Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.

 

Ο παιδιατρος μας, μας είπε πως είναι να περάσει από την εθνικη επιτροπή εμβολιασμών το εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα τύπου β. Δεν το καλύπτουν ακόμα τα ταμεία αλλά είαι θέμα χρόνου να το καλύψουν. Λέει πως βρίσκεται σε εξαρση και πως πρέπει να το κάνουμε τώρα που η μικρη μου θα πάει στον παιδικό.

 

Ποια είναι η δική σας γνώμη;

Έχετε κάνει το εμβόλιο ή σκοπεύετε να το κάνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Ξανθή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.

 

Ο παιδιατρος μας, μας είπε πως είναι να περάσει από την εθνικη επιτροπή εμβολιασμών το εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα τύπου β. Δεν το καλύπτουν ακόμα τα ταμεία αλλά είαι θέμα χρόνου να το καλύψουν. Λέει πως βρίσκεται σε εξαρση και πως πρέπει να το κάνουμε τώρα που η μικρη μου θα πάει στον παιδικό.

 

Ποια είναι η δική σας γνώμη;

Έχετε κάνει το εμβόλιο ή σκοπεύετε να το κάνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Ξανθή

 

Προβληματίστηκα για το θεμα και το συζητησα και με δυο συμφοιτήτριες μου παιδιατρους. Η μικρη μου είναι μολις 2,5 μηνων και δεν θα το κανω προς το παρον. Ωστοσο πριν παει σε παιδικο σταθμο κτλ θα την εμβολιασω. Το νοσημα είναι θανατηφορο. Όλες οι μελετες εχουν αποσυνδεσει τα εμβολια από πιθανη εμφανιση αυτισμού. Ως γιατρος ( δεν είμαι παιδίατρος) δεν φοβάμαι τα εμβολια και εμβολιαζομαι κα η ιδια και εμβολιάζω και τους ασθενείς μου εφόσον ανηκουν σε ομαδες κινδυνου. Το ιδιο θα πραξω για το παιδι μου. Απλως αυτή τη στιγμη που είναι συνεχεια στο σπιτι και δεν ερχεται σε επαφη με παιδακια δεν το βρισκω επειγον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια με βαλατε σε σκεψεις...

Ημουν αρνητικη , παρολο που δυο παιδιατροι μου ειπαν να το κανουμε.

Λενε οτι εχει πολλες παρενεργειες,δε φοβαστε;

Σας παρακαλω, πειτε την εμπειρια σας οσες το εχετε κανει ή αν θα το κανετε ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όσους παιδιάτρους ρωτησα, είτε η ίδια είτε μέσω φίλων, όλοι ειπαν ναι, αλλά οχι ακομα. Το "οχι ακομα" ηταν κυριως για να περιμενουμε να δουμε τις αμεσες συνεπειες (πχ πυρετος, πόνος κλπ).

Τι να πω...μαλλον κι εγω προς το "ναι" ειμαι (15 μηνων το μωρο)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όσους παιδιάτρους ρωτησα, είτε η ίδια είτε μέσω φίλων, όλοι ειπαν ναι, αλλά οχι ακομα. Το "οχι ακομα" ηταν κυριως για να περιμενουμε να δουμε τις αμεσες συνεπειες (πχ πυρετος, πόνος κλπ).

Τι να πω...μαλλον κι εγω προς το "ναι" ειμαι (15 μηνων το μωρο)...

 

Εγω ειχα κλεισει ραντεβου να το κανω τον προηγουμενο μηνα , αλλα το μετανοιωσα γιατι ακομα ,οπως λες , ειναι σε πειραματικο σταδιο οσον αφορα στις παρενεργειες.

Δεν ξερω , φοβαμαι και να το κανω και να μην το κανω.

 

Υ.Γ.Bexsero 1 λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κλεισει ραντεβου να το κανω τον προηγουμενο μηνα , αλλα το μετανοιωσα γιατι ακομα ,οπως λες , ειναι σε πειραματικο σταδιο οσον αφορα στις παρενεργειες.

Δεν ξερω , φοβαμαι και να το κανω και να μην το κανω.

 

Υ.Γ.Bexsero 1 λεγεται.

 

Δεν είναι σε πειραματικό στάδιο. Κυκλοφορεί ευρέως σε άλλες χώρες, που σημαίνει πως έχει περάσει προ πολλού το πειραματικό στάδιο. Βέβαια, είναι καινούριο, οπότε βρίσκεται στη λεγόμενη "φαρμακοεπαγρύπνηση".

 

Μια παρατήρηση: είναι απόλυτα λογικό και σωστό να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντι σε κάθε νέο φάρμακο. Αλλά πόσο εύκολα υιοθετούμε κάτι άλλο, για τα παιδιά μας, που είναι μονίμως και στην πραγματικότητα "σε πειραματικό στάδιο": τα γάλατα σε σκόνη! Τέλος πάντων, άλλο μεγάλο θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιναι ακριβως όπως τα περιγραφει η Μανουλα για πάντα!. Το εμβολιο για να τεθει σε κυκλοφορια πρεπει να περασει από μελετες φασης 1, 2 και 3 που σημαινει ότι κατεθεσε η υπευθυνη εταιρεια τον αντιστοιχο φακελο στο fda ,ΕΟΦ κτλ και η αποτελεσματικοτητα και η ασφαλειά του θεωρούνται δεδομενες. Βεβαια η εφαρμογή στο γενικο πληθυσμο είναι η μεγαλύτερη "μελετη". Επειδή συνηθως η ελλαδα καθυστερει να δωσει την εγκριση και οι εταιρειες απευθυνονται πρωτα στις 'μεγαλες" αγορες πχ ΗΠΑ θα προσπαθήσω να μαθω πότε κυκλοφορησε το εμβολιο στις ΗΠΑ για να δουμε αν κυκλοφορει εκει περισσότερο καιρό...αν μαθω κατι θα σας ενημερωσω..αν και είναι αυγουστος και οι φαρμακευτικες εταιρειες βροσκονται σε "διακοπες"...

Link to comment
Share on other sites

"Το Bexsero έλαβε έγκριση κυκλοφορίας στην Ευρώπη από τον ΕΜΑ (για ηλικίες από 2

µηνών και άνω) τον Ιανουάριο του 2013. Στη συνέχεια, τον Αύγουστο του 2013 δόθηκε έγκριση

κυκλοφορίας και στην Αυστραλία (µε την ίδια ηλικιακή ένδειξη). Τέλος, πρόσφατα ο FDA

έδωσε «ειδική» άδεια κυκλοφορίας στις ΗΠΑ αποκλειστικά για τα Πανεπιστήµια Princeton και

Santa Barbara. Η «ειδική» αυτή άδεια χορηγήθηκε γιατί στα Πανεπιστήµια αυτά από την αρχή

του έτους έχει καταγραφεί αυξηµένος αριθµός περιστατικών µηνιγγιτιδοκοκκικής νόσου

οροοµάδας B. Οι πρώτες δόσεις αναµένεται να χορηγήθηκαν στα τέλη ∆εκεµβρίου 2013. "

 

Από ομιλία του καθηγητή Παιδιατρικής Συρογιαννόπουλου, σε συνέδριο λομώξεων στη Θεσ/νίκη

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Στην αγγλία τον Μαρτιο του 2014 ανακοινωθηκε η ενταξη του στο πρόγραμμα εθνικου εμβολιασμου. Η αυστραλια δεν το εχει ενταξει ακομα στο πρόγραμμα εθνικου εμβολιασμου. Εγω πάντως συγκλινω στην αποψη να το κανω στο μωρο μόλις κλεισει τους εξι μηνες οποτε θα χρεαιστουν 2 δοσεις και όχι τρεις όπως συμβαινει αν ο εμβολιασμος ξεκινησει πριν το εξαμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνουν το εμβόλιο και παιδιά μεγαλύτερα? Σήμερα θα πάρω τον παιδίατρο να τον ρωτήσω και θα σας ενημερώσω για το τι θα μου πει. Αχ, άντε πάλι....

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια! Στην αγγλία τον Μαρτιο του 2014 ανακοινωθηκε η ενταξη του στο πρόγραμμα εθνικου εμβολιασμου. Η αυστραλια δεν το εχει ενταξει ακομα στο πρόγραμμα εθνικου εμβολιασμου. Εγω πάντως συγκλινω στην αποψη να το κανω στο μωρο μόλις κλεισει τους εξι μηνες οποτε θα χρεαιστουν 2 δοσεις και όχι τρεις όπως συμβαινει αν ο εμβολιασμος ξεκινησει πριν το εξαμηνο.

 

Φιλενάδα ακομα αγγλια τιποτα.. NHS θέλει αλλα δεν συμφωνούνε στο οικονομικό :-(

 

 

Εμεις το κάνουμε σε δυο βδομαδες , θα σας πω εμπειρίες, λένε γενικά οτι έχουν για λίγο πυρετό και κοιμούνται πολυ 2 μερες (μεγαλο πρόβλημα :roll: ) αλλα γενικά δεν υπαρχουν παρενέργειες

Αναφερθηκαν εδω μερικά παραδείγματα με παιδακια που το κολλήσαν, επέζησαν μεν αλλα έχασαν τα χεράκια τους :-( οπότε πήγα να το κλείσω αμεςως!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλια ειχε απορριφθει αρχικα γιατι δεν θεωρουνταν αρκετα αποτελεσματικο,προβληματα με παρενεργειες δεν φαινεται να υπαρχουν.

Δεδομενης της επικινδυνοτητας της νοσου,για μενα ειναι σαφες οτι ειναι ανευθυνο να μην το κανεις,ειδικα απο την στιγμη που θα καλυπτεται απο τα ταμεια.Παντως 100 ευρω η δοση επι ποσα παιδια,ειμαι σιγουρος οτι στην κυβερνηση δεν θα το δουν με καλο ματι..

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον παιδίατρο για το εμβόλιο και μου είπε πως θα κουβεντιάσουμε το θέμα με την επιστροφή μας, από Σεπτέμβρη δηλαδή, και ότι δεν είναι κάτι επείγον. Οπότε το κοιτάμε πάλι από Σεπτέμβρη! Για την ώρα ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εμενα ο παιδιατρος μου Καθηγητης παιδιατρος νεογνολογος πολυ γνωστος στη πολη και οχι μονο μπορω να πω και ονομα ειπε ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πρωτα θα εγκριθει και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα ακομα αγγλια τιποτα.. NHS θέλει αλλα δεν συμφωνούνε στο οικονομικό :-(

Εμείς σήμερα μόλις είχαμε ραντεβού για εμβόλιο και δεν μας είπαν τίποτα για εμβόλιο μηνιγγίτιδας Β.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...