Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Ρε κορίτσια καλημέρα, δεν μπορώ να καταλάβω..Το πιάσαμε και εμείς το σποράκι μας είναι αλήθεια, τελευταία περίοδος 1/2/2012.. Δεν καταλαβαίνω κάτι. Εμείς ζούμε στο εξωτερικό και γενικώς είναι λίγο παράξενο το σύστημα εδώ με τις εγκύους. Αν ξέρουμε ημερομηνία επαφής και οωρρηξίας, οωρρηξία είχα στις 15/2 και επαφές 14,16 (μιας και παρακολουθούσαμε την οωρρηξία να πάμε για εξωσωματική τρομάρα μας -θα σας πω άλλη φορά αυτην την ιστορία) σε πόσες μέρες από τη σύλληψη μπορούμε να ακούσουμε την καρδούλα? Όχι τίποτα άλλο να μην πάμε νωρίτερα και καραγχωθώ που είμαι ήδη στα όρια υστερίας...Τι κατάσταση και αυτή!!!!

Γεια σου!Εμεις εδω μετραμε την εγκυμοσυνη απο την πρωτη μερα της περιοδου!δηλαδη σημερα εισαι 5 εβδομαδων ακριβως!;);)

στο πρωτο ακουσαμε καρδουλα 5+6 στο δευτερο 7+2...2 μερες πριν δεν χτυπουσε!Οποτε να μην αγχωθεις αν δεν ακουσεις αμεσως!

Αν θυμαμαι σωστα παντως χτυπαει 21 ή 25 μερες απο τη συλληψη!Αλλα εσυ μπορει να ειχες επαφες 16 αλλα η συλληψη να εγινε την επομενη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΛΑ ΕΙΔΑχΜΕ ΤΟ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 6W2D ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΡΔΟΥΛΑ!ΕΙΧΕ 111ΧΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ 140-150 ΧΤΥΠΟΥΣ!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Χθες ακουσαμε καρδουλα 6 εβδ. και 5 ημερων.... τελειοσ ηχος..

επιτέλους!!! Σε θυμάμαι που αγωνιούσες!!!

Κι εμείς κάπου εκεί νομίζω είχαμε ακούσει καρδούλα πρώτη φορά...καλό υπόλοιπο κοπέλα μου, έχεις να γευτείς πολλά ακόμη!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!Τελευτ περιοδο ειχα 27/02 οποτε κανονικα θα επρεπε να ειμαι 7+5d αλλα επειδη εχω 40μερες κυκλο ο γιατρος ειπε οτι μπορει να εγινε καθυστερημενη συλληψη και ο υπερηχος εδειχνε οτι ειμαι 6εβδομαδων.Καρδουλα δεν ακουσαμε αλλα την ειδαμε να παλετε.Εχω αγχωθει γιατι πριν ειχα 2παλλινδρομες κυησεις.Τι λετε??????Επρεπε να εχουμε ακουσει καρδουλα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!Τελευτ περιοδο ειχα 27/02 οποτε κανονικα θα επρεπε να ειμαι 7+5d αλλα επειδη εχω 40μερες κυκλο ο γιατρος ειπε οτι μπορει να εγινε καθυστερημενη συλληψη και ο υπερηχος εδειχνε οτι ειμαι 6εβδομαδων.Καρδουλα δεν ακουσαμε αλλα την ειδαμε να παλετε.Εχω αγχωθει γιατι πριν ειχα 2παλλινδρομες κυησεις.Τι λετε??????Επρεπε να εχουμε ακουσει καρδουλα?

Nομιζω πως ειναι οριακο να ακουσεις καρδουλα. Απο 6-8 εβδομαδα ακουγεται απο οσο εχω διαβασει δηλαδη! Εγω θα παω στις 25/4 για το δευτερο υπερηχο και θα ειμαι 6 εβδομαδων και 3 ημερων...Ειπε οτι μαλλον θα την ακουσουμε, αλλα θα σου πω οταν επιστρεψω! Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι πολυ!!! Ποτε ξαναπας?

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως ειναι οριακο να ακουσεις καρδουλα. Απο 6-8 εβδομαδα ακουγεται απο οσο εχω διαβασει δηλαδη! Εγω θα παω στις 25/4 για το δευτερο υπερηχο και θα ειμαι 6 εβδομαδων και 3 ημερων...Ειπε οτι μαλλον θα την ακουσουμε, αλλα θα σου πω οταν επιστρεψω! Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι πολυ!!! Ποτε ξαναπας?

 

 

Εγω θα ξαναπαω στις 26/4.Σου ευχομε να την ακουσετε πρεπει να ειναι πολυ πολυ ωραιος ηχος!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!Τελευτ περιοδο ειχα 27/02 οποτε κανονικα θα επρεπε να ειμαι 7+5d αλλα επειδη εχω 40μερες κυκλο ο γιατρος ειπε οτι μπορει να εγινε καθυστερημενη συλληψη και ο υπερηχος εδειχνε οτι ειμαι 6εβδομαδων.Καρδουλα δεν ακουσαμε αλλα την ειδαμε να παλετε.Εχω αγχωθει γιατι πριν ειχα 2παλλινδρομες κυησεις.Τι λετε??????Επρεπε να εχουμε ακουσει καρδουλα?

 

mpetoula καλημέρα, νομίζω πως από τι στιγμή που την είδες να πάλλεται δε χρειάζεται να ανησυχείς. Ο γιατρός σου τι σου είπε; φάνηκε να ανησυχεί; στο ικα είναι ο υπέρηχος που δεν ακουγόταν; Ίσως εκεί να μην έχουν καλά μηχανήματα και γι' αυτό να μην την άκουσες. Επίσης από τη στιγμή που δεν ξέρεις πότε έγινε η σύλληψη μπορεί όντως να είσαι έξι εβδομάδων οπότε είναι λίγο νωρίς κι εγώ καρδούλα στην έβδομη εβδομάδα άκουσα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά

tt15441c.aspx

 

 

tt10046f.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 8 εβδ. και 3 ημ. , εχω κανει 3 υπερηχους απο τοτε που πρωτοχτυπησε η καρδια του μωρου μου,στις 6 εβδ κ 4 ημερες, και σε κανεναν δεν εχω καταφερει να ακουσω ηχο. Υπαρχουν παλμοι, εχουν καταγραφει στους υπερηχους, η γυναικολογος μου λεει οτι ολα πανε καλα, και λεει οτι δεν ακουγεται γιατι ειναι πολυ μικρο- στον τελευταιο υπερηχο ηταν 1,75 εκ.- και ειναι ησυχη, δεν ανησυχει για κατι, μου λεει οτι ειναι πολυ καλη εγκυμοσυνη.Βλεπω κι εγω την καρδουλα του να αναβοσβηνει, αυτο που ακουω στον υπερηχο ειναι αυτος ο ηχος που κανει το φασμα συχνοτητας, αλλα δεν ξεχωριζω χτυπο καρδιας. Μου εξηγησε ποιοι ειναι οι παλμοι στη αποτυπωση των ηχων για να μην ανησυχω. Αυτη ειναι ησυχη, εγω γιατι δεν ειμαι; Ησυχαζω λιγοοταν σκεφτομαι οτι το μωρο αναπτυσεται σωστα, συμβαδιζει με την ηλικια κυησης. Μηπως εχει καρδιακο προβλημα; Η αληθεια ειναι οτι ειναι παλιο το μηχανημα της, εγω την εμπιστευομαι γιατι ειναι εμπειρη γιατρος γι'αυτο παω εκει, αλλα μηπως συμβαινει κατι; Εχετε παρομοια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 8 εβδ. και 3 ημ. , εχω κανει 3 υπερηχους απο τοτε που πρωτοχτυπησε η καρδια του μωρου μου,στις 6 εβδ κ 4 ημερες, και σε κανεναν δεν εχω καταφερει να ακουσω ηχο. Υπαρχουν παλμοι, εχουν καταγραφει στους υπερηχους, η γυναικολογος μου λεει οτι ολα πανε καλα, και λεει οτι δεν ακουγεται γιατι ειναι πολυ μικρο- στον τελευταιο υπερηχο ηταν 1,75 εκ.- και ειναι ησυχη, δεν ανησυχει για κατι, μου λεει οτι ειναι πολυ καλη εγκυμοσυνη.Βλεπω κι εγω την καρδουλα του να αναβοσβηνει, αυτο που ακουω στον υπερηχο ειναι αυτος ο ηχος που κανει το φασμα συχνοτητας, αλλα δεν ξεχωριζω χτυπο καρδιας. Μου εξηγησε ποιοι ειναι οι παλμοι στη αποτυπωση των ηχων για να μην ανησυχω. Αυτη ειναι ησυχη, εγω γιατι δεν ειμαι; Ησυχαζω λιγοοταν σκεφτομαι οτι το μωρο αναπτυσεται σωστα, συμβαδιζει με την ηλικια κυησης. Μηπως εχει καρδιακο προβλημα; Η αληθεια ειναι οτι ειναι παλιο το μηχανημα της, εγω την εμπιστευομαι γιατι ειναι εμπειρη γιατρος γι'αυτο παω εκει, αλλα μηπως συμβαινει κατι; Εχετε παρομοια εμπειρια;

Η γνωμη μου ειναι να ακουσεις την γιατρο σου και να μην ανυσηχεις πολυ! Ξερω πως είναι δυσκολο αλλα προσπαθησε. Αφου λες πως και το μηχανημα ειναι παλιας τεχνολογιας σιγουρα εχει να κάνει. Αν δεν μπορεις να το βγάλεις απο το μυαλό σου σκέψου μηπως πάς σε καποιον αλλο γιατρο με καλυτερο μηχανημα να ακουσεις την καρδουλα να ησυχάσεις!

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουν να κανω, αντι να παω στη γιατρο μου την αλλη εβδομαδα για τον καθιερωμενο εβδομαδιαιο υπερηχο να παω σε καποιον αλλο μηπως και την ακουσω την καρδουλα και ησυχασω. Η αληθεια ειναι οτι μου τριβελιζει το μυαλο συνεχως η σκεψη οτι ισως υπαρχει προβλημα, αλλα ειναι δυνατον να εχω ενα εμβρυακι που η καρδια του φαινεται οτι παλλεται, εχει 190 παλμους το λεπτο και δεν εχει ηχο; Το λεω και μου φαινεται οξυμωρο, αρα το μηχανημα θα ειναι. Μακαρι Παναγιτσα μου να ειναι ολα καλα!

Σ'ευχαριστω για την ανταποκριση Πεπιτα μου!Να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο σκεφτομουν να κανω, αντι να παω στη γιατρο μου την αλλη εβδομαδα για τον καθιερωμενο εβδομαδιαιο υπερηχο να παω σε καποιον αλλο μηπως και την ακουσω την καρδουλα και ησυχασω. Η αληθεια ειναι οτι μου τριβελιζει το μυαλο συνεχως η σκεψη οτι ισως υπαρχει προβλημα, αλλα ειναι δυνατον να εχω ενα εμβρυακι που η καρδια του φαινεται οτι παλλεται, εχει 190 παλμους το λεπτο και δεν εχει ηχο; Το λεω και μου φαινεται οξυμωρο, αρα το μηχανημα θα ειναι. Μακαρι Παναγιτσα μου να ειναι ολα καλα!

Σ'ευχαριστω για την ανταποκριση Πεπιτα μου!Να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!

Απο τοτε που μπηκε η τεχνολογια στην ζωη μας αυξηθηκαν και οι απαιτησεις!!Οταν η μαμα μου ηταν εγκυος που να ακουσουν για υπερηχους....Πηγαινε σε αλλο γιατρο μια φορα να ησυχασεις αν και ειμαι σιγουρη πως ολα πανε καλα!!!!:-D

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έκλεισε ραντεβού ο γιατρός όταν θα είμαι 7 βδομ +4 ημ. όπου λέει θα ακούσουμε σίγουρα.

Στον υπέρηχο που κάναμε 6 βδομ + 4 ημ. είδαμε λεκιθικό ασκό, εμβρυικό πόλο όπως μας είπε και κάτι να πάλλεται...ρώτησα μήπως είναι η καρδιά και μου είπε όχι, ότι απλώς πρόκειται για δικό μου αγγείο. Το έχετα ξανακούσει αυτό βρε κορίτσια??

Από την άλλη μήπως έχει δίκιο, γιατί είναι δυνατόν ο εμβρυικός πόλος να έχει και καρδιά??

Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου γιατί με έχει φάει η περιέργεια!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έκλεισε ραντεβού ο γιατρός όταν θα είμαι 7 βδομ +4 ημ. όπου λέει θα ακούσουμε σίγουρα.

Στον υπέρηχο που κάναμε 6 βδομ + 4 ημ. είδαμε λεκιθικό ασκό, εμβρυικό πόλο όπως μας είπε και κάτι να πάλλεται...ρώτησα μήπως είναι η καρδιά και μου είπε όχι, ότι απλώς πρόκειται για δικό μου αγγείο. Το έχετα ξανακούσει αυτό βρε κορίτσια??

Από την άλλη μήπως έχει δίκιο, γιατί είναι δυνατόν ο εμβρυικός πόλος να έχει και καρδιά??

Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου γιατί με έχει φάει η περιέργεια!

 

Γεια σου tsarli και εγω στον πρωτο υπερηχο που ημουν οσο και εσυ ειδαμε κατι να παλλεται και ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι ηταν η καρδια του.(ελπιζω να ηταν ετσι)Τωρα θα παμε την πεμπτη και ειπε οτι θα το ακουσουμε....μεχρι τοτε πολυ αγχος!Να πανε ολα καλα σου ευχομε...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έκλεισε ραντεβού ο γιατρός όταν θα είμαι 7 βδομ +4 ημ. όπου λέει θα ακούσουμε σίγουρα.

Στον υπέρηχο που κάναμε 6 βδομ + 4 ημ. είδαμε λεκιθικό ασκό, εμβρυικό πόλο όπως μας είπε και κάτι να πάλλεται...ρώτησα μήπως είναι η καρδιά και μου είπε όχι, ότι απλώς πρόκειται για δικό μου αγγείο. Το έχετα ξανακούσει αυτό βρε κορίτσια??

Από την άλλη μήπως έχει δίκιο, γιατί είναι δυνατόν ο εμβρυικός πόλος να έχει και καρδιά??

Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου γιατί με έχει φάει η περιέργεια!

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω ξανακουσει αυτο! Οχι πως ειμαι γιατρος ομως. Εμενα ο δικος μου μου ειπε να παω την τεταρτη και πιστευει πως θα ακουσουμε καρδια και θα ειμαι μολις 6 εβδ.+3 ημερων.Φυσικα δεν ξερω αν θα την ακουσουμε αλλα ετσι μου ειπε ο γιατρος..

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην 6 εβδομάδα ήμουν και εγώ, και άκουσα καρδούλα πεντακάθαρα, αλλά προσοχή, ο υπέρηχος έγινε ενδοκολπικά, και όχι εξωτερικά απο την κοιλιά!

Μετά απο ένα μήνα ήταν η επόμενη επίσκεψη για τον υπέρηχο εξωτερικά πλέον, αν δεν συντρέχει λόγος αυτό είναι το εύλογο διάστημα μεταξύ των υπερήχων, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Στην 6 εβδομάδα ήμουν και εγώ' date=' και άκουσα καρδούλα πεντακάθαρα, αλλά προσοχή, ο υπέρηχος έγινε ενδοκολπικά, και όχι εξωτερικά απο την κοιλιά!

Μετά απο ένα μήνα ήταν η επόμενη επίσκεψη για τον υπέρηχο εξωτερικά πλέον, αν δεν συντρέχει λόγος αυτό είναι το εύλογο διάστημα μεταξύ των υπερήχων, τουλάχιστον στην Ελλάδα.[/quote']

Με γεμισες αισιοδοξία!!! Ανυπομονω να παω στον γιατρο!!!Ενδοκολπικο υπερηχο μου κανει προς το παρων οποτε ελπιζω να ακουσω το μωρακι μου!!!Παρολο που προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και λεω πως ολα θα πανε καλα, στο πισω μερς του μυαλου μου τριβελιζουν κακες σκεψεις και γι αυτο χρειαζομαι να ακουσω καρδουλα να ηρεμισω!!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με γεμισες αισιοδοξία!!! Ανυπομονω να παω στον γιατρο!!!Ενδοκολπικο υπερηχο μου κανει προς το παρων οποτε ελπιζω να ακουσω το μωρακι μου!!!Παρολο που προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και λεω πως ολα θα πανε καλα, στο πισω μερς του μυαλου μου τριβελιζουν κακες σκεψεις και γι αυτο χρειαζομαι να ακουσω καρδουλα να ηρεμισω!!

αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει κι αφού ακούσεις καρδούλα, οπότε μην αγχώνεσαι. είμαι παθούσα...

Link to comment
Share on other sites

Με γεμισες αισιοδοξία!!! Ανυπομονω να παω στον γιατρο!!!Ενδοκολπικο υπερηχο μου κανει προς το παρων οποτε ελπιζω να ακουσω το μωρακι μου!!!Παρολο που προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη και λεω πως ολα θα πανε καλα, στο πισω μερς του μυαλου μου τριβελιζουν κακες σκεψεις και γι αυτο χρειαζομαι να ακουσω καρδουλα να ηρεμισω!!

 

Pepitsa, η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντική καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, όμως το άγχος λίγο εως πολύ είναι αναπόφευκτο, σαν και εσένα ένιωθα και εγώ, τα πέρασα και σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Λοιπόν, ο ενδοκολπικός υπέρηχος γίνεται στην αρχή, γιατί το εμβρυο είναι πολύ μικρό, φαντάσου ένα φασολάκι, οπότε είναι κάπως δύσκολο να εντοπιστεί ο παλμός της καρδούλας του αλλιώς, όπως και διαπιστώνεται αν η κύηση είναι ενδομήτρια.

Επίσης και κάτι άλλο πολύ σημαντικό, η ηλικία του εμβρύου είναι σύνηθες, να μην συμπίπτει με τις εβδομάδες του εμβρύου, παίζει ρόλο πότε ακριβώς έγινε η σύλληψη , οπότε συνυπολογίζουμε και αυτό, το έμβρυο ουσιαστικά να είναι μικρότερο!

Σου εύχομαι, όπως και σε όλες τις μανούλες φυσικά, μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, και να την χαρείς όσο γίνεται περισσότερο!!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου tsarli και εγω στον πρωτο υπερηχο που ημουν οσο και εσυ ειδαμε κατι να παλλεται και ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι ηταν η καρδια του.(ελπιζω να ηταν ετσι)Τωρα θα παμε την πεμπτη και ειπε οτι θα το ακουσουμε....μεχρι τοτε πολυ αγχος!Να πανε ολα καλα σου ευχομε...

 

Την Πέμπτη δηλαδή θα είσαι ακριβώς 7 εβδομάδων, έτσι δεν είναι? Τόσο θα είμαι και εγώ. Είχα τελευταία περίοδο 8 Μαρτίου. Εσύ? Η καρδιά που είδατε να πάλλεται πώς ήταν? Σαν να αναβοσβύνει, να κουνιέται? Μα πού στο καλό έχει δικό μου αγγείο εκεί βρε παιδιά και κουνιέται κι όλας??

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...