Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γνωρίζετε εάν βοηθάει η ψυχοθεραπεία έναν ευέξαπτο άνθρωπο στην διαχείριση του θυμού, στην μείωση του άγχους?

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι από φίλη μου, που κάνει ψυχανάλυση πάνω από χρόνο και δεν βλέπω αλλαγή ... έχει ερμηνεύσει συμπεριφορές και χαρακτηριστικά της, συνειδητοποιεί τα λάθη της αλλά συνεχίζει και κατηγορεί .... τους άλλους. πχ. δεν έκανε παιδιά γιατί πρόσεχε κάποια βράδια τα παιδιά του αδελφού της, δεν έχει αυτοκίνητο και φταίει η μαμά της, δεν ακολουθεί σωστά την δίαιτα και φταίει ο τάδε κτλ ... ως προς την σχέση μας, ότι και να της πω (κανένα παράπονο...) θα βρει να με κατηγορήσει. Βελτίωση δεν βλέπω...αντίθετα αρχίζει και διεκδικεί πράγματα και βγάζει πιο κακό εαυτό.

Έχετε προσωπικές εμπειρίες απο ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεία?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά σε τρεις φίλες μου, που πηγαίνουν συστηματικά, μόνο η μία βοηθήθηκε σχετικά. Είχε κλειστοφοβία και πάθαινε κρίσεις πανικού και τώρα το ελέγχει. Από τις άλλες δύο, η μία είναι μάλλον στάσιμη, με μια αργή ροπή προς την επιδείνωση και στην άλλη έχει βγει μια τέτοια συμπεριφορά που περιγράφεις κι εσύ - διεκδικεί (με λάθος τρόπο) συνεχώς, έχει γίνει ανταγωνιστική κι αυτό έχει αρνητικό αντίκτυπο στο γάμο της.

Link to comment
Share on other sites

Στις κρίσεις πανικού, στις φοβίες, τα άγχη εγώ βοηθήθηκα στο παρελθόν. Πλέον μπορώ και ελέγχω τα προβλήματα αυτά.

 

Όμως! Ούτε όλοι οι ψυχολόγοι είναι σωστοί, ούτε όλοι οι "ασθενείς" θέλουν να βοηθηθούν.

Όλα είναι σχετικά. Η ψυχοθεραπεία δεν κάνει θαύματα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η δυάδα ψυχολόγου-ασθενή είναι μοναδική.

Όπως και σε άλλους κλάδους οι ψυχολόγοι έχουν διαφορετικές σχολές και πάντα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες.

 

Σε φίλη μου που έκανε ψυχοθεραπεία λόγω διαζυγίου, η ψυχολόγος κατάφερε και την έπεισε ότι ο σύζυγος είχε εξωσυζυγική σχέση όσο ήταν παντρεμένοι, πράγμα που δεν ίσχυε (καθώς ξέρουμε και τους δύο). Βοηθήθηκε η φίλη μας με το να πιστέψει ότι αυτή δεν είχε κανένα μερίδιο ευθύνης και ότι για όλα έφταιγαν άλλοι.

 

Εγώ σαν τρίτος το βρίσκω αυτό εύκολη λύση και ανήθικο για επαγγελματία, η φίλη μου αυτό χρειαζόταν για να απαγκιστρωθεί. Αλλά ουσιαστική βελτίωση ως άνθρωπος δεν πήρε.

 

Στο άλλο μέρος της δυάδας, στον ασθενή, αν δεν υπάρχει πραγματική βούληση από τον ίδιο να κάνει εσωτερική δουλειά με τον εαυτό του, ο ψυχολόγος ίσως απλά λειτουργεί ως ξεθύμασμα. Πάω, τα λέω, αδειάζω και μετά ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....

 

Σε φίλη μου που έκανε ψυχοθεραπεία λόγω διαζυγίου, η ψυχολόγος κατάφερε και την έπεισε ότι ο σύζυγος είχε εξωσυζυγική σχέση όσο ήταν παντρεμένοι, πράγμα που δεν ίσχυε (καθώς ξέρουμε και τους δύο). Βοηθήθηκε η φίλη μας με το να πιστέψει ότι αυτή δεν είχε κανένα μερίδιο ευθύνης και ότι για όλα έφταιγαν άλλοι.

 

....

 

Καλα τι κυκλοφορει στην αγορα?

Απορω αυτοι οι "επαγγελματιες" πως διατηρουν γραφειο:confused:

Πως δεν τους το εχουν κλεισει με μηνυσεις. Στην προκειμενη περιπτωση μηνυση τουλαχιστον απο το συζυγο.

Απο ψυχολογους πρεπει να υπαρχει η Σαρα και η Μαρα, γιατι δεν μπορεις να τους ελεγξεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα ο ψυχαναλυτής, άλλο πράγμα ο ψυχοθεραπευτής, άλλο πράγμα ο ψυχολόγος και άλλο πράγμα ο ψυχίατρος. Εκεί νομίζω ότι έγκειται το αν ο ασθενής θα έχει θετική ή όχι εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φίλη που κανει 3 χρόνια ψυχοθεραπεία για διαφορά θέματα(κρίσεις πανικού και αλλα προσωπικά) και δεν υπάρχει καμία αλλαγή στη συμπεριφορά της.εξακολουθει να μην εργάζεται γιατι νομίζει οτι θα πάθει κρίση πανικού και γενικώς ενώ δείχνει να καταλαβαίνει τι πρεπει να κανει, μόλις γυρίζει απο την ψυχολόγο, μεςα σε λίγη ώρα αναθεωρεί τα λεγόμενα της προβάλλοντας οτι ναι μεν αλλα...γενικα πιστεύω οτι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το κατα ποσό ο "ασθενής" ειναι αποφασισμένος οτι θελει πραγματικά να βοηθηθεί και οχι να βολεύεται με καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο μέρος της δυάδας, στον ασθενή, αν δεν υπάρχει πραγματική βούληση από τον ίδιο να κάνει εσωτερική δουλειά με τον εαυτό του, ο ψυχολόγος ίσως απλά λειτουργεί ως ξεθύμασμα. Πάω, τα λέω, αδειάζω και μετά ξανά από την αρχή.

 

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν βοηθάει η ψυχοθεραπεία έναν ευέξαπτο άνθρωπο στην διαχείριση του θυμού' date=' στην μείωση του άγχους?

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι από φίλη μου, που κάνει ψυχανάλυση πάνω από χρόνο και δεν βλέπω αλλαγή ... έχει ερμηνεύσει συμπεριφορές και χαρακτηριστικά της, συνειδητοποιεί τα λάθη της αλλά συνεχίζει και [u']κατηγορεί [/u].... τους άλλους. πχ. δεν έκανε παιδιά γιατί πρόσεχε κάποια βράδια τα παιδιά του αδελφού της, δεν έχει αυτοκίνητο και φταίει η μαμά της, δεν ακολουθεί σωστά την δίαιτα και φταίει ο τάδε κτλ ... ως προς την σχέση μας, ότι και να της πω (κανένα παράπονο...) θα βρει να με κατηγορήσει. Βελτίωση δεν βλέπω...αντίθετα αρχίζει και διεκδικεί πράγματα και βγάζει πιο κακό εαυτό.

Έχετε προσωπικές εμπειρίες απο ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεία?

 

Η απενοχοποίηση είναι βασική κατεύθυνση της ψυχοθεραπείας. Συνήθως οι ψυχικά επιβαρυμένοι άνθρωποι βιώνουν ενοχές και μέσω της θεραπείας οδηγούνται στο να καταλάβουν ότι δεν φταίνε αυτοί για τα πάντα. Αν δεν οριοθετηθεί σωστά, όμως, η διαδικασία αυτή από τον θεραπευτή, μπορεί να καταλήξει σε αυτό που περιγράφεις, να τα αποδίδει κανείς όλα στους άλλους.

Μπορεί να είναι ένα στάδιο και να περάσει.

 

Το ότι διεκδικεί πράγματα και βγάζει πιο κακό εαυτό μπορεί να είναι και ο .... στόχος! :lol:Δεν κάνουμε θεραπεία για να γίνουμε πιο βολικοί άνθρωποι και πιο αρεστοί στους άλλους, αλλά για να τα βρούμε με τον εαυτό μας. Κι εγώ θα τα έβρισκα με τον εαυτό μου περισσότερο αν μπορούσα να πω σε μερικούς ανθρώπους τι πραγματικά σκέφτομαι γι αυτούς, ακόμα και αν αυτό χαλούσε την εικόνα που έχουν για μένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζετε εάν βοηθάει η ψυχοθεραπεία έναν ευέξαπτο άνθρωπο στην διαχείριση του θυμού' date=' στην μείωση του άγχους?

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι από φίλη μου, που κάνει ψυχανάλυση πάνω από χρόνο και δεν βλέπω αλλαγή ... έχει ερμηνεύσει συμπεριφορές και χαρακτηριστικά της, συνειδητοποιεί τα λάθη της αλλά συνεχίζει και [u']κατηγορεί [/u].... τους άλλους. πχ. δεν έκανε παιδιά γιατί πρόσεχε κάποια βράδια τα παιδιά του αδελφού της, δεν έχει αυτοκίνητο και φταίει η μαμά της, δεν ακολουθεί σωστά την δίαιτα και φταίει ο τάδε κτλ ... ως προς την σχέση μας, ότι και να της πω (κανένα παράπονο...) θα βρει να με κατηγορήσει. Βελτίωση δεν βλέπω...αντίθετα αρχίζει και διεκδικεί πράγματα και βγάζει πιο κακό εαυτό.

Έχετε προσωπικές εμπειρίες απο ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεία?

 

Προσωπική εμπειρεία δεν έχω αλλά για να "αποδώσει" κάποια ψυχανάλυση / ψυχοθεραπεία κλπ συνηγορούν πολλοί παράγοντες.. σε ποιον ειδικό θα πάει, εάν όντως θέλει να πάει και να βοηθηθεί και κυρίως για ποιο λόγο να πάει.. από εκεί και πέρα πόσες συνεδρίες κάνουν, εάν είναι συνεπής στις συνεδρίες κλπ.. δηλ. σε ένα χρόνο πχ μπορεί να ήταν να κάνει 20 συνεδρίες και πήγε στις 5 ... έτσι όπως τα λες βέβαια, δεν φαίνεται να έχει βοηθηθεί μέχρι τώρα..

στον κύκλο μου έχω δει περιπτώσεις που έχουν πάει και έχουν βοηθηθεί πολύ (π.χ. έχουν ξεπεράσει ένα επώδυνο διαζύγιο κλπ κλπ) και άλλες που δεν έχουν κάνει καμία πρόοδο (κυρίως γιατί πήγαν αναγκαστικά και όχι ότι το ήθελαν πραγματικά).. τι να πω.. δύσκολες καταστάσεις...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγώ έχω προσωπική εμπειρία  (έχει χρειαστεί στο παρελθόν εξαιτίας κάποιων τραυματικών γεγονότων & παιδικής ηλικίας )

και θα πω ότι έχει να κάνει με το 

 να είναι καλός ο θεραπευτής -

για να είναι καλός θα πρέπει να έχει διάφορες τεχνικές, δηλαδή όχι μόνο να ακούει, αλλά να ρωτάει, να ρισκάρει να πει κατι για να απαντήσεις κάτι σε αυτό, 

να χρησιμοποιεί ενδεχομένως εργαλεία και αντικείμενα για να σε βοηθήσει να ανοιχτείς (όπως παιχνίδια ΄ρολου, χαρτιά/χρώματα, ? να σου ζητάει κάποιο homework ..) 

πάντα να είναι προστατευτικός, και να ΜΗΝ ειρωνεύεται!  (έχω ακούσει από γνωστούς διάφορα ευτράπελα, και μια φορά είχα επίσης επισκεφτεί κάποιον που στην πρώτη συνάντηση ειρωνεύτηκε το γεγονός ότι δεν ήθελα να πάρω χρήματα από τους γονείς μου για να πληρώσω την θεραπεία!!)

 

και να θέλεις να πάρεις το ρίσκο να ανοιχτείς, για να πάρεις νέες κατευθύνσεις απαντήσεις ή να βοηθηθείς να ξεδιαλύνεις πράγματα που ίσως ειναι θολωμένα.

 

επίσης η ωριμότητά μας, επιτρέπει να προχωρήσει μέχρι κάποιο σημείο ο θεραπευτής, και εάν δεν αφήσουμε να προχωρήσει, 

η θεραπεία σταματάει να αλλάζει κάτι αλλά κάνει κύκλους. 

για να έχει επιτυχία, πρέπει να πονέσεις αμφισβητώντας τους λόγους και τις αιτίες που σε έχουν οδηγήσει σε συγκεκριμένα σημεία στην ζωή σου. 

Ο θεραπευτής είναι ο συνοδός σου που σε προστατεύει σε αυτή τη διαδικασία, έτσι ώστε μέσα από αυτήν να έχεις ρεαλιστική εικόνα για το που βρίσκεσαι, 

τι μπορείς να ζητάς από τους τριγύρω σου, τι από τον εαυτό σου, τι να δώσεις στον εαυτό σου. ... 

Σου ξαναμαθαίνει να χαίρεσαι την ζωή, με τρόπο που είναι καλύτερος για σένα από ότι αυτός που μέχρι τώρα είχες. 

 

εγώ πχ στο παρελθόν δεν μπορούσα να συνεχίσω με έναν συγκεκριμένο τρόπο θεραπείας, και χρειάστηκε να ωριμάσω κάποια χρόνια και μετά να μπορέσω να ξαναπιάσω κάποια πράγματα.

Μεγαλώνοντας μπορούμε να επεξεργαστούμε καλύτερα κάποια πράγματα. 

Η αποτελεσματικότητα λοιπόν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...