Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μας εκαναν διαγνωση για τον μικρο μου, Ηπιος αυτισμος, (δυσκολια επικοινωνιας και κοινωνικης συνδιαλαγης )

Μα τι διαφορα εχει ο ηπιος αυτισμος απο τον αυτισμο?

Υπαρχει κανενας με παρομοια διαγνωση?

Δεν ξερω απο που να αρχισω..... εχω χασει την γη κατω απο τα ποδια μου.

 

Πρεπει να ζητησω και δευτερη γνωμη γιατρου?

Να ξεκινησω λογοθεραπειες, οπως μας συμβουλεψε?

 

 

Ευχαριστω

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολύ αλλα θα ηθελα και συμβουλη απο καποιο γονιο που ειχε το αναλογο προβλημα με το κοριτσακι του.

Καλημερα η Δαφνη (ΔΑΔ) ειναι 5 και ακομα αντιμετωπιζουμε το προβλημα βεβαια εχει συμφιλωθη με το γιο-γιο και την ημερα συνηθως φοραει βρακακι δεν μας ειδοποιει στα τσισα ουτε παει μονη της εχω καταλαβη οτι με την τηρηση μιας σταθερης ρουτινας θα το ξεπερασουμε σιγα σιγα επιμονη και υπομονη καλο κουραγιο.

 

Μας εκαναν διαγνωση για τον μικρο μου, Ηπιος αυτισμος, (δυσκολια επικοινωνιας και κοινωνικης συνδιαλαγης )

Μα τι διαφορα εχει ο ηπιος αυτισμος απο τον αυτισμο?

Υπαρχει κανενας με παρομοια διαγνωση?

Δεν ξερω απο που να αρχισω..... εχω χασει την γη κατω απο τα ποδια μου.

 

Πρεπει να ζητησω και δευτερη γνωμη γιατρου?

Να ξεκινησω λογοθεραπειες, οπως μας συμβουλεψε?

 

 

Ευχαριστω

Βρες την γη κατω απο τα ποδια σου και προχωρα διαβασε για τον αυτισμο να παρεις μια εικονα στο ιντερνετ υπαρχει μπολικο πραμα,πιστευω οτι στο αττικο νοσοκομειο υπαρχει καλη παιδοψυχιατρικη μοναδα οπου αλλου και να απευθυνθης κλεισε και εκει ενα ραντεβου καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Μας εκαναν διαγνωση για τον μικρο μου, Ηπιος αυτισμος, (δυσκολια επικοινωνιας και κοινωνικης συνδιαλαγης )

Μα τι διαφορα εχει ο ηπιος αυτισμος απο τον αυτισμο?

Υπαρχει κανενας με παρομοια διαγνωση?

Δεν ξερω απο που να αρχισω..... εχω χασει την γη κατω απο τα ποδια μου.

 

Πρεπει να ζητησω και δευτερη γνωμη γιατρου?

Να ξεκινησω λογοθεραπειες, οπως μας συμβουλεψε?

 

 

Ευχαριστω

 

 

Kαλη μου baboukis ο αυτισμος δεν ειναι μια διαταραχη. Ειναι αυτο που λενε φασμα δηλαδη καλυπτει ενα ευρος απο χαρακτηριστικα αλλα πιο σοβαρα και αλλα σε πιο ηπια μορφη .οπως επισης και καποια συνδρομα που ανηκουν και αυτα στο αυτιστικο φασμα.

Αν θελεις πληροφοριες δες και εδω.

http://www.specialeducation.gr/files/dokimia_epimorfoshs.pdf

 

Αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι οπωσδηποτε να αρχισετε με το παιδι προγραμμα πρωιμης παρεμβασης. Εισαι πολυ τυχερη που το καταλαβες οσο το δυνατον νωριτερα και ετσι το παιδι μπορει να παρακολουθησει εξατομικευμενο προγραμμα ειδικης αγωγης σε καποιο κεντρο. Το ταμειο σου μπορει να σου γραψει θεραπειες και ετσι να πληρωνεις μονο καποιο ποσοστο. Αν σε ενδιαφερει ξερω καποιο κεντρο στη Θεσσαλονικη που η υπευθυνη ειναι καταπληκτικη παιδοψυχολογος-ειδικη παιδαγωγος με διδακτορικο, διδασκει στο πανεπιστημιο, εχει γραψει βιβλια για τον αυτισμο. Την ξερω προσωπικα γιατι ημασταν συμφοιτητριες και ειναι καταπληκτικη κοπελα. Δε σου στελνω το ονομα για να μη φανει διαφημιση. Αν θελεις σου στελνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

...καλησπερα...κι η δικη μας ιστορια...εδωhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42964

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mε πολύ χαρά θέλω να σας δείξω τα κατορθώματα του Άρη σε πρόσφατους αγώνες κολύμβησης που πήρε μέρος .

O Άρης είναι με το μπλε σκούρο σκουφάκι και μαγιό.

 

 

 

th_MOV03184.jpg

 

 

th_MOV03174.jpg

 

 

th_MOV03175.jpg

 

Επόμενο στόχος τα special olympics :-D

Link to comment
Share on other sites

Mε πολύ χαρά θέλω να σας δείξω τα κατορθώματα του Άρη σε πρόσφατους αγώνες κολύμβησης που πήρε μέρος .

O Άρης είναι με το μπλε σκούρο σκουφάκι και μαγιό.

 

 

 

th_MOV03184.jpg

 

 

th_MOV03174.jpg

 

 

th_MOV03175.jpg

 

Επόμενο στόχος τα special olympics :-D

 

μπραβο...χιλια μπραβο για το παληκαρι σας,κ για σας.....

εχω παρει απειρες φορες κουραγιο με την ιστορια σας,εχω δακρυσει κ συγκινηθει κ σημερα ειναι μια ακομα φορα,ακριβως επειδη εχω ερθει στην ιδια θεση...

φανταζομαι τη χαρα σας καθε φορα που πετυχαινετε κατι τετοιο...

εμεις ειμαστε μικρουληδες ακομα,αλλα παιρνω βαθια ανασα απο τη δικη σας εξελιξη κ θαρρος να προχωρησω.

κανουμε κι εμεις κολυμβητηριο,οχι επαγγελματικα ακομα αλλα του αρεσει πολυ κ αν του χρονου μας το επιτρεψει ο χρονος του θ ασχοληθουμε ακομα πιο συστηματικα.λεει οτι του αρεσει κ σιγουρα βοηθαει τη δυσπραξια μας (η μια επιλ.κριση μας αφησε ενθυμιακι κ δεν λειτουργουν τα χερακια του επαρκως,αλλα με σαφη βελτιωση με τον καιρο κ την ασκηση-εργοθεραπεια φυσικα.

θα ηθελα αν γνωριζετε πληροφοριες σχετικα,να μου στειλετε με πμ καποιο κολυμβητηριο κλπ που θα μπορουσα ν απευθυνθω...αυτη τη στιγμη πηγαινουμε στον πανιωνιο,οχι για εξειδικευμενο προγραμμα,αλλα επειδη εχω δει οτι του εχει κανει παρα πολυ μεγαλο καλο (κυριως αισθητηριακα που ειχαμε κ τεραααστιο θεμα) θα ηθελα να το ψαξω περισσοτερο

ευχομαι κ εισ ανωτερα,να τον δουμε χρυσο παραολυμπιονικη (που πιστευω οτι εχει περισσοτερη αξια απο τον απλο ολυμπιονικη) κι ακομα παραπανω κ παντα τετοια.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ , η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε να κρύψουμε την χαρά μας :cool::cool::D:D

theolvas o Άρης δεν κάνει τίποτα περισσότερο από τρεις φορές την εβδομάδα κολύμπι 40 λεπτών. Η διαφορά είναι στο ότι κολυμπά εδώ και 7~8 χρόνια συνεπέστατα χειμώνα καλοκαίρι βρέξει χιονίσει. Κανένα ειδικό πρόγραμμα λοιπόν απλά τον μαθαίνουν να κολυμπά καλύτερα και καλύτερα.

Οι αγώνες που πέρνει μέρος είναι 2~3 που γίνονται κάθε χρόνο , και οι οποίοι γίνονται για να πέρνουν μέρος τα παιδιά και να χαίρονται και οι γονείς :)

 

Τελικά , μετά και τους τελευταίους αγώνες είδαμε πως ο Άρης έχει πλέον μεγάλη διαφορά από την συνήθη ανταγωνισμο κι έτσι λέμε να χτυπήσουμε την πόρτα στα Special Olympics.

ΠΡΟΣΟΧΗ , άλλοι είναι οι παραολυμπιακοί και άλλα τα σπεσιαλ ολυμπικς.

παραολυμπιακοί = κινητική υστέρηση

σπεσιαλ ολυμπικς = νοητική υστέρηση.

 

Αν έχετε τον χρόνο , μην στερείτε από τα παιδιά μια τέτοια δραστηριότητα.

Είναι η φθηνότερη και η καλύτερη - μακράν - ενασχόληση που μπορούν να πάρουν μέρος.:idea:

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε τέλειος είναι ο Αρης, μπραβο του!!!

Βουρ για τους σπεσιαλ ολυμπιγκς τώρα και ειμαι σίγουρη οτι θα πάρει και βραβείο.

Πολυ χαρηκα για τα τοσο ευχαριστα νέα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

...το ιδιο δηλ που κανει κι ο δημητρης 3 φορες απο 1 ωρα περιπου...

μου ειχε πει καποιος οτι χρειαζεται ειδικος προπονητης κ πισινα καποιων προδιαγραφων..προς το παρον παρακολουθει το προγραμμα του παιδικου που πηγαινει (με τυπικης αναπτυξης παιδακια) στο οποιο τα πηγαινει παρα πολυ καλα,κ εχω σκοπο του χρονου αναλογα με το χρονο,να βρω καποιο προγραμμα που θα μπορουσε να κανει μαζι με την αδελφη του (γιατι ειμαι κ πολυτεκνη κ πρεπει να τα συνδυαζω ολα.αφου μου λες οτι δε χρειαζομαι ειδικο προπονητη (γιατι στο σχολειο μου λεν οτι τα παει καλα,αλλα δεν μου επιτρεπουν να ελεγξω η ιδια) θα ειναι ολα πιο ευκολα.

ειναι ενα αθλημα που του αρεσει κ εχω δει τεραστια διαφορα σε ολες τις αποψεις απο τοτε που ξεκινησε...

δεν ηξερα οτι υπαρχει διαχωρισμος κινητικης κ νοητικης υστερησης στις ολυμπιαδες...(εχω πολλα να μαθω ακομα)

η τεραστια διαφορα του αρη απο τους ανταγωνιστες του ειναι ολοφανερη...

χιλια μπραβο!!!

κι ευχαριστω που μου ανοιγεις τα ματια.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δάκρυσα από συγκίνηση, σα να έβλεπα το δικό μου παιδί...

 

Και ακόμα πιο πολύ συγκινήθηκα γιατί άκουσα να φωνάζουν το όνομα του από την κερκίδα...

 

Ως παλιά κολυμβήτρια ξέρω το συναίσθημα να σε εμψυχώνουν από την κερκίδα...Επίσης, ως παλιά κολυμβήτρια, το στυλ του είναι κα-τα-πλη-κτι-κό. Μπορεί να καταφέρει πολλά περισσότερα, απλά επειδή "έχει" την τεχνική-δεν την έχουν όλοι!Και εις ανώτερα λοιπόν!!!Φαντάζομαι του το λέει και ο προπονητής αυτό...

 

Όσο για αυτό

Τελικά , μετά και τους τελευταίους αγώνες είδαμε πως ο Άρης έχει πλέον μεγάλη διαφορά από την συνήθη ανταγωνισμο κι έτσι λέμε να χτυπήσουμε την πόρτα στα Special Olympics.

ΠΡΟΣΟΧΗ , άλλοι είναι οι παραολυμπιακοί και άλλα τα σπεσιαλ ολυμπικς.

παραολυμπιακοί = κινητική υστέρηση

σπεσιαλ ολυμπικς = νοητική υστέρηση.

 

ευχαριστώ που το διευκρίνισες, δεν το γνώριζα....Θα τα πάει περίφημα, είμαι σίγουρη!!!

 

(δεν έτυχε ποτέ να ξαναμιλήσουμε, αλλά παρακολουθώ την ιστορία σας και πάντα συγκινούμαι...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Theolvas η καλύτερη περίπτωση είναι οι προπονητές στο κολυμβητήριο να έχουν εξειδίκευση και στην ειδική αγωγή.

Η κοπέλα που ασχολείτε μαζί του μας είπαν ότι έχει. Εγώ ποτέ δεν το έψαξα , αλλά βλέπω πως κάτι ξέρει και αυτό μου ήταν αρκετό στην αρχή. Στην πορεία είδα πως και η ίδια μαθαίνει από εμάς και από τον Άρη.

Αν βλέπεις ότι ασχολούνται με το παιδί σου και δεν το αφήνουν απλά να επιπλέει , τότε είσαι σε καλό δρόμο. Δεν μένει παρά με τον χρόνο να φανούν τα αποτελέσματα............απλά θέλει επιμονή και συνέπεια.

 

babystar oι φωνές είναι από τα ξαδέλφια του την μητέρα του αλλά και από ανθρώπους αγνώστους σε εμάς οι οποίοι τον γνωρίζουν ως φυσιογνωμία μετά από τοσο καιρό στο κολυμβητήριο. Όλοι αυτοί χαίρονται , και το βλέπω στο πρόσωπο τους που τα πάει τόσο καλά.

 

Η συμμετοχή στα σπεσιαλ ολύμπικς ( που θα γίνουν το 2011 ) ίσως κολλήσει στο γεγονός ότι τα παιδιά με αυτισμό δεν έχουν και απαραίτητα χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Άρα θεωρητικά δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Βέβαια πάρα πολλοί με παιδιά αυτιστικά ζητούν και πέρνουν από τις αρμόδειες υγειονομικές αρχές χαρτί με νοητικό δυναμικό χαμηλό έτσι ώστε να πέρνουν ένα καλύτερο επίδομα από την πρόνοια. Αυτή είναι μια συνήθης πρακτική ( που την γνωρίζουν όλοι ) έτσι ώστε οι οικογένειες να βοηθηθούν περισσότερο............μιας και η όλη κατάσταση για τον αυτισμό είναι στον αέρα και ο νόμος δεν μας καλύπτει επαρκός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babystar oι φωνές είναι από τα ξαδέλφια του την μητέρα του αλλά και από ανθρώπους αγνώστους σε εμάς οι οποίοι τον γνωρίζουν ως φυσιογνωμία μετά από τοσο καιρό στο κολυμβητήριο. Όλοι αυτοί χαίρονται , και το βλέπω στο πρόσωπο τους που τα πάει τόσο καλά.

 

.

Mε το παραπάνω ήθελα να πω πως το κέρδος για εμάς είναι πως μέσα από αυτήν την αναγνωρισιμότητα ο Άρης έχει πολλούς γνωστούς και θαυμαστές οι οποίοι με κάθε ευκαιρία του μιλούν τον πλησιάζουν κι έτσι σπάει ο πάγος ανάμεσα στον ίδιο και στους ανθρώπους που δεν ξέρουν να πλησιάσουν ένα παιδί με κάποια δυσκολία συμπεριφοράς. Ο Άρης θέλοντας και μη γινεται ποιό κοινωνικός. Βέβαια καλό θα ήταν όλοι οι άνθρωποι με κάποιον τρόπο να ήξεραν πως να πλησιάσουν ένα τέτοιο παιδί , αλλά τι να κάνεις ????

Έστω κι έτσι συναναστρέφεται με περισσότερους και από εκεί προκύπτει το "κέρδος μας" :wink:

Link to comment
Share on other sites

1000 μπραβο στον Αρουλη μας, αλλα ακομα περισσοτερα στην μαμα κ τον μπαμπα του για την συνεπεια κ την αγαπη που του δινουν!!!

 

Σε ολους τους γονεις ευχομαι να εχουν κουραγιο κ πιστη στα παιδια τους κ αυτα δεν θα τους απογοητευσουν!

 

Να μας λετε τα κατορθωματα κ τις προοδους τους να παιρνουμε μαθηματα ζωης!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει ν ασχοληθει επαγγελματικα,απλα να κανει κατι που του αρεσει κ του κανει καλο...αλλα θελω κ τα χρηματα που θα δινω να πιανουν τοπο κι οχι να "τα παιρνουν" απο το "χαζο,κακομοιρο" γιατι ουτε το ενα ειναι ο δημητρης,ουτε το αλλο...

για το δευτερο που λες,μου πατησες την ευαισθητη χορδη (αυτο με το δεικτη νοημοσυνης)...

εμεις παιρνουμε το "μικρο" επιδομα,του 67% κ θα ηθελα οσο ειναι εφικτο,ν αποφυγουμε το ειδικο σχολειο...βεβαια εχω φαει πορτα απο πολλους κι ολοι τον αντιμετωπιζουν σαν "καθυστερημενο",κι ας εχει μεγαλυτερο δεικτη απο αυτους...απλα εχει διαφορετικο τροπο σκεψης,οπως φανταζομαι κ ο αρης,κ ο νεκταρουλης κι ολα τα παιδακια που δεν εχουν την παιδεια που τους αρμοζει επειδη δεν υπαρχει η σχετικη υποδομη κ τα παιδια μας αναγκαζονται να πηγαινουν σε σχολεια που καλυπτουν αλλου ειδους αναγκες....

κ αυτο ειναι κ το μεγαλυτερο μου προβλημα.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Almak να το χαιρεσαι το παληκαρι σου!!! Συγχαρητηρια στον Αρη, να εχει παντα επιτυχιες στην ζωη του!!! Συγχαρητηρια σε ολους σας! Βλεποντας τα βιντεος, κι εγω θα ηθελα να ημουν εκει και να ζητωκραυγαζω! Απιθανες στιγμες!

 

(εγω θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να πλησιασω τον Αρη!)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

.........

(εγω θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να πλησιασω τον Αρη!)

Tου συμπεριφέρεσαι φυσιολογικά , δεν πτοείσαι επειδή δείχνει ότι δεν σε καταλαβαίνει ή σε απορίπτει. Επιμένεις και ρίχνεις μια στο καρφί και μια στο πέταλο :wink:.
Link to comment
Share on other sites

Τελειος ο Αρουλης. Καλε εμεινα. Τι ταχυτητα ειναι αυτη? Μπραβο ρε παιδια μπραβο. Να τον χαιρεστε και ευχομαι χρυσο στους special olympics.:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο σήμερα υπάρχει στην ιστοσελίδα του noesi.gr ο οδηγος για Αμεα και ειδικά για αυτισμο οπου αναφερεται "τι υπάρχει για την ειδικη αγωγή".

Οποια μανουλα ενδιαφέρεται μπορει να τον δει εδώ:

http://noesi.gr/files/pronoise-001.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ανιχνεύοντας έγκαιρα τον αυτισμό μέσω της φωνής

 

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 20 Ιουλίου 2010, 12:23

 

Αμερικανοί ερευνητές δημιούργησαν ένα πρωτοποριακό σύστημα έγκαιρης ανίχνευσης του αυτισμού στα μικρά παιδιά. Η συσκευή με την ονομασία LENA (Language Environment Analysis) αποτελεί ένα αυτόματο σύστημα φωνητικής ανάλυσης, που, σύμφωνα με τους επιστήμονες, έχει τη δυνατότητα να διαγνώσει όλο το φάσμα των αναπτυξιακών διαταραχών του αυτισμού.

 

Η συσκευή καταγράφει το λόγο του παιδιού καθ' όλη τη μέρα και μετά επεξεργάζεται τα στοιχεία με τη βοήθεια ενός ειδικού λογισμικού, το οποίο συγκρίνει τα δεδομένα της φωνής με άλλες φωνές παιδιών που έχουν διαγνωσμένο αυτισμό. Σύμφωνα με τους ερευνητές, τα νήπια με αυτισμό έχουν ένα δικό τους τρόπο να προφέρουν τις συλλαβές, ξεχωριστό από αυτόν των παιδιών που αναπτύσσονται κανονικά. Το σύστημα, που κοστίζει περίπου 150 ευρώ, έχει μέχρι στιγμής ακρίβεια 86% στις διαγνώσεις του, όπως ανακοίνωσε η ερευνητική ομάδα, υπό την Κιμ Όλερ του πανεπιστημίου του Memphis-Tennessee.

 

Η συσκευή είναι σε θέση να ξεχωρίζει αυτόματα τα φυσιολογικά παιδιά και αυτά με αυτισμό από εκείνα που έχουν απλώς καθυστέρηση στη γλωσσική ανάπτυξη. Η έγκαιρη διάγνωση του φάσματος του αυτισμού θεωρείται σημαντική, καθώς οι σχετικές διαταραχές δύσκολα ανιχνεύονται έγκαιρα και, όταν αυτό συμβαίνει, είναι αργά πια για αναστροφή της κατάστασης.

 

Σύμφωνα με τον καθηγητή Γουόρεν του πανεπιστημίου του Κάνσας, η νέα τεχνολογία θα επιτρέψει στους παιδιάτρους να ανιχνεύουν νωρίς την ασθένεια και να παραπέμπουν το παιδί σε ειδικό γιατρό. Εδώ και πολλά χρόνια, οι επιστήμονες αναζητούν πιο αντικειμενικά κριτήρια και συμπεριφορές για τη διάγνωση του αυτισμού. Ο Γκόρντον Ράμσεϊ του πανεπιστημίου Yale των ΗΠΑ δήλωσε ότι η νέα μέθοδος για πρώτη φορά παρέχει μια τέτοια δυνατότητα με βάση τον λόγο των παιδιών.

 

Οι εφευρέτες της νέας τεχνικής διευκρίνισαν ότι δεν θεωρούν πως η μέθοδός τους μπορεί να αντικαταστήσει τις μέχρι σήμερα επικρατούσες διαγνωστικές τεχνικές για τον αυτισμό, αλλά αποτελεί ένα πρόσθετο «εργαλείο" που βοηθά στην έγκαιρη διάγνωση. Ενώ το υλικό (hardware) και το λογισμικό (software) για τη συσκευή έχουν αναπτυχθεί από το ομώνυμο Ίδρυμα (LENA Foundation), που έχει αναλάβει και την εμπορική αξιοποίηση της μεθόδου.

 

πηγή: ΑΠΕ

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=157913&cid=15

Link to comment
Share on other sites

Οι εφευρέτες της νέας τεχνικής διευκρίνισαν ότι δεν θεωρούν πως η μέθοδός τους μπορεί να αντικαταστήσει τις μέχρι σήμερα επικρατούσες διαγνωστικές τεχνικές για τον αυτισμό, αλλά αποτελεί ένα πρόσθετο «εργαλείο" που βοηθά στην έγκαιρη διάγνωση. Ενώ το υλικό (hardware) και το λογισμικό (software) για τη συσκευή έχουν αναπτυχθεί από το ομώνυμο Ίδρυμα (LENA Foundation),

που έχει αναλάβει και την εμπορική αξιοποίηση της μεθόδου.

 

πηγή: ΑΠΕ

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=157913&cid=15

 

Τρέξτε γονείς να αγοράσετε τη συσκευή για να δείτε αν το παιδί σας είναι ή όχι αυτιστικό! (Το σχόλιο είναι ειρωνικό).

Τι άλλο θα ακούσουμε ρε γμτ.

Εξοντώστε μας οικονομικά, γιατί ψυχολογικά το έχετε καταφέρει!!!

 

(Zana1911 το σχόλιο δεν είναι για σένα, αλλά για το ίδρυμα LENA Foundation).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...