτερο εκνευρισμο. 

Link to comment
Share on other sites

Eνα νεογέννητο είναι εντελώς πλήρης απασχόληση, δεν είναι κάτι περίεργο αυτό που σας συμβαίνει. Φτιάξτε έναν ασφαλή χώρο για να κοιμηθείτε αγκαλιά κάποιες ώρες (χωρίς τρόπο να πέσει, χωρίς παπλώματα και μαξιλάρια κοντά στο μωρό κλπ κλπ), βάλε το μωρό σε ένα μάρσιπο όσο κυκλοφορείς στο σπίτι, παίξε μουσική, χρησιμοποίησε το καρότσι, ένα ρηλάξ ή καλαθούνα στο χώρο που βρίσκεσαι κλπ κλπ.

Οσο για τη βολτα, προφανώς μη βγείτε έξω με ντάλα ήλιο, αλλά όλες οι ώρες πλην του μεσημεριού είναι μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτο το βαλτε το για υπνο πριν νυσταξει, πως ακριβως το κανετε; οσες φορες δοκιμασα να τον νανουρισω ετσι καταληγαμε σε πολυ χειροτερο εκνευρισμο. 

Μέχρι να αρχίσω να καταλαβαίνω τα πρώιμα σημάδια νυστας όσες φορές προσπαθούσα να τον βάλω για ύπνο συνηθως ήταν πολύ αργά και πάθαινε υπερενταση. Δηλαδή, ενώ κουτουλουσε αρνιόταν να κοιμηθεί, γκρινιαζε, σαν να αποκτούσε αντοχή στην νυστα και αντιστεκόταν. Έτσι κατεληγα να κοιμιζω ώρες ή να περνά κατά πολύ η ώρα ύπνου του. 

   Όταν αντιλήφθηκα την μείωση δραστηριότητας, τα βαριά βλέφαρα και το χαρακτηριστικό "τριβω το αυτακι μου γιατί νυσταξα λίγο" που συνήθιζε ο μικρός μου ξεκινούσα την ρουτίνα ύπνου  κ ως επί των πλείστων κοιμοταν εύκολα.

  Σε μας λειτουργεί καλά κ το πρόγραμμα στον ύπνο. Δηλαδή, πλέον που είναι 16 μηνών τον βάζω για ύπνο κάθε πέντε ώρες. Όταν ήταν μικρότερος ο χρόνος που ήταν ξύπνιος ήταν λιγότερος, πχ 6 μηνών κοιμόταν καθε τρεις ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Κ εμείς ακριβώς 44 ημερών κ ακριβώς τα ίδια. Κουράγιο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Κρεβάτι με περιστρεφομενο. Βόλτες έξω με καρότσι. Ρηλαξ κ Μάρσιπο δεν θέλει να τα δει. 

Μόνο αγκαλιά κ να είμαι όρθια κ να περπατάω. Θα μεγαλώσουν κ θα ηρεμήσουν. Εγώ εκτός του ότι δεν έχω καμία βοήθεια έχω κ μια κόρη τριών χρόνων. Τρέλα. 

 

Αυτή τη στιγμή με το ένα χέρι γράφω κ με το άλλο τον κρατάω. 

 

Αργότερα θα αλλάξει. Έτσι ήταν κ η κόρη μ. 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mama_Anesti_ ρουτίνα ύπνου για τους γμερησιους; εκεί έχω πρόβλημα. στον βραδινό αποκοιμιέται πάλι χωρίς αγκαλιά αλλά με την παρέα μου. τη μέρα ομως δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει ετσι. ουτε με αγκαλια. κατι που κανω τον εκ ευριζει. κ οσο πιο νωρις το κανω τοσο χειροτερα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@Mama_Anesti_ ρουτίνα ύπνου για τους γμερησιους; εκεί έχω πρόβλημα. στον βραδινό αποκοιμιέται πάλι χωρίς αγκαλιά αλλά με την παρέα μου. τη μέρα ομως δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει ετσι. ουτε με αγκαλια. κατι που κανω τον εκ ευριζει. κ οσο πιο νωρις το κανω τοσο χειροτερα. 

Κοίτα, παλιότερα δεν εφάρμοζα ρουτίνα την μέρα. Βέβαια κοιμόταν 3 και αργότερα 2 φορές. Τώρα που κοιμάται μόνο μία φορά το μεσημέρι (και έπειτα από κάποια δυσκολία που αντιμετώπισα στο να χαλαρώσει) ακολουθώ τα ίδια βήματα με το βράδυ. Μην φανταστεις τίποτα περίπλοκο. Τον κάνω ένα μπανάκι, το οποίο το χρειάζεται μιας και ο καιρός ζέστανε και ιδρώνει, του λέω ένα παραμύθι και κοιμάται θηλαζοντας. 

  Το σημαντικό νομίζω είναι ή χαλάρωση. Δεν γίνεται ένα μωρό που παίζει ξαφνικά να μπει σε κατάσταση ύπνου. Ίσως στην δική σας περίπτωση να λειτουργησει μία βόλτα, ένα μασαζακι ή ενα σκοτεινό δωμάτιο. 

  

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι ακομα μικρος, 4 μηνων. τρωει τακτικα (πρωι καθε 2.3-3 κ απογευμα καθε 2 ωρες) κ πολυ στανταρ ωρες λογω φαρμακου. μεταξυ των πρωινων γευματων θελει υπνο οπωσδηποτε κ ας ειναι κ ενα τεταρτο. πχ τρωει 8; γυρω στις 9-9.30 το πολυ νυσταζει κ θελει κατι συντομο. αυτο συνηθως το εκανε στο κρεβατι του με νανουρισμα. παντα ειχαμε κλαμα πριν, αλλα τελευταια βλεπω οτι υποφερει με τις κινησεις μου. μπορω να τον βγαλω εξω με το καροτσι αλλα δν θελω να εξαρτηθει απο αυτο. μετα το επομενο γευμα κανει εναν μεγαλυτερο υπνο που γινεται με την πρωινη βολτα. μετα το μεσημεριανο γευμα επισης γινεται βολτα, καμια φορα με αυτοκινητο, που αν ειναιι βολτα με καροτςι ειναι καθαρα για να κοιμηθει, το ομολογω, κ να κοιμηθω λιγο κ εγω η να χαλαρωσω. ετσι μεχρι 4.30-5 απογευμα εχει κανει 2 μεγαλουτσικπυς υπνους, πανω απο ωρα, κ εναν συντομο. στον μεσημεριανο υπνο να πω την αληθεια με το που κουνηθει κουναω το καροτσι για να ξανακοιμηθει, τις αλλες ωρες οχι, τον αφηνω να ξυπνησει. το απογευμα κανει απλως εναν συντομο υπνακο ειτε πριν ειτε αμεσως μετα το γευμα των 6.30, παλι με καροτσι. Βασικα θελω να αποφυγω την πρωτη πρωινη εξοδο κ να μεινει μια επαφη με το νανουριςμα κ τον υπνο στο κρεβατι. επισης το σπιτι δν εχει χωρο για περα δωθε με καροτσι, βγαινω κατευθειαν εξω. μεγαλο πλεονεκτημα για το παιδι αλλα οσο ζεσταινει θα κανει τον μεσημεριανο υπνο απαγορευτικο αν δν κοιμαται αλλιως ή αν δν παμε με το αυτοκινητο. θα δοκιμασω το πιο ηπιο παιχνιδι το πρωι μηπως κ ετσι περαςει ευκολοτερα στην χαλαρωση. εχει ριξει κ τη δικη μου αυτοπεποιθηση η δυςκολια να τον κοιμισω στα χερια. ο μαρσιπος δν τον ενθουσιαζει πια (το ειχαμε χρηςιμοποιηςει ενα δεκαπενθημερο περιπου πριν απο 1 μηνα, πριν τον βαλουμε στο κανονικο καθιςμα του καροτςιου, γιατι στο αυγουλακι δν ηθελα να κοιμαται πολλη ωρα), αλλα για να ειμαι ειλικρινης ουτε εμενα ενθουσιασε για οικιακη χρηση. οποτε δν πιεζω για να μην το σιχαθει κ δν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε για εξω. Με μπλοκαρει κ το ασφυκτικο προγραμμα του φαρμακου. ειχα περασει κατι δασεις που νανουριζα επι μιση ωρα κ βαλε για να καταληξει να κοιμηθει ενα τεταρτο πριν απο την ωρα του φαρμακου, που του το δινω στον υπνο φυσικα, αλλα παντα με το ρισκο να ξυπνησει. η ακομα χειροτερα το πρωι μα τον κοιμιζω κ να κοιμαται τελικα μετα απο κλαμα κ σπαραγμο πραγματικα λιγο πριν την ωρα που πρεπεινα ξαναφαει. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2018 at 2:53 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Μέχρι να αρχίσω να καταλαβαίνω τα πρώιμα σημάδια νυστας όσες φορές προσπαθούσα να τον βάλω για ύπνο συνηθως ήταν πολύ αργά και πάθαινε υπερενταση. Δηλαδή, ενώ κουτουλουσε αρνιόταν να κοιμηθεί, γκρινιαζε, σαν να αποκτούσε αντοχή στην νυστα και αντιστεκόταν. Έτσι κατεληγα να κοιμιζω ώρες ή να περνά κατά πολύ η ώρα ύπνου του. 

   Όταν αντιλήφθηκα την μείωση δραστηριότητας, τα βαριά βλέφαρα και το χαρακτηριστικό "τριβω το αυτακι μου γιατί νυσταξα λίγο" που συνήθιζε ο μικρός μου ξεκινούσα την ρουτίνα ύπνου  κ ως επί των πλείστων κοιμοταν εύκολα.

  Σε μας λειτουργεί καλά κ το πρόγραμμα στον ύπνο. Δηλαδή, πλέον που είναι 16 μηνών τον βάζω για ύπνο κάθε πέντε ώρες. Όταν ήταν μικρότερος ο χρόνος που ήταν ξύπνιος ήταν λιγότερος, πχ 6 μηνών κοιμόταν καθε τρεις ώρες. 

 

Κυρία μαμά Ανέστη παίρνετε άριστα χιχι!!!

 

Άσε τις δουλειές στην άκρη @mmmenexe άσε τις δουλειές στην άκρη, κάνε μόνο τα απαραίτητα, ζήτα βοήθα αν κι από όπου μπορείς να ζητήσεις, πχ ένα φαγητό και πέσε με τα μούτρα στις αγκαλιές με το μωράκι σου και κοιμήσου μαζί του. Πάρε μάρσιπο και ξεκίνα βόλτες ή/και με καροτσάκι. Γκούγκλαρε για το τέταρτο τρίμηνο και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Να σου ζήσει!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αργησα λίγο @marakiz να αντιληφθω τα πρώιμα σημάδια. Περίμενα κ εγώ είτε να αρχίσει τα χασμουρητα ή να περάσουν πολλές ώρες για να κοιμηθεί καλύτερα οπως μου ελεγαν. Αυτά στο παιδί μ δεν λειτουργούν. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...