Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Λάθη" που βλέπουμε στους γύρω μας και δεν θα θέλαμε να τα επαναλάβουμε


Recommended Posts

Η κάθε οικογένεια έχει τους δικούς της ρυθμούς και τις δικές της ισορροπίες. Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε επιδερμικά όσα βλέπουμε αλλά κατά τη γνώμη μου είναι λάθος. Το τί συμβαίνει σε ένα σπίτι όταν κλείνουν οι πόρτες το ξέρουν μόνο όσοι μένουν σε αυτό, όπως και το τί έχει οδηγήσει τους γονείς σε συγκεκριμμένες επιλογές. Η κάθε μαμά έχει σαν γνώμονα το καλό του παιδιού της και οφείλουμε να σεβαστούμε το δικαίωμα του άλλου να κάνει διαφορετικές επιλογές από τις δικές μας. Το αν συμφωνούμε ή όχι είναι άλλο θέμα.

Άλλωστε ουδείς άσφαλτος (που έλεγε και η Λαίδη ;))!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Βλέποντας τι κάνουν οι άλλοι γονείς, μπορείς να παίρνεις πολλές καλές ιδέες. Μπορείς επίσης να προβληματιστείς για κάτι που σε αφορά άμεσα και να καταλήξεις σε λύσεις για τον εαυτό σου. Αλλά να κουτσομπολεύεις, τι νόημα έχει

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ,απλα δεν μομιζω οτι αν θελει καποιος να παρατηρησει συμπεριφορες θα το κανει για κουτσομπολιο.αυτος θα το κανει για να χαρει ο ιδιος ποσο καλα τα παει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εχω βαρεθει να σχολιαζεται το πως μεγαλωνει ενα παιδι την ίδια στιγμη που και εμεις κανουμε τα λαθη μας με τα δικα μας παιδια.

Δεν υπαρχουν στανταρ στο μεγαλωμα των παιδιων. Κατι που ταιριαζει στην δικη σου οικογενεια μπορει να μην ταιριαζει στην δικη μου. Ποιος μπορει να κρινει τι ειναι σωστο και τι λαθος (εννοειται οτι δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αλλά οι περιπτώσεις που ανέφερε η κοπέλα δεν είναι ίδιες με τη δικιά σου.

ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θέματα κρύβονται μέσα σε μια οικογένεια, ή πίσω από τη συμπεριφορά ενός παιδιού, ούτε είναι υποχρεωμένοι οι γονείς να δίνουν αναφορά στον περίγυρο

 

Αλλά να κουτσομπολεύεις, τι νόημα έχει

Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο σου παιδι μου που δεν εισαι ετσι, τωρα μπορεις να κοιμασε ησυχη και να λες σε ολους οτι ευτυχως που τα κανεις εσυ σωστα για να μην παθει λαλα το παιδακι σου. Χαιρομαι για σενα. Τωρα μπορω να συνεχισω παρακατω γιατι το συγκεκριμενο δημοσιευμα ειναι εντελως ανουσιο για εναν ξενο.......μου θυμιζει συζητησεις μεταξυ μαναδων σε παιδικες που σχολιαζουν το παιδι του διπλα και που κατα λαθος μπλεκομαι αναμεσα και βαζω λευκο ηχο για να μην ακουω τι λενε. Δυστυχως εδω δεν εχει λευκο ηχο και σε διαβασα, καλα να παθω.

 

ΥΓ: Χα κατσε τωρα ειδα το σχολιασμο.......ειναι πολυ κακο και εγκληματικο. Καλο θα ηταν να μαζευομαστε στους χαρακτηρισμους μας εκτος και αν δεν γνωριζουμε ΤΙ ακριβως σημαινει εκγληματικο......εσενα το παιδακι σου ποσο ειναι επι της ευκαιριας?

 

πεστα καλη μ γιατι ετοιμη ειμαι να μην πω τπτ αλλο κ εγω!!!

και ναι και το δικ0ο μ παιδι μεχρι 4 ηταν κολημενο επανω μου!!και το γουσταρα τρελα!!!τωρα που παει παιδικο μιαχαρα ειναι!!!δεν επαθε τπτ!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης να συμπληρωσω οτι ολα τα παιδακιαι δεν εχουν τον ίδιο χαρακτήρα. Ενα παιδάκι που δεν ειναι κοινωνικο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα, το ιδιο ισχυει και για ενα παιδακι κοινωνικό υπέρ του δέοντως.....

Ενα παιδάκι που δεν μοιαζει στον χαρακτηρα με το δικο μας παιδι δεν σημαινει οτι ειναι προβληματικο και οτι οι γονεις του το μεγαλωνουν λαθος!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως παρατηρω οτι μας φαινεται δυσκολο να μας πουνε οι αλλοι οτι κανουμε κατι λαθος

 

Εμενα η ερωτηση μου στο σχολιο σου ειναι η εξης.....ΓΙΑΤΙ πρεπει σε ενα φορουμ ενημερωσης γονεων που ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ο γονεας μπαινει να ενημερωθει για ΟΥΣΙΩΔΗ πραγματα και οχι μλκς να πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια να διαβασουμε το τι θεωρει το κοριτσακι λαθος στην συμπεριφορα της κουνιαδας της και το ανηψι του μπατζανακη της. Και εσυ θες να μου πεις οτι εβγαλες ασφαλες και σωστο συμπερασμα απο 3 κουβεντες μιας αγνωστης σε ενα φορουμ με ολους τους ανωνυμους γυρω σου για μια ΑΛΛΗ αγνωστη χωρις να γνωριζεις τις ακριβεις συνθηκες της ζωης της και χωρις να σου πει η ΙΔΙΑ οτι επελεξα αυτο για αυτους και για αυτους τους λογους? Που και ακομα να στο πει ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ εσενα/εμενα και τον απεναντι τι επελεξε η κοπελια για το παιδι της ρε κορη στο κατω κατω? Αν εσυ το κανεις σωστα ΤΙ σε νοιαζει? και εγω εχω να πω κουτσομπολακια για την νονα μας και τα διδυμα αμμεεεεε.....θες ν'ακουσεις? Ουυυυυ θα σου παρω 10 (που ισχυουν και με τα οποια εγω δεν συμφωνω), θα στα κανω 20, θα στα φουσκωσω κιολας και στο τελος θα σου πασαρω και ενα 'ευτυχως που εγω δεν ειμαι ετσι'........αι τωρα....... (για μενα βεβαια που κανω αλλα 20 λαθος δεν θα πω κουβεντα μην ξεχνιομαστε ετσι?)

 

ΥΓ: Για την σωματικη τιμωρια αμα την δεις δεν θα κατσεις να ανοιξεις θεματακι στο φορουμ με καφεδακι και τσιγαρακι στο πλαι για να αυτοχαιδευεις τα ωραιοτατα μαλακια σου λεγοντας οτι εσυ δεν βαρας και δεν κανει να βαραμε παιδια. Αν ενδιαφεθεις μολις το δεις ανεφερε το συμβαν στις αρχες.....στις αρμοδιες αρχες και γινε μαρτυρας καταγγελιας.......η κριτικη μας μαρανε, και μας εσωσε κιολας.....οτι να΄ναι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου γιος κλεινει τα 2 τον αλλο μηνα...ο μικρος μολις 2 μηνων.Ποτε δεν τεθηκε θεμα του να στειλουμε το μεγαλο παιδικο γιατι για εμας ως γονεις ηταν λαθος να ρισκαρουμε να εχουμε 2 μωρα αρρωστα καθε τρεις και λιγο.

Δε σας κρυβω οτι με 2 παιδια στο σπιτι η καθυμερηνοτητα μου ειναι δυσκολη.Ο μεγαλος ειναι και υπερκινητικο παιδι κι ναι η κλεισουρα δεν του κανει καλο.Ναι ο μεγαλος βλεπει αρκετη τηλεοραση μεσα στη μερα...περισσοτερη απο οσο εγω σα μαμα θα ηθελα...και αυτο με ποναει.Επισης με ποναει οταν τον βλεπω να βαριεται.Αλλα πιο πολυ με ποναει οταν διαβαζω η ακουω πραγματα σαν αυτα που λετε μερικες.

Γιατι οχι δεν κρατησα το μεγαλο σπιτι γιατι τον θελω κολλημενο πανω μου...ουτε ειμαι κανα μαζοχακι που γουσταρω να ταλαιπωρουμαι.Το εκανα γιατι ετσι εκρινα εγω σα μαμα οτι προστατευω την υγεια τους.Γιατι για μενα αυτο ερχεται πρωτο.Σωστο η λαθος δεν ξερω...αλλα μιας και τυχαινει να εχουμε περασει τις τελυταιες 2 εβδομαδες μεσα στο παιδων...μονο να ειναο γερα με νοιαζει.Θα ηταν η ευκολη λυση για μενα να παρκαρω το μεγαλο στον παιδικο καθε πρωι και να καθομαι σπιτι να χαιρομαι το μωρακι μου ξεκουραστη και ηρεμη αντι να τρεχω να τα βγαλω βολτα με 2 μωρα.

Τωρα αν για καποιες απο εσας ειμαι η κακια μανα που κανω κακο στα παιδια μου και δε το βλεπω...ας ειναι.Ευχομαι εσεις να εισαστε καλυτερες μανουλες απο εμενα.

 

σαν να τα εχω γραψει εγω....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα...Εγώ λέω να κοιτάει η καθεμιά μας το σπίτι της, να αναγνωρίζει τα δικά της λάθη γιατί μόνο από αυτά θα μάθουμε να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και γονείς.Η καθεμία όπως μπορεί και όπως νομίζει εκείνη ότι πράττει τα καλύτερα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ερωτηση μου στο σχολιο σου ειναι η εξης.....ΓΙΑΤΙ πρεπει σε ενα φορουμ ενημερωσης γονεων που ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ο γονεας μπαινει να ενημερωθει για ΟΥΣΙΩΔΗ πραγματα και οχι μλκς να πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια να διαβασουμε το τι θεωρει το κοριτσακι λαθος στην συμπεριφορα της κουνιαδας της και το ανηψι του μπατζανακη της. Και εσυ θες να μου πεις οτι εβγαλες ασφαλες και σωστο συμπερασμα απο 3 κουβεντες μιας αγνωστης σε ενα φορουμ με ολους τους ανωνυμους γυρω σου για μια ΑΛΛΗ αγνωστη χωρις να γνωριζεις τις ακριβεις συνθηκες της ζωης της και χωρις να σου πει η ΙΔΙΑ οτι επελεξα αυτο για αυτους και για αυτους τους λογους? Που και ακομα να στο πει ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ εσενα/εμενα και τον απεναντι τι επελεξε η κοπελια για το παιδι της ρε κορη στο κατω κατω? Αν εσυ το κανεις σωστα ΤΙ σε νοιαζει? και εγω εχω να πω κουτσομπολακια για την νονα μας και τα διδυμα αμμεεεεε.....θες ν'ακουσεις? Ουυυυυ θα σου παρω 10 (που ισχυουν και με τα οποια εγω δεν συμφωνω), θα στα κανω 20, θα στα φουσκωσω κιολας και στο τελος θα σου πασαρω και ενα 'ευτυχως που εγω δεν ειμαι ετσι'........αι τωρα....... (για μενα βεβαια που κανω αλλα 20 λαθος δεν θα πω κουβεντα μην ξεχνιομαστε ετσι?)

 

ΥΓ: Για την σωματικη τιμωρια αμα την δεις δεν θα κατσεις να ανοιξεις θεματακι στο φορουμ με καφεδακι και τσιγαρακι στο πλαι για να αυτοχαιδευεις τα ωραιοτατα μαλακια σου λεγοντας οτι εσυ δεν βαρας και δεν κανει να βαραμε παιδια. Αν ενδιαφεθεις μολις το δεις ανεφερε το συμβαν στις αρχες.....στις αρμοδιες αρχες και γινε μαρτυρας καταγγελιας.......η κριτικη μας μαρανε, και μας εσωσε κιολας.....οτι να΄ναι.......

 

 

Ελα ν'αγιασει το στομα σου !!!

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

πολύ εύκολα χαρακτηρίζεις ενα παιδάκι ''προβληματικό'' και το ποστ σου ενω μου εδωσε στην αρχή την εντύπωση ανταλλαγής απόψεων εντέλη ήταν καθαρά κουτσομπολίστικο κ ψιλοξενέρωσα με το οτι ενας νέος άνθρωπος-γονιός κρίνει έτσι εκ του μη όντως. εγω γιατί και στις 2 περιπτώσεις βλεπω γονείς που νιάζονται για τα παιδιά τους το οποίο είναι που μετράει κιόλας??? κ γω στο θέμα του παιδικού είμαι κάθετη μέχρι τα 3. ο μικρός μου είναι 3μιση κ δεν τον έστειλα 1ον γιατί σε λίγο γεννάω κ 2ον για να μην νομίζει πως τον ξεφορτώνομαι. κ βοήθεια ουσιαστική δεν εχω ετσι? η μητέρα στο χωριό η πεθερά δεν βοηθά καθόλου.Του χρόνου με το καλό προνήπια ή αν δεν τον πάρουν θα πάει παιδικό. με κάνει αυτό κακή μητέρα???αυτά όμως είναι προσωπικές απόψεις κ επουδενί δεν εννοώ πως η μητέρα που το στέλνει στα 2 δεν πράτει σωστά. εαν δουλευα και δεν είχα αλλη λύση ή θα είχα γυναίκα ή θα πήγαινε παιδικό. καμία μάνα δεν θέλει να το κακό του παιδιού της.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλες μαμαδες θεωρουν σωστο οτι ενα διχρονο πρεπει να κοινωνικοποιηθει και αυτο γινεται μονο μεσα απο παιδικο σταθμο, αλλη θεωρει οτι πρεπει να μεινει στο σπιτι (ακομη και αν οι αλλοι πιστευουν οτι κρεμεται απο την φουστα της!!!! Τωρα αν ενα παιδακι διχρονο εχει αναγκη την μαμα του προφανως για καποιους δεν εχει σημασια).

Ο καθένας εχει διαφορετικο σπιτι, διαφορετικη οικογενεια με διαφορετικο προγραμμα. Ολοι προσπαθουμε να κανουμε το σωστο και απο την στιγμη που νιωθουμε καλα με αυτο, στους αλλου περισσευει!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου μεχρι τα 4 ηταν ολη μερα με μενα....δεν επαθε τπτ...περισι πηγε προνηποια και μαια χαρα ηταν ουτα κλαματα ουτε κολληματα...!!κ φιλους εκανε και μια χαρα παιζειμε ολα τα παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ εύκολα χαρακτηρίζεις ενα παιδάκι ''προβληματικό'' κχα γυναίκα καμία μάνα δεν θέλει να το κακό του παιδιού της.

 

 

το κακό είναι να επεμβαίνουμε σε νέους και άπειρους ειδικά γονείς ενώ δεν είμαστε ειδικοί.

 

το 2006 η βαφτιστήρα της μαμάς μου με το 2 ετών αγοράκι της τότε, πήγε σε μια τράπεζα,όσο περίμενε ο μικρός κουνιόταν όπως το κρατούσε η μαμά του και του τραγουδούσε, μια "κυρία" γυρνάει και της λέει -αυτιστικό είναι?

 

η κοπέλα τρελάθηκε,τι σε αναπτυξιολόγο,τι σε άλλο παιδίατρο πήγε,είχε τρελαθεί,του έκανε ένα σωρό εξετάσεις,σενάρια στο μυαλό της,ωσπου πάει στο παίδων και τη πιάνει ένας γιατρός και της λέει -ακου κοπέλα μου το παιδί μετά τα 3 μπορεί να διαγνωστεί αν είναι αυτιστικό,και το συγκεκριμένο δεν θα είναι γιατι αντιδρα φυσιολογικά,άρχισε να της εξηγεί και τότε ηρέμησε. Απο μια βλακεία μιας θείτσας

 

Σήμερα ο μικρός είναι μια χαρά,δεν ήταν αυτιστικός απλά 2χρονο!

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα θέμα που ξεσηκώνει θύελλα αντιδράσεων...!!!

λοιπόν εμένα μου άρεσε ο τίτλος του θέματος και γι'αυτό μπήκα να διαβάσω περί τίνος πρόκειται.Η zuzunaki γράφει από την αρχή ότι παρατήρησε συμπεριφορές γονιών για να κάνει ή να μην κάνει κάποια πράγματα.νομίζω ότι αυτό είναι θεμιτό και ότι όλες έχουμε μπει στη διαδικασία του να βλέπουμε και να κρίνουμε καλώς ή κακώς κάποιες συμπεριφορές.

και στην τελική είναι η άποψή της,δεν συμφωνώ με κάποιες εκφράσεις της αλλά σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω τι θέλει να πει.γιατί να την κατακρίνω λοιπόν?όλες εσείς που εμμέσως πλην σαφώς την ειρωνευτήκατε θεωρείτε εαυτόν καλύτερες από την zuzunaki που οκ μπορεί να φαίνεται λίγο ''κουτσομπολίστικο'' το θέμα της?

συγγνώμη κιόλας και χωρίς παρεξήγηση,εμένα αν δεν μ'αρέσει κάποιο θέμα ή αν δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης του απλά δεν συμμετέχω ή έστω λέω την άποψή μου και αποχωρώ,αλλά χωρίς να ειρωνευτώ.

zuzunaki αφού η κοπέλα είναι ξαδέρφη σου γιατί δεν της τα λες κατ'ιδίαν?προς θεού το παιδάκι δεν είναι προβληματικό έχει απλά τον δικό του τρόπο να εκφράζεται και αν δεν βλέπει πολύ κόσμο καθημερινά είναι λογικό να μην νιώθει άνετα.όσον αφορά την πάνα μπορεί να το προσπαθούν και απλά ακόμα να μην τα έχουν καταφέρει.

η δεύτερη μαμά μπορεί να θέλει να τα καταφέρει μόνη της χωρίς βοήθεια ή μπορεί να θεωρεί το κοριτσάκι της μικρό για να το στείλει οπουδήποτε.άσε που μπορεί να μην θέλει για να μην νομίζει το μεγάλο(που πρακτικά είναι μόλις 2 ετών άρα μεγάλο δεν το λες)ότι το διώχνουν από το σπίτι για να είναι με το μωρό.όπως και να'χει αν εσύ θέλεις να κάνεις κάποια πράγματα για το παιδί σου,θα τα κάνεις ο,τι και να σου πουν οι άλλοι.την επόμενη φορά λοιπόν που κάποιος τρίτος θελήσει να σχολιάσει κάτι όσον αφορά το παιδί σου να το σκεφτείς καλά πριν του κλείσεις την πόρτα(μεταφορικά) γιατί μπορεί κι αυτός να το βλέπει από άλλη οπτική γωνία όπως έκανες εσύ με αυτές τις 2 μαμάδες...φιλικά πάντα;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα ωραιο θεμα θα ηταν το αντιθετο απο αυτο, δηλαδη ''σωστα'' που βλεπουμε στους γυρω μας και θα θελαμε να τα υιοθετησουμε'' ή λαθη δικα μας που δεν θελουμε να επαναλαβουμε ή ακομη ''λαθη'' μας που τα κατακρινουν οι γυρω μας αλλα εμεις τα θεωρουμε σωστα! :)

Ετσι θα κανω την αυτοκριτικη μου και θα απαντησω οτι δεν μου αρεσει που εχω αρχισει να χανω την ψυχραιμια μου ευκολοτερα απο παλιοτερα καθως και οτι δεν μου αρεσει που βαζω στον μικρο να βλεπει παραμυθια για να χαλαρωνω εγω. Προσφατα θαυμασα την γειτονισα μου που εχει μαθει τα παιδια της να ειναι πιο αυτονομα ενω εγω ειμαι πιο υπερπροστατευτικη οποτε θα ηθελα να ''κλεψω'' κατι απο την ανεση της και τελος φανταζομαι πολλοι θεωρουν λαθος που αφηνω τον μικρο να εχει ακομα πιπιλα..ναι κι εγω θα ηθελα να την εχει κοψει αλλα δεν το βρισκω και τραγικο.. βασικα σιγα τα αυγα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα ωραιο θεμα θα ηταν το αντιθετο απο αυτο, δηλαδη ''σωστα'' που βλεπουμε στους γυρω μας και θα θελαμε να τα υιοθετησουμε'' ή λαθη δικα μας που δεν θελουμε να επαναλαβουμε ή ακομη ''λαθη'' μας που τα κατακρινουν οι γυρω μας αλλα εμεις τα θεωρουμε σωστα! :)

Ετσι θα κανω την αυτοκριτικη μου και θα απαντησω οτι δεν μου αρεσει που εχω αρχισει να χανω την ψυχραιμια μου ευκολοτερα απο παλιοτερα καθως και οτι δεν μου αρεσει που βαζω στον μικρο να βλεπει παραμυθια για να χαλαρωνω εγω. Προσφατα θαυμασα την γειτονισα μου που εχει μαθει τα παιδια της να ειναι πιο αυτονομα ενω εγω ειμαι πιο υπερπροστατευτικη οποτε θα ηθελα να ''κλεψω'' κατι απο την ανεση της και τελος φανταζομαι πολλοι θεωρουν λαθος που αφηνω τον μικρο να εχει ακομα πιπιλα..ναι κι εγω θα ηθελα να την εχει κοψει αλλα δεν το βρισκω και τραγικο.. βασικα σιγα τα αυγα! :)

 

ωραια προσεγγιση,νομιζω αυτο ηθελε η κοπελα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

καταρχήν να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν έγραψα το ποστ για να πω τι καλή μαμά που είμαι γιατί ούτε τη φοβερή εμπειρία έχω (το μωρό μου είναι 1 έτους) ούτε είμαι καμια ειδική , ούτε είμαι και νάρκισσος να λέω τι ωραία που τα κάνω. Απλά σας έγραψα 2 περιπτώσεις που εμένα με προβλημάτισαν και μου φάνηκαν κάπως ακραίες από τον περίγυρο μου. Και επειδή εδώ έχουμε τη δυνατότητα να εκφραζόμαστε ανώνυμα είναι πιο εύκολο να σχολιαστούν μερικά πράγματα. Και δεν είναι κουτσομπολιό γιατί δεν είναι κάτι που γίνεται με σκοπό να προκαλέσει κακό σε κάποιον. Είναι απλά μια παρατήρηση. Δεν είχα άλλη πρόθεση.

Χαίρομαι που διάβασα και την άλλη πλευρά του πράγματος (ότι μπορεί η μία μαμά να θεωρεί μικρό το παιδάκι των 2 χρονών για να το στείλει σταθμό ή ότι η ξαδέρφη γιατρός μπορεί να κάνει καλύτερα που κρατάει το 4χρονο στο ιατρείο) γιατί δεν είχα σκεφτεί την άλλη πλευρά του νομίσματος.

Ίσως έχετε δίκιο, δεν πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτες σε τέτοια θέματα. Εγώ απλά έγραψα τη γνώμη μου και άνοιξα ένα θεμα όπως τόσα και τόσα άλλα εδώ μέσα.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μερικές νευριάσατε τόσο εύκολα απλά και μόνο από ένα θέμα που είδατε στο φόρουμ και δεν σας άρεσε. Άμα νευριάζουμε τόσο εύκολα για κάτι τόσο ασήμαντο με τα σημαντικά τι θα κάνουμε;;

Αυτά, καλημέρα σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είχε διάθεση να ειρωνευτεί καμία απο εμάς, ούτε καμία απο εμας ειπε οτι ειμαστε οι σουπερ αλανθαστες μαμαδες.

Εγω προσωπικά είπα οτι η καθεμία κανει αυτο που θεωρεί σωστό για το παιδί της. Και αναρωτιεμαι, ποιος μπορεί να κρίνει εαν ειμαστε ή οχι καλες μαμαδες? Και στην τελικη μας ενδιαφερει να παρουμε την επιβραβευση του κοσμου (ως η τέλεια μαμα) ή να εχουμε χαρουμενα παιδια και να βγάλουμε άξιους ανθρωπους στην κοινωνια?

Το εχω ξαναπει, κατι που μπορεί να λειτουργει στην οικογενεια της ξαδελφης, της θείας, της φιλης, μπορει να μην λειτουργει στο δικο μου σπιτι και να μην ταιριαζει στις δικες μας συνηθειες.

Εαν εμεις ειμαστε οκ, χαρουμενοι, λειτουργικοι και με τις πράξεις μας δεν καταπατουμε τα δικαιωματα του διπλανου μας, με ποιο δικαιωμα μας κρίνει?

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοκριτική σε συνδυασμό με παρατηρήσεις για τα "σωστά" ( σε εισαγωγικά γιατί ως γνωστόν "σωστά" και "λάθη" είναι ένοιες υποκειμενικές σε μεγάλο βαθμό) των άλλων είναι πιο ενδιαφέρουσα και πιο χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θεωρώ τόσο κακό πράγμα την περιγραφή καταστάσεων που μπορεί να είναι προβληματικές και που προσφέρονται για συζήτηση. Αυτό γίνεται άλλωστε και σε πολλές ομάδες συζητήσεων όπου οι άνθρωποι μπορούν να εκφράζονται ανώνυμα και να αναφέρονται σε ανθρώπους και πράγματα που δεν είναι εύκολο να αναφερθούν επώνυμα. Με την ξαδέρφη μου ας πούμε ενώ έχουμε καλή σχέση δεν έχω την άνεση ούτε και θέλω να επέμβω στα εσωτερικά της οικογένειάς της για το παιδί γιατί όπως είπα δεν είμαι ειδική. Απλά βλέποντας αυτήν και τις συμπεριφορές αναρωτήθηκα μερικά πράγματα για το ρόλο της μητέρας, πώς πρέπει να κάνει το παιδί να νιώθει αυτοπεποίθηση, να είναι χαρούμενο, και αυτόν τον προβληματισμό έγραψα εδώ. Ένα παιδάκι 4 ετών που αρνείται να παίξει με τα άλλα παιδιά, που είναι μονίμως σκυθρωπό, αρνητικό και κλεισμένο στον εαυτό του μπορεί να είναι έτσι από χαρακτήρα μπορεί ομως να φταίει και κάτι στη συμπεριφορά της μαμάς του. Αυτά για το θέμα, αν θέλετε το κλείνουμε εδώ και συνεχίζουμε όπως το πρότεινε η goody.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι της λογικης ''αν δεν εχεις κατι καλο να πεις μην πεις τιποτα'' (γιαυτο ειμαι και goody χαχα!).

Εισαι μωρομανα ακομα γιαυτο μπορει να εισαι λιγο πιο απολυτη και πιο ευκολη στην κριτικη σου, κι εγω μεχρι τον 16-17ο μηνα του μικρου δεν με ειχα απογοητευσει, ημουν η μαμα που θα ηθελα να ειμαι! Μετα πηρα την κατω βολτα,εκανα τα λαθη μου, πραγματα που ειχα πει με στομφο ''εγω αυτο δεν θα το κανω ποτε!'' και απο τοτε σταματησα να συγκρινομαι με τους αλλους, θα κρινω αρνητικα απο μεσα μου κατι χοντρο που θα δω αλλα παντα κραταω μια επιφυλαξη..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...