Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6η εβδομάδα, πυρετός, αντιβίωση & χοριακή 40


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες σας :) Διανύω (ή διένυα δεν ξερω) την έκτη εβδομάδα εγκυμοσύνης και χθες έκανα έναν πολύ υψυλό πυρετο. Πηγα κατευθείαν στο νοσοκομείο μόλις είδα ότι αρχίζει να ανεβαίνει πάνω απο 38. Όταν εφτασα εκει ειχε ηδη παει 39,4. Μου πέρνουν κατευθείαν αίμα και ουρα για χωριακή και μου κάνουν υπέρυχο. Στον υπέρυχο δεν φαινόταν τίποτα, πράγμα πολύ περίεργο γιατι με την γυναικολόγο που είχα μιλήσει πριν κάποιες μέρες για να κλείσουμε το πρώτο ραντεβού μου είπε οτι θα ακουσουμε και καρδουλα. τελος παντων μου είπαν να μην ανησυχω και να περιμενουμε τα αποτελεσματα της χωριακης. Βγαίνει κ ήταν 40! Ο ένας ο γιατρός ήταν σίγουρος οτι προκειται για αποβολη. Ο άλλος μου είπε ότι ισως συνέλαβα αργότερα από ότι ειχα υπολογισει και ειναι πολυ αρχη της κύησης. Επειδη λοιπόν δεν ξέρανε ακριβως τι συμβαινει μου δωσανε κ αντιβιωση φιλικη για το εμβρυο... Και μου είπαν να ξαναπαω την παρασκευη να ξανακανω χωριακη αν δουμε αν ανεβαινει ή αν πέφτει. Εχει τύχει σε κάποια κάτι παρόμοιο? Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω ιδέα. Είχα πανικοβληθει οταν μου λέγαν αυτα και μου ειπαν να μην κλαιω και να μην αγχώνομαι γιατι κανω κακο στο μωρο. Να ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά ή να το πάρω απόφαση οτι απεβαλα? Απλα μου κάνει εντύπωση το πόσο σιγουρος ήταν ο ενας γιατρος οτι προκειται για αποβολη ενω ο αλλος οχι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ γενικά ξέρω ότι στην αρχή κάθε εγκυμοσύνης εμφανίζεις συμπτώματα όπως όταν είσαι κρυωμένη.. Και το γεγονός ότι η χοριακή είναι 40 δε σημαίνει τίποτα απολύτως από μόνο του, κατ' εμέ!!! Όταν κάνεις και τη δεύτερη θα δεις.

Δε νομίζω να είναι αποβολή, αλλά δεν είμαι και γιατρός για να σε πάρω στο λαιμό μου... Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ γενικά ξέρω ότι στην αρχή κάθε εγκυμοσύνης εμφανίζεις συμπτώματα όπως όταν είσαι κρυωμένη.. Και το γεγονός ότι η χοριακή είναι 40 δε σημαίνει τίποτα απολύτως από μόνο του, κατ' εμέ!!! Όταν κάνεις και τη δεύτερη θα δεις.

Δε νομίζω να είναι αποβολή, αλλά δεν είμαι και γιατρός για να σε πάρω στο λαιμό μου... Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! :-):-):-)

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι ολο το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω απο την αγωνια μου. Αλλα με εχουν παραξενεψει τοσο οι διαφορετικες αποψεις των γιατρων. Αφου ο πρωτος ηταν καθετος. Λεει ΄'αν θελεις την αποψη μου ή ειναι εξωμητριος ή αποβολη''΄. Ευτυχως ηρεμισα λιγο με τον δευτερο αλλα και εκεινος δεν ελεγε κατι με σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο χθες εχω πόνους στην κοιλια οταν παω να σκυψω η ακομα και οταν ειμαι ξαπλωμενη και παω να σηκωθω... Παιρνω την γυναικολογο μου και δεν απανταει (γιορτες...) και το ραντεβου στο νοσοκομειο ειναι αυριο. Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στο πρωτο ραντεβου δεν ακουσαμε καρδια παντως.Πως και σου ειπε η γυναικολογος σπυ οτι θα ακουσετε σιγουρα;;;εμεις την ακουσαμε η στο δευτερο η στο τριτο ραντεβου.δε θυμαμαι καλα.Συμφωνω με τη Χρυσα πως ολα θα πανε καλα λογικα.Για αποβολη πως σου ειπανε;Ισως ειναι πολυ νωρις για να ακουσετε κατι.Το πιο πιθανο οπως συμβαινει πολλες φορες ειναι να υπολογιζετε λαθος η συλληψη.Οσο για τον πυρετο αν αγχωνεσαι γι αυτο εγω ειχα παρει δυο φορες αντιβιωση.τη μια στην αρχη για ουρολοιμοξη(δεν ηξερα καν οτι ειμαι εγκυος)και τη δευτερη στον εκτο μηνα αν θυμαμαι καλα οπου ειχα κ εγω πολυ υψηλο πυρετο λογω αμυγδαλιτιδας.δεν καταλαβαινω γιατι σου μιλησαν για αποβολη.Ειχες αιμα;πονους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , Eleni-thess είπε:

Εμεις στο πρωτο ραντεβου δεν ακουσαμε καρδια παντως.Πως και σου ειπε η γυναικολογος σπυ οτι θα ακουσετε σιγουρα;;;εμεις την ακουσαμε η στο δευτερο η στο τριτο ραντεβου.δε θυμαμαι καλα.Συμφωνω με τη Χρυσα πως ολα θα πανε καλα λογικα.Για αποβολη πως σου ειπανε;Ισως ειναι πολυ νωρις για να ακουσετε κατι.Το πιο πιθανο οπως συμβαινει πολλες φορες ειναι να υπολογιζετε λαθος η συλληψη.Οσο για τον πυρετο αν αγχωνεσαι γι αυτο εγω ειχα παρει δυο φορες αντιβιωση.τη μια στην αρχη για ουρολοιμοξη(δεν ηξερα καν οτι ειμαι εγκυος)και τη δευτερη στον εκτο μηνα αν θυμαμαι καλα οπου ειχα κ εγω πολυ υψηλο πυρετο λογω αμυγδαλιτιδας.δεν καταλαβαινω γιατι σου μιλησαν για αποβολη.Ειχες αιμα;πονους;

οχι οχι δεν ειχα τιποτα τετοιο και τους ειπα κιολας αν ηταν αποβολη δεν θα επρεπε να εχω αιμα? και μου λενε ''πιθανον'' αντε βγαλε ακρη... Παντως λόγω της χοριακης μου ειπαν οτι μπορει να ειναι κ αποβολη. γιατι ειναι πολυ χαμηλη για εξι εβδομαδες και στο υπερυχογραφημα ειδαν κατι αλλα λενε δεν ειναι σιγουροι οτι ειναι σακος... Τι να πω δεν ξερω... Σημερα εχω κατι τσιμπηματακια σαν πονακια οταν παω να σκυψω... Εν τω μεταξυ δεν μπορω να βρω και τη γυναικολογο στο τηλεφωνο και δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ραφαελακι είπε:

οχι οχι δεν ειχα τιποτα τετοιο και τους ειπα κιολας αν ηταν αποβολη δεν θα επρεπε να εχω αιμα? και μου λενε ''πιθανον'' αντε βγαλε ακρη... Παντως λόγω της χοριακης μου ειπαν οτι μπορει να ειναι κ αποβολη. γιατι ειναι πολυ χαμηλη για εξι εβδομαδες και στο υπερυχογραφημα ειδαν κατι αλλα λενε δεν ειναι σιγουροι οτι ειναι σακος... Τι να πω δεν ξερω... Σημερα εχω κατι τσιμπηματακια σαν πονακια οταν παω να σκυψω... Εν τω μεταξυ δεν μπορω να βρω και τη γυναικολογο στο τηλεφωνο και δεν ξερω τι να κανω..

Να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα: λες πως εισαι 6 εβδομαδων αρα λογικα εχεις ηδη 2 εβδομαδες καθυστερηση ( με εναν μεσο κυκλο 28 ημερων). Την εγκυμοσυνη πως τη διαπιστωσες; δεν εχεις κανει αλλη χοριακη; η αληθεια ειναι πως η χοριακη αυτη ειναι αρκετα χαμηλη για 6η εβδομαδα κυησης αλλα αυτο που παιζει περισσοτερο ρολο ειναι ο ρυθμος αυξησης της. Δηλαδη αυτο που θα σου ελυνε την απορια ειναι αν εχεις προηγουμενη χοριακη να συγκρινεις αλλιως αυριπ το πρωι κανε μια καινουρια χοριακη να δεις το ρυθμο αυξησης. Επισης ο πυρετος ειναι ασχετος με την εγκυμοσυνη (λογικα). Για τον πυρετο τι σου ειπαν; που τον αποδιδουν; αν δεν βρηκαν κατι αλλο προφανως ειναι καποια ιωση και κακως σου εδωσαν αντιβιωση, ποσο μαλλον αφου εισαι και εγκυος. Και να πω πως ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις να βρεις εστω τηλεφωνικα τον γιατρο σου, ακομα και αν ειναι η καταστροφη του κοσμου!! Δηλαδη στην πορεια της εγκυμοσυνης αν συμβει κατι εκτακτο τι θα κανεις; αυτο ειναι ασχετο με τα υπολοιπα αλλα το προσωπικα θεωρω πολυ βασικο στην επιλογη γιατρου (οχι μονο γυναικολογου, οποιουδηποτε ιδιωτη γιατρου σε κουραρει).

Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα αλλο γιατρο(ιδιωτικο εννοω)να πας αυριο κιολας να σου λυσει ολες σου τις αποριες.Ειναι κ μερες γιορτινες και ειναι κριμα να μενεις με την απορια και το αγχος.Εγω αυτο θα εκανα.Απ οτι καταλαβα στο νοσοκομειο δεν ηταν ξεκαθαροι κ κατατοπιστικοι.(δε μου κανει εντυπωση βεβαια)Μπορεις να δεις αποψε κιολας καποιο γιατρο η κλινικη και να πας.Κανε μια ερευνα και πηγαινε να σε δουνε.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μπει ο νεος χρονος με χαρες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ραφαελακι είπε:

Κοριτσια απο χθες εχω πόνους στην κοιλια οταν παω να σκυψω η ακομα και οταν ειμαι ξαπλωμενη και παω να σηκωθω... Παιρνω την γυναικολογο μου και δεν απανταει (γιορτες...) και το ραντεβου στο νοσοκομειο ειναι αυριο. Τι να κανω?

Πήγαινε στο εφημερεύον νοσοκομείο της περιοχής σου, έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή δεν είναι κάτι που θα αντιμετωπιστεί σε ιατρείο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα: λες πως εισαι 6 εβδομαδων αρα λογικα εχεις ηδη 2 εβδομαδες καθυστερηση ( με εναν μεσο κυκλο 28 ημερων). Την εγκυμοσυνη πως τη διαπιστωσες; δεν εχεις κανει αλλη χοριακη; η αληθεια ειναι πως η χοριακη αυτη ειναι αρκετα χαμηλη για 6η εβδομαδα κυησης αλλα αυτο που παιζει περισσοτερο ρολο ειναι ο ρυθμος αυξησης της. Δηλαδη αυτο που θα σου ελυνε την απορια ειναι αν εχεις προηγουμενη χοριακη να συγκρινεις αλλιως αυριπ το πρωι κανε μια καινουρια χοριακη να δεις το ρυθμο αυξησης. Επισης ο πυρετος ειναι ασχετος με την εγκυμοσυνη (λογικα). Για τον πυρετο τι σου ειπαν; που τον αποδιδουν; αν δεν βρηκαν κατι αλλο προφανως ειναι καποια ιωση και κακως σου εδωσαν αντιβιωση, ποσο μαλλον αφου εισαι και εγκυος. Και να πω πως ειναι απαραδεκτο να μην μπορεις να βρεις εστω τηλεφωνικα τον γιατρο σου, ακομα και αν ειναι η καταστροφη του κοσμου!! Δηλαδη στην πορεια της εγκυμοσυνης αν συμβει κατι εκτακτο τι θα κανεις; αυτο ειναι ασχετο με τα υπολοιπα αλλα το προσωπικα θεωρω πολυ βασικο στην επιλογη γιατρου (οχι μονο γυναικολογου, οποιουδηποτε ιδιωτη γιατρου σε κουραρει).

Την εγκυμοσυνη με τεστ την διαπιστωσα και βαση της τελευταιας περιοδου με κυκλο 30-31 μερες ειμαι εξι εβδομαδων. Δεν εχω κανει αλλη χοριακη οχι. Οταν τηλεφωνησα στη γιατρο μου να της πω για το τεστ μου εκλεισε πρωτο ραντεβου 3 ιανουαριου γιατι τοτε ανοιγει κ αυτο. δεν μου ειπε κατι αλλο. ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και απο μονη μου αν δεν μου το πει καποιος δεν ξερω τι να κανω καταλαβαινεις... Για τον πυρετο μου ειπαν οτι οφειλεται σε οξεια πυωδη αμυγδαλιτιδα. Γι αυτο και η αντιβιωση. με ειδε κ ορυλα και το επιβεβαιωσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Βρες ενα αλλο γιατρο(ιδιωτικο εννοω)να πας αυριο κιολας να σου λυσει ολες σου τις αποριες.Ειναι κ μερες γιορτινες και ειναι κριμα να μενεις με την απορια και το αγχος.Εγω αυτο θα εκανα.Απ οτι καταλαβα στο νοσοκομειο δεν ηταν ξεκαθαροι κ κατατοπιστικοι.(δε μου κανει εντυπωση βεβαια)Μπορεις να δεις αποψε κιολας καποιο γιατρο η κλινικη και να πας.Κανε μια ερευνα και πηγαινε να σε δουνε.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μπει ο νεος χρονος με χαρες.

αυριο θα παω κανονικα για την χοριακη στο νοσοκομειο που μου εχουν κλεισει ραντεβου, να δω τι γινεται γιατι αγχωνομαι πολυ κ με τους πονους που εχω τωρα... Για γιατρο στην πολη που μενω η συγκεκριμενη θεωρειται κορυφη. και σε μια που πηγαινα παλαιοτερα (μονο για παπ κ αν συνεβαινε κατι αλλο) δεν ημουν ευχαριστημενη... Οποτε δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Βρες ενα αλλο γιατρο(ιδιωτικο εννοω)να πας αυριο κιολας να σου λυσει ολες σου τις αποριες.Ειναι κ μερες γιορτινες και ειναι κριμα να μενεις με την απορια και το αγχος.Εγω αυτο θα εκανα.Απ οτι καταλαβα στο νοσοκομειο δεν ηταν ξεκαθαροι κ κατατοπιστικοι.(δε μου κανει εντυπωση βεβαια)Μπορεις να δεις αποψε κιολας καποιο γιατρο η κλινικη και να πας.Κανε μια ερευνα και πηγαινε να σε δουνε.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μπει ο νεος χρονος με χαρες.

ναι καθολου ξεκαθαροι δεν ηταν και με εχουν καταρομαξει. και δεν ειναι μονο το ενδεχομενο της αποβολης αλλα εκαναν λογω και για εκτοπη κυηση και οπως καταλαβαινεις ειμαι μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!! Τα πονάκια που λες είναι φυσιολογικά μην σε ανησυχούν κι εγώ είχα τις πρώτες εβδομάδες  !! Δε νομίζω να είναι αποβολή !! Περιμένουμε νέα σου !! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα σημερα τη δευτερη χοριακη και ειναι 101 και κατι. ανεβηκε πανω απο το διπλασιο δηλαδη αλλα ακομα ειναι χαμηλη για εξι εβδομαδες... Ο γιατρος μου ειπε οτι πιθανον να εχει γινει λαθος στην ημερομηνια που υπολογισαμε τη συλληψη. Αλλα θα ξαναπαω και την κυριακη να κανω αλλη μια χοριακη. Ξερετε αν υπαρχει τετοια περιπτωση? να γονιμοποιηθηκε το ωαριο εκτος γονιμων ημερων? μιλαμε για μεγαλη διαφορα εδω περα μου ειπε οτι συμφωνα με τη χοριακη το εμβρυο θα επρεπε να ειναι τριων εβδομαδων.... Αντι να ξεχαγχωθω με την αυξηση της χοριακης τωρα φοβαμαι τα χειροτερα. Δεν μπορω να ξεχασω και τον αλλο τον γιατρο που ειπε για εκτοπη κυηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιστευω οτι ειναι λαθος υπολογισμος.δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις χοριακη πιο συντομα;να μην περιμενεις και αγχωνεσαι μεχρι αυριο;Οπως ειπε καο η CME2205 να δεις το ευθμο αυξησης.περιμενουμε νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

δεν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις χοριακη πιο συντομα;

Aπλα μου ειπε καθε δυο μερες να το ελεγχουμε και γι αυτο... τωρα ενταξει περασε η μερα ουτως η αλλως! αυριο το πρωι θα την εχω ετοιμη. Αλλα βρε κοριτσια εχω στανταρ κυκλο, πως γινεται η γονιμοποιηση να εγινε αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, EliotB είπε:

Aπλα μου ειπε καθε δυο μερες να το ελεγχουμε και γι αυτο... τωρα ενταξει περασε η μερα ουτως η αλλως! αυριο το πρωι θα την εχω ετοιμη. Αλλα βρε κοριτσια εχω στανταρ κυκλο, πως γινεται η γονιμοποιηση να εγινε αργοτερα?

Δεν εχει σημασια αυτο. Η γονιμοποιηση δεν γινεται ακριβως την ημερα που εχεις ωορρηξια, το σπερμα επιβιωνει και μπορει να γινει και 2 ημερες αργοτερα. Εχεις ελεγξει ποτε κανεις ωορρηξια; παραδειγμα εγω εχω κυκλο 28 ημερων σταθεροτατο και ενω λογικα θα επρεπε να κανω ωορρηξια στις 14 ημερες, τελικα κανω την 17η-18η επιβεβαιωμενο και με τεστ και με υπερηχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας, το θέμα μου δεν ταιριάζει τόσο αλλά δεν ήξερα π να το γράψω.λοιπον είμαι έγκυος 8+4 σα να μην έφταναν οι ναυτίες κ οι αναγουλες κόλλησα κ κπ ίωση.λαιμος μύτη χαλιά.ο γιατρός Μ δεν απαντά ώστε να τον ρωτήσω τι μπορώ να κάνω.τι μπορώ να πάρω γ το λαιμό κ τη μυτη κ σε περίπτωση πυρετού τι να πιω?? Κ αν κάνω πυρετό μέχρι πόσο μπορώ να το αφήσω να φτάσει γ να πιω αντιπυρετικο έχω αγχωθει πάρα πολύ μην προκαλέσει αποβολή όλο αυτό δεν ξέρω.στη προηγ εγκυμοσύνη δεν είχα αρρωστήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sweety** said:

Γεια σας, το θέμα μου δεν ταιριάζει τόσο αλλά δεν ήξερα π να το γράψω.λοιπον είμαι έγκυος 8+4 σα να μην έφταναν οι ναυτίες κ οι αναγουλες κόλλησα κ κπ ίωση.λαιμος μύτη χαλιά.ο γιατρός Μ δεν απαντά ώστε να τον ρωτήσω τι μπορώ να κάνω.τι μπορώ να πάρω γ το λαιμό κ τη μυτη κ σε περίπτωση πυρετού τι να πιω?? Κ αν κάνω πυρετό μέχρι πόσο μπορώ να το αφήσω να φτάσει γ να πιω αντιπυρετικο έχω αγχωθει πάρα πολύ μην προκαλέσει αποβολή όλο αυτό δεν ξέρω.στη προηγ εγκυμοσύνη δεν είχα αρρωστήσει.

 

ελπιζω να μιλησες κ με τον γιατρο σου,γτ μπορει να διαφερουν οι οδηγιες

κ εγω ειχα ιωση 8-10εβδ στην πρωτη εγκυμοσυνη

ηταν πολυ δυσκολα γτ δ μπορουσα να κανω κ πολλα

ενα ντεπον αν ειχα πανω απο 38 θυμαμαι επαιρνα,αλλα δ νομιζω να χρειαστηκα πανω απο 1-2

για τον λαιμο καραμελες,αλλα 4την ημερα νομιζω

(επειδη βουλωναν τα αυτια μου πολυ με βοηθουσαν κ οι τσιχλες θυμαμαι)

ειχα κ βηχα κ μου εδωσε ενα φυτικο για παιδια αλλα πηρα μαξ δυο μερες

κ για καταρροη με φυσιολογικο ορο μπορεις,δ θυμαμαι αν επετρεπε κτ αλλο

περαστικα κ με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sweety** said:

Γεια σας, το θέμα μου δεν ταιριάζει τόσο αλλά δεν ήξερα π να το γράψω.λοιπον είμαι έγκυος 8+4 σα να μην έφταναν οι ναυτίες κ οι αναγουλες κόλλησα κ κπ ίωση.λαιμος μύτη χαλιά.ο γιατρός Μ δεν απαντά ώστε να τον ρωτήσω τι μπορώ να κάνω.τι μπορώ να πάρω γ το λαιμό κ τη μυτη κ σε περίπτωση πυρετού τι να πιω?? Κ αν κάνω πυρετό μέχρι πόσο μπορώ να το αφήσω να φτάσει γ να πιω αντιπυρετικο έχω αγχωθει πάρα πολύ μην προκαλέσει αποβολή όλο αυτό δεν ξέρω.στη προηγ εγκυμοσύνη δεν είχα αρρωστήσει.

 

 

Πήγαινε σε παθολόγο να σε δει. Σε πρώτη φάση πρέπει να βεβαιωθείς αν είναι ίωση ή καμιά αμυγδαλίτιδα. Θα σε κατευθύνει εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, sweety** είπε:

λοιπον είμαι έγκυος 8+4 σα να μην έφταναν οι ναυτίες κ οι αναγουλες κόλλησα κ κπ ίωση.λαιμος μύτη χαλιά

Χαίρετε! Επειδή κι εγώ ταλαιπωρήθηκα (και ταλαιπωρούμαι) πολύ εφέτος από τις ιώσεις, ήθελα να προσθέσω σε αυτά που έγραψε η @vicky86 ότι σε περίπτωση που τα συμπτώματα βλέπεις ότι επιμένουν και δεν βλέπεις βελτίωση με το πέρας των ημερών, να απευθυνθείς σε παθολόγο. Αν έχεις βήχα επίμονο και σε πνευμονολόγο μπορείς. Μην το αμελήσεις. Ο παθολόγος/πνευμονολόγος θα σε εξετάσουν-ακροαστούν κι αναλόγως θα σου προτείνουν αγωγή. Κατόπιν εσυ θα ενημερώσεις τον γυναικολόγο σου για να σου δώσει το ok να την λάβεις ή να προτείνει κάτι άλλο.

 

Στο λέω γιατί εγώ το καθυστέρησα και εκ των υστέρων κρίνω πως ήταν λάθος.

Περαστικά και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.χρονια πολλά κ καλή χρονιά.σας ευχαριστώ γ τις απαντήσεις σας .τελικά άλλαξα γιατρό δεν τον βρήκα πότε τις μέρες π αρρώστησα.τκ πρόβλημα είναι ότι είμαι πάλι αρρωστη,λαιμό μύτη κ δέκατα 37.0 37.1 από το πρωί.πεφτε στο 36.8 κ μετά πάλι 37.0. επειδή δεν θέλω να ενοχλήσω την γιατρό τέτοιες μέρες η οποία απαντά στο τηλ.παθαιμει κάτι το μωρό αν έχω συνεχόμενα 37.0??

Επίσης οι δικοί μ Μ λένε να πω στην δουλειά εφόσον μπορώ κ είναι εφικτό να δουλεύω από το σπίτι αυτή τη περίοδο Μ τόσες ιώσεις να δουλεύω από το σπίτι κ να κρατήσω κ το παιδί γ λίγο στο σπίτι μέχρι να κλείσει το τρίμηνο μπας κ τελειώσουν κ οι εμμετοι να ανέβει κ το ανοσοποιητικό μου λίγο να συνέλθω.πως σας φαίνεται αυτό?! 

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2023 at 10:59 PM, sweety** said:

Καλησπέρα σας.χρονια πολλά κ καλή χρονιά.σας ευχαριστώ γ τις απαντήσεις σας .τελικά άλλαξα γιατρό δεν τον βρήκα πότε τις μέρες π αρρώστησα.τκ πρόβλημα είναι ότι είμαι πάλι αρρωστη,λαιμό μύτη κ δέκατα 37.0 37.1 από το πρωί.πεφτε στο 36.8 κ μετά πάλι 37.0. επειδή δεν θέλω να ενοχλήσω την γιατρό τέτοιες μέρες η οποία απαντά στο τηλ.παθαιμει κάτι το μωρό αν έχω συνεχόμενα 37.0??

Επίσης οι δικοί μ Μ λένε να πω στην δουλειά εφόσον μπορώ κ είναι εφικτό να δουλεύω από το σπίτι αυτή τη περίοδο Μ τόσες ιώσεις να δουλεύω από το σπίτι κ να κρατήσω κ το παιδί γ λίγο στο σπίτι μέχρι να κλείσει το τρίμηνο μπας κ τελειώσουν κ οι εμμετοι να ανέβει κ το ανοσοποιητικό μου λίγο να συνέλθω.πως σας φαίνεται αυτό?! 

37 είναι φυσιολογικη θερμοκρασία για οποιονδήποτε άνθρωπο. Ειδικά εφόσον είσαι έγκυος, στις έγκυους ανεβαίνει φυσιολογικα ελαφρώς η θερμοκρασία. Ο γιατρός σου δεν σου το είπε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...