Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια,

κ εγω εχω πρόβλημα με τις πολυκυστικές ωοθήκες..η προηγουμενη περίοδος μου ήρθε μετά απο πενήντα μέρες...ο γιατρός μου εγραψε το agnus cactus ως μια φυσική πιθανή λύση ,ώστε να ενισχυθεί η γονιμότητα μου κ να ρυθμιστεί κάπως ο κύκλος μου.Ψαχνοντας στο διαδίκτυο διαπίστωσα πως πολλές κοπέλες έχουν ευεργετηθεί απο τις πολύτιμες ιδιοτητες της λυγαριάς!!νομίζω οτι μαζί με γυμναστική κ μια ισορροπημένη διατροφή μπορει να βοηθήσει ολες μας!!(να τα ακουω εγω που εχω πεθάνει τα γλυκά!!!!:oops: )

[IMG]http://pctm.pitapata.com/u79fp3.png[/IMG]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε ολες σας

:-P.Ειναι η πρωτη φορα που θελω να γραψω και να σας πω για το δικο μου προβλημα......:roll: Εχω και εγω Το ΣΠΩ... !!!!! Το οποιο ξεκινησε απο την εφηβια ......Ετσι ξεκινησα να βρω για πιο λογο ΕΓΩ δεν ειχα περιοδο,ελα μου ντε που δεν ηξεραν και αυτοι(οι γιατροι)...... Ξεκινησα απο την εφηβια και μεχρι τωρα που ειμαι 30 χρονων παλι δεν ξερουν!!!! Το κακο ειναι πως με τοσα ορμονικα φαρμακα που επερνα ολων αυτο τον καιρο να φερω αντιθετα αποτελεσματα(οτι μου εδιναν το επερνα).....Παρολο το ακανονιστω τις περιοδου μου (μιλαμε για μεγαλα χρονικα διαστηματα,οπως 3 μηνες- 6 μηνες - 9 μηνες και τωρα τελευταια 11 μηνες) εγω συνεχιζα και τα επερνα για να μου ερχετε κατι που δεν εκανε καθολου καλο στα κιλα μου.....και οχι μονο..:cry: !! ΟΤΑΝ παντρευτικα ηθελα ααπεεγνωωσμεεννα να γινω μανουλα......τι ζητουσααα!!!!!!ξεκινησαμε να παιδευομαστε απο το2005 να κανουμε ενα παιδακι....Εξετασεις στις εξετασεις το προβλημα???το ΣΠΩ..... χαπια-χαπια- χαπια.....ενεσεις ορμονολογικες χωρις διαδικασιες εξωσωματικης....ενας τρελος χορος με ορμονες....ΕΕΕ!!!!καποια στιγμη τα καταφερνουμε και μενω εγκυος.2007.....η χαρα σε ολο τις το μεγαλειο.....αλλα για πολυ λιγο.....ΑΠΕΒΑΛΑ στο 3ο μηνα τις εγκυμοσυνης......ΠΟΝΟΣ-ΘΛΙΨΗ-ΚΛΑΜΜΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ-ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ........ κλπ.....Εξετασεις γιατι εγινε!ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Ξαναπροσπαθουμε μετα απο 1 χρονο (παλι με ορμονες ενεσεις)...και ξαναμενω.ΑΥΤΗ τη φορα πιο πολυ προσοχη για να μη συμβει ξανα το ιδιο...Περναω το 1ο τριμηνο..πληρης ευτυχια τωρα δεν προκοιτε να το χασω....ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ......στο τελος του 5ο μηνα μου εσπασαν τα νερα και προηλθε προωρη γεννα.....φυσικα δεν εζησε (παροτι γεννηθηκε ζωντανο)......:mad::?:!::(:confused: ...... ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ....ΕΞΕΤΑΣΕΙ-ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ..... ΕΠΙΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ......ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ....... ΠΑΝΩ που το ψαχναμε το θεμα ανακαλυπτουμε πως απο τις ορμονες που πηρα ολων αυτον το καιρο (περισσοτερο απο τις ορμονες για να μεινω εγκυος)μου παρουσιαζεται ΕΣΤΙΑΚΗ ΟΖΩΔΗΣ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡ........ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.......Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ= Η ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ........ΑΛΛΑ........ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.........ΠΟΣΟ??????? -ΘΑ ΔΟΥΜΕ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ.........ΝΑ....... ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.......ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΟΣ?????? τι θελετε να μου πειτεεε.....πως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος?????Πως δε θα ακουσω τη λεξη μανουλα??????? Δε θα νοιωσω την τρυφερη αγκαλια ενος παιδιουου......κλαψ κλαψκλαψ !!!!!!!-ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...... ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......ΚΛΠ.....και μετα την καμπανα στο κεφαλι μας ηρθε και το καμπαναριο..........ΤΙ θα κανουμε τωρα?????υπομονη ......υπομονη.....ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΘΕ 6ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑΝ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.....ΕΔΩ ΚΑΙ 4 6μηνα τα πραγματα ειναι το ιδιο...ουτε μεγαλωνουν ουτε μικραινουν......εκει σταθερα...καλο μεν αλλα κακο δε για μενα που ακομα σκεφτομαι εγκυμοσυνη.......βεβαια τα χαπια σταματησαν ολα.....περιοδο πουθενα 11 μηνες δεν ειχα.....οι γυναικολογοι οτι θα σου πουν οι χειρουργοι τι θα κανεις.......δεν πρεπει να παρεις ουτε μια ορμονη....μα θα σκασω τοσο καιρο.....τα νευρα κροσια......ΩΣΠΟΥ.....πηγα σε ενα αλεργιολογο και εκανα τεστ δυσανεξιας.....ακολουθο τη διατροφη που μου ειπε και μου εδωσε και τα castus angus.......μου ειπε να παιρνω ενα την ημερα....για να μου ερθει(γιατι μπορουσε να μην ερθει) ....και οντως μου ηρθε μετα απο 11 μηνες ...αν ερθει θα τα περνεις συνεχεια χωρις να τα διακοψεις.......ενα καθημερινα......ακομα και οταν εχεις περιοδο.......κανονικα ετσι θα πρεπει?????δε θα επελθει αιμοραγια?????εσεις τι λετε????γιατι τον ξαναρωτησα και μου ειπε το ιδιο.......1 καθε μερα και οταν θα εχεις περιοδο.......βεβαι ειναι πρωτη φορα που μου κραταει πανω απο 6 μερες......τελος ελπιζωτα φτιαξουν τα πραγματα για ολες μας.......

exo kai ego to idio problhma mono pou den eixa pote th xara na meino eguos...prospatho edo kai 3 xronia me therapies alla tipota...problhmata fysika eixa apo thn proth mou periodo...ta oaria mou den megalonoun kan gia na po na kano prospathia esto me eksosomatikh...ta kila ena martirio...oi psixiatroi pane kai erxonte me thn katathlipsh pou me exei baresh...kai fysika oi giatroi me metaxeirizonte san toualeta gia na ksefortononte oti farmako tous katebei!!!thelo na po oti eimaste para polles pou pername ta idia kai xeirotera kai den briskoume lush...emena mou emfanistike ogos sto kefali pou kanei ta pragmata akoma pio dyskola!upomonh se oles mas kai idietera se sena pou phres 2 megales xares kai tis exases...elpizo epidh exei perasei kairos apo to sxolio sou na exeis ena moraki sthn agalia sou mpas kai paroume kai emeis ligo kouragio!!!tha afiso to e-mail mou an theleis na milisoume esu h opoia allh thelei...!sumparastash h mia sthn allh mpas kai aneboume psuxologika [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες σας

:-P.Ειναι η πρωτη φορα που θελω να γραψω και να σας πω για το δικο μου προβλημα......:roll: Εχω και εγω Το ΣΠΩ... !!!!! Το οποιο ξεκινησε απο την εφηβια ......Ετσι ξεκινησα να βρω για πιο λογο ΕΓΩ δεν ειχα περιοδο,ελα μου ντε που δεν ηξεραν και αυτοι(οι γιατροι)...... Ξεκινησα απο την εφηβια και μεχρι τωρα που ειμαι 30 χρονων παλι δεν ξερουν!!!! Το κακο ειναι πως με τοσα ορμονικα φαρμακα που επερνα ολων αυτο τον καιρο να φερω αντιθετα αποτελεσματα(οτι μου εδιναν το επερνα).....Παρολο το ακανονιστω τις περιοδου μου (μιλαμε για μεγαλα χρονικα διαστηματα,οπως 3 μηνες- 6 μηνες - 9 μηνες και τωρα τελευταια 11 μηνες) εγω συνεχιζα και τα επερνα για να μου ερχετε κατι που δεν εκανε καθολου καλο στα κιλα μου.....και οχι μονο..:cry: !! ΟΤΑΝ παντρευτικα ηθελα ααπεεγνωωσμεεννα να γινω μανουλα......τι ζητουσααα!!!!!!ξεκινησαμε να παιδευομαστε απο το2005 να κανουμε ενα παιδακι....Εξετασεις στις εξετασεις το προβλημα???το ΣΠΩ..... χαπια-χαπια- χαπια.....ενεσεις ορμονολογικες χωρις διαδικασιες εξωσωματικης....ενας τρελος χορος με ορμονες....ΕΕΕ!!!!καποια στιγμη τα καταφερνουμε και μενω εγκυος.2007.....η χαρα σε ολο τις το μεγαλειο.....αλλα για πολυ λιγο.....ΑΠΕΒΑΛΑ στο 3ο μηνα τις εγκυμοσυνης......ΠΟΝΟΣ-ΘΛΙΨΗ-ΚΛΑΜΜΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ-ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ........ κλπ.....Εξετασεις γιατι εγινε!ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Ξαναπροσπαθουμε μετα απο 1 χρονο (παλι με ορμονες ενεσεις)...και ξαναμενω.ΑΥΤΗ τη φορα πιο πολυ προσοχη για να μη συμβει ξανα το ιδιο...Περναω το 1ο τριμηνο..πληρης ευτυχια τωρα δεν προκοιτε να το χασω....ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ......στο τελος του 5ο μηνα μου εσπασαν τα νερα και προηλθε προωρη γεννα.....φυσικα δεν εζησε (παροτι γεννηθηκε ζωντανο)......:mad::?:!::(:confused: ...... ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ....ΕΞΕΤΑΣΕΙ-ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ..... ΕΠΙΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ......ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ....... ΠΑΝΩ που το ψαχναμε το θεμα ανακαλυπτουμε πως απο τις ορμονες που πηρα ολων αυτον το καιρο (περισσοτερο απο τις ορμονες για να μεινω εγκυος)μου παρουσιαζεται ΕΣΤΙΑΚΗ ΟΖΩΔΗΣ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡ........ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.......Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ= Η ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ........ΑΛΛΑ........ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.........ΠΟΣΟ??????? -ΘΑ ΔΟΥΜΕ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ.........ΝΑ....... ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.......ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΟΣ?????? τι θελετε να μου πειτεεε.....πως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος?????Πως δε θα ακουσω τη λεξη μανουλα??????? Δε θα νοιωσω την τρυφερη αγκαλια ενος παιδιουου......κλαψ κλαψκλαψ !!!!!!!-ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...... ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......ΚΛΠ.....και μετα την καμπανα στο κεφαλι μας ηρθε και το καμπαναριο..........ΤΙ θα κανουμε τωρα?????υπομονη ......υπομονη.....ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΘΕ 6ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑΝ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.....ΕΔΩ ΚΑΙ 4 6μηνα τα πραγματα ειναι το ιδιο...ουτε μεγαλωνουν ουτε μικραινουν......εκει σταθερα...καλο μεν αλλα κακο δε για μενα που ακομα σκεφτομαι εγκυμοσυνη.......βεβαια τα χαπια σταματησαν ολα.....περιοδο πουθενα 11 μηνες δεν ειχα.....οι γυναικολογοι οτι θα σου πουν οι χειρουργοι τι θα κανεις.......δεν πρεπει να παρεις ουτε μια ορμονη....μα θα σκασω τοσο καιρο.....τα νευρα κροσια......ΩΣΠΟΥ.....πηγα σε ενα αλεργιολογο και εκανα τεστ δυσανεξιας.....ακολουθο τη διατροφη που μου ειπε και μου εδωσε και τα castus angus.......μου ειπε να παιρνω ενα την ημερα....για να μου ερθει(γιατι μπορουσε να μην ερθει) ....και οντως μου ηρθε μετα απο 11 μηνες ...αν ερθει θα τα περνεις συνεχεια χωρις να τα διακοψεις.......ενα καθημερινα......ακομα και οταν εχεις περιοδο.......κανονικα ετσι θα πρεπει?????δε θα επελθει αιμοραγια?????εσεις τι λετε????γιατι τον ξαναρωτησα και μου ειπε το ιδιο.......1 καθε μερα και οταν θα εχεις περιοδο.......βεβαι ειναι πρωτη φορα που μου κραταει πανω απο 6 μερες......τελος ελπιζωτα φτιαξουν τα πραγματα για ολες μας.......

 

ειλικρινα κοπελα μου εχω παθει σοκ που διαβασα την ιστορια σου,γιατι με εκανες να σκεφτω αυτοματα οτι η ζωη εχεις μεγαλη δοξα για να μην η χαιρομαστε!!!δεν θα πω τιποτα αλλο απλα ο θεος να σας βοηθησει,δεν ξερω τι να πω τα εχω χασει,να σας βοηθησει ο χριστος κ η μεγαλοχαρη παναγια να ειστε γεροι κ μακαρι να σας φερει κ ενα γερο παιδι στην αγκαλια σας!!!καλη ζωη..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

 

Εγώ παίρνω duphaston για να έχω σταθερό κύκλο κ ξεκίνησα πριν 15 μέρες κ vitex agnus cactus -που φυσικά ρώτησα τον γιατρό μου για να το πάρω κ μου είπε εντάξει- αλλά τώρα έχω καθυστέρηση μία βδομάδα.

Γνωρίζετε κάτι εσείς γι αυτό; Έχει συμβεί σε καμμία;

 

Λόγω πολυκυστικών έχω τα γνωστά προβλήματα περιόδου κ γονιμότητας και έλεγα μήπως με βοηθήσει αλλα απο ότι φαίνεται έφερε αντίθετα αποτελέσματα.

 

Τεστ εγκυμοσύνης έκανα κ δεν είμαι έγκυος... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εγώ παίρνω duphaston για να έχω σταθερό κύκλο κ ξεκίνησα πριν 15 μέρες κ vitex agnus cactus -που φυσικά ρώτησα τον γιατρό μου για να το πάρω κ μου είπε εντάξει- αλλά τώρα έχω καθυστέρηση μία βδομάδα.

Γνωρίζετε κάτι εσείς γι αυτό; Έχει συμβεί σε καμμία;

 

Λόγω πολυκυστικών έχω τα γνωστά προβλήματα περιόδου κ γονιμότητας και έλεγα μήπως με βοηθήσει αλλα απο ότι φαίνεται έφερε αντίθετα αποτελέσματα.

 

Τεστ εγκυμοσύνης έκανα κ δεν είμαι έγκυος... :roll:

Και σε μενα ειχε αντιθετα αποτελεσματα, και μαλιστα εντονα. Εγω το ξεκινησα χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου και τον ενα μηνα που το πηρα δεν ειχα καθολου ωορρηξια, κατι που δεν πιστευω να μου εχει συμβει , μιας και κανω καθε μηνα τα τεστ ωορρηξιας και παντα εβγαιναν θετικα.

Εγω το πηρα γιατι ειχα διαβασει οτι βοηθαει στην ωχρινικη ανεπαρκεια που εχω.

Συμπερασμα που εβγαλα εγω.. μπορει να κανει δουλεια, αλλα σιγουρα δεν κανει σε ολες μας, και μαλιστα σε μενα μονο προβλημα μου εκανε...

Επισης δεν ξαναπαιρνω τιποτα χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μενα ειχε αντιθετα αποτελεσματα, και μαλιστα εντονα. Εγω το ξεκινησα χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου και τον ενα μηνα που το πηρα δεν ειχα καθολου ωορρηξια, κατι που δεν πιστευω να μου εχει συμβει , μιας και κανω καθε μηνα τα τεστ ωορρηξιας και παντα εβγαιναν θετικα.

Εγω το πηρα γιατι ειχα διαβασει οτι βοηθαει στην ωχρινικη ανεπαρκεια που εχω.

Συμπερασμα που εβγαλα εγω.. μπορει να κανει δουλεια, αλλα σιγουρα δεν κανει σε ολες μας, και μαλιστα σε μενα μονο προβλημα μου εκανε...

Επισης δεν ξαναπαιρνω τιποτα χωρις να ρωτησω τον γιατρο μου....

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου επιμένει οτι αποκλείεται to vitex να έχει επηρεάσει την περίοδο.Εγώ πάλι είμαι σχεδόν σίγουρη οτι αυτό φταίει αλλά λέω τώρα μια κ το ξεκίνησα να μην το σταματήσω..

Θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια εργάζομαι σε εταιρία που κάνει παραφαρμακευτικά προϊόντα με agnus castus, που όντως είναι η λυγαριά με την επιστημονική της ονομασία. Η λυγαριά περιέχει φυτο-οιστρογόνα που είναι εξισορροπιστές. Η λυγαριά σε ρόφημα συντελεί στην εξισορρόπηση των ορμονών.

Επειδή αυτοί που γνωρίζουν περισσότερα είναι οι ομοιοπαθητικοί γιατροί, ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε σ'αυτούς, πιστεύω θα σας κατατοπίσουν καλύτερα. Έχω φίλη που επισκέπτεται ομ.γιατρό και την έχει βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια εργάζομαι σε εταιρία που κάνει παραφαρμακευτικά προϊόντα με agnus castus, που όντως είναι η λυγαριά με την επιστημονική της ονομασία. Η λυγαριά περιέχει φυτο-οιστρογόνα που είναι εξισορροπιστές. Η λυγαριά σε ρόφημα συντελεί στην εξισορρόπηση των ορμονών.

Επειδή αυτοί που γνωρίζουν περισσότερα είναι οι ομοιοπαθητικοί γιατροί, ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε σ'αυτούς, πιστεύω θα σας κατατοπίσουν καλύτερα. Έχω φίλη που επισκέπτεται ομ.γιατρό και την έχει βοηθήσει.

 

Εγω διαβασα εδω στο φορουμ γι'αυτο το σκευασμα ψαχνοντας για το πως να μεινω εγκυος.Ειχαν περασει σχεδον 8 μηνες και...τιποτα.Αποφασισα να το παρω και μετα απο 1,5 μηνα εμεινα εγκυος.Τι να πω....Τυχαιο ηταν?Δεν ξερω.Παντος η μικρουλα μας ειναι 20 μηνων!!!!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα εδω στο φορουμ γι'αυτο το σκευασμα ψαχνοντας για το πως να μεινω εγκυος.Ειχαν περασει σχεδον 8 μηνες και...τιποτα.Αποφασισα να το παρω και μετα απο 1,5 μηνα εμεινα εγκυος.Τι να πω....Τυχαιο ηταν?Δεν ξερω.Παντος η μικρουλα μας ειναι 20 μηνων!!!!!!!!!!:-P

το πηρες σε χαπακια; ; ; καθε ποτε το επαιρνες κι ποσα την ημερα; ; ; ; εχω το βοτανο λυγαρια εάν το κανω ροφιμα όπως το τσαι είναι το ίδιο; ; ; σε παρακαλω εαν μπορείς και ξέρεις πες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε ολες σας

:-P.Ειναι η πρωτη φορα που θελω να γραψω και να σας πω για το δικο μου προβλημα......:roll: Εχω και εγω Το ΣΠΩ... !!!!! Το οποιο ξεκινησε απο την εφηβια ......Ετσι ξεκινησα να βρω για πιο λογο ΕΓΩ δεν ειχα περιοδο,ελα μου ντε που δεν ηξεραν και αυτοι(οι γιατροι)...... Ξεκινησα απο την εφηβια και μεχρι τωρα που ειμαι 30 χρονων παλι δεν ξερουν!!!! Το κακο ειναι πως με τοσα ορμονικα φαρμακα που επερνα ολων αυτο τον καιρο να φερω αντιθετα αποτελεσματα(οτι μου εδιναν το επερνα).....Παρολο το ακανονιστω τις περιοδου μου (μιλαμε για μεγαλα χρονικα διαστηματα,οπως 3 μηνες- 6 μηνες - 9 μηνες και τωρα τελευταια 11 μηνες) εγω συνεχιζα και τα επερνα για να μου ερχετε κατι που δεν εκανε καθολου καλο στα κιλα μου.....και οχι μονο..:cry: !! ΟΤΑΝ παντρευτικα ηθελα ααπεεγνωωσμεεννα να γινω μανουλα......τι ζητουσααα!!!!!!ξεκινησαμε να παιδευομαστε απο το2005 να κανουμε ενα παιδακι....Εξετασεις στις εξετασεις το προβλημα???το ΣΠΩ..... χαπια-χαπια- χαπια.....ενεσεις ορμονολογικες χωρις διαδικασιες εξωσωματικης....ενας τρελος χορος με ορμονες....ΕΕΕ!!!!καποια στιγμη τα καταφερνουμε και μενω εγκυος.2007.....η χαρα σε ολο τις το μεγαλειο.....αλλα για πολυ λιγο.....ΑΠΕΒΑΛΑ στο 3ο μηνα τις εγκυμοσυνης......ΠΟΝΟΣ-ΘΛΙΨΗ-ΚΛΑΜΜΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ-ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ........ κλπ.....Εξετασεις γιατι εγινε!ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Ξαναπροσπαθουμε μετα απο 1 χρονο (παλι με ορμονες ενεσεις)...και ξαναμενω.ΑΥΤΗ τη φορα πιο πολυ προσοχη για να μη συμβει ξανα το ιδιο...Περναω το 1ο τριμηνο..πληρης ευτυχια τωρα δεν προκοιτε να το χασω....ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ......στο τελος του 5ο μηνα μου εσπασαν τα νερα και προηλθε προωρη γεννα.....φυσικα δεν εζησε (παροτι γεννηθηκε ζωντανο)......:mad::?:!::(:confused: ...... ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ....ΕΞΕΤΑΣΕΙ-ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ..... ΕΠΙΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ......ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ....... ΠΑΝΩ που το ψαχναμε το θεμα ανακαλυπτουμε πως απο τις ορμονες που πηρα ολων αυτον το καιρο (περισσοτερο απο τις ορμονες για να μεινω εγκυος)μου παρουσιαζεται ΕΣΤΙΑΚΗ ΟΖΩΔΗΣ ΥΠΕΡΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΥΠΑΡ........ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.......Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ= Η ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ........ΑΛΛΑ........ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ.........ΠΟΣΟ??????? -ΘΑ ΔΟΥΜΕ.....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ.........ΝΑ....... ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.......ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΟΣ?????? τι θελετε να μου πειτεεε.....πως δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος?????Πως δε θα ακουσω τη λεξη μανουλα??????? Δε θα νοιωσω την τρυφερη αγκαλια ενος παιδιουου......κλαψ κλαψκλαψ !!!!!!!-ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ......ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ...... ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......ΚΛΠ.....και μετα την καμπανα στο κεφαλι μας ηρθε και το καμπαναριο..........ΤΙ θα κανουμε τωρα?????υπομονη ......υπομονη.....ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΘΕ 6ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑΝ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.....ΕΔΩ ΚΑΙ 4 6μηνα τα πραγματα ειναι το ιδιο...ουτε μεγαλωνουν ουτε μικραινουν......εκει σταθερα...καλο μεν αλλα κακο δε για μενα που ακομα σκεφτομαι εγκυμοσυνη.......βεβαια τα χαπια σταματησαν ολα.....περιοδο πουθενα 11 μηνες δεν ειχα.....οι γυναικολογοι οτι θα σου πουν οι χειρουργοι τι θα κανεις.......δεν πρεπει να παρεις ουτε μια ορμονη....μα θα σκασω τοσο καιρο.....τα νευρα κροσια......ΩΣΠΟΥ.....πηγα σε ενα αλεργιολογο και εκανα τεστ δυσανεξιας.....ακολουθο τη διατροφη που μου ειπε και μου εδωσε και τα castus angus.......μου ειπε να παιρνω ενα την ημερα....για να μου ερθει(γιατι μπορουσε να μην ερθει) ....και οντως μου ηρθε μετα απο 11 μηνες ...αν ερθει θα τα περνεις συνεχεια χωρις να τα διακοψεις.......ενα καθημερινα......ακομα και οταν εχεις περιοδο.......κανονικα ετσι θα πρεπει?????δε θα επελθει αιμοραγια?????εσεις τι λετε????γιατι τον ξαναρωτησα και μου ειπε το ιδιο.......1 καθε μερα και οταν θα εχεις περιοδο.......βεβαι ειναι πρωτη φορα που μου κραταει πανω απο 6 μερες......τελος ελπιζωτα φτιαξουν τα πραγματα για ολες μας.......

 

 

πραγματικα εχω παθει κ εγω σοκ!!!!

ο θεος να σου δινει κουραγιο κ δυναμη!!!εχω χασει κ εγω τη μπεμπουλα μου 29 εβδ.αλλα εχω τωρα διδυμα αγορακια!!!!

σου ευχομαι καλη συνεχεια κ οτι καλυτερο!!!!

πιστη πανω απο ολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από φίλη μου που το συζητούσα παλιότερα, τα agnus castus έχουν να κάνουν με την προγεστερόνη (φυτική) αν θυμάμαι καλά. Εκείνη για εκείνο το λόγο τα έπαιρνε.

Μην παίρνετε μόνες σας βιταμίνες και σκευάσματα, πάντα με την συμβουλή και την παρακολούθηση γιατρού.

Staxi το να κάνεις ρόφημα, δες το σαν να πίνεις ένα απλό τσάι. Και παν μέτρον άριστον, η υπερκατανάλωση μπορεί να βλάψει.

 

Το ομοιοπαθητικό agnus castus είναι και δρα τελείως διαφορετικά από βιταμίνες ροφήματα, καθώς τα ομοιοπαθητικά περιέχουν ίσως απειροελάχιστες ποσότητες ουσίας όπως αναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, γειά σας!

Είμαι νέο μέλος στο φορούμ είμαι 37 ετών προσπαθούμε για παιδάκι από τα 30 μου στα 33 μου έμαθα ότι έχω υψηλή fsh…από κει και μετά, ο Γολγοθάς ….μεγάλος…Άρχισα να πίνω βάμμα λυγαριάς και θα ήθελα να μάθω αν κάποιες κοπέλες με παρόμοιο πρόβλημα βοηθήθηκαν από τη λυγαριά και αν τελικά έμειναν έγκυες

Περιμένω νέα

Σας ευχαριστώ!!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

προβληματιστικα με ολα αυτα που διαβασα....τελικα δεν καταλαβα αν βοηθαει η οχι....εχω ΣΠΩ και συχνα πυκνα κανω αμμινοροιες, αντισυλληπτικα δεν θελω να ξαναπαρω οποτε σκεφτηκα το agnus castus....μαλλον θα το δικομασω αφου κακο δεν φαινεται να κανει....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι έχω βοηθηθεί παρά πολύ από τη λυγαριά. Είχα φτιάξει ένα μείγμα με: λυγαριά, Λουΐζα και τίλιο. Κυρίως το έπινα για να ηρεμήσω το βράδυ και για τους πόνους της περιόδου, δεν είχα καταλάβει οτι βοηθάει στην αποκατάσταση της λειτουργίας των ορμονών τόσο πολύ η λυγαριά. Τώρα πήρα βάμμα γιατί λεέι απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό. Η περίοδος μου ήταν κανονική ο,τι άλλαξε, άλλαξε μετά τα 30 μου χρόνια. Φυσικά είχα πάρει και αυτές τις χαζό βιταμίνες dhea όπου δεν μου έκαναν τίποτα το καλό...δεν ξέρω αν καταφέρω με την λυγαριά να κάνω παιδιά, πάντως εχω απαλλαχτεί απο την κατακράτηση υγρών, απο τους πόνους στο στήθος (πρήξιμο κλπ) κοιμάμαι καλά το βράδυ και ενεργούμε κανονικά...γιατί και αυτή η δυσκοιλιότητα που προκαλούν οι ορμόνες είναι το κάτι άλλο...ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ ΚΛΠ...Τουλάχιστον εχω απαλλαχτεί απο όλα αυτά. Μαζί με το ρόφημα επαιρνά και το χάπι για την προλακτίνη…από τότε που το σταμάτησα νιώθω πιο ανάλαφρή νομίζω μου προκαλούσε πρήξιμο…όμως έχουν αρχίσει να με ενοχλούν αυτές οι ανάψεις…πίσω στην πλάτη…πάντως η περίοδος όντος παλεύει να επιστρέψει στα φυσιολογική της κατάσταση. Από 2,5 μερες εχουμε φτάσει σχεδόν τις 4…τι να πω εχω τόσο κουραστεί με όλα αυτά…που όρεξη να σας γράψω όλοι μου την ιστορία…ισως καποια άλλη στιγμή…Γιαυτό θέλω να μάθω αν κάποια κοπέλα που δεν είχε καλά ωάρια λόγο πρόωρης εμμηνόπαυσης κατάφερε να κάνει παιδιά με την βοήθεια της λυγαριάς…:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοεις οτι σου κραταει απο 2,5 μερες 4?

κι εμενα πλεον 2 μερες μου κραταει...μη μου λες για προωρη εμμηνοπαυση και τρομαζω:shock:

το βαμμα που το βρισκω?σε φαρμακεια?

Link to comment
Share on other sites

Rea, καλημέρα!

εγώ είχα πάντα περίοδο σχεδόν 5 μέρες...τα τελευταία χρόνια είχα φτάσει να έχω περίοδο το πολύ 2,5 μέρες...και FSH 18,00…:mad:την τελευταία φορά ηταν περίπου 16….μετά τη λυγαριά σαν κάτι να γίνεται...αυτή τη φορά είχα 3 γεμάτες μέρες και την 4 καθαρίσματα....:-)δεν ξέρω...Σίγουρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός…. για σένα μπορεί να είναι αυτή η κανονική σου κατάσταση, άλλωστε ένας ορμονικός έλεγχος θα σου το επιβεβαιώσει. Πάντως, δεν παίρνω απάντηση για την λυγαριά απο κανένα κορίτσι και ανησυχώ!!!!!!!!

 

θα ήθελα αν κάποια κοπέλα εχει κάνει εξωσ με ξένο γενετικό υλικό στο γ......ς και αν είναι ευχαριστημένη απο αυτή της την επιλογή...Τί να κάνουμε όλα πρέπει να τα σκεφτόμαστε.... Περιμένω νέα με αγωνία

....:-P

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι σου κραταει απο 2,5 μερες 4?

κι εμενα πλεον 2 μερες μου κραταει...μη μου λες για προωρη εμμηνοπαυση και τρομαζω:shock:

το βαμμα που το βρισκω?σε φαρμακεια?

 

 

Το βάμμα είναι συνήθως φτιαχτό από το φαρμακείο. Αλλά αφού υπάρχει και σε χαπάκια τα angus castus, γιατί να πάρουμε υγρό? Μήπως απορροφαται καλύτερα? Και σε ποια δοσολογία? Αυτό θέλει ομοιοπαθητικό γιατρό να σου πει ακριβώς δοσολογία φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

το βάμμα το βρίσκεις σε μαγαζί με βότανα ή βιολογικά και στα φαρμακεία. αλλά και στο διαδίκτυο...

:cool:

 

 

Σκέτη λυγαριά είναι το βάμμα? ή έχει μέσα και άλλα? Και πόσες σταγόνες πίνουμε? Δεν είναι πιο εύκολο και ασφαλές το χαπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Το βάμμα είναι αγνό, φυσικό προϊόν και απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό…εμένα τη δοσολογία μου την έδωσε η κοπέλα που έχει το κατάστημα με τα βότανα… παίρνω 45 σταγόνες πρωί, μεσημέρι, βράδυ…τα χάπια έχουν χημικά και συντηρητικά…γιʼ αυτό είναι καλύτερο το βάμμα ή το ρόφημα…πάντως πριν το αρχίσετε καλό είναι να διαβάσετε που βοηθάει…και αν είναι όντος κατάλληλο για το το πρόβλημά σας…Σκέπτομαι να κάνω και μια επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό… Τι να πώ…ολοι με έχουν απογοητεύσει…!!!

:cry::lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

Το βάμμα είναι αγνό, φυσικό προϊόν και απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό…εμένα τη δοσολογία μου την έδωσε η κοπέλα που έχει το κατάστημα με τα βότανα… παίρνω 45 σταγόνες πρωί, μεσημέρι, βράδυ…τα χάπια έχουν χημικά και συντηρητικά…γιʼ αυτό είναι καλύτερο το βάμμα ή το ρόφημα…πάντως πριν το αρχίσετε καλό είναι να διαβάσετε που βοηθάει…και αν είναι όντος κατάλληλο για το το πρόβλημά σας…Σκέπτομαι να κάνω και μια επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό… Τι να πώ…ολοι με έχουν απογοητεύσει…!!!

:cry::lol::cool:

 

 

Δεν ξέρω βέβαια τι πρόβλημα έχεις.... αλλά γενικά η ομοιοπαθητική βοηθάει σε πολλά. Βρήκα το angus castus σε βάμμα της εταιρίας Vogel και θα το πάρω. Εχω πάρει ξανά παλιότερα τα χάπια. Βέβαια έγκυος δεν έμεινα... αλλά τώρα έχω αιμοραγίες και έχω θέματα...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα αν κάποια κοπέλα εχει κάνει εξωσ με ξένο γενετικό υλικό στο γ......ς και αν είναι ευχαριστημένη απο αυτή της την επιλογή...Τί να κάνουμε όλα πρέπει να τα σκεφτόμαστε.... Περιμένω νέα με αγωνία

....:-P

 

Γιατί σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια? Έχεις κάνεις προσπάθειες με δικό σου ωάριο σε φυσικό κύκλο? Το αίμα της περιόδου σχετίζεται με το πάχος του ενδομητρίου, το έχεις μέτρήσει στη φάση της ωορηξίας?

Εγώ με FSH γύρω στο 14, έκανα με εξωσωματική σε φυσικό κύκλο την μικρή μου, και μάλιστα πολύ εύκολα. Τώρα η FSH έχει πάει στο 16 και είχα και κάποιες ανωμαλίες στο καλοκαιρι που συνοδεύονταν από εξάψεις και όλα τα σχετικά. Η γιατρός μου που πρότεινε να πάρω agnus castus και DHEA, αλλά δεν το έκανα προς το παρόν, γιατί περιμένω το ραντεβού μου με τον ολιστικό μου, που τον εμπιστεύομαι για να τον ρωτήσω.

Πάντως ήδη έχω ξεκινήσει παρακολούθηση του κύκλου χαλαρά και μόλις κάτσει κάποιο καλό αυγουλάκι πάμε για αδερφάκι.

149fp3.pnga>
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκέφτεσαι τα δανεικά ωάρια? Έχεις κάνεις προσπάθειες με δικό σου ωάριο σε φυσικό κύκλο? Το αίμα της περιόδου σχετίζεται με το πάχος του ενδομητρίου, το έχεις μέτρήσει στη φάση της ωορηξίας?

Εγώ με FSH γύρω στο 14, έκανα με εξωσωματική σε φυσικό κύκλο την μικρή μου, και μάλιστα πολύ εύκολα. Τώρα η FSH έχει πάει στο 16 και είχα και κάποιες ανωμαλίες στο καλοκαιρι που συνοδεύονταν από εξάψεις και όλα τα σχετικά. Η γιατρός μου που πρότεινε να πάρω agnus castus και DHEA, αλλά δεν το έκανα προς το παρόν, γιατί περιμένω το ραντεβού μου με τον ολιστικό μου, που τον εμπιστεύομαι για να τον ρωτήσω.

Πάντως ήδη έχω ξεκινήσει παρακολούθηση του κύκλου χαλαρά και μόλις κάτσει κάποιο καλό αυγουλάκι πάμε για αδερφάκι.

 

 

Επειδή έχω κάνει κι εγώ παλιότερα προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, είχες πάρει καθόλου clomiphene ή όχι? Εγώ δεν είχα πάρει τίποτα, το ωάριο φαινόταν καλό, αλλά μετά την ωοληψία δεν γονιμοποιήθηκε. Πώς παρακολουθείς τον κύκλο σου εσύ? Απλά υπερηχογραφικώς ή κάνεις ωοληψίες και αν κάτσει έκατσε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να βρω το κουράγιο και να σας γράψω την ιστορία μου!

Λόγω δουλειάς και λόγω όλων αυτών αισθάνομαι πολύ κουρασμένη και το μυαλό μου είναι σε μεγάλη σύγχυση…

Σήμερα είμαι 37 ετών στα 26 μου παντρεύτηκα (αρραβωνιασμένη και σχέση απο τα 24) στα 27 μου πήγα στο γυναικολόγο μου του λέω «θέλουμε να κάνουμε παιδί, άλλα δεν προκύπτει…» ο γιατρός μου είπε «έλα να σου κάνω υπέρηχο για να βλέπουμε ποτε να έρθετε σε επαφή…» κύκλος σταθερός κάθε 22 μέρες…με περίοδο περίπου 5 μέρες…μετά απο αυτή την απάντηση άλλαξα γιατρό… Ο επόμενος μου είπε « κοπέλα μου είσαι τρελή…φυσικά και μπορείς να κάνεις παιδιά….δεν εχεις ανάγκη απο εξετάσεις…» περίοδος και ενδομήτρια άριστα….και χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα υγείας….στα 30 μου άλλαξα γιατρό…ορμονικός έλεγχος 9 ήμερα fsh όχι καλή…γιʼ αυτόν όμως όλα ήτα καλη….

φαρμακα…υπέρηχους…κλπ…τίποτα…αλλάζω γιατρό και εκεί γίνεται η αποκάλυψη υψηλή fsh…Η γιατρός άριστη επιστήμον και άνθρωπος… «δεν είμαι εγω η κατάλληλη γιατρός για την περίπτωση σου…θα πάς σε εξωσωματικό…αυτός θα σου πει τι θα κάνεις…» ok! Σε εξωσωματικό…ο κατάλληλος… μου έδωσε βιταμίνες DHES κάθε μήνα ορμονικό έλεγχο fsh …χαλιά…κλάματα μαυρίλα…στενοχώρια…για περίπου 2 χρόνια αυτό το μαύρο χάλι... «με αυτή την fsh δεν θα έχουμε καλο αποτέλεσμα…»είπε ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ γιατρός…και μια μέρα fsh 9…βουρ για εξωσωματική…τελικά μου πήραν 8 αυγά…δεν γονιμοποιήθηκε κανένα…ο γιατρός είπε… «δυστυχώς το ωάριο σου είναι λίγο γερασμένο, αλλά, ανθεκτικό…» ξανα βιταμινες ξανα΄ μέτρηση και φτάσαμε στα 35 χρόνια…. είδαμε και αποείδαμε …. φύγαμε για Αθήνα…”δεν έχει σημασία η fsh” …είπε ο γιατρός…. «ίσως υπάρχει ενδομητρίοση…και εγω με ενδομητρίοωση δεν κάνω εξω…αντε να κάνουμε λαπαροσκόπηση…περιμένουμε και εξι μήνες τίποτα…άντε για εξω…τίποτα καμια ανταπόκριση πολλά ωάρια αλλά… τζούφια…η κοιλια μου νταούλι λες και ήμουνα εξι μηνών εγκυος…η δυσκοιλιότητα στα φούλ…τελικά γυρίσαμε πίσω πιο χάλια από ποτέ…και ετσι πήραμε την μεγάλη αποφαση…τι κάνουμε; Θα πεθάνουμε; Θα δουλεύουμε για τους γιατρούς; ….Παμε για δανικά και ο Θεός βοηθός…εμεινα εγκυος με την πρώτη…δίδυμα…αλλά δυστυχώς πέσαμε σε κακά χέρια…Εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου… είπαν οι γιατροί του νοσοκομείου…. για το γιατρό μας ήταν μια απλή εγκυμοσύνη…με όλα τα συμπτώματα μόλις είχαμε μπει στον 4 μήνα και ετσι απλά τα χάσαμε…έπηξε το Αίμα ….αφυδάτωση πρώτου βαθμού…λιγο πρίν το θάνατο και για μένα…ευτυχώς που δεν έπαθα κάτι χειρότερο…. ευτυχώς που δεν έμεινα στον ηλίθιο που θέλει να λέγεται γιατρός να με σακατέψει για τα ευρώ…

Γενική σύνοψη:

2 αποτυχημένες εξωσωματικές

Μια σπερματέγχυση

Προσπάθειες με σερπαφάρ

Μια αποβολή

 

Πάντως τον τελευταίο καιρό που παίρνω βάμμα λυγαριάς νιώθω υπέροχα! Αντε να μου φύγουν και αυτές οι ανάψεις που εχω γιατι οι εξάψεις είναι κάτι διαφορετικό…νευρά και τετοια αν δεν κάνω λάθος…εμένα είναι σαν να εχει χαλάσει ο θερμοστάτης και ανεβάζει θερμοκρασία…

Α!!! ο ομοιοπαθητικός μου είπε ότι η λυγαριά…είναι πρακτικό…(όπως έλεγαν οι παλιοί) και καλύτερα να με δει εκείνος…όλα για τα ευρώ…Θεέ μου….πόσο πια…Παντος...η ζωή είναι ωραία...:cool::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...