Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Νομίζω οτι πρέπει να βρω το κουράγιο και να σας γράψω την ιστορία μου!

Λόγω δουλειάς και λόγω όλων αυτών αισθάνομαι πολύ κουρασμένη και το μυαλό μου είναι σε μεγάλη σύγχυση…

Σήμερα είμαι 37 ετών στα 26 μου παντρεύτηκα (αρραβωνιασμένη και σχέση απο τα 24) στα 27 μου πήγα στο γυναικολόγο μου του λέω «θέλουμε να κάνουμε παιδί, άλλα δεν προκύπτει…» ο γιατρός μου είπε «έλα να σου κάνω υπέρηχο για να βλέπουμε ποτε να έρθετε σε επαφή…» κύκλος σταθερός κάθε 22 μέρες…με περίοδο περίπου 5 μέρες…μετά απο αυτή την απάντηση άλλαξα γιατρό… Ο επόμενος μου είπε « κοπέλα μου είσαι τρελή…φυσικά και μπορείς να κάνεις παιδιά….δεν εχεις ανάγκη απο εξετάσεις…» περίοδος και ενδομήτρια άριστα….και χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα υγείας….στα 30 μου άλλαξα γιατρό…ορμονικός έλεγχος 9 ήμερα fsh όχι καλή…γιʼ αυτόν όμως όλα ήτα καλη….

φαρμακα…υπέρηχους…κλπ…τίποτα…αλλάζω γιατρό και εκεί γίνεται η αποκάλυψη υψηλή fsh…Η γιατρός άριστη επιστήμον και άνθρωπος… «δεν είμαι εγω η κατάλληλη γιατρός για την περίπτωση σου…θα πάς σε εξωσωματικό…αυτός θα σου πει τι θα κάνεις…» ok! Σε εξωσωματικό…ο κατάλληλος… μου έδωσε βιταμίνες DHES κάθε μήνα ορμονικό έλεγχο fsh …χαλιά…κλάματα μαυρίλα…στενοχώρια…για περίπου 2 χρόνια αυτό το μαύρο χάλι... «με αυτή την fsh δεν θα έχουμε καλο αποτέλεσμα…»είπε ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ γιατρός…και μια μέρα fsh 9…βουρ για εξωσωματική…τελικά μου πήραν 8 αυγά…δεν γονιμοποιήθηκε κανένα…ο γιατρός είπε… «δυστυχώς το ωάριο σου είναι λίγο γερασμένο, αλλά, ανθεκτικό…» ξανα βιταμινες ξανα΄ μέτρηση και φτάσαμε στα 35 χρόνια…. είδαμε και αποείδαμε …. φύγαμε για Αθήνα…”δεν έχει σημασία η fsh” …είπε ο γιατρός…. «ίσως υπάρχει ενδομητρίοση…και εγω με ενδομητρίοωση δεν κάνω εξω…αντε να κάνουμε λαπαροσκόπηση…περιμένουμε και εξι μήνες τίποτα…άντε για εξω…τίποτα καμια ανταπόκριση πολλά ωάρια αλλά… τζούφια…η κοιλια μου νταούλι λες και ήμουνα εξι μηνών εγκυος…η δυσκοιλιότητα στα φούλ…τελικά γυρίσαμε πίσω πιο χάλια από ποτέ…και ετσι πήραμε την μεγάλη αποφαση…τι κάνουμε; Θα πεθάνουμε; Θα δουλεύουμε για τους γιατρούς; ….Παμε για δανικά και ο Θεός βοηθός…εμεινα εγκυος με την πρώτη…δίδυμα…αλλά δυστυχώς πέσαμε σε κακά χέρια…Εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου… είπαν οι γιατροί του νοσοκομείου…. για το γιατρό μας ήταν μια απλή εγκυμοσύνη…με όλα τα συμπτώματα μόλις είχαμε μπει στον 4 μήνα και ετσι απλά τα χάσαμε…έπηξε το Αίμα ….αφυδάτωση πρώτου βαθμού…λιγο πρίν το θάνατο και για μένα…ευτυχώς που δεν έπαθα κάτι χειρότερο…. ευτυχώς που δεν έμεινα στον ηλίθιο που θέλει να λέγεται γιατρός να με σακατέψει για τα ευρώ…

Γενική σύνοψη:

2 αποτυχημένες εξωσωματικές

Μια σπερματέγχυση

Προσπάθειες με σερπαφάρ

Μια αποβολή

 

Πάντως τον τελευταίο καιρό που παίρνω βάμμα λυγαριάς νιώθω υπέροχα! Αντε να μου φύγουν και αυτές οι ανάψεις που εχω γιατι οι εξάψεις είναι κάτι διαφορετικό…νευρά και τετοια αν δεν κάνω λάθος…εμένα είναι σαν να εχει χαλάσει ο θερμοστάτης και ανεβάζει θερμοκρασία…

Α!!! ο ομοιοπαθητικός μου είπε ότι η λυγαριά…είναι πρακτικό…(όπως έλεγαν οι παλιοί) και καλύτερα να με δει εκείνος…όλα για τα ευρώ…Θεέ μου….πόσο πια…Παντος...η ζωή είναι ωραία...:cool::D:lol:

 

Αν κατάλαβα καλά είσαι από επαρχία.... Είσαι σίγουρη ότι έχεις πάει στην Αθήνα στον κατάλληλο γιατρό? Δεν ακούγεται τραγικό το πρόβλημά σου. Εχω ακούσει πολύ πιο σοβαρά που τελικά έκαναν παιδί μια χαρά. Αλλά στην επαρχία είναι λίγο πρόβλημα.... θέλει συνδυασμό πολλών γιατρών (ενδοκρινολόγος, γυναικολόγος, ομοιοπαθητικός).

Σου εύχομαι να βρεις γρήγορα άκρη γιατί απλά είσαι σε φαύλο κύκλο με γιατρούς που κοιτάνε κυρίως την τσέπη τους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή έχω κάνει κι εγώ παλιότερα προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, είχες πάρει καθόλου clomiphene ή όχι? Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα, το ωάριο φαινόταν καλό, αλλά μετά την ωοληψία δεν γονιμοποιήθηκε. Πώς παρακολουθείς τον κύκλο σου εσύ? Απλά υπερηχογραφικώς ή κάνεις ωοληψίες και αν κάτσει έκατσε?

 

Δεν έχω πάρει clomiphene αλλά χρειάστηκε να πάρω ανταγωνιστή cetrotide για να ανακόψουμε την αύξηση της LH και να δώσουμε ευκαιρία στο ωάριο να μεγαλώσει περισσότερο. Βέβαια όταν παίρνεις ανταγωνιστή, συνήθως παίρνεις και κάποια μικρή δόση από γοναδοτροπίνες, εγώ πήρα puregon. Στον κύκλο αυτό που δοκιμάσαμε να πάμε χωρίς καθόλου φάρμακα, είχαμε δύο επιλογές ή να το πάρουμε όταν το σώμα μου ήταν έτοιμο για ωορηξία, αλλά το ωάριο μου φαινόταν ανώριμο και είχε μικρές πιθανότητες να γονημοποιηθεί, ή να το περιμέναμε να μεγαλώσει με πιθανότητα να το χάσουμε, προτίμησαμε με το γιατρό μου το δεύτερο και δυστυχώς το χάσαμε. Δεν με πήραξε πάρα πολύ ήθελα να δω τι μπορεί να κάνει το σώμα μου. Στον επόμενο κύκλο θα κάνω τροποποιημένο φυσικό, με cetrotide και merional.

Κανονική εξωσωματική με τρελλές δόσεις φαρμάκων που προσπάθησα να κάνω την σταματήσαμε διότι δεν είχα καμιά ανταπόκριση.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομίζω κι εγω...γι' αυτο λεω να το παρουμε το πράγμα απο την αρχη... Σίγουρα κάπου θα την βρώ την ακρη..που θα μου πάει...πάντος το βαμμα το συνεχίζω κανονικά...:lol::lol: Α! ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...κανει καλή δουλεια και στο σεξ....:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Λυγαριά διάβασα την ιστορία σου και καταλαβαίνω ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ!

Πράγματι συνέπεσαν πολλά λάθη μαζί και πολλές κακές επιλογές σε γιατρούς. Συμφωνώ πως υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται μόνο το πορτοφόλι τους και άλλοι που δεν γνωρίζουν καλά το αντικείμενο.

Συμφωνώ με την bobonela προέχει να βρεις έναν καλό γιατρό.

Από την εμπειρία μου, με υψηλή FSH δεν έχει νόημα να πηγαίνεις σε κλασική εξωσωματική διότι και να πάρεις πολλά ωάρια δεν θα έχουν καλή ποιότητα.

Πρέπει να βρεις έναν γιατρό που να γνωρίζει καλά από φυσικούς κύκλους και να είναι δίπλα σου σε όλο αυτό που τραβάς.

Εκτός και αν έχεις αποφασίσει να προσπαθήσεις πάλι με δανεικά ωάρια που τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Mirina, ίσως να έχεις δίκιο...αλλά, το πρόβλημα είναι ο,τι δεν υπάρχουν και πολλά αποθέματα...ψυχικά και οικονομικά...Εσύ σε ποιο γιατρό πήγες; (αν θέλεις μου γράφεις) γιατί εγώ μέχρι τώρα πήγαινα στην κορυφή.... όπως είναι ο Μακρυγιαννάκης και ο Πάντος. Πρίν λίγες μέρες μου είπαν και για τον Τσιριγώτη…:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα προσφατα εμαθα για τη λυγαρια οτι βοηθαει τις κοπελες με πολυκυστικες ωοθηκες και παρηγγειλα απο το ιντερνετ σπορους λυγαριας... μηπως ξερει καμια τον τροπο ληψης και την ποσοτητα που θα πρεπει να λαμβανω καθε μερα?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα!

 

 

Πολύ ωραίο το θέμα αυτό και με πολλές πληροφορίες μέσα, γι' αυτό και το επαναφέρω μετά από τόσους μήνες και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τη δική μου περίπτωση μαζί σας.

 

 

Προσπαθούμε πάνω από 3 χρόνια να γίνουμε γονείς , χωρίς να έχει προκύψει ποτέ εγκυμοσύνη. Έχουμε κάνει όλες τις βασικές εξετάσεις (σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος και τις ορμονικές εγώ) οι οποίες βγήκαν φυσιολογικές εκτός από την εξέταση της ΑΜΗ η οποία με κατατάσσει στη χαμηλή γονιμότητα καθώς η τιμή βγήκε 14,9 για εμένα, με κατώτατο όριο για την υψηλή γονιμότητα το 15,7 (για όσες κοπέλες δε γνωρίζουν).

Έχοντας αλλάξει αρκετούς γυναικολόγους μέχρι να καταλήξω στην τωρινή γιατρό μου, έχω πάρει διάφορες γνώμες και…υπερήχους, οι οποίοι εδώ και 4 τουλάχιστον χρόνια έχουν δείξει ένα «πολυποδάκι» και ένα «ινομυωματάκι» (όπως μου τα έχουν χαρακτηρίσει οι ίδιοι οι γιατροί που με έχουν δει) τα οποία με «συντροφεύουν» εσωτερικά, αλλά σε σημεία τα οποία δε μας προβληματίζουν για τη σύλληψη, όπως με καθησύχασαν σε κάθε έλεγχο που έκανα.

 

 

Η τωρινή γιατρός μου, στην οποία πηγαίνω τα τελευταία δύο χρόνια-και είμαι πολύ ικανοποιημένη μέχρι σήμερα- είναι κατά των χημικών φαρμάκων και αντιμετωπίζει το θέμα της εγκυμοσύνης πιο ολιστικά, με βιταμίνες και τρόπο διατροφής-ψυχοσύνθεσης κλπ. Έχοντας μπει κι εγώ λοιπόν σε αυτόν τον τρόπο σκέψης, αποφάσισα να δοκιμάσω το agnus castus, από μόνη μου, μετά από πολύ ψάξιμο για τα υπέρ και τα κατά. Το παίρνω σε μορφή χαπιού από τα τέλη Μαϊου. Για να μη σας κουράζω με λεπτομέρειες, στην τελευταία επίσκεψή μου στη γυναικολόγο μου και μετά τον υπέρηχο που κάναμε, βρέθηκε το εξής: ο πολύποδας είχε εξαφανιστεί και το ινωμύωμα είχε αιματωθεί καλά, ένδειξη ότι ετοιμάζεται να διαλυθεί. Χρησιμοποιώ ακριβώς τις λέξεις που χρησιμοποίησε η γιατρός μου, στην οποία-κακώς ίσως- δεν έχω αναφέρει για το agnus.

Ο υπέρηχος έγινε στα μέσα Ιουνίου, ήμουν στη μέση του κύκλου μου. Η επόμενη περίοδος που μου ήρθε, ήταν με λιγότερη ροή τις δύο πρώτες ημέρες την τρίτη μέρα ήμουν καθαρή και την τέταρτη ελάχιστο καφέ. Την πέμπτη μέρα τίποτα. Η περίοδός μου κανονικά κρατάει 5 ημέρες, την πέμπτη μέρα βέβαια με τα γνωστά «τελειώματα». Επιπλέον, οι πόνοι ακόμα και της πρώτης ημέρας, σχεδόν δεν υπήρχαν.

 

 

Επίσης, ο κύκλος μου είναι γενικά 24-26 ημερών (εκτός εάν έχω κάνει κάποιο μπάνιο στη θάλασσα ή αν έχει παρουσιαστεί κάποια ορμονική διαταραχή σε κάποιον μήνα, οπότε πάει στις 28 ημέρες) και την τελευταία φορά ήταν 27 ημερών.

 

 

Για να καταλήξω, δεν θεωρώ ότι ο πολύποδας που τον είχα χρόνια, κατά τύχη διαλύθηκε μετά που ξεκίνησα το agnus castus. Θέλω να παρακολουθήσω στην επόμενη περίοδό μου τι θα συμβεί, πόσες ημέρες θα κρατήσει και πόσος θα είναι ο κύκλος μου, και φυσικά είμαι πολύ περίεργη να δω σε τι φάση θα είναι και το ινωμύωμα στον επόμενο υπέρηχο που θα κάνω (πιθανότατα μετά τον Αύγουστο).

Επιπλέον, η τραχηλίτιδα που υπάρχει εδώ και αρκετό διάστημα, σε κάθε έλεγχο δε βελτιωνόταν και μόνο στο τεστ Παπ που έκανα τον Ιούνιο, έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα.

 

 

Δεν ξέρω κορίτσια… Μου φαίνονται πολλά για να είναι απλώς συμπτώσεις… Θα συνεχίσω να παίρνω το agnus για κανένα δίμηνο ακόμα και θα παρακολουθήσω τις μεταβολές μέσα μου οι οποίες πιστεύω ότι θα είναι θετικές!

 

 

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και εύχομαι σε κάθε μία ξεχωριστά να κρατήσει το πολυπόθητο μπεμπάκι σύντομα στην αγκαλιά της!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

 

Πολύ ωραίο το θέμα αυτό και με πολλές πληροφορίες μέσα, γι' αυτό και το επαναφέρω μετά από τόσους μήνες και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τη δική μου περίπτωση μαζί σας.

 

 

Προσπαθούμε πάνω από 3 χρόνια να γίνουμε γονείς , χωρίς να έχει προκύψει ποτέ εγκυμοσύνη. Έχουμε κάνει όλες τις βασικές εξετάσεις (σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος και τις ορμονικές εγώ) οι οποίες βγήκαν φυσιολογικές εκτός από την εξέταση της ΑΜΗ η οποία με κατατάσσει στη χαμηλή γονιμότητα καθώς η τιμή βγήκε 14,9 για εμένα, με κατώτατο όριο για την υψηλή γονιμότητα το 15,7 (για όσες κοπέλες δε γνωρίζουν).

Έχοντας αλλάξει αρκετούς γυναικολόγους μέχρι να καταλήξω στην τωρινή γιατρό μου, έχω πάρει διάφορες γνώμες και…υπερήχους, οι οποίοι εδώ και 4 τουλάχιστον χρόνια έχουν δείξει ένα «πολυποδάκι» και ένα «ινομυωματάκι» (όπως μου τα έχουν χαρακτηρίσει οι ίδιοι οι γιατροί που με έχουν δει) τα οποία με «συντροφεύουν» εσωτερικά, αλλά σε σημεία τα οποία δε μας προβληματίζουν για τη σύλληψη, όπως με καθησύχασαν σε κάθε έλεγχο που έκανα.

 

 

Η τωρινή γιατρός μου, στην οποία πηγαίνω τα τελευταία δύο χρόνια-και είμαι πολύ ικανοποιημένη μέχρι σήμερα- είναι κατά των χημικών φαρμάκων και αντιμετωπίζει το θέμα της εγκυμοσύνης πιο ολιστικά, με βιταμίνες και τρόπο διατροφής-ψυχοσύνθεσης κλπ. Έχοντας μπει κι εγώ λοιπόν σε αυτόν τον τρόπο σκέψης, αποφάσισα να δοκιμάσω το agnus castus, από μόνη μου, μετά από πολύ ψάξιμο για τα υπέρ και τα κατά. Το παίρνω σε μορφή χαπιού από τα τέλη Μαϊου. Για να μη σας κουράζω με λεπτομέρειες, στην τελευταία επίσκεψή μου στη γυναικολόγο μου και μετά τον υπέρηχο που κάναμε, βρέθηκε το εξής: ο πολύποδας είχε εξαφανιστεί και το ινωμύωμα είχε αιματωθεί καλά, ένδειξη ότι ετοιμάζεται να διαλυθεί. Χρησιμοποιώ ακριβώς τις λέξεις που χρησιμοποίησε η γιατρός μου, στην οποία-κακώς ίσως- δεν έχω αναφέρει για το agnus.

Ο υπέρηχος έγινε στα μέσα Ιουνίου, ήμουν στη μέση του κύκλου μου. Η επόμενη περίοδος που μου ήρθε, ήταν με λιγότερη ροή τις δύο πρώτες ημέρες την τρίτη μέρα ήμουν καθαρή και την τέταρτη ελάχιστο καφέ. Την πέμπτη μέρα τίποτα. Η περίοδός μου κανονικά κρατάει 5 ημέρες, την πέμπτη μέρα βέβαια με τα γνωστά «τελειώματα». Επιπλέον, οι πόνοι ακόμα και της πρώτης ημέρας, σχεδόν δεν υπήρχαν.

 

 

Επίσης, ο κύκλος μου είναι γενικά 24-26 ημερών (εκτός εάν έχω κάνει κάποιο μπάνιο στη θάλασσα ή αν έχει παρουσιαστεί κάποια ορμονική διαταραχή σε κάποιον μήνα, οπότε πάει στις 28 ημέρες) και την τελευταία φορά ήταν 27 ημερών.

 

 

Για να καταλήξω, δεν θεωρώ ότι ο πολύποδας που τον είχα χρόνια, κατά τύχη διαλύθηκε μετά που ξεκίνησα το agnus castus. Θέλω να παρακολουθήσω στην επόμενη περίοδό μου τι θα συμβεί, πόσες ημέρες θα κρατήσει και πόσος θα είναι ο κύκλος μου, και φυσικά είμαι πολύ περίεργη να δω σε τι φάση θα είναι και το ινωμύωμα στον επόμενο υπέρηχο που θα κάνω (πιθανότατα μετά τον Αύγουστο).

Επιπλέον, η τραχηλίτιδα που υπάρχει εδώ και αρκετό διάστημα, σε κάθε έλεγχο δε βελτιωνόταν και μόνο στο τεστ Παπ που έκανα τον Ιούνιο, έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα.

 

 

Δεν ξέρω κορίτσια… Μου φαίνονται πολλά για να είναι απλώς συμπτώσεις… Θα συνεχίσω να παίρνω το agnus για κανένα δίμηνο ακόμα και θα παρακολουθήσω τις μεταβολές μέσα μου οι οποίες πιστεύω ότι θα είναι θετικές!

 

 

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και εύχομαι σε κάθε μία ξεχωριστά να κρατήσει το πολυπόθητο μπεμπάκι σύντομα στην αγκαλιά της!

 

Καλημέρα!

Καλό και χρήσιμο θα ήταν να κάνεις ακόμη υστεροσαλπιγγογραφία, για να βεβαιωθείς ότι οι σάλπιγγες σου είναι ΟΚ, καλό έλεγχο θυρεοειδούς σε ενδοκρινολόγο (με αιματολογικές εξετάσεις και υπέρηχο), καλλιέργεια κολπικού υγρού και για το σπέρμα καλλιέργεια και αν όλα είναι ΟΚ να προχωρήσεις και σε περαιτέρω έλεγχο. Οι εξετάσεις που μας ανέφερες είναι σχετικά λίγες για να εξακριβωθεί αν τίθεται θέμα υπογονιμότητας...

Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά αν είσαι πάνω από 35 καλό είναι να το κοιτάξεις λίγο πιο ενδελεχώς.

 

Με τις καλύτερες ευχές μου

miria

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ το παίρνω εδώ και καιρό σε βάμμα νηστική μόλις ξυπνήσω το πρωί 40 σταγόνες. Είναι απίστευτο. Επίσης επειδή ρυθμίζει την προγεστερόνη οι έγκυες το παίρνουν μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης για την αποφυγή αποβολών.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Διαβάζω πολύ καιρό για το agnus cactus και αποφάσισα να το πάρω πριν ενα μηνα.. Το ξεκίνησα κανονικά από τη πρώτη μέρα της περιόδου μέχρι και σήμερα.

Το πήρα πιο πολύ για το προεμμηνορροϊκό συνδρομο που έχω...(μιλάμε για κατάθλιψη 1 βδομάδα πριν αδιαθετίσω συν τους πόνους κοντά στις 10 μέρες πριν την περίοδο)

 

Λοιπόν... Είδα τρομακτικά αποτελέσματα.. Η μόνη μέρα που πονούσα ήταν προχθές που περίμενα να αδιαθετήσω. Με σταθερότατο κύκλο παρακαλώ 28 μερών και.... έχω καθυστέρηση δύο μέρες...

 

Προσπαθούμε με τον άντρα μου πολύυυ καιρό, όμως με κανενα αποτέλεσμα δεν εχω μείνει έγκυος. Σήμερα δεν πονάω καθόλου, μόνο λίγο η μέση μου και το στήθος μου που είναι πρισμένο και με πονάει όταν το ακουμπάω...

 

Λέτε να τα κατάφερα;;;;; :D :D :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Διαβάζω πολύ καιρό για το agnus cactus και αποφάσισα να το πάρω πριν ενα μηνα.. Το ξεκίνησα κανονικά από τη πρώτη μέρα της περιόδου μέχρι και σήμερα.

Το πήρα πιο πολύ για το προεμμηνορροϊκό συνδρομο που έχω...(μιλάμε για κατάθλιψη 1 βδομάδα πριν αδιαθετίσω συν τους πόνους κοντά στις 10 μέρες πριν την περίοδο)

 

Λοιπόν... Είδα τρομακτικά αποτελέσματα.. Η μόνη μέρα που πονούσα ήταν προχθές που περίμενα να αδιαθετήσω. Με σταθερότατο κύκλο παρακαλώ 28 μερών και.... έχω καθυστέρηση δύο μέρες...

 

Προσπαθούμε με τον άντρα μου πολύυυ καιρό, όμως με κανενα αποτέλεσμα δεν εχω μείνει έγκυος. Σήμερα δεν πονάω καθόλου, μόνο λίγο η μέση μου και το στήθος μου που είναι πρισμένο και με πονάει όταν το ακουμπάω...

 

Λέτε να τα κατάφερα;;;;; :D :D :D

 

Ειναι πολυ πιθανο!!..γιατι δεν κανεις μια χοριακη αυριο το πρωι;; θα περιμενω νεα σου😄

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελίνα μου έχω φάει τα μούτρα μου τόσες φορές που δεν θέλω να το πιστέψω για να μην απογοητευτώ πάλι. Θα είχα πάει για χοριακή από εχθές αλλά με προσγειώνει ο άντρας μου, να περιμένω μέχρι τη Τετάρτη τουλάχιστον. Αλλά όσο βλέπω τα συμπτώματα τρελαίνομαι....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το επαιρνα και ειχε βοηθησει πολυ! Εκανα και γυμναστικη και διατροφη ταυτοχρονα και εχω πολυκυστικες.

Ειχε βοηθησει πολυ αλλα τοτε το επαιρνα απλα για να εχω περιοδο το Agnus Castus της Lamperts.

 

Εγκυος εμεινα με κλομιφαινη πρωτο κυκλο, κομμένη ζαχαρη και γλυκα 2 μηνες περιπου πριν και γυμναστικη...

 

Καλη επιτυχια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποια, αν μπορεις να το παρεις στις προσπαθειες εξωσωματικης?

ειτε με διεγερση, ειτε στην προετοιμασια ενδομητριου για μεταφορα (με cyclacur)? και σε τι σκευασμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερει καποια, αν μπορεις να το παρεις στις προσπαθειες εξωσωματικης?

ειτε με διεγερση, ειτε στην προετοιμασια ενδομητριου για μεταφορα (με cyclacur)? και σε τι σκευασμα?

 

turbulence, αυτό είναι μια καλή ερώτηση, που δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω... εγώ τα είχα πάρει για περίπου 2 μήνες - πριν ξεκινήσω τις εξωσωματικές - και σε εκείνους τους κύκλους είχα καλό ενδομήτριο.

Τα σκευάσματα αυτά δεν ξέρω αν τα αποδέχονται οι κλασικοί γιατροί.

skountoufla, εγώ έπαιρνα ένα χάπι την ημέρα. Σε μορφή χαπιού τα είχα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου smamy,

τελικα τα σταματησες? σου το ειπε ο γιατρος η απο μονη σου? γιατι δεν βγαζω ακρη με τους γιατρους, ο καθενας λεει τα δικα του.

αυτο με το ενδομητριο με προβληματιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου smamy,

τελικα τα σταματησες? σου το ειπε ο γιατρος η απο μονη σου? γιατι δεν βγαζω ακρη με τους γιατρους, ο καθενας λεει τα δικα του.

αυτο με το ενδομητριο με προβληματιζει πολυ.

 

ναι, τα είχα πάρει από μόνη μου και τα σταμάτησα μόνη μου, γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό μπορείς να τα πάρεις. Μετά ξεκίνησα την εξωσωματική..

Κι εγώ νιώθω το ίδιο για τους γιατρούς... ότι αν η κατάσταση περιπλακεί, δεν μπορούν να την αντιμετωπίσουν. Ή αν χρειάζεται να εμπλακεί κι άλλη ειδικότητα γιατρού, δεν υπάρχει νοοτροπία συνεργασίας για να βρουν μια λύση για τον κοινό "ασθενή" τους! κι εγώ το έχω ένα άγχος το ενδομήτριο... γιατί δεν έχω καταλάβει σε ποιες φάσεις αυξάνεται νορμάλ και πότε όχι...

Link to comment
Share on other sites

εγω βρηκα αυτο το site, με 3 προιοντα, αναμεσα τους το βαμμα που γραφει στις οδηγιες να μην χρησιμοποιειται με τα αντισυλληπτικα η αλλα ορμονικα σκευασματα. μαλλον καταλαβαινω οτι δεν πρεπει να χρ/ται με cyclacur π.χ.

 

https://www.pharmacydiscount.gr/pharmacy-discount/enallaktikes-therapeies/fytotherapeia/avogel-agnus-castus-50-ml#.VPoRlC5BODo

 

ενω στα χαπια της lamberts δεν αναφερεται κατι τετοιο, αλλα φανταζομαι ισχυει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ερωτηση..

Θα μπορουμε ενδεχομενως να αντικαστησουμε το agnus cactus με την απλη λυγαρια σαν αφεψημα κι αν ναι,σε τι ποσοτητα;

Επισης, διαβαζω οτι γενικα λειτουργει βοηθητικα στα προεμμηνορησιακα συπτωματα και γενικα στο αναπαραγωγικο συστημα.

Προβλημα με την περιοδο δεν εχω, ουτε ποναω και τετοια.

Φανταζομαι δεν θα μου εκανε κακο αν το επερνα σε νορμαλ δοσολογια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα

Τελευταία περίοδος 27/12...είχα πάντα άστατη περίοδο...χωρίς παθολογικά ευρήματα...πήγα στο γυναικολόγο και μου είπε να περιμένω να έρθει για να κάνω ορμονικές εξετάσεις την 3η μέρα περιόδου...αγωγή δεν μου έδωσε για να μην επηρεάσει τα αποτελεσματα..πίνω εδώ και δυο εβδομάδες λυγαρια και περιμένω....εχετε αντίστοιχη εμπειρία;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποια κοπέλα τη δοσολογία του agnus castus. Έχω πάρει το Vitex της lamberts και η συσκευασία λέει μία κάψουλα την ημέρα αλλά διάβασα εδώ κάποιες κοπέλες έλεγαν για δύο κάψουλες την ημέρα. Αυτή τη δοσολογία την αναφέρετε με βάση οδηγίες κάποιου γιατρού ή ομοιοπαθητικού ή από μόνες σας γιατί εάν ρωτήσω το γιατρό μου, λογικά δεν θα το ξέρει καν. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 2010-02-28 at 7:35 ΜΜ, eleniturkey είπε:

kalispera ..kala auta me to botano alla kathe pote to pineis?meta tin periodo?kai ean to pineis kai eisai i emeines egkuos to ginete?to stamatas?exei kamia epiroi sto embruo?kserei kamia kopela?

Καλησπέρα , παίρνω λυγαρια περίπου 2 μήνες τώρα κ έχω δει αποτελέσματα μετά από τον πρώτο μήνα. Εγώ το παίρνω μια φορά την ημέρα μαζί με το φαγητό μ, διότι αυτό γράφει κ η συσκευασία, αλλά κ με έχει ενημερώσει σχετικά μια γνωστή που το παίρνει. Επίσης μπορεί κάποιος να πάρει λυγαρια για 3 συνεχόμενους μήνες (αν αδιαθέτησεις, συνεχίζεις κανονικά, δεν είναι αντισυλληπτικό για να το σταματήσεις) μόλις συμπληρώσεις 3 μήνες , πρέπει να σταματήσεις για 15 μέρες . Κ έπειτα συνεχίζεις!

τωρα το αν μείνεις έγκυος σε στο το διάστημα δεν γνωρίζω , αλλά το κουτί γράφει πως απαγορεύεται η χρήση του αν είσαι έγκυος η θηλάζει σ. Αν γνωρίζει κάποια ας μας πει. 

Link to comment
Share on other sites

On 2014-09-14 at 7:39 ΜΜ, nikolgr1 είπε:

Εγώ το παίρνω εδώ και καιρό σε βάμμα νηστική μόλις ξυπνήσω το πρωί 40 σταγόνες. Είναι απίστευτο. Επίσης επειδή ρυθμίζει την προγεστερόνη οι έγκυες το παίρνουν μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου της εγκυμοσύνης για την αποφυγή αποβολών.

Ισχύει το ίδιο κ αν το παίρνεις σε μορφή χαπιού;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εμένα μου είχε γράψει  vitex ( agnus castus)   μαζί με rhodiola rosea.  επειδή είχα συμπτώματα αρχής εμμηνόπαυσης ή κύκλου που πηγαινε να γινει ολοενα πιο μικρος με κραμπες αρκετες μερες πριν τη περιοδο κλπ  είμαι 44. 

έχω κανει κατα καιρούς πειραματα στις δοσολογίες και εχω καταλαβει οτι οι δοσολογίες που μου είχε δωσει η γυναικολογος μου ήταν υπερβολικές για το σώμα μου. 

έχω καταλήξει τώρα στην μισή δοσολογία. 

 

Τώρα έχει στρώσει ο κύκλος σούπερ, και συναισθηματικά είμαι πολύ πολύ καλά. 

αρχικη δοσολογία ήταν 1000 αγνους καστους και 1000 ροδιολα (500 πρωι 500 το βραδυ).

εγώ με το βραδυνο χαπι ροδιόλας, δεν μπορούσα να βγώ από το κρεβάτι το πρωί, και έτσι έμεινα στο 500 ρι χαπι που το παίρνω το πρωί. 

 

το αγνους καστους παρατηρησα ότι οδηγουσε σε πολύ μεγάλες συναισθηματικές διακυμανσεις, , κάποια στιγμή μετά από 1 χρόνο,  το σταμάτησα, και κατευθείαν μου ήρθε περίοδος στα μισά του κύκλου, δηλαδή έπαθε ενα ψιλοσοκ ο οργανισμος. 

Τώρα έχω καταλήξει στο μισό χαπι δηλαδή 500μγ αγνους καστους  και 500 ροδιόλας, καθε πρωι,

και είμαι πολύ περδίκι, καθόλου ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του κύκλου εκτός περιοδου κλπ.  

 

να πω ότι όταν σταματουσα την ροδιόλα  (επειδή τελείωνε συσκευασία πχ)   εβλεπα εκνευρισμό , και νομίζω ότι πλέον δεν θα μπορούσα χωρίς την ροδιόλα! 

Παράλληλα εχω δει διαφορετική δραση ανάλογα την μάρκα χαπιού. 

Η καλύτερη αυτή τη στιγμή ροδιόλα που έχω με τις λιγότερες παρενέργειες είναι της now foods . 

οι άλλες μάρκες μου έφερναν τις γνωστες παρενέργειες του ανακατεμένου στομαχιού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...