Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ουρεόπλασμα, το οποίο είναι κυρίως σεξουαλικώς μεταδιδόμενο...πήρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εριθροσίν στο πρώτο τρίμηνο και ζιθρομάξ στο δευτερο και τριτο τρίμηνο.Μόλις γέννησα κι έκανα εξετάσεις φάνηκε ότι είχε αντιμετωπιστεί..Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με καποιες μελέτες αυξάνει τον κίνδυνο αποβολών. Το καλό πάντως είναι ότι το ουρεάπλασμα βοηθά κατά κάποιο τρόπο τον τραχηλο να διασταλεί γρηγορότερα κατά τη διάρκεια του τοκετού, οπότε μια και είσαι 35η εβδομάδα με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • hope@

    hope@ 8 δημοσιεύσεις

  • FANI

    FANI 6 δημοσιεύσεις

  • zwoula

    zwoula 5 δημοσιεύσεις

  • ladycat

    ladycat 4 δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας,πήγα για εξετάσεις κολπικού εκκριματος και ανακάλυψα ουρεοπλασμα.Ο γιατρός μου έδωσε την αντιβίωση vibramycin 100 και μου πε ότι είναι πολύ συνήθες φαινόμενο.Εγώ όμως διαβάζω για προωρους τοκετούς για αποβολές και έχω πανικοβληθεί.Πράγματι από το μεσημέρι ως τώρα το ψάχνω άλλα δεν ξέρω τι τελικά ισχύει.ΑΝ γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πολλα επι του θεματος,μονο την εμπειρια της αδελφης μου που και εκεινη ειχε ουρεοπλασμα,το αντιμετωπισε με αντιβιωση και αργοτερα δεν ειχε κανενα αλλο θεμα σχετιζομενο με το ουρεοπλασμα..επισης να σου πω μιας και φοβασαι για προωρο τοκετο οτι ο ανιψιος μου γεννηθηκε περι την 40 προς 41η εβδομαδα...δηλαδη πιο τελειομηνος δεν γινοταν...ελπιζω να δουν το μηνυμα καποιοι που να γνωριζουν περισσοτερα!!με το καλο το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

H καλλιέργεια για μυκόπλασμα- ουρεόπλασμα μου είχε βγει κι εμένα θετική στην αρχή έκανα θεραπεία και ξαναβγήκε, ξαναέκανα θεραπεία και λήξις! Όπως βλέπεις γεννάω όπου νά ναι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στν πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα ουρεοπλασμα.Το εχασα ομως το μωρο εκανα θεραπεια.Μετα απο 1 χρονο που εμεινα εγκυος βρεθηκε ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα.Εκανα θεραπεια στην 7η εβδομαδα και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έβγαλε κι εμένα ουρεόπλασμα η καλλιέργεια κολπικού, δυστυχώς. Είμαι στην 9η εβδομάδα.Πήγα κατευθείαν στο γιατρό χτες που πήρα τις εξετάσεις και μου έγραψε αντιβίωση κι εμένα και του άντρα μου.Είναι επικίνδυνο μικρόβιο μου είπε και πρέπει να το καταπολεμήσουμε.Ελπίζω ότι το προλάβαμε.Διάβασα πολλά για τις χειρότερες επιπτώσεις που μπορεί να έχει , απ' την άλλη όμως διάβασα τις ιστορίες σας με αίσιο τέλος και θέλω να κρατήσω συτές στο μυαλό μου και να σκέφτομαι ότι θα πάνε όλα καλά! Δεν θέλω με τίποτα να χάσω αυτό το μωρό όπως εχασα το προηγούμενο...Θα σκέφτομαι θετικά και θα προσεύχομαι για να πάνε όλα καλά...Και για σας κορίτσια που έχετε τις ίδιες ανησυχίες εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Είμαι στην 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι επειδή έχω ουρεόπλασμα, ο γιατρός μου σύστησε να πάρω Vibramycine 100mg.

 

Σε επίσκεψη που έκανα σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου τo γράψει στο βιβλιάριο,αντιμετώπισα την άρνηση του λέγοντας μου "Εγώ αυτό δεν το γράφω, αυτό το φάρμακο απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, πάρε κι ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων να σου πούνε τι προκαλεί στο έμβρυο."

πράγματι το έκανα και απο το κέντρο μου είπανε οτι έχει αναφερθεί αποχρωματισμός δοντιών και στα οστά μειωμένη ανάπτυξη.

Με όλα αυτά έχω τρομάξει και προβληματιστεί αρκετά.

απο την άλλη έχω ξανακούσει γιατρούς να το δίνουν, αν και οι περισσότερες γνώμες είναι αρνητικές για το χάπι αυτό κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

οιπαδήποτε γνώμη η εμπειρία σας θα με βοηθούσε.:confused:

 

σας ευχαριστώ πολύ.

4LIAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι για αυτό το φάρμακο αλλά απ'ό,τι ξέρω το ουρεόπλασμα πρέπει να θεραπεύεται όταν είσαι έγκυος. Και για την μόλυνση αυτή και για το φάρμακο παίζει ρόλο και η εβδομάδα στην οποία είσαι.

Εγώ θα πρότεινα να έπαιρνες το γιατρό σου και να του έλεγες ακριβώς τί συνέβη και ότι θορυβήθηκες. Δεν είναι κακό, ούτε έκανες κάτι πίσω από την πλάτη του. Να δεις τί θα σου πει. Αν δεν σε πείσει, ζήτησέ του να σου συνταγογραφήσει κάτι άλλο αντίστοιχο, και πιο ασφαλές για την εγκυμοσύνη. Δεν έχεις κανέναν γνωστό γυναικολόγο ή έστω γιατρό να σου πει τη γνώμη του;

Πάντως πάρα πολλά φάρμακα γράφουν τρομακτικές παρενέργειες αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιες και αναγράφονται για να είναι οι εταιρίες καλυμένες αν τελικά συμβεί κάτι... Μπορείς ακόμη να πάρεις και στη συγκεκριμένη φαρμακευτική για να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για την εγκυμοσύνη.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω νέα σου!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Είμαι στην 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης κι επειδή έχω ουρεόπλασμα, ο γιατρός μου σύστησε να πάρω Vibramycine 100mg.

 

Σε επίσκεψη που έκανα σε γιατρό του ΙΚΑ για να μου τo γράψει στο βιβλιάριο,αντιμετώπισα την άρνηση του λέγοντας μου "Εγώ αυτό δεν το γράφω, αυτό το φάρμακο απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, πάρε κι ένα τηλέφωνο στο κέντρο δηλητηριάσεων να σου πούνε τι προκαλεί στο έμβρυο."

πράγματι το έκανα και απο το κέντρο μου είπανε οτι έχει αναφερθεί αποχρωματισμός δοντιών και στα οστά μειωμένη ανάπτυξη.

Με όλα αυτά έχω τρομάξει και προβληματιστεί αρκετά.

απο την άλλη έχω ξανακούσει γιατρούς να το δίνουν, αν και οι περισσότερες γνώμες είναι αρνητικές για το χάπι αυτό κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

οιπαδήποτε γνώμη η εμπειρία σας θα με βοηθούσε.:confused:

 

σας ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα!!!!Εγώ είχα ουρεόπλασμα στις 2 τελευταίες μου εγκυμοσύνες και ο γιατρός έδωσε σε εμένα και στον άντρα μου Erythrocin.αραώτησε τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει,δεν νομίζω να είναι τόσο ανεύθυνος ωστε να σου προκαλέσει κάποιο προβλημα!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου AlmA! To vibramicyn των 100 το έδωσε ο γιατρός μου στον άντρα μου για το ουρεόλπασμα ενώ σε μένα έδωσε το rulid.Φαντάζομαι αν έκανε για μένα θα μου έδινε το ίδιο.Εγώ όμως είμαι στη 10η εβδομάδα και μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό. Συμφωνώ με την Ιωάννα να ενημερώσεις τον γιατρό σου γι' αυτά που σου είπαν μόνο και μόνο να σου φύγουν οι αμφιβολίες.Δεν θα ναι τόσο αναίσθητος να σου δώσει κάτι που είναι επικίνδυνο για το μωρό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου έδωσε τη Vibramycin 100 στον άντρα μου και σε εμένα τη Rulid των 300. Βρε κορίτσια τόσο συχνό είναι τελικά αυτό το μυκόπλασμα??? Εγώ δεν το είχα ξανακούσει ποτέ και ξαφνικά γίνεται ένας χαμός!!!!

 

Πάντως στο φύλλο οδηγιών χρήσης που βρίσκεται μέσα στο κουτί του Vibramycine γράφει....

"Κύηση: Το Vibramycin δεν πρέπει να χορηγείται σε έγκυες γυναίκες"

Ενώ στου Rulid γράφει...

"Κύηση και γαλουχία: Η ασφάλεια για το έμβρυο από τη roxithromycin δεν έχει εξακριβωθεί στην ανθρώπινη κύηση"

Το οποίο να πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς σημαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, πρόκειται να δώ τον γιατρό οπότε θα σας ενημερώσω μόλις μιλήσω μαζί του.

Προς το παρόν το σκέφτηκα λίγο πιο ψύχραιμα και συνεχίζω την θεραπεία κανονικά.

Του έχω εμπιστοσύνη γενικά αλλα κι απο την άλλη ψιλοφρίκαρα με τα λεγόμενα των άλλων για το χαπάκι αυτό..

σας ευχαριστώ και πάλι.

4LIAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχα ουρεόπλασμα πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη, έκανα θεραπεία, έμεινα εγκυος και διαπίστωσα πως το είχα ακόμη. 2 στους 3 γυναικολόγους μου είπαν πως είναι παλιά η αντίληψη ενοχοποίησης του ουρεοπλάσματος για αποβολή, δεν εκανα καμία θεραπεία και γέννησα κανονικότατα. Μην ανχόνεστε!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ειχαν δωσει erythrocin για το ουρεοπλασμα και το καταπολεμησαμε...δεν ειναι τιποτα αν το παρεις ειδηση και κανεις την καταλληλη θεραπεια...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια τα νεότερα από τον γιατρό είναι ότι ναι μεν, αυτά έχουν αναφερθεί για τις τετρακυκλίνες (Tetracycline), αλλά όχι για την ουσία doxycycline (το vibramycine δηλαδή) και άρα δεν μπαίνει θέμα. Συνεχίζω τη θεραπεία και ο θεός βοηθός. Πάντως θα ήθελα να το ξεφορτωθώ το ρημάδι το ουρεόπλασμα κι ελπίζω να τα καταφέρω. Το ίδιο εύχομαι και για σας. :-)

4LIAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια τα νεότερα από τον γιατρό είναι ότι ναι μεν, αυτά έχουν αναφερθεί για τις τετρακυκλίνες (Tetracycline), αλλά όχι για την ουσία doxycycline (το vibramycine δηλαδή) και άρα δεν μπαίνει θέμα. Συνεχίζω τη θεραπεία και ο θεός βοηθός. Πάντως θα ήθελα να το ξεφορτωθώ το ρημάδι το ουρεόπλασμα κι ελπίζω να τα καταφέρω. Το ίδιο εύχομαι και για σας. :-)

 

 

Δεν στο έδωσε έτσι ο γιατρός σου, ξέρει τι έκανε.

Θα τα καταφέρουμε όλες και θα το ξεφορτωθούμε το μικρόβιο!Και θα κάνουμε υγιέστατα μωράκια!! Καλό υπόλοιπο στην εγκυμοσύνη σου να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες! Εύχομαι όλες να ολοκληρώσουμε την εγκυμοσύνη μας χωρίς προβλήματα και να αποκτήσουμε τα μωράκια μας με υγεία και ασφάλεια!

Έχω κι εγώ ένα προβληματάκι και ήθελα τη γνώμη σας! Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου στον πρώτο προγεννητικό έλεγχο μου βρήκαν ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου έδωσε αντιβίωση. Ξαναέκανα εξετάσεις και το ουρεόπλασμα ήταν ακόμα εκεί. Μου ξαναέδωσε πιο δυνατή αντιβίωση. Την περασμένη εβδομάδα έκανα πάλι εξετάσεις και το ουρεόπλασμα επιμένει. Παίρνω άλλη αντιβίωση τώρα! Η γιατρός μου είπε ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόωρη γήρανση του πλακούντα και κατά συνέπεια πρόωρο τοκετό ή ελλιποβαρές μωρό. Είχε καμμία παρόμοια εμπειρία;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το ίδιο ακριβώς είχα κι εγώ. Έμεινα έγκυος και το είχα ακόμη. Οι απόψεις διάφεραν καθώς 2 στους 3 γυναικολογους μου είχαν πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα και όντως δεν υπήρξε. Γέννησα φυσιολογικά στον ένατο και όλα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν μια χαρά. Μετά ξαναέκανα θεραπεία και επιτέλους το ξεφορτώθηκα. συγνώμη για τη βιαστική μου απάντηση.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Μου βρήκαν κι εμένα ουρεόπλασμα στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη και πήρα μια καλή αντιβίωση η οποία δεν το έδιωξε. Μετά πήρα άλλη αντιβίωση αλλά δεν ξαναέκανα εξετάσεις για να δω αν έφυγε γιατί μου είπε ο γιατρός μου να μην ανησυχω, ότι δεν φεύγει εύκολα και ότι δεν μας ανησυχεί για το μωρό.Μέχρι στιγμής οι μεγάλες εξετάσεις που έκανα (αυχενικη+β επιπέδου) ήταν πολύ καλές και το βάρος του μωρού φυσιολογικό.Σκέφτομαι θετικά και ευχομαι ότι όλα θα πάνε καλά!Και για σένα όλα καλά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Annaplani σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!Με κανεις κι εσυ οπως και τα υπολοιπα κοριτσια να αισθανομαι τοσο καλυτερα!!!!

 

Εχω μια καινουργια απορια........ο γιατρος μου τελικα μου εδωσε να κανω θεραπεια με VIBRAMYCIN ,μου ειπε να τα παρω μονο για 4 μερες!!!

 

1.Διαβασα το φυλλο οδηγιων και γραφει οτι δεν κανει να τα παρει μια γυναικα που εγκυμονει!!!Διαβασα βεβαια εδω μεσα και απο αλλες κοπελες οτι εχουν κανει την ιδια θεραπεια........αρα τι γινετε????

 

2.Δεν μου ειπε να κανει την θεραπεια και ο αντρας μου,ενω παλι σε αυτα που διαβασα εδω εκαναν και οι αντρες την θεραπεια!!!.......τι να κανουμε???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Σας ευχομαι με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας. Ηθελα να σας πω οτι και εγω στη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου οταν εκανα τις πρωτες εξετασεις μου βρηκαν ουρεοπλασμα και πηρα αντιβιωση και εγω και ο αντρας μου για μια βδομαδα. Στις επομενες εξετασεις ημουν ΟΚ. Και εγω ειχα αγχωθει γιατι ακουγα για αποβολες κτλ αλλα η γιατρος μου μου ειπε να μην ανησυχω. Γεννησα φυσιολογικα (με προκληση τοκετου) ενα υγιεστατο μωρακι και ολα πηγαν μια χαρα σε ολη την εγκυμοσυνη. Ενα εχω να πω ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει θεραπεία με rulid για το ουρεόπλασμα. Αφού τελείωσα την αντιβίωση, ο γιατρός μου είπε να μην ασχοληθώ αλλο και πράγματι δεν ασχολήθηκα. Οταν έμεινα έγκυος και έκανα εξετάσεις, το ουρεόπλασμα ήταν εκεί. Ο γιατρός μου πάλι μου είπε δε θα κάνουμε τίποτα. Λίγους μήνες μετά (ήμουν στον 6ο νόμίζω) που έκανα μια καλλιέργεια κολπικού υγρού, ήταν καθαρή.

Απ΄όσο καταλαβαίνω, έχει να κάνει με τον γιατρό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...