Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. ;)

Ο Δημητράκης μου (3 χρ) πρόσφατα διαγνώστηκε με σημάδια ήπιας μορφής Δ.Α.Δ. τα οποία εκδηλώνονται ως διαταραχή ομιλίας και επικοινωνίας, χωρίς αλλα στοιχεία αυτισμού. κινητικά και σωματικά είναι πολύ ανεπτυγμένο παιδάκι, πολύ χαδιάρης και αγαπησιάρης, ποτέ δεν είχε τάση για απομόνωση και αν υπήρχαν κάποιες εμμονές ούτε που τις πρόσεξα.

Μόνο που δεν μιλούσε μέχρι τα 2, από τα 2 έως και τα 2.5 επικοινωνούσε αποκλειστικά μονολεκτικά και ύστερα ...άρχισε να επαναλαμβάνει ότι ακούει, πολλές φορές εντελώς άσχετα πράγματα, να απαντάει σε ερωτήσεις με ερωτήσεις (θέλεις χυμο; - θέλεις χυμό!), κλπ. Παρολο που καταλαβαίνει όλα όσα του λέω και εκτελεί όλες τις εντολές δύσκολα μπαίνει στο νόημα αφηρημένων θεμάτων (π.χ. απόστασης, χρόνου, παρουσίας ή απουσίας ατόμων). Δεν λεει ούτε το οχι ούτε το ναι. Λεει όμως "δεν θέλω", αλλά γενικά μπερδεύεται πολύ εύκολα όταν χρησιμοποιεί ρήματα και τα αποφεύγει.

Ο αναπτυξιολόγος εκτίμησε το νοητικό επίπεδο του παιδιού σαν υψηλό αλλά τόνισε ότι υπάρχει ένα θεματάκι, ένα εμπόδιο που δεν αφήνει τον Δημήτρη να κατανοήσει τους κανόνες της χρήσης της ομιλίας και να εκφραστεί με τον σωστό τρόπο.

 

εντάξ είπα θα το παλέψουμε, άρχισα να ψάχνω το θέμα, έστειλα τη γνωμάτευση του αναπτυξιολόγου στο ΙΚΑ, πήρα την σχετική απάντηση, έκλεισα ραντεβού σε λογοθεραπευτικό κέντρο, και διάβασα τόμους φυσικά. Όμως, κανένα βιβλίο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη ζωντανή επικοινωνία... ε.. επομένως...

 

Τι έχετε να πείτε περί του θέματος παιδιά; Παρόμοιες εμπειρίες / τρόποι επικοινωνίας / πρόοδος με λογο-εργο (θα ξεκινήσουμε από βδομάδα εμείς);;

 

Και κάτι άλλο - ξέρετε κάποιον καλό παιδοψυχίατρο στο χωριό μας;

 

έχω αναρτήσει κι αλλού ένα ποστ με αυτή την ερώτηση...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=116761

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...

 

άκυρο, η διάγνωση ΔΑΔ δεν ισχύει, είναι ειδική γλωσσική διαταραχή αυτό που έχει ο γιος μου

δεν έχει να κάνει με αυτισμό και αντιμετωπίζεται αποκλειστικά επικοινωνιακά, με λογοθεραπείες

 

 

καλά έκανα όμως και διάβασα αυτό το thread από την αρχή ως το τέλος. Υπάρχουν κάτι μηνύματα που επιβάλλεται να τα διαβάσουν όλοι οι γονείς ανεξαιρέτως

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολουσ.ο γιοσ μου ειναι 4 ετων με διαγνωσηΔΑΔ-PDD NOS.Η αναπτηξηολογοσ που τον παρακολουθη μασ ειπαι οτι ειναι σε πολυ ηπια μορφη,και οτι σε μερικα χρονια μπορει να αλλαξει και η διαγνωση,δηλαδη να βγει απο το φασμα.Σε αυτο συμφωνει και η λογοπεδικος.ο μικροσ μιλαει παραπολυ καλα [με αποκλισμο 5 μηνεσ απο την ηλικια του] παει παιδικο σταθμο,ειναι κοινωνικοσ,και γενικα ειναι ενα πολυ χαρουμενο παιδακι.κανει λογο/πεια, εργο/πεια, ειδικη αγωγη,και παει παρα πολυ καλα.αυτο που με ανυσηχη ειναι οτι μπορει να ρωτηση ξανα και ξανα το ιδιο πραγμα οχι γιατι δεν ξερει την απαντηση.θα ηθελα να ερθω σε επαφη με γονεισ που εχουν παιδακι με παρομοια στερεοτηπεια και τη εξελιξη μπορει να εχει αυτη.σταματαει καποια στιγμη??

Ευχαριστω πολυ:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ.ο γιοσ μου ειναι 4 ετων με διαγνωσηΔΑΔ-PDD NOS.Η αναπτηξηολογοσ που τον παρακολουθη μασ ειπαι οτι ειναι σε πολυ ηπια μορφη,και οτι σε μερικα χρονια μπορει να αλλαξει και η διαγνωση,δηλαδη να βγει απο το φασμα.Σε αυτο συμφωνει και η λογοπεδικος.ο μικροσ μιλαει παραπολυ καλα [με αποκλισμο 5 μηνεσ απο την ηλικια του] παει παιδικο σταθμο,ειναι κοινωνικοσ,και γενικα ειναι ενα πολυ χαρουμενο παιδακι.κανει λογο/πεια, εργο/πεια, ειδικη αγωγη,και παει παρα πολυ καλα.αυτο που με ανυσηχη ειναι οτι μπορει να ρωτηση ξανα και ξανα το ιδιο πραγμα οχι γιατι δεν ξερει την απαντηση.θα ηθελα να ερθω σε επαφη με γονεισ που εχουν παιδακι με παρομοια στερεοτηπεια και τη εξελιξη μπορει να εχει αυτη.σταματαει καποια στιγμη??

Ευχαριστω πολυ:wink:

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω ποιός γιατρός σας παρακολουθεί και με ποιά λογική σας κατευθύνει προς την έξοδο απο την ΔΑΔ. Ο μόνος λόγος που θεωρώ οτι μπορεί να το κάνει αυτό είναι γιατί δεν είναι βέβαιη οτι το παιδί παρουσιάζει αυτή τη διαταραχή. Επιστημονικά δεν έχει δοθεί λύση στο θέμα αυτό ακόμα και τα παιδιά καλύπτουν τις οποιεσδήποτε ελλήψεις τους μέσα απο τις θεραπευτικές συνεδρίες καθώς και ελαχιστοποιούν τις στερρεοτυπίες τους μέσα απο αυτές. Δε θέλω να σας τρομάξω σε καμία περίπτωση αλλά μήπως να συζητήσετε ξανά τις αμφιβολίες της γιατρού σας; για να γνωρίζετε που ακριβώς βαδίζετε. Απο ότι αναφέρετε ανησυχείτε μόνο για τις απαναλήψεις στο λόγο χωρίς αυτό να καθιστά ότι το παιδί έχει ΔΑΔ. Βέβαια δεν γνωρίζω για ποιό λόγο απευθυνθήκατε σε ειδικό και τί άλλο μπορεί να εμφάνισε το παιδί ως ανησυχητικό. Απλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η πιθανότητα να βγεί ένα παιδί απο το φάσμα!! Και εύχομαι πραγματικά μέσα απο τη ψυχή μου να μπορεί να γίνει πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο λογοσ που πηγαμε σε ειδικο ηταν γιατι ο μικροσ δεν μιλουσε μεχρι 2,5 χρονων,και ειχε καποιεσ χαραχτιριστηκες στερεοτηπειεσ τησ διαταραχησ οπως το να αναβοσβηνη τουσ διακοπτες,να ανοιγοκλεινη της πορτες.επισεις δεν ηθελε να παιζει με παιδακια,εκανε παραλληλο παιχνιδι,επαιζε με μερη παιχνιδιον και ακομα το κανει,μασ μιλαγε συνεχεια για της λαμπες.οι περισοτερεσ στερεοτηπειεσ εχουν σταματηση,αλλες συνεχειζουν με πολυ λιγοτερη ενταση. ξεκεινησαμε λογο/πεια και μετα απο 1 μηνα περιπου αρχισε να λεει λεξης,μεχρι σημερα οπου μιλαει κανονικα.απο εκει που δεν μιλαγε καθολου τωρα προσπαθουμε να οριοθετησουμε και την ομιλια του :lol:.

δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειμαστε στο φασμα στην ηπιοτερη μορφη της.σε αυτο συμφωνουν ολοι οι ειδικη που παρακολουθουν το παιδι,λογοθ/τρεια,παιδοψ/τροσ,αναπτηξηολογοσ[κ.γκολτσιου].ευχαριστω για την απαντηση zwaki:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα mikro thiriaki.παιδοψ/ατρο δεν ξερω.ξερω καταπληκτηκη λογοθ/πευτρεια.Και κατα την ταπεινη μου γνωμη και απο την εμπειρια που εχω με το δικο παιδακι να ξεκεινη οσο πιο νωρης λογο,εργο,και ειδικη αγωγη.θα δεις τρομερη εξελιξει!τουλαχιστον στην δικη μου περειπτωσει ειδα ενα αλλο παιδι,και αυτο το χρωσταω στην λογοθ/υτρεια μου η οποια εκτοσ απο εκπληκτικη επιστημονας ειναι πανω απο ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!μπορεισ να πασ στην οδο ηπειρου 17 στο κεντρο παιδοψ/κησ υγειεινησ, να περασεισ απο παιδοψ/ατρο για αξιολογηση,και εφοσον κρινουν οτι χρειαζεται να σου γραψουν λογο.εργο.και ειδικη αγωγη. Το ικα καλυπτη 200 ευρω για 20 λογοθ.και γυρο στα 50ευρω για εργο και ειδικη αγωγη. φιλια και ψυχραιμια;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα ούτε ένα καλώς όρισες. Καλώς μας ήρθες λοιπόν και εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!! Συνήθως ετσι γίνεται εκεί που δε σου λένε κουβέντα τα άτιμα μετά δε βάζουν γλώσσα!! Γερά ναναι ομως!!

Link to comment
Share on other sites

vanora καλησπερα.εχω εκπληκτηκη λογοθεραπευτρεια και πανω απο ολα ανθρωπο!και αναπτηξηολογο την κα.γκολτσιου φοβερη επιστημονας.Με τη

 

λογοθ/πεια ειδα τρομερη εξελιξει στο παιδι μου.Απο εκει που 2,5 χρονων

δεν μιλουσε καθολου,τωρα δεν σταματαει να μιλαει :lol:.

Οτι πληροφορεια χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.

 

 

φιλια και ψυχραιμια;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα ρε παιδια.ουφ παω να σκασω!τελικα εχει αποδειχτη η σχεση του MMR με τον αυτισμο?ειναι κατι που πραγματικα δεν θελω να πιστεψω,και ευχομαι να μην ειναι ετσι.

Εχω κανει και της δυο δοσης του εμβολιου στο γιο μου,και μενει αλλη μια. Τι να κανω?σκεφτωμαι να μη την κανω την 3η δοση.πειτε μου σας παρακλω την

αποψη σας.

ο γιοσ μου ειναι 4 ετων με διαγνωση πολυ ηπιας μορφης ΔΑΔ.Η παιδοψ/ατρος μας ειπαι οτι μεσα στην ατυχια μας ειμαστε τυχεροι γιατι τον εχει "χαιδεψη"η διαταραχη.Πειτε μου την γνωμη σας σχετικα με το εμβολιο.:confused:;)

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρε παιδια.επειδη μου ερχετε να ΣΚΑΣΩ,οντος εχει αποδεικτη η σχεση του ΜΜRμε τον αυτισμο?ο γιος μου ειναι 4 ετων,εχει διαγνωση ηπιασ μορφησ ΔΑΔ.Εχουμε κανει τησ δυο δοσης του εμβολιου και μενει η 3η.σκεφτωμαι να μη την κανουμε.πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας.δεν θελω να πηστεψω οτι το εμβολιο μπορει να ευθηνεται για την κατασταση του παιδιου μου!!!:mad:

 

 

 

Ευχαριστω πολυ:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με βάση τη λογική, αν είχε αποδειχθεί οποιαδήποτε σχέση το εμβόλιο θα είχε αποσυρθεί πάραυτα από το εμπόριο.

 

Επομένως μάλλον είναι προς διερεύνηση αν και κατά πόσο μπορεί να σχετίζονται. Και δε νομίζω να βγει απόφαση για πολλά χρόνια, όπως και για τόσα άλλα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι και εγω μητερα παιδιου με ΔΑΔ. Ο καταπληκτικος γιος μου ειναι 4 ετων και ψαχνω εδω και ενα χρονο ενα παιδικο σταθμο καταλληλο για το παι μου. Καπου που να δουν το παιδι μου σαν ανθρωπο και οχι σαν ευρω. Η αληθεια ειναι οτι ειμασταν μεχρι τωρα πολυ ατυχοι. Μενουμε δυτικα προαστεια αθηνας αλλα ειμαι διατεθειμενη να παω οπουδηποτε. Αν κανεις εχει κατι καλο να μου προτεινει θα ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βρεθει καποιος να μου απαντησει για τους παιδικους σταθμους θα ηθελα να σας πω λιγα λογια για την δικια μας ιστορια. Πριν απο 4 χρονια ηρθε στον κοσμο ο Αρης και μας γεμισε ευτυχια. Ηταν αυτο που λεμε αγγελουδι ξανθουλι με γαλανα ματακια επίσης πολυ χαδιαρης και ναζιαρης. Δεν χορταινα να τον κοιταζω. Οπως καταλαβαίνετε η περηφανια μας και το καμαρι μας στα υψη! Και το σπιτι μας καθε μερα γεματο απο φιλους και συγγενεις ολοι να θελουν να παιξουν με τον Αρη ! Ολα τελεια ολα φανταστικα μεχρι τους 16-18 μηνες οπου αρχισε να μας προβληματιζει το οτι δεν μιλουσε ακομα και το οτι δεν γυριζε στο ονομα του . Οχι οτι ξεραμε τι μπορει να σημαινει αυτο. Σε μια επισκεψη στον παιδιατρο ρωταμε γιατι δεν γυριζει στο ονομα του, χλωμιαζει ο γιατρος...και αρχιζει μια σειρα ερωτησεις " απομονωνεται και παιζει μονος; στριφογυριζει τις ροδες απο τα αυτοκινητακια; περπαταει στις μυτες των ποδιων του; κανει κουνια;... " μας φανηκαν τοσο περιεργες και ασχετες μεταξυ τους αυτες οι ερωτησεις αλλα και τοσο σχετικες με το παιδι μας. Δεν μας ειπε τιποτα παραπανω απο το να μην ανησυχούμε και να παρακολουθουμε την συμπεριφορα του. Παμε σπιτι, μπαινω ιντερνετ, πληκτρολογω συμπτωματα, χιλιαδες αποτελεσματα και ολα με την λεξη ΑΥΤΙΣΜΟΣ...ενοιωσα σαν να εφαγα μια γερη σφαλιαρα απο το χερι του Θεου! Η συνεχεια ειναι λιγο πολυ σε ολους γνωστη, αναπτυξιολογοι, παιδονευρολογοι, εξετασεις, κπιυ, κδαυ,θεραπειες,και παλι εξετασεις και ξανα μανα και δως του! Το ασχημο ειναι οτι σε ολο αυτον τον αγωνα ειχα να αντιμετωπισω και την κυρια Καταθλιψη που μου ψιθύριζε στο αυτι καθε βραδυ "παρε το παδι σου αγκαλια και πεσε απο την ταρατσα" . Ολο το βραδυ κλαματα και εφιαλτες, ολη τη μερα δουλεια και τρεξιμο με τον μικρο. Ολο αυτο κρατησε ενάμιση χρονο περιπου κατα την διαρκεια του οποίου βρεθηκαν στο δρομο μας πολλοι επιτηδιοι που ηθελαν να εκμεταλλευτουν και οχι να βοηθησουν (θεραπευτες, ιδιωτικοι παιδ. σταθμοι κτλ) οσπου πριν απο μερικους μηνες γνωρισαμε μια καταπληκτικη εργοθεραπευτρια που μας εχει αλλαξει την ζωη.Τωρα βλεπουμε για πρωτη φορα βελτιωση στο παιδι αλλα και πως γινεται η σοβαρη δουλεια. Αν την ειχαμε γνωρισει νωριτερα...αν...αν...τελωσπαντων! Ααααα εντω μεταξυ για ποτε εχουν εξαφανιστει και φιλοι και συγγενεις ακομα και οι γονεις μας και τα αδερφια μας με ενα μαγικο σχεδον τροπο!!!

Και λιγα λογια δεν τα λες αυτα !!! Συγνωμη αν κουρασα , ηθελα σε καποιον να τα πω...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ΜΜR , επειδή το χω ψάξει πολύ με τα εμβόλια. Συνήθως όπως λέει η κοπέλα παραπάνω ο αυτισμος θα διαγνωστεί στους 16 περίπου μήνες του παιδιού. Ειναι η περίοδος που θα πρέπει το παιδί ( ίσως κ νωρίτερα) να γυρνάει στο όνομα του, να αντιδράει σε ερεθίσματα κτλ κτλ. Οι 16 μήνες ειναι κ η πρώτη δόση του MMR. Οτανλοιπόν ένα παιδάκι έχει κάνει το εμβόλιο κ ανακαλύπτονται κ τα συμπτώματα του αυτισμού πολλοί τα συνδέουν. Αν κορίτσια είχε τέτοιες παρενέργειες, δεν θα επέμεναν τοοοοοοσο να το κάνουμε στα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Joal καλησπέρα!!

Η περίπτωσή σου μου θυμίζει την δική μου. Ο Γιαννάκης μου είναι 4 χρονών ένα υπέροχο απίστευτο παιδάκι και εδώ και έναμιση χρόνο έχουμε διάγνωση ΔΑΔ. Περάσαμε όλα τα στάδια που περιγράφεις. Πόσους και πόσους γιατρούς, πόσα κέντρα, μια ωραία αντιδραστική κατάθλιψη....Αυτο το "γιατί" ακόμα με βασανίζει...

Έχουμε κάνει προόδους, μικρά μικρά βηματάκια και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.. Λόγο δεν έχουμε ακόμα καθόλου, συνεννοούμαστε με νοήματα και τώρα αρχιζουμε να δουλεύουμε το σύστημα PECS.

Πηγαίνουμε για δεύτερη χρονιά σε τυπικό παδικό σταθμό στην Καλλίπολη (μένουμε Κερατσίνι). Ο παιδικός είναι αρκετά καλός όχι τόσο σαν χώρος, όσο οι άνθρωποι που τον έχουν και δουλεύουν εκεί. Κάνουμε πάλι φέτος την τάξη του προ-προνηπίου και κάνουμε παράλληλη στήριξη. 2 φορές την εβδομάδα έχουμε λογοθεραπείες και εργοθεραπείες και κάθε Παρασκευή κάνουμε κολύμβηση (εργοθεραπευτική). Έχω θετική σκέψη ότι όλα θα πάνε καλά!!! (το ελπίζω και το εύχομαι δηλαδή).

Όσο για αυτό που λες για τους φίλους...φαίνεται ξεκάθαρα ποιος είναι δίπλα σου στις δύσκολες στιγμές!!! Ευτυχώς οι γονείς μου και τα αδέρφια μου με υποστηρίζουν οικονομικά και ψυχολογικά, άλλοι πάλι συγγενείς και φίλοι με έχουν τελείως απογοητεύσει. Έχω βγάλει πολλούς από την ζωή μου!! Black list!!!

Νομίζω ότι όλοι οι γονείς αυτιστικών παιδικών είναι σουπερ ήρωες, δεν είναι εύκολο πράγμα. Καλή δύναμη σε όλους!!!

line_m121_beg_boy_time_1223956800_text_cf20ecf0efecf0e9f1dceaeff220ece1f220e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

Joal καλησπέρα!!

Η περίπτωσή σου μου θυμίζει την δική μου. Ο Γιαννάκης μου είναι 4 χρονών ένα υπέροχο απίστευτο παιδάκι και εδώ και έναμιση χρόνο έχουμε διάγνωση ΔΑΔ. Περάσαμε όλα τα στάδια που περιγράφεις. Πόσους και πόσους γιατρούς, πόσα κέντρα, μια ωραία αντιδραστική κατάθλιψη....Αυτο το "γιατί" ακόμα με βασανίζει...

Έχουμε κάνει προόδους, μικρά μικρά βηματάκια και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.. Λόγο δεν έχουμε ακόμα καθόλου, συνεννοούμαστε με νοήματα και τώρα αρχιζουμε να δουλεύουμε το σύστημα PECS.

Πηγαίνουμε για δεύτερη χρονιά σε τυπικό παδικό σταθμό στην Καλλίπολη (μένουμε Κερατσίνι). Ο παιδικός είναι αρκετά καλός όχι τόσο σαν χώρος, όσο οι άνθρωποι που τον έχουν και δουλεύουν εκεί. Κάνουμε πάλι φέτος την τάξη του προ-προνηπίου και κάνουμε παράλληλη στήριξη. 2 φορές την εβδομάδα έχουμε λογοθεραπείες και εργοθεραπείες και κάθε Παρασκευή κάνουμε κολύμβηση (εργοθεραπευτική). Έχω θετική σκέψη ότι όλα θα πάνε καλά!!! (το ελπίζω και το εύχομαι δηλαδή).

Όσο για αυτό που λες για τους φίλους...φαίνεται ξεκάθαρα ποιος είναι δίπλα σου στις δύσκολες στιγμές!!! Ευτυχώς οι γονείς μου και τα αδέρφια μου με υποστηρίζουν οικονομικά και ψυχολογικά, άλλοι πάλι συγγενείς και φίλοι με έχουν τελείως απογοητεύσει. Έχω βγάλει πολλούς από την ζωή μου!! Black list!!!

Νομίζω ότι όλοι οι γονείς αυτιστικών παιδικών είναι σουπερ ήρωες, δεν είναι εύκολο πράγμα. Καλή δύναμη σε όλους!!!

 

Δεν έχω προσωπική εμπείρια αλλά ήθελα τόσο πολύ να σας πω το πόσο συμφωνώ και εγώ με την τελευταία σου φράση. Πάντα όταν έβλεπα γονείς με "ιδιαίτερα" παιδιά, σίγουρα δεν τους ζήλευα για αυτό που τους έτυχε αλλά σας ζήλευα τόσο πολύ για την δύναμη ψυχής που έχετε... Μπράβο σας κορίτσια που προσπαθείτε τόσο πολύ για τα παιδάκια σας και όσοι δεν σας υποστηρίζουν (συγγενείς-φίλοι), αυτοί χάνουν.... τα παιδιά σας έχουν να μας διδάξουν τόσα πολλά (και σε γονείς και σε παιδιά)... Για το μόνο που λυπάμαι είναι ότι η χώρα μας δεν έχει μεριμνήσει καθόλου για την σωστή καθοδήγηση των γονιών, με σωστούς γιατρούς, για να μην χάνεται τόσο πολύτιμος χρόνος. Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας και πραγματικά.... σαν γονιός....... μπράβο σας

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μεχρι να βρεθει καποιος να μου απαντησει για τους παιδικους σταθμους θα ηθελα να σας πω λιγα λογια για την δικια μας ιστορια. Πριν απο 4 χρονια ηρθε στον κοσμο ο Αρης ...
Aγαπητή μου η ιστορία σας όπως και οι περισσότερες εδώ μέσα μοιάζουν λίγο ως πολύ. Εγώ έπιασα να ξανά γράψω μετά από πολύ πολύ καιρό μιας κι εμείς έχουμε Άρη !!!!

Ο Άρης που σήμερα είναι στα 16,5 χρόνια του και μας τρελένει με το κάθε βήμα προόδου που κάνει !!!

Η ιστορία του βρίσκεται ακριβώς στην αρχή αυτού του θέματος πίσω στο 2005 νομίζω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας για το πώς είναι ο Άρης τώρα. Συνήθως για αυτιστικά παιδιά ακούς μέχρι να πάνε δημοτικό, μετά είναι σαν να εξαφανίζονται. Καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ο μικρούλης μου, 2 ετών διαγνώστηκεμε διαταραχή λόγου και επικοινωνίας αλλά με καλή δεικτικη ικανότητα.

Η αναπτυξιολογος μας σύστησε ενα κκέντρο για εργοθεραπειες στο Χαλάνδρι. Λέγεται Ηλιαχτίδα.

Το ξέρει κάποια μαμα; Είναι καλό;

 

Τι ακριβώς είναι αυτό που του βρήκαν;

Αν μπορει κάποια μανούλα να βοηθήσει γιατί έχω πάθει πανικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πες μας για το πώς είναι ο Άρης τώρα. Συνήθως για αυτιστικά παιδιά ακούς μέχρι να πάνε δημοτικό, μετά είναι σαν να εξαφανίζονται. Καλό είναι να ξέρουμε τι γίνεται μακροπρόθεσμα.

Καλησπέρα.

Για την ώρα μπορώ να σου παραθέσω μερικά βίντεο όπου μπορείς να δεις τον Άρη σε δραστηριότητες που έχει καταχτίσει.

Τις θεωρώ πολύτιμες, μιας και αποτελούν καλά διαλείματα στην καθημερινότητα του .

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ωραία τα βιντεάκια του Άρη! Με το δίκιο σας τον χαίρεστε.

 

Τα είχα δει τα βίντεο από τότε που τα έβαλες, δεν ξέρω γιατί δεν είχα απαντήσει... το κάνω τώρα έστω και με καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...