Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ελισάβετ πιο πολύ για σένα το έγραψα το κείμενο εδώ...πιστεύω να μας διαβάζεις στο noesi.gr ειδικά τώρα που μπορεί να σου αναλύσει τα περιστατικά αναλυτικά άτομο ενήλικο με αυτισμό !!! Εμένα μου λύθηκαν πάρα πολλές απορίες που ενώ είχα ρωτήσει παιδοψυχολόγους για το θέμα δεν μου έδωσαν ποτέ σαφή απάντηση σε αυτά !

Αφροδίτη αν το παιδακι όντως έχει κάτι πρωτα απόλα θα πρέπει οι γονείς να το ψάξουν, έπειτα θα έπρεπε να εφυστίσει την προσοχή των γονέων ο παιδίατρος που το παρακολουθεί και μετά οι δάσκαλοι στο σχολείο. Θέλω να πω ότι την υποψία θα πρέπει να την έχουν δει και εκφράσει πρωτα αυτοί, τώρα αν όλοι εμείς οι υπόλοιποι πουμε κάτι το μόνο που θα γίνει να μας κακοχαρακτηρίσουν και να μας αποφύγουν ή στην χειρότερη περίπτωση να τσακωθούμε με την οικογένεια!!! Ετσι έχει δυστυχώς η κατάσταση..7 χρόνια είναι πάρα πολλά για να πάνε χαμένα για το ίδιο το παιδί και είναι κρίμα!!! Η θέση σου είναι δύσκολη και τουκαθενος που βλέπει κάτι σε άλλο παιδακι και θέλει να παρέμβει για να το βοηθήσει.

Το μυαλό των ανθρώπων είναι ακόμη στενόμυαλο και παρεξηγεί έυκολα την κάθε πράξη μας ακόμη κιαν αυτή γίνεται με γνώμωνα την αγάπη!!! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελισάβετ πιο πολύ για σένα το έγραψα το κείμενο εδώ...πιστεύω να μας διαβάζεις στο noesi.gr ειδικά τώρα που μπορεί να σου αναλύσει τα περιστατικά αναλυτικά άτομο ενήλικο με αυτισμό !!! Εμένα μου λύθηκαν πάρα πολλές απορίες που ενώ είχα ρωτήσει παιδοψυχολόγους για το θέμα δεν μου έδωσαν ποτέ σαφή απάντηση σε αυτά !

Αφροδίτη αν το παιδακι όντως έχει κάτι πρωτα απόλα θα πρέπει οι γονείς να το ψάξουν, έπειτα θα έπρεπε να εφυστίσει την προσοχή των γονέων ο παιδίατρος που το παρακολουθεί και μετά οι δάσκαλοι στο σχολείο. Θέλω να πω ότι την υποψία θα πρέπει να την έχουν δει και εκφράσει πρωτα αυτοί, τώρα αν όλοι εμείς οι υπόλοιποι πουμε κάτι το μόνο που θα γίνει να μας κακοχαρακτηρίσουν και να μας αποφύγουν ή στην χειρότερη περίπτωση να τσακωθούμε με την οικογένεια!!! Ετσι έχει δυστυχώς η κατάσταση..7 χρόνια είναι πάρα πολλά για να πάνε χαμένα για το ίδιο το παιδί και είναι κρίμα!!! Η θέση σου είναι δύσκολη και τουκαθενος που βλέπει κάτι σε άλλο παιδακι και θέλει να παρέμβει για να το βοηθήσει.

Το μυαλό των ανθρώπων είναι ακόμη στενόμυαλο και παρεξηγεί έυκολα την κάθε πράξη μας ακόμη κιαν αυτή γίνεται με γνώμωνα την αγάπη!!! :?

 

Να σου πω ..θα θελα εστω..να δω αν ευσταθουν ολα αυτα...ή ειναι φαντασια μας (δεν ξερω ποια λεξη να χρησιμοποιησω)

Η αληθεια ειναι οτι αν δεν το ειχε πει ο αντρας μου να ψαχτω λιγακι παραπανω στο νετ (να διαβασω δλδ 5 πραγματα) ουτε θα το σκεφτομουν..δυστυχως ειχα την εντυπωση οτι ειναι ολα σοβαρες μορφες (αγνοια τελειως :( )

Η αληθεια ειναι οτι και οι ιδιοι εχουν προβληματιστει καποιες φορες (μετα απο ενα εντονο γεγονος ο μικρος ειχε καθησει σε μια γωνια και επι μιση ωρα κουναγε το κεφαλι του περα δωθε..και ο μπαμπας του ειχε σκασει και ειχε πει οτι εκανε σαν αυτιστικο.

Απο και υστερα ειχαν μιλησει μ εναν ψυχολογο (που τον ειχαν πετυχει τυχαια σε μια συναντηση σ εναν παιδικο σταθμο) και απ οτι ειχα πει ολα καλα.. :roll:

Βεβαια ισως να ξερουν (και να μην αποδεχονται :? ) και να μην θελουν να το μοιραστουν ??

Ισως....απλα εγω θα ηθελα να ενημερωθω ..ωστε να ειμαστε και εμεις πιο σωστοι απεναντη του (αλλα δεν ξερω τι θελει και πολλες φορες ..χωρις υπερβολη....φοβαμαι να κανω κατι αφθορμητο οπως σε καθε αλλο παιδακι που ξερουμε τοσο καλα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διαβάζω τακτικά το θέμα αυτό και καταρχάς ήθελα να σας πω πόσο θαυμάζω τους γονείς παιδιών με αυτισμό. Ειλικρινά το πρώτο συναίσθημα που μου έρχεται να εκφράσω είναι θαυμασμός.

 

Δεύτερον, πρόσφατα κάτι φίλοι άρχισαν να 'ανακαλύπτουν' ότι το παιδάκι τους είναι μάλλον αυτιστικό και προσφέρθηκα να τους βοηθήσω όσο μπορώ. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω -αφού φαντάζομαι έχετε ψάξει τα πάντα- που είναι καλύτερα να απευθυνθεί ένας γονιός που έχουν διαγνώσει στο παιδί του αυτισμό. Εννοώ αν ξέρετε, αν έχετε ακούσει ας πούμε ότι το τάδε κέντρο ή ο τάδε ειδικός είναι ο καλύτερος και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Περιμένω νεότερα μόλις βρείτε χρόνο!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας ο κάθε γονιός μόνος του ανακαλύπτει ποιο ιδιωτικό κέντρο είναι το κατάλληλο για το παιδί του!!! Ετσι γίνεται δύστυχώς!!! Επειδή δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, σχεδόν καμμια δεν μοιάζει με κάποια άλλη ακριβώς , ότι κάνει καλό στο ένα παιδί δεν σημαίνει ότι κάνει καλό και στο άλλο!!! Ακουγεται περίεργο ε;;; έτσι είναι... και το χειρότερο είναι πως μια ζωή είσαι στο ψάξιμο!!! Αν θα ταιριάξει το παιδί με τον θεραπευτή ειναι θέμα χημείας μεταξύ τους!!! :? Δεν ξερω να σας το περιγράψω καλύτερα!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρεπει να κάνει θεραπείες και να έχει την επίβλεψη παιδοψυχίατρου!!!

Ενας πολύ καλός που ανήκει στο σύστημα του ΕΣΥ, του δημόσιου φορέα υγέιας είναι ο κος Καμπάκος στην ΕΘΜΑ(ειδική θεραπευτική μονάδα αυτιστικών) στην Αθήνα στο Φάρο του Ψυχικού!!! Αυτός παρακολουθεί τα παιδάκια από την διάγνωση, που μπορεί να την κάνει και ο ίδιος, να συμβουλέψει τους γονείς ανά πασα στιγμή και από το τηλέφωνο, συστήνει σχολικό πλαίσιο, τι θεραπείες θα πρέπει να ακολουθήσει το κάθε παιδί, φτιάχνει τα χαρτιά για την πρόνοια για να πάρουν οι γονείς το επίδομα που δίνει το κράτος και δίνει τα χαρτιά και τις γνωματεύσεις που θα πρέπει να έχει το παιδί για να γραφτεί στο δημόσιο σχολείο και τα βλέπει μέχρι την ηλικία των 10-12 ετών, αν δεν κανω λάθος!!! Το κόστος της κάθε επισκεψης είναι 3 ευρώ όπως και σε κάθε δημόσιο νοσοκομείο και αν του κλείσετε ραντεβού σήμερα θα σας δει μέσα στον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει πμ ή και να ανατρέξει στις σελίδες του http://www.noesi.gr που θα βρει ένα σωρο πληροφορίες αλλά και μαρτυρίες άλλων γονέων, καθώς και εδώ: http://www.aspergerhellas.org/info-HealthOrg.html

http://www.autismhellas.gr και το τηλέφωνο της ΕΘΜΑ για να κλείσετε ραντεβού με το κο Καμπάκο είναι :2106728181-2, Μαραθωνοδρόμου 91 Ψυχικό

Link to comment
Share on other sites

..... Η αληθεια ειναι οτι και οι ιδιοι εχουν προβληματιστει καποιες φορες (μετα απο ενα εντονο γεγονος ο μικρος ειχε καθησει σε μια γωνια και επι μιση ωρα κουναγε το κεφαλι του περα δωθε..και ο μπαμπας του ειχε σκασει και ειχε πει οτι εκανε σαν αυτιστικο.

Απο και υστερα ειχαν μιλησει μ εναν ψυχολογο (που τον ειχαν πετυχει τυχαια σε μια συναντηση σ εναν παιδικο σταθμο) και απ οτι ειχα πει ολα καλα.. :roll:

Βεβαια ισως να ξερουν (και να μην αποδεχονται :? ) και να μην θελουν να το μοιραστουν ??

κάπου εκεί γύρω είναι η αλήθεια.............

 

 

.....

Ισως....απλα εγω θα ηθελα να ενημερωθω ..ωστε να ειμαστε και εμεις πιο σωστοι απεναντη του (αλλα δεν ξερω τι θελει και πολλες φορες ..χωρις υπερβολη....φοβαμαι να κανω κατι αφθορμητο οπως σε καθε αλλο παιδακι που ξερουμε τοσο καλα)

Να μην φοβάσαι να του φερθείς αφθόρμητα , είναι το καλύετρο που μπορείς να κάνεις.

Το παιδάκι μπορεί φαινομενικά να αντιδρασει άσχημα, μην τρομάξεις αλλά και μην επιμήνεις , δώστου λίγο χώρο και χρόνο και ίσως από μόνο του επιδιώξει επικοινωνία και συνενόηση.

Το πιο απλό πράμα που μπορείς να κάνεις είναι να του φερθείς φυσιολογικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρώτη φορά έγινε στη Αμερική δικαστήριο που εκδίκασε το κράτος και τα εμβόλαια υπεύθυνα για τον αυτισμό παιδιού και το αποζημίωσε για το υπόλοιπο της ζωής του!!!

(Εμας που είναι ίδια περίπτωση με το εμβόλαιο MMR που να παω να βρω το δίκιο μου ;;;; :evil: )

 

PUBLIC HEALTH

 

U.S. Concedes Vaccine - Autism Case

in Federal Court - Now What?

 

By David Kirby, The Huffington Post,

February 25, 2008 tinyurl.com/37sras

 

After years of insisting there is no evidence to link vaccines with the onset of autism spectrum disorder (ASD), the US government has quietly conceded a vaccine-autism case in the Court of Federal Claims.

The unprecedented concession was filed on November 9, and sealed to protect the plaintiff's identify. It was obtained through individuals unrelated to the case.

The claim, one of 4,900 autism cases currently pending in Federal "Vaccine Court," was conceded by US Assistant Attorney General Peter Keisler and other Justice Department officials, on behalf of the Department of Health and Human Services, the "defendant" in all Vaccine Court cases.

The child's claim against the government- that mercury-containing vaccines were the cause of her autism- was supposed to be one of three "test cases" for the thimerosal-autism theory currently under consideration by a three-member panel of Special Masters, the presiding justices in Federal Claims Court.

Keisler wrote that medical personnel at the HHS Division of Vaccine Injury Compensation (DVIC) had reviewed the case and "concluded that compensation is appropriate."

The doctors conceded that the child was healthy and developing normally until her 18-month well-baby visit, when she received vaccinations against nine different diseases all at once (two contained thimerosal).

Days later, the girl began spiraling downward into a cascade of illnesses and setbacks that, within months, presented as symptoms of autism, including: No response to verbal direction; loss of language skills; no eye contact; loss of "relatedness;" insomnia; incessant screaming; arching; and "watching the florescent lights repeatedly during examination."

Click here for entire story: tinyurl.com/37sras.

 

Full Text: Autism Vaccine Case: http://www.ageofautism.com/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΩ ΠΩΠΩ.......ανατρίχιασα. επιτέλους αποδεικνύεται αυτό που τόσο καιρό βροντοφώναζαν οικογένειες με παιδιά με αυτισμό, οι οποίες παρατήρησαν τα συμπτώματα μετά απο την χορήγηση εμβολίων των συνδυασμών αυτών...

... ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑΚΗ ΜΕΡΑ.. :( :( ... Αγγελική, πιστεύω ότι και εδώ, δεν θα αργήσουν να γίνουν αυτές οι υποθέσεις και να λυθούν δικαστικά.

Εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι που πρέπει να γίνει και εδώ, σίγουρα θα βρεθεί και κάποιος δικηγόρος ο οποιος να μην ζητάει αμοιβή απο σένα - .

Δεν ξέρω σε ποιόν θα πρέπει να απευθυνθεί - στην Εταιρεία παραγωγής των εμβολίων, στο κράτος,,, δεν ξέρω..

 

είναι ... τι να πω .. δεν έχω λόγια..

..δεν μπορώ να φανταστώ το πως αισθάνεστε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο και ειλικρινά πάγωσα σήμερα που διάβασα το απόσπασμα που έβαλε η angela. Angela ειλικρινά λυπάμαι για ότι συνέβη, καταλαβαίνω το θυμό σου, ελπίζω να βρεις το δίκιο σου σύντομα.

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη έρευνα να διαβάσω για περισσότερες λεπτομέρειες;

Ευχαριστώ.

Ώρες-ώρες πάντως τρελαίνομαι με το τι μπορεί να συμβεί. Είναι δυνατόν ένας γονιός να είναι τόσο ενημερωμένος προκειμένου να προλάβει το κακό; :roll: Αν είναι δυνατόν.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...

Angela μπράβο σου που δεν σταματάς ποτέ να ψάχνεις, να ενημερώνεσαι και να μας ενημερώνεις -δεν θα το ξεχνάς, ε? :) -

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλάδα είναι νωρίς ακόμη... είμαστε πολύ πίσω και έχουμε πολύ αγώνα ακόμη!!!

 

Αισθάνομαι δικαιωμένη, ότι το ένστικτο της μάνας τελικά πάντα έχει δίκιο κι ας μην έχουμε πτυχία και τέλειες γνώσεις ιατρικής :wink:

 

Εχω πολλά λινγκ σχετικά με τα εμβόλαια,αρκετά τα έχω βάλει και εδώ αλλά και στο noesi.gr, όποιος ενδιαφέρεται να του στείλω μερικά, αλλά είναι όλα στα Αγγλικά φυσικά!!!

 

Στην Αμερική έχει φτάσει το ποσοστό των παιδιών που πάσχουν από κάποιας μορφής αυτισμού 1 στα 94 και είναι η πλειοψηφία τους αγόρια.

Ενα είναι σίγουρο ότι ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που είναι εκ γενετής και ακόμη πιο ελάχιστες οι περιπτώσεις που είναι κληρονομικό.

Είναι η σύνχρονη επιδημία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...

Angela μπράβο σου που δεν σταματάς ποτέ να ψάχνεις, να ενημερώνεσαι και να μας ενημερώνεις -δεν θα το ξεχνάς, ε? :) -

 

Συμφωνώ και επαυξάνω

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Ελλάδα είναι νωρίς ακόμη... είμαστε πολύ πίσω και έχουμε πολύ αγώνα ακόμη!!!

 

Δυστυχώς είναι νωρίς αλλά αν δεν ψάχνουμε, αν δεν μάθουμε, αν δεν ενημερώσουμε, αν δεν κάνουμε τίποτα θα είναι πάντα νωρίς.

 

Ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις!

 

Αισθάνομαι δικαιωμένη, ότι το ένστικτο της μάνας τελικά πάντα έχει δίκιο κι ας μην έχουμε πτυχία και τέλειες γνώσεις ιατρικής :wink:

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες. Από καθαρή διαίσθηση, χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα ξεκίνησα πολύ αργά τα εμβόλια (αυτό σημαίνει μόνο μία δόση για τα περισσότερα εμβόλια, το πολύ δύο...) και τα περισσότερα έγιναν σε πολύ μεγάλη ηλικία για το παιδί (δεν έχει κάνει κανένα μη υποχρεωτικό εμβόλιο).

 

 

Στην Αμερική έχει φτάσει το ποσοστό των παιδιών που πάσχουν από κάποιας μορφής αυτισμού 1 στα 94 και είναι η πλειοψηφία τους αγόρια.

 

Αν δεν υπήρχε εξωγενής αιτία, δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση...

 

 

Ενα είναι σίγουρο ότι ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που είναι εκ γενετής και ακόμη πιο ελάχιστες οι περιπτώσεις που είναι κληρονομικό.

Είναι η σύνχρονη επιδημία

.

 

:?

Link to comment
Share on other sites

Για την Ελλάδα είναι νωρίς ακόμη... είμαστε πολύ πίσω και έχουμε πολύ αγώνα ακόμη!!!

 

Αισθάνομαι δικαιωμένη, ότι το ένστικτο της μάνας τελικά πάντα έχει δίκιο κι ας μην έχουμε πτυχία και τέλειες γνώσεις ιατρικής :wink:

 

Εχω πολλά λινγκ σχετικά με τα εμβόλαια,αρκετά τα έχω βάλει και εδώ αλλά και στο noesi.gr, όποιος ενδιαφέρεται να του στείλω μερικά, αλλά είναι όλα στα Αγγλικά φυσικά!!!

 

Στην Αμερική έχει φτάσει το ποσοστό των παιδιών που πάσχουν από κάποιας μορφής αυτισμού 1 στα 94 και είναι η πλειοψηφία τους αγόρια.

Ενα είναι σίγουρο ότι ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που είναι εκ γενετής και ακόμη πιο ελάχιστες οι περιπτώσεις που είναι κληρονομικό.

Είναι η σύνχρονη επιδημία.

 

Αγγελική μην ανησυχείς ο Νεκτάριος μας θα γίνει τελείως καλά .

Ίσως με περάσεις για τρελό ! ίσος και για φρενοβλαβή ακόμα , αλλά έχε πίστη στο θεό ! τότε μόνο γίνονται τα θαύματα !!

 

Θα σου πω μια ιστορία που έζησα με την γυναίκα μου !!

Η γυναίκα μου είναι σε χειρότερη κατάσταση από ..εμένα .

Και ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά (καλά αυτό είναι παλιό ) αλλά ούτε και αναπηρίες !!!

Κάτι ξέρω εγώ ααχαχαχα

 

Έχει επίσης μεγάλο βαθμό σκολίωσης , όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί όλοι μας έλεγαν πώς ίσος και να κινδύνευε η γυναίκα μου να πεθάνει !!

Πρέπει να σου πω πώς το τελευταίο κόκαλο του δεξιού θώρακα ακουμπούσε σχεδόν στην λεκάνη !!

Τότε ήταν που τρομοκρατήθηκα και εγώ ακόμα !ναι γιατί μεγάλωσα μέσα στα ιδρύματα και είδα πολλά !!

Δεν υπάρχει παιδικό νοσοκομείο και ίδρυμα που να μην πήγα !!μέχρι την Ελβετία έφτασα και έκατσα εκεί 2 χρόνια , τελείως μόνος , ΚΑΙ ? ΧΑΘΗΚΑ ? .

 

Και τώρα θα προσπαθήσω να σου εξιστορήσω το μαρτύριο που... τράβηξα με την γυναίκα μου ααχαχα , θα βάλλω στην κουβέντα μας και λίγο χιούμορ ! ελπίζω να γελάσεις λιγάκι !!

 

Εσείς η γυναίκες είστε περίεργες ότι θέλετε το.. θέλετε και πρέπει εμείς να το ….κάνουμε ααχαχα.

 

Έτσι και η γυναίκα μου ήθελε να γίνει μητέρα !! τι να έκανα ? ααχαχα

Αλλά παράλληλα και με όσα ακούγαμε εγώ είχα χεστεί επάνω μου με το …συμπάθιο ααχαχα.

Εκείνη δε ατάραχη στον ..κόσμο της ααχαχα.

 

Μια μέρα που είμαστε στο κρεβάτι μας και μετά από τα μπλα μπλα μπλα και μάτσα μούτσα (γιατί να το κρύψουμε άλλωστε )μου λέει !!! θέλω παιδάκι !! όπως καταλαβαίνεις… κάγκελο εγώ !!ααχαχα

 

Με έπρηξε σου λέω !! μέχρι που έφτασα στο σημείο να ρωτάω αν έχει προχωρήσει η επιστήμη και που !! να πάω να γεννήσω εγώ βρε αδερφέ !! αμααν !

 

Εγώ τότε !και μετά από μεγάλη κρεβατομουρμούρα τι να έκανα ? ενέδωσα!! όχι ότι δεν ήθελα βεβαίως βεβαίως , και επειδή πήγαινα ταχτικά στην Κεφαλονιά και στον Άγιο Γεράσιμο !!...... τι έκανα λες ?

 

Αποφάσισα να τα φορτώσω όλα στον Άγιο Γεράσιμο ααχαχαχα.

Γιατί ? τόσες λαμπάδες είχα ανάψει και μάλιστα του μίλαγα όταν πήγαινα στο μοναστήρι, και πάντα τύχαινε να έχουν ανοιχτώ το καπάκι που σκεπάζει το ιερό λείψανο .

 

Τι να έκανα και εγώ βρε Αγγελική ?έκανα δουλειά μου ααχαχα ,ενέδωσα και μάλιστα με την συγκατάθεση του Αγιου Γερασίμου .

 

Θα μπορούσα να σου γράψω περισσότερα και όλα αληθινά Αγγελική μου , αλλά φοβάμαι μήπως άθελα.. ρίξω την σελίδα , και δεν το θέλω ααχαχαχα

 

Τα παρακάτω για όσους δεν με παρακολουθούν ααχαχα

Πολλά φιλιά στον Νεκτάριο .

 

==================

 

Θέλω να πω διό λόγια ακόμα και θα σας αφήσω γιατί θαρρώ πώς σας κούρασα .

 

Θέλω με την ευκαιρία της γνωριμίας μας και σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα που ασχολήθηκα να πω.. κάτι ακόμα .

 

Η ευτυχία στη ζωή έρχεται με πολλούς τρόπους ! και πρέπει εμείς να μάθουμε να την αναγνωρίζουμε και να την εκτιμούμε .

 

Διάβασα για γονείς που έφεραν στον κόσμο παιδιά με κάποιο… πρόβλημα , μικρό η μεγάλο δεν έχει σημασία , εμείς ζήσαμε μέσα στην αναπηρία 60 χρόνια τώρα και εννοώ την γυναίκα μου και ..εμένα !

 

Κανένας μας δεν χάθηκε ! ενώσαμε της αναπηρίες μας και κάναμε ένα … θαύμα !!

 

 

Η γυναίκα μου και εγώ αρρωστήσαμε από πολιομυελίτιδα το 1954 , στην επιδημία που μάστιζε και την χώρα μας τότε !! και ήμασταν μόνο 2 χρονών .

 

Η γυναίκα μου γεννήθηκε και ήταν στην Κεφαλονιά τότε , και δεν την έβαζαν στο καράβι για να έρθει Αθήνα ! μήπως και ..αρρωστήσουν η επιβάτες και το πλήρωμα ! έμεινε αρκετό διάστημα εκεί και χειροτέρεψε η κατάσταση !!

Εγώ γεννήθηκα στην καβάλα και δεν με έβαζαν στο ..λεωφορείο και μετά μεγαλώνοντας δεν μας δέχονταν ούτε στα σχολειά !!

 

Σε τέτοιες εποχές ζήσαμε ..τότε , και δυστυχώς πολλά παιδιά χάθηκαν ..πέθαναν από την άγνοια και τον φόβο του κόσμου !! τότε .

Σήμερα πολλά παιδιά πεθαίνουν από την αδιαφορία και την εγκατάλειψη και ίσως Τώρα να είναι χειρότερα τα… πράγματα !!

 

Θέλω να τελειώσω λέγοντας πώς εμάς δεν μας ..έλαχε (έτυχε )ένα ανάπηρο παιδί !!

Στο παιδί μας.. έλαχε να έχει.. 2 ανάπηρους γονείς !

Ποιος τόλμησε να το ρωτήσει αργότερα πώς αισθάνθηκε και αισθάνεται για εμάς ??

Πώς αισθάνθηκε τότε και όταν κατάλαβε πως έχει 2 γονείς σε αναπηρικά καθίσματα με …ρόδες ?

 

Γνωρίζω επίσης ανάπηρους γονείς από κληρονομικό νόσημα , που δέχθηκαν και έφεραν στον κοσμώ ανάπηρο παιδί , με την ίδια πάθηση που είχαν η γονείς ,

 

 

Αυτά είχα να πω !! και σας αφιερώνω ένα ποίημα που έγραψα τότε μαζί με την γυναίκα μου ,για τον Ανδρέα μας , το παλικάρι μας !! που αξιωθήκαμε να το δούμε και φανταράκι !!

 

Σας ευχόμαστε ολόψυχα υγεία και ευτυχία , καμαρώστε το αγγελούδι σας όπως σας το έστειλε ..σήμερα ο θεός , το αύριο πάντα κρύβει ευχάριστες εκπλήξεις και ..θαύματα .

Με σεβασμό και εκτίμηση

 

Μαρία και Μωυσής

 

==============

 

Ανδρέα σε βαφτίσαμε , αντρίκειο ονοματάκι ,

******************************

Ανδρέα σε βαφτίσαμε , αντρίκειο ονοματάκι ,

είσαι για μας η άνοιξη , ο ήλιος τ αεράκι..

 

Ανάσα στα πνευμόνια μας , ζωή μες στην καρδούλα ,

φέρνεις το φως στη σκοτεινιά , δροσίζεις σαν βροχούλα .

 

Στο πρόσωπο είσαι ξανθό , και μπλε έχεις ματάκια,

και μια καρδούλα βάλσαμο , που διώχνει τα φαρμάκια .

 

Μαζί σου ατενίζουμε το φως και το σκοτάδι.

Μαζί σου ο κόσμος φαίνεται πολύχρωμο λιβάδι .

 

Να είσαι καλά Ανδρέα μου , κάθε χαρά και υγεία ,

και κάθε μέρα που περνά να αποκτάς σοφία .

 

Χρόνια να ζήσεις εκατό , και άμα θέλεις χίλια ,

και η ζωή σου νάναι γλυκειά , Σαν φίλημα στα χείλια ..

 

Να ασπρίσουν τα μαλάκια σου ,να γίνουν σαν βαμβάκι ,

και όλες η γκόμενες να λεν , τι σέξι γεροντάκι? .

ΜΩΥΣΗΣ

andreas2.gif

 

http://www.moysys.gr/forumw/index.php?topic=888

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Πείτε ό,τι θέλετε...

Σε όλους εσάς τους νεώτερους γονείς παιδιών με αναπηρίες ,που έχετε ήδη ξεκινήσει με αγωνία έναν δρόμο δύσβατο κι ανηφορικό, θέλω ταπεινά να στείλω ένα μήνυμα:

 

Δεν είμαστε τυχαίοι. Μας επέλεξε ο Θεός για τα δύσκολα. Η Αξιοπρέπεια, η Υπομονή, το Όραμα η Πίστη, η Ελπίδα, και η Αγωνιστικότητα είναι μοναδικές επιλογές, η ζωή μας είναι μονόδρομος... Ας την δεχτούμε, ας την αγαπήσουμε και ας αγαπηθούμε...

 

Όνομα

Λυγερή

 

http://noesi.gr/

 

http://noesi.gr/user/217

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μωυσή για το κουράγιο που μου δίνεις!!!

Και εγώ τις ελπίδες μου τις έχω ενεποθέσει στο Θεό και μόνο σε αυτόν!!!

Μακάρι να μας βοηθήσει όλους να χαρούμε την ζωή και να είμαστε ευτυχισμένοι και υγιείς όσο γίνεται.

 

Στην φωτογραφία παραπάνω φαντάζομαι είναι ο γιός σου ο Αντρέας ε;;;

Είναι ένας κούκλος το παλικάρι να τον χαίρεσε.

 

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μωυσή για το κουράγιο που μου δίνεις!!!

Και εγώ τις ελπίδες μου τις έχω ενεποθέσει στο Θεό και μόνο σε αυτόν!!!

Μακάρι να μας βοηθήσει όλους να χαρούμε την ζωή και να είμαστε ευτυχισμένοι και υγιείς όσο γίνεται.

 

Στην φωτογραφία παραπάνω φαντάζομαι είναι ο γιός σου ο Αντρέας ε;;;

Είναι ένας κούκλος το παλικάρι να τον χαίρεσε.

 

Αγγελική

 

Αγγελική μου το παιδάκι σου, ο γιός σου , ο Νεκτάριος, είναι ποιο όμορφος και μεγαλώνοντας θα τον καμαρώνεις περισσότερο .

Ναι ο Ανδρέας μας είναι .θα έβαζα αλλουνού φωτογραφία ? !!!!!!!!!

 

Έχε όλες τις ελπίδες σου στραμμένες στο θεό ,ακόμα και αν σε εγκαταλείψουν οι άνθρωποι ο θεός δεν θα σε εγκαταλείψει ποτέ , θα σου φανερώσει τους αγγέλους του που υπάρχουν χιλιάδες στη γη αρκεί εσύ να τους πιστέψεις .

 

Τι είναι το θαύμα Αγγελική μου ? δεν είναι η πίστη μας?

Να ελπίζεις και να πιστεύεις στο θαύμα .

Δίχως πίστη και ελπίδα δεν κατορθώνεις τίποτα στη ζωή ! εάν δεν πιστέψεις σε κάτι δεν μπορείς και να το δημιουργήσεις !! πρόσεξε γιατί και η ελπίδα δίχως πίστη καταντά ..Όνειρο απατηλό !!

 

Ελπίδα + πίστη = θαύμα !

 

Μια ελπίδα και μια πίστη.. μάς αξίωσε να χαιρόμαστε τώρα τον Ανδρέα μας !!

Και ένας άγγελος, από αυτούς που κυκλοφορούν δίπλα μας , και μας είναι άγνωστοι !!

Ένας γιατρός του κόσμου ! ένας άγνωστος , ερχόταν στο σπίτι συνέχεια και δεν πληρώθηκε ποτέ !! ξεγέννησε την γυναίκα μου ! έκανε καισαρική , και πλαστική επέμβαση στην τομή !! και τη πληρώσαμε ? τίποτα !!

ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ! ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΚΑΛΑ

Από εμένα για εσένα με αγάπη !! έγραφε η απόδειξη πληρωμής του !!!!

Ήταν νεαρός , ψιλός , και με πλούσια γκρίζα μαλλιά.

Μηνάς Τσιταμπάνης

Μαιευτήριο ΗΡΑ.. ( τότε )

 

Αυτόν ποιος μας τον έστειλε ?στην δύσκολη διάβαση της ζωής μας?

 

Με σεβασμό και εκτίμηση .

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Μ Π Ρ Α Β Ο!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

ΕΙΣΤΕ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, εσεις που με τοσα ζορια μεγαλωνετε τα παιδια σας με τετοιο ομορφο τροπο.

που ψαχνεστε για να βρειτε τον καλυτερο τροπο να τα πλησιασετε και να τους δωσετε κι αλλο...κι αλλο...κι αλλο, οσο μπορειτε.

ΒΑΛΤΕ ΜΑΣ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ σε ολους εμας που γκρινιαζουμε με το παραμικρο και με σχεδον τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι.

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ , και να ειστε παντα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μ Π Ρ Α Β Ο!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

ΕΙΣΤΕ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, εσεις που με τοσα ζορια μεγαλωνετε τα παιδια σας με τετοιο ομορφο τροπο.

που ψαχνεστε για να βρειτε τον καλυτερο τροπο να τα πλησιασετε και να τους δωσετε κι αλλο...κι αλλο...κι αλλο, οσο μπορειτε.

ΒΑΛΤΕ ΜΑΣ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ σε ολους εμας που γκρινιαζουμε με το παραμικρο και με σχεδον τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι.

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ , και να ειστε παντα καλα!

 

Ναι Nikole00 έχεις δίκιο , (ΕΙΣΤΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ) και σε ευχαριστώ θερμά για όσα μας γράφεις .

Και εσύ βεβαίως είσαι παλικάρι γιατί σε άγγιξε το θέμα και ασχολήθηκες , αφιέρωσες χρόνο σκορπώντας την αγάπη σου και αυτό …είναι παλικαριά .

 

------------------------

 

Η παλικαριά ξεκινά από την ψυχή μας , και δεν έχει σημασία αν το σαρκίδιο που κουβαλάμε είναι ψιλό λιγνό και όμορφο !! γιατί εμείς έτσι μάθαμε να μετράμε την παλικαριά δυστυχώς ( με το πόσο όμορφο είναι το παιδάκι μας , και τι ύψος έχει ).

 

Επίσης η κάθε οικογένεια από την στιγμή που αποφασίζει να κάνει ένα παιδάκι πρέπει να φερθεί παλικαρίσια γιατί και τα παιδιά γεννιούνται ..παλικάρια και ιδίως αυτά που γεννιούνται με κάποιο πρόβλημα .

 

Και θα σάς δώσω ένα παράδειγμα !!

Τι κάνουν τα μωράκια μόλις γεννηθούν? παίρνουν μια βαθιά ανάσα και κλαίνε , κλαίνε γιατί ακόμα δεν έμαθαν να ομιλούν !! αλλιώς θα μας έλεγαν εμείς ήρθαμε και από εσάς εξαρτάται το πόσο θα μείνουμε !! ναι από εμάς !!! από όλους μας .

 

Υπάρχει άνθρωπος που να μην ζητά αγάπη σήμερα ?υπάρχει άνθρωπος που να μην αναζητά στοργή και κατανόηση ? όταν σε ένα ζευγάρι υπάρχουν αυτά τότε και το παιδάκι τους θα ζήσει ευτυχισμένο .

 

Εάν εμείς ζούμε σε μια παλιοκοινωνία δεν φταίνε αυτά ,εάν εμείς δεν φροντίσαμε να τους εξασφαλίσαμε ένα ευτυχισμένο αύριο !! εάν εμείς δεν τους δώσουμε αγάπη και κάτι από την παιδικότητα που έχουμε καταπιεσμένη μέσα μας ..εκείνα θα υποφέρουν ..και σίγουρα θα φταίμε εμείς !!όχι τα αγγελούδια μας !!

 

Όταν αγοράζουμε την αγάπη με χρήματα , όταν συνάπτουμε σχέσεις μετρώντας αξιώματα , πιστωτικές κάρτες , και τραπεζικούς λογαριασμούς, τότε σίγουρα δεν θα υποφέρουμε μόνο εμείς ..αλλά και τα παιδιά μας.

 

Καθημερινά βλέπουμε τέτοια γεγονότα στα ΜΜΕ .

Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα αλλά δεν αξίζει ο ..κόπο.

 

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

 

ΜΩΥΣΗΣ

Άναψε φως στά… σκοτεινά .

Στο μαύρο δώσε χρώμα .

Και φτιάξε εσύ τον πίνακα .

Όσο διαρκεί το γιόμα .

MOYSYS

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...