Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

γεια σασ κοριτσια:o!ευχομαι οσεσ επιθυμουν τοσο πολυ την εγκυμοσυνη να γινουν γρηγορα μανουλεσ!ειμαι καινουργια στο site αν και το παρακαλουθω παρα πολυ καιρο !Εγω και ο αντρασ μου προσπαθουμε εδω και εναμισο χρονο να κανουμε μωρο αλλα τσιφοσ η υποθεση....:-(λογο πολυκυστικων πριν ενα μηνα αλλαξα γυναικολογο(παλι καλα)ο οποιοσ μου ειπε να παρω τα clomiphene 50 aπο την 2 εως την 6 ημερα τησ περιοδου και την 12 ημερα να παω για υπερηχο..με αποτελεσμα την 12 ημερα που πηγα να κανω τον υπερηχο ειχα ενα ωαριο πολυ μικρο(απελπιστηκα)στην δεξια ωοθ.και ενα ωοαριο 19,5mm στην αριστερη ωοθ ικανοποιητικο..επισησ την επομενη μερα εκανα την prengyl(ενεση)και ο γιατροσ μου ειπε να εχουμε επαφη τισ επομενες 36 ωρεσ(του δωσαμε να καταλαβει)να μην τα πολυλογο ειμαι στην 24 ημερα του κυκλου και αναμενουμε στο ακουστικο να δουμε τι καναμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σασ κοριτσια:o!ευχομαι οσεσ επιθυμουν τοσο πολυ την εγκυμοσυνη να γινουν γρηγορα μανουλεσ!ειμαι καινουργια στο site αν και το παρακαλουθω παρα πολυ καιρο !Εγω και ο αντρασ μου προσπαθουμε εδω και εναμισο χρονο να κανουμε μωρο αλλα τσιφοσ η υποθεση....:-(λογο πολυκυστικων πριν ενα μηνα αλλαξα γυναικολογο(παλι καλα)ο οποιοσ μου ειπε να παρω τα clomiphene 50 aπο την 2 εως την 6 ημερα τησ περιοδου και την 12 ημερα να παω για υπερηχο..με αποτελεσμα την 12 ημερα που πηγα να κανω τον υπερηχο ειχα ενα ωαριο πολυ μικρο(απελπιστηκα)στην δεξια ωοθ.και ενα ωοαριο 19,5mm στην αριστερη ωοθ ικανοποιητικο..επισησ την επομενη μερα εκανα την prengyl(ενεση)και ο γιατροσ μου ειπε να εχουμε επαφη τισ επομενες 36 ωρεσ(του δωσαμε να καταλαβει)να μην τα πολυλογο ειμαι στην 24 ημερα του κυκλου και αναμενουμε στο ακουστικο να δουμε τι καναμε!

 

σου ευχομαι να εισαι εγκυουλα!!!!!!!και εγω με πολυκυστικες και εγω με κλομιφαινη και εγω στην 24η μερα!!!!!!!!εχεις κανενα συμπτωμα?εγω επειδη κραταω και θερμοδιαγραμμα η θερμοκρασια μου δεν ανεβηκε. υποτιθεται πως εκανα ωορηξια την προηγουμενη παρασκευη. εχω απογοητευθεί λιγο!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να εισαι εγκυουλα!!!!!!!και εγω με πολυκυστικες και εγω με κλομιφαινη και εγω στην 24η μερα!!!!!!!!εχεις κανενα συμπτωμα?εγω επειδη κραταω και θερμοδιαγραμμα η θερμοκρασια μου δεν ανεβηκε. υποτιθεται πως εκανα ωορηξια την προηγουμενη παρασκευη. εχω απογοητευθεί λιγο!

 

μακαρι κοπελα μου να εισαι και εσυ εγκυοσ!:D!!!!μπα τιποτα το ιδιαιτερο και εγω!μονο λιγο πριξιμο στο στηθοσ!την θερμοκρασια να σου πω την αληθεια δεν την μετραω καθολου ομωσ...μην απογοητευσαι καθολου δεν θα σκασουμε κιολας αμα δεν θα ειμαι η δεν θα εισαι...:wink:ολα καλα θα πανε στο τελοσ....εχω διαβασει ιστοριεσ εδω στο φορουμ που ηταν χωρισ αδοξο τελοσ αλλα και ιστοριεσ με αισιο τελοσ γιαυτο σου λεω να μιν στεναχωριεσαι καθολου:o..εγω ειχα ξανακανει θεραπεια με clomiphene πριν ενα χρονο αλλα αντι για μπεμπε εκανα μια πολυ υπεροχη κυστη 6 εκ:mad:..παλι καλα που δεν χρειαστικε λαπαροσκοπηση ημουν απο τισ τυχερεσ που εφυγε μετα αντυσιλιπτικα..παλι καλα.και ετσι αναγκαστηκα και την διεκοψα την θεραπεια..και τωρα αρχισα ξανα αλλα δοξα το θεο δεν εχω τωρα τετειο προβλημα...μην σκασ το πολυ σε 10 με 15 μερεσ θα ξερουμε!!!!!!!!!!!!αν οχι παμε για τον επομενο μηνα!!!!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!

Η dhea μου βγηκε 531 και η μικροβιολογος μου ανεφερε οτι ισως εχω πολυκυστικες !!

Οι πολυκυστικες λοιπον δεν φαινονται και στον κολπικο υπερηχο ???

Επισης η τεστο απο 8 εως 90 εμενα ηταν 60

Εχω φυσιολογικο κυκλο καθε 25 μερες οποτε κ αυτο μου προκαλει περιεργεια!

Θα μου ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας! Ευχαριστω πολυυυυυ:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Η dhea μου βγηκε 531 και η μικροβιολογος μου ανεφερε οτι ισως εχω πολυκυστικες !!

Οι πολυκυστικες λοιπον δεν φαινονται και στον κολπικο υπερηχο ???

Επισης η τεστο απο 8 εως 90 εμενα ηταν 60

Εχω φυσιολογικο κυκλο καθε 25 μερες οποτε κ αυτο μου προκαλει περιεργεια!

Θα μου ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας! Ευχαριστω πολυυυυυ:D

 

οι πολυκυστικες ναι,φαινονται στον υπερηχο σαν αυγουλακια στις ωοθηκες.εσυ εχεις κανει υπερηχο?ειδε κατι τετοιο ο γυναικολογος σου?αν εχεις συμπτωματα οπως ακμη ,τριχοφυια,τριχοπτωση ειναι πιθανο να εχεις κ αυξημενα ανδρογονα κ τοτε αυτο ονομαζεται συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.αλλιως αν εχεις μονο κυστες στις ωοθηκες εχεις απλα πολυκυστικες ωοθηκες.επισης,το οτι εχεις σταθερο κυκλο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εχεις κ πολυκυστικες.εχω γνωρισει κοπελες που εχουν σταθερο κυκλο μαζι με πολυκυστικες αλλα οχι το συνδρομο.ειναι λιγο περιεργα αυτα που και οι ιδιοι οι γυναικολογοι δεν ξερουν 100% τι παιζει.αλλα το αν εχεις πολυκυστικες η οχι σιγουρα μπορει να στο πει με εναν απλο υπερηχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!

Η dhea μου βγηκε 531 και η μικροβιολογος μου ανεφερε οτι ισως εχω πολυκυστικες !!

Οι πολυκυστικες λοιπον δεν φαινονται και στον κολπικο υπερηχο ???

Επισης η τεστο απο 8 εως 90 εμενα ηταν 60

Εχω φυσιολογικο κυκλο καθε 25 μερες οποτε κ αυτο μου προκαλει περιεργεια!

Θα μου ηταν πολυτιμη η βοηθεια σας! Ευχαριστω πολυυυυυ:D

 

 

Ναι φαινονται.Καποιους μηνες πιο εντονα καποιους λιγοτερο.Αναλογα σε ποια φαση του κυκλου θα πεσει ο υπερηχος.

 

οι πολυκυστικες ναι,φαινονται στον υπερηχο σαν αυγουλακια στις ωοθηκες.εσυ εχεις κανει υπερηχο?ειδε κατι τετοιο ο γυναικολογος σου?αν εχεις συμπτωματα οπως ακμη ,τριχοφυια,τριχοπτωση ειναι πιθανο να εχεις κ αυξημενα ανδρογονα κ τοτε αυτο ονομαζεται συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.αλλιως αν εχεις μονο κυστες στις ωοθηκες εχεις απλα πολυκυστικες ωοθηκες.επισης,το οτι εχεις σταθερο κυκλο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να εχεις κ πολυκυστικες.εχω γνωρισει κοπελες που εχουν σταθερο κυκλο μαζι με πολυκυστικες αλλα οχι το συνδρομο.ειναι λιγο περιεργα αυτα που και οι ιδιοι οι γυναικολογοι δεν ξερουν 100% τι παιζει.αλλα το αν εχεις πολυκυστικες η οχι σιγουρα μπορει να στο πει με εναν απλο υπερηχο

 

Πολυ σωστα.

Εχω πολυκυστικες απο τοτε που αδιαθετησα για πρωτη φορα.

Εχω ακομα και τωρα που γεννησα.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις συμπτωματα.Δεν εχω ακμη,δεν εχω τριχοφυια.Ειμαι αδυνατη,και οσες φορες εκανα ορμονικες εξετασεις ηταν τελειες.Εκανα ενα υγιεστατο αγορακι και ειχα σταθεροτατο κυκλο.Τωρα αυτο για το συνδρομο δεν ξερω τι εννοεις.Εφοσον εχω τοσα χρονια πολυκυστικες γινεται να μην εχω το συνδρομο?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα.

Εχω πολυκυστικες απο τοτε που αδιαθετησα για πρωτη φορα.

Εχω ακομα και τωρα που γεννησα.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις συμπτωματα.Δεν εχω ακμη,δεν εχω τριχοφυια.Ειμαι αδυνατη,και οσες φορες εκανα ορμονικες εξετασεις ηταν τελειες.Εκανα ενα υγιεστατο αγορακι και ειχα σταθεροτατο κυκλο.Τωρα αυτο για το συνδρομο δεν ξερω τι εννοεις.Εφοσον εχω τοσα χρονια πολυκυστικες γινεται να μην εχω το συνδρομο?

 

απο αυτα που περιγραφεις εσυ εχεις απλα πολυκυστικες ωοθηκες,οχι το συνδρομο.το τελευταιο το εχουν κοπελες που,εκτος απο τις κυστες στις ωοθηκες,εχουν και συμπτωματα,οπως ακμη τριχοφυια κ ολα τα σχετικα.οσες ομως εχουν μονο τα αυγουλακια στις ωοθηκες χωρις κανενα αλλο συμπτωμα εχουν απλα πολυκυστικες ωοθηκες.αυτη ειναι η βασικη διαφορα μεταξυ των δυο εννοιων που πολλες φορες συγχεονται.εγω,για παραδειγμα,που εχω και ακμη και λιγη τριχοφυια,λογω αυξημενων ανδρογονων,εχω το συνδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαινονται.Καποιους μηνες πιο εντονα καποιους λιγοτερο.Αναλογα σε ποια φαση του κυκλου θα πεσει ο υπερηχος.

 

 

 

Πολυ σωστα.

Εχω πολυκυστικες απο τοτε που αδιαθετησα για πρωτη φορα.

Εχω ακομα και τωρα που γεννησα.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις συμπτωματα.Δεν εχω ακμη,δεν εχω τριχοφυια.Ειμαι αδυνατη,και οσες φορες εκανα ορμονικες εξετασεις ηταν τελειες.Εκανα ενα υγιεστατο αγορακι και ειχα σταθεροτατο κυκλο.Τωρα αυτο για το συνδρομο δεν ξερω τι εννοεις.Εφοσον εχω τοσα χρονια πολυκυστικες γινεται να μην εχω το συνδρομο?

 

 

 

απο αυτα που περιγραφεις εσυ εχεις απλα πολυκυστικες ωοθηκες,οχι το συνδρομο.το τελευταιο το εχουν κοπελες που,εκτος απο τις κυστες στις ωοθηκες,εχουν και συμπτωματα,οπως ακμη τριχοφυια κ ολα τα σχετικα.οσες ομως εχουν μονο τα αυγουλακια στις ωοθηκες χωρις κανενα αλλο συμπτωμα εχουν απλα πολυκυστικες ωοθηκες.αυτη ειναι η βασικη διαφορα μεταξυ των δυο εννοιων που πολλες φορες συγχεονται.εγω,για παραδειγμα,που εχω και ακμη και λιγη τριχοφυια,λογω αυξημενων ανδρογονων,εχω το συνδρομο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τριχοφυια,ουτε τριχοπτωση, μονο καποια σπυρακια που βγαζω καμια βδομαδα πριν αδιαθετησω.

Εχω κανει και υπερηχο και ο ακτινολογος με ρωτησε αν εχω πολυκυστικες, του ειπα οτι εχω σταθερο κυκλο και φανηκε θετικος οτι δεν ειναι πολυκυστικες!! Τι να σας πω ρε κοριτσια και στον γιατρο που ειπα τα αποτελεσματα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι!!!

Εγκυμοσυνη μπορει να επιτευχθει με πολυκυστικες ή χρειαζεται καποια θεραπεια??

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που περιγραφεις εσυ εχεις απλα πολυκυστικες ωοθηκες,οχι το συνδρομο.το τελευταιο το εχουν κοπελες που,εκτος απο τις κυστες στις ωοθηκες,εχουν και συμπτωματα,οπως ακμη τριχοφυια κ ολα τα σχετικα.οσες ομως εχουν μονο τα αυγουλακια στις ωοθηκες χωρις κανενα αλλο συμπτωμα εχουν απλα πολυκυστικες ωοθηκες.αυτη ειναι η βασικη διαφορα μεταξυ των δυο εννοιων που πολλες φορες συγχεονται.εγω,για παραδειγμα,που εχω και ακμη και λιγη τριχοφυια,λογω αυξημενων ανδρογονων,εχω το συνδρομο.

 

Στον καθε οργανισμο επιδρουν διαφορετικα οι πολυκυστικες.Δεν κοιταω αν εχω συνδρομο.Κοιτα ειμαι φυσικη ξανθια ισως για αυτο δεν καταλαβαινω αν απεκτησα τριχοφυια.Ακμη ειχα στην εφηβεια μονο τωρα βγαζω που και που.Ειχα ομως τεραστιο προβλημα με την περιοδο.ειχα μεγαλο κυκλο και καποιες φορες αργουσε πολυ εκτος απο αυτα ναι οκ αλλα ξερω πως εχω ακομα πολυκυστικες ωοθηκες.Οταν εκοψα το καπνισμα σταθεροποιηθηκε ο κυκλος μου.Γεννησα πριν 6 μηνες και παλι εμφανιστηκαν.Καθαρες οι ωοθηκες μου τις ειδα μονο μετα την εγχειρηση που ειχα κανει.Και μετα επανηλθαν

 

Δεν εχω τριχοφυια,ουτε τριχοπτωση, μονο καποια σπυρακια που βγαζω καμια βδομαδα πριν αδιαθετησω.

Εχω κανει και υπερηχο και ο ακτινολογος με ρωτησε αν εχω πολυκυστικες, του ειπα οτι εχω σταθερο κυκλο και φανηκε θετικος οτι δεν ειναι πολυκυστικες!! Τι να σας πω ρε κοριτσια και στον γιατρο που ειπα τα αποτελεσματα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι!!!

Εγκυμοσυνη μπορει να επιτευχθει με πολυκυστικες ή χρειαζεται καποια θεραπεια??

 

Σταθερο εχω πλεον απο τοτε που εκοψα το καπνισμα.Ενω πριν οχι.Ναι οκ ερχοταν καθε μηνα αλλα αργουσε πολυ καποιες φορες.

Καμια θραπεια αν εχεις μονο πολυκυστικες,εμεινα μια χαρα περυσι :D

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη μου, στην 2η ώρα η τιμή του σακχάρου είναι 50 πολύ χαμηλό είπε η γιατρός. Η ινσουλίνη νηστείας 6,3 τέλειο, σάκχαρο νηστείας 93 και έκανα και c-πεπτίδιο κι αυτό φυσιολογικό.

Μου είπε ότι μάλλον έχω υπερινσουλιναιμία,ρώτησα για glucophage μου λέει δεν βλέπω ότι χρειάζεσαι μίλα με το γυναικολόγο σου.

Επίσης μου είπε ότι όταν παίρνεις glucophage δεν κάνει να μείνω έγκυος...

Καμιά ιδέα?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη μου, στην 2η ώρα η τιμή του σακχάρου είναι 50 πολύ χαμηλό είπε η γιατρός. Η ινσουλίνη νηστείας 6,3 τέλειο, σάκχαρο νηστείας 93 και έκανα και c-πεπτίδιο κι αυτό φυσιολογικό.

Μου είπε ότι μάλλον έχω υπερινσουλιναιμία,ρώτησα για glucophage μου λέει δεν βλέπω ότι χρειάζεσαι μίλα με το γυναικολόγο σου.

Επίσης μου είπε ότι όταν παίρνεις glucophage δεν κάνει να μείνω έγκυος...

Καμιά ιδέα?

 

 

 

κοριτσι εγω παιρνω glucophage 910 μηνες τωρα για πολυκυστικεςο κυκλος μου ειναι σχεδον σταθερος και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα με ενδεχομενη εγκυμοσυνη μαλιστα θα τα συνεχιζουν και στο πρωτο τριμηνο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι εγω παιρνω glucophage 910 μηνες τωρα για πολυκυστικεςο κυκλος μου ειναι σχεδον σταθερος και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα με ενδεχομενη εγκυμοσυνη μαλιστα θα τα συνεχιζουν και στο πρωτο τριμηνο.

 

Εκανες εξετάσεις πριν τα glucophage? Ο κύκλος πως ήταν πριν?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκανες εξετάσεις πριν τα glucophage? Ο κύκλος πως ήταν πριν?

 

 

Ναι εκανα μια σειρα ορμονολογικες, για τον θυροειδη, και καμπυλη ζαχαρου. Ο κυκλος μου ηταν πολυ αστατος, πανω απο 40 μερες και πολλες φορες δεν ειχα καθολου περιοδο για 2-3 μηνες. Τωρα εχω σταθερα καθε 30-31 μερες. Ζοριστηκα λιγο με τα glucophage στην αρχη μου εφερναν ταση για εμετο ειδικα το πρωι. Ετσι περνω των 1000mg μισο το μεσημερι και μισο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είμαι 30ετων και σχετικά καινούρια στην παρέα αυτή αν και αρκετά χρόνια τωρα συμβουλέυομαι από τις εμπειρίες άλλων κοριτσιών για θέματα γάμου, εγκυμοσύνης, κτλ

Ηρθε η ώρα λοιπόν που δεν βρισκω απάντηση σε αυτο που χρειάζομαι κ αποφάσισα να ζητησω την βοήθεια σας. Πάσχω από πολυκυστικές ωοθήκες από τα 15 μου και στην ουσία έχω κύκλους 3-4 φορές τον χρόνο. Ωστόσο, έχω 2 εγκυμοσύνες στο ενεργητικό μου χωρίς να είναι προγραμματισμένες εκ των οποίων η 1 προχωρησε κ εχω ενα πανεμορφο αγοράκι 2 ετών. Τωρα όμως που προσπαθω να μείνω έγκυος δεν γίνεται τίποτα κ εχω αγχωθεί πολύ. Ο γυναικολόγος μου συστησε να ξεκινησω αντισυλληπτικά για 6 μήνες κ μετα να ξεκινησω τις προσπαθειες πάλι, αλλα εμενα μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτο κ επίσης δεν θελω να επιβαρυνω τον οργανισμό μου με χάπια οχι ακόμα τουλάχιστον.κ τέλος θάλω πολύ να μείνω εγκυος κ αν ειναι να πάρω χαπια ας ειναι για να μεινω εγκυος κ οχι αντισυλλυπτικά. ΑΥΤΑ

Αν γνωρίζει κάποιος κατι για το θέμα, αν εχει να προτείνει καποιον γυναικολογο ειδικευμενο στις πολυκυστικές για μια δευτερη γνωμη η έχει μια παρόμοια εμπειρια να μοιραστεί μαζί μου θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστω πολύ κ ελπίζω να μην κούρασα...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι 30ετων και σχετικά καινούρια στην παρέα αυτή αν και αρκετά χρόνια τωρα συμβουλέυομαι από τις εμπειρίες άλλων κοριτσιών για θέματα γάμου, εγκυμοσύνης, κτλ

Ηρθε η ώρα λοιπόν που δεν βρισκω απάντηση σε αυτο που χρειάζομαι κ αποφάσισα να ζητησω την βοήθεια σας. Πάσχω από πολυκυστικές ωοθήκες από τα 15 μου και στην ουσία έχω κύκλους 3-4 φορές τον χρόνο. Ωστόσο, έχω 2 εγκυμοσύνες στο ενεργητικό μου χωρίς να είναι προγραμματισμένες εκ των οποίων η 1 προχωρησε κ εχω ενα πανεμορφο αγοράκι 2 ετών. Τωρα όμως που προσπαθω να μείνω έγκυος δεν γίνεται τίποτα κ εχω αγχωθεί πολύ. Ο γυναικολόγος μου συστησε να ξεκινησω αντισυλληπτικά για 6 μήνες κ μετα να ξεκινησω τις προσπαθειες πάλι, αλλα εμενα μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτο κ επίσης δεν θελω να επιβαρυνω τον οργανισμό μου με χάπια οχι ακόμα τουλάχιστον.κ τέλος θάλω πολύ να μείνω εγκυος κ αν ειναι να πάρω χαπια ας ειναι για να μεινω εγκυος κ οχι αντισυλλυπτικά. ΑΥΤΑ

Αν γνωρίζει κάποιος κατι για το θέμα, αν εχει να προτείνει καποιον γυναικολογο ειδικευμενο στις πολυκυστικές για μια δευτερη γνωμη η έχει μια παρόμοια εμπειρια να μοιραστεί μαζί μου θα το εκτιμούσα πολύ!

Ευχαριστω πολύ κ ελπίζω να μην κούρασα...!!

 

 

Καλήμερα,

 

Το θέμα των πολυκυστικων είναι γενικά σύνθετο γιατί είναι μια πάθηση που μεταβάλει συνεχώς το ορμονικό περιβάλλον. Έτσι μπορεί πριν μερικά χρονιά να συνέβαινε περιστασιακά να έχετε ωορρηξία αλλά τώρα η ωορρηξία να συμβαίνει μόνο σπάνια, εξού και η δυσκολία σύλληψης.

Η λογική πίσω από τη χορήγησή αντισυλληπτικών είναι ότι με την καταστολή των ωοθηκων που προκαλούν σπάζουν τον ορμονικό φαύλο κύκλο και δίνουν τη δυνατότητα να ξανασυμβεί φυσική ωορρηξία. Δε δουλεύει πάντα, μπορεί όμως να έχει αποτέλεσμα.

Υπάρχουν φυσικά και άλλοι τρόποι πρόκλησης ωορρηξίας, πάλι με ορμονικές θεραπείες. Το τι εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωσή εξαρτάται από το περιστατικό. Η μονή πάντως μη ορμονική παρέμβαση που έχει αποτέλεσμα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η απώλεια βάρους, ακόμα και σε γυναίκες που έχουν λίγα μονο παραπάνω κιλά. Δεν ξέρω φυσικά αν αυτό θα είχε εφαρμογή στη δική σας περίπτωσή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι,

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγω κάτι τέτοιο φανταζόμουν, απλά είναι που θέλω πολύ ενα παιδάκι ξανά κ δεν εχω τόσο υπομονή να περιμένω 6 μήνες κ μετά βλέπουμε πάλι γιατι δεν θεωρω ότι ειναι κ σιγουρο ότι θα τα καταφέρουμε αμέσως μετα τους 6 μήνες.

Όσο για την απώλεια βάρους είναι κάτι που δοαβαζω συχνά σαν λύση στις πολυκυστικές αλλα γενικά ειμαι αδύνατη 1.73 63kg, Θεωρείτε να δοκιμάσω να χάσω λίγο βάρος ουτως η άλλως?

Επίσης, το πιο έντονο σύμπτωμα που έχω ειναι ακμή, απώλεια περιόδου κ τον τελευταιο 1 χρόνο εντονη τριχοπτωση κ λέπτυνση τρίχας. Η αλήθεια ειναι ότι η δουλειά μ ειναι πολυ αγχωτική κ γενικά όλη μέρα τρέχω να τα προλάβω όλα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω, κ θεωρω ότι ισως ειναι λιγο κ θεμα διατροφης κ αγχους η τριχοπτωση. Δεν ξερω, εχω μπερδευτει κ θελω πολυ να δωσω λυση σε όλα αυτα.

 

ευχαριστω πολύ κ θα εκτιμούσα την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι,

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγω κάτι τέτοιο φανταζόμουν, απλά είναι που θέλω πολύ ενα παιδάκι ξανά κ δεν εχω τόσο υπομονή να περιμένω 6 μήνες κ μετά βλέπουμε πάλι γιατι δεν θεωρω ότι ειναι κ σιγουρο ότι θα τα καταφέρουμε αμέσως μετα τους 6 μήνες.

Όσο για την απώλεια βάρους είναι κάτι που δοαβαζω συχνά σαν λύση στις πολυκυστικές αλλα γενικά ειμαι αδύνατη 1.73 63kg, Θεωρείτε να δοκιμάσω να χάσω λίγο βάρος ουτως η άλλως?

Επίσης, το πιο έντονο σύμπτωμα που έχω ειναι ακμή, απώλεια περιόδου κ τον τελευταιο 1 χρόνο εντονη τριχοπτωση κ λέπτυνση τρίχας. Η αλήθεια ειναι ότι η δουλειά μ ειναι πολυ αγχωτική κ γενικά όλη μέρα τρέχω να τα προλάβω όλα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω, κ θεωρω ότι ισως ειναι λιγο κ θεμα διατροφης κ αγχους η τριχοπτωση. Δεν ξερω, εχω μπερδευτει κ θελω πολυ να δωσω λυση σε όλα αυτα.

 

ευχαριστω πολύ κ θα εκτιμούσα την γνωμη σας

 

Καλημέρα και γω είμαι στην ίδια φάση με εσένα είμαι 1,78 και 65 κιλά. Εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικών, το σάκχαρό μου είναι χαμηλό, η ινσουλίνη χαμηλή. Περίοδο δεν έχω χωρίς χάπια, ακμή πολύ ελαφριάς μορφής αλλά τελευταία έχω τριχόπτωση αρκετά.

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη μου, στην 2η ώρα η τιμή του σακχάρου είναι 50 πολύ χαμηλό είπε η γιατρός. Η ινσουλίνη νηστείας 6,3 τέλειο, σάκχαρο νηστείας 93 και έκανα και c-πεπτίδιο κι αυτό φυσιολογικό.

Μου είπε ότι μάλλον έχω υπερινσουλιναιμία,ρώτησα για glucophage μου λέει δεν βλέπω ότι χρειάζεσαι μίλα με το γυναικολόγο σου.

Επίσης μου είπε ότι όταν παίρνεις glucophage δεν κάνει να μείνω έγκυος...

Καμιά ιδέα?

 

mil_sof εμένα ο γυναικολόγος μου έδωσε glucophage λόγω ινσουλινοαντίστασης για να μείνω έγγυος! Συμβουλεύτηκα κι ενδροκρινολόγο και μου το επιβεβαίωσε

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ πάλι,

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγω κάτι τέτοιο φανταζόμουν, απλά είναι που θέλω πολύ ενα παιδάκι ξανά κ δεν εχω τόσο υπομονή να περιμένω 6 μήνες κ μετά βλέπουμε πάλι γιατι δεν θεωρω ότι ειναι κ σιγουρο ότι θα τα καταφέρουμε αμέσως μετα τους 6 μήνες.

Όσο για την απώλεια βάρους είναι κάτι που δοαβαζω συχνά σαν λύση στις πολυκυστικές αλλα γενικά ειμαι αδύνατη 1.73 63kg, Θεωρείτε να δοκιμάσω να χάσω λίγο βάρος ουτως η άλλως?

Επίσης, το πιο έντονο σύμπτωμα που έχω ειναι ακμή, απώλεια περιόδου κ τον τελευταιο 1 χρόνο εντονη τριχοπτωση κ λέπτυνση τρίχας. Η αλήθεια ειναι ότι η δουλειά μ ειναι πολυ αγχωτική κ γενικά όλη μέρα τρέχω να τα προλάβω όλα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω, κ θεωρω ότι ισως ειναι λιγο κ θεμα διατροφης κ αγχους η τριχοπτωση. Δεν ξερω, εχω μπερδευτει κ θελω πολυ να δωσω λυση σε όλα αυτα.

 

ευχαριστω πολύ κ θα εκτιμούσα την γνωμη σας

 

 

Καλησπέρα,

 

Για το ύψος και το βάρος σας δε θα συνιστούσα να χάσετε βάρος, είστε ήδη στα ιδανικά κιλά για το ύψος σας και δε θα περίμενα να βοηθήσει κάτι τέτοιο τον κύκλο σας.

 

Δεν γνωρίζω τι εξετάσεις έχετε κάνει και αν έχετε ελεγχθεί ορμονικά γενικότερα αλλά αν όχι ίσως θα άξιζε. Πάντως τα συμπτώματά σας (και η τριχόπτωση που περιγράφετε) όντως είναι τυπικά συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών και ίσως θα είχε νόημα η λήψη Glucophage. Το φάρμακο αυτό χρησιμοποιείται εδώ και μερικά χρόνια στη θεραπεία των πολυκυστικών ωοθηκών και θεωρείται γενικά ασφαλές. Η ασφάλεια του στην εγκυμοσύνη ακόμα δεν έχει επιβεβαιωθεί με αδιάσειστα στοιχεία όμως οι ενδείξεις είναι γενικά ενθαρρυντικές.

 

Να θυμάστε ότι οι πολυκυστικές ωοθήκες δεν θεραπεύονται από τη μια μέρα στην άλλη - θέλουν χρόνο. Αυτό συνήθως είναι και το δυσκολότερο μέρος της θεραπείας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...