Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ω3 λιπαρά ως συμπλήρωμα διατροφής - 6 & 8 ετών


Recommended Posts

Θέλω να ξεκινήσω να δίνω στα παιδιά μου ω3 λιπαρά, είναι 8 και 6,5 χρονών. Υπάρχει περιορισμός στην ηλικία? Θα πρέπει να ρωτήσω τον παιδίατρο πριν ξεκινήσω; Γνωρίζει κάποιος ποιο σκεύασμα  είναι καλύτερο γι' αυτήν την ηλικία;  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου, γιατί θέλεις να ξεκίνησεις ω3; 

 υπάρχουν πάντως παιδικές πολυβιταμίνες στο φαρμακείο που περιέχουν πάντα τις δόσεις κατάλληλες για παιδιά. Συνήθως οι βιταμίνες αυτές γράφουν πάνω στην συσκευασία από ποιά ηλικία είναι, και εφόσον κυκλοφορούν ελλάδα σε φαρμακείο είναι εγκεκριμένες από τον εοφ. 

Λογικά αν ρωτήσεις τον παιδίατρό σας θα σας πεί ότι δεν χρειάζεται αλλά ότι δεν είναι και κάτι τρομερό εάν πάρετε, επειδή οι δόσεις είναι μικρές, έτσι μου χε πει εμένα όταν ρώτησα. 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ρωτουσα τον παιδιατρο να ξερω την αποψη του

Οτι υπαρχουν παιδικες βιταμινες ισχυει,εμας μας ειπε οτι φυτικο θελουμε,εχινακεια,προπολη,για τη μεγαλη,ελευθερα,στη συνιστωμενη δοση.κ βιτ c πηρα μονο τωρα για το χειμωνα  αν την τριγυριζει τπτ,μεχρι 3εβδ το μηνα θα δινω,1οχι

Απο διαφημιση εχω δει οτι λενε για μουρουνελαιο σε παιδια,μπορεις να δεις κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εφόσον κυκλοφορούν ελλάδα σε φαρμακείο είναι εγκεκριμένες από τον εοφ. 

Απλά θα ήθελα να πω πως οτιδήποτε πλην των φαρμάκων, δεν περνάει από έγκριση του ΕΟΦ, απλά γνωστοποιείται στον ΕΟΦ, πράγμα που είναι εντελώς διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 7:52 ΜΜ, vicky86 είπε:

Σιγουρα θα ρωτουσα τον παιδιατρο να ξερω την αποψη του

Οτι υπαρχουν παιδικες βιταμινες ισχυει,εμας μας ειπε οτι φυτικο θελουμε,εχινακεια,προπολη,για τη μεγαλη,ελευθερα,στη συνιστωμενη δοση.κ βιτ c πηρα μονο τωρα για το χειμωνα  αν την τριγυριζει τπτ,μεχρι 3εβδ το μηνα θα δινω,1οχι

Απο διαφημιση εχω δει οτι λενε για μουρουνελαιο σε παιδια,μπορεις να δεις κ αυτο

Επειδή είναι κάτι που έμαθα σε μεγάλη ηλικία και ούρλιαζε η γιατρός μου εναντίον των φαρμακοποιών που δε ρωτάνε τους πελάτες, εχινάκεια αντενδείκνυται αυστηρα αν υπάρχει υποψία για αυτοάνοσο, όπως θυρεοειδίτιδες, οπ'οτε καλό είναι να το έχετε τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται και ρωτάμε τον παιδίατρο για οποιοδήποτε συμπλήρωμα. Γιατί να δώσουμε κάτι σε σκεύασμα αν δεν υπάρχει έλλειψη?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή είναι κάτι που έμαθα σε μεγάλη ηλικία και ούρλιαζε η γιατρός μου εναντίον των φαρμακοποιών που δε ρωτάνε τους πελάτες, εχινάκεια αντενδείκνυται αυστηρα αν υπάρχει υποψία για αυτοάνοσο, όπως θυρεοειδίτιδες, οπ'οτε καλό είναι να το έχετε τσεκάρει.

Η εχινακεια επειδή ενεργοποιεί την άμυνα αντενδεικνυται σε οποιαδήποτε πάθηση του ανοσοποιητικού όπως αυτοάνοσα, AIDS και σε εγκυμοσύνη. Κ δε δίνεται σε παιδιά κάτω των 12 κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή είναι κάτι που έμαθα σε μεγάλη ηλικία και ούρλιαζε η γιατρός μου εναντίον των φαρμακοποιών που δε ρωτάνε τους πελάτες, εχινάκεια αντενδείκνυται αυστηρα αν υπάρχει υποψία για αυτοάνοσο, όπως θυρεοειδίτιδες, οπ'οτε καλό είναι να το έχετε τσεκάρει.

Νομιζω το εχω ξανακουσει,γτ εχω χασιμοτο

Η μικρη οτι εχουμε κανει μεχρι τωρα δ εχει φανει κτ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να πω ότι σκέφτομαι μόνο για ω3 λιπαρά και όχι για οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα βιταμινών κι αυτό επειδή δεν τρώνε ψάρι κι επίσης ο μικρός μου έχει διαγνωστεί με δυσπραξία και κάπου πήρε το μάτι μου ότι τα ω3 μπορεί να βοηθήσουν.  

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ θα ρώταγα το γιατρό για φολικό οξύ Γι’ αυτό που λες.

 Από πλευράς μου έχω εμπειρία του πως είναι να έχεις έλλειψη/πρόβλημα απορρόφησης του φολικού, 

κάτι που τυχαία ανακάλυψα σε εξετάσεις θρομβοφιλίας (ένα Mutation αφορά την απορρόφηση φολικου) και εξηγούσε την έλλειψη ικανότητας συγκέντρωσης που είχα επί δεκαετίες στο σχολείο.

Σε συνδυασμό με αύξηση δυνατότητας συγκεντρωσης/αυξημένες επιδόσεις στην εργασία στα διαστήματα που λόγω προσπαθειών εγκυμοσύνης έπαιρνα τα συμπληρώματα που είχαν φολικό οξύ...για μένα είχε τεράστια διαφορά, και πιστεύω ότι μελλοντικά θα αναδειχτεί πολύ περισσότερο.

με σύμφωνη γνώμη των γιατρών συνεχίζω να τα παίρνω, με κανένα πλέον πρόβλημα συγκέντρωσης.

ήδη από έρευνες έχει φανεί ότι στις δικές μας ηλικίες δρα προστατευτικά για degenerative diseases πχ Πάρκινσον Alzheimer.

Κάνε μια συζήτηση τι ισχύει για τα παιδιατρικά και για να είσαι κ ενημερωμένη διάβασε και το Scholar Google για έρευνες παιδιατρικής κ φολικου οξέος ....!

 

 

@Lenia16Δεν το ήξερα αυτό που αναφέρεις ευχαριστώ!

Άρα απλώς κάποια πιστοποιητικά καταθέτουν  για την εισαγωγή τίποτα άλλο...;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 5/12/2017 at 7:52 ΜΜ, vicky86 είπε:

Σιγουρα θα ρωτουσα τον παιδιατρο να ξερω την αποψη του

Οτι υπαρχουν παιδικες βιταμινες ισχυει,εμας μας ειπε οτι φυτικο θελουμε,εχινακεια,προπολη,για τη μεγαλη,ελευθερα,στη συνιστωμενη δοση.κ βιτ c πηρα μονο τωρα για το χειμωνα  αν την τριγυριζει τπτ,μεχρι 3εβδ το μηνα θα δινω,1οχι

Απο διαφημιση εχω δει οτι λενε για μουρουνελαιο σε παιδια,μπορεις να δεις κ αυτο

@vivianli

http://www.diettv.gr/site/article/moyroynelaio-h-alhtheia-sta-psila-grammata

Επειδη εγραψα για το μουρουνελαιο κ κατα τυχη επεσα πανω σε αυτο ειπα να το παραθεσω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...