Recommended Posts

Κοριτσια νοιωθω μια μεγαλη ευγνωμοσυνη για ολες σας και για την Αγλαια , που χαρη σε σας και στο φορουμ καταφερα να θηλασω και συνεχιζω εννοειται και σκοπευω να το φτασω ως το τελος . Ειναι οτι πιο υπεροχο εχω κανει στη ζωη μου , μετα τα παιδια μου . Οταν εμεινα εγκυος νομιζα πως το μητρικο γαλα ειναι λιγο καλυτερο απο το ξενο και ελεγα πως θα ηθελα να θηλασω αν θα ειχα γαλα , που να ξερα ποση αγνοια ειχααααααα!!!!!! Μεχρι που για καλη μου τυχη επεσα πανω σε εσας και σε αυτο το υπεροχο φορουμ και εμαθα και εξακολουθω να μαθαινω τοσα για το θηλασμο και για το ποσο υπεροχος ειναι . Αν δεν υπηρχατε δε θελω ουτε να το σκεφτομαι τι θα ειχε γινει . Οσο ημουν εγκυος ξεκοκκαλιζα ολο το φορουμ και οταν γεννησα ημουν ετοιμοπολεμη , απαιτησα να εχω το μικρο μαζι μου μεχρι να φυγω και παρολο που γεννησα με καισαρικη δεν πτοηθηκα καθολου απο τιποτα , γεννησα στις 12:20 και απο τις μιαμιση ζητουσα να μου το φερουν , αλλα το εφεραν στις 15:30 κοιμισμενο μαλλον απο τη ναρκωση . Θυμαμαι τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα αμεσως οπως πρεπει , αλλα σκεφτομουν θετικα , το οποιο ωφειλω σε ολες εσας εδω και θα το λεω συνεχεια . Ειστε ολες υπεροχες και αξιοθαυμαστες , σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου με ολη μου την ειλικρινια μου . Αναρωτιεμαι αν και αλλες μανουλες θηλαζουν χαρη σ'αυτο το φορουμ ;

Διαφημίσεις

και εγώ χάρη στο φόρουμ όταν με το καλο ( ελπίζω σύντομα ) έρθει το δεύτερι παιδάκι μου θα το κάνω όσο περισσότερο μπορέσω...παρόλλο που έχω διαβάσει πολλά όμως εδώ μέσα με έχει πιάσει ένα ψιλοάγχος γιατί στο σπίτι δεν θα έχω ιντερνετ...

θα τυπώσω ότι νομίζω είναι ενδιαφέρον και από'κει και πέρα ελπίζω η φίλη και γειτόνισσα gerakina να βοηθήσει

rQGhp3.png

Aρχοντουλα καλα εκανες και ανοιξες αυτο το θεμα. Και εγω πριν μεινω εγκυος ειχα τις αποψεις που εχει ο περισσοτερος κοσμος περι θηλασμου. δηλ "αν εχω γαλα θα θηλασω και εγω", "αν ειναι θρεπτικο το γαλα θα συνεχισω" "δεν θα στεναχωριεμαι για να μη μου κοπει" κ.τλ. Ευτυχως ξεστραβωθηκα πριν γεννησω και εμαθα τοσα πολλα απο εδω και οπως λες και εσυ σκοπευω να το παω μεχρι τελους!

Ενα μεγαλο ευχαριστω πρωτα στην Αγλαΐα και επειτα σε ολες τις υπολοιπες κοπελες που προσφερουν τις γνωσεις τους!

Κι εγω χαρη στο φορουμ θηλαζω τωρα την κορούλα, στο γιο θυμαμαι ειχα παρα πολυ γαλα αλλα δεν μου εξηγησε κανείς επαρκώς για το θηλασμο, στις δυσκολίες η απάντηση ηταν το ξένο γαλα και ετσι εδωσα μητρικο γαλα με το θηλαστρο μονο 3 μήνες (μετα τις 40 ημ. μαζι με ξενο). Απο την ημερα που γεννησα την κορη φοβομουν καθε πρωι αν θα εχω γάλα, αν θα χορταινει αλλα με τη βοηθεια του φορουμ μου εφυγαν ολα τα αγχη, οι ανασφαλειες, θηλάζω αποκλειστικά ολο αυτο το καιρο και ευχομαι να συνεχισω να το κανω πολυ καιρο ακομα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΟΣΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ PARENTS

εδώ είμαστε......στον μεγάλο μου αποθήλασα στους 2,5 μήνες και αυτό με συνπλήρωμα και τέλος κατέληξα μόνο στο συμπλήρωμα οπως μου πρότεινε η παιδιατρος μου η καλη οτι κοβεται το γαλα μου και να δωσω ξενο γαλα για να μεγαλωσει το παιδακι μου...:evil:...αγχος λοιπον μεγαλο οταν γεννησα , πολεμο απο τον μεγαλο μου για τους μαραθωνιους θηλασμους αλλα με συμμαχο το forum την ΑΓΛΑΙΑ και τα ''ευαγγέλια της Πατσούρου'' ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ και οπως βλεπεται και το τικερακι μου συνεχιζουμε ακομα....τα παμε τοσο καλα αφου τωρα ξεκινησαμε στερεες τροφες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τα βιβλια της Πατσουρου αν ειχαν στομα να μιλησουνε θα ειχαν κανει την διαμαρτυρια τους ''φτανει χρυση μου 40 φορες το διαβασες αυτο..παλι??''...μεγαλη παρηγορια μου δινε τους πρωτους μηνες και σιγουρια στον ευατο μου παραλληλα....

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ FORUM , ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΙ Κ.ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(τωρα προσπαθω να βοηθησω κοσμο αλλα ολοι εχουνε την ιδια εικονα οπως με αυτην που ειχα εγω πριν)...και αυτο που μου λενε ειναι οτι ειναι δυνατον εσυ να ξερεις καλυτερα απο τον παιδιατρο..???:shock::shock::shock::shock:...και εκει σταματαω τον ''αγωνα'' μου....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

Εγώ ήμουν από τις τυχερές - όλοι εξ αρχής με ενθάρρυναν, και στο μαιευτήριο. Όταν γύρισα σπίτι, η καλή μου γειτόνισσα μου έδωσε τα φυλλάδια της LLLI, και νομίζω αυτά ήταν καταλυτικά για μένα.

Αυτά για την αρχή.

Γιατί χωρίς το φόρουμ δεν νομίζω να θήλαζα πάνω από εξάμηνο. Σας ευχαριστώ!

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν εχθές το βράδυ όταν το αγγελούδι μου την ώρα που θήλαζε είχε απλώσει το χεράκι του και χάιδευε το πρόσωπο μου και ξαφνικά σταματάει με κοιτάει σκάει ενα πονηρό χαμόγελο και μου λέει μαμά μαμά – μάκια!!! (και φιλάει το στήθος). Είμαι σίγουρη ότι ξέρετε από την εμπειρία σας ότι οι λέξεις είναι πολύ μικρές να περιγράψουν τα συναισθήματα αυτά και να σκεφτείς ότι θα μπορούσα αυτό να το χάσω αν δεν ήταν το φόρουμ, οι έμπειρες μαμάδες (amaretto ,lst, sofuka, pipi, dimitrali (που χάθηκες?) ........) και η Αγλαΐα που με βοήθησε να επαναφέρω την γαλουχία όταν όλοι πίστευαν ότι αυτό είναι τουλάχιστον ανέφικτο (είχα κάνει διακοπή με χάπια). Πέρα από αυτό υπάρχει μια συνεχείς ανταλλαγή απόψεων που σε βάζει στην διαδικασία να σκεφτείς για το παιδί σου το καλύτερο και όχι το λιγότερο κακό όχι μόνο για τον θηλασμό αλλά και για την διατροφή γενικότερα. Ευχαριστώ για τον επαναγαλακτισμό από τα βάθη της καρδιάς μου είστε η συντροφιά μου κάθε μέρα αφού συνέχεια παρακολουθώ της δημοσιεύσεις σας και νιώθω μια περίεργη οικειότητα χωρίς να ξέρω καμία σας προσωπικά. Ευχαριστώ πολύ.............

Count me in!!!

Με το forum ενημερωθηκα, πεισμωσα και καταλαβα στα δυσκολα ότι "δεν κανω κατι λάθος βρε αδερφε, όλες ετσι ταλαιπωριούνται στην αρχη..." Και κυρίως ειχα το οραμα, την υποσχεση, τον στοχο... Ηθελα να ζησω αυτο που λεγανε "καποια στιγμη θα το απολαμβανεις"...

Ευχαριστω που τωρα το απολαμβανω!!!

Κι εγω απο εδω ενημερωθηκα για το σύνδεσμο θηλασμού και για ολη την πολυτιμη βοηθεια που χρειαζεσαι στην αρχή. Αν δεν ήταν η Αγλαια να με κατευθύνει, η σύμβουλος μου Κατερινα Μιχαηλίδου και τα φυλλάδια της LLL δεν ξέρω εως που θα ειχαμε φτασει. Εντάξει ήμουν αποφασισμενη να θηλάσω ετσι κι αλλιως αλλα επειδη μας προεκυψαν προβληματα εδω βρήκα τη λύση και συνεχίζουμε!

θα τα παρατούσα πολλές φορές αν δεν ήταν τα κορίτσια του forum και φυσικά η Αγλαία..αλλά τώρα πια βαδίζουμε για τον χρόνο και βλέπουμε!!

και αποθηλασε επιτελους!

Διαφημίσεις

Ένα θα σας πω. Όταν περιμένουμε στο σαλόνι της παιδιάτρου (που μας εξετάζει κάθε εβδομάδα λόγω ειδικού προβλήματος) είμαστε οι μόνοι που θηλάζουμε. Όλοι σταμάτησαν το πολύ στον τρίτο μήνα! Κάθε φορά με ρωτάει αν φτάνει το γάλα μου, ή πόσα ml του δίνω και κάθε φορά βρίσκω κάτι να απαντήσω!πλέον δεν μου κολλάει και πολύ :)) Αν σκεφτείς ότι γέννησα και στο Ιασώ που το Almiron πάει σύννεφο και ότι ο γυναικολόγος μου πίστευε ότι θα μου κοπεί γρήγορα τότε ποιός με βοήθησε??? Η Αγλαϊα και ο χαρακτήρας μου !

ssttaa

Μετρήστε και μένα!

Αν δεν ειχα βρει το φορουμ όταν ήμουν έγκυος τώρα θα ήμουν βαθιά νυχτωμένη γιατί γενικά το είχα για πιο απλό σπορ...εμ δεν είναι όμως αυτονόητο χωρίς τη σωστή ενημέρωση.

gwggp2.png ISWTp2.png

Κι εγώ εδώ!

Όλες τις πληροφορίες εδώ τις πήρα, από πριν μείνω έγκυος για το τι και πώς, κατά την εγκυμοσύνη, τώρα με τον θηλασμό, για το μωρό και το τι μελλει γενεσθαι από εδώ και πέρα...

Ειδικά στο θέμα του θηλασμού, να πω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στην Αγλαϊα και την Pipi, αλλά και σε ολα τα κορίτσια που διαθέτουν τον χρόνο τους και μοιράζονται τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους με εμάς τις καινούριες μαμάδες που δεν ξέρουμε πού παν τα τέσσερα! Εγώ ειδικά δεν είχα ιδέα, δεν έχω κανέναν -μα κανέναν- να μου πει δυο κουβέντες, να με συμβουλέψει και να με βοηθήσει, ό,τι βοήθεια βρήκα, την πήρα από αυτό εδώ το φόρουμ. Θηλάζουμε αποκλειστικά και ελπίζουμε να συνεχίσουμε να θηλάζουμε για αρκετό καιρό ακόμα!

Όσα ευχαριστώ και να πω, θα είναι λίγα!!!

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Εγώ είμαι σίγουρη οτι θα θήλαζα ούτως ή άλλως. Αμφιβάλλω όμως οτι θα θήλαζα για "τόσο πολύ"! Θα αισθανόμουν μάλλον alien!

g4BDp3.pngyCdLp3.png

Διαφημίσεις

Επέστρεψα στην δουλειά μου όταν η Άννα ήταν 4ων μηνών. Λίγο πριν είχα επικοινωνήσει με την Αγλαΐα μέσω κάποιου άλλου φόρουμ και στην συνέχεια προσωπικά και μέσω αυτού του φόρουμ. Το γεγονός ότι θήλασα την κόρη μου για σχεδόν 2 χρόνια το οφείλω μόνο στην Αγλαΐα. Χωρίς εκείνη θα είχα διακόψει στο 4μηνο....

WLn5p2.png

εγω παλι, ειμαι απο την αλλη μερια... την αντιθετη...

δεν τα καταφερα να θηλασω, παλεψα κανα τριμηνο με το ζορι με το θηλαστρο και γενικα ημουν στα ορια της καταθλιψης και της αυτοκαταστροφης...

μιλησα με την αγλαια, το παλεψα λιγο ακομα,δεν τα καταφερα, αλλα μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν ειμαι σουπεργουμαν, οτι ειναι φυσιολογικο που ενιωθα τοσο χαλια, και οτι ακομα κι αν δεν τα καταφερνα δεν θα σημαινε πως ημουν κακη μητερα και αποτυχημενος ανθρωπος...

την επομενη φορα, ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλυτερα!!! θα χω και τη φιλη μου την Pipi να ενοχλω, θα μπαινω και στο καφε με τις γαλακτομαμαδες... θα το καταφερω να το ζουληξω το ατιμο το βυζι!!! στο χερι μου θα ειναι!!! (κυριολεκτικα!!!)

βάλτε και εμένα στη λίστα!!!!!!!!

από το φόρουμ πήρα όλες τις πληροφορίες αλλά και πολλές κοπέλες εδώ μέσα μου μετεδωσαν το πάθος τους για το θηλασμό.

είπα αφού υπάρχουν τόσες που τα καταφερνουν, ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!

και τα καταφερα!

πολλά ευχαριστώ στην Αγλαια, για αλλη μια φορα αλλά και σε όλες τις κοπέλες που δινουμε κουραγιο η μία στην άλλη....

καλή μας συνέχεια σε αυτο το υπέροχο ταξίδι

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!

...............το οφείλω μόνο στην Αγλαΐα. Χωρίς εκείνη θα είχα διακόψει .....

.....δεν ξέρω πότε θα είχα διακόψει, αλλά ξένο θα είχα δώσει σίγουρα αν δεν υπήρχε η Αγλαΐα.

...και κάτι άλλο, γλυτώνοντας τα χρήματα που θα ήθελα για το γάλα, έκανα ιδιαίτερα μαθηματικά που είχα ανάγκη για το πανεπιστήμιο, κακά τα ψέματα και τα δυο μαζί δεν θα βγαίνανε

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

.....δεν ξέρω πότε θα είχα διακόψει, αλλά ξένο θα είχα δώσει σίγουρα αν δεν υπήρχε η Αγλαΐα.

...και κάτι άλλο, γλυτώνοντας τα χρήματα που θα ήθελα για το γάλα, έκανα ιδιαίτερα μαθηματικά που είχα ανάγκη για το πανεπιστήμιο, κακά τα ψέματα και τα δυο μαζί δεν θα βγαίνανε

και εγω θηλαζω λογω του φορουμ και ενα μερος το οφειλω στην Αγλαια ενα αλλος μερος στα υπολοιπα μελη που ακομη με στηριζουν και ενα μερος στο πεισμα μου..

οσον αφορα τα χρηματα επειδη εγω εργαζομαι και εχω νοικιασει θηλαστρο το κοστος του ενοικιου συν τα σακουλακια αποθηκευσης που χρησιμοποιω πολυ λιγο πολυ συνολικα ειναι μερος των χρηματων που θα ξοδευα για το γαλα αν εδινα σκονη..συνεπως το γαλα μου δεν κοστιζε μεχρι τον 4ο μηνα..απο εκει και επειτα εχει κοστος..

Εάν δεν υπήρχαν η Αγλαΐα και οι άλλες μαμάδες στην ενότητα του θηλασμού, θα είχα κάνει και στην κόρη μου ότι στα άλλα 3 παιδιά μου. Στην καλύτερη περίπτωση θα είχα θηλάσει αποκλειστικά μέχρι τον 6ο και τελικά θα είχα αποθηλάσει στον 9ο μήνα όπως στον 2ο γιο μου, στη χειρότερη θα είχα θηλάσει με συμπλήρωμα μέχρι τους 7 μήνες και κάτι όπως στους άλλους δύο. Στην κόρη μου ο θηλασμός ξεκίνησε με προβλήματα (τα οποία δεν είχα στα άλλα παιδιά, αλλά λόγω λανθασμένων γνώσεων και πεποιθήσεων δεν τα κατάφερα σε αυτά τόσο καλά όσο θα ήθελα). Η μικρή είχε κοντό χαλινό, με πλήγωσε πολύ στην αρχή, δεν θήλαζε καλά και υποσιτιζόταν. Από το μαιευτήριο, αντί να κόψουνε τον χαλινό και να τελειώσει εκεί η ιστορία, συνέστησαν με επιμονή ξένο γάλα, γιατί το μωρό μου "κόντευε να πάθει υπογλυκαιμία". Φεύγοντας από το μαιευτήριο είχα ήδη ξεκινήσει το συμπλήρωμα. Κάτι όμως μ' έτρωγε μέσα μου. Εντωμεταξύ η μικρή είχε ελαφριά ΓΟΠ και είχα παρατηρήσει πως στα γεύματα που μόνο θήλαζε χωρίς να δίνω μετά και ειδικό πλέον γάλα ξένο, οι γουλιές ήταν αισθητά λιγότερες έως καθόλου. Έπεσα τυχαία στην ενότητα του Θηλασμού και ήταν σαν να ανοίχτηκε μπροστά μου ένας καινούριος κόσμος! Διάβαζα και διάβαζα αρκετές μέρες τις οδηγίες που δίνανε η Αγλαΐα και οι άλλες μαμάδες, έμαθα ότι υπάρχει τρόπος να κοπεί το συμπλήρωμα χωρίς να κινδυνεύει το μωρό να υποσιτιστεί, διάβαζα για τις όμορφες στιγμές που ζούσαν οι κοπέλες που θήλαζαν μεγαλύτερα μωρά, μεγαλύτερα του έτους και άρχισα να σκέφτομαι ότι στο τέταρτο παιδί μου ήθελα επιτέλους να το ζήσω κι εγώ αυτό. Μου έλειπε από τα προηγούμενα παιδιά, αλλά μόνο τότε το συνειδητοποιούσα! Έτσι το πήρα απόφαση και μέσα σε 2 εβδομάδες όταν η κόρη μου ήταν 4,5 μηνών έκοψα το συμπλήρωμα. Οι οδηγίες που είχαν δοθεί ήταν τόσο αναλυτικές, που δεν χρειάστηκε να ρωτήσω για διευκρινήσεις. Εξάλλου είχαν ρωτήσει σχεδόν τα πάντα άλλες μαμάδες πριν από μένα. Το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ ήτανε μόλις πέτυχα τον επαναγαλακτισμό για να τις ευχαριστήσω. Αυτό το ποστ (και σ' ευχαριστώ Αρχοντούλα που μου δίνεις αυτή την ευκαιρία) είναι για να τις ξαναευχαριστήσω, γιατί πλέον ζω κι εγώ αυτή τη θαυμάσια εμπειρία που τόσο μου άρεσε και "ζήλευα" όταν διάβαζα από τις μαμάδες που έγραφαν στο θηλασμό.

Η σχέση μου με την κόρη μου που θηλάζει ακόμα μετά τον πρώτο χρόνο είναι τελείως διαφορετική απ' αυτή που είχα με τα αγόρια μου που σταμάτησα να τα θηλάζω προτού εκείνα να είναι έτοιμα γι' αυτό. Και το λέω αυτό με κάθε ειλικρίνεια και σοβαρότητα και χωρίς διάθεση να κρίνω και να κατακρίνω κανέναν. Είμαι πολύ ευτυχισμένη που στο τέταρτο παιδί μου έχω τη δυνατότητα να βιώσω τη μητρότητα τόσο φυσικά, σαν την απόλυτη σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης που είναι.

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά πραγματικά το χρωστούσα στα κορίτσια που με βοήθησαν το μήνυμα αυτό! :D

HXuSp2.pngaS46p2.png

Βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ. Ήθελα να θηλάσω και ψάχνοντας στο ιντερνετ έπεσα στο φόρουμ όπου και ξεζούμισα όλα τα τοπικ του θηλασμού. Ρώτησα μερικά πράγματα πριν γεννήσω και με βοήθησαν πολύ όλες οι κοπέλες, ιδιαίτερα η Αγλαΐα και η Αμαρέτο, και μετά τη γέννα στις πρώτες δύσκολες μέρες, ειδικά τότε με τον ίκτερο και τις υπερπαραγωγές. Ευχαριστώ πολύ όλες σας.

Με τη σειρά μου κι εγώ θέλω να βοηθήσω τις κοπέλες που θέλουν να θηλάσουν αλλά βρίσκουν προβλήματα στο δρόμο τους. Κορίτσια ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

felinidoc , amaretto , lst , sofuka, pipi, dimitrali ενα μεγαλο μπραβο και ευχαριστω που βοηθατε τοσο κοσμο εδω μεσα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ...ΝΑ ΣΑΣΤΕ ΚΑΛΑ....:)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

Kι εγώ εδώ είμαι και σας ευχαριστώ όλες

Λόγω της Αγλαΐας και του φόρουμ συνεχίζω και θηλάζω την κορούλα μου παρά τις δυο αποτυχημένες προσπάθειες στα αγόρια.

Δεν ξεκίνησα να θηλάζω λόγω του φόρουμ, αλλά σίγουρα εξαιτίας του θήλασα σχεδόν δύο χρόνια....Εδώ μέσα άρχισα να αισθάνομαι ότι δεν είμαι εξωγήινη και πήρα κουράγιο πολλές φορές για να συνεχίσω....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Η δράση αυτή αφορά την ανάγκη και το δικαίωμα της επιτόκου για παρουσία συνοδού κατά την διάρκεια του τοκετού & της γέννησης. 

Διεθνώς είναι αυτονόητο ότι επιτρέπεται κάτι τέτοιο, στην Ελλάδα όμως, όπως και στην περίπτωση του Ποτέ πια Μόνα (όπου δεν επιτρεπόταν στα παιδιά να έχουν συνοδό τον γονέα τους μαζί τους στην τέλεση ιατρικών πράξεων) απαγορεύεται στους συνοδούς να είναι παρόντες, με την δικαιολογία ότι "δεν το επιτρέπει ο κανονισμός".

Ο συνοδός μπορεί να είναι σύζυγος, σύντροφος, συγγενικό πρόσωπο ή άλλο άτομο της επιλογής της επιτόκου.
        Στηρίζουμε με χορηγία επικοινωνίας αυτή τη δράση, όπως κάναμε και με την δράση πολιτών του Ποτέ πια μόνα που οδήγησε σε οδηγία του ΚΕΣΥ έτσι ώστε να μπορούν οι γονείς να είναι παρόντες/συνοδοί των παιδιών τους κατά την τέλεση ιατρικών πράξεων. 

Για όσες γεννήσατε ήδη χωρίς συνοδό ενώ ήταν κάτι που το ζητήσατε

Προς το παρόν ζητείται από όσους ενδιαφέρονται να στείλουν την παρακάτω αίτηση στο εμαιλ

encahellas(ατ)gmail.com

Προς  ENCA Hellas Θέμα Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

Γέννησα στο Νοσοκομείο/Κλινική     .............στις .......... το παιδί μου και δεν επετράπηκε   η παρουσία του/της ............( συζύγου μου, μαίας μου, βοηθού μου, αδερφής μου) παρότι το αιτήθηκα προφορικά.

Επιθυμώ η επιστολή μου να επισυναφθεί σε ομαδική αναφορά στο ΣτΠ για το δικαίωμα κάθε επίτοκης να έχει συνοδό κατά τον τοκετό της

ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλ.επικοινωνίας

Στόχος της δράσης είναι:
        να υπάρξουν μαρτυρίες επίσημες που θα χρησιμεύσουν στην περιγραφή /συχνότητα των περιπτώσεων. 
        Μπορείτε στην επιστολή να περιγράψετε και τα συναισθήματά σας εξαιτίας αυτού του περιορισμού. 

Για όσες θα γεννήσετε και θέλετε να έχετε συνοδό στον τοκετό

Για τις έγκυες που θέλουν να συμμετάσχουν: Τυπώνετε την παρακάτω αίτηση & την αποστέλετε ή την πάτε στο νοσοκομείο/κλινική που σας ενδιαφέρει (δεν είναι απαραίτητο να γεννήσετε εκεί) , παίρνετε αριθμό πρωτοκόλλου και αναμένετε απάντηση.
        Εάν δεν ξέρετε που να καταθέσετε την αίτηση ρωτήστε στην διοίκηση του νοσοκομείου για να σας κατευθύνουν ανάλογα. Κάθε νοσοκομείο έχει τέτοιο γραφείο. 

Συμπληρώνετε το παρακάτω κείμενο στην αίτηση:

Προς Νοσοκομείο/Κλινική

Διανύω τον ........... μήνα της εγκυμοσύνης μου και παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εαν μπορώ κατά την διάρκεια του τοκετού μου (φυσιολογικό ή με καισαρική τομή) καθώς και πριν από αυτόν κατά την διάρκεια των οδινών αλλά και μετά, να έχω συνοδό ένα άτομο της επιλογή μου (σύζυγο, σύντροφο, συγγενή, φίλη, μαία κλπ)."

Στόχος αυτής της δράσης είναι
        α) να δεχτούν τα νοσοκομεία δια της επίσημης οδού τις αιτήσεις των πολιτών & να γνωρίζουν ότι υπάρχει αριθμός πολιτών που ζητά  αυτή την δυνατότητα 
        β)να υπάρξουν απαντήσεις από τα νοσοκομεία είτε αρνητικές ή θετικές, οτιδήποτε που θα κάνει το νοσοκομείο να θέσει προς τα έξω την όποια πολιτική του
        Έτσι, θα μπορέσει να υπάρξει επίσης νομική επεξεργασία  των απαντήσεων που θα λάβουν οι γονείς και να επισυναφθούν και αυτές στην όποια νομική κίνηση. 

(υπο επεξεργασία)

Πηγή των πληροφοριών: ομάδα  facebook  https://www.facebook.com/groups/148827762403975/ Ποτέ πια μόνες στον Τοκετό

• Από alice123,
        ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ για το τι θα βρουν τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν

π.χ.
        -μια φιλη μου την ημερα που γεννησε αγορασε ολα τα περιοδικα και εφημεριδες εκεινης της μερας

- ειδα ενα ημερολογιο οπου ειχαν αποτυπωμα (σαν τα δαχτυλικα αποτυμ) τα πατουσακια του μωρου
        (αχ εγω δεν το προλαβα)

- εγω απλα πηρα πηλο και εφτιαξα τις παλαμες τους,
        εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το νοσοκομειο, τα βραχιολακια κλπ
        και τους υπερηχους
        τα πρωτα παπουτσακια τους

επισης τις πρωτες ζωγραφιες

ΠΕΙΤΕ ΙΔΕΕΣ ............
      • Από beboulix,
        την τεταρτη εχω τα γενεθλια μου.ο ανηρ θελει να μου παρει ενα καλο δωρο γιατι για την γεννηση του μωρου δεν μου πηρε κατι.τι προτεινετε?
      • Από [email protected],
        Τον τελευταίο καιρό έχω πραγματικά λαλήσει δεν προλαβαίνω ούτε να βήχω. Προχθές λοιπόν γύρισα σπίτι και ο γιος μου μου έλεγε ότι έφαγε κέικ στο σχολειό. Δεν έδωσα σημασία λέω κάποιος θα το κέρασε! Γιόρταζε κάποιος αγάπη μου του λέω? Οχι μου λέει εσύ το έβαλες στην τσάντα μου. Οχι του λέω εγώ, Ναι αυτός και τελικά ρωτάει και την γιαγιά του. Εσύ μου το έβαλες το κέικ γιαγιά στη τσάντα μου? Οχι και η γιαγιά του. Δεν καταλάβαινα εγώ θα μπερδεύτηκε λέω το παιδί. Πάω ανοίγω την τσάντα και τί να δώ? Αντί να βάλω το τάπερ με το φαγητό του του είχα βάλει το τάπερ με το κέικ του παιδιού. Εχω κάνει και χειρότερα αλλά θα σας τα γράψω εν καιρό. Μήπως να αρχίσει να με ανησυχεί η κατάσταση μου ή τα κάνετε και εσείς?
      • Από administrator,
        ψηφοφορία που θα αναρτηθεί εδώ σύντομα με τα στοιχεία της ψηφοφορίας που υπάρχει στο αρχείο
      • Από administrator,
        Με αφορμή το άρθρο που δημοσιεύσαμε πέρισυ

http://parents.org.gr/health/a599

που αφορά την πρακτική του περιορισμού της επαφής του γονέα με το νεογέννητό του

ενόσω αυτό βρίσκεται σε νοσηλεία στις ΜΕΝΝ δημοσίων ή ιδιωτικών μαιευτηρίων ή νοσοκομείων

[σε πλήρη αντίθεση με νοσοκομεία όλων των προηγμένων κρατών τα οποία θεωρούν τον γονέα όχι επισκέπτη, αλλά διαρκή συνοδό του παιδιού του, και άρα σε κάθε βρέφος που νοσηλεύεται σε ΜΕΝΝ επιτρέπεται η επαφή με το γονέα του 24 ώρες το 24ωρο, είτε το βρέφος θηλάζει είτε όχι, είτε πρόκειται για την μητέρα είτε τον πατέρα ]

θα θέλαμε να ρωτήσουμε τους αναγνώστες μας έτσι ώστε να υπάρξει συλλογή ψήφων αλλά και μαρτυριών, σχετικά με τις εμπειρίες σε σχέση με
        την διάρκεια και την ποιότητα της επαφής,
        ή και τα όσα σας λέχθηκαν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας από τις νοσηλεύτριες, όσον αφορά τον θηλασμό ή άλλα θέματα που θα θέλατε να θίξετε σε αυτό το θέμα.

Edit:
        Να σημειώσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να αναφερθεί όποιο μαιευτήριο (ιδιωτικό ή δημόσιο) επιτρέπει την 24ωρη πρόσβαση του γονέα στις ΜΕΝΝ, οι κανόνες του φόρουμ δεν το απαγορεύουν.
        Υπάρχουν μαρτυρίες ότι κάποια ιδιωτικά ή κάποια δημόσια μαιευτήρια έχουν αλλάξει τελευταία πρακτικές.
      • Από blue,
        Κορίτσια σκεφτομαι απο τωρα αν μεινω εγκυος τροπους και ιδεες να το ανακοινωσω στον αντρα μου που ξερω οτι θα πεταξει απο την ευτυχια του.

Εσεις πως του το ειπατε????
        βασικα σκεφτομουν σε καποια ανυποπτη στιγμη να βγουμε εξω να φαμε πχ και να του δωσω ενα κουτακι σε στυλ δωρακι δηλαδη που να εχει μεσα μια πιπιλιτσα.
        Μηπως ειναι πολυ κοινοτυπο? δε μου ερχεται κατι αλλο αυτη τι στιγμη.

Δε ριχνεται καμια ιδεα?
      • Από gogga,
        Καλησπερα και απο εμενα! με λενε γεωργια και ειμαι μητερα ενος αγοριου 3 1/2 μηνων. Ευχομαι ολοι να ειμαστε υγειης, ευτυχισμενοι και ενωμενοι να μεγαλωσουμε σωστα και γερα παιδια....Ελπιζω να μας δωσει τη χαρα ο Θεος να ακουσουμε απο τα παιδια μας ενα απλο ευχαριστω μετα απο πολλα χρονια για την αγαπη και τις αρχες που θα τους δωσουμε...