Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Την ακούσαμε χθές 7 εβ και 3 ημ!Σαν ψέμα μου φαινόταν!Το γλυκό μου μωράκι είναι 6,6 χιλ. με 123 παλ/λεπ. Μου το μετρήσανε 6 μέρες πιο μικρούλι (6 εβ και 4 ημ) από την ημερολογιακή του μέρα, αλλά μάλλον το συλλάβαμε λίγο πιο αργά :)

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ την καρδούλα την άκουσα 7 εβδομάδων και 6 ημερών!!! Η μελωδία της ευτυχίας ο πιο γλυκός ήχος της ζωής μου!! Τώρα είμαι 9 εβδ και 5 ημερών!!!!

 

εμείς ακούσαμε 6 εβδ και 5 ημερών!!

τουλάχιστον καταλαβαίνεις ότι κάτι έχεις μέσα σου όταν ακούς την καρδιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύριο είναι η επίσκεψη για ν' ακούσουμε για πρώτη φορά την καρδούλα του.Εχουμε πάρα πολύ άγχος κ πιστέυω κάθε μήνα μεχρι να κάνουμε το υπερηχο κ να λεει ο γιατρος οτι είναι όλα καλά, δεν θα ηρεμούμε!

eP77p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 10 εβδομάδων αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει την καρδούλα του γιατί ό΄ταν πρωτοπήγα στον γιατρό ήταν τόσο μικρούλι που φαινόταν μόνο ο σάκος και μια μικρή φακίτσα μεσα.Το επόμενο ραντεβού είναι στην 12η εβδομάδα αφού κάνω και τον πρώτο υπέρηχο(αυχενικής διαφάνειας).:(

Μέχρι στιγμην όλα είναι μιά χαρά.Αλλά.....δεν έχω ακούσει την καρδούλα του ακόμα και κοντεύω να σκάσω!!!!Έχω ανασφάλεια αλλά απο την άλλη δεν μπορώ οικονομικά να κάνω τον υπέρηχο για να ακούσω την καρδούλα και μετά απο 2 εβδομάδες να πληρώσω και ένα κάρο λεφτά για την αυχενική διαφάνεια και είναι και το παπ a.

Μήπως είμαι υπερβολική?Λέτε όλα να είναι καλά?

Τί να κάνω?:cry:

Είμαστε στην 21η εβδομάδα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 10 εβδομάδων αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει την καρδούλα του γιατί ό΄ταν πρωτοπήγα στον γιατρό ήταν τόσο μικρούλι που φαινόταν μόνο ο σάκος και μια μικρή φακίτσα μεσα.Το επόμενο ραντεβού είναι στην 12η εβδομάδα αφού κάνω και τον πρώτο υπέρηχο(αυχενικής διαφάνειας).:(

Μέχρι στιγμην όλα είναι μιά χαρά.Αλλά.....δεν έχω ακούσει την καρδούλα του ακόμα και κοντεύω να σκάσω!!!!Έχω ανασφάλεια αλλά απο την άλλη δεν μπορώ οικονομικά να κάνω τον υπέρηχο για να ακούσω την καρδούλα και μετά απο 2 εβδομάδες να πληρώσω και ένα κάρο λεφτά για την αυχενική διαφάνεια και είναι και το παπ a.

Μήπως είμαι υπερβολική?Λέτε όλα να είναι καλά?

Τί να κάνω?:cry:

 

Καλησπέρα mamounio :)

Για αρχή, θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι και να μην στενοχωριέσαι!!

Δεν κάνεις καλό ούτε σε εσένα, ούτε στο μαμουνάκι σου..

Τώρα όσον αφορά στην επίσκεψη στον ιατρό σου, υπομονή και όλα καλά θα πάνε..

Δες το θετικά, όχι μόνο θα ακούσεις την καρδούλα, αλλά θα την δεις κιόλας, και επιπλέον θα δεις για πρώτη φορά και το μωρούλι σου να κάνει τα δικά του :rolleyes::rolleyes::D

 

Είναι υπέροχα συναισθήματα..Τα καλύτερα σου εύχομαι!!!:D

BqDkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 10 εβδομάδων αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει την καρδούλα του γιατί ό΄ταν πρωτοπήγα στον γιατρό ήταν τόσο μικρούλι που φαινόταν μόνο ο σάκος και μια μικρή φακίτσα μεσα.Το επόμενο ραντεβού είναι στην 12η εβδομάδα αφού κάνω και τον πρώτο υπέρηχο(αυχενικής διαφάνειας).:(

Μέχρι στιγμην όλα είναι μιά χαρά.Αλλά.....δεν έχω ακούσει την καρδούλα του ακόμα και κοντεύω να σκάσω!!!!Έχω ανασφάλεια αλλά απο την άλλη δεν μπορώ οικονομικά να κάνω τον υπέρηχο για να ακούσω την καρδούλα και μετά απο 2 εβδομάδες να πληρώσω και ένα κάρο λεφτά για την αυχενική διαφάνεια και είναι και το παπ a.

Μήπως είμαι υπερβολική?Λέτε όλα να είναι καλά?

Τί να κάνω?:cry:

Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο στα εξωτερικα ιατρεια να κανεις εναν υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

σημερα πήγα στο γιατρό και με εριξε πολυ ψυχολογικα μου είπε ότι ενώ είμαι στην 8 εβδομάδων μου είπε ότι δε βλέπει καρδιά και ότι είναι πολύ μικρό. Μου είπε να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα για να δούμε την εξέλιξη εμένα όμως μου έχουν κοπεί τα πόδια γιατί ήδη έχω 2 αποβολές. Βέβαια, έχω 2 κοράκλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καινούρια χαζομαμά εγώ

Ακούσαμε καρδούλα 2/7 στις 6w+6d και είχαμε μήκος 0,85cm!!!

Χτυπούσε τόσο δυνατά που ξαφνιάστηκα!!!

Στις 12/07 θα κάνουμε και πάλι υπέρηχο και ανυπομονώ!

 

 

Το μικρό μου αγγελάκι με εγκατέλειψε.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στην 6 βδ ειδαμε τους παλμους κ δεν ακουγαμε,μονο πολυ ελαφρια κ η γιατρος μας ειπε οτι αυτη την εβδ ξεκιναει η καρδιακη λειτουργια κ στην 7 βδ κ 3 ημρ ακουσαμε κ τα δυο τα μωρακια μας 160 παλμοι κ τα δυο!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας ευγενικές μέλλουσες μητέρες!

Τυπικά έχουν περάσει 8 εβδομάδες από την τελευταία έμμηνο ρύση

αλλά ο υπέρηχος έδειξε έμβρυο 3 χιλιοστών (μόνο!), καθόλου χτύπους και όλα τα υπόλοιπα (ασκός, σάκος) φυσιολογικά. Ο γιατρός απεφάνθει ότι η σύλληψη έγινε αργότερα, λόγω μεγαλύτερου κύκλου (κάτι το οποίο συμβαίνει μετά από χρήση αντισυλληπτικών, λέει). Η κυηση ,λέει, φαίνεται να είναι 5-6 εβδομάδων. Επόμενο υπερηχογράφημα σε μία εβδομάδα.

Περιμένω τα αποτελέσματα των 2 συνεχόμενων χοριακών και όπως φαντάζεστε έχω κι εγω...τρελλάθεί.

Από την πείρα σας, βρίσκεται ανησυχητική την περίπτωσή μου?

Πέρυσι ξαναέμεινα έγκυος και το έχασα ήδη από τον πρώτο ενάμιση μήνα, με πολύ αίμα και πόνους και στο τέλος έκανα απόξεση για ό,τι μπορεί να απέμεινε. Είμαι 36 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιδήποτε απάντηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας ευγενικές μέλλουσες μητέρες!

Τυπικά έχουν περάσει 8 εβδομάδες από την τελευταία έμμηνο ρύση

αλλά ο υπέρηχος έδειξε έμβρυο 3 χιλιοστών (μόνο!), καθόλου χτύπους και όλα τα υπόλοιπα (ασκός, σάκος) φυσιολογικά. Ο γιατρός απεφάνθει ότι η σύλληψη έγινε αργότερα, λόγω μεγαλύτερου κύκλου (κάτι το οποίο συμβαίνει μετά από χρήση αντισυλληπτικών, λέει). Η κυηση ,λέει, φαίνεται να είναι 5-6 εβδομάδων. Επόμενο υπερηχογράφημα σε μία εβδομάδα.

Περιμένω τα αποτελέσματα των 2 συνεχόμενων χοριακών και όπως φαντάζεστε έχω κι εγω...τρελλάθεί.

Από την πείρα σας, βρίσκεται ανησυχητική την περίπτωσή μου?

Πέρυσι ξαναέμεινα έγκυος και το έχασα ήδη από τον πρώτο ενάμιση μήνα, με πολύ αίμα και πόνους και στο τέλος έκανα απόξεση για ό,τι μπορεί να απέμεινε. Είμαι 36 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιδήποτε απάντηση...

 

δεν ξερω καποια παρωμια περιπτωση!!αλλα ξερω οτι συμβαινει αν ο κυκλος δεν ειναι 28 μερες κ ειναι μεγαλυτερος!!

οποτε σου ευχομαι υπομονη (οση μπορεις) γιατι σκεψου πως το μωρακι μεσα σου χρειαζεται ηρεμια!!

κ αν πιστευεις,πανε αναψε καμια λαμπαδα κ προσευχησου!!

Ευχομαι ο θεος μαζι σου κ ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας ευγενικές μέλλουσες μητέρες!

Τυπικά έχουν περάσει 8 εβδομάδες από την τελευταία έμμηνο ρύση

αλλά ο υπέρηχος έδειξε έμβρυο 3 χιλιοστών (μόνο!), καθόλου χτύπους και όλα τα υπόλοιπα (ασκός, σάκος) φυσιολογικά. Ο γιατρός απεφάνθει ότι η σύλληψη έγινε αργότερα, λόγω μεγαλύτερου κύκλου (κάτι το οποίο συμβαίνει μετά από χρήση αντισυλληπτικών, λέει). Η κυηση ,λέει, φαίνεται να είναι 5-6 εβδομάδων. Επόμενο υπερηχογράφημα σε μία εβδομάδα.

Περιμένω τα αποτελέσματα των 2 συνεχόμενων χοριακών και όπως φαντάζεστε έχω κι εγω...τρελλάθεί.

Από την πείρα σας, βρίσκεται ανησυχητική την περίπτωσή μου?

Πέρυσι ξαναέμεινα έγκυος και το έχασα ήδη από τον πρώτο ενάμιση μήνα, με πολύ αίμα και πόνους και στο τέλος έκανα απόξεση για ό,τι μπορεί να απέμεινε. Είμαι 36 ετών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιδήποτε απάντηση...

Μην αγχωνεσαι κοπέλα μου! Αμα ψαξεις εδω θα βρεις πολλες κοπελες που ειχαμε την ιδια αγωνια αρχικα! κι εμενα παροτι ο κυκλος ηταν 27 ημερων, ειχα πιστοποιημενα ωορρηξια την 16-17 μερα του κυκλου, οποτε και η συλληψη απηχε απο την υπολογιζομενη τπ. ετσι αρχικα υπολοιπομασταν 8-10 μερες... τωρα ομως μεγαλωνουμε κανονικα και ειμαστε ακριβως! αυτη τη διαφορα την σημειωνει ο γιατρος σου μονο και μονο για να μπορει να σου προγραμματισει σωστα ολους τους υπερηχους και τις εξετασεις! μην φοβασαι... πιστη και ολα θα πανε καλα! αντε και καλοριζικη!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μόλις έμαθα τιμές χοριακής για προχθές και για σήμερα: 78.000 η πρωτη και 79.000 η δεύτερη. Στάσιμη λοπόν...και ανεξεταστέα! Βέβαια, έκανα τις 2 εξετάσεις σε 2 διαφορετικά εργαστήρια αλλά με τέτοιες τιμές αυτό φαίνεται να μη παίζει ρόλο. Το επόμενο βήμα θα είναι προφανώς μία απόξεση. (πόσο άσχημη λέξη για κάποιον που ποθεί ένα μωράκι!)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, εύχομαι να συνεχιστεί με το καλό η εγκυμοσύνη σας και να διαβάζω όσο το δυνατόν καλύτερα νέα από σας!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απτις τιμες χοριακης ειχες καποια αλλη ενδειξη? το ρωταω, γιατι απο καποια εβδομαδα και μετα δεν συνεχιζει να αυξανεται τοσο πολυ η χοριακη της εγκυου... αν πραγματι δεν προχωρησε καλα το εμβρυακι σας, λυπαμαι... μοναχα να μην σε παρει απο κατω και μην απογοητευεσαι! ευχομαι συντομα να μας εχεις καλα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά εχω μπερδευτεί.

Η χοριακή 78.000 και 79.000 δεν ειναι παρα πολύ υψηλή;

Αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως ήταν λάθος ο πρώτος υπέρηχος, γιατί δεν το εψαξε πολύ και ήταν και ένα ιδιωτικό νοσοκομείο που δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. Ξερω οτι τα ιδιωτικα νοσοκομεια λειτουργουν με το σκεπτικο:κανε συνεχως εξετασεςι να παιρνουμε τα λεφτα σου και δε θα σου πουμε ποτε το προφανες, ασε που θα σου βγαλουμε προβληματα που δεν υπαρχουν...

Τα λεω αυτα γιατι ημουν καποτε νοσηλευτρια σε ενα απο τα "καλυτερα" ιδωτικα νοσοκομεια της Αθηνας.

Τωρα, ειμαι ευτυχως ή δυστυχως στο εξωτερικο και δε ξερω καλα το συστημα υγειας μονο το οτι γυναικολογος -σε περιπτωση εγκυμοσυνης-σε βλεπει μονο μετα τους 3 μηνες!!!

Και η επισκεψη σε αυτο το...αμφιβολης αξιοπιστιας ιδιωτικο, στοιχιζει 180 ευρω.

Αναρωτιεμαι αν πρεπει να θεωρησω την εγκυμοσυνη ληξασσα...και πιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου.

Σκεφτομαι να κανω αλλη μια χοριακη τη δευτερα και να ξαναπαω στο ιδιωτικο για αλλον ενα υπερηχο. Και μετα να ερθω ελλαδα να παω σε εναν...κανονικο γιατρο, του τοπου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά εχω μπερδευτεί.

Η χοριακή 78.000 και 79.000 δεν ειναι παρα πολύ υψηλή;

Αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως ήταν λάθος ο πρώτος υπέρηχος, γιατί δεν το εψαξε πολύ και ήταν και ένα ιδιωτικό νοσοκομείο που δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. Ξερω οτι τα ιδιωτικα νοσοκομεια λειτουργουν με το σκεπτικο:κανε συνεχως εξετασεςι να παιρνουμε τα λεφτα σου και δε θα σου πουμε ποτε το προφανες, ασε που θα σου βγαλουμε προβληματα που δεν υπαρχουν...

Τα λεω αυτα γιατι ημουν καποτε νοσηλευτρια σε ενα απο τα "καλυτερα" ιδωτικα νοσοκομεια της Αθηνας.

Τωρα, ειμαι ευτυχως ή δυστυχως στο εξωτερικο και δε ξερω καλα το συστημα υγειας μονο το οτι γυναικολογος -σε περιπτωση εγκυμοσυνης-σε βλεπει μονο μετα τους 3 μηνες!!!

Και η επισκεψη σε αυτο το...αμφιβολης αξιοπιστιας ιδιωτικο, στοιχιζει 180 ευρω.

Αναρωτιεμαι αν πρεπει να θεωρησω την εγκυμοσυνη ληξασσα...και πιο πρεπει να ειναι το επομενο βημα μου.

Σκεφτομαι να κανω αλλη μια χοριακη τη δευτερα και να ξαναπαω στο ιδιωτικο για αλλον ενα υπερηχο. Και μετα να ερθω ελλαδα να παω σε εναν...κανονικο γιατρο, του τοπου μου!!!

κοπέλα μου, σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη (8 εβδομάδων) δεν κοιτάνε τη χοριακή. το μωρό φαίνεται στον υπέρηχο και κανονικά θα έπρεπε να δει ο γιατρός την καρδιακή λειτουργία. επίσης βλέπει και την ανάπτυξή του, πόσο μεγάλωσε από τον προηγούμενο υπέρηχο. άσε τις χοριακές και πήγαινε πάλι για υπέρηχο. μπορεί να είναι καθυστερημένη η σύλληψη, αλλά και πάλι θα πρέπει να δει ανάπτυξη. αν δεν το δει να μεγαλώνει, τότε σημαίνει ότι παλλινδρόμησε. καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αυτό θα κάνω!

Είμαι άσχετη από εγκυμοσύνες και έμαθα πολλά μέσα από αυτό το sight.

Σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας για την άμεση ανταπόκριση όλων σας, ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα και για όλες μας, αργά ή γρήγορα να έρθει η πολυπόθητη ώρα μιας ομαλής γέννας...

Ο,τι κι αν συμβαίνει-ακόμη και τα άσχημα-μπορούμε να τα αντιμετωπήσουμε με καλό, μέτριο ή κακό τρόπο. Στο χέρι μας μπορεί να μην είναι τα ίδια τα γεγονότα, αλλά η αντίδραση στα γεγονότα ειναι σίγουρα στο χέρι μας. Το αν θα προχωρήσουμε μπροστα είναι πάντα θετικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γεια σας, ειμαι η Μαγδα και είμαι 26 ετων, ειμαι εγκυος 9 εβδομαδων και 3 ημερων, όταν ημουν 6 εβδομαδων πήγα στο γιατρό νομίζοντας ο στοκος ότι εχω κύστη η κατι αλλο, αφου ειχα καθυστερηση και μου βρηκε εγκυμοσυνη.. εκει ακουσα και την καρδουλα του μωρού μου..ηταν πολύ συγκινητικό, χτυπούσε τόσο γρηγορα, εγω επαθα σοκ γιατί για άλλο πηγαινα στο γυναικολόγο και άλλο μου βρηκε

 

Ας εχουμε όλες μια καλή εγκυμοσυνη και με το καλό να γεννησουμε τα μωρά μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα! είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι και στην έκτη εβδομάδα που πήγαμε στο γιατρό ακούσαμε καρδούλα και είχαμε 118 παλμούς. καθώς τα δύο πρώτα μου παιδάκια είναι αγοράκια έχω έντονη επιθυμία για κοριτσάκι αλλα λένε ότι όταν οι παλμοι είναι λίγοι είναι αγόρι. Τι λέτε, έχω ελπίδες?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι και στην έκτη εβδομάδα που πήγαμε στο γιατρό ακούσαμε καρδούλα και είχαμε 118 παλμούς. καθώς τα δύο πρώτα μου παιδάκια είναι αγοράκια έχω έντονη επιθυμία για κοριτσάκι αλλα λένε ότι όταν οι παλμοι είναι λίγοι είναι αγόρι. Τι λέτε, έχω ελπίδες?

Εχεις εχεις:lol::lol::lol:

Κι εγω 2 αγορακια εχω και στους πρωτους υπερηχους ειχαν πανω απο 140 παλμους!

σου ευχομαι μια ηρεμη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι...με κοτσιδακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...